Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

romcovaklarka
27. jún 2012

@ofelieee Já přirozeně nepochybuju, když mám někomu radit, ale když jde o mě... 😀 Bane, v tomhle zrovna bych si asi stála za tím, co jsem psala, ale kdybys viděla, o čem všem jsem dokázala pochybovat já... Třeba když měl Sam pár dnů, tak jak jsem měla jakoby nervy z návratu z porodnice, nestíhala jsem se najíst a ani moc napít, tak jsem měla suchou pusu, ještě jsem si ji kousala no a prostě jsem se přesvědčila, že mám opar, tři dny jsem k malému chodila jen se šátkem na puse, už jsem si v duchu představovala, jak to ode mě chytne a myslela jsem na nejhorší... no a nakonec jsem samozřejmě řádný opar neměla... Takže cože jsi to říkala o vzrostlých pochybách? 😀 😀 😀

inka070707
28. jún 2012

dievcata, mamicky, ako sa da obmedzit kojenie? mam 18 mesacneho syna, ktoreho bezhranicne milujem, ale zas kojit do 15tich neplanujem 😀 po cisarskom sa mi tazko rozbiehalo kojenie, aj som si vela poplakala, laktacnu poradkinu angazovala, atd. Vsetko dobre dopadlo, kojim stale a vela, maly to miluje 🙂 Rada by som to obmedzila na rano, obed, vecer, ale fakt netusim ako, maly zacne revat, ked odmietnem. Uvazujeme nad surodencom, ale este ani mrchu nemam, kojim vela cez den aj v noci. Tak a teraz sa tesim na mudre rady 😀

marecek4
28. jún 2012

@inka070707 taky jsme to tak nějak podobně měli-a jednoduše se to pořešilo mou brigádou-ze začátku to bylo-ráno,než jsem odešla do práce,pak hned jak jsem došla z práce a večer-protože jsem nebyla doma,tak si na kojení ani nevzpomněl,no sice noci byly krizové,ale po čase to přešlo-takže přirozeným vývojem jsme skončili po asi třech čtyřech měsících na ranním a večerním kojení s tím,že občas se vzbudil i v noci,a tohle období trvalo asi tak další čtaři měsíce,půl roku-takto jsem kojila teda ještě po druhém roce,ale není kojení jako kojení,spíš už to bylo takové to psychologické utěšení,protože mám za to,že toho moc nevypil,spíš že se mohl přitulit a byl s maminkou-ale s prsem v puse 🙂,držím pěsti ať se zadaří,nejen konec s kojením,ale i další mimi

inka070707
28. jún 2012

@marecek4 dakujem pekne, snad to pojde bez ujmy 🙂 ty si to mala fajn s tou pracou, ja sa nechystam a logicky som stale s nim, aj ked mi ho mama varuje niekedy nic nezje a pocka si na mna 😀 teraz cez leto je to moc fajn, pitny rezim je zabezpeceny 🙂 ale po lete musim obmedzit, niekedy aj trikrat za hodinu pride, uz asi aj zavislost tam je...

vejula
28. jún 2012

@inka070707 mne prišla prva mrška ked mal maly 19 mesiacov. Ked mal 22 mesiacov tak som otehotnela. Dojči sa sice doteraz, ale napr prespi už pekne celu noc asi mesiac.... Asi tym, že mu postupne odchadzalo mliečko. Teda teraz je to važne už len o takom cuckani prsnika, nejde tam o vyslovene prave dojčenie, kedže mliečka nemam skoro vôbec vplyvom tehotenskych hormonov.
Poviem ti pravdu, neviem či je možne dieťatku, ktore bolo do 18 mesiacov dojčene na požiadanie zrazu začať odmietať dať prsnik. Celkovo neviem ako by to to dieťatko asi tak vnimalo. MAm pocit, že ked raz žena začne s dojčením na požiadanie, tak to väčšinou skonči prirodzeny odstavenim dieťatka, lebo to dieťatko je proste tak nastavene, že ten prsnik je tu pre neho vždy a ťažko pochopi, prečo zrazu nie. Ine je to u detičiek, ktorym maminy od malička reguovali tie dojčenia, že mali ten system, tak tie deti väčšinou ani nevyuživaju všetky funkcie dojčenia. kedže si nemôžu same regulovať kedy prsnik dostanu.
Ale teda môžeš vyskušať, ja by som to ešte do toho 2 roku asi neriešila. PRetože teraz je maly prave vo veku, kedy si ukotvuje dojčenie ked prejde toto obdobie, všetko sa ukludní 🙂

cacika
28. jún 2012

@inka070707 ahoj, suhlasim s @vejula. navyse ak reaguje na tvoje odmietnutie revom, tak je to zrejme pre neho dost dolezite a len tak lahko mu to v tomto veku nevyhovoris... skus pockat do tych dvoch rokov ak sa da... a ak nie tak vyuzi leto a naplanuj vylety, ihrisko, aktivity, nebud cele dni doma, zabezpec dost jedla a tekutin a mozno ze si pytat zabudne. ale rano naobed vecer ponukaj stale aby sa ti neodstavil uplne. no ale z vlastnej skusenosti viem, ze aj ked sa ti to takymto sposobom podari tak po par dazdivych dnoch ked sa neda nikde ist tak zas dieta na nic ine nebude mysliet len mliecko pytat 🙂 a ked tak nad tym rozmyslam, tak v mojom pripade sa taketo snahy o obmedzovanie velmi nevyplatili, lebo maly citi ze sa nieco deje, asi straca istotu a tak sa chce dojcit ovela castejsie...

