Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

hradnapani
29. júl 2012

@theiasofia riad sa vlastnym rozumom a materskym instinktom 🙂 to je pre dieta to najlepsie! ako ti bude dcera rast, intenzita somarin sa bude stupnovat, toto je len zaciatok 😉

majka1981
29. júl 2012

@michaela80 neskusis ponuknut castejsie cez den? a co robi, ak jej nedas vzdy cicik v noci?
@syvasi 4 mesacnemu babu davat prikrmy je dost skoro, pockaj urcite, nepocuvaj doktorku... dieta Ti same da na javo, ci je uz pripravene na prikrmy alebo nie - bude velmi protestovat, ked mu pri stolovani nedas ... bude chciet tvoju lyzicku, bude vas velmi sledovat. ak toto vsetko este nerobi, tak mate este dlho cas.

michaela80
29. júl 2012

@majka1981 cez den ma dost casto... kazde 2 hodky..zalezi aku ma naladu alebo ako je "zaneprazdnena" a ked jej nedam? starsne place a pisti

syvasi
29. júl 2012

@majka1981 ja mam rocneho synceka a stale dojcime a robi obcas cirkus priserny ked si chce vynutit cicu cez den lebo vecer zaspavame s cicou v puse, tak som sa chcela opytat ak mate skusenosti s takym ricanim ze co robit... 🙂

lusy82
29. júl 2012

Ahoj maminky my tak od cca 1,5 roků jsme se ustálily na kojení jen ráno. Teď ale se mi nějak rozkojil a třeba ráno kojíme třeba pětkrát. Začneme tak v šest pak ještě usne a proudí se třeba v půl osmí v osm a chce znova no a pak už to jede. Než vstaneme tak jsme ještě chvíly v posteli a hrajeme si spolu nebo on sám a já dřímám a on chodí každou čtvrthodinu k prsu a pak kolikrát i přes den obzvlášť teď v létě když nosím tílka nebo větší výstřihy. Já vím že tady je stěžovat si dost nemístný, ale mě to už začíná být nepříjemný. Je to někdy dost bolestivý a melej mě u toho ještě dost škrábe ale to tak že se zaryje do kůže a to nemluvím o spoustě vystouplých znamínkách po těle. Naše kojení tedy vypadá asi tak, že malej dlabe a různě se u toho kroutí a já se s ním peru odstrkuju mu ruce a nadávám mu a vysvětluju jak je to nebezpečné mě takhle škrábat. a těším se až dopije. A když řekne to jeho "míko" s tím jeho smíchem a správným úšklebkem tak mě se ježí chlupy. Přitom mě to dřív těšilo. Hrozně závidím všem co si to užíváte, nechci ještě odstavit, chci to nechat na něm a vím že až se odstaví tak mi to bude chybět ale zároveň pocítím velkou úlevu. Co si o tom myslíte vy? U jste to taky zažily?

majka1981
30. júl 2012

@syvasi ja mam taku istu skusenost, ze ked nedam tak je väcsi cirkus, takze nadalej davam. casom to dieta zacne chapat, preco akurat nemozes dat cicik - moj to chape ked sme v elektricke, ked nemame moznost si dade sadnut (vonku) a tak. ale doma - to musi byt okamzite... casom to pochopi lepsie. kedze teraz takto reaguje, tak je vyslovene nie cas na odstavovanie! pretoze kazde odmietnutie je vlastne krocik ku odstaveniu... takze treba pockat, skusit to o par mesiacov a na ukludnenie situacii by som ponukla cicik ked je vhodna situacia, aby to vsetci nevideli - tak radsej pred navstevou nakojit (dajme tomu aj v aute...).

theiasofia
30. júl 2012

@briketa @hradnapani děkuju za podporu! Naši "experti" místo neustálého hledání důvodů proč nekojit, by raději měli ke kojení matky podporovat a edukovat společnost, aby nedocházelo k situacím, jak tady čtu, že se maminky musí s kojením schovávat, aby nebyly lynčovány. Měla by to být naše hrdost stejně jako chodit s bříškem! Já se ani tak nebojím, co budou říkat mě, ale aby se někdo nevysmíval holčičce, až bude mít třeba přes 2 roky.

brkabra
30. júl 2012

baby, mate skusenosti so suplementarom alebo cievkou na kojenie?

