Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

lusy82
20. jan 2012

@zexi No já jí chápu, mě by to taky mrzelo, ale když ti společně s mou mámou ( ta to nemyslela tak zle ) zkazí celé plné kojení a pak do tebe dál reje tak to už má fakt problém v hlavě. Ona je celkově nevyrovnaná a závistivá. Ale nic ze sebou neděla a poradit si taky nenechá. Malýho je mi fakt líto a bráchy taky. No ale to by bylo asi na jinou diskuzi, sem to nepatří 🙂

jonas17
20. jan 2012

@lusy82 práveže deti kojené sú samostatnejšie, sebavedomejšie, neboja sa cudzích ľudí...vedia, že ked zavolajú mamu, alebo chcú prsník, tak mama pribehne...to si len nekojacie mamy myslia, že ich deti sú samostatnejšie, lebo ich môže nakrmiť niekto iný...

lusy82
20. jan 2012

@jonas17 Přesně, vědí, že máma tu je vždycky pro ně a nemusí se ničeho bát. A ten můj synovec který neměl nikdy pořádné zázemí a mámu viděl tak 14 dní v měsíci nebude mít nikdy jistotu co bude a nebude.

ela23
20. jan 2012

@luciauk
viem presne o com hovoris,nechaj to na Bruna,kedy ten jeho cas pride...i ked zacne chodit do skolky a on bude chciet,ten cas na kojenie si este mozno odlozi ked vecer budete opat spolu.Ver mi tisic krat sa Ti to vrati,ale aj jemu,lebo dojcenie nie je len o vyzive ... A keby to aj skoncilo skor,netrap sa tym...zvladli ste spolocnu cestu dlhy cas a tie vsetky krasne chvile a pocity uz zostanu navdzy vo vas
prirodzene odstavenie dietata je vek nad 2,5 a vyssie...cca4 rok

luciauk
20. jan 2012

presne tak, kojenie nie je len o výžive a aj vedecky je dokázané, že deti kojené, deti ktoré spia s rodičmi, deti ktoré neboli nechané v postielke s plačom ale boli hned brané na ruky a deti, ktoré sú v útlom veku maznané sú priebojnejšie presne preto, že vždy mali pri sebe osobu, ktorá im bola nablízku kedykolvek ju potrebovali.

jonas, on bude mať o tri mesiace 4 roky 😲 ja sa vôbec nechystám ho odstaviť, neviem aké má on plány, ale v septembri ide do školy, tu sa začína v 4r. a tak mi to čudne znie 😀

ela, ja pracujem a syn chodí do škôlky už od dvoch rokov, čiže s tým nemáme problém. to bolo nervov, ked mal rok a ja som mala ísť do práce a potom ked sme sa rozhodli ho dať na dva dni do škôlky, teraz chodí na tri dni, ale zasa, rady od skúsených žien, respektíve podpora a opis vlastných skúseností, ako sa to dá zvládnuť, mi pomohli . po čase som síce padala na hubu a zrušili sme spinkanie s mamou v posteli a nočné kojenie, ale bolo to pre dobrú vec 🙂

lusy82
20. jan 2012

@luciauk No páni, ve čtyřech do školy? Aco se tam učí? Já si pamatuju že ve čtyřech letech se Brácha naučil teprve pořádně mluvit. Ještě u zápisu do školky řekl že e jmenuje Dundun ( jeho univerzální slovíčko 🙂 )

ela23
20. jan 2012

@luciauk mas moj velky obdiv a ver mi, ze aj Ty si podpora pre dalsie maminky...a o tom to je, podporovat sa vzajomne a pouzivat zdravy sedlacky rozum a srdce...
Asi by sme tu uz neboli,keby sa taku dlhu existenciu ludstva nedojcilo,no nie...

zajaciq
21. jan 2012

@weverka11 tiez som chcela navokol kazdemu pomoct co sa kojenia tyka a ked som videla ten nezaujem, jednoducho som to nechapala... ono to je tak, ze my si myslime, ze tie mamy len nemaju dostatok informacii, vychadzame z toho, ze ony su pre svoje dieta takisto len to najlepsie ako my. lenze kazdy ma viziu "najlepsieho" inu...tot realita. teraz sa mi uz aj podari sa povzniest nad tym, ze vidim v pase 1-2-3-4 mesacne deticky a mamicky rozpravaju o UM. nechapem to sice stale, z mojho uhla pohladu, ved ja som to zvladla (zaciatky neboli lahke ako prvorodicka) a kojim doteraz. my vsetky, ktore sme tu, tak vieme "svoje" o mytoch o dojceni. mna nikto nepresvedci, ze sa "strati" mlieko z dna na den, a pod. prednedavnom som sa ozvala jednemu profesorovi, u ktoreho som stazovala.. spomenula som mu, ze by som chcela napisat doktorat o dojceni , o mytoch v dojceni, preco existuju, preco pretrvavaju. moj skromny nazor je, ze myty su tu na to, aby ospravedlnili v istom zmysle vinu matky za to, ze nekoji. co je vsak zaujimave je fakt, ze myty su kolektivna zalezitost a dojcenie dietata nieco uplne subjektivne. 🙂

