Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

dana3262
4. jún 2011

@zuzkat1 taky jsem nechtela prestat za zadnou cenu... Tuhle jsem se videla s kamaradkou. Ma holcicku 21.mes a mala chce porad kojeni a kamaradka chce prestat. Byly jsme na mejdanu a nejen ze pila, ale i kourila, coz mi prislo nechutny i pres vysoky vek holcicky. Prislo mi to najednou nespravedlivy, ze ona muze a nechce a ja bych tak chtela, tolik jsem se snazila to udrzet a neslo to..nejradsi bych ji to kojeni vzala a nechala si ho 😀

stvura
4. jún 2011

@zuzkat1 podla mna sa vobec nemusis bat otehotniet...ja som otehotnela, dojcila cele tehotenstvo, tandemovo 3 mesiace, potom na striedacku a momentalne je to tak, ked si maly vypyta dam, ked nie, nedam. On bol velmi velky zavislak a ak by mohol i teraz by sa uplne vratil k dojceniu. Ak mala lubi mliecko, kludne aj pocas tehotenstva a potom. 🙂 😉 . Hlavne treba dodrzat pitny rezim a nezamyslat sa nad tym co ak nie...

zuzkat1
4. jún 2011

@stvura no ona mliecko miluje🙂 je schopna aj kazdu hodinu si pytat ked sme doma...a ked vidi ze sa prezliekam a na chvilu som bez tricka tak uz ide pre maca ze sa ideme kojit😀

zuzkat1
4. jún 2011

@dana3262 to verim, najme ked sa niekto tak lahko zrieka toho co iny mat nemoze a pritom o to stoji... ja len dufam ze mne sa podari aj otehotniet aj udrzat kojenie a nasledne kojit obe deti... asi treba pozitivne mysliet🙂

dana3262
5. jún 2011

@zuzkat1 ja to nezvladla fyzicky. Nastesti to je malymu uplne jedno. Vubec se niceho nedozadoval. Asi tim byl uz prehlcenej nebo ja nevim 😀
Ja jsem otehotnela trochu driv nez jsem chtela a proste me to vycerpalo. Jsem si to malovala, jak budu kojit obe a prd. Proto kdyz pak vidim nebo slysim nekoho, kdo mliko ma a kojit muze a dite chce, tak mi prijde skoda prestat. Ja myslim, ze si to dite samo reguluje, kdy se chce jeste kojit, ale mozna se pletu..

stvura
5. jún 2011

@zuzkat1 hehe, aj moj maly dojci a von dakedy chodi s kocikom s mackom ako mamina...susedy sa smeju, ale mne je to jedno, ved trenuje do buducna, nie? Ja som vzdy chodila s malym minimalne 2x za den von bez ohladu na pocasie, takze som si to az tak neuvedomovala, ze pyta neustale mliecko, mozno sa to teraz v lete zmeni...moj sa naucil pekne pit ochutenu vodicku okolo toho 19-21 mesiaca (tvoja je este malicka, a kedze je zimna je to troska tazsie). Fakt, len pozitivne myslenie a nezatazovat sa tym, moja mala ma uz 8 mesiacov, stale krasne ficime, takze dojcim uz coskoro treti rok 🙂

zuzkat1
5. jún 2011

@dana3262 ja si tiez myslim ze dieta to vie najlepsie... no fyzicky to snad zvladnem odkedy mam malu tak som na tom fyzicky podstatne lepsie... uz vyse roka som nebola chora a predtym aj 2x rocne chripka... spavala som pred jej narodenim minimalne 12hodin ked sa dalo cez vikend (cez tyzden sa nedalo lebo som chodila do roboty) a teraz mi staci 6hodin (od polnoci do 6tej) a to pocas nich este 2x vstanem kojit...tak snad to bude u mna OK🙂 ale najprv sa musi zadarit babo🙂 ale tak dufam ze sa podari, ak nie nebudem to brat ako tragediu ale bola by som rada keby bolo druhe mimi....

