Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

lusy82
23. okt 2013

@luciauk Aha, jo teď už to chápu. 🙂 Mě to právě docela překvapilo. Ono to sice nebylo úplně ze dne na den, on se před tím asi pět dní ode mě nenapil a pak mu to nešlo, tak mě to docela udivilo. 🙂

zfidorka
23. okt 2013

@happy8051 nedojcim tandem, kvoli rizikovemu tehotenstvu som musela starsiu prestat dojcit ked mala 26 mesiacov... v tom case sa dojcila len pred obednym a vecernym spankom, mala to zobrala celkom v pohode, mne to bolo prve dni dost luto...
super, ze sa prisala, ponukaj aj nadalej 🙂 takto ti neklesne tvorba mliecka...

happy8051
23. okt 2013

@zfidorka nemam teraz laktacnu krizu chvalabohu nas to zastihlo len raz, pomohla senovka+benedikt. mam ale celkom inu laktaciu, ako pri starsej. to som vzdy citila, ako sa mi prsia nalievaju a stale som nosila prsne vlozky, lebo mlieko tieklo von. teraz vobec. necitim, kedy sa vytvara, ale myslim, ze mam dost, kedze z kutikov jej tecie pri dojceni a slastne preglga so zatvorenymi ocami 🙂 ona dojcenie miluje.

nina4
25. okt 2013

@luciauk juuj tak to v tedy musela byť iná bolesť.ja som zbadala že sa nám tisnú zúbky tak či je to s tým spojené ale tak tiež ked zahryzne nečakane snažím sa rýchlo aspoň môj prst tam strčiť nejak nech to neskončí prehryznutím.

nina4
25. okt 2013

Maminky ale ešte jedna otázočka dúfam že to nebude mimo tému.ako sa vaši obvodný lekári stavajú k dlhodobému kojeniu ? ja mám neskutočné bolesti pri močení už týždeň a môj lekár my hned medzi dvermi šplechol do očí že aj tak mi nič nemôže dať ved kojím.a bola som vybavená dala som si Urinal trochu to zabralo.A volala som mu že či ma aspoň niekde pošle povedal že ked malého odstavím mám prísť že ved v moči som nič nemala.Ale ja ho nechcem odstaviť ako toto sa mi zdá príliš malý dôvod na odstavenie .Plánujem si zobrať kartu len by som rada vedela či aj iný obvodáci sú tak nadstavený proti kojeniu.

luciauk
25. okt 2013

@nina4 no, keď ti v moči nič nenašiel, tak to možno nie je infekcia. ale keby skontroloval o pár dní, tak tam možno už niečo nájde. a čo sa týka antibiotík, tak to je somarina, že ti nemôže nič predpísať. skús iného lekára, alebo choď za ním zasa, keď ti to neprejde. strašne veľa pi.

reni93
25. okt 2013

@nina4 ja som sa od lekarov s inym nazorom nestretla ako s tym, ze naco este kojim - mala bude mat v januari 2 roky. dokonca ked som bola s malou u zubarky, odporucila mi odstavit, lebo nocne kojenie, jej moze kazit zubky. najcastejsie slova, ktore volia: " nemusite sa bat, bez vasho mlieka predsa prezije" . ako by to bolo len o tom.....ja osobne som bola z ich pristupu zaskocena, ale co vlastne cakat, ze ano?

luciauk
25. okt 2013

@reni93 to je fakt smutné, že "odborníci" majú takéto názory ☹ mne nikto nikdy nič nepovedal alebo sa len usmial, ale zasa nie som na slovensku...