ajka30
21. jan 2012

@luciauk Dakujem za podporu, ale je to ozaj tazke, vcera vecer aj dnes rano zalostivo plakal, ze chce mliecko ☹

nela82
21. jan 2012

moj maly bude ma takmer 19 mesiacov a kojime stale 😀 Tiez pocuvam od okolia-teda z blizkej rodiny..ze uzje velky 😠 No neriesim 😉 Oni nekojili,nevedia co to vlastne je-a nam to tak vyhovuje 😎 Zatial nemam to srdce nechat ho tak a odstavit ho..no do leta,ked uz bude mat 2 rocky..mozno..no este neviem 😅 Nevsimaj si okolie a ja konkretne,uz ani nikomu nehovorimze "este"kojim 😲

tanja61
21. jan 2012

@lusy82 v UK deti zacinaju skolu,ucia sa abecedu,cislice a tiez pisat svoje meno a cislice,basnicky a veci podobne....moj syn ma 4roky a chodi do skoly....moj nazor je ze je to este skoro ale oni sa to ucia formou hry 😉

luciauk
21. jan 2012

@lusy82 Dundun ? 😀

@zajaciq vieš čo ja som nikdy nechápala? mne kojenie nevyšlo pri dcérkach, poplakala som si a potom som sa tešila z toho, čo prináša flaška. ja som vlastne nevedela, aké to dojčiť je. chápem matky, ktoré nezvládnu nátlak okolia, svoje zdravotné problémy a ťažkosti s dojčením a jednoducho to nevyjde. zažila som to, viem aké to je, máš na to pár dní a ked to vtedy nezvládneš, tak je väčšinou padla. ja ale nechápem, že ženy, ktoré prekonali toto, alebo ešte horšie, ktorým už v 8. mesiaci tehotenstva tieklo mlieko prúdom, tak po pár mesiacoch kojenie zrušia z , pre mňa, banálnych dôvodov. a to netušia, že sa doteraz vlastne trápili a to najkrajšie prichádza neskôr, ked je dieťa staršie a je to o maznaní a potrebe blízkosti a nie len o kŕmení ... ale ako si povedala, keby chceli, nájdu si informácie, alebo sa vzpriečia okoliu, ktoré na nich tlačí, tak ako to robia v iných veciach... najhorší dôvod na ukončenie dojčenia je podla mňa "aby na mňa nebol/a naviazaný/á" ☹ ved také dieťatko nepotrebuje k životu nič iné, len jesť a cítiť mamu. dve základné veci. keby vedeli bábätká rozprávať, tak by podla mňa na otázku, čo vlastne chcú, odpovedali : ísť nazad do mamkiného bruška 😀

luciauk
21. jan 2012

mladšia dcéra prišla do uk ako 3-ročná, takže rok v škôlke, naučila sa jazyk a potom šla do školy. oni ich tam učia hravou formou a na konci roka vie väčšina detí čítať.

v lete sa chystáme na slovensko, ale nikto z rodiny by sa už neopovážil povedať mi ani slovo. poza chrbát ma nezaujíma a kamarátky mám väčšinou také, čo sú za dojčenie, duly, prirodzené pôrody atd, takže takéto veci, ako dlhodobé dojčenie vôbec neriešime.

nela, a prečo sa vlastne dojčenie 19mesačného dieťaťa pokladá za dlho? ved také dieťa je ešte bábätko, aj oficiálne...

zexi
21. jan 2012

@ajka30 tak tie hormóny neber! vyžiadaj si inú liečbu, takú, pri ktorej dojčiť môžeš. ak ti takú neposkytne, vymeň lekára. dojčiť nemôžeš a bábätku v brušku to neškodí? 😕

ajka30
21. jan 2012

@zexi hm, to krvacanie ajtak neprestava, asi budem musiet ist na pohotovost ☹ Neviem, ale uz sa mi to nezda v poriadku ☹ Tie hormony su na podporu tehotenstva, takze babu v brusku by nemali skodit. Alw mne samej je z nich zle, takze ich asi budem musiet vysadit.

zexi
21. jan 2012

@ajka30 bojuj, dievča... keď ti je z nich zle, vysaď ich, trvaj na inej liečbe.. ak ti nepomôže jeden lekár, choď za iným.. tebe je z nich zle, mladšieho nemôžeš dojčiť, načo sú také lieky? 😠 na podporu tehotenstva? hormóny na zastavenie krvácania? neviem, či si v prvom trimestri alebo poslednom, ale ja by som si vyhľadala na nete všetky dostupné info a snažila sa nájsť alternatívu, takú, aby mi nebolo zle a mohla som dojčiť. Držím ti palce, viem, že robíš pre to maximum, len som ťa chcela povzbudiť..

