Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

kinsi
4. mar 2011

A vie niekto vysvetliť prečo je vlastne zlé, keď sa dieťa naučí zaspávať na prsníku? Veď ja si skor myslím, že je to neskutočná výhoda. Nakojím a spí, to je super, nie? To by malo byť lepšie, keby sa ešte prevaluje v posteli? Prečo si vlastne niekto myslí, že je to problém?

leelo
4. mar 2011

@kinsi to je to tzv. kulturne dojcenie, ktore vytvorila dnesna doba. ked uz sa to musi, tak to 1-2 deti teda porodim, ale nech spia same v posteli a predovsetkym nech drzia usta! prepacte za vyraz, ale takto to je. neviem si inak vysvetlit, co by mohlo viest rodicov k spankovemu treningu a podobnym obludnostiam...

k tvojej otazke: ja som prvy raz odisla od maleho na pol dna prec presne vo veku tvojej dcerky. ked ma nevidel, tak zaspal a spal az pokym som sa nevratila 😉 ked uz babo papa prikrmy, tak ma aj vodicku a je to v poho. no a starsie dieta, to je uz zasa o niecom inom. nadojcim, odidem, vobec si na mlieko ani nespomenie, vratim sa, hned krici mlieco, nakojim a sme spokojni obaja.
kratko pred vianocami (maly mal 14 mes.) sme pocet dojceni preberali v inej teme a pamatam si, ze som to vtedy kvoli babam ratala a bolo to 8x. ja totiz necakam, kym si vypyta, ale ponukam stale - pred jedlom, po jedle, pred spanim, po zobudeni. noc prespi celu, to dojcim max. 1x, aj to malokedy. cize dnes, ked ma uz 16 mes,., mi to vychadza stale tych 6x. co je super myslim a da sa to sklbit s akymikolvek povinnostami/zalubami. ked som pred dlhsie, tak si to on vzdy vynahradi viacerymi dojceniami napr. vecer. aj kamosky, co chodia do prace toto potvrdzuju: celodenne odlucenie zvysuje frekvenciu napr. nocnych dojceni.

nady
4. mar 2011

@kinsi náš spí s náma v posteli ,nemáme problém ,nás to těší ,jeho taky ,ale spousta maminek by Vám řekla že Vás pak používá dítě jako dudlík a některé děti se budí a pokud takto začnete uspávat tak takhle budete uspávat stýále ,třeba ve dvou ,třech letech .Já to tak nějak mám ,ale mě to nevadí prostě ,my si ty hezké chvilky před usnutím užíváme 🙂

leelo
4. mar 2011

@nady haha, dieta totiz uz od narodenia podvedome tuzi po dudliku - ma to v genoch, kedze uz v praveku boli stromy posiate dudlikmi a vtedy si praveka zena povedala: wow, sak to vyzera presne ako moje bradavky! 😀

kinsi
4. mar 2011

@nady Naša malá tiež spí s nami, inak si to ani neviem predstaviť, veď všetky mláďatká cicavcov spia predsa pritúlené k matke. Večer zaspí tak v 50% pri kojení, inokedy keď nezaspí, tak sa ešte cca 10-20min prevaľuje v posteli a ja tam musím stále behať, lebo sa bojím, aby sa nezgúľala z postele. Zaspí aj sama, ale oveľa rýchlejšie zaspí ak si ľahnem aj ja a položím na ňu ruku. To isté v noci, ak sa zobudí a ja ju rukou uistím, že som tam, hneď zas zaspí, nemusí mať znovu prsník. Možno, že u tých detí, čo spia niekde samé v posteli, nebodaj samé v izbe, to je ani nie tak tým, že chcú prsník, ale proste chcú zaspať pri mame, nie?
Ale to uspávanie večer sa mi páči tak či tak, takže pochybujem, že by mi vadilo, i keby to trvalo do 2-3 rokov.

