Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

pavlina51
28. okt 2013

mala okolo 6kg,čo neboli ani 2kilá od pôrodnej hmotnosti to mala 4100g a 52cm.

luba41
28. okt 2013

@pavlina51 moja dcéra pribrala od narodenia do polroka 2,5 kg a nikto ma nenútil prikrmovať...lepšie riešenie by bolo bývalo dať si "skontrolovať" dojčenie laktačnou poradkynou...nie všetky detičky musia rapídne priberať ... tiež genetika nepustí / čo v našom prípade znamenalo, že ak som ja malá, štíhla a manžel tiež štíhly, staršie deti tiež nemajú kilá nazvyš, tak súrodenec asi nejaký "tučko" nebude/ a pokial nie je zdravotný problem a dojčenie je v poriadku, tak neriešiť.. 😉

nina4
30. okt 2013

@zuzkat1 No už aj ja mám ant. lebo som mala zlý moč na kultiváciu .Tak mi dal ZINAT 500 MG 2x1.Už som to konzultovala aj s detskou a že môžem s kľudom kojiť.

zuzkat1
30. okt 2013

@nina4 to pokojne mozes.zinat som mala aj ja. A mne velmi rychlo zabral.

zuzkat1
30. okt 2013

@pavlina51 no ja vobec nechapem preco prikrmy a uz vobec nechapem preco 3.moja mala v roku 8300g a ked sa narodila mala skoro 4kila.a dr bola s mierami spokojna.3 prikrmy v pol roku velmi vela.

luba41
20. nov 2013

baby, existuje aj skupina, kde ste určite vítané 🙂 https://www.modrykonik.sk/group/4722/

loulou
20. nov 2013

Ahojte, mám 15-mesačného synčeka ktorého úspešne kojím, som presvedčená že mu dávam to najlepšie, narozdiel od umelých mliek, do včera som bola na seba hrdá, že sa mi to aj po viacerých problémoch, zápaloch a pod. podarilo až doteraz a darí sa mi aj naďalej, nakoľko pri dcérke sa mi kojiť nedarilo a vydržali sme to len krátko. Ale včera som bola na preventívke u gynekologičky a to ako som sa po nej cítila bolo hrozné. Sestra ma chcela poslať na sono prsníkov, po mojej odpovedi, že kojím, som skoro onemela. V ambulancii sme boli 2 a ako mi sestra vynadala, no cítila som sa ako fagan a najhoršie je že som bolo z toho taká rozhodená, že som sa nezmohla ani nato jej vynadať. Vynadala mi, že som hlúpa, šetrím na zdraví svojho dieťatka, keďže ho namiesto kŕmenia um. mliekom kojím, ničím zdravie sebe a hlavne jemu, že už som mala dávno prestať, že kojiť sa má max. 6 mesiacov , že som synovi spôsobila veľké zdrav. problémy. Musela prísť doktorka aby ju umlčala, tá má na rozdiel od sestry iný názor. Synček papá všetko a ja som skôr bola nešťastná z toho, že si kojenie sám zredukoval na 3x za 24 hod. a potom toto. Po odchode z ambulancie sa na mňa ostatné pacientky, pozerali úplne opovržlivo, veď čo povie sestra je svätá pravda, strašné niečo, domov som prišla úplne vykoľajená a rozzúrená,

jurly
20. nov 2013

@loulou To ma velmi mrzi. Podla mna je to uplne chore. Zaujimalo by ma, ci je to umele mlieko fakt take prospesne a lepsie ako materske. Na materske mlieko pocuvam len same superlativy a vdaka nemu babatko dostane vsetko co potrebuje. Niekde som citala, ze niektori cicavci koja svoje mlade 6x dlhsie ako trva im gravidita. Ked neskodi im, preco by malo mojmu dietatu? Co pili babatka, ked UM este neboli? Takze prosim nedaj sa odratit a vydz,co najdlhsie to pojde.

dankariska
20. nov 2013

@loulou silaaaaa. Nic si z toho nerob. Mohla si na nu zvysit hlas, ci je ona normalna a ci sa vobec pocuva, co hovori. Vsade sa hovori o podpore dojcenia a nie opak.