zuzkat1
5. jún 2011

@stvura moja pije aj vodicku ale neochutenu🙂 a vypije tak 2deci za cely den...ale ona sa napriklad napije vody a hned sa ide aj nakojit...alebo naopak zapije kojenie vodou😀 su dni ked si na vodu ani nespomenie a nechce ju vobec...ale tak priemerne vypije 1,5deci a max tie 2.... vonku ju uz moc nekojim,lebo ona ani nechce - tam na to nema cas a navyse ona sa odpoji kazdu chvilu aby skontrolovala okolie...vonku ju kojim,len ked sme na zahrade a teda len s rodinou🙂 ale obcas sa stane ze sme bolo dlho uz prec a cestou domov v MHD si uz pyta tak dam aj ked ludia obcas divne pozeraju 😅

stvura
5. jún 2011

@zuzkat1 fakt divne pozeraju? Mne sa nestalo, resp. ano stalo, ked som bola uz v pokrocilom stadiu tehu a dojcila som maleho na ihrisku...ludia pozerali tak divne ako keby to bolo cosi nenormalne, ale mne je to fuk...xixi...mozno casom si zvykne na pitie. Moj si zvykol okolo leta, kedze on je augustovi, tak este nemal rok, no a odvtedy stale lieta s flasou, lebo pitie a cikanie to je jeho 😀 (prve slova ked sa zobudi su "cem pit, cem cikat, cem didu"). V tom poradi 😀 . Este je malicka, ono to pride postupne, to sa neboj. Ja mam medzi detmi dva roky a mesiac, je to v pohode, urcite zvladnes druhe dieta, aj moje prve je velmi narocne, ale dobre 😎 .

zuzkat1
5. jún 2011

@stvura no nie kazdy,ale minule jedna teta pozerala divne aj si odsadla tak aby na mna nevidela...bola pohorsena...no ale neviem ci by radsej 25 minut v buse pocuvala to ako mala krici daj daj daj a trhala pritom zo mna saty...myslim ze je lepsie 5minut v tichosti kojit nez ten 25minutovy krik a plac...

17ata
5. jún 2011

🙂 🙂 asi som to blbo napisala svadba je 18 juna.Najstarši syn bude mat v septembri 23.Prostredny v marci 21 a maly v auguste 3.Ten najstarši začiatkom roka kupili domček so svojou nastavajucou takze moji chlapi kazdu volnu chvilu venuju prerabkam.Aj mne sa to zda skoro,ale tak to chcel.Je rodinne založeny.(dufam že mu to aj ostane) 🙂 troška sa nam to nakopilo,ked bude času tak mi tie fotky sem snad daju 🙂 Ešte velmi neviem na tom koniku ale skusim mrknut tvoje detičky 🙂

17ata
5. jún 2011

@zuzkat1 ježiš to je zlate tak reaguje aj moj maly 😀 😀 😀 vždy mu dam 🙂 nič si z takych tetiek nerob.Ja mam skoro 43 a vieš,ako vedia niektori ludia čumiet,že taka stara a koji,ešte k tomu 3 mladenca 😀 😀 :-

17ata
5. jún 2011

🙂 🙂 asi som to blbo napisala svadba je 18 juna.Najstarši syn bude mat v septembri 23.Prostredny v marci 21 a maly v auguste 3.Ten najstarši začiatkom roka kupili domček so svojou nastavajucou takze moji chlapi kazdu volnu chvilu venuju prerabkam.Aj mne sa to zda skoro,ale tak to chcel.Je rodinne založeny.(dufam že mu to aj ostane) 🙂 troška sa nam to nakopilo,ked bude času tak mi tie fotky sem snad daju 🙂 Ešte velmi neviem na tom koniku ale skusim mrknut tvoje detičky 🙂
@irriss

