Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

cacika
16. nov 2012

no teda to mas maleho vymyselnika doma 🙂 prepokladam ze je to riadne šidlo, stale beha, lieta a na nejake jedlo mu ani cas nezostane. netrap sa tym. kazde dieta raz predsa rozpapa. nebude do 18-tky predsa cicik cumlat 😀 😀 a medzi druhe deti chodite?? aby videl ze ako papaju... alebo keby mu to jedlo skusil ponuknut niekto druhý?? nejaka kamaratka, vies, len tak na prechadzke napriklad.

majdula
23. nov 2012

Minuly tyden po cviceni s detmi vzbudil Risa (decentne se kojici) pohorseni, jedna maminka diky tomu nahlas vysvetlovala synkovi, ze mlicko je jen pro miminka a kdyz piji velke deti, tak je to ostuda! Tak jsem si jen v duchu rikala, jooo holka kdybys nas videla vecer, kdyz si davaj oba dva, to by te kleplo asi 😀

(nicmene mi doslo, ze Risa uz opravdu neni miminko, i kdyz ho tak stale beru 😢 )

boka79
23. nov 2012

@majdula

ved on este nie je taky velky, nema ani dva rocky 🙂

mahalo
23. nov 2012

to je pekna blbost ze neskor je mliecko menej plnohodnotne..ved sa nebojte aj doktora opytat z akych yzkumov touto informaciou disponuje lol to by som si teda vypoula. Ja osobne som za prirodzene odstavenie.

cacika
23. nov 2012

@mahalo jasne, ved po dvanastich mesiacoch kojenia nam uz vyteka z prsa len cista voda predsa... 😝 😝 😀
@majdula mna sa tiez uz teraz zacinaju vypytovat ci este kojim mladsiu, a to ani rok este nema... ach jaj. nechapem co to vsetkych zaujima... inak a tvoj starsi este aj v noci mlieko pyta??

silviasol
23. nov 2012

Moj Misko mal dva roky je to chlapisko ,ale na svoje didky neda dopustit, keby som mu nic ine nedavala tak by bol najspokojnejsi, sem tam dostanem do neho nejake jedlo, na obed len jedno bud polievku alebo druhe a potom samozrejme didiky, poviem va je to naozaj niekdy otravne , nepomaha nic ,ziadne neni mliecko,alebo didiky bolia mamicku, nabere tolko sily ze by mi roztrhal tricko, nie nepomozem si sama urcite nie, som snim sama cely den vecer mi manzel uz nepomoze lebo ide spat a na to potrebuje didiku,ano ked ma zabavu nejaku pozabudne sa,uz som rozmyslala ze ho dam ku starym rodicom, ale ked kazdy vidi ako bojuje o didky tak sa do toho nikto nechce pustit.tak davno som sa uz poriadne nevyspala ceca aj 4 krat v noci 🙄 🙄 uz je toho vela

vavrenka
24. nov 2012

@silviasol moja ma sice len rok a pol, ale cuca ako 3m babo, niekedy aj 10x za den a o noci ani nehovorim.. niekedy je to fakt narocnee, ale potom su dni,ked sa to da a ideme dalej 😝 🙂

michaela80
24. nov 2012

@silviasol ja mam doma to iste , nasa ma 2 roky aj 4 mesiace..malo co poje , hlavne ze ma svoje HAM... v noci 5-6 x je taka norma nasa ale niekedy ked ma zlu noc tak kazdu polhodinku... ked ju ma niekto iny, v pohode vydrzinepyta ale akonahle ma vidi tak je schopna ma vyzliect uz v chodbe len aby som jej rychlo dala.. som za prirodzene odstavenie ale asi ju budeme musiet trosicku v tom eliminovat..koji sa ako novorodenec... 😝 .

michaela80
24. nov 2012

@mahalo ja uz doktorke ani nevravim ze este kojim... mala nemala ani 15 mesiacov a uz bola sestricka pohorsena ze kojim tak velke dieta co by teraz na to povedali... radej som ticho...

