Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

hamma
6. feb 2012

@lusy82 Ne, udělám si ho večer. On právě vodu nechce, ale vymyslela jsem na něho podfuk - postupně jsem mu tam dávala míň a míň prášku a teďka už má jenom obarvenou vodu a je spokojenej 🙂

lusy82
6. feb 2012

@hamma Jéé, fuuj 😀 😀 . No ale hlavně když je spokojený 😀 My teď zase máme na chvíli pokoj ( nechci to zakřiknout ). Jediný co mi štve, je to jak mě u kojení pořád "munďá" buď v obličejim nebo na prsu. Dneska jsem už ho i pleskla protože mě štípnul do bradavky až to bolelo. Až se z toho sám pustil. Musela jsem mu vysvětlit že nedostal za pití, ale za ty ruce. Pak dal pokoj. Ráno to kort prožívám hůř. Jsem víc nervoznější.

kvetinka211
25. mar 2012

nasla som zaujimavy clanok o dojceni a vyvoji imunity u babatkok: http://www.babyrecenzie.sk/clanky/detail/Maters...
celkom fajn precitat si, co vsetko mliecko babatku dava a ze vlastne ani nie su poriadne preskumane vsetky veci co sa tyka imunity ktore obsahuje, ziadne um teda nemoze nahradit materske mliecko 😉
(pisem to ako motivaciu pre dojciace mamicky, nedojciace prosim nezacinajte zbytocne hadky o tom ake ste napriek nedojceniu dobre matky. ste dobre matky.)

angellinka
25. mar 2012

@kvetinka211 super clanok,precitane 😉

zuzkat1
25. mar 2012

ahojte🙂 my sa uz dostavame do veku kedy ma okolie povazuje za mimozenstana🙂 mala ma takmer 27 mesiacov a je kojena... a to nielen rano a vecer ale aj cez den ked chce (cca5x) a v noci neratam kolkokrat kedze spi so mnou niekedy ani nevnimam ze sa koji... nedavno mala aftu a 2dni nechcela mliecko lebo ju bolela pusa...baby najhorsie 2 dni v mojom zivote - mala apaticka a poobede uz nervozna vecer 2 hodiny plac az zaspala od unavy - vtedy kazdy ze odstav ju - vyuzi to... a ja ze nie! a uz sa zas kojime a mala zas usmiata ako slniecko🙂 ked bude chciet odstavi sa... 😉

svetllana
25. mar 2012

@zuzkat1 To si este v pohode🙂 Poznam mamicku, ktorej 5-rocny syn vyberal prsniky z podprsenky so slovami: ,,Mama daj cecek" 😀 A to aj na verejnosti, samozrejme..Tak to uz je trochu moc, si myslim :o)))))))

danielllka
26. mar 2012

@zuzkat1 ahoj,ja som kojila synátora do troch rokov, tiež sa nad tým okolie pozastavovalo a čudovalo (aj teraz, keď to niekde spomeniem, oči treštia 😀 ), jasné, že ku koncu už len na noc, ale mne to neprekážalo, on chcel, tak prečo nie.. 🙂 Rozhodne mu to neuškodilo 🙂 Ako trojročnému som mu to už ale pekne vysvetlila, že už by aj stačilo, že je veľký chlapec a pochopil 😝 Babulku kojím zatiaľ len rok a tiež sa nechystám odstavovať- počkám, kedy a či sa odstaví sama (ale nechcem zas až do troch rokov 😀 )..

nice202
26. mar 2012

ahojte, moja ma 22 mesiacov a tiez sa stale kojime. na obed, pritom zaspava, vecer takisto. v noci raz alebo 2x. ja by som uz velmi rada odstavila, ale ona nechce. strasne place a je to jeden velky cirkus. pre tentokrat som to este vzdala a kojime sa nadalej. mna uz unavuju tie reci okolia, ze preco ju este kojim, dokedy a je to nechutne...hlavne moja starka ma s tym strasny problem. stale mi hovori, ze je to nechutne, nic jej to nedava, ze uz je velka. k nej ani radsej nechodim, len zo slusnosti, lebo vzdy sa pohadame. proste hroza, ziadna podpora. moja mama takisto. je to hrozny psychicky tlak...neda sa to nevsimat, no co uz....