theiasofia
30. júl 2012

@majka1981 ne nic z toho ještě nedělá, vždyť ještě ani nesedí a zoubky se teprve klubou. Sice mě pozoruje, když jím, ale myslí si asi, že mě taky svědí dásně 🙂 Máš pravdu, určitě to poznáme. Když jsem jí jednou v horkách dala pár kapek vody, začala kroutit hlavičkou ze strany na stranu s výrazem "mámo, co je tohle za hnus..."

reanda
30. júl 2012

@lusy82 podla mna by si mala malemu pocet kojeni obmedzit tak, aby ta to neobtazovalo a s tym skrabanim neviem, moja mala to tiez obcas robi, ked je uz moc unavena a nervozna a je to velmi neprijemne, tiez si vtedy kojenie neuzivam, ale ona je este mala a nastastie to nie je stale... neviem, ako je schopne dvojrocne dieta pochopit, ze nieco nesmie.... mozno keby si mu odmietla dat prsnik, ked ta skriabe, nenaucil by sa casom, ze to nesmie? ... taketo kojenie je o nicom, ked mas mat k tomu averziu 😒

majka1981
30. júl 2012

@lusy82 ja som to tiez uz zazila - vzdy ked zacal syn mat "telocvik" ked bol na ciciku, tak ma chytali nervy. alebo ked vyberal cicik z ust tak, ze ho tahal von a ako ked by ma isiel zahryznut a bolo mu to strasne do smiechu. vtedy som uz fakt nemal silu - hresila som a aj som mu odmietla dat prsnik. potrvalo to, ale zabralo! uz ma nehryzie a telocvicna sa tiez premiestnila inde. treba urcit pravidla, a aby to pochopil, tak si moze aj porevat. u nas zabralo.
co sa tyka ranneho kojenia, tak asi Ti nic ine neostava - len vstat skorej 😀 . nie je smädny? teraz ked je horuco, moznoze by chcel caj/vodu?

majka1981
30. júl 2012

@theiasofia neviem ako si to myslela... ja kojim rada, kojim vsade (vynimky v elektricke - kedze ideme aj vystupovat, nebudem zacinat 3 minuty pred vystupovanim... atd). momentalne som vyrovnana, takze kazdemu vysvetlim o co ide. ale boli uz aj chvile, kedy ma to poriadne zaskocilo, ako reagovali ludia na kojenie. aj na to som uz dospela - a co nam buducnost prinesie, to este uvidime.
najhorsie to je podla mna, ked rodina zacne odmietat kojenie - tak ako pisala syvasi, ze jej mama radi odkojit. ja mam to stastie, ze z mojej rodiny vsetci podporuju kojenie, aj mm je nadalej optimisticky ze mam kojit a co sa tyka mm rodiny - tu tolko nevidim, takze to riesit nemusim. ale raz povedala stara mama od mojho manzela, ze nerobim nic dobre, ked este kojim, a bolo to akurat pri rodinnej oslave pri stole, bolo to od nej strasne nechutne to akurat riesit pri stole. nemohla som jej ani vynadat ani nic, a ja som sa nad tym tak rozculila, ze som vecer dostala hrcu v prsniku (to dostavam ked som vo velkom strese - a ten krat som bola psychicky nevyrovnana...).

nae
30. júl 2012

@brkabra ahojky, ja som sa so starším natrápila, aby sa kojil aspoň čiastočne, mala som doma aj suplementor. Čo konkrétne ťa zaujíma?

chovancova27
30. júl 2012

My máme skoro 18 mesiacov a "kojíme" sa stále, ak sa to dá nazvať kojenie... od 10 mesiaca malý dostáva na noc fľašu s obilným mliečkom, nikdy UM nemal, cez deň kojenie. Teraz už asi dva mesiace sme na jednom kojení denne, ja neponúkam, malý si niekedy aj dva dni nezmyslí, potom dva dni po 1-2x a tak dookola... toto mi nevadí, ale vadí mi, ked sa začne dožadovať na verejnosti. Ale našťastie to nieje často🙂 som na seba hrdá že som vydržala tak dlho. V 3 mesiacoch sme mali laktačnú krízu, a keby som dala na všetky babky a tetky, už dávno sme na UM... našťastie som vyňúrala, že netreba hned stresovať, 3 dni sme boli o hlade, neustálom prikladaní s prázdnymi prsníkmi, revy jak blázon aj ja aj malý, potom som sa prestala stresovať, začala oddychovať a mliečko krásne nabehlo... a je doteraz🙂 Už by som to docela rada ukončila, ale nemám to srdce ho nejako trápiť a ukončiť to nasilu, zatiaľ tomu nechávam voľný priebeh a dúfam, že sa odstaví sám...

