Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

leelo
8. nov 2010

@zuzkat1 inak s tymto "nesustredenim sa" pri dojceni - aj moj maly zacal okolo takeho 9.mesiaca vymyslat a trvalo mi teda dost dlho, kym som prisla na to, ze to sa vyvija jeho osobnost a teda musim respektovat, ze sa dojcime uz len v spalni a uplne sami. uz to nie je to male babo, ktore nakojim v obyvke pri telke a muz zatial v kuchyni vybera riad z umyvacky 😅
s tym suvisi aj to, ze vonku sa dojcime malo, nesedi mu to tam. ked uz sme na cestach, tak v aute papa. ale uz ho ludia a ruch vedia poriadne rozhodit.

veronika81
8. nov 2010

@leelo 😀 😉

do mňa svorok (!) začal, že keď malý plače..mal koliky..určite mám "slabé mlieko" 😝 a máme dať umelé!

veronika81
8. nov 2010

@lucinka1104 tak si to napísala, že v prvom momente som pochopila, že majú kojíš 6 a pol roka 😀

To už sa približuje tomu, čo tu @alice.cer stále splieta s tou základkou a 7 rokmi 😝

veronika81
8. nov 2010

@leelo tí smejovia bola reakcia na to, dokedy vynosíš tričká 😉

ivanulka_so
8. nov 2010

ahojte ja mam dvoch chlapcov prveho som kojila do 3roky aj 3 mesiace oducila som ho us som bola tehotna s druhym som zese kojila terasma rok aj 8 mesiace ale ho us nekojim lebosom v stvrtom mesiaci tehotenstva a chystam sa naspet kojit asom nato hrda amne bolo jedno ci vonku ci kde od toho su deti aj zdravsie a niektore mamicky si toho nevedia vazit ze mozu kojit aniektory vobec nemozu lebo nemaju mlieko budte radi ze mate deti ktore chcete kojit ahojte

bezaz
8. nov 2010

@leelo myslim, ze ich budes dost potrebovat, ked bude maly z teba na ihrisku strhavat tricko 😀 😀 😀 to vies, do zasoby 😵

@andrejka1983 ono je to naozaj velmi vela aj o rodine a okoli, ako sa k tomu postavia, ak ta niekto permanentne zdeptava a sama nemas argumenty, ako sa obhajit, je to velmi tazke 😅

andrejka1983
8. nov 2010

@bezaz ...to hej.svokrovci mi pomahaju ako sa len da, to by som im krivdila....ale kedže s kojenim nemaju vlastne skusenosti, nepokladaju to asi za doležite.Hlavný argument bol že ked kojim neviem kolko vypila aked teraz papa z flase tak si to možem odsledovat.a aj chutovo, že je lepšie lebo sa može ocukrit a pridavat don rozne prichute a tak

veronika81
8. nov 2010

@andrejka1983 len to mliečko prosím ťa ničím neslaď 😖 a už vôbec nie cukrom 😝

mamutka
8. nov 2010

@alice.cer nikdy som nevidela zenu na verejnosti dojcit dieta starsie ako pribl. rok....ked uvazime, ako malo deti je vo veku medzi 1.5 a 3 r. dojcenych a takmer vsetky dlhodobo dojciace matky to robia len doma v sukromi, tak vidiet to je ale seriozne vzacnost! koli tomu sa tu ohanat tym ze to je divne, no to je fakt dost zvlastne....
a to travim s malym vonku x hodin denne, za kazdeho pocasia, takze sance vidiet to by mali byt. ale vseobecne, videla som dojcenie vonku len par krat, urcite menej casto ako male babatko s flaskou.
moj maly ma 2 roky, tiez by mohol dobehnut za mnou a cucnut si, je to male batola, ale keby nas dakto videl, tak dalej poda len svoju zhrozenu reakciu, ze videl behajuce dieta ako sa dojci...a jeho okolie si povie, ze ta podivna mater asi dojci snad 4 ci 6 rocne dieta....
ono by bolo nacase pochopit, ze nikto nema pravo sa do toho starat, dojcime doma, ak by sa maly udrel a reval o dusu, dam prso ak sa vonku bude dat, lebo to jedine ho bezpecne ukludni. ked si dajak ublizi tvoje dieta, cim ho ukludnis v bolesti a placi v priebehu 5 sekund??? ano, je to perfektny ukludnovak, nie len zdroj potravy.......

