Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

vavrenka
21. aug 2012

@didulka85 😠 😠 😠 😠 nase zdravotnictvo.. a kedy mas termin?

didulka85
21. aug 2012

@vavrenka april. Ale uz teraz ma taketo otazky mataju.. 😀

vavrenka
21. aug 2012

@didulka85 som to nepochopila predtym, som si myslela, ze pises o narodenej dcerke, nie o prvej 😉 , tak verme, ze v aprili nebudu epidemie, vsetky stare struktury dovtedy pojdu do dochodku, aelbo rpacovat do zahranicia a nastupi tam uzasny empaticky a profesionalne zdatny personal 😎 😀

didulka85
21. aug 2012

@vavrenka 😀 😀 😀 😀 😀 😀

hanula11
23. aug 2012

@andval naše Aduška má taky v říjnu tři a zatím se pořád ještě hlásí o mlíko 🙂

hanula11
23. aug 2012

@jakelina čauky 😉 , moje tchýně taky občas Áďu málem kárá za to, že pořád ještě mlíkujeme, ale nám do toho nemá co mluvit 🙂 😀
Ona i malá se s ní o tom prostě nebaví a hotovo 🙂 😵

dankakk
24. aug 2012

Ahojte mamicky🙂 moj syn(16 mesiacov) je stále skoro plnedojceny- prikrmy je tak aby sa nepovedalo... Čiže moje "mliekarne" sú maximálne vytazene- aj v noci -- 5-6 krat. Teraz som otehu a mám strach, aby dojcenie nejako neohrozilo bábätko. Dr mi povedala, že mám maleho odstavit, že v každom prípade bude jedno z deti trpieť. Ja ho ale odstavit nechcem, ani si to neviem predstaviť - je neskutočny zavislak od me (mliecka🙂 ) viete mi povedat, na ktore vit sa mám zamerať, aby nám nic nechybalo? Lebo mat troch stravnikov (ja, A, a babo) bude asi fuska. Dala som si urobiť obraz zelaza, toho mám pozehnane. ...

strapco13
24. aug 2012

@dankakk pokial ti lekar nezakazal sex, tak nie je dovod na ukoncenie dojcenia
priroda to zariadila tak, ze ako prve idu ziviny babtku do bruska, potom do mlieka a potom tebe..cize ak sa citis dobre, tak maju aj deti vsetko
chcel to len pestru, zdravu a vyvazenu stravu..ak sa velmi obavas mozes nejake vitaminove doplnky
https://www.modrykonik.sk/forum/laktacna-poradna/dojcenie-pocas-tehotenstva/ precitaj si uvodny clanok k teme, tam som to rozpisla viac
dojcila som pocas tehu 😉 a nie som jedina

betunka39
24. aug 2012

@dankakk sesternica tiez otehotnela pocas dojcenia, dojcila az do porodu, a ked prisla z nemocnice, dojcila obe deti naraz este asi pol roka. Dnes su uz z nich skolaci a su vsetci zdravi. Drzim palce.

cervena_vila
24. aug 2012

@dankakk Já jsem taky hodně kojila i po otěhotnění, ale když se mi malá zranění začala špatně hojit - třeba prasklý koutek úst, nebo záděrky - postupně jsem to omezovala. Bylo to nenásilné, odstavila jsem až za půlkou těhotenství. Nejdéle zůstalo kojení po probuzení - to ranní mazlení jsem si bez toho neuměla představit.
Tím chci říct, že jestli náhodou někdo z vás tří bude "trpět", budeš to nejspíš ty, protože děti si vezmou, co potřebují. Ať už přes mléko nebo přes pupečník 😉
A toho jídla se taky neboj, oni se rozpapají sami, když mléko dojde.