vavrenka
24. nov 2012

@michaela80 ja mam v tomto super lekarku, pre nu je norma dojcit do 3 rokov 😉

ivular
24. nov 2012

@cacika Jako by jsi toho mého raubíře znala 😉 Mám pocit, že moji snahu krmit ho "normálním" bere jako nějakou úchylku, kterou mi toleruje jen když má dobrou náladu 😀
Holky nevíte co by se stalo, když malý usíná výhradně u kojení a v noci pije cca 3x, kdybych jej nechala samotného na noc s partnerem nebo např. u babičky? Myslíte, že by to pro něj bylo trauma a proplakal by noc, nebo by si na kojo ani nevzpomněl, když by mě neviděl?

jonas17
24. nov 2012

@ivular neviem, koľko má tvoj malý...moja bude mať v marci tri roky a ešte bezo mňa nezaspala, od narodenia zaspáva len na prsníku..no a prišla stužková nášho syna a ja som sa od leta ju snažila naučiť spať bez cicky, ale nepodarilo sa, tak som rezignovala a hovorím si, tak ked pôjdeme na stužkovú, necháme malú mojim rodičom a ked nezaspí, tak nech nespí, kýmneprídeme domov...a dopadlo to výborne...hodinu a pol ju presvedčali, že má sedieť pekne na gauči a potom nejak na tom gauči v deke zaspala...no ale o tretej v noci sa zobudila, už sme boli doma a žiadne také, že stará mamka, rovno mňa si pýtala aj s mliečkom 😀 tak neviem, čo by bolo, ak by sme ešteneboli doma 😀

kryska5
24. nov 2012

@ivular júha, tak ja by som si malú na noc netrúfla nechať niekomu inému, má 2 roky 4 mesiace a nedávno som bola cez poobedný spánok v obchode, malá sa zobudila cca po 3/4hodke a keď nedostala didu do pusy ako je zvyknutá tak bolo doma revu, vravel priateľ 😒 tiež zaspáva vlastne iba na prse, a teda vidím to tak, že kým jej nedorastú všetky stoličky tak nejaké zmeny v tom nehrozia 😝 dúfam, že potom sa to kojo trošku redukuje 😅 s jedeným je to u nás tiež dosť mizerné 😀 ale možno by bolo dobré skúšať keď sa preberie aby k malému išiel najprv niekto iný a potom až ty, ale teda mne to nikdy nestálo za to lebo sa obávam že by sa prebrala, takto jej dám prso a po chvíli spí ďalej, žiadne nočné buntošenie u nás nehrozí 😀
@vavrenka super lekárka! 😉

majka1981
25. nov 2012

Babule prosim o podporu, mam momentalne neaku krizi a prvy krat vazne rozmyslam, ci ho neodstavim od nocneho kojenia. Niekedy spi dobre a budime sa o stvrtej rano, napije sa a spime dalej, niekedy sa potom budi v hodinovom rytme, vtedy sa uz ja velmi nevyspim. Horsie to byva, ked sa budi par krat za noc, cucne si a spi dalej. posledne noci su asi tak 3-5x hore. Mama mi povedala, ci to nie je tym, ze mame chladno a je mu zima. Mame okolo 19 stupnov, ma oblecene pyzamo a pod tym spodne tricko. je zakryty perinou, a ked sa prvy krat zobudi, tak uz fakticky spime pod jednou perinou. Neviem. Moznozeje to aj soplami - mam pocit, ze je stale nieco ..... choroba, zuby, prehodeny rytmus... ale kdesom pri tomto vsetkom ja?

cacika
25. nov 2012

@ivular moj maly mal 2 roky a 2 mes ked boli tyzden sami s ocinom, kym som bola v porodnici a zaspaval uplne v poho. aj ked spal jednu noc u mojich rodicov tak to zvladol uplne super, na mna si ani nespomenul, len rano si pytal maminkine mliecko.... a to som sa bala ako to preziju 😀 😀 myslim ze zavisi od dietata, kym nevyskusas nebudes vediet, preto nema zmysel sa tym dopredu stresovat.

