Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

romcovaklarka
19. sep 2013

@azbestica Tak to je ideální 😵 Jinak ale mně říkala laktační kdysi, že i když nic neodsaju, tak i ta stimulace má pro podporu laktace význam...

luciauk
22. sep 2013

@azbestica ja som tiež nikdy nevedela nič odsať. s malým sme mali skoro 4-mesačnú pauzu, keď mal 3 roky a potom sme sa zasa začali dojčiť. medzitým som neodsávala ani nič. ale nakoniec ste to super poriešili

romcovaklarka
28. sep 2013

@luciauk Jej, dobrou pauzu jste měli... tak doufám, že se Sam za 4 měsíce nezačne zas kojit 😀 Abych řekla pravdu, jsem celkem ráda, že už mám doma "odstávče" 🙂 Občas zahlásí, že chce mlíčko, a když na něj vystrčím prso, tak se na mě podívá s takovým úsměvem jako "Si děláš srandu, mami?" 😀 😀 😀

majka1981
30. sep 2013

Ahojte, tak u nas to vyzera tak, ze Sebastiana kojim uz len 1-2x za den a to aj 1x mu asi nic nejde alebo necucia dobre alebo mu ide len zo par kvapiek. len nad ranom okolo piatej si este potiahne, lebo pocujem preglgat 🙂 . Aj ja som rada, ze to prislo takto a dufam, ze nebudeme tandemovat, ze dovtedy zabudne 😀 .
@romcovaklarka zlaty je, som sa pobavila ze "si delas srandu mami?" 😀

anjelicek94
1. okt 2013

ahojte, je mozne ze stracam mliecko aj napriek tomu ze berem senouku a benedikt??? Jem vela, pijem vineu, no akonahle nemam vineu, alebo som chvilu hladna, mlieko míi nechce prist. Rozmyslam o kupe sunaru. Vie mi niektora poradit aky je najmenej skodlivy???
Dakujem

luciauk
1. okt 2013

@anjelicek94 ja ti poradím toto - neber žiadne prípravky, pi veľa vody, čaju, na litre a prikladaj. Určite mlieko máš a budeš mať, len sa nestresuj a nesleduj. Prsia nebudú navždy naliate ako po pôrode. Daj vediet ako sa vám darí

anjelicek94
1. okt 2013

@luciauk
@luciauk ahoj, dakujem za radu. Mam to uz treti krat a naozaj si uz zacinam mysliet, ze to mlieko drzim umelo v prsiach a ze keby som nic nebrala, davno by som nemala ani mlieko...musim teda ako vravis veeeeela pit...aj cierne pivo nejako vypijem...

luciauk
2. okt 2013

@anjelicek94 nemusis pit ziadne cierne pivo nasilu. Stres je oveľa dôležitejší faktor. Oddychuj a venuj sa babatku.

majka1981
2. okt 2013

@anjelicek94 ahoj, pre dojciacu matku je potrebne, aby dobre a pravidelne jedla. Jedlo samozrejme kvalitne, nic umele - na priklad slepaci vyvar, zaprazenu polievku, mäso, kludne aj dezert - ved tie kalorie potrebujes. Rano na priklad ovsene vlocky (tiez podporuju tvorbu mlieka a su veeeelmi zdrave 🙂 ). Pijes neake caje? Daj pozor na bylinky, niektore praveze redukuju mlieko - na priklad mäta, salvia - radsej vysad "bylinkove caje" a pre istotu pi len vodu alebo feniklovy/anisovy caj. Z toho som byvala ja vzdy naliata.
A preco si vlastne myslis, ze mas malo mlieka? Ako to vidis? nemusis mat vela mlieka, len zato ze su prsia mensie. uz je na case, ze si prsia zvykli a mlieka je v nich dost. Pocet plienok?
No a ako Ti pisala luciauk - stres je tiez velmi dolezity faktor. Vykasli sa na nepodstatne veci, v domacnosti sprav len to najnutnejsie, alebo si daj dieta do satky/do nosica a urobte co to spolu. kludne si pospi s babätkom, velmi dobre vam to urobi 🙂 . drzim palce, sunar nebudes potrebovat 🙂. Navstevy podla moznosti redukovat, mna strasne vyvazali z rovnovahy, hlavne ked sa jednalo o mm rodinu (svokra...).