zuzkat1
26. mar 2012

@svetllana no hej moja si pyta aj vonku pekne ze mliecko ale to jej vysvetlim ze az doma a teda pocka... netrpezliva je len ked uz sme dlho vonku a ona je velmi unavena...

zuzkat1
26. mar 2012

@danielllka druhe zatial nemam🙂 ale ak bude budem tiez kojit... no my este naplno kojime pocas 24 hodin asi 10x... zaspava pri tom.... tak uvidim ked pojde do skolky vtedy sa to urcite nejako zredukuje na menej kojeni🙂

zuzulik
26. mar 2012

tak moja ma 25 mesiacova kojim ju este aj cez den aj v noci...mliecko vola memko a ma ho velmi rada... 😀 😉 , cez den si da asi tak 5x...hlavne ak sme doma a ja si sadnem, tak na mna hned vylezie...ak sme vonku alebo na prechadzke,tak si nespomenie...s mlieckom zaspava na obed aj vecer..no a v noci si da asi 2x az 3x.... 🙂 😉 ...je to moj maly zavislacik...blbe reci okolia si nevsimam....ved kazde dieta sa odnauci od plienok,od cumlika,tak aj od prsnicka 😀 😉 🙂 😵

januarova
26. mar 2012

ja mam skoro 29 mes. dcerku, ktoru este kojim. ja zas nastastie vobec nepocujem negativne ohlasy na nase kojenie. moja mama je z toho strasne nadsena, svokra ta to respektuje, nejak nekomentuje, a ostatni ak sa to nahodou nejak medzi recou dozvedia, tak kazdy sa len zacuduje, ze taku velku ale to je vsetko. my to mame podobne ako @zuzulik a @zuzkat1 . tiez cez den tak cca 5x, ked sedim tak automaticky uteka ku mne a krici cici 😀 a v noci 2-4x ako kedy. a zaspava tiez na ciciku aj naobed aj vecer. ale uz sa naucila zaspat aj s tatinom, takze ked ma manzel rannu, uspava deti on a ja mam trochu viac casu pre seba. ja uz uvazujem nad odstavenim, ale mozno nejako cez leto, skusim jej to vysvetlit a uvidim. je super vediet ze nas je takych viac, ze nie som ako sam vojak v poli 😎

zuzkat1
27. mar 2012

@januarova je nas viac,ale mam pocit ze sa stretavame len tu na nete a v okoli mame vsetky len take prekvapene osoby pre ktore je to divne🙂 negativne vylozene ani ja nepocuvam,ale tak prekvapeni su vsetci riadne a len to okomentuju ze uz jej to neprinasa ziaden osoh a ze naco a tak..ale nechaju to potom tak...u nas tata neuspava... nevie to, mala ho ma ako hracku a nie ako uspavaca🙂 navyse je malo doma a ked je teda obcas s nou tak sa len jasia...

mimave
27. mar 2012

@zuzkat1 tak to nas maly nema este ani rok a uz na mna cumia vsade ci mi nesibe ze ho este kojim, ze naco... 😅 ze uz je velky chlapec a mam ho odstavit!!! inak nechapem co to je za maniu sa starat druhym ludom do zivota. ja na kazdeho kaslem, maly ma cecik radsej nez mna samotnu zrejme 😀 tak nech sa koji do kedy chce. urcite mu to neublizi, mne tiez nie- prave naopak, som celkom kludna ze ani teraz nemusim zo sebou nosit jedlo aby nezostal nahodou hladny, len vytiadnem didu a vybavene,on aj tak radsej ceca ako papa. ked si moze vybrat tak lyzicku odtlaci a vytahuje mi cecik🙂 ja ho praveze neviem donutit aby papal, on by len ceckal. snad ale zacne postupne aj viac papkat, ale kojit by som chcela aj nadalej, lebo uz je to aj take krasne ked je vacsi, inak sa chova ked je na ciciku, aj sranduje, stekli ma, chichoce sa a uz nie som len potrava ako ked bol malicky. ved to poznate 😀

zuzkat1
27. mar 2012

@mimave moja doteraz papa malo🙂 tak polku jogurtu par lyziciek polievky ale je zdrava takze je to v poriadku kazde dieta inak papa🙂 ved oni sa rozpapaju🙂 a presne je to taky super pocit ze ona sa uz aj hra a smeje a zabava pri tom kojeni... tak sa mazna🙂 obcas da aj mackovi bez ktoreho nespi a neje🙂
u mna inak najviac tie radili ze odstav ktore nekojili alebo kojili len par mesiacov...kamoska co nekojila, tak ta to uz nekomentuje ,ale ked mala asi rok tak stale mala poznamky, ze si nevie predstavit kojit dieta co chodi a ma zuby, ze je to divne a ostatne kamosky tiez ze naco ze to uz nema ziviny a tak... ja ale necitim potrebu to menit obe sme spokojne tak naco? navyse nechcela som davat UM podla mna to nemoze byt plnohodnotna nahrada za materske mlieko (priznam sa ze dost ma odradza samotny nazov ze umele) a na kravske sa mi v roku este zdala mala....

