Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

zuzkat1
9. nov 2010

@alice.cer tak si zvykne na plysaka alebo na pohladenie alebo na nieco ine...ked si dieta chce na nieco zvyknut tak je podla mna jedno aku pozornost dostane hlavne ze ju ma... mam kamosku co nekojila od narodenia davala UM a maly sa jej do 3a pol roka budil kazde 2 hodiny... myslim ze to zavisi na individualite dietata kolko a ako dobre bude spat.... nezavisi to od kojenia... sice priklad z doby kamennej ale ja som bola kojena a spala som od narodenia celu noc.... fakt je to individualne... a ked si tak proti kojeniu starsich deti tak svoje nekoja le nekomentuj ked to iny robia... ja v pohode prijmem aj negativny nazor, nemam s tym problem,ale uz mam problem s tym ked si miesto kultivovaneho negativneho nazoru mam citat posmesky od niekoho kto netusi o co prichadza a o co prisli jeho deti

alice.cer
9. nov 2010

@zuzkat1 myslíš, že mé děti a já jsme o něco přišly, pokud jsem je kojila do 7měs. a odbourala několikeré noční kojení????

nikush
9. nov 2010

@zuzkat1 aj o svojom som si myslela, ze sa odstavuje, ale nakoniec to bolo chvalabohu mylne 😀 si to vynahradil na dalsi den....mne vobec nechce mlieko ked je manzel doma 😒 nechapem to 😖

zuzkat1
9. nov 2010

@nikush tak presne ani mne... to ju hrozne rozptyluje... lebo sa s nim chce hrat...

nikush
9. nov 2010

@alice.cer kazde dieta je ine, niektore potrebuje blizkost 24hod. to su tie deticky, ktorym ludia hovoria mamickini maznacikovia, a tiez su deti, ktorym staci zpar pohladeni a frcia dalej, lebo objavuju svet.
nikto netvrdil, ze si onieco prisla ale ze nemas hustit do tych, ktori robia opak aj po 7mesiaci dietata, lebo NETUSIS ake to je, kedze si tak NIKDY nerobila, chapes???

zuzkat1
9. nov 2010

@alice.cer to je zas moj nazor... ja som to pochopila tak ze si kojila len do 7 mesiacov...

nikush
9. nov 2010

@zuzkat1 ja s nim idem aj do detskej a ja neviem ci ma psi sluch alebo velrybi alebo jaky, ale cucne 2krat a duje het 😒

zuzkat1
9. nov 2010

@nikush 🙂 presne.. a uz som milionkrat aj muzovi vynadala lebo normalne chodi domov okolo pol 5tej piatej a niekdy aj neskor a obcas sa stane ze sa dovali na obed ze sa naje.. a sa s malou v spalni ze idem kojit a on na to dojde domov mala hned zabudla ze je hladna a okasle mi kojenie na dalsie dve hodiny aj ked on uz doma nie je vtedy..ale tak ju rozjasi ze potom nic nechce a auz aj unavena je... a on furt ze co mi vadi ze ide domov...som mu vravela nech napise sms ze sa s malou zavriem aby ho nepocula hned...

zuzkat1
9. nov 2010

@alice.cer este dodam ze ak si naozaj kojila len do 7 mesiacov tak ano myslim si ze tvoje deti o nieco prisli..a sice o kvalitne mliecko plne zivin ..ale ty si evidentne neprisla o nic,lebo podla teba dojcenie nie je nic ine ako jedlo a teda ti to nechyba..chcela som tym len povedat ze do toho neryp...napis nazor ja si rada precitam aj negativny ale neryp tu do ludi posmeskami

alice.cer
9. nov 2010

@zuzkat1 ano, kojila jsem do 7měs., poté se samy začly odstavovat, bez křiku, bez pláče a dožadování se mlíčka. Když si představím, že bych kupř. v roce a půl řešila odstavování násilím, v noci by se mi budily, že chtějí mlíčko a neměly kvůli tomu kvalitní spánek, tak mi to přijde jako lepší varianta, než pokud se v noci budou stále budit a chtít dál a dál...

