Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

samika
28. mar 2012

@nice202 na okolie sa vykašli, je to predsa tvoje dieťa.ty najlepšie vieš posúdiť čo je pre maličku dobré. presne ako píše luciauk. sladkosti to áno. to sa nikomu nehnusí 😖 maličká ti sama povie kedy stačí a sama sa odstaví. moji rodičia ani nevedia, že malého ešte kojím, a to bude mať o mesiac 4 roky.tiež by na a pozerali či mi nešibe. a ani im to nebudem vešať na nos. dnes si ho naši chceli zobrať k sebe na 2 - 3 dni, lebo je prechladnutý a že aby som mohla chodiť do práce. malý samozrejme nechce ísť, lebo on chce spinkať len so mnou. tak už toto moja mama nechápe, že prečo je tak to naučený spať len somnou.
ja som svojho dnes už 16 ročného syna kojila 4,5 roka. potom som musela odísť na služobku a bol koniec. no a včera sme boli s najmladším u lekárky a rozoberali sme aj kojenie starších detičiek a ona že to je úžasné, len ďalej dojčite.a čo sa týka odstavenia mi povedala, že detičky sa do tých 6 rokov odstavia samé 😉 tak sná´dto tak bude, lebo nerada by som dojčila žiaka na druhom stupni ZŠ 😀

mimave
29. mar 2012

@katy1979 :D naco budu priberat, vedia ze to nie je zdrave:D prosim ta a ako sa ti podarilo oducit od nocneho kojenia?

katy1979
29. mar 2012

@mimave hej moje deti su chude po mame 😀 aspon to mi povedal moj muz.
Najprv som sa nastvala ze mam toho dost. prvu noc pytal mlieko dookola. ja som mu zasa odpovedala ze rano bude didi. didi haja lebo je uneva a musi spinkat. cakala som vreskot a krik ale vobec to nebolo take strasne. mrncat mrncal to ano. na dalsiu noc stacilo povedat ze didi bude rano ked sa zobudil v noci a dieta obcas mrnklo obcas nie otocilo sa na druhu stranu a spal dale. Este stale ho raz za cas napadne si vypytat ale uz je to skor vynimka. spi odvtedy nepomerne lepsie

mimave
29. mar 2012

@katy1979 ja odpadnem to je dobre tak toto ale mozem skusat az neskor trosku, pochybujem ze by to zabralo na mojho, este ma len 11mes.🙂 ale zas za pokus to stoji, ved takymto veciam uz rozumie.

katy1979
29. mar 2012

@mimave pri prvom som oducala prave v tom 10-11mesiaci. prvu noc tiez pytal a mrncal ale iba troska a do troch dni tiez zabudol na nocne mlieko. sice sa v noci budil do 1,5 roka dovtedy bol aj kojeny ale spal vo svojej postielke ja som mu vzdy len rucicku podala a spinkal dalej. teraz som isla do toho neskor kedze som predpokladala vacsi krik. mladsí je zavislacik na didi ci bol den ci noc. tak teraz je zavislacik uz iba cez den

lusy82
29. mar 2012

@nice202 No nechápu ten výraz "nechutný". Jak může být MM nechutný. luciauk to rekl dobře, sladkosti jsou v pohodě, nebo jiný jídla co dávají jiné maminky dětem plné chemikálií a a konzervantů jsou v taky pohodě? Nic si z toho nedělej já se s takovýma řečma taky setkávám. Spíše teda mezi kamarádkama.Dokonce jsem se i tuhle dozvěděla že moje mlíčko má už málo vápníku když jeden čas malý hodně pil a proto ho tolik chce. 😕 😨 A když pije míň tak zase mám málo mlíčka, tak si nevyberu, prostě všechno je špatně. My jsme ještě hodně ovlivněny tím co tu hlásaly komunsti a jen tak se z toho nevymaníme. Takže normálně koj, dokud vás to bude bavit a nedej na řeči ostatních.

lusy82
29. mar 2012

@mimave Jestli můžu poradit tak já malýmu vždycky řeknu, že je mlíčko prázdný a musí se naplnit. 🙂 A teď už stačí říct jen že dostane až ráno a vezme to.

mimave
29. mar 2012

@lusy82 dakujem tak ja to s tym nasim dnes skusim, zajtra znova a uvidime ci sa chyti🙂

luciauk
30. mar 2012

@00matula ja som to riešila tak, že som ho odtiahla preč a povedala mu,že to skrátka bolí. tak si poplakal, povedal mi, ako ma ľúbi a že to už nebude robiť. je to také obdobie, musíš to prečkať 😒

@samika tak to dúfam aj ja 😀 viem, že sa ten deň pomaly blíži, snažím sa na to nemyslieť...