dazdovka
2. okt 2013

Ahojte mudre a skusene devy, vedeli by ste mi poradit? Ako na to, ked chcem odnaucit drobca od nocneho dojcenia (má 21 mesiacov) a budí sa tak 4-6x na to, ze hlada prso, nic ju okrem kojenia neuspi, mrvi sa nespokojna, ked sa odtahujem (pokusam sa nocne dojcenie eliminovat, lebo mi to je uz dost neprijemne, je silna, tazka a dost sa pritom hmyri), tak doslova bojuje o to prso, mrnci, fnuka a ked sa stale odvalim, tak spusti plac, preto ju aj mame s nami v posteli. Je to unavne, drobec ma 16kg, je ozaj velka ako slon (po manzelovi), ked sa narodila mala 4,5kg a ja som nevladala ju po nocnom kojeni zakazdym prenasat do postielky, tak spi medzi nami. Ja uz pracujem a potrebujem byt vyspata. Krpec je cez den v jaslickach (od pondelka, resp. od oktobra).
Prosim za kazdy tip, co by som mala robit, srdecne dakujem a zelam vsetko dobre 🙂

loxa
2. okt 2013

@dazdovka ked spi vedla teba tak len odhal prsnik daj jej ho do ust a spi 🙂 ja to tak robim uz 2 roky aj 2mesiace a vyspata som do ruzova

dazdovka
2. okt 2013

@loxa hej hej, tak to vlastne skoro kazdu noc robim, len teraz uz mi je dost neprijemne tolkokrat (4-6x) v noci kojit, podla teba to neni vela? Fakt je uz velka, ja sa musim vzdy pri tom vykrutit ako dazdovka, krpec sa este v jednom kole obcas sape po druhom prse aj... Ach jaj, chcem uz prestat, ani mi bohvieco nezje, ranajky vobec nechce, kedze v noci mala mlieko a ked pride z jasiel, tak zas odmieta tuhu stravu a len by sa prsickovala... 😨

luciauk
2. okt 2013

@dazdovka podľa mňa je normálne, že si tak vyžaduje, aj v noci, ale doba je taká, že musíme pracovať. aj ja som od synovho roka pracovala a bolo to neúnosné. keby to fungovalo tak, že vyberiem prsník a potom spí, ale ja som sa nemohla otočiť chrbtom k nemu, chcel držať oba prsníky, bola som totálne KO, takže keď mal 16 mesiacov, tak sme zrušili nočné dojčenie. sme sa potrápili. hladkanie, pusinkovanie, ale nie mliečko a nie naša posteľ. bola to jediná možnosť, aby som aj naďalej dojčila, aj pracovala a nakoniec sme to dotiahli do prirodzeného odstavenia aj bez nočného dojčenia. myslím, že ked má žena prácu a ďalšie deti, tak je lepšie upraviť pravidlá dojčenia, než pre vyčerpanosť nasilu odstaviť.

majka1981
3. okt 2013

@dazdovka moja osobna mienka je, ze akurat teraz skoncit s nocnym kojenim je trosku zle obdobie, kedze ste zacali aj s jaslami. pockat aspon par dni, tyzden - dva. ja som zrusila nocne kojenie len pred nedavnom, vysvetlovala som ze v noci sa spi a nekoji, ze kojime az ked bude svetlo (to ale este bolo leto, takze nad ranom okolo stvrtej/piatej som uz dovolila). ponukas vodu? ja som dlho ponukala aj vodu - sli sme sa vycikat a zaroven sme sa aj napili. je to narocne, viem. ale casom sa to upravi. No a kukam ze akurat dnes si napisala, ze tretie rano v jasliach je horor - prepac ale akurat teraz ocakavas od dietata dost vela. riesit odlucenie od matky a este aj odstavenie od nocneho kojenia, prave vtedy ked ta potrebuje lebo musi spracovat zazitky z jasiel, je na male dieta strasne vela. ked si vydrzala takto dlho, tak vydrz aspon par tyzdnov a potom to vyriesite. Este ma napadlo, ze ja som zaviedla ze moze drzat prsnik (drzi ho a ked spi tak mu ruku dam prec a otocim sa). drzim vam palce 🙂

dazdovka
3. okt 2013

@majka1981 @luciauk dakujem za podporu kočky 🙂 dnes bola trosku lepsia noc, bo krpcek lepsie veceral, ale zas zobudila sa s nadchou a do jasiel ju takuto nemozem dat.

loxa
3. okt 2013

@dazdovka je to dost ..moj starsi s nami nespi v izbe a vnoci este 2x papa ...to je pre mna unavne, tostavanie vyberanie(ma 15kg) ale nevieme sa oducit ..a to ze je mladsi na prsniku ani nevnimam..som stastna ze lezim 😀 Urcie sa vam to podari skorigovat aby ste boli obe spokojne..ale ako tu uz kocky pisali ..teraz ked zacala s jaslickami , asi bude lepsie napnut svaly a vydrzat aspon par tyzdnov kojo aj v noci..potom ked sa otuka to bude ok🙂 Drzim vsetky palecky

dazdovka
3. okt 2013

@loxa dakujem 🙂 teraz sa mi ukazali pozitiva kojenia, ked je stupel usopleny, nic moc nechce papkat, tak mi pride moje mlieko ako dar z neba, nic by som do nej nedostala, ani pit sa jej nechce s takym plnym nosikom...

