Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

stvura
9. sep 2010

Hm...ja sa nejako nestaram o reakcie okolia, moj maly ma dva roky a dva tyzdne a kojim ho ....to nehovorim ze o dva tyzdne by som mala rodit, ale kedze nemam ziadne stahy maternice, sestricka v brusku je v poriadku {dokonca vacsia ako bol Alexko} tak to neriesim. Ked sme minuly rok boli v nemocke tiez som sa stretla s tym ze ho mam odstavit, lebo mi vrackal. Odignorovala som ich, lebo si ziadal len mliecko a bol pri mne velmi spokojny.
To co pise leelo je fakt, moj maly mal len 7 mesiacov ked sme boli u segri v zahranici na navsteve a vtedy na mna vsetci pozerali ze co to robim....bolo to naozaj zabavne 😅 , este ze u nas nie su take nazory.

sonicka25
9. sep 2010

@lilly2711 Jejda a to si si akoze od nich dala urobit???Kokso to by mohli skusit so mnou....Dala by som ich na sud a predtym asi este aj na hubu...to boli teda svine 🙄 😠 😠

sonicka25
9. sep 2010

@stvura Ja som dnes kojila mamu na zastavke a pri nastupovani do elektricky 😀 😀 Zacina ma bavit vsetkych sokovat a mozno aj to kojenie trosku znova v nemecku "zmodernizovat"😀 😀

sonicka25
9. sep 2010

😀 😀 😀 kojila malu som myslela nie mamu 😀 preklep 😀

stvura
9. sep 2010

Hehe...ja uz kojim len 2x denne, takze na verejnosti nie, ale moja kamaratka v Nemecku svoju malu koji {2 roky a 2 mesiace} a tiez sa nezaobera mienkou okolia {ale v malej dedinke pri Frankfurte je to lahsie a ona je povodom z Kene}.

lilly2711
9. sep 2010

SONI hej vtedy som si este nechala po hlave skakat, ale neskor uz teda veru nie!!! A najviac si asi usta ludia otvarali, ked moj najmladsi nechcel prikrmy a do konca 9. mesiaca bol len dojceny. Nastastie mam rozumnu detsku lekarku, napriek tomu, ze stal na vahe, nic neriesila. Prospieval, bol vesely a mal pocikane plienky,tak to nechala nanho. To bolo najlepsie co mohla spravit. Teraz zje vsetko,co nezje jeho... 🙂

sonicka25
10. sep 2010

Tak dnes som si nasla chvilku a odfotila som nas zavislacky pri kojeni 😀

carodejnica
10. sep 2010

@sonicka25 Krásne fotky. 😵 😵 😵
@leelo ďakujem 😉
@martinka17 pre veľa ľudí je dojčenie po roku už zbytočné 😕

sonicka25
10. sep 2010

@lilly2711 Sofina bola plne kojena do roka a doteraz nerada papava,som rada ze ju aspon tak zasytim 😉 Nechcela ako babätko absolutne nic papat,skusala som ako mohla a nic...odvracala hlavku a plakala... 😒
Takties ked som jej ponukala cumlik alebo flasku,natahovalo ju do zvracania a kravske mlieko nechce pit absolutne este ani dnes..Radsej si da vodu alebo malinovku 😝
Esteze papava mäsko a syry 😝

@stvura Z Kene?Manzel je african a kruti hlavou ked videl ako kojim,hovori ze po siestich mesiacoch sa kojit nema,v afrike pchaju do deti hned od zaciatku tuhu stravu(ziadne mlieko alebo sunar ako tu v europe)Som z toho este stale soknuta,vzdy som si myslela ze v afrike koja aspon pät rokov 😀

@carodejnica Dakujeme 😉

stvura
10. sep 2010

@sonicka25 no nadherne fotocky....mala je velmi krasna...
Asi zalezi kde vyrastal manzel, druhy kamarat zo Sudanu ma tiez podobny nazor {dieta lekarov dokonca} ako tvoj manzelik. Este ze moj je v pohode...neriesi to, co nam s malym vyhovuje a to je dobre. Moj maly papal vsetko od siesteho mesiaca, no "dida" je jeho zivot, nevymenil by za nic na svete. Kravske mlieko mi nepije a susene nechce absolutne ziadne...tiez pije vodu, caj alebo malinovku...ani cumlik ani flasku sme nikdy nemali... 😀