@mimave držím palce. my sme tiež museli nočné kojenie zrušiť, nevládala som , práca, dalšie deti a po nociach kojiť. posledné dve noci aj on, aj prostredná sú u nás v posteli na striedačku 😀 ja len nahmatám nohu a podľa velkosti viem, ktoré to je 😀 včera som mala desnú migrénu a povedala som mu, že mamka je sick a mliečko je tiež sick, tak radšej ani nechcel 😀 😀 😀

možno to video nejde, lebo ste v inej krajine. neviem. skúste sa nalogovať na www.channel4.co.uk a tam nájsť v archíve dokument "Other people breast milk" je to super dokument. moderátorka vlastne pátra po tom, čomu sa hovorí "crossed feeding" že iná žena kojí cudzie dieťa, zväčša sestrine alebo kamarátkine. je to velmi zaujímavé. najprv bola úplne proti, ale ako cestovala po svete a stretávala so ženami ktoré úplne prirodzene nakoja sestre deti, ked ich strážia a podobne, dokonca žena, ktorá sa tým živí, stráži deti a zároveň ich aj dojčí, tak zmenila názor. no a vrcholom bola pre mňa adoptívna mama, ktorá dojčí, no klobúk dole pred takou ženou!!! sú tam aj iné dokumenty.

00matula
30. mar 2012

@katy1979 waw, no super napad ze didi spinka..🙂)) to vyskusam dnes v noci..🙂

ivular
30. mar 2012

Ahoj holky, hlásím se k vám do klubu, i když náš Jeníček bude mít "teprve" 14 měsíců 😉 Kojení ve dne mi nevadí, spíš naopak, ale trápí mě noční kojení. Každou noc se probudí nejmíň 5x, takže se ani jeden nevyspíme a taky to asi není nejlepší pro jeho trávení ☹ Kojení mi vyčítá naštěstí jen tchýně. Je to její první vnouče a občas mám pocit, že je malým skoro posedlá 😉 Samozřejmě, že si vážím toho, že mám hlídání, jenže ona by ho měla ráda u sebe v bytě celé dny, což teď právě kvůli tomu kojení nejde. A abych byla upřímná, nesla bych těžko, kdyby byl malý tak dlouho ode mě. Tchýně to ovšem "řeší" dost svérázně - rozhodla se urychlit jeho odstavení tím, že dává malému banány, piškoty, pudinky, zkrátka vše o sladké chuti, tak aby se toho co nejvíc najedl a MM už nechtěl. Co k tomu dodat.. ☹

luciauk
30. mar 2012

@ivular ☹ ☹ ☹ skús si s ňou sadnúť a pekne sa s ňou porozprávať, bez výčitiek, bez narážok, bez zvýšeného hlasu, ale jasne dať najavo, že to je tvoje dieťa, tvoja výchova, ona svoju šancu už mala a teraz ide o tvoj život a si rada, že jej súčasťou a ak chce aby si si ju ty aj malý neskôr vážili, tak musí rešpektovať vaše rozhodnutia tak , ako vy rešpektujete ju. možno pochopí, že v tejto bitke nejde o víťaza, ale o Janíčkove šťastie 🙂 držím päste xxx

hanula11
30. mar 2012

My taky ještě pořád s mlíkem "vydrželi", malá bude mít za chvíli dva roky a půl 😉 . Je to holt závislačka 😀 . Vyfasovali jsme před týdnem první antibiotika, kašel jí sednul na průdušky a mudra mi řekla, že je dobře že ještě kojím a teď rozhodně přestávat nemáme, že jí to hodně při té nemoci pomůže 🙂 😵 Už je z nemoci snad venku, tak zase zkusím odbourat noční kojení, někdy to teď bez něj nešlo.
Zdravím tu všechny, nevím co by na MM mělo být špatného, ať je mimču půl roku, nebo jde o tříletého prcka 😝 😀

mimave
31. mar 2012

@ivular tak toto moja babka skusa neustale, dokonca moja mama tiez, davaju malemu sladkosti- to ma len 11mesiacov a ja zas slusna byt neviem ked si to nedaju milionty krat vysvetlit, ja uz po nich kricim. sladkosti tak malym detom podla mna sa davat nemaju- aj ked kazdeho vec, moj to jest nebude. ja som strasne zla ked nechce jest normalne jedla, zeleninu, maso a tak, tak preco by som ho za odmenu mala pchat sladkostami?! to urcite, ale obdivujem ta ze toto strpis, asi vramci kludu v rodine, ja by som ju roznosila v zuboch 😀