ked sa ta opytam "a ty co tu robis? hladas na MK len rady ohladom starostlivosti o dieta, ci aj si sem chodit pokecat, pobavit sa, odreagovat??? lebo MK je tu hlavne koli tym radam, nemala by si tu vysedavat koli vykecavaniu" - to bola mala ukazka - toto je tvoj pristup k zivotu......takto ty skatulkujes MM, tak pekne skatulkuj vsetko, aj seba........... bavilo by ta to??? asi nie.....

a posledna vec: precitaj si nazov temy - je pre dlhodobo dojciace aby sa podelili o to s cim sa stretnu v okoli - nie je to tema o vyzname MM, porovnavani UM a MM, ani to nie je otazka - dokedy dojcit............
takze sa vyjadrujes hodne mimo temu, napr. v teme o Nutrilone by niekto mohol vypisovat do kedy sa ma dojcit, v akych polohach a co nejest ked dojcime...... vyznel by podobne ako ludia co rovnako ako tu pisu sem, ze dojcenie batolata nema vyznam........

andrejka1983
8. nov 2010

baby, keby bývame sami...možno by to bolo všetko inak,ale hlavou mur neprebiješ ☹

mamutka
8. nov 2010

@andrejka1983 tak toto je sila - svokrovci nemaju s dojcenim skusenosti, ale vedia, ze UM je sladsie??? vole, sorry, za vyraz, ale co si dali z tvojho MM? jasne ze nie, tak ako vedia ako chuti? ved MM je velmi sladke? ja som si svoje z lyzicky ochutnala, mnamka 😀

veronika81
8. nov 2010

@andrejka1983 inak mamutka má pravdu, MM je oveľa sladšie 😉 aj ja som chutnala 😀

a do budúcna 😉 ono je oveľa lepšie, keď nevieš koľko dieťatko vypije 🙂 MM si potiahne toľko, koľko práve potrebuje a tie tabuľky na UM sú zbytočne stresujúce! Niekedy by možno dieťatku stačilo cca. 200ml a ty do neho nasilu naleješ 250, lebo tak to "musí" byť 😖 Alebo naopak, dáš mu menej ako by chcelo, lebo však na krabici je to tak napísané..

Ku svokre.. moja tiež bola taká, že mi povedala toto takto, hento.. vieš čo som urobila? Pekne, v kľude som jej povedala, že ja to chcem robiť takto, našla som články v časopise alebo na nete, to jej dala prečítať, vysvetlila, že ja to takto považujem za správne.. Tak to bolo, keď mi v malého dvoch mesiacoch nakúpila čajíky, lebo veď malý musí piť vodičku, mlieko je iba "jedlo", tak to bolo, keď mi ho ako 5 mesačného chcela posadiť do rohu sedačky a obložiť vankúšmi 😖 lebo veď tak sa naučí sedieť a tiež keď ako s 10-mesačným mala nutkanie chodiť za dve ruky, lebo tak sa naučí skôr chodiť ☹ Ale pekne si všetko prečítala, podebatili sme o tom, rešpektuje to.
Ja viem, je to ťažké so svokrovcami, hlavne ak sa s nimi nechceš hádať, lebo inak sú fajn, pomáhajú ako môžu.. ale veď netreba kričať, pekne, v kľude..že ty si toto čítala, tak cítiš je to správne a chceš sa podľa toho riadiť.. skús 😉

carodejnica
8. nov 2010

@mamutka teda si sa riadne rozčúlila, si zlatá 😵
Veru, ani mňa už nebavia tie príspevky náhodných okoloidúcich typu "preboha, fuuuj dojčiť 3- ročné dieťa" 😀

Vieš, ale uvedomila som si, že aj ja tu hádžem dosť off topic veci k významu MM 😒 , o prirodzenom odstavení... Ale na svoju obhajobu chcem povedať, že som chcela založiť takú tému, kde by si klábosili dojčiace mamičky starších detí (po roku), ktoré plánujú dlhodobo dojčiť, ktoré by sa vzájomne podporovali, ale adminky ma presmerovali sem, viď - https://www.modrykonik.sk/forum/volne-diskusie/dlhodobe-dojcenie-a-prirodzene-odstavenie/ 😖
Na základe usmernenia adminiek som túto diskusiu skoro po roku aj "oprášila" a strane 8 - https://www.modrykonik.sk/forum/laktacna-poradna/podpora-dlhodobeho-dojcenia-a-prirodzeneho-odstavenia/ Tým pádom ja túto tému beriem možno trochu inak.. a rada by som preberala aj iné veci (prirodzené odstavenie, význam dojčenia po roku a podobne). 😉 😉

