Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

sussanah
8. nov 2010

@alice.cer moje doktorka mi az ted v roce maleho poprve rekla, ze bych mela to nocni kojeni omezit tak na 1-2 za noc. Takze s tim "kazdy doktor" to asi nebude tak zhave. Kdyz se ti nelibi prso jako uklidnovadlo pro starsi dite, tak ho nepouzivej. Jo a kde jsi prosim te prisla na to, ze kdyz se nebude dite kojit tak bude nerusene spat celou noc???? Pokud tve dite spi celou noc, tak si gratuluj, ale nehazej to na to, ze jsi je odstavila v 7m. A ze po 6m dite nepotrebuje v noci mliko? Znam tady na MK vcelku dost maminek, ktere v roce a pul jejich deti jeste davaji normalne flasku UM, proste proto, ze to dite vyzaduje. A spanek celou noc? No nevim, ale vetsina lidi se v prubehu noci budi, prevali se a spi. Ale to se musi naucit. U deti je to buzeni o to castejsi a intenzivnejsi. Je to proste normalni.

alice.cer
8. nov 2010

@mamutka nikoho neškatulkuju, nesoudím ani nenadávám. jen jsem měla po přečtení některých příspěvků potřebu přidat i svůj. nikoho nenapadám, neodsuzuju nic. nekritizuju. prostě jen nechápu xkojení v noci a kojení pro uklidnění.

mamutka
8. nov 2010

@alice.cer ak od pol roka v noci dieta nepotrebuje jest, tak hold si porodila stroj. normalne si ajdospely clovek v noci da hlt vody ked je teplo, predpokladam, ze ak sa 9 mesacne dieta v noci 1-2 krat zobudi a 5 min pocucka, nijak to nezdeformuje jeho spanok. napokon, ani sa plne nepreberie, len si pocucka.
ci sa dieta casto budi ci nie nesuvisi zdaleka len s dojcenim

este k tomu, ze ti pride hlupost dieta ukludnovat na prsniku - no, pride mi to divne. ked viem, ze prsom dojcene dieta upokojim za par sekund, tak by som ho mala radsej 5 min prenasat revuce po byte a snazit sa ho ucicikat? to nech robia ti co nemaju to prso, kto ma,tak prso da, lebo sa normalna matka nebude pozerat na to ze dieta sa naozaj trapi, ked si ublizilo, ale poskytne mu co najrychlejsiu ulavu.
a nechapem tie vecne starosti o dojciace matky, typu - to vas deti budu vyciciavat aj ako x rocne, ked budu potrebovat ukludnit? boze, ved vyhoda dlhodob.dojcenia je aj v tom, ze sa postupne prepracovavame az k veku, kedy dieta vela rozumie a da sa mu vysvetlit! neviem ako inak, tak slovensky ti napisem, ja synovi vysvetlim a chape, vonku sa nedojci, mienim ukoncit dojceme onedlho, poviem mu ze mliecko uz nebude, x krat som take skusenosti tu aj inde uz citala - to len tebe podobne odporkyne prirodzenosti maju problem predstavit si, ze batola sa odstavi pokojne, ale strasite tu, ako z nas budu deti driapat saty a revat cele noci, ze mlieko nie je....

mamutka
8. nov 2010

@alice.cer x krat si tu pisala, ze MM je len potrava, je blbost pouzivat dojcenie na upokojenie dietata a pod. - to nie je nazor, ale skatulkovanie. lebo kazdy ma robit ako ty....

nikush
8. nov 2010

@alice.cer cista citacia z knihy " Kazde dieta sa vie naucit spat" ... nemam pocit, ze by sa tam o vhodnosti dojcenia dietata pocas noci vyjadrovali vsetci lekari. jedine, co som z tej knihy prebrala je to uspavanie....a dieta sa v noci neprebudi uplne, je v polospanku ked cuca a taketo polospiace fazy, tzv. snivajuce maju aj dospeli ludia.
nemyslim si, ze napr. moj syn vstava rano nevyspaty, len preto lebo si raz za cas v noci cucne...to by musel mat set sakra iny vyraz na tvari

alice.cer
8. nov 2010

@sussanah a potřebuješ ty, když se v noci převaluješ a budíš něčím uklidnit? když si zvykneš, že při každým převalení dostaneš napít nebo čokoládu, tak se budeš budit o to častějš. a co z toho plyne? buzení častěji a častěji a nekvalitní spánek.