nady
4. mar 2011

@leelo já dudlík nedávala ,pak byl malý hodně ubrečený a měli jsme problémy se spaním ,a dudlík stejně necghtěl ,vyplivoval ,a fakt měl hodně problémy se spaním ,takže jsem začala kojit v poloze ležmo v posteli ,aby jsem se i já trochu vyspala a malý začal být teprve takhle spokojený ,nechtěl být v postýlce ,takže takhle jsme se vyspali konečně aspon trochu.A x matek mi neustále radilo ,at ho nechám vyřvat ,klidně hodinu i víc ,no tak tohle na mě fakt nebylo.Takže spíme dohromady a vše je ok,svoji postýlku má přistrčenou u naší ,a ted už se v pohodě překulí do své ,ale když se probudí ,a má nějaké zlé sny ,tak se přikulí zase k nám. A já myslím že do 15 tam s náma v posteli nebude 😀 ale vyslechla jsem si už spoustu řečí a varování kolem toho 😖 ,ale jedu si po svém a neřeším 😝

nady
4. mar 2011

@kinsi přesně tak ,znám kamošky ,co mají miminka hned z porodnice ve vedlejším pokojíčku ,že at si zvykají ☹ ,je mi jich líto.. 😒

sussanah
4. mar 2011

no clovek tu par dni neni a vy tu popisete 3 stranky 🙂 Musim to vsechno docist..

@carodejnica ahoj, ja jsem brala asi od roka maleho 2x tydne mamavit. Po otehotneni jsem ho brala tak 4x tydne a k tomu obcas listovku. Pak jsem ale z toho zacala zvracet, vylozene po tech vitaminech, takze uz je asi mesic proste neberu. JInak si myslim, ze jim jakz takz rozumne, jablka mam kazdy den, sem tam pomeranc, grep, takze vitaminu snad bude dost. Pokud ted do toho pujdete, tak to budes mit lepsi, za chvili bude cerstve ovoce a zelenina vsude 🙂
@k.ate no me se dneska maly budil v noci 5x na kojeni 😖 Ale byli jsme ted na horach, takze si myslim, ze to bylo spis zmenou prostredi a navic byl v pokojich priserne suchy vzduch, tak mozna i proto vice pil. Ale teda rano me tak silene bolely bradavky, ze jsem si malem ani podprsenku neoblikla 😔 No uvidime, jak to pujde dal, ale vidim to opravdu na to odstaveni, az prijde ten pokles.

marinka
4. mar 2011

Ahoje holky, malá bude mít za 10 dní 16 měsíců a kojíme v noci a většinou před poledním a večerním usnutím, v noci se budí tak 2x, takže ještě 4 kojča za 24 hodin. No okolí už to nechápe vůbec, akorát jedna kamarádka plánuje kojit ještě dýl, jinak už se na mě dívají všichni jako na blázna 😅 V rodině to nechápou hlavně babičky, když jsme byly my mimča, bylo normální kojit tak 3 měsíce 😖 Původně jsem chtěla kojit do jara, ale zatím se mi nechce přestat, malá má mlíčko moc ráda, já nemám žádné problémy, tak ještě chvíli vydržíme, taková hranice jsou pro mě dva roky, ale co dělají jiné maminky vůbec neřeším, pokud někomu vyhovuje kojit dítko do jeho tří let, proč ne 😉
Starší holčičku jsem kojila do roka, chtěla jsem dýl,ale měla jsem zdravotní problémy, tak jsem musela skončit a hodně dlouho mě to mrzelo a jsem ráda, že teď to jde dýl 🙂

stvura
4. mar 2011

@kinsi obe moje deti zaspavali a mala stale zaspava na prse...nevidim v tom problem. Ale asi v roku a pol sme naucili maleho zaspavat sameho, lebo uz bolo neunosne ho dojcit kazdu pol hodku a ked mu prso vypadlo z pusy tak zuril ako lev. Mala spi od zaciatku sama v postielke (ja spim v tej istej miestnosti ako ona, chlapci spia spolu) a nejavi znamky ze by chcela spat so mnou, avsak tiez zaspava na prse. Mozno deti co maju dudlik to nerobia, moje su obe bezdudlikove, tak si potrebuju daco dudkat...

sussanah
4. mar 2011

@maruska22 Ahoj, nedavno jsem to tady taky resila. Snazili jsme se s manzelem asi nekdy od leta, no zadarilo se az ted. Taky jsem pochybovala, ale jak tady psaly holky, pokud je pravidelna ms, tak s nejvetsi pravdepodobnosti ovulace je. Ja jsem po 4m snazeni zacala merit BT, abych zjistila, jestli ta ovulace opravdu probiha, ale na me ma mereni BT zajimavy ucinek, vzdy otehotnim 😀 Takze neboj, otehotnelo kojicich matek spousta, kdyz tak zkus to mereni BT, budes si alepson jista, ze telo funguje ok a pak uz tomu musite jen dat cas 🙂