lusy82
26. aug 2012

Ahoj holky, tak jsem včera v jednom časopise četla, že v Americe má vyjít ( nebo už vyšel ) zákon o podpoře kojení. Jde o to, že chtějí snížit dostupost UM a přimět tak maminky k tomu aby se raději rozkojily, než aby zvolily jednodužší variantu, koupení UM. Co si o tom myslíte? Podle mě to mysleli asi dobře, ale je to i pro mě zastánkyni kojení zase omezování osobní svobody. Což je teď mimochodem ve svobodné Americe úplně normální 🙂 😉 Já bych na to šla asi trochu jinak. Spíš bych se zaměřila na informovanost o kojení hlavně u doktorů a taky podpořila více maminky na MD aby na ní mohly zůstat déle. Co takhle vím tak si to nemůžou moc dovolit a proto asi i to kojení u nich není tak praktické.

natty53
26. aug 2012

@didulka85 to ako moj gynekolog mi minuly tyzden polozil otazku...a to akoze vazne kojite? a to je k comu dobre? asi psychika,ze? ja som normalne nemala slov reagovat 😀

paris3
26. aug 2012

ahojte dievcata! neviete mi poradit? moja mala (13 mesiacov) za posledne dva mesiace vobec nepribrala. a to dovtedy priberala az nadstandardne... v 11tich mesiacoch mala 10,5kg, teraz ma tak isto. kojim ju tak 5-7x denne, ale myslim, ze si uz vytiahne menej na jedno kojenie, nez predtym. z normalnych jedal spapa niekolko lyziciek, je dost vyberava, vie, ze aj tak bude mliecko 🙂 je pravda, ze posledne dva mesiace jej isli zuby a vtedy nechcela skoro nic, len sa kojit, niekedy aj to len malicko 😒
je to normalne, ze sa jej zastavila vaha? co mozem s tym robit? netreba to riesit? neviem, ci je cesta pridavat jej frekvenciu kojeni, alebo len cakat, kym sa rozje? co si zase nemyslim, ze bude, kym ju budem vydatnejsie kojit. ked jej idu zuby, tak si pyta castejsie, ked nie, tak o mliecko nema az taky zaujem... strasne to u nej kolise...
plus este uvediem, ze je anemicka, takze zelezo dostava v kvapkach.
budem rada, za vase nazory 😉

majka1981
27. aug 2012

@paris3 dieta uz v tomto veku tolko nepribera, kedze tvojej dcere idu zuby, tak sa nemas co cudovat. neboj koj dalej tak ako vam to vyhovuje, ona sa sama rozpapa.

jakelina
27. aug 2012

@paris3 má i víc pohybu a tak už ti tak nepřibere jako dřív. Můj syn měl v půl roce jenom kojený osm kilo a v roce necelých 11 a teď má dva a půl a má kolem 12 kilo, skoro nepřibírá a když už, tak nárazově. Třeba půl roku nic a pak půl kila během pár měsíců. 😀 😀

didulka85
27. aug 2012

@natty53 inak lekari maju v oblasti dojcenia stale obrovske medzery. Podla mna oni by mali pravidelne studovat co je nove. Keby to robili, tak by vedeli, ze dojcenie aj starsieho dietata ma vyznam. Ale co s tym? Ja mam ist za lekarom s vytlacenymi studiami? Uz vidim, ako by sa urazil. 😒

@paris3 ona uz nebude priberat tak ako doteraz. Dcera mala v roku 9 kil a teraz v 2 rokoch ma 12.

natty53
27. aug 2012

@didulka85 ved to,ja som tiez nemala akoze naladu ho presviedcat o opaku 🙂 . Ale taky jeden laktacny kurz by im nebol na skodu povacsine...