nikush
8. nov 2010

@alice.cer tak toto je hlupost storocia 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀
dalo by sa narat kilometrov, kolko sa dieta vrti v positelke...mas pocit, ze tu niekto pisal, ze dojci 100krat za noc? ja ta vazne nechapem...a co mate vsetky problem s tym, ci niekto dojci starsie alebo nie...ja to nechapem...co vam vadi, ze mu prso vytiahne na verejnosti? a ak by aj, ty si nedas naco mas chut? sak tebe nikto nekaze ani ti neoprikazuje, ze tak mas robit...

sussanah
8. nov 2010

@alice.cer ano, ja kdyz se probudim, tak se nekdy jen prevalim. Nekdy se napiju, nekdy se pritulim k manzelovi s spim dal. A nas maly stejne, on se probudi a jde k nam do postele, pak se proudi a nakoji se. Pak se probudi, prevali, pretoci, prituli a spi. Predstav si, ze ono to nocni kojeni neni celou noc co pul hodiny (pokud neni nejaky extrem typu rostouci spicaky apod), ale to ty tezko muzes vedet, kdyz jsi odstavila v 7m. A hmm, ze by se do tebe kvuli tomu nekdo navazel? A ze by byly duvody, jenze to proste tady nema nikdo zapotrebi 😎

sirinka
8. nov 2010

@alice.cer odsudzujes nieco co nepoznas...aj ja svoje deti ukludnujem vo vyhranenych situaciach tym, ze sa napiju mojho mliecka...(starsia uz nie, ale ta sa vtedy silno prituli na moju hrud a ja ju silno objimam...)
ako ukludnujes svoje male deti ty? daj radu? ja castokrat vidavam situaciu, ked sa dieta udrie...maminka mu da do pusinky cumlik...2-3 rocnemu....tak v com je rozdiel oproti nasej metode?
samozrejme ja aspon sa snazim rozlisovat situacie a nie pri kazdej prilezitosti ponukam prsnik...ale stane sa, ked to dieta jednoducho potrebuje ten najvacsi pocit istoty u vlastnej mami...ked sa prisaje na prsnik, citi ako jeho mama dycha a pocuje jej srdiecko a ma najvacsi pocit istoty aky existuje... 😉

margotg
8. nov 2010

Moje kamarádka dělala synovyi UM 3x za noc do 3 let. Tak nevím co je horší. Při té představě mi běhá mráz po zádech 🙂 Mě malá pije 1 - 3x za noc ani nevím jak dlouho, už mám vychytanou polohu a spím 🙂 Spí od devíti do osmi a nedejbože ji přebalit nebo vyrušovat. A pak dvě hodiny poslouchat ten jekot.

sirinka
8. nov 2010

k tomu nocnemu kojeniu...pre mna nebol problem rozoznat, kedy malinka skutocne pila mliecko a kedy uz to bolo iba o cuckani bez skutocneho zaujmu napit sa...a teda magdulka ma s tym trosku potrapila, dospela do fazy, ked si vyzadovala mat prsnik v puse nonstop celu noc bez aktivneho sania...tak sme to poriesili, najme ked uz som vedela, ze budeme mat dalsie babo a nocne kojenie sme odstavili...a denne kojenie funguje tak ako dovtedy aj odvtedy bez problemov...
naproti klarka sa uplne sama postupne odstavila od nocneho kojenia a to pomerne skoro, v 3 a pol mesiaci, postupne si sama natahovala cas medzi nocnymi kojeniami...cez den ale vyzadovala castejsie ako ine deti, do pol roka kazdu hodinu, po zavedeni prikrmov sa to postupne ustalilo a tak sme pekne vydrzali az do dvoch rokov...

