Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

majdula
8. feb 2011

@olifcek Krasa 🙂 Ale je videt, ze mala je malicka a ma prsicko akorat proti sobe. Myslim ze vetsi ditko uz by se muselo dost hrbit a zohybat, ale mozna ne... S druhatkem urcite vyzkousime 🙂

@mmmk Dik, to je co jsem si myslela, ze prave v satku v kolibce, kdyz je ditko nalezato, problem nakojit nebude...

sussanah
8. feb 2011

@majdula ja to teda zkousela s malym v ergu, kdyz byl mensi, ale nejak ho to neoslovilo. On totiz potreboval mit u vseho rozhled a to najednou neslo 😀
Jak jinak tvoje tvrdbuti bricha? Lepsi, horsi, stejne? Covece, porad na tebe myslim, at jste v pohode 😅

olifcek
8. feb 2011

@majdula no Olivka, kde je ze zima, je aktualne obdobie, ma uz cez 10kg a vysoka je asi 76cm, 😉 to v tej manduce vyzera byt mensia 🙂

majdula
8. feb 2011

@sussanah No tvrdnu porad 🙂 Ale to uz dlouho a to si myslim, ze poslove nejsou, to je takovy to klasicky tvrdnuti pri namaze a tak... Ja pri tom kojeni mela spis takovy ty krece jako pri MS, to bylo neco jinyho. No a dnes... kojila jsem zatim jen rano a pak po polednim spani a dobry.

@olifcek pockej, to kojis i na tech zimnich fotkach? 😲

sussanah
8. feb 2011

@majdula tak snad to bude dobry 🙂

olifcek
8. feb 2011

@majdula veru veru x;o) v zime sa musim kryt, lebo to by hned bolo poznat, ze kojim, v lete to nie je az take, saq kazdy chodi v tielkach a pod., i ked ja som nosila satku ked sa papalo, ale nie vzdy veru a ani neviem, ci tu mam taku fotku 😅

erinka83
8. feb 2011

@olifcek supr fotky, u druhoška to musím taky zkusit 🙂

carodejnica
8. feb 2011

@bubelko Nezvyknem dojčiť počas jazdy. Aj ja to považujem za nebezpečné.

Stalo sa mi to 2 x (ako píšem vo svojom príspevku). Prvý krát počas dlhej jazdy, malá plakala a chcela som aby zaspala vo vajíčku, mala 8 mesiacov. Zastali sme na odpočívadle za Breznom a začala som kojiť, ale ponáhľali sme sa, tak sme sa po zvážení situácie rozhodli, že sa pohneme, bolo to na ceste za Breznom smerom na Tisovec, taká diera, ale rovné cesty, premávka 1 auto za pol hodinu, muž išiel celý čas max. 50-kou a celé to trvalo 5 minút, kým zaspala. Nestretli sme ani jedno auto. Bolo to na jar, podvečer, suché cesty, jasná obloha a super viditeľnosť. Druhý krát sa mi to stalo keď sme stáli večer v kolóne pod Strečnom, malá mala asi 11 mesiacov bola tam nehoda a čakali sme vyše hodinu, vliekli sme sa na jednotke, bola nervózna, nepomáhal čaj, nič... tak tam som ju tiež nadojčila, tam sa inak ani nedalo, to by asi dojčila každá z nás, aj ty. V oboch prípadoch som bola pripútaná v strede 3bodovým pásom, spodná časť mi išla cez pás, vrchnú som si potiahla. Mám veľké prsia, tak som sa moc nakláňať nemusela. 😉

Musím ti to napísať takto lopatisticky, lebo tiež si myslím, že aj ostatné baby si na to dávajú sakra pozor, zvážia riziká a tiež si myslím ako aj @sirinka že preháňaš. 😵 Nedovolila by som si riskovať vlastný život, ani život mojej dcéry. 🙂

k.ate
8. feb 2011

@carodejnica tu druhou situaci chápu, ale v té první... Těch 5 minut, než by usnula (usnula by tak jako tak, ne? ) by vás zas tolik při tom stání nezdrželo, ne? 😕

sirinka
8. feb 2011

ja som zase malu kojila ked mala 5 mesiacov, bola cisto kojena a boli sme na ceste z chorvatska...a cesta nam trvala sto rokov, lebo starsia sa oducala od plienok a kazdu chvilu sme stali kvoli trom kvapkam...takze ked konecne zaspala a zacala jacat mensia....jednoducho som ju nakojila za jazdy...inac by sme sli aspon 24 hodin hadam....a tiez mame vzadu aj v strede trojbodovy pas...
akurat si myslim, ze mnoho mladych rodin kupuje skor starsie auta, lebo na funglaky nemaju....takze skutocne to s tymi pasmi je vselijako...
ale tiez nepovazujem dojcenie pocas jazdy za standart...

