Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

motylek17
14. mar 2013

@michaela80 ako v noci mi mrmlal, ze chce mnam, mnam... ale nedala som mu nic, tak sa otocil na bok a spal dalej.... takto presli uz dve noci... uvidime, snad pochopi, ze nic nedostane.... 🙂

michaela80
14. mar 2013

@motylek17 nam druhu noc vystrajala kvalitne...najskor sa snazil manzel ale to mala riadny hysak... Tak potom som sa jej ukazala ja a kazdu hodinku ked pytala uspala na rukach...ale teraz uz je celkom fajn..

motylek17
14. mar 2013

@michaela80 maly zatial chape, uvidime dokedy...

zuzkat1
14. mar 2013

Jaj baby co riesite hluposti? Ked budu hladne budu jest. Deti nebudu drzat hladovku predsa. Kojte a uzivajte si to. Moja ma 3 roky a 2mesiace. Kojim kedy chce. Ranajky neje. Zje max.polku jogurtu. Obed par lyziciek ak sa jej paci co mame.ak nie tak neje. Vecera ak ma dobru naladu. Papa vsak ovocie.aspon daco. Ma 93cm a 12,8kg. Je zdrava a spokojna. Nerieste co netreba a uzivajte si vase deticky.

zuzkat1
14. mar 2013

@michaela80
@motylek17 baby ja kojim aj 5x za noc.+vid sprava vyssie

motylek17
14. mar 2013

@zuzkat1 ja si urcite uzivam... nechcem prestat kojit, len to obmedzit....

zuzkat1
14. mar 2013

@motylek17 Ved ako myslis.ja doteraz na poziadanie dojcim.a mala si to sama tak postupne obmedzovala. Je to asi pravda ze deti sa postupne same odstavia. Inak pokial viem nocne dojcenie by sa malo odburat ako posledne.

michaela80
14. mar 2013

@zuzkat1 lenze u nas bolo dojcenie aj 30 x za 24 hodin a odmietala jedlo a pitie... a nepriberala stagnovala v raste... robili jej kadejake vysetrenia..vyzeralo to na celiakiu mala hranicne vysledky , intoleranciu mliecnej bilekoviny.. no nastastie vsetko o.k.
etse sem tam v noci odstane na uspatie ale uz to nie je zavislost...
mala chcela didku pri kazdom boliestku, v zlej nalade, ked sa s bratom kopcila a nieco jej nedal alebo sa jej na nieco co chcela povedalo nie ... aco bolo pre mna velmi zle potrebovala mat k dispozicii obidve prsniky..na druhom sa mi hrala s bradavkou co v noci bolo neunosne..keby sa kojila ako moja 20 rocna sestra ktoru mamca kojila do 3,5 roka ale iba rano na obed a vecer tak kludne aj do odstavenia napr do 5 roku ale toto uz bol moc...

zdenka99
14. mar 2013

Ja tiež rozhodne nijako neplánujem obmedzovať malej dojčenie, vždy keď si vypýta dostane, aj vonku. A hoci sa mi už v noci nebudí na dojčenie, stane sa, že má horšiu noc, ale vtedy sa "obslúži" sama a ja pokojne spím. Myslím, že násilné obmedzovanie dojčenia je začiatok konca. Ale to je len môj osobný názor.

zuzkat1
14. mar 2013

@michaela80 moja okolo 2rokov bola nonstop nasata. Ako pises.ked sa udrela,ked mala zakaz,trest alebo len tak pocuckat. A potom zo dna na den cca v 2 a 3/4 roku uz 5x cez den a teraz ako chodi do skolky tak uz len 2-3x. Cez vikend aj viac+noc cca 5x.

michaela80
14. mar 2013

@zuzkat1 u nas o tom rozhodlo aj to ze ja so som od jej roka do teraz mala 9x zapal dutin co som predtym 10 rokov pred tym atb ani nebrala ..cize aj ja som mala dvihnuty prst...
Prve 2 ~3 tyzdne som si veru poplakala...bolo mi to velmi luto...ale bolo to dobre rozhodnutie a zvladla to mala az na tu prvu noc velmi dobre...
Sem tam jej este dam....vecer ked vidim zeby aj spala a nejde jej to...niekedy jej staci len ze si chyti prsniky do dlani a zaspinka pekne...