17ata
5. jún 2011

🙂 🙂 asi som to blbo napisala svadba je 18 juna.Najstarši syn bude mat v septembri 23.Prostredny v marci 21 a maly v auguste 3.Ten najstarši začiatkom roka kupili domček so svojou nastavajucou takze moji chlapi kazdu volnu chvilu venuju prerabkam.Aj mne sa to zda skoro,ale tak to chcel.Je rodinne založeny.(dufam že mu to aj ostane) 🙂 troška sa nam to nakopilo,ked bude času tak mi tie fotky sem snad daju 🙂 Ešte velmi neviem na tom koniku ale skusim mrknut tvoje detičky 🙂
@irriss
@irriss

17ata
5. jún 2011

🙂 🙂 asi som to blbo napisala svadba je 18 juna.Najstarši syn bude mat v septembri 23.Prostredny v marci 21 a maly v auguste 3.Ten najstarši začiatkom roka kupili domček so svojou nastavajucou takze moji chlapi kazdu volnu chvilu venuju prerabkam.Aj mne sa to zda skoro,ale tak to chcel.Je rodinne založeny.(dufam že mu to aj ostane) 🙂 troška sa nam to nakopilo,ked bude času tak mi tie fotky sem snad daju 🙂 Ešte velmi neviem na tom koniku ale skusim mrknut tvoje detičky 🙂
@irriss
@irriss
@irriss
@irriss

17ata
5. jún 2011

@irriss asi som to blbo napisala 18 juna je svadba,Najtarši syn ma o chvilu 23,prostredny 21a drobec bude mat v auguste 3.fakt to tam neviem dat,ked bude viac časutak mi to tam chalani daju.Asi mam rodinne založenych synov,aj maldši ma važnu znamost 😠 ,alebo sa podali na mamku 😀 😀 😀 pozrela somtvoj fatečky maš krasnu rodinku? ako dlho si kojila detičky? z mojho pohladu je tažke kojit dvojčatka 😉

zuzkat1
5. jún 2011

@17ata no ved nerobim🙂 ja jej dam tiez... len moj mm s tym ma mierny problem🙂 podla neho sa odhalujem na verejnosti😀 vtedy v tom buse bol so mnou a vsemozne sa snazil stat predomnou tak aby ma nikto nevidel🙂 a len krutil hlavou... aj vonku ked sme a ja ze mala chce mlieko (teda to uz skor davnejsie) tak sa vzdy snazil najst dobreze nie mysaciu dieru kam by ma schoval🙂

stvura
7. jún 2011

@zuzkat1 Zuzka, kolko si to pisala ze vazi tvoja...troska odveci sa spytam, lebo, lebo moja lekarka mi uz dnes vypisovala s malou poukaz na gastroentologiu...mala je vraj neprospievajuce dieta... 😒 ...ma 6680g, pribrala za necely mesiac 350g...ono je to proste male dieta...aj moj starsi je taky drobec
Moj manzel je furt v praci alebo na stavbe naseho domu, takze ja som takehoto usetrena, ale asi by reagoval podobne ako tvoj...nikdy nechapem ci su na nas taky ziarlivy alebo sa im to tiez zda nieco mimo...ja to beriem ako prirodzenu vec, nepozastavujem sa nad tym....

zuzkat1
7. jún 2011

@stvura 350 za mesiac?? to moja nikdy nepribrala tolko ... moja vazi necelych 9kil..presne neviem lebo sme ju vazili naposledy v aprili.... a od narodenia pribrala cca 5kil (narodila sa skoro 4kilova) a to ma skoro 17 mesiacov... tak povedz tvojej doktorke nech zahodi tabulky z doby kamennej a ze ju zdravim... sudruzku 😉

zuzkat1
7. jún 2011

@stvura neprospievajuce dieta je dieta ktore dlhodobo nepribera lebo dokonca chudne... ak dieta priberie co i len trosicku tak rozhodne nie je neprospievajuce dieta...a to nemam z vlastnej hlavy ale od mojej dr... moja dokonca raz aj schudla ale bolo to mimo poradne a ja som volala dr v panike a ona ze nech nevazim, ze dolezite je ze ci za nejaku dobu napr. 2 mesiace ci priberie ze ak ano tak to schudnutie nic neznamena...takze pokoj ale ked chce tak chod na to vysetrenie, ale ja by som povedala ze prospieva dobre🙂

