Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

dazdovka
24. aug 2013

@barbora2412 o tom vplyve kojenia na inteligenciu je tu tema, v ktorej sa prebera uplne opacny poznatok, ako uviedla vasa pediatra. Spytaj sa jej nabuduce, ci moze uviest zdroj odkial cerpa taketo perly, ze radi by sme si to pozriet, dik 🙂
ta tema tu: https://www.modrykonik.sk/forum/laktacna-poradna/vylucne-kojenie/
@luciauk alebo je mozne, ze seminar bol v cudzom jazyku a ona sa zamotala v pojmoch a dojmoch...

dazdovka
24. aug 2013

😖

erique12
28. aug 2013

ahojte,
pridavam sa do klubu🙂 aj my sa este dojcime🙂
do 6 mesiaca som len kojila. mala isla do skolky na 2 dni od 7.mesiaca, tam som jej davala nutrilon so sebou, aj ked som si este v robote asi mesiac mlieko odsavala. musela som ju na flasu doslova ucit a aj to, aby pila aj s niekym inym, nielen so mnou. nechcela som jej davat odsate mlieko, lebo som nevedela, ci ho tam spravne zohreju, a aj to, ked som jej ho dala, tak jej dali nutrilon! tak to bola skoda mlieka, som ho mohla vyliat. a asi aj to, ze tu sa koji 3 mesiace priemerne...
tak sa kojenie stalo nasou intimnou zalezitostou - len doma.
este dlho som ju vzdy rano zobrala na cucanie, pred tym ako som sla do roboty, este v polospanku, polozila do postielky, mala spala dalej a ja som sla do roboty (muz ju nosi do skolky). potom zase poobede, a aj pred spanim dudanie. a samozrejme, ked sa jej v noci nieco zle sniva alebo jej idu zuby, tak nic ju neutisi len didi! teraz uz aj hovori, mama didiii! najl 🙂 najlepsie je, ze uz tam skoro nic nemam, ale bude drzat a popritom driemat, nevahala by aj celu noc takto🙂 sama sa cudujem, ze tam este nieco mam, uz su makke a fakt dojcime len 2-3x za den. ale je to super, prist domov a takto sa spolu pomaznat - to je fakt pocit takej ulavy, aj ked den bol stresujuci, ked sa mala dojci, az slzy mi idu do oci a ona ockami (este stale) prevracia, a popri tom slastne vzdycha 😀 😀 zavislacka je to!
v noci sa nebudi vacsinou, prespi aj celu noc. pred spanim ma este jednu flasu a potom didi. ale uz len 1 flasu denne.
co sa tyka "dojcenie na poziadanie" v tomto veku si myslim, ze uz jej nebudem davat kedy sa jej zachce, ved uz to aj celkom boli, ked sa tak zakusne :D a ani na verejnosti - je to nasa intimna zalezitost 🙂

uvidime ako bude dalej, kedze cakame druhe a vraj v 2.trimestri ubuda mlieko..... sranda je, ze mala to zbadala, ze mliecko chuti inak, tak sa nad tym pozastavila.... ale potom cucala dalej - a teraz si uz zvykla na novu chut 🙂

siska53
28. aug 2013

Maminky,chcem sa opytat tie,co dlhsie dojcite,ako papaju vase deti? Nasa 17 mesacna totiz dakedy dost malo,mam pocit a potrebuje sa pri tom zabavat. To robil aj maly,len on bol dobry papkac a dojceny v tomto veku uz nebol. A ona aj casto chodi na prsnik,dojcim ju na poziadanie stale,samozrejme su situacie, ked to nie je vhodne,tak vtedy nie,tych je malo. V noci si uz nepyta,ale cez den hocikedy dojde,lenze si trosku cucne a prec a o chvilku zas. Co s tym? Mam ju nechat ci odmietnut jej poziadavku? Asi sa chce len pritulit?
a vecer? Lebo ja nemozem ist nikam,vecer prec( raz som bola s kamosou cvicit, do 20:30 sme boli naspat) a ona s muzom nechcela byt,aj sa mu dovracala. Ona ho nejak odmieta najma vecer. Nie ze by som chcela zurkovat,len obcas sa pritrafi daka stretavka,tak raz-2x do roka,kamoska zas cez den nema komu dat deti,tak som,myslela,ze obcas pojdeme,ved navrat do uspavania bude..no neviem,ci to suvisi s dojcenim alebo je to tym,ze oni na seba nie su natolko navyknuti ako syn s nim..
co myslite?