ivular
1. apr 2012

@luciauk To jsou hezká slova 🙂 Já jsem se jí snažila to vysvětlit, ale mám pocit, že je prostě přesvědčená o tom, že jsem nezkušená matka 😖 Trochu víc je ochotná to kojení akceptovat, když jí říkám, že i lékaři jej doporučují, jenže pak uplyne pár dnů a ona se zjevně opět vrátí k tomu svému přesvědčení, že můj přístup je špatný ☹
@mimave My spolu komunikujeme spíš na takové té "korektní" úrovni 😉 Víš ona mi občas třeba donese uvařený oběd, takže nemusím vařit já apod., takže určitě nemůžu říct, že je ztělesněním zla 😉 Ale samozřejmě, když vidím jak jde tvrdě za svým cílem co nejrychleji získat malého výhradně do své péče (i když nahlas to nikdy neřekne), tak to ve mně vře 😖 Se svojí mamkou jsem naštěstí kamarádka, jenže ta zase bydlí 300 km daleko a nemůže chodit, takže jsem ji už rok neviděla ☹

dokocaidovoza
1. apr 2012

Baby, my tiez dojcime, maly uz bude mat rok a pol. Chcem sa opytat, kedy ste zacali kombinovat MM s UM. Umele mu nechuti a neviem, ci to mam problematizovat. Kojim este raz cez den a v noci dva krat. Staci to?

lusy82
1. apr 2012

@dokocaidovoza Ahoj, já si myslím že jo. My v tomhle věku kojily 2x denně občas noci. Jestliže mu k tomu budeš dávat 1 -2mléčné výrobky přes den a dostatek tekutin tak to stačí. V tomhle věku už se četnost kojení moc neřeší a UM je podle mě zbytečné, když mu můžeš dávat i jiné mléčné výrobky a nápoje.

anjelicek26
1. apr 2012

@dokocaidovoza - urcite staci, v tomto veku je normalne mat flasu UM rano a vecer, rovnako kojit rano + vecer pripadne noc... ak papa mliecne vyrobky, tak ste za vodou.

pimpulienka
1. apr 2012

@dokocaidovoza kombinacia nastala v 18 mesiacoch. Rano sme presedlali na Nutrilon a pred spanim ešte kojim (dcerka ma 21 mesiacov) to sa nam.nedari UM odmieta a v noci od 9 mesiaca nekojim 😉

nice202
2. apr 2012

ahojte, tak ja som od mojej este nikdy neodisla na noc., nie zeby som nechcela, ale bala som sa cirkusu a nechcela som inych ludi tym zatazovat. poobede spala 2x u babky, teda mojej mamy a islo to hladko. az som sa cudovala. plakala sice asi 20 min, ale potom to preslo. u nas doma ked som s nou to nefunguje, to cici musi byt. ja kojit nechcem v ziadnom moznom pripade do 5 ci 6 rokov. mam svoj strop a to su 3 roky, potom uz nedam ani nahodou. nech si mysli kto chce co chce. viem, ze to nepojde bez placu, ale asi to vyriesim tak, ze z domu odidem na vikend, alebo ju necham u mamy. tie reci mojej rodiny sa ignorovat nedaju, pretoze je to rodina a mam k nim uctu. aj ked nie vo vsetkom sa zhodneme. a ked uz sedim v obyvacke a zacnu rypat, tak proste im poviem, ze sa o tom nechcem bavit a hotovo, lenze oni furt svoje a svoje. moja mama tiez mala blbe reci. teraz uz nie, ale tak starka s dedom si pokoj nedaju, az sa hanbia pred susedmi...chapete????. ani vam nepisem, co vsetko na to kojenie hovoria, lebo by ste si urcite nieco zle pomysleli. su to takí jednoduchsi ludia, treba to asi tak brat

luciauk
2. apr 2012

@nice202 ďalšia adeptka na medajlu za vzdor okoliu...klobúk dole 🙂

zuzkat1
2. apr 2012

@nice202 ani ja som nebola este na noc od nej🙂 je 5x hore takze asi by to neslo hladko🙂

zuzkat1
2. apr 2012

@dokocaidovoza uz moze aj kravske,ale ked nechces dat kravske tak staci aj papat mliecne vyrobky plus to kojenie... ja som malej UM nikdy ani nenukala od roka a pol pije aj KM ked pije kakao,alebo len tak samotne,ma horada a to ju kojim aj 10x este

zuzkat1
2. apr 2012

@ivular co sa travenia tyka mm mu nijako neskodi🙂 takze jedine ak ti chyba spanok...ja som to riesila tak ze mala spi pri mne a ani nieviem kedy sa obsluzi,ale to tiez nemusi kazdemu vyhovovat🙂