@carodejnica a kdeze ste sli tou krasnou cestou? my tadial dost casto, chodievame do revucej...

carodejnica
8. feb 2011

@k.ate veď to, keby som vedela, že to bude oných 5 minút, tak sa nepohneme, ale nevyzeralo to tak... 😖

bubelko
8. feb 2011

@carodejnica to je presne ten rozdiel - nedojcila by som - teda urcite nie 11 mesacne dieta. ak by to bol novorodenec, tak by som jednoducho odstavila auto na odstavnom pase, vyhodila trojuholnik alebo hladala ine riesenie, ale urcite by to nebolo dojcenie. a v kolone by som nedojcila uz vobec, pretoze ako sofer viem, ze tam je najvacsia sanca aby nejaky dobrak pri rozhovore do teba trafil, jasne nebude to rana ako z dela, ale na zahryznutie do bradavky to staci a mne to za to nestoji.
ani na dlhych cestach (svajciarsko-slovensko, ci svajciarsko-belgicko) som nedojcila pocas jazdy. jednoducho ak bolo treba, tak sme radsej obaja vydrzali plac a zastavili na prvom odpocivadle a kojila som tam. v meste, ak bola kolona sme zasli na prve volne parkovisko pri ceste a kojila som tam.
ak prehanam - je to tvoj a sirinkin nazor - mate na neho pravo. najazdila som dost km na to, aby som vedela, co sa moze za volantom stat. a mozem ti rovno povedat, ze to radsej fakt vydrzim 15 minut placu, ako riskovat. vies ono sa hovori, dovtedy sa chodi s krcahom po vodu, az sa nerozbije...
a na moju otazku, ze co by ste robili pri dvoch detoch mi ani jedna neodpovedala - pretoze to si fakt pri normalnom aute uz predstavit neviem - jedine ak matka sedi medzi sedackami - ale to sa vo vacsine aut neda. teda za predpokladu, ze rozpravame o osobach normalnych rozmerov, nie o zenach s vyskou 180cm a vahou 45kg 😉

olifcek
8. feb 2011

@erinka83 dakujem x;o)

uz sa konecne prestanete bavit na uz poriesenu temu?

sirinka
8. feb 2011

@bubelko prepac, ja som tu otazku ohladne dvoch deti prehliadla...no v mojom aute sa v pohode clovek normalnych rozmerov zmesti na stredne sedadlo medzi dve detske sedacky, ale aj moja mama z nadvahou sa tam nasuka, aj ked to uz nie je take pohodlne...ale, vajicko mam vzdy vzadu vstrede, takze akokolvek, sedim vedla neho....
no akurat sa nemusim uz teraz bat, pri tretom sancu na kojenie pocas jazdy nevidim ziadnu....kedze dozadu medzi tri sedacky sa uz urcite nijako nevopcham 😝

bubelko
8. feb 2011

@sirinka to mas potom auto s 3 samostatnymi sedadlami - tipujem 😉 ja nemam, u mna sa zmesti tak mozno dieta alebo vyssie popisana osoba 😉

sirinka
8. feb 2011

@bubelko jojo...mam vw touran...kedze dopredu sme planovali tri deticky, tak sme aj auto vyberali tomu prisposobene...

bubelko
8. feb 2011

@sirinka 😉 tak vela zdaru s troma 🙂

sirinka
8. feb 2011

@bubelko diky...snad este nejaky cas nebudem celkom sediva 😅

olifcek
8. feb 2011

no my ked sme cestovali, tak tiez 3sedadla vzadu boli...

bru noc

zuzkat1
9. feb 2011

@bubelko myslim ze ako uz baby pisali vidis to naozaj moc cierne a vykreslujes hororovy scenar... tuto temu treba asi ukoncit🙂

inak baby neviem ci sa mi to len zda alebo je to tak...no mam pocit ze odkedy sa mala rozkojila tak aj viacej spapa prikrmov... ako stale ziadna slava... ale napriklad vcera zjedla skoro cely banan🙂

sussanah
9. feb 2011

@zuzkat1 az se ti neco takoveho stane (coz ti v zadnem pripade nepreju), tak zjistis, ze to neni hororovy scenar, ale tvrda realita vsedniho dne..
Kazdopadne je fajn, ze ti mala zacina trochu vic jist 🙂