mimave
27. mar 2012

@zuzkat1 juj to si ma potesila asi je to normalne ked su kojene ze menej papaju, ja sa bojim aby mu nieco nechybalo alebo tak... ale zatial chory nebol, tak tuk tuk... snad je to v poriadku. len nepribera teda tak ako ine deti, nas je taky sliz, ma len 9kil a 79cm... tak vsade pocuvam: boooze daj mu jest!!! 🙄

zuzkat1
27. mar 2012

@mimave moja ma 2 roky a 2 mesiace a ma 11kg a 88cm🙂

mimave
27. mar 2012

@zuzkat1 🙂 mali by sme ich asi zoznamit 😀

januarova
27. mar 2012

@zuzkat1, to je pravda, ze vacsina je vyvalenych. to bude asi tym ze my sme v podstate sunarova generacia a za tych 40 rokov sa skoro uplne vytratila prirodzenost zo vztahu matka a dieta.
k tomu jedeniu, co sa tu bavite, moja zas papa vcelku dobre, niekedy az vela, ale nevyzera na to, je dlha a chuda, 93 cm a 12 kg. moja napr. rano kym sa naranajkuje da si aj 3x cici, potom ranajky+ caj alebo kakao a za tym cici 😀 to ma ako dezert.

trnka77
27. mar 2012

ahojte🙂..ja mám doma dvoch závislákov od kojenia-tandemovo kojím už 15 mesiacov...druhý syn bude mať o týždeň 3 roky a je stále kojený-zaspáva so mnou a ráno bez mliečka nemôže ani oči otvoriť 😀 😀,cez deň som ho naučila,že má nechať mliečko mladšiemu bratovi,pretože sa skoro pobili o mamu 😉 😠 keď má práve smutnú náladičku,alebo je chorý kojenie zaženie všetko zlé.Na druhej strane už bol párkrát sám aj u babky na noc a mliečko mu nechýbalo.
Už dávno nepočúvam svokru,mamu a ani moje "kamarátky"-všetci sa na mňa pozerajú ako na blázna,ale ja viem,že synom kojenie prospieva a zo mňa neubudne 😀 😀
Všetkým prajem pevné nervy a veľa mlieka 🙂 🙂 🙂 😉 😉

luciauk
28. mar 2012

@nice202 je mi velmi ľúto, že ti okolie namiesto podpory takto ztrpčuje život. ale ty rob tak ako cítiš, ako ti tvoje srdce hovorí, nebav sa o tom. viem, je to ťažké, ale mám pocit, že chceš odstaviť hlavne kvôli tomu, možno sa mýlim. je mi smutno, že ti starká - žena, hovorí, že je to nechutné. lízanka, sladké nápoje, cukríky, cukrová vata nechutné nie sú, ale materské mlieko, obetavosť matky a nenahraditelné pocity z kojenia sú? tento svet je velmi zvrátený :(

neviem, či ste niektorá pozerala to video čo som pridala, ale je tam muž, ktorému materské mlieko zachránilo život, žena, ktorá si s manželom ide adoptovať už druhé dieťa a odsávačkou si vyvoláva hormóny a tým následne mliečko a prvú dcérku dojčila a teraz sa pripravuje na príchod druhej a zasa s odsávačkou v ruke 🙂 homosexuálny pár, ktorý si adoptoval tri bábätká a všetky prachy vrážajú do nákupu materského mlieka! niekto takto tvrdo bojuje a niekto odcudzuje dojčiacu matku, fakt smutné, nie? ☹