ivular
25. nov 2012

@jonas17 @kryska5 No já se právě taky obávám nechat jej samotného, ale zrovna před pár týdny jsem měla nějaký akutní zdrav. problém a tak se mi honilo hlavou, co bude, pokud bych musela být hospitalizovaná 😖 Nevím jestli by téměř dvouletého chlapečka byli ochotni příjmout do nemocnice spolu se mnou - spíš ne, ale neumím si tedy představit, jaké galeje by byly doma ☹ Z toho důvodu bych byla radši, kdyby aspoň v noci na mně tak moc závislý nebyl, jinak mi to nevadí. Nemáte z toho obavy?

jonas17
25. nov 2012

@ivular presne aj mne sa toto honí hlavou, že čo by bolo, keby sa nedajbože niečo stalo so mnou, lebo cez deň je veľmi nezávislá, aj teraz ju nemám od rána doma, ani si nespomenie na mliečko,ale v noci sa stále budí ...
@majka1981 ja som tieto krízy mala za posledný rok niekoľko, najhoršie to bolo pred druhým rokom, to som hovorila, že kojím do dvoch a hotovo, no kojím aj nadalej 😀 u nás sa nočné kojenie zredukovalo len nedávno, nie je to síce pravidlo, ale zvykne spať od tej pol 8 do 4,5,niekedy šiestej ráno bez kojenia. ale niekedy sa dokáže zobudiť už aj o 11 a potom o 1 a o pol6 je vyspatá 😀 číže aj teraz mám rána, že si poviem a dosť! ale o chvíľu ma to prejde, po lepšej noci som rada, že kojím, že sa predsa len raz sama odstaví 😀 tak čakám a čakám 😀

michaela80
25. nov 2012

@jonas17 ako sa ti podarilo zredukovat? my sme dnes mali tazku noc od druhej rana bola kazdych 15-20 minut hore a pytala si svoje ham... zaspala az po 7 s manzelom na jeho hrudi lebo ja som uz nevladala sa ani otocit ku nej...

michaela80
25. nov 2012

@vavrenka super ze mas taku lekarku..ja radsej cusim...

mahalo
25. nov 2012

@michaela80 rozum mi zastava niekedy 😵

michaela80
25. nov 2012

@mahalo ? 😅

jonas17
25. nov 2012

@michaela80 ja na tom nemám žiadnu zásluhu, proste prišlo to samé 😉 fakt to bolo ešte nedávno také ako u vás, proste sa zobudila o jednej, do pol druhej na cicke, potom som zdriemla, o druhej zase začala ťahať a takto do rána...niekedy to bolo fakt neúnosné, ale potom pár dobrých nocí a nabrala som silu a ideme dalej 😀 moja už nespí skoro rok cez den, inak aj denn spánky boli také, že málokedy spala dve hodiny bez kojenia, zobudila sa, cicka do pusy a spala dalej 😉

michaela80
25. nov 2012

@jonas17 ja uz viac menej viem kedy bude zla noc...podla toho ako papa cez den..vcera sa do nej nedalo dostat viac ako 2-3 lyzicky jedla..a v noci si to vynahradila kojenim..... strasne zly jedak je...tej staci moje mlieko hadam iba
Malinka ma vo zvyku este popri kojeni mi druhu bradavku zmolit a v noc ma palili strasne pri kojeni..