zuzkat1
9. nov 2010

@alice.cer prvykrat pocujem ze sa 7 mesacne dieta same odstavi,ale nehadam sa lebo neviem... ja nebudem nasilim odstavovat... a myslim ze ani jedna baba v tejto teme sa na to nechysta... chystame sa kojit kym deti budu chciet... nemyslim si ze budu chciet este v skolke... ja osobne dufam ze moja bude chciet aspon 2,5 roka... a sice sa budi xkrat za noc,ale cez den je v pohode, ked je unavena cez den tak si pospi a fici dalej.... je to taky smejo spokojny🙂 ale je to tvoja volba kojit 7 mesiacov a toto nasa... tak uz sa v tom nerypme🙂

alice.cer
9. nov 2010

@zuzkat1 jak se začlo s příkrmy, tak postupně oba ztrácely zájem o prso a přešlo to tak nějak samo. ani z mé strany to nebylo násilím, klidně bych kojila dál, ale víc jak do roka stejně ne, tak jsem ráda, že to nenásilně skončilo. z obou stran. do 2,5let? to tě teda obdivuju, nedokážu si to představit. a ani to, že se potom nemůžu od dítka na pár hodin vzdálit....

ladunka
9. nov 2010

To je omyl myslet si, že se člověk nemůže od kojeného dítěte na pár hodin vzdálit. Opravdu může, opakovaně osobně vyzkoušeno, děti nejsou vůbec hloupé a chápou že od nikoho jiného než od mámy MM nedostanou. V roce a půl života dcerky jsem byla pryč dokonce na čtyři dny, po návratu měla o kojení stále zájem, ok, jely jsme dál.

sussanah
9. nov 2010

@alice.cer ale jde se uplne normalne vzdalit. Ja jsem chodila i do skoly a v pohode. Proste se mliko odstrika a dite nakoji z flasky. Navic u starsiho ditete uz neni vubec zadny problem byt cely den mimo domov, kdyz je potreba. Ale opet, to proste ty nemuzes vedet, protoze jsi to jednoduse nepoznala.

veronika81
9. nov 2010

ste toho dnes zase popísali, idem prečítať 🙂 ale tiež sa pridávam k tým, čo sa od dieťaťa v pohode vzdialia na dlhšie!
Chodím externe na VŠ, mimo mesta, malý mal 3 mesiace keď som prvýkrát potrebovala odísť na pol dňa, mliečko som odstriekala a dostal ho z fľašky. Nikdy s tým nebol problém. A teraz keď má 20 mesiacov, viem odísť aj na celý deň na prednášky, cez obed pekne zaspí aj bez mliečka, vôbec žiadne scény nič.. Na noc som síce ešte preč nebola, ani na viac dní, ale som presvedčená, že ani s tým by nebol problém 😉

Inak moja starká má ten názor a stále mi ho omieľa dookola, že prečo ešte stále dojčím, že som k malému veľmi pripútaná a nemôžem nikam odísť 😝

zuzkat1
9. nov 2010

@alice.cer ja sa od nej ani nechcem vzdialit🙂 neviem to este momentalne vobec predstavit ze by bola s niekym inym ako so mnou🙂 len nedavno som prvykrat pustila manzela kocikovat sameho a to som mu 3x volala "akoze nieco surne potrebujem" ale zamer bol zistit ci je mala OK🙂 a prikrmy...kapitola sama osebe😝 malej by vobec nechybali, zacala som ked ukoncila 6ty mesiac a doteraz nezje viac ako 60ml raz za tyzden zje z nejakeho ovocia 100 ale to uz jej musi hrozne chutit a taka slava sa skor ako o tyzden nezopakuje... obedy zje len par lyziciek a teda pre nu je uplne strata casu moje vyvaranie

zuzkat1
9. nov 2010

pozeram ze som asi divne postihnuta ked sa od malej nechcem vzdialit.... respektive "nedokazem" 😅

veronika81
9. nov 2010

@zuzkat1 v tom veku som si to ani ja nevedela predstaviť, ale kvôli škole som musela.. bola som nútená, na skúšky treba chodiť. A teraz keď je väčší, nechám ho u našich, ktorým v tomto 100% dôverujem, malý je tam zvyknutý, viem že je spokojný, tak si pokojne odídem do školy aj na celý deň..