luba41
20. nov 2013

@loulou sestrička u gynekológa 😠 tá, čo by mala mať "nadupané" štúdie o tom, aké je MM dôležité pre dieťa, ale aj o tom, aké je dlhodobé dojčenie dôležité pre matku z hľadiska prevencie rakoviny prsníka a ženských orgánov? čo si pamätám, ešte kedysi strašne dávno pred rokmi, ked som žiadne dojčenie neriešila, bolo a vlastne aj teraz je stále prezentované lekármi vo všetkých článkoch, že riziko rakoviny je omnoho vyššie u žien ktoré nedojčili alebo dojčili krátko / pár mesiacov/ a ako sa významne znižuje dlhodobým dojčením...a ked tu čítam tie prekáračky v témach o dojčení-nedojčení...keby tam prárkrát vytiahli "strašiak rakovina", min. polovica tých ohnivých diskutujúcich, čo zastávajú názor, že dieťa je-bude zdravé či s MM alebo s UM, by ani nepípla...tak ja som bola na preventívke nedávno, mám 3ročnú dcéru, povedala som, že dojčím, doktor ani okom nemihol..na sono mám prísť ked dodojčím / ale to tak skoro nebude 🙂 /...
ešte taká malá rada- ak chceš dlhodobejšie dojčiť-dojčenie sa ukotvuje u dieťaťa tak do 1,5-2 rokov,skús malému ponúkať viackrát za den dojčenie, nečakaj či si vypýta...

hradnapani
20. nov 2013

@loulou nemam slov :( mna vedia velmi iritovat sestricky, ktore sa tvaria, ze su mudrejsie, ako vsetci lekari na svete. Ale je to ponizujuce taketo spravanie voci tebe :(
lekari sa na to pozeraju inak, a to nech je pre teba dolezitejsie. Mna velmi potesilo ked som teraz behala po lekaroch a ked sa dozvedeli, ze este dojcim (2.5 roka), tak to uprimne obdivovali, ze je to perfektne! Takze aj tebe nech je to povzbudenim. Ale verim, ze ta ta sestra rozhodila. Ja som vsak uz bola na podobne scenare pripravena, ze v pripade negativnej reakcie, si taketo spravanie vyprosim, ale nastastie nebolo treba. (ale pocitala som s tym, lebo viem, ze niektori/ niektore su este riadni zadubenci) 😠

loulou
20. nov 2013

@jurly @dankariska @hradnapani
Ďakujem za milé slová a povzbudenie, som odhodlaná dojčiť kým sa bude dať, len ma to veľmi rozhodilo, aj keď som sa snažila na odhováranie od dojčenia pripraviť, takýto výstup ma totálne dorazil

loulou
20. nov 2013

@luba41 Ďakujem za milé slová, ale malý dojčenie okrem obeda, večera a noci odmieta, snažila som sa mu núkať aj inokedy, ale nechce a dáva to dosť jasne najavo, odtláča ma a odťahuje sa, keď neustúpim 🙂 tak ma pohryzie a kričí nie, takže som rada aj za tie 3 dojčenia, takto sabotoval aj jeden prsník až si vydupal kŕmenie len z jedného, ale lepšie toto ako nič

luciauk
20. nov 2013

@loulou už ti dievčatá napísali to podstatné. hlavne sa na to vykašli, zabudni čo najrýchlejšie. ani nejde o dojčenie, lebo všetci vieme, že trepala blbosti, ale ako si dovolila na teba zvýšiť hlas? normálne som čítala s otvorenými ústami!

loulou
20. nov 2013

@luciauk veď toto, už je to v pohode, manžel s deťmi mi veľmi pomohli a muž stojí za mnou, ale bol to strašný pocit

0silvia0
20. nov 2013

@loulou
to je teda sila, dojčiť 15-mesačné dieťa je úplne normálne. Keď pôjdeš na preventívku o rok, povieš sestričke že ešte stále dojčíš vyše dvoj-ročné dieťa a budeš sa pozerať ako ju rozdrapí od jedu 😀 Ale teba to už nerozhodí, pretože jej povieš že teba zaujíma názor lekára a nie sestry, ktorá nie je dovzdelaná v oblasti dojčenia 😝
Mimochodom, držím palce, ja som tiež dojčila syna 1,5 roka a dcéru 3 roky. Syna som prestala dojčiť na radu detskej lekárky, čo dodnes ľutujem. Vidíš, ani niektorí lekári nevedia matke dobre poradiť. Dnes by som dbala len na svoju intuíciu, rady by som si možno vypočula a urobila by som si po svojom 🙂

siska53
20. nov 2013

@loulou na to nemam,slov...dobra krava...my sa dojcime coskoro 20mesiacov,len,mne kazali uz zo zdravotnych dovodov odstavit,tak sa na to odhodlavam...
ale ty dojci a taku osobu si vobec nevsimaj.kasli na,nu.