@bobocka jj docela tve pocity chapu, taky mam nekdy pocit, ze kojici matka se musi na adresu nekojicich vyjadrovat veeelmi obezretne, aby to nahodou nekdo nevzal osobne a neurazil se, protoze nejaka "supermatka" je zase chytra 🙄 Ale vsichni ostatni muzou kojicim nadavat do fanaticek a vykojenych mozku a podobne.. Taky mam kamaradky bezdetne, ale nastesti me znaji, ze me jen tak nepresvedci, takze se se mnou do techto rozhovoru nepousteji. A rodina je nastejsi taky docela v pohode (dokonce i siroka rodina). Sice, kdyz se provalilo, ze jsem opet tehotna, tak se zacaly ozyvat typu "obetovani detem" apod... A teda jedina babicka je porad prekvapena, ze kojim a ze teda je to neuveritelne, ale v podstate mi to nevymlouva, UM nevnucuje, jen ji to proste prekvapuje. A obcas vybali otazky jestli me maly nekouse, jeslti ji, jestli nemam vytahane prsa 😀 Ale babicce bude letos 92let, takze ji vzdy rada a ochotne vse vysvetlim, reknu jak to funguje a ona je spokojena, ze jsme vsichni spokojeni 🙂

erinka83
4. mar 2011

@maruska22 Já jsem otěhotněla, aniž bych dostala od porodu MS, tak neboj 🙂 ale pro klid duše si můžeš měřit tu BT, mě to před prvním těhu bavilo, ale stihla jsem jako @sussanah jen jeden cyklus 😀

sussanah
4. mar 2011

@erinka83 tak nejsem sama, to je fajn 😀 Ja prave myslela u prvniho, ze jakoze zjistim, jak to vlastne funguje a pak se do toho poradne pustime, ale nejak uz jsem k tomu poklesu nedosla a u druheho to same. Takze dneska uz vim, co mam delat, az budu chtit otehotnet 🙂 Jenom jako prirozenou antikoncepci bych to radeji nemela pouzivat 😀

erinka83
4. mar 2011

@sussanah a my už nekojíme 😔 bolelo mě to dost a tak nějak se to vyvrbilo, že den a půl jsem nekojila (byli jsme u našich a víkend dost nabitý, večer usla v autě) a druhý den večer potom jsem nedala a malá si ani nevzpomněla 😅 tak jese ráda, že to bylo v klidu, i když mě to trochu mrzí, protože jsem se už začínala těšit na tandem, ale nechtěla jsem to lámat přes koleno, když malá ani neměla zájem... ale už se těším na kojení miminečka 😵

maruska22
4. mar 2011

@sussanah dakujem za povzbudenie 🙂 my sme so snazilkovanim zacali asi pred dvoma mesiacmi, takze este nie je dovod na paniku....aj ked ja mam trosku obavy prave preto ze ja som este ms ako som porodila nemala 😉 bola som s tým aj za dokynou a ta povedla ze pokial kojim, tak je to v poriadku...len je mozne ze ked nemám ms, nemám ani ovulaciu ☹ Ale tiez sa chystam merat si BT a kupit si ovu testy, aby som vedela na com som...velmi by som chcela druhe babatko, takze ak to bude nutne, kojenie musim ukoncit, aj ked velmi nerada ☹

erinka83
4. mar 2011

@maruska22 a jak často kojíš? Já v době otěhotnění kojila už asi jen 4x denně...

maruska22
4. mar 2011

@sussanah @erinka83 tak teraz ste ma potesili...je fajn vediet, ze aj reálne je mozne otehotniet, kojit a nemat ms...lebo táto kombinácia sa viacerým nepozdáva 😀

maruska22
4. mar 2011

@erinka83 no kojim hlavne rano, ked sa malý zobudi, a potom ked na obed a vecer zaspáva...cize tak 3 -4 krát cez den a 1 - 2 krát v noci

majdula
4. mar 2011

Ahoj holky, tady to ted zije 🙂

@prsky takze uz mas mlezivo? Do kdy jsi mela "normalni" mlicko?

@bobocka Moc pekne pises 🙂

@erinka83 Tak nevim, jestli gratulovat nebo ne... ale asi jo, gratuluju k bezproblemovemu odstaveni 🙂 Hlavni je, ze jste obe spokojene, nemelo by cenu se trapit... odpocines si aspon. Jak uz dlouho teda nekojis?