maribell
28. aug 2013

ja si myslim ze prirodzene je to dovtedy dokedy sa tvori mlieko ... keby je to neprirodzene mlieko by sa netvorilo.. ja som kojila 8a pol mesiaca potom som musela prestat (syn od malickeho babatka vzdy pri papani kakal..aa ked mu uz narasli zuby a jedoval sa pri kakani nebolo to vobec prijemne) ..je mi to tak trochu luto ale pri kojeni som isla viac krat cez bolest kedze zo zaciatku som mala problemy s popraskanymi bradavkami a dva krat som prekonala zapal prsnika.. vela krat som kojila zahryznuta do podusky so slzami v ociach ... a potom ked synovi narastli zuby som to uz vzdala :(

erique12
28. aug 2013

@siska53
no mozno skus odputat jej pozornost niecim inym a vytvorit si kojaci rezim, kedy to tebe bude vyhovovat 🙂

inak sranda je, ze ked som volakedy pocula ze deti 20 mesiacov + sa este sa koja som si myslela, ze to este take velke??? a teraz mi to tak nepripada 🙂

veronika1610
6. sep 2013

Prosím poraďte mi, od pondelka musím ísť do roboty, malá má 22 mesiacov a na prsníku by bola najradšej non-stop, v noci aj 8x pýta. mala som v pláne dojčiť do samoodstavenia, ale teraz som trochu v rozpakoch, neviem si predstaviť odsávanie v robote (8,5h nevydržím nekojiť), kúpila som si odsávačku, ktorú som doteraz nikdy nepotrebovala. Mám ju odstaviť, alebo sa to dá zvládnuť aj popri robote?

denise01
6. sep 2013

@veronika1610 Ahoj, ja osobnu skusenost nemam, ale kamoska tak robila, odsavala v praci. Ved za skusku nic nedas a ak to nepojde, tak to nepojde. 22 mesiacov je aj tak pekne...

majka1981
6. sep 2013

@veronika1610 moja osobna skusenlst je taka ze som zvladla navrat do prace aj bez odsavania. Neboj zvladnete to prsia si zvyknu. Budu plne ale da sa to zvladnut. Kde Bude dieta? Moj syn bol na zaciatku pri mojej mame ( od 11 do 22 mesiacov) a bola som s nou dohldnuta, aby mu pred mojim prichodom nedavala vela jest, aby som ho mohla dobre nakojit a odlachcit prsia. Zvladli to moje prsia a pritom bol syn pri mne zly jedak a odmietal jest. Ked bol pri starkej Tak sa vedel dobre napapt.

veronika1610
6. sep 2013

@majka1981 8 hodín moje prsia nedajú, v lete bola malá chorá, mala slintačku a odmietala čokoľvek dať do pusy, nekojila som 7 hodín a už som mala dva kamene, a to som si po 5 hodinách trochu odsala ručne. malá bude s mm, o jedlo nejde, ona už teraz má dojčenie nie kvôli jedlu, ale psychickú podporu, takže si vie cucnúť, aj keď práve spráskala obed

luciauk
6. sep 2013

@siska53 podľa mňa pomôže jedine chodiť na viac žúrok a nechávať ju viac s ocinom 😉 deti sú veľmi flexibilné, len to na nás skúšajú

@veronika1610 ja som chodila do práce, ale len na pol úväzok, na večer, takže malý si musel od 14 mesiacov zvyknúť zaspávať s manželom alebo sestrami a jeden deň v týždni som pracovala od 7mej ráno do 10tej večer, ale na obed som mala 2-3h prestávku, tak to som sa nechala kvalitne "odsať" 😀 skús, prsia aj dieťa sa prispôsobia novému režimu, na začiatku budeš musieť trocha asi odsávať, ale potom by to malo byť ok. držím silno palce!

romcovaklarka
6. sep 2013

@siska53 Tak Sam baští tak nějak normálně, spíše trochu méně, ale je ho kus, ne tlustý, ale na svůj věk celkem velký a hubený není, takže jídlo nějak neřeším. A kojení jsem v posledních měsících zavedla pravidlo - miminka papají jen mlíčko, potřebují ho, takže můžou papat mlíčko kdekoli, ale velcí kluci můžou už papat všechny možné dobroty (= vyjmenovala jsem jeho oblíbená jídla a pochutiny) a mlíčko je tak nějak navíc, takže mlíčko budeme mít už jen v postýlce. A během pár dní si na to zvykl a kojíme jen před a po spaní plus v noci. Přes den dole v obýváku už nedávám, natož ještě někde venku, necítila bych se u toho. Ale on nebyl nikdy nějaký velký kojicí závislák, takže nevím, jak to u koho může fungovat.

majka1981
7. sep 2013

@veronika1610 skus zajtra trosku obmedzit kojenie, choj niekde na par hodin aby si trosku pripravila prsia na pondelok. v pondelok trochu menej pit, aby sa tvorilo menej mlieka. ak to nevydrzis tak samozrejme mozes odsat, ale myslim ze to zvladnes. a tie kamene potom vypila? pokial to nebol zapal, tak sa kamenov neboj. prsia sa rychlo prisposobia... ja som pracovala v tom case pondelok - streda: v pondelok som mala pravidelne viacej mlieka, vo stvrtok menej a musel ho zase "roztocit". prsia si velmi rychlo zvykli

majka1981
10. sep 2013

@veronika1610 tak ako ste zvladli prvy den?