stvura
7. jún 2011

@zuzkat1 juj, si ma potesila...no akosi sa to tej mojej starej raspli nelubi, lebo ja jej vytrvale odmietam UM, krupicnu kasu na veceru a podobne hovadiny co si vymysli. Moj maly je u nej tiez, no pri tom mi nic neriesila, lebo dodrzal to ze v polroku zdvojnasobil, v roku strojnasobil (narodil sa skoro 3kg, v polroku 6100g, v roku 9 kg). Mala v polroku skoro zdvojnasobila, mala 5860g a odvtedy to ide troska pomalsie...praveze mne sa na vysetrenie nejako nechce, lebo Zuzina je pokojna, urcite hladna nie je...sice malo spi, ale to viacere deti. 😎

majdula
7. jún 2011

@stvura Nestresuj se a jde-li to, zmen doktorku. Jako ja chapu, ze je to jeji prace, ze jede podle tabulek a radeji posle na vysetreni, nez aby neco zanedbala a dite opravdu necim stradalo. Ale taky by se mela ridit tim, co ji reknes ty, jak dite prospiva celkove. Ja tohle hodne tezko snasela u nasi byvale dr., ktera Radu neustale honila na vysetreni jen proto, ze vahove byl na 3. percentilu tusim. Nebo snad i pod nim. Strasila celiakii, alergii na mleko a podobne, protoze preci neni mozne, aby byl tak drobnej. Prumerne deti preci maji vic. Nechtela slyset, ze ne kazdy je prumerny a ze Radovi prarodice z manzelovi strany jsou cca 150 a 160 cm vysoci 🙂 Sli jsme pouze na krevni obraz (z prstu) a gastro a metabolickou poradnu jsem vytrvale odmitala, protoze nehodlam stresovat dite odbery z hlavy a pozdeji ze zily 😠 Jako kdybych videla, ze ma sebemensi problem, hubne, zvraci, nechutna mu, ma prujmy... ale basti, je veselej, pribira, byt pomalu, ale stale si jede po sve lajne...
No nic, tak jsem se z toho zase vypsala - jako porad ten stres za posledni skoro dva roky ve mne je... jsem fakt rada, ze jsem ji zmenila. Nemluve o tom predcasnem doporucovani UM a kasi. O kojeni jsem pak uz radsi nemluvila... protoze podle ni to bylo prave tim kojenim, ten jeho malej vzrust. Jo, taky mi doporucovala lecbu rustovym hormonem 😨
Jinak Rada v pul roce 6,3 kg, v roce 7,65 kg, ted necelych 10. No a? Tak je drobnej. Zato uz treba mluvi ve vetach 😝

stvura
7. jún 2011

@majdula rastovym hormonom mi hrozi pri starsom, lebo bude mat tri a len teraz pomaly presiel z velkosti 92 na 98 (vazi 12kg), tak si vies predstavit, ze je drobny...je vsak neuveritelne sikovny, na first biku ide ako rodeny jazdec a uz uvazujem ze mu dam bicykel bez pomocnych...to bude potom supa, lebo ani nie trojrocne dieta jazdit bez pomocnych..xixi...ja mam 160cm, moja mama mala 165cm,...svokrovcom mam oboch drobnych. Moj muz ma sice 176-178cm, ale on sa podal na deda...
Mna najviac irituje ze stale ta mrcha lekarka vytiahne vahu malej ale prejde mlcanim ze na motorickej urovni zodpoveda 10-11 mesacnemu dietatu, nakolko stvornozkuje uz dva mesiace, stoji, blaboce, preklada si hracky z ruk, chodi okolo nabytku, chce chodit za ruky...no je aktivna. Celiakiu ani alergiu na mlieko nemame v rodine nikto, mala nikdy v zivote nevyvracala nic, ani len pri odgrgnuti jej nikdy mliecko nevyslo 😎