majka1981
21. nov 2013

@loulou je to strasne bezocive, aky pristup mala ta sestricka!! To co si mysli!
No ale viem, ze je to strasne strasne tazke argumentovat v takej situacii, ked na to nie si absolutne pripravena a vobec to neocakavas. Ja som zazila nieco podobne, ale u pediatricky, ked som prisla so synom ktory akurat horuckoval! a vrieskal! a pediatricka mi robila prednasku, ze mm uz nestaci a je nevhodne a celkove mam prestat. No mala som dost sily jej povedat, ze som za nou neprisla preto aby mi robila prednasku o kojeni/nekojeni ale ze syn ma horucku a ci si vsimla, ze VRIESKA a mam ine problemy ?
No ale k Tebe: Takze predychaj... kojenie je nadalej dolezite, 3x za den v tomto veku je uplne v pohode a krasne, ak by som bola na tvojom mieste tak by som len dbala na to, aby si ho kojila v pokoji aby to ostalo pri 3x denne a nebol odlakany na nieco ine. aspon par mesiacov este takto a potom to uz moze byt aj menej.
Co sa tyka latok v mm, tak obsahuje tolko latok, o ktorych este ani nevieme, skumaju to stale a nachadzaju nadalej nove latky, ktore su velmi dolezite. na priklad proti rakovine. citala som, ze ho dostavaju onk. pacienti na pitie, pretoze pomaha.
Dalej k zelezu: ano je pravda, ze mm obsahuje menej zeleza ako kravske mlieko. ALE to zelezo v kravskom mlieku telo vobec nevie tak spracovat, ako z mm. takze to co dostane dieta cez mm je na 100% vhodne pre dieta, to co je v kravskom nie.
Mm sa stale meni: pokial matka priklada na poziadanie, tak telo zmeni zlozenie: ked ma na priklad horucku, tak cez bradavky sa podavaju informacie (sliny, pery) a matkine telo zmeni zlozenie presne tak, ake je potrebne pre dieta. tak isto pri infekciach. Zaziala si uz neaku chorobu pri dietati? My sme 2 dni mali crevny virus - a kojila som dalej. Vobec som si nerobila starosti, ze by syn bol dehydrovany - pretoze som ho kojila. dostaval sterilnu tekutinu s milionami latok, ktore telo potrebuje!
Dalej co ma napada (prepac za dlhy roman, ale velmi ma to rozculilo, ked som citala tvoj prispevok): Preco by to malo tak byt, ze to priroda tak zariadila? Ved to by sme my ludia na celom svete uz neexistovali, miliony rokov! Ved umele mlieko existuje na stastie len posledne starocie - to si fakt mysli, ze sa ma kojit len maximalne do 6 mesiacov? Ved to dieta nema este ani zuby! Ako by to robili nasi predkovia? Ved by deti neprezili!!! Krava jedna...

luciauk
22. nov 2013

@majka1981 super si to napisala, este by sa dalo v tom románe tvojom pokračovať 😀

dazdovka
27. nov 2013

Pekny den dievky, mam otazocku 🙂 Je kojenie starsieho dietata pocas tehotenstva bezpecne? Bezpecne pre to mladsie dietatko, ci ste to niektora absolvovali a novorodencovi nakoniec nic nechybalo, napriek tomu, ze vase telo cele tehotenstvo oberal o ziviny dalsi cicavec... Dik 🙂

majka1981
27. nov 2013

@dazdovka pokial sa dobre stravujes, pripadne beries neake doplnky (ja som tehotna a do okolo 12 tt som kojila este ozajstne, od vtedy to uz limitovala a postupne mlieko prestalo tiect - alebo ho je uz len par kvapiek), tak mozes kojit dalej. jednoznacne pocuvaj tvoje telo co Ti hovori a riad sa tvojou intuiciou. mne to uz bolo vela, syn chcel furt mlieko a pritom som ho dlho kojila na poziadanie. no ale ked som bola vycerpana z tehotenstva, mala nevolnosti, tak som to jednoducho obmedzila. ci to malo/ma neaky vpliv na novorodeniatkok - neviem, este je v brusku 🙂 , babätko zodpoveda presne tomuto tt, takze urcite nie je podvyzivene a co bude po porode neviem. hadam sa Ti ozvu ine maminky 🙂 .
jaaaj a gratulujem k tehu 🙂

dazdovka
27. nov 2013

@majka1981 dakujeeem 🙂 neberiem nic, stravujem sa teraz dost chaoticky, kazdy den mam prisernu chut na zavinace a pomarance, co urcite neni najzdravsie (ryby v octe a postrekovane citrusy - no nic moc, normalne by som na to ani nemala chut) a najma nie kazdy den..
Mala by som asi brat nejake extra vitaminy s mineralmi, ze? Ja si neviem v tomto vybrat, vzdy som mala tendencie jest vyvazenu stravu a dbat na kvalitu, lenze teraz som uplne rozhodena z toho, ze mi okrem zavinacov, pepsi 😝 a pomarancov nic nechuti.. Ake doplnky su najlepsie, poradis prosim?