theiasofia
30. júl 2012

@majka1981 nezapletly jsme se nějak? Já jsem myslela, že to co si napsala syvasi:
"4 mesacnemu babu davat prikrmy je dost skoro, pockaj urcite, nepocuvaj doktorku... dieta Ti same da na javo, ci je uz pripravene na prikrmy alebo nie - bude velmi protestovat, ked mu pri stolovani nedas ... bude chciet tvoju lyzicku, bude vas velmi sledovat. ak toto vsetko este nerobi, tak mate este dlho cas."
že to bylo určené mě, tak jsem ti na to odpověděla:
"ne nic z toho ještě nedělá, vždyť ještě ani nesedí a zoubky se teprve klubou. Sice mě pozoruje, když jím, ale myslí si asi, že mě taky svědí dásně Máš pravdu, určitě to poznáme. Když jsem jí jednou v horkách dala pár kapek vody, začala kroutit hlavičkou ze strany na stranu s výrazem "mámo, co je tohle za hnus..."

brkabra
31. júl 2012

@nae ahoj. mam doma tu cievku. uz sa mi podarilo ho krmit a ciastocne drzat aj ciavku...rad by som vediet, ci ti to pomohlo, teda ci to ma vobec zmysel. diky

majka1981
31. júl 2012

@theiasofia reagovala som na tento prispevok: děkuju za podporu! Naši "experti" místo neustálého hledání důvodů proč nekojit, by raději měli ke kojení matky podporovat a edukovat společnost, aby nedocházelo k situacím, jak tady čtu, že se maminky musí s kojením schovávat, aby nebyly lynčovány. Měla by to být naše hrdost stejně jako chodit s bříškem! Já se ani tak nebojím, co budou říkat mě, ale aby se někdo nevysmíval holčičce, až bude mít třeba přes 2 roky.

lusy82
31. júl 2012

@majka1981
@reanda Díky za odpověď. Malýmu to škrábní vysvětluju a už to i trochu zabírá, ale po ránu jsem trošku nervóznější 😅 tak je to spíš o tom že mu odendavám ručičku, někdy už i vztekle. No vstávat ráno v šest se mi oc nechce když pak ještě spinkáme a v těch osm se samozřejmě už snažím vykopat, protože máme oba hlad 🙂 . Jinak pití máme u postele. on se napije nejdřív ode mě pak vody a pak zase já. 🙂
Jinak tohle co píšeš @majka1981 tak to mi malej taky dělával to kroucení se u kojení a tahání bradavky a taky se u toho hrozně bavil a pak to samo přešlo tak snad přejde i to škrábání. Akorát ta frekvece kojení asi jen tak neopadne. Doporučuje se dávat na požádání, ale mě to prostě nějak vadí nejsem zvyklá. Cítím se za to hrozně.

hradnapani
31. júl 2012

@theiasofia mas pravdu, v tomto ma nasa spolocnost este co dohanat, ale niekto zacat musi 🙂 A o vysmievanie dcerke sa neboj, ked budes v pohode ty, bude aj ona. Ine deti sa jej smiat isto nebudu, bude to boj s dospelakmi a to je na tom to smutne... ale treba si stat za svojim 😎

theiasofia
31. júl 2012

@hradnapani tak to jsem ráda, bála jsem se výroků jako -taková velká a ještě se dá kojit, ostuda-, ale jestli to půjde na mě, tak ok, já to snad ustojím. Skoro mi vyhrkly slzy, když jsem se ve své vlastní kartě u kontroly ve 3 měsíci dočetla: "děvčátko velmi živé, odstavené". A tehdy to bylo podle plánu, nikoli ze zdravotních důvodů. Vždycky si na to vzpomenu, když mi někdo něco řekne, takže bojuju nejen za dcerku, ale tak trochu i za sebe.

lenka_bozikova
31. júl 2012

@chovancova27 obilne mliecko? a to je naco dobre?