margotg
8. nov 2010

@sirinka uf, jsem ráda že někdo kojil stejně jako já 😀 Někdy si říkám, že jsem blázen(tak nejsem 😀) ale máme to stejně jako jste měli vy. Někdy zaspí i do šesti do rána a pak dopíjí po hodince 🙂

sirinka
8. nov 2010

@margotg no nasa klarka aj adekvatne tomu priberala...napriek tomu ma okolie presviedcalo, ze mam malo mlieka, ked tak casto si pyta... 😝

veronika81
8. nov 2010

@carodejnica buchni mi to aj do IP, aby som to tu náhodou neprehliadla 🙂
inak, tvoje názory som si všimla už na Katkinej stene na FB 😉 No ak sa ona rozhodne Laurinku "predčasne" odstaviť, tak bude mať po chlebe 😀 😉

margotg
8. nov 2010

@sirinka jako bych to slyšela 😀 Pak si to začínám i sama myslet.
A v 3 měsících měla 6050g takže rozhodně nestrádá 😀

veronika81
8. nov 2010

pochválim sa aj ja 😀 my sme mali v 3,5 mesiacoch 7520g 😉 a to v noci už dojčený nebol, nebudil sa!

sirinka
8. nov 2010

klarka sla z porodnice tesne pod tri kila...v troch mesiacoch 6700g a v pol roku 9100g... 😅
magdulka mala 3 a pol mesacna rovnych 6000g a 7 mesacna 7800g...

leelo
8. nov 2010

@alice.cer ak si v 7 mesiacoch odstavila kvoli nocnemu budeniu, tak si spravila riadnu blbost, dievca. a asi to aj podvedome citis, lebo inak by si nemala potrebu takto riesit diskusie o kojeni.
uz sa to tu rozoberalo - okolie dokaze cloveka riadne "pomasirovat". je mi luto, ze si sa vplyvom nepravdivych informacii, ktore si mala k dispozicii, rozhodla takto... 😒

k.ate
8. nov 2010

Teda koukám, jak se to tady rozjelo a řeknu vám, že se mi teď prořezává jedna osmička a malýmu lezou špičáky a stoličky zároveň, tak s ním soucítím a vůbec se mi nedivím, že se v noci budí a chce se uklidnit u mě 😀 Taky bych se s chutí nějak uklidnila 😀 Malej se dokáže uklidnit i jinak, než u prsa, ale většinou je kojení sázka na jistotu, tak proč to nevyužít, když to jde? 🙂

A když se tu řeší hmotnost, tak náš malej měl ve třech měsících 6600 g a v půl roce 8800g 🙂 A ač plně (a teď částečně) kojenej, v noci se budí maximálně dvakrát, pokud mu nerostou ty zuby, to se pak budí častěji, ale to by se budil tak jako tak... 😕 A popravdě mi pro jeho spánek přijde lepší si ho hned, jak se začne probírat, dát k prsu, aby okamžitě zase vytuhnul, než ho pracně hodinu nebo dvě utišovat 😕

warholette
9. nov 2010

@sirinka cakala som, kedy tu niekto ten cumlik vytiahne... nepoznam vela deti, ktore by boli kojene aj po druhom roku, zato tie s cumlikmi do troch ci styroch rokov som uz videla kopec. tak co je lepsie, dat dietatu na upokojenie cucnut mlieko, alebo strcit do pusinky cumel?
@alice.cer jednym z hlavnych benefitov kojenia je vytvaranie emocionalneho puta medzi matkou a dietatom. preto sa dieta pri piti z prsnika citi v bezpeci, upokoji sa, citi teplo matky a mlieko - tym padom je v jeho malom svete vsetko OK. cim je starsie a spoznava svet, v ktorom zije, tym viac sa citovo odputava od matky a pre pocit bezpecia a pokoja uz prsnik nepotrebuje.
neviem presne, pre ake dovody sa mamicky rozhoduju kojit dieta dlhsie, ale asi to nebude len o vyzive a pravidelnej potrave... skor ide o emocionalnu vazbu, ktora im je vzacna. tak preco v tom nepokracovat, ked to obom stranam vyhovuje?