buffinko
10. sep 2010

jéé, aká pekná téma 🙂 ja mám tiež doma malú závisláčku, o mesiac bude mať 2roky. no a ako dlho ešte budeme kojiť sa uvidí. vonku nekojím už skoro rok - v podstate ako prišla zima a na prechádzky sme chodili naobliekané, prestala si pýtať a už jej to zostalo. no ale predtým videlo moje prsia snáď celé mesto 😀 a to nehovorím o cestovaní vlakom atď...
akurát pred mesiacom som prestala kojiť v noci, už som jednoducho nevládala, boli sme hore tak každé dve hodky a keďže som na malú celé dni sama, bolo to na mňa už priveľa. navyše som v 5tt potratila, tak to bol taký zlom pre mňa, že už v noci nie, potrebujem si oddýchnuť - a aj malá je lepšie odpočinutá, teraz prespí skoro celú noc. zobudí sa iba, keď si idem ľahnúť spať a nechá sa preložiť k nám do veľkej postele.
posledné dni sem tam vynechám večerné kojenie, keď sa "pozabudne"...ale ráno kojíme s prvým lúčom svetla, máme dohodu, že mliečko sa môže piť keď je vonku svetlo 🙂 v praxi to vyzerá tak, že malá s jedným okom otvoreným napoly spiaca jednou rukou vyhŕňa pyžamo a druhou ukazuje na okno, aha svitá 😀 a cez deň príde niekoľkokrát.

dosť sa teším teraz na svokru, ktorá býva ďaleko, takže je tu pár x za rok - lebo minulý rok mi rozprávala ako jej sestra sa rozhodla odučiť svojho vnuka od kojenia, lebo už chodí a stále sa kojí!!!!! no videl to svet? 😀

prajem všetkým, aby mohli kojiť svoje detičky tak dlho ako to obom stranám vyhovuje! 🙂

dupinka
10. sep 2010

@buffinko ako sa ti podarilo prestať dojčiť v noci??
To by som aj ja chcela, lebo som na malého teraz sama a jednoducho nevládzem.

Inak, my sme sa nikdy vonku nedojčili, iba keď bol veľmi malinký. On ma odtiahne do spálne a tam si pocucká, ale teraz dojčím už len 2x denne, pred spinkaním (obedným aj nočným), to sa niekedy doslova ucuckáme k spánku. No a potom v noci, niekedy len 2x, inokedy aj častejšie. 😖

luciarichard
10. sep 2010

ahojte maminky aj mi sa stale dojčime a mam z toho radost to je tak krasny pohlad na moju Sofinku ked papa. A co sa týka jedenia u nas nic moc skoro do roka, potom uz zacala jeste celkom normalne ale do 9. mesiacov bola plne dojcena nechcela ziadne prikrmy skusala som uplne vsetko ale najlepsie bolo mliecko, a UM mi mala nechcela ziadne odmieta od narodenia a dudlik alebo flasu s dudlom, aj vodu pijeme z normalenho pohara ale poharika z naustkom... 😉

luciarichard
10. sep 2010

@dupinka mne sa sice nepodarilo este odanucit od nocneho kojenia ale aspon uz nevstavame kazde dve hodiny malu sme prestahovali do detskej izbicky a od vtedy spi skvele, stale sa budi 1-2 krat ale mozno keby som ju nechala chvilu pomrncat tak sa nebude vobec budit ale ja vzdy za nou pridem a dam jej mliecko. Ale stale lepsie ako ked sme vstavali pomaly kazdu hodinu to bola hroza a najhorse to bolo ked mala spala so mnou v posteli ...

dupinka
10. sep 2010

@luciarichard aha,jasne, aj ja vstanem hned 😉

luciarichard
10. sep 2010

@dupinka ale raz som bola odhodlana ze v noci jej nedam uz som bola unavena tak sme ju z muzom nechali plakat ja viem ze je to drasticke ale fakt je velka na to aby spala bez jedla, tak plakala hodinu ja som si myslela ze zaspi tak na hodinku dve a potom bude chciet opat mliecko ale nie ona sa zobudila az rano s usmevom na tvari 🙂 Myslim si ze je to o zvyku. Mala sa mi budi v tom istom case uz je naucena ze dostane mlieko okolo polnoci a stvrtej. Ale zatial to neriesim nie som unavena asi som si uz na to nocne vstavanie zvykla 😀

buffinko
10. sep 2010

@dupinka, bolo to ťažké 😝 rev nenormálny, ale stále dookola som jej vysvetľovala, že "veľké" deti a dospelí ľudia už v noci nepapajú a menovala všetky deti ktoré pozná...že už nepapajú v noci didi...namiesto didi som ponúkla vodu...najprv odmietala, prvé 2-3 noci boli preplakané ale potom pochopila, že to neznamená, že už nikdy nebude didi, ale len kým nevýjde slniečko. odvtedy pekne spíme a musím povedať, že je aj oveľa odpočinutejšia, ona totižto od roka a pol spáva poobede len tak raz za ďva týždne, keď si potrebuje dohnať spánkový deficit...inak už od narodenia veľmi zlý spáč...