Samozrejme, ak nesúhlasíte nemusím tu písať také tie prkotiny, alebo aj môžem, ale potom by sme mali rešpektovať aj tie mamičky, ktoré sem prispievajú a píšu aj o týchto veciach... 😕 🙂

@andrejka1983 tu je všetko pokope http://kalasova.blog.sme.sk/c/243737/Mojich-10-... a veľmi pekne to napísala @veronika81 - skús sa so svokrovcami porozprávať, vytlač si nejaké články, prípadne "podhoď" časopis Mama a ja, tam sú pekné "kojo články".

alice.cer
8. nov 2010

@mamutka nějak jsi se rozčílila 😀 používat prso jako uklidňovák po pádu atd. je prostě blbost. Akorát své dítě naučíš to, že pokud se stane něco neočekávaného, tak si musí strčit něco do pusy...to je správně?

alice.cer
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sussanah
8. nov 2010

@alice.cer jak to tak tady ctu, ty ses hodne mimo, vid? 😀 😀
Myslela jsem, ze se jeste nejak podrobneji vyjadrim k tomu co jsi psala, ale protoze ty mas tady z toho vylozene srandu a v podstate ses prisla pobavit a ne se neco dovedet,pripadne diskutovat, tak si myslim, ze se proste k tvym hloupym komentarum nema cenu jakkoliv vyjadrovat 🙄

andrejka1983
8. nov 2010

@veronika81 presne takto to funguje u nas...aj ja som už nasla svoju malu 5mesacnu dcerku obloženu v kočiku vankušmi lebo sa nauči skorej sediet,a nech sa pozera na svet, presne ako vraviš...nuž nechla som ju tam cca 5-10 mi a vybrala ju von, že stačilo.A že ked bude vedieť sediet sama , može sa dat do chodaka, nech si kope nožkami a nauči skorej behat....no fajn ako vidim mam sa načo tešiť, ale som rada že si napisla, že nie som v tom sama.Dik 🙂

veronika81
8. nov 2010

baby, miniete si už všetok hrach, škoda ho na tej stene 😉 nebudete mať z čoho variť 😅 😅

@carodejnica pekný článok 😉 už som ho minule čítala, natrafila som na neho v téme annag. Inak na predošlej stráne si písala, že zbierať podklady pre nejaký článok. Aký? Či ďalší na blogu? Potom keď bude hotový, ak ťa napadne.. pošli mi link 😉

lawli
8. nov 2010

@alice.cer ahoj ,ty kojíš staršie dieťatko ???? Stretla si sa s pochopením ,či nepochopením okolia ,keď si kojila na verejnosti ????
Ak sú tvoje odpovede nie ,tak už mám len tuto otázočku : ČO TU ROBÍŠ ??????????????? PROVOKUJEŠ ???????????

alice.cer
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
alice.cer
8. nov 2010

@lawli 😝

sussanah
8. nov 2010

@alice.cer hmm, asi u dalsiho ditete ho zacnu pene perovat, jen co prijdeme domu z porodnice. Bude pekne usinat sam a at si nemysli, ze dostane napit nebo se s nim pomazlim, kdyz bude potrebovat. Co kdyby to nedejbpze potom vyzadoval 😲 Ty mas nejaky komplex z kojicih matek nebo tak neco? Tve deti te nemaji rady, muz na tebe kasle nebo co mas za problem, ze si ho musis lecit tady??? 😀

veronika81
8. nov 2010

@andrejka1983 a povedala si niečo svokre? Skús to s tými článkami, nech si prečíta niečo z "dnešnej doby" 🙂

Ku chodítku (snáď ma nezrušia 🙂 ) toto sme my nikdy nemali a na počudovanie niektorých.. malý sa naučil chodiť aj bez neho 😀 a aj bez toho, aby bol celou váhou tela zakvačený na cudzích rukách a tak "chodil". Ja by som malého do chodítka nedala..