janakkk
3. okt 2013

Ahoj, nevím, jestli sem můj dotaz patří...asi před týdnem se mi 2 letý syn sám odstavil.....ale co s ním teď? Potřebuje ještě vůbec nějaké mlíko? UM? Kravské? Nebo stačí jen mléčné výrobky- sýry, jogurty? jsem z toho nějaká zaskočená, nečekala jem, že se kojení jen tak vzdá 🙂

demeeri
3. okt 2013

@janakkk Ako to? Jednoducho povedal že už nechce? A ako zaspáva večer? Neviem si predstaviť ako by som zaspala bez cici.Bola by som rada kebyže aj môj sa odnaučí sám.Nie že by mi kojenie robilo problém ale chcela by som druhé bábo a bolo by treba lieky brať.

janakkk
4. okt 2013

@demeeri no, on postupně si přestal říkat....dřív na mě vždycky čekal, než přijdu večer z práce, dal si mlíko a usnul, pak párkrát stalo, že na mě nepočkal a usnul babičce bez mlíka (uplně v klidu), pak se to občas stalo i mě, že si nevzpomněl a pak si najednou nevzpomněl asi 3 dny po sobě...tak se ho u usínání ptám : "a co mlíko? ty jsi úplně zapomněl na mlíko" on se jen na mě podíval a zopakoval "zapomněl mlíko" a tvářil se jakoby mu to slovo vubec nic neříkalo, lehnul si a za chvíli usnul. prostě paráda 🙂 ale trávíme spolu u toho usínání stejně pořád i 1,5 hodiny 😀

demeeri
4. okt 2013

@janakkk Jéj,to je zaujímavé.A u nás je to úplne ale úplne inak.On bez cicíka nezaspí.V noci sa tiež zobudí a pýta si.Ak mu nechcem da´t lebo nevládzem vstať ,nezaspí,začne sa jedovať aby som mu dala.Tak sa musím premôcť ,posadiť sa da´t mu cici.V momente sa ukludní a zaspí.

katarina1662
11. okt 2013

Tak a je to tu. Po 39 mesiacoch sme sa odstavili. Prirodzene, bez plaču, bolesti a traumy. Bude mi trochu smutno. Vám všetkým želám krásne chvíle pri dojčení a bezbolestné odstavovanie.

jonas17
11. okt 2013

@katarina1662 gratulujem, aj ja na to čakám...už máme 43 mesiacov a absolútne to nevyzerá na ukončenie 😀 ako sa to stalo u vás?

luciauk
11. okt 2013

@jonas17 postupne, veľmi postupne, to si všimneš, že si stále menej "spomenie" 🙂

katarina1662
11. okt 2013

Pred 4 mesiacmi bol môj malý závislák, ale postupne začal sám od seba vynechávať denné papanie. Ja som mu akurát obmedzila priestor, napr. keď sme boli doma, papali sme vždy v spálni. V lete mal strašne veľa záujmov, behal celé dni na dvore a začal zabúdať na mliečko. Keď v septembri nastúpil do škôlky, papal ráno, večer a v noci 2-krát. Posledný mesiac som sa snažila, aby nezaspal na cicke, ale napapal sa a potom sme išli spať. Zaspávanie nám trvá momentálne aj 1hod, ale spievame si, dosť sa rozprávame, čo sme cez deň zažili a nejako nám to obidvom nahrádza tie chvíle pri dojčení. Pred týždňom si zabudol večer pýtať mliečko a ja som sa toho hneď chytila, druhý večer som to nejako zahovorila a tretí sa ma rovno spýtal, či ani detičky zo škôlky už nepapajú mamine mliečko ale mliečko z krabice. Od vtedy už nepýta - je veľký chlap. Takže u nás to bolo pomaly a postupne, nič nasilu. Mne sa mliečko tiež tvorilo čím ďalej tým menej, takže nemám problémy ani ja. Ak by sa on sám nechcel odstaviť, netalčila by som naňho.