@paris3 moja ma cez 11 kg a ma skoro 2,5roka 🙂 . Moja tiez pribera pomalsie,teraz je tiez anemicka a ked jej isli zuby,aj teraz idu posledne dva,tak sme zas rozkojene ako za "mlada" 😀

beton
4. sep 2012

@didulka85 nech sa urazi, ale mozno si najde cas to aspon otvorit. ja som mojej nechala prirucku dojcenia pre zdravotnikov od WHO. ved to by mala davat ona mne, nie ja jej.... moja je taka, ze kto chce, nech koji, kto nie, tak nie. nepresviedca ani neodporuje. my sme si dost na cistom, tak si netrufne mi nieco povedat. az na poslednej poradni mi poradila, ze dojcit by som mala maximalne 3x denne. tak som ju sfukla raz dva, ze ja chcem kojit, nie odstavit. a bolo vybavene. povinna ucast na newmannovi nasim zdravotnikom....

romcovaklarka
5. sep 2012

@dankakk Ahoj, to bude asi doktorem 😅 Mně moje doktorka třeba vůbec neříkala nic o tom, že bych měla malého odstavit. Takže podle mě to je nějaká pověra 🙂

romcovaklarka
5. sep 2012

Holky kdo kojíte tandem. Chtěla bych se zeptat, jestli je lepší, aby mělo každé dítě svoje prso, anebo aby pilo napřed mimi a pak starší a na střídání prsou se nekoukalo.
Syn je od narození zvyklý pít postupně z obou. Pač v jednom mám míň (nebo to hůř teče nebo nevím - při odsávání z něj odsaju míň a při kojení se ho malej dřív pouští a nepreferuje ho), tak s ním vždycky začínáme a pak dokojíme z druhého. Když ho někdy chci "odložit" už po napití z jednoho prsa, tak se dožaduje druhého. Asi bych ho měla pomalu navyknout jen na jedno a z druhého odsávat? Anebo jak bych to měla udělat? Jde mi taky o to, aby se po narození miminka necítil, jako že ho miminko o to jedno prso okradlo 😅 tak ho chci na to naučit nějak předem.

dankakk
5. sep 2012

@romcovaklarka no moja gynek. bola ustretova, že mám dojcit ako mi to vyhovuje. Odstavit mi odporucala endokrinologicka... Bola to taka dost nepríjemná žena :( ale čo, dojcime sa ďalej. Len ma trapia hrozne citlivé bradavky, no utrpenie:((( a ešte som mala pocit, že pri nocnom dojceni mi akoby tvrdlo brucho- podbrusko. Moze to byt cítiť tak skoro? (som cca 8tt)

oliverka
5. sep 2012

Prosím o váš názor.
Syn sa narodil s hmotnosťou 2850 g.
Aktuálne v dvoch mesiacoch má 3930 g.
Je to primeraná váha? Za posledné 3 týždne pribral len 320 g ☹

jakelina
5. sep 2012

@oliverka když je spokojený a dobře spinká, tak to stačí. 😉

micikatka
5. sep 2012

baby pls, ako kojit ked uz mame zubky? hocikedy sa stane ze ma mala pohryzie, a to ma zatial len dve jednotky dole, co budem robit ked uz budu aj horne?

luciauk
5. sep 2012

@dankakk myslím, že áno, prechádzaš velkými hormonálnymi zmenami

dievčatá, mesto u nás zatvorilo "kaviareň pre dojčiace" tak ak sa vám chce, pozrite si odkaz a zahlasujte... petícia proti zatvoreniu nepomohla ☹

luciauk
5. sep 2012

@micikatka no, musíš to pretrpieť, potom dostane rozum 🙂

luciauk
5. sep 2012

@oliverka ja si pamätám, že niekde písali, že dieťa má priberať 250g týždenne. môj syn pribral za 3týždne 150g a vôbec som to neriešila. ked je dieťa zdravé, nie je čo riešiť. ty musíš vidieť najlepšie, či prospieva, je živý, robí pokroky.

romcovaklarka
5. sep 2012

@micikatka A dělá to hodně? Mě malej kousl snad jen jednou nebo dvakrát, jak jsem vyjekla, tak se sám lekl a rozplakal se, ale pak už to nedělal a to má osm zubů. Spíš ze začátku mě trochu ty zoubky řezaly samy o sobě, jen tím, že tam byly - ale na to si ty bradavky po čase zvykly 😅 Tak snad to u vás bude taky ok 🙂