reni93
25. okt 2013

@luciauk no je to generacia nasich mam, ktore ak vobec, tak malo kojili, tak k tomu tak aj pristupuju....dojciaca zena moze byt predsa pre nich problem, musia totiz uvazovat nad inymi alternativami liecby/liekov ako bezne predpisuju. no a to ich stoji energiu, ktorou tak neradi "zbytocne" plytvaju. ale to uz som ironicka....opat cest vynimkam v nasom zdravotnictve🙂

norikk
25. okt 2013

Ahojte zenusky,objavila som tuto temu...tak u nas sa to uz pomaly aisto konci....maly predvcerom zaspal sam na kresle, som dostala sok.....a vcera v posteli...pyta si len rozpravku, ja som si listovala casopis, on as par krat pomrvil a uz spal...ye wau :D ...dnes ma tri roky a jeden mesiac....posledny polrok to bolo uz dost kriticke aj tak,lebo mi tozacalo vadit...nakoniec na radu inych,som teda stanovila hranicu,a dojcila ho len tolko, kolko som vydrzala, potom sa odsal, a zaspal sam....akurat mi bolo luto,ze nechce zaspavat aspon prituleny pri mne....bud dojcenim,alebo uplne sam...... 🙂

bea13
25. okt 2013

@reni93 tak to som prekvapena, ze mas taketo skusenosti, ja som kojila 33 mes. praveze mam opacne skusenosti, sice sa lekari divili ze tak dlho, ale potom som skor citila respekt a nie jeden mi gratuloval 🙂 takze je to len a len o ludoch a ich osobnosti

nativanativa
25. okt 2013

@ivular moj maly ma 12 mesiacov a tiez neplanujem odstavit , proste on sa za tym prsnikom stale trha , vobec mi to nepride ze by sa odstavoval sam a asi ani nebude , moja rodina uz tiez riesi veci typu - preco este kojis , ja by som ho odstavila ..... , ale kaslem na ich reci , vobec mi to neprekaza

nativanativa
25. okt 2013

baby mozem inak sem jednu otazocku hodit ?? maly ma rok a nepoje mi toho vela , ako ste to vy riesili popri kojeni ? ja som z toho uz trosku na nervy , on len to prsko najviac preferuje

luciauk
25. okt 2013

@nativanativa on vie, čo je najlepšie 😉 ja si myslím, že v tomto veku je to úplne v pohode.

norikk
26. okt 2013

@nativanativa deti sa do 2 rokov len ucia jest....nemusis sa stresovat, u nas to bolo rovnako...maly bol do 8m len na materskom mlieku, potom pomaly zacal jest......pomaly.....

Inac este stale sa dojcime, vecer si potiahol, po asi 3 dnovej pauze

nativanativa
26. okt 2013

@norikk no u nas najviac fici iba vyvar , kuracie masko , nejake tie jogurty , nic extra ....

@luciauk inak baby ake boli u vas noci ? a ake su ?

zuzkat1
26. okt 2013

@nativanativa ja som jedlo neriesila a doteraz neriesim...mala bude mat 4roky. Do 2rokov sa budila 10x potom uz len 8-5-3-1a toto leto 3,5rocna prespala noc. Na rocnom dietati znamky toho ze sa odstavuje nezbadas.ja som malu do 2rokov kojila cca 20x za 24hod. Potom uz stale menej.teraz je to rano na obed a vecer.

nativanativa
26. okt 2013

@zuzkat1 aj ja kojim skoro cely den , v noci samozrejme vkuse , ale vidim na nom ze je spokojny , pribera , zrejme mu nic nechyba

anjelicek26
26. okt 2013

Babulky ako dlho ste tahali tandemove dojcenie? Mne maly pije nerad na prsku a vsetko dopija starsi brat... niektore dni vobec, ine aj tri krat, mlieka sa mi tvori az az...

zuzkat1
26. okt 2013

@nina4 ja som potrebovala atb prvykrat ked mala 3apol roka a nebol problem,vysla mi v ustrety.dokonca mala vtedy brala atb od nej som ochorela,tak mi prisposobila aj davkovanie aby mala nemala vela toho.

zuzkat1
26. okt 2013

@nativanativa to je hlavne ked je spokojny.