veronika1610
10. sep 2013

@majka1981 ďakujem, že na mňa myslíš, malá lepšie ako ja, ja som úplne mimo, stále sa mi zdá, že som v robote omylom,trochu som si cez deň odsala, po príchode sa malá na mňa vrhla a vytiahla všetko 🙂 takže dnes skúsim neodsávať, uvidíme

laurinkat
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
luciauk
11. sep 2013

@veronika1610 držím palce

romcovaklarka
13. sep 2013

Ahojte, tak mně se možná starší odstavuje - včera měl teplotu a večer se ani nepřisál, jen přiložil pusinku na prso a zmateně prohlásil, že mu to nechutná a že je to studený 😅 v noci se pak několikrát vzbudil, ale mlíko nechtěl. Ale myslela jsem, že prostě jak byl horkej, tak mu to přišlo studený = divný. Tak dneska už teplotu neměl, tak jsem šla že kojit před spaním po o a on napřed, že je to studený, pak se zamyslel a řekl, že je to teplý 😀 ale stejně se nepřisál, jen prostě dal pusu kolem bradavky a hned hlásil, že mu to nechutná (ani nepotáhnul). Přišel mi takovej překvapenej, bylo vidět, že by si dal, ale prostě mu někdo to mlíko ukrad a nastražil mu tam místo toho ocet nebo tak něco 😀 Mladší zatím pije jako dřív, takže si nemyslím, že by s mlíkem něco bylo... Setkali jste se s tím? Vypadá takhle to samostatné odstavení? Nebudu zastírat, že bych se ani nezlobila, je toho na mě hodně, i když na sílu bych ho neodstavovala...

majka1981
16. sep 2013

@romcovaklarka myslim ze presne takto vyzera prirodzene odstavenie 🙂
Gratulujem, ze sa k tomu prepracoval Sam a mozes byt rada.

vejula
16. sep 2013

@luciauk ešte ťahate??? Kukam, že maly ma už 5 rokov. Môj ma 3 a pol a rozmyšlam, že kolko tak potiahne. Dojčim obe deti, tak tajne dufam, že okolo toho 4teho roka by to už mohlo aj prisť.... tak sa pytam ako je to u vas

majka1981
16. sep 2013

@vejula minule pisala, ze sa jej syn odstavil 😉

luciauk
16. sep 2013

@vejula presne tak, odstavoval sa dlho, mesiace. Definitívne asi v júni, potom chodil hladkat, pusinkovat a teraz už vôbec nič. Myslím že prirodzene odstavenie je úplne super. Nikto nemá stres, ani matka, ani dieťa 🙂

vejula
16. sep 2013

@luciauk už mal 5 rokov ked sa odstavil? a ty čakaš mimi... super, tak o chvilku to pride znova 😀 😵

luciauk
16. sep 2013

@vejula hej, mal 5 v apríly. a áno, čakám a dúfam, že to nebude zasa päťročnica 😀

azbestica
16. sep 2013

Baby, potrebujem RADU....da sa nekojit 5 dni aby som nestratila mlieko???? Musim odist na kurz mala ma 15 mesiacov, kojim ju 2x do dna a x krat v noci, odsavat sa velmi neda :( co mozem robit????

bebemaly
19. sep 2013

@azbestica ahoj, no ktovie..môjmu som v júni povedala, že už nie je mliečko, povedal dobre a bolo..ako začal chodiť v septembri do škôlky, tak že on chce skúsiť či ešte mliečko je..ja že daj si..a zase sa dojčíme..mám mlieko..nechápem to, ale nepatlám sa v tom..ani piť z prska malý nezabudol..takže tak..príroda je všemocná..

luba41
19. sep 2013

nemám s tým skúsenosť, asi tiež len tak lahko nezabudne. A som si spomenula, že jedna mamina sa tu vrátila minimálne po polročnej pauze a začala dojčiť 2,5 ročného znova. Sú situácie, ked maminy idú do porodnice a staršieho nechajú doma, že ich nemôže navštevovať, po návrate dojčia tandemovo aj po prestávke. Ale záleží aj od veku dieťaťať asi. Skús opýtať sa na http://www.mamila.sk/pre-matky/poradna-dojcenia/ 😉
@azbestica

romcovaklarka
19. sep 2013

@azbestica Jo, můj starší se nekojil, co jsem byla v porodnici, a pak zas plynule začal. A teď byl týden v létě pryč a taky se pak zas kojil. Ale už byl teda větší a samozřejmě jsem mezitím kojila mladší, takže o mlíko jsem strach neměla. A to bys na tom kurzu nemohla odsávat ani řekněme 1x nebo 2x za den, pokud chceš kojení zachovat?

azbestica
19. sep 2013

@romcovaklarka ako teoreticky by som mohla odsavat aj mozno aj 4x za den ale mne takto mlieko nejde ...ale vyriesieli sme to uz tak ze mala ide somnou aj s manzelom :D