Ale neviem si napr. vôbec predstaviť, že by som išla na nejakú pár dňovú dovolenku bez neho 😖

veronika81
9. nov 2010

..ale na druhej strane ako som písala som presvedčená, že malý by s tým problém nemal 😀 Na mlieko si celý deň nespomenie, keď nie je so mnou 🙂

zuzkat1
9. nov 2010

@veronika81 ja netusim ako by to dopadlo..mala je u nasich zvyknuta a nevadi jej to... ale nasi su z nej na nervy😀 lebo ona je ako 100certov... oni s nou uz nevladzu... 🙂 a je taka sice ze ma rada kazdeho ale je taky mamin cecok🙂 nie tak prehnane zeby u nikoho ineho na rukach nechcela byt alebo sa nezahrala to nie, ale ked daco boli alebo tak tak to chce len mna... este popripade manzela... ja mam skolu za sebou🙂 teda mozem sa jej naplno venovat bez chodenia na skusky, chvalabohu,lebo by sa mi uz nechcelo... a este problem je ze nasi su v DS a ja v BA teda ju ani nemam u koho nechat... svokra neprichadza do uvahy, ja mam svoje dieta rada😝

alice.cer
9. nov 2010

@zuzkat1 tvé holčičce je pomalu 10 měs. a byla bez tebe jen jednou venku s tátou? myslíš, že není potřeba, aby si dítě zvyklo, že maminka není vždy s ním, že ho chvíli pohlídá teta, pobaví se s babičkou nebo půjde s tátou nakoupit? to jsou pak ty ubrečené děti, co nedají bez matky ani ránu a nechtějí od nikoho jiného ani nakrmit atd.

zuzkat1
9. nov 2010

@alice.cer jej nevadi ked ju otec krmi, a ma rada babku aj dedka aj s nimi vydri (s mojimi rodicmi)... ja som inde v inej izbe nieco si robim a tak ... a svojho otca zboznuje...svoju tetu ani nepozna a sesternicu a bratranca tiez nie... a popravde manzel s nou bol asi 3x vonku ale moc sa nehrabe von lebo na to nema cas..

ninny
9. nov 2010

ahojte
tiež sa k Vám pripájam, ak môžem 😀
Sebinka stále kojím, ale nemyslím si, že je to dlho, ma ešte len 16 mes 😉 tiež by som chcela kojiť čo najdlhšie, pokiaľ sa neodstaví, možno tak do 2-3 rokov.. uvidíme.... zatiaľ je to maminkin maznáčik, cez deň si mliečko pýta tak 2-3x, niekedy i viac krát.... a v noci kedy ako, niekedy sa zobudi len 1-2x, ale väčšinou je to tak 3-4x... teraz sa budíme dosť často, idú mu zúbky... ale maminkine mliečko by nevymenil za nič iné 🙂
od nového roka nastupujem do práce... ale kojiť chcem naďalej, dostane ráno, keď prídem z práce.. pred spaním a v noci.... myslím, že s tým problém nebude... mávame aj také dni, kedy si cez deň na mliečko ani nespomenie... a niekedy si pýta aj 5-6x 🙂
a čo sa týka toho, nechať dieťatko s niekým iným.. tiež si myslím, že to nie je problém, ja som síce s drobcom skoro stále... ale viac krát s nim bola kamoška aj pol dňa, keď som potrebovala odísť... a nebol problém... maminka mu nejako nechýbala... ale keď je doma, tak ma nespustí z oči celý deň 😉