vavrenka
28. jún 2012

no a moja dcera najnovsie- chce aby som jej pri dojceni bozkavala podosvy 😀 😀 , pekne natrci nozky pod pusu a ponuka ich 😀 😀 😀

romcovaklarka
28. jún 2012

@vavrenka Jej tak to mně malej strká nohy všude možně už hrozně dlouho 😀

luciferkax
28. jún 2012

@vavrenka môj mi zas pchá pri dojčení ruky pod tričko, do výstrihu, hladká ma a šteklí, ale nožky mu tiež niekedy "musíM" pusinkovať..

vavrenka
28. jún 2012

@luciferkax tie deticky su take chutnuckeeee 😵

luciferkax
29. jún 2012

@vavrenka len dokedy :D :D :D

vavrenka
29. jún 2012

@luciferkax he, kamos mi napisal, ze puberta je dobra na to, aby rodicia tie "chutnucke deticky" boli ochotni vykopnut z domu 😀 😀

milka2008
29. jún 2012

ahojte,
prepáčte, že vám sem "leziem", ale @vavrenka - ja mám toto pri prebaľovaní (kedže nekojím, ved vieš...) - nožičky mi malý ponúka na bozkávanie 🙂
no a ešte musím vám tu napísať - mne sa táto strana 121 veľmi páči - asi tri mamičky na tejto stránke majú Samka 🙂 , ja ho mám tiež doma - mladšieho synčeka Samka 🙂

vavrenka
29. jún 2012

@milka2008 len vklude lez! ty by si si zasluzila metal za dokrmovanie zo suplementora na prsniku 😉 😉 , dobehnete nas kuknut? inak, hanka posledne 3 dni zije v okoli mojho prsnika a na nom, neviem, co sa deje, ale sem teraz tam, kde sme boli, ked mala 3mesiace, zeby zuby?

romcovaklarka
29. jún 2012

@milka2008 Však Samko je nejhezčí jméno 😵 😵 😵 A malinkých nožiček se stejně nedá nikdy dopusinkovat do sytosti 😀

marcellka32
29. jún 2012

Ahojte,dufam že vy vsetky má podporíte,kojime už 25 mesiacov,obom nam to vyhovuje,no okolie nás odsudzuje,bývame v malom meste a dojcime doma.Kedy nastáva prirodzene odstavenie zo strany dieťaťa?

vejula
29. jún 2012

@marcellka32 u každeho dieťatka inokedy.... Malokedy je to pred tretim rokom života a potom bud v troch troch a pol či styroch. Fakt každe dieťatko inokedy. V krajinach, kde nieje dojčenie určovane spoločnosťou ale nechava sa to fakt čisto prirodznene na dieťa je to väčšinou až po tom štvrtom roku života

emjee
29. jún 2012

@marcellka32 ja dojcim 40m 🙂 na odstavenie to este nevyzera 😀 😀 😀

inka070707
29. jún 2012

Samko je krasne meno, aj moj milovany synacik sa tak vola🙂 emjee, 40 mesiacov??? nestras 😀

luciauk
29. jún 2012

@luciferkax do 11r a potom je koniec, už to nie je dieťatko, ale teenager ☹

@milka2008 ja som vždy chcela Samka. najprv boli dve dievky a ked bol chlapec, najstaršia dcéra vyhlásila, že sa jej to meno nepáči, tak sme nedali. zmierila som sa. ale ona to nedávno zaklincovala, ked povedala, že Samuel je pekné meno, že prečo sme ho nedali...no neporazí ťa? 😀

@inka070707 ja som si to teraz prepočítala, tak kojíme už vyše 50 mesiacov 😵 ale už to dlho nebude...myslím, že takto je to dobré aj pre mňa, žiadne výčitky, smútok, musím akceptovať, že dieťa vyrástlo. už mi chodí len na ľavý prsník, asi mu z pravého už netečie. ved ked si cucne raz za dva dni, tak čo by aj tieklo, že? aj sa teším, že je velký chlapček, aj sa pomaly zmierujem, že sa to končí, začína niečo iné.

luciferkax
29. jún 2012

@vavrenka ale je na tom niečo pravdy 😉 😉 😉 keby boli také zlatučké stále, tak ťažko by sme ich pustili njiekde na internát :D :D :D

luciferkax
29. jún 2012

@milka2008 jaa mám tiež Samka 😉 😉 😉 😉 😉 😉

majdula
8. júl 2012

Ahoj holky, doporucuju koupit si nejnovejsi (ctvrtecni) Reflex. Je tam krasny rozhovor s kanadskym pediatrem Jackem Newmanem, ktery nadherne mluvi hlavne tedy o dlouhodobem kojeni 🙂 Bohuzel nemuzu hodit odkaz, Reflex ho ma v placene zone... ale rika, ze jeho zena kojila prvni dite do ctyr let a dalsi dve do tri a ze si mysli, ze by takovahle delka kojeni mela byt normou 🙂 Fakt moc zajimave a pekne a zase me to povzbudilo 😵

jakelina
11. júl 2012

@majdula čtu to až teď, asi už bude vyprodaný. Pokusím se sehnat. Na internetu se přečíst nedá, nevíš???

majdula
11. júl 2012

@jakelina Na netu maji aktualni clanky v placene zone, bohuzel, nejsou volne pristupne. Ale zitra uz vyjde nove cislo, takze to zminene sice uz nebude v prodeji, ale mohlo by byt zpristupnene na netu 🙂 Kdyztak dam odkaz.

jakelina
11. júl 2012

@majdula dík 😉

vavrenka
11. júl 2012

@majdula hod link, to by bolo super 🙂

pimpulienka
11. júl 2012

@marcellka32 mne sa dcerka prirodzene odstavila teraz v 2. rôčkoch, samozrejme je to individualne.

jakelina
12. júl 2012

@majdula díky