alice.cer
9. nov 2010

tak si dámy přečtěte, co o častém nočním radí laktační poradkyně. abyste mě tady neustále nekamenovaly za to, že si myslím, že kojit roční dítě xkrát v noci je normál...vy laktační zázraci
😀
http://www.kojeni.net/databaze.php?mc=27

k.ate
9. nov 2010

@alice.cer nechápu o co ti jde 😀 Tys odstavila děti v 7 měsících, přičemž doktoři doporučujou částečný kojení do roku 😀 Mám ti tvrdit, jak jseš hrozná matka, že tvoje děti budou alergický chudinky, protože to tak někde někdo napsal? 🙂 Popravdě pro mě to, co napíše laktační poradkyně není "svatý", mám svůj rozum (kupodivu 😀 ) a svůj cit pro to, co moje dítě potřebuje. A pokud vím, že se vzbudil a potřebuje se napít (když v noci pije, fakt pije, ne že by jen dudlal...), tak mu prostě to mlíko dám. Nebo ho mám nechat řvát s tím, že "on se časem uřve" a bude spát? 🙂
Až bude starší a v noci se vzbudí s tím, že má žízeň/chce se mu na záchod (ano, i kvuli tomu se nám prcek budí 😉 ), vstane si a dojde si sám pro vodu nebo na ten záchod. Teď to ještě udělat nemůže a má od toho mě, co je na tom špatnýho a hlavně - co na tom tebe tak pobuřuje 😀 Říkám ti já, abys to se svýma dětma dělala stejně?
Já si prostě nedokážu představit, že mi něco bude, budu mít žízeň nebo tak, budu chtít po člověku, kterej mi je nejbližší a budu mu věřit a on mi řekne "teď žízeň mít podle tabulek nemůžeš, dostaneš napít až za x hodin" 😕 😀 Prostě doufám, že když malej bude mít jistotu, že se na mě může spolehnout, něco z toho mu v tom podvědomí zůstane a až budu stará 90ti letá babka a on za mnou přijde na návštěvu do domova důchodců, tu sklinku s vodou mí prostě donese 😀 😀 😀

alice.cer
9. nov 2010

nikdy jsem nenapsala, že kojení je špatné. to si ani nemyslím, jen mi prostě přijde přinejmenším zvláštní, pokud se dítě xkrát v noci vzbudí (myslím tím starší děti, ne malá miminka), kňourá, mele se, pláče, tak mu dávat prso. a odpovědi, že může mít žízeň, ano může, proč ne, ale několikrát za noc? budí se jen ze zvyku, protože ví, že dostane něco, co mu chutná a na co je zvyklé. ano, teď se dočtu, proč mu nedat. proč? protože co mu dá víc? nepřerušovaný spánek nebo noc, kdy se budí, protože je navyklé?holky proberte se a netvrďte, že vás baví u ročních a víc dětí vstávat několikrát za noc a kojit? když pominu to, že vy se nevyspíte, tak se vám děti nenaučí spát, a to bych řekla, je problém, zdravý spánek je přeci důležitý!a představa, že mě v noci budí závislost...no nic moc 😔

k.ate
9. nov 2010

@alice.cer dneska v noci (spíš nad ránem 😀 ), když se malej vzbudil, jsem zkusila mu prso nedat a jen ho "uhladit" 🙂 A zabralo to 😀 Pokud by to nezabralo, dostal by mlíko a co na tom? 🙂 A po pravdě já se vyspím, možná je to i tím, že po prvním probuzení si beru malýho do postele, takže zbytek pak už moc neřeším nebo řeším v polospánku mým i jeho, vyspaná jsem dost. 🙂 A popravdě jsem radši, že ho třeba dvakrát za noc nakojím a on pak spí do půl 9 nebo do půl 10 🙂 Než aby mi vstával třeba v 6 nebo v 5 ráno 😀 Ale hlavně, že nedostal mlíko 😀

No a poslední otázka, jak by naučila roční dítě, aby se v noci na mlíko nebudilo? 🙂 Klidně i mladší, ale bez řevu. 😉

alice.cer
9. nov 2010

@k.ate jak bych to řešila? pokud by se mi roční dítě v noci budilo na mlíko, tak bych zkusila jiné prostředky na uklidnění, pohlazení, pomazlení, oblíbeného plyšáka...nechci se hádat a ani nikoho urážet nic, jen sem přispívám to, co jsem se dočetla a ozkoušela na svých dětech - a z toho mi vyšel závěr, že časté kojení v noci starších dětí prostě zlozvyk je. Pokud se někdo v noci budí, protože potřebuje to či ono, tak závislý prostě je=ruší mi to spánek=není to tak asi nejlepší.