k.ate
9. feb 2011

@sussanah to je zbytečný řešit, kdo chce, tak se poutá a poutat se bude, kdo nechce, tomu to stejně nevysvětlíš... 😉 a ani to, že se někomu něco stane na tom většinou nic nezmění. Manželovi rodiče měli bouračku, když byl malej, on prolítnul předním sklem, naštěstí měl jen vyražený přední zuby a byly mu 4, tak mu pak narostly stálý (ale ty maj prej kvuli tomu porušenou sklovinu a narostly už zažloutlý, manžel kvuli tomu jako dítě trpěl a vadí mu to dodneška - i když já bych si toho ani nevšimla, kdyby mi to neřek). Taky se nějac jejich známí vysekali a umřela jim při té nehodě malá holčička... Sice nějakou dobu jeho táta nechtěl s dětma v autě jezdit, pokud to nebylo nutný, ale stejně teď berou autosedačku jen jako buzeraci, do které se dítě dává, aby nedostali pokutu (nebo to na mě tak působí) a poutání dopělých to už je úplná zbytečnost přeci, já mám kvuli tomu strach tam časem pouštět prcky na prázdniny. Protože nechci, aby jezdili bez autosedaček a tam to bez jízdy v autě prostě nějak nejde... 🙂

@zuzkat1 s tím jídlem je to super 🙂

emjee
9. feb 2011

baby drzte sa temy prosim

zuzkat1
9. feb 2011

@sussanah
@k.ate a myslite ze to suvisi nejako s tym kojenim, ze chce viac kojenia? alebo ani nie a skor to bude nahoda?

leelo
9. feb 2011

@zuzkat1 podla mna to suvisi s tym, co pise annag vo svojom clanku. ten sme ti tusim aj odporucali, ked si riesila problem, ze nechce.
vlastne to, co popisujes uplne kopiruje ten clanok: viac dojcenia, vacsia chut do prikrmov...
http://dojcenie.wordpress.com/2010/10/14/ked-di...

zuzkat1
9. feb 2011

@leelo hej je to teda mozne... len neviem ci som nezakrikla, lebo jogurt pekne jedla skoro cely ale obed uz nechcela...som ju ukecala nech aspon ochutna tak jedno susto si dala a potom uz krutila hlavou ze nieee🙂 pritom mala to co ja ryzovy nakyp a nemala nicoho menej..bola tam kopa ovocia a bol sladky a ona nic... a teraz sa mi vynimocne aj podaril uplne nadychane ...no s nou🙂 obedy jej celkovo nejak nejdu...skor sa zlepsil olovrant, desiata a trochu aj vecera..ale obedy nic moc...

johanka.
10. feb 2011

tak som vcera zacala nacvicovat dojcenie v pochode 😀 Misku som si poobede na chvilu supla do ring-slingu, lebo ju neskutocne zaujimalo, ako sa robi cesto na babovku. Potom si spomenula na mlieko, tak som ju zosuchla, aby sa mohla pricucnut. Strasne sa na tom chechtala. Nacucala sa a sla naspat do sedu, spokojna. Tak snad to pojde, treba len trochu zistak cvik. Aj som ju odfotila, naozaj je na tej fotke pricucnuta, ale samozrejme to (este) nie je take profesionalne ako u @olifcek a ani foto nie je ktovieco, lebo som sa fotila sama, fotak polozeny oproti na policke 😅 No snad aspon pre povzbudenie ostatnym mamickam posluzi 😀

olifcek
10. feb 2011

@johanka. supeeer, sikovna si, paq daj viac foto, nech Ta niekto odfotiiii , tesim sa, ze dalsia maminka, ktora koji i za pochodu 😵 😵

johanka.
10. feb 2011

@zuzkat1 tak ja u mojej viem, ze je dobre sa prilis nevytesovat, ze zacala konecne papat. Ak dnes pekne papa, znamena to len tolko, ze dnes pekne papa, nic viac, vobec nie, ze sa konecne rozpapala. Dodnes su to len kratke obdobia, ze nieco naozaj zje, stale je to celkovo bieda. Vcera za cely den zjedla asi 4 lyzicky cestovin s omackou zo zeleniny, uplna bieda. No a dnes zjedla uz jednu malu hrusku, takze dnes je to uz skvely den, aj ked polievku pred spanim dnes uplne odmietla. A nema nejake osvedcene jedla, ze co by papala spolahlivo, je dost nevypocitatelna. Nase macky sa uz vyse pol roka vypasaju na zvyskoch po Miske, idu sa vzdy zadrhnut 😀 Takze prajem hlavne vela trpezlivosti. 😀 😀 😀

martinka17
10. feb 2011

Ahojte, pridávam moju prvú negatívnu skúsenosť. Malý má 2 roky a dnes sme boli na alergológii prvý krát. A pani lekárka ma sprdla ako sirotu, načo kojím, k čomu je to ešte dobré, stačí pol roka. Malýje len naviazaný na mňa....bol to otrasný zážitok, ja už síce pomaly odstavujem, ale napriek tomu ma v duchu tak vytočila, tak som to sem chcela hodiť. Od alergologičky som toto nečakala 😠 😠