jonas17
12. okt 2013

@luciauk
@katarina1662 no, tak neviem...my sa cez den nekojíme možno trištvrte roka, len pred spaním , v noci a ráno. máme niekoľko dni, že sa nezobudí až ráno, číže noc odpadá. ale bez cicky ešte nezaspala. raz, ked som bola synovi na stužkovkej, tak na gauči na rukách mojej mamy. ale inak nie. a párkrát v aute v autosedačke. do školky chodí od septembra, ale nespí tam, ešte nezaspala ani raz. tak u nás je závislosť zrejme veľmi silná 😀 . kámoška , ktorá tiež ešte kojí rovnako staré dieťa, bola u psychologičky a tá jej povedala, že nepozná dieťa, ktoré sa odstavilo samo, vraj je to stále na popud matky. tak začínam mať obavy, či nebudem kojiť do maturity 😀 . minulý týžden prvýkrát v noci vracala. ráno sa zobudila, dala som jej mlieko a hned ho vyvrátila. večer sa pýtala, či može mlieko, či nebude zase vracať. mala som dilemu, či to nevyužijem a neskončíme s kojením. ale nezaspala. nakoniec som jej musela znovu dať cicku. a sme zase v plnom kojení 😀 . fakt neviem, ako ukočíme kojenie, hoci, vlastne, až tak mi to nevadí. ale už by som aj niekam večer išla a nechala ju na muža, nech ju uloží. tak neviem, dokedy budem čakať na prirodzené odstavenie 😀 možno budem prvá matka, ktorá kojí aj v päťdesiatke 😀 😀 😀

katarina1662
12. okt 2013

@jonas17 presne viem, ako sa cítiš, mne v takom istom štádiu - a bolo to cca 4 mes. dozadu povedal, že on bude papať moje mlieko až kým nebude taký veľký ako tatinko. No to som sa zhrozila! V auguste som bola nútená odviesť jedno dievčatko na pohotovosť a akurát mal malý zaspávať. Bol veľmi unavený, no keď som sa vrátila o 10 hod muž ma s malým na rukách čakal pred chatou. Bola som zúfalá ako ty. Tiež vždy zaspával na cicke. A môžno má psychologička trochu pravdu, že podnet musí prísť od matky, skús malú trochu postrčiť - usmerniť, keď bude samozrejme vhodná chvíľa. Ja som chcela začiatok škôlky ešte kojiť, je to predsa veľká záťaž pre deti, nevedela som ako to bude zvládať zdravotne aj psychicky a mamine mlieko je v ťažkých chvíľach poklad. Najlepšie u nás zabralo to, že som ho večer pri kojení nenechala zaspať, rozprávala som mu a "vŕtala" do neho a potom hurá do postele spievať si nové pesničky zo škôlky. Jednoducho skúsiť niečo nové, odvrátiť pozornosť. A keď to dnes nezaberie nevadí, možno zajtra. Ja osobne keď som vedela, že môj malý je silne závislý na mliečku, neskúšala som ho dostavovať, musela prísť proste taká chvíľa, keď on sám trochu povolil. Verím, že do päťdesiatky to nebude. A mimochodom, na škôlku ste si ako zvykli?

jonas17
13. okt 2013

@katarina1662 ja mám pocit, že vhodná chvíľa na ukončenie neexistuje 😀 ked som s tým chcela prestať, ked zvracala, tak som si povedala, že teraz je mm dôležité, ked jej je zle.no a školka, tak už tretíkrát soplí, doteraz to bolo toľko za rok, tak zase si hovorím, že teraz je dojčiť prospešné a tak to ide dookola 😉
školka super. prvé dva dni som tam bola s nou, revala jak tur, nepustila sa ma. tretí den som ju nasilu nechala s učkou, myslela som, že odtrhne žaluzie, ako sa hádzala na okno, ale nechala som ju len hodinu. další den už išla sama, síce s plačom a ostala tiež len hodinu..a potom zrazu na další neplakala a išla sama. ale mesiac somju dávala len doobedu. teraz je na celý den, len nespí, čo mi ani tak nevadí, lebo zaspí večer za pár minút. ona doma nespí už od dvoch rokov, možno aj skôr. a tiež to uspávanie, teraz sa teším, že po celom dni zaspí hned a ak ju nebudem kojiť, tak to bude zaspávanie určite dlhšie, ty píšeš, že aj hodinu...tak neviem, čo je lepšie 😀 asi kojiť, nie? 😀

katarina1662
13. okt 2013

@jonas17 Ja by som asi ešte kojila, má toho teraz dosť a som si istá, že skôr či neskôr bude na to vhodnejšia chvíľa. Držím palce

luciauk
14. okt 2013

@jonas17 tá psychologička by mala odovzdať diplom, to čo je za somarinu? 🙄 veď dieťa je ako hociktoré iné mláďa v prírode. odstaví sa, keď na to príde čas. aj Bruno bol v troch rokoch úplný závislák a až okolo 4,5r sa to začalo redukovať. ani nevieš ako a zrazu sa ti odstaví, len si to ty pekne užívaj, dokým môžeš, je to poslednýkrát 😉