stvura
2. apr 2012

@nice202 podla mna si nemusis davat nejake "stropy", ono sa to samo upravi ked bude ten spravny cas. Ja som syna dojcila do 2r a 8m, vsetko v pohode, dcerka ma teraz rok a pol a dojcim, nejako si neberiem k srdcu co kto povie ci je ci nie je spravny cas...Okolo tych 2r sa ti mozno napravi nocne spanie - moj maly uz prespaval noc, takze v noci som nedojcila, nebol problem ho dat niekde na noc a cez den on mlieko nepil, no ked prisiel domov sa hned pricucol - teraz pije velmi vynimocne km (uplne minimum, v skolke z neho maju tazku hlavu), dcerka este km nepila.
@dokocaidovoza rok a pol rocnemu dietatu vobec nemusis kombinovat mlieko, dojci co mozes a dennu davku pokri mliecnymi vyrobkami (nikde nie je napisane/dane ze deti z mm musia prejst na um...mozes dat km ak chces / ja som odporca km/).

lusy82
2. apr 2012

@nice202 ahoj, jestli ti můžu jen poradit, tak bych odstav neřešila tím že odejdeš od malé, protože ona najednou z ničeho nic přijde o mlíčko a zároveň i o mámu. A to právě v době kdy jí bude nejvíc potřebovat. Já bych s ní naopak byla o to víc a víc se s ní mazlila. A co tady hodně maminek píše tak ve třech letech už se to dá dětem bezproblému vysvětlit. Určitě bych to řešila víc s láskou, než takhle rázně.

zuzkat1
2. apr 2012

@stvura si odporca km? nejak mi nedava zmysel teda co pises ze moze dat km a zaroven ze si odporca km...

hanula11
3. apr 2012

@dokocaidovoza naše malule neměla UM nikdy. Několikrát jsem to zkoušela, když se mi zdálo, že jí moje nestačí (to ještě byla malá, nebo třeba půlletá ...), ale na UM vůbec nepřistoupila. Ale dokrmovat můžeš kdykoli, když je to potřeba, jen jestli to prcek vezme (což u nás vůbec nevyšlo 😒 😉). To spíš to kravské malá vzala, i když zpočátku měla dost výhrady. Teď ji někdy na "kravičkový" přesvědčíme, někdy si i sama řekne, ale že by ho pila po litrech, to taky nee 😠 😝 😀

@zuzkat1 Adušku jsem taky zvykla spát se mnou, když jí rostly zuby, takže to má v noci "jednoduché" s pitím, jen mě to už nebaví 😉 😕 . Několikrát jsme už na pár dní najeli s tím, že byla v noci přestávka. Ale má to po ruce, tak si občas dá 😒 🙂

Ona ale neměla nikdy ani dudlík v puse, prostě jsme jí ho nikdy nedali, jestli se na to moje MM tak neupnala i proto. U nás vysvětlování tedy vůbec nezabírá, ale i tak si myslím, že až bude mít svůj čas, tak s mlíkováním skončí a bude.
Snad to stihnem do tří let, tatin si už dělá legraci, že se bude vdávat a chtít pořád "mlíko" 😒 ☹ 😠 😎 😀

stvura
3. apr 2012

@zuzkat1 som, svojim detom ho nejako nedavam - ono, poznam ludi co ich male deti (do 6rokov) piju pol litra, liter denne km (tak s tym nesuhlasim, resp. ja by som to nerobila), moje vypije max. 2dc za tyzden, tak tolko km teda moze vypit. Ono, kocka co pisala ma rok a pol rocne dieta, pisala som jej k tomu ze ak ma rok a pol rocne dieta, ono uz nepotrebuje pit mlieko, takze ak aj ciastocne dojci nemusi do neho nalievat liter a pol mlieka, stacia mliecne vyrobky...tie dva deci ako u nas napr. za tyzden teda moze vypit ak by si ziadalo a ona to pokladala za nevyhnutne (davam synovi plnotucne, dcera ktora ma rok a pol km nepije)....je to na zvazeni kazdeho ako to poriesi.

ivular
3. apr 2012

@zuzkat1 Já ti nevím Zuzi.. To, že v noci by i trávení mělo být v "klidovém režimu", to mi už právě řeklo docela dost lékařů - pediatrička, neurolog, děts. psycholožka... To nevyspání je samozřejmě taky náročné (zjišťuju, že hlavně na psychice se to odráží dost negativně), ale kdybych si byla jistá, že ten neustálý přísun mm nadměrně nezatěžuje trávicí trakt, nesla bych i toto líp 😖