majdula
7. jún 2011

@stvura Presne! Rada taky ani nikdy nezvracel, neprujmoval, nechutenstvim netrpi... vse delal s predstihem, lezl v 7 mesicich, v 8 si stoupl s oporou a v 11 bez opory a od te doby i sam chodil... nemluve o tom, jak mluvi, ale to ji nikdy nezajimalo, jen vaha, vaha, vaha... 😠 Dokonce tam se mnou byl manzel a prinesl ji ukazat svoji fotku z prvni tridy (vazil nejak silene malo, byl taky malickej, az pozdeji narostl, ale stejne jen na 175cm - ale je nejvyssi z rodiny 😀 ) Nic nepomohlo, porad si vedla svou.
Tak jsme ji zmenili a hotovo. Soucasna doktorka chvali jak vyvoj, tak kojeni, nestresuje... (rikala, ze to duverne zna, ze sama mela taky male dite 😵 )

17ata
7. jún 2011

@zuzkat1 ešte je mlady ,ešte nechape že robiš tu najprirodzenejšiu vec,pre svoje dieta.Mal by byt hrdy(a určite raz bude) že malu kojiš ked si to vyžaduje.Po rokoch aj on bude na to s usmevom spominat.

17ata
7. jún 2011

@stvura aj moj maly bude mat v auguste 3 roky,važi tiež 12 kg.Moja detska lekarka povedala že je to v poriadku,len je drobny.Je to take male šidlo.Aj starši chlapci boli vždy najmenši z pomedzi vrstovnikov.Takže sa netrap,tie jej tabulky su len priemer,nejake detičky su drobne ine zase velke. 🙂

zuzkat1
8. jún 2011

@stvura moja ma cez 50 rokov a mozno aj viac...a je super...chodi po skoleniach a tak... vraj by uz mala mohla vazit aj viac ale ze je zdrava a spokojna tak nie je co riesit... ja som dr zmenila ked mala hanka 3 mesiace..prave kvoli kojeniu a jeho neustalym blbym reciam ze malo pribera...pribrala ako 2mesacna cca 200g za mesiac...moja este nestrojnasobila svoju porodnu vahu a zdvojnasobila ju niekedy okolo 10-11ho mesiaca

zuzkat1
8. jún 2011

@17ata ale on je rad ze kojim dokonca on sam chce nech kojim dlho ... ale nejak mu vadi ze sa "odhalujem" na verejnosti😀

stvura
8. jún 2011

@17ata mna to osobne trapi len ked navstivim lekarku a vzdy mi prizvukuje ake su moje deti drobne, ze su najmensie co ma v starostlivosti a ze to uz robi 32 rokov a take keci (ona bola lekarka uz mojmu muzovi)...moj maly je vzdy najmensi na ihrisku, no najvacsi nezbednik a vodca vsetkych...vzdy sa smejem, ze ho nie je vidno, ale pocujem ho aj na druhy koniec ako vsetkych komanduje 😀 .
@zuzkat1 mi priberame ako kedy...problem je trocha v tom, ze jej nie a nie vyjst zuby a to ju chudatko velmi trapi, aj dost zle spi tym padom...lekarku mam momentalne 56 rocnu, ona je stara dievka, takze nechape co a ako....inac moj muz je na tom opacne, nevadi mu ze sa odhalujem pri kojeni, len ze dlho kojim mu vadi

bobocka
8. jún 2011

zdravim kocky(hlavne tie co mate uz dve a viac deticiek)-prave na vas sa obraciam s otazkou.mozu nejak ovplyvnit mliecko vitaminy co berie zena v tehu?my planujeme druhe mimi a ja chcem zacat brat tehu vitaminy uz trosku dopredu pred snazenim,nech svoje telo na tehu nastavim(viem,ze calibrum baby plan sa odporuca brat 3mesiace pred planovanym potehotnenim).ale moze to nejak ovplyvnit moje mliecko?mam 20mesacneho syna a je stale dojceny.a ake vitaminy su naj? pri prvom tehu som brala calibrum(ale len chvilku) a potom som presla na pregnacare(uk).teraz neviem pre ktore sa mam rozhodnut 😒 za kazde info vopred dakujem 🙂