Tohle ted koluje konikem, cetly jste? http://www.galeriemarina.cz/jarnickova/blog/mil...
Az jsem me to na chvilinku zviklalo, jestli toho sveho chudacka vlastne netrapim a necpu mu to prso do pusinky nasilim 😅

maruska22
4. mar 2011

@majdula to co je za clánok? vsak to aby sa clovek citil vinný ze kojí 😅

sussanah
4. mar 2011

@erinka83 to je faj, ze vam to slo tak v klidu a muzes se tesit na mimco 🙂 Ja teda uz nemam tak negativni pocity jako zacatkem tydne a to se maly na dovci kojil jeste vic jako obvykle. Takze uz mam zase trochu vic sily vydrzet az dokud to nebude vypadat na ten pokles a plynule odstaveni 🙂
@maruska22 ja jsem kojila tenkrat tak 3-5xdenne, ale ms jsem mela temer pravidelnou od cca 9m maleho. Zkus tu BT, ale priznam se, ze nevim, jak to funguje, kdyz vlastne ms jeste nebyla nai jednou. To se obavam, ze z grafu toho moc nevyctes 😅 Kazdopadne zkouset to urcite zkousejte 😉

sussanah
4. mar 2011

@majdula no ja nevim, misto aby autorka davala diteti pit pokazde, kdyz fnukne a pak psala o tom "vtipne" clanky(uprimne, silne pochybuju, ze pri kazdem kviknuti nekdo opravdu dokolecka jen koji), mela by si neco precist o bezplenkovce, protoze tohle je dokonale bezplenkove dite 😀

majdula
4. mar 2011

@maruska22 Ze? Nevim, o jak stare holcicce pise, ale vzhledem k tomu, ze ma v postylce kolotoc, nosi dupacky a podobne... bych rekla, ze je to jeste docela male miminko, do pul roku 😔

majdula
4. mar 2011

@sussanah Jo presne to me napadlo 🙂

sussanah
4. mar 2011

@majdula clanek by se mel jmenovat "Uz nechci curat do pliny" 😀

maruska22
4. mar 2011

@sussanah no studovala som tie grafy tu na nete...niekede som nasla pisane aj o tom, ze sa v tom da orientovat aj ked nie je ms, tak uvidim 😉 diky za rady...budem informovat, ze ako sa to vyvija 😅 Pekný vecer

prsky
4. mar 2011

@majdula vies ze neviem, dokedy bolo mlieko? len som zaznamenala, ze si viac pyta a snazi sa stlacat prsnik, lebo toho moc nejde, ale moc dlho to nie je, par tyzdnov

a ten link...mne to nepride ako ze je proti dojceniu, skor je to taka ironizacia, a hlavne pise o malom babatku .. a aj tie si vedia povedat, ze prsko nechcu (inak by sa neriesil bojkot prsnika, ci?) 🙂

erinka83
5. mar 2011

@majdula @sussanah já už se s tím srovnala, ale nevím, jestli teda nebude hnedka třetí dítě, abych si vyzkoušela tandem 😀 haha 🙂 nekojím přesně týden, takže malá byla kojená víc jak 16 měsíců, což si myslím je fajn, na to, že jsem kdysi nechtěla kojit chodící dítě 😀
@maruska22 aha, to mě ani nenapadlo s tím měřením, když vlastně nemáš MS 😅 to bych nevěděla, jak se v tom orientovat...

sussanah
5. mar 2011

@erinka83 u me se nejak ty nalady meni, uz mi to zas tak moc nevadi to kojeni, navic dnesni noc opet doma byla zase docela v klidu, prvni kojeni az kolem pul 5. Zato pred 6 uz finalni budicek 😠 Kazdopadne ale taky zjistuju, ze i kdyz uz jsem asi rozhodnuta to tak nejak skoncit za ty 1-2m, tak uz ted je mi to nekdy lito 😅 Ale o to vic se budu tesit na kojeni druheho 🙂 A co vy vlastne cekate? Uz bys mela mit velky utz a tam uz to jde videt temer 100%

erinka83
5. mar 2011

@sussanah tak jsem si to na tvůj popud konečně změnila v profilu 😀
Mně bylo taky líto skončit a pořád jsem to nebyla schopná udělat a pak se to najednou vyvrbilo samo a já byla ráda, že to proběhlo nenásilně a v klidu.... Ale kdyby malá o to prso fakt stála, tak bych to táhla dál....