presne ako píšete, najmä tí, čo vedia o kojení prd majú najviac rád. ja našťastie nemám v okolí problém , ale ked čítam čo píšete, tak mi je to velmi ľúto. mne sa strašne páči že ten vzťah ku kojeniu sa vekom mení. syn má presne 47 mesiacov a 1 týždeň, rozumie tomu, rešpektuje (väčšinou 😀) ked ho nechcem nakojiť práve v tej chvíli, ked si to zmyslí. napr. ked som na odchode do práce, tak prosí a ja odmietnem, tak si ich aspoň rýchlo pohladí alebo pobozká. ved také dieťa je stále len bábo 😉

zuzkat1
28. mar 2012

@januarova moja sa koji este rano po zobudeni asi pol hodku v posteli potom "ranajky" teda oblize z chleba to co na nom je sunku ak ma hodi psovi a zje zeleninu+vypije kakao🙂
o hodinku je uz zas na prsniku
inak mna mama kojila nikdy som nepila sunar ale po pol roku mi dala kravske mlieko🙂

zuzkat1
28. mar 2012

@luciauk wau aj ja chcem tak dlho kojit🙂

00matula
28. mar 2012

ahojte mamicky, ja moju tiez este kojim, sice som ju konecne naucila, ze cicik dostane len pred spanim a ked vstane..no a este v noci..ale ona je velmi vyspekulovana, tak sa obcas cez den rozhodne ze chce akoze spat, aby dostala cicik, a potom mi ujde z postele.. 😀 😀 😀 Horsie je, ze ma zacina hrozne kusat...poradte daco aby prestala.. 😀

katy1979
28. mar 2012

@mimave ze maly sliz. ked pojdes nahodou do senca a zbadas po namesti behat taku male nic co od zeme ani nevidno tak to je nas maly. ak ho natiahnem poriadne tak aj 82cm nameram a ma tak 10,5kg 😀 a samozrejme ze na svete je najlepsie cici. zazenie kazdu boliestku ukludni sa ak ma strach z okolia citi sa bezpecne. v noci sa nekojime to sme sa oducili tak pred dvomi mesiacmi. vadilo mi to skor po zdravotnej stranke trpli mi koncatiny ked som lezala dlho na jednej strane. rana boli velmi dolamane takze v noci uz spinkame. ale denny spanok stale ma spojene s cici, prisaty a moze spinkat.

majdula
28. mar 2012

@trnka77 To je krasne a pozitivni, rada jsem si precetla jak je to u vas! Moji kluci jsou od sebe stejne jako tvoji, tandem kojim taky a jedine co me trapi je, ze mladsiho chci kojit zas tak do tech dvou, klidne i tri let, ale co starsi? Prece ho nemuzu jednoho dne odstavit s tim, ze uz je velkej, ale bracha jeste muze pit mlicko dal... 😢

trnka77
28. mar 2012

@majdula ja si myslím,že starší sa odstavia sami...a ak nie,kľudne mu na noc ešte ponúknem,ale cez deň chápe,že je už veľký a mladší braček potrebuje viac mliečka ako on 😉
jedna perlička na zasmiatie:môj najstarší syn(9 rokov) stále nechápe kde mám "uložené" mlieko?????a koľko ho mám???,nikdy sa neminie??ako chutí??
Dnes prišiel za Miškom (3 roky)a keď videl,že ho kojím..pýta sa ho:Ešte stále ide??? 😀 😀 Ja to nechápem,mama tam musí mať cisternu... 😀 😀 😀 odišiel za mm a pýta sa ho,aj tebe dávala piť svoje mliečko???? 😉 😅

nibiru
28. mar 2012

@nice202 no moja ma 21m. atiez uz pocuvam reci že načo je to dobre atd...naštastie moja matka je s toho unesena vzdy sa meje ked sa spytam malj chces cici a ona beží,hea pisti no zlata je pokial sme vonku nemusi mat cicik ale doma pojde zacne trhat tricko daj daj 😀 ale uz sa snazim len na obed(ked sme doma)rano a vecer akekolvek ine mlieko odmieta s UM ju naplo a kravske straslo a odvtedy ked zbada biele vo flasi uteka a krici ne ne necem 😒 akurat dnes mi prvy krat od jej narodenia praskla bradavka neviem preco ale strasne to boli a nedala si vysvetlit ze tam mam bobo no vesele to zapavanie.tatovi to nevadi neraz tem mi povie bože však jej daj on totiž neznasa ked zacne plakat tak lutostivo:o)

chichinka
28. mar 2012

@luciauk to video nam nejde prehrat ☹