vavrenka
25. nov 2012

@michaela80 jejda, to krutenie bradavkou neznasam, aj moja mala takto zaspava. jedno prso v puse a druhe v jej dlani a uz hmata prstikmi bradavku 😀 😝

leishmania
26. nov 2012

@michaela80 ja som musela kojenie zredukovat lebo on by bol prisaty aj 100x za den, takto kojim rano po zobudeni, pred obednym spankom, po obednom spanku a pred vecernym spankom, v noci som to zrusila v tych 14 mes, lebo sa budil aj kazdu pol hod. teraz sa zvykne zobudit na mlieko okolo 5tej a potom spi do tej 6,30 to si da este raz., niekedy spi do 6,30 bez toho zobudnia nad ranom. z nocneho kojenia bol oduceny za 1 noc a to denne ze som mu obmedzila na urcene casy si zvykol v priebehu par dni, teraz ked aj vypyta a poviem ze nei tak to zobere v pohode

michaela80
26. nov 2012

@leishmania a v pohode vezme flasu?mala vypije vo flasi max c vitamin s vodou nic ine...a este mame hranicne hodnoty intolerancia mliecnej bielkoviny..

majka1981
26. nov 2012

@leishmania ako si oducila od nocneho kojenia?
@jonas17 dakujem za prispevok. väcsinou sa to da, a som aj vyspata. ale teraz neako strajkuje - uz asi nastane obdobie, ze nebude vzdy spavat cez obed. Ja som si vtedy s nim pospala a dohnala nocny spanok. ked ale aj to odpadne, tak neviem neviem, ci to nezacnem radikalne riesit. 😔 V jasliach spi v pohode cez obed, ale posledne dni doma strajkuje. v sobotu som ho prinutila tak, ze sme odisli a zaspal v kociku, po hodine som ho zobudila aby nesiel neskoro spat vecer (zaspal az o pol tretej, od jedenastej do jednej som skusala doma a nechcel spat; o jednej sme sa teda vybrali na cestu na nakup a o tej pol tretej zaspal v autobuse). Islo ma porazit, ze zaspal az o desiatej vecer. To ma uz opustali vsetky nervy, ja som bola unavena, rada by som si pospala cez den, moj normalny cas ked idem spat vecer je o pol desiatej (syn zaspava okolo osmej/pol deviatej, takze mam hodinu casu pre seba a partnerstvo), a nemala som ani tuto hodinu pre seba.

leishmania
26. nov 2012

@majka1981 som mu nedala, asi 10min hystercil, potom zapsal, na dalsi krat chvilu pomrnkal potom za hodinu asi zas, a dalsiu noc uz spal do tej 4-5 bez zobudenia. som mu vyzvetlovala ze v noci sa mliecko nepapa, ze dostane rano, ze v noci deticky musia spinkat

@michaela80 ma taku flasu s tvrdym naustkom co z nej nevyteka voda, to ma na noc pri sebe ak by bol smadny, cez den z pohara vodu mu nukam, nevypije ale moc vela, viac vypije ak mu dam jemne sytenu mineralku, to mu chuti, a plus polievku ma kazdy den aby mal tekutin viac...

zuzana76
26. nov 2012

ahojte, aj ja mam chlapceka 2r a 4m , este dojcim, ale uz chcem redukovat, u nas je to tiez podobne ako u @michaela80 ,ze ked papa slabo cez den, tak v noci nonstop prso. Ale uz chcem zredukovat nocne dojcenie, len bojim sa toho, to budu strasne revy, ja uz vyse roka dojcim lenz jedneho prsnika, neviete mi poradit? v tom druhom este stale nejake mleiko mam, ale take zlte, a huste skoro ako smotanu, to nemam odsavat? zmizne same, ci co s tym?

michaela80
26. nov 2012

@leishmania mne mala pije vela...cez den cajik nesladeny alebo cistu vodu a na no musi mat to cko vo flasi...cez den pije z pohara, flasu ma asi od 18 mes na noc...dnes mse zase bojovali od 1 do 5...hadzana...este ze muz ma dnes strajk ze je doma ze mi s nou pomohol..ale uz sa zacina zlostit na kojenie aj on..tiez sa kvoli nej nevyspi...ja potom s nou do 9 spim ale on je v skole ...