ajka30
21. jan 2012

@zexi prave som sa vratila z pohotovosti, podla Dr je to potrat, aj ked zazraky sa deju..... Mam vsak silne krvacanie a som len na zaciatku, ani ja sama nemam z toho dobry pocit ☹ Mliecko stale mam, skusim troska poodsavat a uvidime, mozno sa kojeniu vratime. Teraz som vsak dost zdeptana ☹

zexi
21. jan 2012

@ajka30 to mi je strašne ľúto, aj keď nádej tam vždy je.. držím palce, úplne chápem, že teraz nemáš energiu riešiť nič iné.. hlavne, aby si ty bola v poriadku, drž sa

sussanah
21. jan 2012

@zajaciq jo tak ja jsem teda ztratu mleka ze dne na den (resp behem asi 48h) opravdu zaznamenala. Dr mi zmenila davku hormonu na stitnou zlazu a sup a uz jsem dokrmovala 150ml po kojeni 😖 Sice to byly nervy a spousta prace s odsavackou, ale podarilo se nam to rozchodit a kojit dal 🙂
Super tema pro praci.

sussanah
21. jan 2012

@ajka30 to me mrzi 😢

zuzkat1
21. jan 2012

baby dnes som bola po dlhsej dobe s kamoskou a ona skoro padla na zadok ze este kojim...🙂 ona ze ci je to este vobec normalne...😀

zuzkat1
21. jan 2012

@ajka30 ahoj...viem cim prechadzas, v septembri som potratila... neboj mysli na ine zamestnaj sa..ja som napr. kazdy den nieco napiekla...aj to vidiet na mne🙂 a hlavne mne pomohlo prave to kojenie, ze som malu este kojila, ked bola pri mne blizunko prisata a tvarila sa blazene tak vsetky chmary razom zmizli... este mozes mat dieta, hore hlavu...inak to co znamena ze asi je to potrat? to ten dr nevidel alebo co? nechapem...

sussanah
21. jan 2012

@zuzkat1 tyjo, gratuluju k pokoreni 11kg u male 🙂

zuzkat1
21. jan 2012

@sussanah 😀 no vazila som ju sice na osobnej digitalnej vahe oblecenu v domacom obleceni a papuckach ale tak tych 11 tam bolo tak uz je to fajn🙂 pekne mi narastla vsak 😉 inak sranda ze vobec nevyzera ze by bola chuda alebo co,ale nie je ani moc vysoka ma asi 85cm takze je to taky drobec...

sussanah
21. jan 2012

@zuzkat1 proste elegantni slecna 😉 Tak to nas valibuk ma skoro 95cm a 15,5kg. Dneska jsem ho nesla na zadech v ergu a teda pekne jsem si makla. Jsem potom u vecere premyslela, ze bych mu naordinovala dietku 🙄
Mam proste nejake prerostle deti, nas maly ma ve 4m 7,2kg a 70cm 😅

zuzkat1
21. jan 2012

@sussanah 🙂 asi radi papkaju🙂 moja je ako vrabcek... okrem mojho mlieka a ovocia by nejedla najradsej vobec nic... teda ona rada papka,ale len tak ochutnava🙂

sussanah
21. jan 2012

@zuzkat1 no ten starsi ji skoro porce jako ja a ten mladsi se koji co 2h ve dne v noci 😖 Uz jsem si na tebe dokonce parkrat v noci vzpomnela, jak jsi rikavala, ze H kojis i 10x za noc a ja na to, ze teda to bych fakt nedavala. No vzpominas, si ne? No takze dobre mi tak, kojim v podstate porad a pomalu u toho odpadavam 😀 A misto abych uz davno spala, tak si uzivam chvile klidu a plkam tady.

zuzkat1
21. jan 2012

@sussanah 🙂 vidis vidis...odriekaneho najvacsi kus🙂 hani este stale v noci 5x hore takze si to uzivaj... 😉

sussanah
21. jan 2012

@zuzkat1 me nedes.. Vis jak, ja to totiz pres den ted uz nedospim. Mlady uz ve dne nespi vubec a vstava kolem pul 8 a maly ten spi pres den taky mizerne a byva uz v 6 rano vzhuru 😖 No myslim, ze je cas jit spat 😀

zuzkat1
21. jan 2012

@sussanah hej uz aj ja pojdem🙂 ja cez den tiez nespim, mala spi asi hodinu ale ja keby som spala s nou tak sa zobudim uplne zlomena... tak radsje relaxujem vtedy s knihou alebo pri telke... OK idem ja off... dobru noc a prijemne kojenie🙂 a neboj kazdy sme iny mozno sa v dvoch rokoch bude budit uz len 4x 😉