michaela80
14. mar 2013

@zdenka99 ked som bola s nou ako 10 dnovou na detskom ,lebo nam vracala a mala zapal mocovych ciest a potom s mesacnou ked nam prestala dychat a potrebovala aj transfuziu krvi lebo bola velmi anemicka mi tam doktorka vravela a nie raz ze ja kojit nebudem a domov som isla s Um...bojovali sme 4 mesiace..krmila som ju v noci po striecka cez palec kazdu hodinu ...a riesila priberanie kazdu poradnu s doktorkou ....myslim ze 2, 5 roka kojenia na poziadanie je veliky uspech....a este je kojena ako tak aj teraz....ale to co sme mali doma uz bola zavislost ...dieta sa budilo rano s kruhmi pod ocami..teraz ich napr.nema...budila sa s placom a hned sa domahala prsnika teraz je spokojna vysmiata ked sa zobudi.....

laurica123
14. mar 2013

Ahojte potrebovala by som poradit som 3 tyzdne po porode a nemam mlieko tvori sa mi velmi mali za cely den som kojila len dva krat prsia makke uplne mked stlacim tak ani nejde nic ..co robit aby sa tvorilo viac necela by som aby bola mala len na um chcem plne kojit

zdenka99
14. mar 2013

@michaela80 oki, ja sa nehádam, povedala som len svoj názor a môže byť, že sú prípady (ako zrejme ten váš), keď to inak nejde. Hlavne, že ste obe spokojné.
Moja je tiež na mne závislá - niekedy aj každú polhodinu si cucne, ale našťastie prospieva, v noci dobre spí... Takže som si neprežila to čo ty.

luciauk
14. mar 2013

@laurica123 ak som dobre pochopila, tak jej dávaš aj UM. prestaň jej ho dávať, vytráp sa pár dní a budete len kojiť. Bola by to škoda.

michaela80
14. mar 2013

@laurica123 prikaldat azase len prikladat...skus si dat predpisat costi tabletky..mne zabrali super ked bola kriza..

ivanka.7
14. mar 2013

@laurica123 mliecko ti nejde, lebo ked jej das UM, tak potom logicky ani neskusa pit od teba a tym padom sa ti tvori zase menej mlieka. UM odloz, prikladaj si ju pekne cely den, najlepsie si urob volno, maj malu cely den pri sebe, kontakt koza na kozu a prikladaj si ju pokojne aj kazdu polhodinu. Telo zareaguje na tuto zvysenu potrebu tym, ze sa ti bude tvorit viac mliecka. Samozrejme vela tekutin a pestra strava.

michaela80
14. mar 2013

@zdenka99 keby ze v noci spinka a prospieva tak to neriesim a kojim dalej...bud rada ze ste na tom takto...

cacika
14. mar 2013

@laurica123 bude to zniet otrepane ale: co najskor zavolaj laktacnej poradkyni, na fóre tento problem nevyriesis.

zuzkat1
15. mar 2013

@laurica123 kojit a kojit aj kazdu pol hodinu.medzitym odsavat chod do lekarne a pytaj bylinky na podporu tvorby mlieka. Vela pi a umele mlieko zahod. 3Tyzdnove dieta kojit len 2x.necuduj sa ze nemas mlieko. Nechaj ju kolko chce aj pol hodku nech pocucka. A striedaj prsniky. A Nezabudni odsavat.kup si odsavacku elektricku.

zuzkat1
15. mar 2013

@laurica123 pozri na mamila.sk tam je zoznam laktacnych tak skus.