cacika
26. okt 2013

@anjelicek26 14 mesiacov intenzívne, tak ze kazdý mal svoje prsko a starší tiez obcas podopíjal ak zostalo. potom sa starší zacal odstavovat teraz cucne tak raz za týzden, ale uz si vlastne ani nepamatam kedy naposledy pýtal takze mozno sme práve s tandemom nacisto skoncili... teda 22 mesiacov. (strasne vela sa mi to zda ked to takto napísem, ale ubehlo to...)

nastasyk
26. okt 2013

@nativanativa moj maly ma 14 mesiacov a do minuleho mesiaca nejedol skoro nic... mal dni, ze zjedol lyzicku dve niecoho, ale inak iba materske mlieko... a v oktobri zacal chalan jest z nicoho nic, musim stale vymyslat, co mu mam dat...dnes v tesku schmatol banan a neosupany ho tlacil🙂 ale koji sa stale rovnako, asi len pre pocit, ze je so mnou..

pavlina51
27. okt 2013

Prosím Vás poraďte mi ako mám malú donútiť piť materské mlieko,odkedy som ju začala dokrmovať už mi nechce ani chytiť.Som z nej zúfalá.Prvú dcérku som kojila 27 mesiacov a chcela by som ešte kojiť aj túto.

majka1981
27. okt 2013

@pavlina51 kolko ma mesiacov? co uz papa? co jej ponukas na pitie?
tazko napisat ako sa vratit k dojceniu, ked nepises ake boli zvyky a co. sa teraz zmenilo okrem prikrmov.
asi by som redukovala prikrmy, davala pit len cistu vodu. ponukala pravidelne prsnik, aj na zaspanie. v noci spi celu noc? nocne dojcenie moze vynahradzat aj denne dojcenie, podla veku...
napis nam viac, potom mozme hladat cestu.

pavlina51
28. okt 2013

Má pol roka.Papá skoro všetko.Občas si vie chytiť večer keď zaspáva,ale cez deň a v noci vôbec.Pije čaj.Inak čítala som v materskom centre,že to môže robiť aj dudlík,že nechce mlieko.V noci mi spí dobre,keď nechce mlieko a dám jej dudel tak spí ďalej.

majka1981
28. okt 2013

@pavlina51 pises ze "papa vsetko". to kolko krat denne papa? lebo na 6 mesiacov by som povedala, ze neake 1-2 prikrmy, maximalne 3 denne by bolo dost. takze tam je dost pauza aby sa aj dojcilo. a naco len caj? preco nie vodu? to by som asi obmedzila. s cumlom mas pravdu, ten moze znizovat potrebu dojcit sa.

pavlina51
28. okt 2013

No ja jej dávam tak 3príkrmy za deň.Lebo jej moje mlieko nestačilo tak mi kázali dávať viac krát za deň príkrmy.Ona totišto veľmi málo priberala.A ten čaj to ma už v nemocnici zďzubali,že jej nedávam keď mala 2týždne.A to s tým mliekom si myslím,že je preto lebo jej nasadili ako 2týždňovej klacid a ona potom strašne gŕcala a mlieko mi odmietala a teraz to už robí ako profíčka odkedy papá iné,ale to má len predsindávku,miláčik,polievku a tak jej to striedam.

luba41
28. okt 2013

@pavlina51 a kolko maličká vážila, ked ste začali prikrmovať? v ktorom mesiaci? jedine okamžite zavolať laktačnú poradkynu kontakt napr. http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-do... a pokúsiť sa zachrániť kojenie..v 6 mesiacoch sú 3 príkrmy strašne veľa, stačí bohato aj jeden...príkrm nenahrádza dojčenie, takže jedlá mali byť popri dojčení...dudlíky, fľaše / je jedno, či tečie mlieko, čaj alebo voda/ kazia dojčenie..dojčené bábätko okrem MM nepotrebuje žiadne iné tekutiny.. aj ked zavedieš príkrm, nemusíš dávať nič iné piť len MM...tu si prečítaj o štrajku http://www.mamila.sk/pre-poradkyne/materialy-pr....

luba41
28. okt 2013

@ivular aj tu je pekne všetko zhrnuté http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?... 😉