majka1981
28. nov 2013

@dazdovka chapem, ako sa citis. aj ja mam svoje zasady, co sa tyka dobreho stravovania a v tehu to niekedy proste nejde. ja som si kupila jednu krabicku femibion 12tt a tu dvojku nad 12 tt mam este stale. prvu som brala skoro kazdy den a z druhej uz len ked ma napadne, mozno jeden-dva krat do tyzdna. no ale ja uz beriem aj zelezo, kedze mi ho gyndoska predpisala.
nerob si zle svedomie, ze Ti chutia citrusy - nebudes ich jest 365 dni do roka, aj to prejde. telo si teraz vyzaduje vit c, tak mu ho dopraj (mozes aj kapustu 😅 ta ma vela vit c 😅 )

dazdovka
28. nov 2013

@majka1981 dakujem krasne 🙂 tak som potrebovala pocut referenciu hlavne na ten femibion, mala som podozrenie ze ho moj lekar odporuca lebo ma s nimi nejaku zmluvu, asi donho pojdem 🙂 A kapusta je uz v sude nalozena, cakame cakame kedy bude jedla 🙂 Pekny den zelam a dik moc za odpoved.

danuella
28. nov 2013

ja som kojila pocas celého tehotenstva, nikto mi to nezakazoval a ja si len pochvalujem,mladsi syncek mal tak mliecko hned pripravene starsim bracekom. a ten starsi si cucoĺ este aj potom ked sa narodil maly, bolo to asi 3 mesisce a potom sa sam rozhodol ze mlecko necha bracekovi. takze ja momentalne kojim uz takmer 4 roky (vo februari budu) a vôbec nemam ziadne problemy a som rada ze to tak je. keby sa nam nahou pritrefilo aj 3 babo tak by som kojila tiez podla toho ci by mi to nesposobovalo nejake problemy, je to prirodzene a krasne... no a to ze to malo svoj zmysel vidim aj teraz ked syn nastuúil do skolky a vôbec este nebol chory, pricom ostatni boli a su stale. nas je tam ako inventar 😉

diana_81
28. nov 2013

@dazdovka

Ahoj. Len som Ta chcela upokojit, ze i ja dojcim nadalej svoju 2 rocnu dcerku. Ono ak som upromna mliecko uz nie je, je to skor o zvyku. Zredukovalo sa nam to na pred obednym spankom a pri zobudeni a rovnako vecer a v noci... ale je to skor o rituale a zaspavani. Mam teraz problemy s dietou - akosi neznesiem mlieko a vyrobky z neho, dobre mi nerobia ani vajcia a podla najnovsieho testujem i lepok... nikdy predtym som problemy nemala ale postupne sa mi do dennych stavov prepracovali krce, bolesti, zapalena plet. Zo zaciatku som dlho riesila, ci bude mat drobec vsetko, ale myslim si ze keby som si davala potraviny co mi ocividne skodia ublizilo by mu to cez placentu mozno este viac. Dcerku planujem ak bude ona chciet dojcit i nadalej tandemovo. Vsetci ma presviedcaju (teda vsetci nie ale vacsina), ze ju mam odstavit, ze sa znicim, ale pre mna je ta symbioza dolezita a zasto si najma vdaka dojceniu oddychnem. Na prsko ju nalakam VZDY. Nech je na mna akokolvek nahnevana, citim sa uz ako exhibicionista ale ked jej ukazem prsko tak ona zrazu uplne zneznie a pride sa pricucnut 🙂

romcovaklarka
28. nov 2013

@dazdovka Ahoj, já kojila staršího celé těhotenství a ještě dalších 7 měsíců 😀 a žádné vitamíny jsem nebrala, extra na zdravou stravu taky nejsem 😅 a dcerka se narodila zcela zdravá, já byla celé těhotenství bez obtíží a vůbec žádné problémy s tím související se nevyskytly. Zavináče, pepsi a pomeranče - hmmm, no možná bych zvážila nějaký vápník (ta pepsi hádám brání jeho vstřebávání nebo ho dokonce vyplavuje). Ale zas to nepřehánět.

dazdovka
29. nov 2013

Dievky dakujem VAM @romcovaklarka @diana_81 @danuella @majka1981
Pepsi uz dnes vynecham, musim si vsak najst alternativu na palenie zahy..
Dik moc vsetkym za odpovede, krasny weekend Vam zelam 🙂

romcovaklarka
29. nov 2013

@dazdovka Hele neříkám, že je to nějaký zářný příklad, ale já jsem závislák na kole a pila jsem ji celé těhu 😅 No, jen říkám. Zdravé to určitě není. Ale nebuď na sebe moc tvrdá 😀

mariuskaa
29. nov 2013

@loulou
Sestričky by som sa opýtala (nabudúce) ci ma rada svoje zamestnanie.
Lebo sa ti zdá, ze ho nenávidí a preto sa môžeš postarať aby ho stratila.