laurica123
15. mar 2013

Dakujem za rady kocky budem skusat vsetko mozno aj nemozne 🙂

majka1981
15. mar 2013

@zdenka99 Myslim, ze sa Ti to lahko pise – ze neobmedzujes kojenie. Kedze Ti v noci dobre spi, tak mas silu… ale ked by Ti v noci nespala a chcela pit casto, tak by si asi rozmyslala inak. Ja som tak rozmyslala v decembri – budil sa stale, stale sa chcel kojit. Uz som bola rozhodnuta ho v noci odkojit, lebo som bola totalne vycerpana. Mal jedine stastie, ze tie dalsie noci spal dobre a nabrala som silu. Ak by bol pokracoval 1-2 noci v zlom spanku, tak by som nocne kojenie bola ukoncila. V nasom pripade sa akurat prerezali posledne stolicky a potom nastalo kludne obdobie. Ale nemusi to tak byt, a ked uz matka nevladze, tak v tom nevidim ziaden problem zacat obmedzovat. Pretoze je to vztah medzi dietatom a matkou – a ked to jednej strane po dlhej dobe nevyhovuje, a zacina mat k tomu negativne myslienky tak si myslim, ze je lepsie stanovit hranice. Sice nepodporujem odkojenie zo dna na den, ale postupne sa to da obmedzit. Samozrejme nie pri uplne malinkom babätku.

leishmania
15. mar 2013

@zdenka99 ja som po roku "nasilne" obmedzila kojenie na 4x denne a prestala som kojit v noci, zaciatok konca to ale vobec nebol. maleho kojim stale w on vobec nevyzera ze by planoval koncit s kojenim. keby som nebola obmedzila a tale sa budieval 10x v noci na kojenie tak by som uz z vycerpania davno nekojila vobec. niektoredeti same od seba sa koja v unosnej miere a niektore su zavislaci pri ktorych je usmernenie na mieste podla mna...

zdenka99
15. mar 2013

@majka1981 @leishmania veď som už súhlasila, že zrejme sú prípady keď je to lepšie... ja som hlavne reagovala na príspevky, že obmedzovať kojenie kvôli tomu, aby dieťa začalo jesť aj niečo iné, to podľa mňa nie je správne riešenie... ale ja nie som laktačná, takže sa nejdem tváriť, že som pojedla všetku múdrosť sveta, napísala som len svoj názor.
Čo sa týka nočného kojenia, tak malá mi spí dobre preto, lebo má prso nonstop k dispozícii, spí so mnou a ja hore bez, čiže aj v noci, skôr ako sa zobudí, tak v polospánku si pocucká, ukludní sa a spí ďalej, často aj s bradavkou v ústach, čiže u nás nehrozí budenie plačom, teda okrem situácií, keď si potrebuje poprdkať, či odgrgnúť a pod. Je mi jasné, že keby spala sama v postieľke, tak sa v noci vôbec nevyspím. Takto ani neviem, či sa v noci kojí. Keď bola menšia, tak som sa zvykla prebrať na jej mrnčanie a sledovala som ju pri pití, bála som sa, že jej zabehne a tak.

leishmania
15. mar 2013

@zdenka99 ja som tiez neni laktacna bol to len moj nazor 🙂 mne osobne by nevyhovovalo spat tak za maly mal prso permanentne v puse. takze ako komu vyhovuje 🙂

zdenka99
15. mar 2013

@leishmania ako píšeš, každému vyhovuje niečo iné, každý máme iné priority... pre mňa je to ešte stále neopísateľný pocit, že moje telo vytvára niečo tak úžasné ako materské mliečko a dojčenie si užívam rovnako ako dcérka 🙂 ... a zas nemá ho v ústach celú noc, len keď je nepokojná (zúbky a pod.) Mám pocit, že jej stačí vedomie, že som pri nej a že si môže hocikedy pocuckať.

zuzkat1
18. mar 2013

Moja bola v 2 rokoch hore aj 10x teraz ma 3 roky a budi sa cca 5x.

marusik
18. mar 2013

no, my sme sa odstavili vo veku 34 mesiacov, ale len na 3 mesiace 🙂 bola som tehotná a dojčenie mi spôsobovalo bolesti... po pôrode mi ale veľmi pomohlo, že mi staršia odsala preplnené prsníky🙂 odvtedy sme sa k dojčeniu vrátili... nie je to už pravidelné/asi tak 2-4x do týždňa, keď je chorá, tak aj častejšie/... takže dojčím obe🙂 uvidíme dokedy🙂

vavrenka
19. mar 2013

@marusik mozem sa spytat, ze ako ta boleliprsia? ja som tehu a dijcenie bolo premna utrpenim, teraz je to sice lepsie, ale ziadna slava.. kedy to prejde?