kaja73
9. nov 2010

@alice.cer ja som to tu už niekde pisala,o mojom kojeni.Mam dve deti a prve som kojila 2 roky,bolo to uplne super a v pohode.Ziadne stresy ,že by som nemohla odist,alebo niečo podobne.No poplakal si potom 2 dni , ked som ho odstavovala. Posladne 2 m, čo som kojla som mala hrozne koliky v prsnikoch, vždy po dokojeni.Inak by som kojila, ako dlho by len chcel.Druhy syn je zas dieta ,ktore sa nikdy kojit nelubilo.Techniku som mala v maličku,mlieka až moc a on sa sam odstavil v necelych 8 mesiacoch.Nikdy by som si nemyslela po skusenostiach s prvym synom ,že je niečo take možne. ☹ fakt mi kojenie chyba,ale ako pišeš, dieta sa može odstavit aj same.Prveho syna som si tak isto privlastnovala ako zuzka1,asi preto,že bol prvy a mala som pocit,že je len moj.A tak to aj dopadlo.Spaval so mnou do svojich 10 rokov,nalepeny na mna.Nikdy nechcel ist do tabora a v škole v prirode plakal prve dva roky.Treti už zvladol bez slz 🙂 Nevidela som v tom nič zle.Myslim si však, že narodenie druheho syna bolo pre neho akousi zachranou.Konečne sa osamostatnil ,prestava byt mamičkar.Druheho syna už v pohode zverim svokre,mame, otcovi, a samozrejne aj manžel ma ovela viac babatkovskych povinnosti ako mal pri prvom.A vidim,že to obom prospieva.Ale k tomuto poznaniu som musela dospiet vekom a časom.

alice.cer
9. nov 2010

@kaja73 to je právě to, co si myslím. pokud si dítě zvykne pouze na matčinu přítomnost, je s ní nonstop, nezvykne si na to, že ho prostě občas hlídá někdo jinej, tak pak v pozdějším věku bude horší, když bez matky bude. a neříkejte holky, že občas nemáte potřebu být prostě samy, bez dítěte, dojít se pobavit, nakoupit, atd...

sirinka
9. nov 2010

@alice.cer ubrecene deti? to uz nevies, ako mas niekoho urazit?

veronika81
9. nov 2010

@alice.cer ale to, že si dieťa zvykne na matkinu prítomnosť, nie je spôsobené vyslovene dojčením. To je trochu o výchove, trochu o povahe dieťaťa, ano možno tam niečo zohráva aj dojčenie, ale nie výlučne to.
Ja mám potrebu (a veľkú 😀 ) niekedy byť sama, bola som párkrát aj večer - v noci vonku sa zabaviť, nakupovať samozrejme chodím 😅 každú nedeľu si na poobedie berú malého naši, lebo chcú 😉 ja si vtedy perfektne oddýchnem, prípadne porobím čo treba. Tiež svokra, chodí domov párkrát za mesiac, celá je bez seba že môže byť s ním, idú vonka a tak..
Dojčenie ma v tom nijako neobmedzuje 😉
A ešte k tomu nočnému dojčeniu, keď sa to tu tak spomína.. malý sa mi v noci nebudí, až okolo šiestej, dám mu mliečko a spinkáme ďalej. Podotýkam (už sa opakujem v tejto téme), že od 6 týždňov mi prespí celú noc 🙂

alice.cer
9. nov 2010

@sirinka ano, ubrečené děti, co bez mámy nevydrží s někým jiným. věř tomu, že už jsem to párkrát viděla a když pominu ty scény, co vyvádí, protože ve 2letech nejsou schopny bez matky udělat ani ránu, tak mu to určitě na psychice nepřidá. není tedy lepší dítě zvykat na to, že matka prostě občas odejde a hraje si s ním někdo jiný...???

bezaz
9. nov 2010

@alice.cer tvoje kvaziargumenty su trapne 😀
ja som v dcerinych 10 mesiacoch sla na par hodin ucit, bola s kamaratkou u nej v praci, predavala v hrackarstve, v zivote za mnou neplakavala, potom byvala u susedy, nikdy nemala s pobytom u cudzich ziadny problem.. o starych rodicoch ani nehovorim..
kamaratky co maju nedojcene deti maju ovela vacsi problem s mamickarmi ako ja.. a to ze som nemohla chodit zurovat, kym som dojcila aj v noci?? a co?? ked si niekto koli zurkam zvoli UM je podla mna padnuty na hlavu, ale je to jeho zivot

veronika81
9. nov 2010

@alice.cer ešte dodám.. že síce si nikde vyslovene nenapísala, že ten "zvyk na matkinu prítomnosť" je kvôli dojčeniu, ale vzhľadom na tvoj názor na dlhodobé dojčenie predpokladám, že to tak bude 😉
ak nie, beriem späť príspevok adresovaný na teba, ale k téme sa to hodí..