lawli
8. nov 2010

@alice.cer Ak maš potrebu sa baviť ,tak to je tvoja vec ,no nenavážaj sa !!! Ticho si čítaj a neprovokuj ,ĎAKUJEM ZA POCHOPENIE 😉

sussanah
8. nov 2010

@lawli ze se nechas vytocit, kasli na ni 😉

lawli
8. nov 2010

@sussanah nie som vytočená ,len som si tiež napísala svoje ,tak ako ona 😉

alice.cer
8. nov 2010

@sussanah žádný problém nemám, děti mám zdravé, spokojené, kojené do 7měs. jen se mi prostě nelíbí představa prsa jako uklidňovadla pro starší děti. a to, že tady některé píšou, jak je normální rok a půl staré mimčo několikrát v noci kojit. To si piště co chcete, ale vzbudit se xkrát v noci na prso a pak zas usnout není ani zdravé ani normální. Co dá dítěti víc? Pár nočních cucnutí nebo klidný nerušený spánek po celou noc? Od půl roku miminko v noci nepotřebuje jíst, je to jen zvyk, to vám poví každý doktor. Resp. spíš zlozvyk. V noci dítě nabírá co nejvíc síly, odpočívá, aby mohlo zdravě růst a vnímat a učit se nové věci. Přerušovaným spánkem mu moc nepomůžete...

andrejka1983
8. nov 2010

@veronika81 povedala že podla mna to je skoro a tak, že ona si sama povie kedy bude sediet, kedy a co papat, kedy chodit...a odpoved bola, ale jej trocha nepomoct, ved jej nechcem zle.Vychovali tak 3 ročneho dcerinho vnuka a nič mu neni tak prečo to vadi mne?to je tazko 🙂 ktorý podotýkam k teme tiež nebol vobec kojený

mamutka
8. nov 2010

@alice.cer preco myslis ze som rozculena? ja sa ta uplne pokojne pytam, naco sem chodis ty? ci po odborne rady, alebo pokecat a pod., preco to povazujes za moju rozculenu reakciu? ty skatulkujes MM, dojcenie a jeho vyznam a ja som ti uviedla priklad, ako by to vyznelo, keby tak niekto chcel skatulkovat tvoje aktivity. nejak si to spatne pochopila 😕

vidis ale aspon ake to je - ty tu s usmevom odpisujes dojcenie batolata ako zbytocnost a velmi nevhodny zlozvyk, MM ma byt len potrava a potom sa ho zbavit, si velmi spokojna sama so sebou a vynasas sudy nad nasimi aktivitami, ale ked to ja otocim a skusit tebe vymedzit, na co by si mala pouzivat net ako zdoj informacii, tak ma mas za rozculenu a prehnane reagujucu zensku......hadam sme si vsetci rovni, nie?
uviedla som ti to preto, aby si pochopila, ze nemas co skatulkovat a vymedzovat ludom naco maju prsia a ze by sa mali zbavovat MM, ktoreho maju dostatok a deti ho chcu.
takze nie je to rozculena reacia, ale ako ti to teraz polopatisticky vysvetlujem ( uz viac po lopate fakt neviem ) napisala som ti to preto, aby si videla ake to je, ked sa k niekomu takto chovas a vynasas sudy.

no a ak sa ta dotklo, ze ti pisem, ze si off topic, tak s tym nic nenarobim, lebo si, fakt nebudem riesit v teme o zahradkach pecenie kurata, takze tie z casu nacas sa tu objavujuce vehementne odsudzovania dojcenia batoliat a reci o zbytocnosti MM v urcitom veku dietata - to fakt nema nic spolocne s tym, ze si tu dlhodobo dojciacezeny vymienaju skusenosti.
si aj v temach pre snazilky a pises im tam, ake je zbytocne snazit sa o dieta? - chapes, ci zase myslis, ze ja som rozculena, ale ty si uplne v obraze? 😅

carodejnica
8. nov 2010

@veronika81 určite to tu buchnem 😉 - jeden novší - http://www.mamaaja.sk/ActiveWeb/Article/2733/cl... - osobný blog - http://sommama.blogspot.com/
- inak naozaj na veľa vecí máme rovnaké názory, aj na chodítko 😉

@andrejka1983 aj ja som si užila, neboj sa 🙂 polievočky v troch mesiacoch, sedkať v piatich, do chodítka, aby sa naučila chodiť (moja začala neskoro v 16 mesiacoch) podobne... 😉