chovancova27
31. júl 2012

@lenka_bozikova No to je namiesto umelého🙂 obilné je ovsenné, ryžové, špaldové. My sa uberáme takým zdravším smerom trocha🙂

lenka_bozikova
31. júl 2012

Takze dobre rozumiem tomu, ze nahradzate materske mlieko od 10teho mesiaca obilnymi mlieckami? V com su tie obilne zdravsie od materskeho? Vies ja si mojho 18mesacneho neviem predsavit dojcit len raz denne 😲

lusy82
31. júl 2012

@chovancova27 Mě to taky přijde zbytečné m dávat jiné mléko. Mateřské je nejzdrvější a nejlepší. Ne e bych ti do toho chtěla mluvit, moná má nějaké zvláštní složení nebo účinky ( ještě jsem o tom neslyšela) ale jestli ho dáváš místo UM jako mléčnou dávku tak mi to přijde zbytečné a obzvlášť ta flaška je škoda. Já bych mu ho dávala v tomhle věku už do hrnečku. Je to škoda si v tomhle věku zvykat na flašku.
Ale neber to rosím jako útok proti tobě jen jsem ti chtěla poradit. Vím jaký to je kdy se na tebe někdo sesype když řekneš svůj názor 🙂

chovancova27
1. aug 2012

@lusy82
@lenka_bozikova V pohode, určite to neberiem ako útok🙂 malý bol len kojený do 10 mesiaca, potom som ho na noc začala dokrmovať týmito obilnými mliekami, lebo sa mi budil aj 10x vnoci, takto som ho dokrmila namiesto UM na noc tým obilným a bolo to super, budil sa 2-3x. Takto sme fungovali cca do 16 mesiacov, vnoci si prso nepýtal už vôbec, cez deň sem-tam, potom som mu začala dávať toto obilné aj pred poobedným spaním, a zrazu spal namiesto 1 hod 3 hod... takže tiež super... beriem to aj ako pomalé nenásilné odstavovanie. No a teraz fungujeme na 1 kojení denne, niekedy si nevypýta ani 2 dni... ešte vysvetlenie, prečo nedávam UM, ale obilné... UM mi príde strašne umelé, dávať mu zarobený prášok nadupaný všeliijakými vitamínami, ktoré nepotrebuje keď má výváženú stravu, decká majú potom veľké hlavičky a pod... niesom toho zástancom. Dieťa potrebuje takto intenzívne mlieko do pol roka, max. do roka, takže nevidím dôvod začať mu dávať UM vitamínové mlieko...

zfidorka
1. aug 2012

@chovancova27 do cca roka a pol si dieta mlieko vacsinou same nepyta, dojcenie nie je este ukotvene a preto je potrebne prsnik ponukat... takto sa ti maly pravdepodobne coskoro odstavi...

didulka85
1. aug 2012

@chovancova27 suhlasim s @zfidorka. V roku a pol som este prsnik ponukala ja. Vtedy zacala mat Sara vela inej roboty, zacala chodit, stavat lego, rozpravat. Takze prso som musela ponukat. Nechcem ta teraz nijako urazit ani nic podobne, ale je to ako pises pomale nenasilne odstavovanie v dosledku chyby v dojceni. 😅 Ale zas nie kazda matka chce dojcit XY rokov. Ty si matka, ty sa rozhodujes. V kazdom pripade si svoje dieta dojcila viac ako drviva vacsina zien.
S tym obilnym mliekom uplne suhlasim.

chovancova27
1. aug 2012

@zfidorka
@didulka85 Kočky, ja som ho chcela odstaviť už v roku, ale nemala som to srdce... takže mne to takto vyhovuje... Malý keď si spomne dostane... spokojní sme všetci🙂

zfidorka
1. aug 2012

@chovancova27 ok 🙂 pre istotu som ti napisala, kedze si napisala do temy podpora dlhodobeho dojcenia a prirodzeneho odstavenia 😉

vavrenka
4. aug 2012

kocky, ma kransu skusenost - boli sme na dovolenke na chalupe v manzelovej rodnej dedine, a tam sa ma dve zeny (jedna 42rokov, druha 78) nezavisel na sebe spytali, ci este mlu kojim. ked osm povedala, ze hej, dostala som ocenenie, ze je to uepr! ta mladsia mi povedela, ze svoju dcerku kojila do 4,5 roka a ta druha, ta babicka, ze mi rozpravala, ze kedysi sa kojilo do 3-4rokov.. tak som sa citila dobre a zacla som kojit hocikde, aj na verejnosti, ak s tym ma niekto problem, moze odvratit zrak alebo sa pootocit.. ale hlavne muzi v strednom veku na mna zirali ako vo vytrzeni 😀