zuzkat1
9. nov 2010

@andrejka1983 🙂 no niektore zeny ani nechcu kojit... aj ja poznam taku co kojila len chvilu lebo ze mala malo mlieka... co podla mna nemala lebo maly priberal... ale nevedela sa dockat UM a teraz je uplne spokojna, vobec jej nechyba kojenie... asi su take aj svokra a svagrina... a potom nechapu co je na tom dobre 😝

k.ate
9. nov 2010

@alice.cer mě k tomu přiapdlo jedno přirovnání, kdy mi taky nebylo nic moc 😀 a byla jsem na tom podobně, jak mrňous, kdybych ho v noci nechala řvát 😀 V létě jsem šla spát docela pozdě, měli jsme v ložnici otevřený okno a vlítnul tam netopýr 😀 Já z nich mám panickou hrůzu (vlastně ze všeho, co zmateně lítá 😀 , ale netopýři jsou nejhorší, protože jsou taaak velicí 😀 ), tak jsem zalezla pod peřinu a budila jsem manžela, aby toho netopýra šel vyhnat... 😀 No a on se probral a sprdnul mě, že to mám z toho, že jdu spát tak pozdě a že kdybych už spala ani nevím o tom, že nám do tý ložnice vlítnul a spal dál 😀 (říkal to v polospánku a ráno o tom ani nevěděl, normálně jde a vyžene potforu ven 😀, ale tehdy to bylo ten týden už podruhý, co jsem ho kvuli tomu budila 😀 ), já byla zalezlá pod peřinou vyklepaná a nemohla jsem pak šíleně dlouho usnout (netopýr trefil ven sám). Ale ten pocit, že se na to manžel vyprdnul a nechal mě ve štychu mě ještě pár dní fakt štval 😉 a to mi je víc než rok 😕 😀

Prostě člověk kolikrát něco potřebuje, i když 99% lidí řekne, že je to kravina 🙂 Ale pro to jedno procento to může bejt důležitý 🙂

zuzkat1
9. nov 2010

@leelo ja mam niekedy pocit ze sa odstavuje☹ co je asi blbost..len teraz uz ked papa aj ine (sice hrozne malo spapa) tak sa koji trochu menej,ale zas v noci si to vynahradi a aj cez den ked chce spat tak chce prsnik...ona na to proste nema cas a aj ked je hladna tak nechce...lebo uz aj dlhsie spusta a na to ona nema trpezlivost 😝

alice.cer
9. nov 2010

@k.ate ale jo, chápu to. jen jsem prostě napsala svůj názor. přišlo mi ne zrovna dobré, pokud se dítě budí a ruší mu to spánek, proto si myslím, je nesmysl ho xkrát v noci kojit. ale pokud jsou tací, co mají názor opačný, OK, beru, ale neodsuzuju za to.

netopýr je dobrej, to bych neusnula taky 😀

k.ate
9. nov 2010

@alice.cer a pokud by všechno ostatní selhalo? 🙂 Já nechci rejpat. Jen chci ukázat, že to dítě prostě to mlíko v noci může potřebovat. Mně to přijde stejný, jak kdybych tvrdila maminám, kterejm se děti budí v 6 ráno, že to není normální, že mně malej spí klidně do té půl desáté i když usne večer v 7 🙂
Pokud by byl malej přes den protivnej, unavenej a bylo na něm vidět, že mu to noční vstávání narušuje fungování přes den, začla bych to řešit, ale on je přes den pohodář, není unavenej, takže si nemyslím, že by byl nevyspalej nebo by se nevyspal kvalitně... A já vzhledem k tomu, že když chci, můžu spát do té půl 10 klidně s ním, nedostatkem spánku netrpím taky...
Mně vadí to paušalizování, co tady předvádíš a zesměňování těch, co kojí dýl, kojí i v noci, protože ty sis někde něco přečetla a je to ten jedinej správnej názor... Ale svět prostě není černobílej...