dupinka
10. sep 2010

@luciarichard nas sa budi okolo 1 a potom o 5, teda teraz, vzdy pri zmene prostredia sa nam to potom nejako posuva... Ani mne to nevadi, len ked je to castejsie, (co v poslednom case bolo teda na dennom poriadku), tak mam pocit, ze to musim nejako riesit. Mne tiez jedna laktackna poradkyna poradila nechat dieta vyplakat. Aj som to raz skusila, maly reval pol hodinu, potom od unavy zaspaval, no o chvilu zacal plakat znovu a ja som nemala srdce nechat ho dalej plakat.
Tak uvidime, co bude 😒

dupinka
10. sep 2010

hm, takze asi ina cesta nebude, len ho nechat plakat.... 😖

buffinko
10. sep 2010

musíš počítať s tým, že pravdepodobne sa bude malý vzpierať, ale keď už raz začneš, treba vytrvať. lebo potom zistí, že plačom si môže didu vymôcť....

buffinko
10. sep 2010

no asi tak. ja som skúšala malú odstaviť v noci predtým už viackrát, presne ako ty popisuješ, keď sa po chvíľke zobudila opäť s plačom, didu som dala. teraz ľutujem, že som nebola viac odhodlaná, mohli sme byť už dávno za vodou. ono 2x za noc je to v pohode ale každé dve hodky...jednoducho to už nešlo.

luciarichard
10. sep 2010

presne tak ked uz clovek zacne nesmies cuknut... ja som tak malu musela odnaucit zaspavat na didke lebo to uz bolo neunosne a podarilo sa teraz krasne zasponka sama vecer alebo cez obed ju ulozim do postielky ona si sem tam este "rozprava" a o chvilu zaspinka

katka82
10. sep 2010

Ahojky 🙂
přidávám se do klubu 😀 malýmu je 14 měsíců a stále kojíme 😵 teda večer a občas přes noc 😉 rostli mu stoličky a tak byl vzhůru snad 5x za noc a byl to děs už jsem taky padala na hubu,ale jsme zjistili že teď už se budil jen ze zvyku a tak jsou teď u nás v noci taky bojovky 😅 ale snad si časem zase zvykne spát celou noc 😉
pře porodem jsem si taky říkala tak 6-9 měsíců že budu kojit ale kojíme furt a jsem ráda 😉 loni na podzim jsme měli laktační krizi a musela jsem ho i dokrmovat UM 😔 ale díky homeopatikám a podpůrnému čaji jsme ji zdárně přestáli a jedem dál 😉 ale teda ořvala jsem to fest už už to vypadalo že je s kojem konec 😕
@dupinka a co kdyby v noci vstával k malému taťka 😉 prcek neucítí mlíčko a nemusel by ho pak vyžadovat 😉 ale chce to tak aspoň 2-3 noce za sebou 😉

dupinka
11. sep 2010

@katka82 to je trošku problém, keďže ocko je na misii a dôjde najskôr po novom roku...
A keď odnaučím drobca uspávanie na prsníku, tak už sa asi nebudeme dojčiť, lebo on cez deň inak mliečko ani nepýta. 😒
Ale to nočné dojčenie musím stopnúť radikálnym riešením, inak to nejde. Dnes sme boli hore každé 2 hodiny 😖

stvura
11. sep 2010

@dupinka treba nechat fakt vyplakat, lebo inac budes neustale v noci hore. Ja som stopla nocne kojenie asi ked bol maly 15mesacny, lebo uz mi bol hore skoro kazdu hodinu a bolo to strasne. Normalne podla knizky KDSVNS a bude to...u nas troska problematicke, lebo kedze mi maly chodil velmi skoro, uz v 17 mesiacoch vyskakoval z vysokej postielky boli boje velikanske. Ak mas vsak kludnejsie miminko bude to v pohode, na ten treti den ti uz prespi, maximalne raz v noci sa zobudi. Mi v noci uz nekojime, cez den 2-3x podla toho aku ma naladu. Uspavat na prsniku...striedavo sa nam dari a nedari. Uz sme boli dobry v spani sami, no ked bol chory sme sa znova vratili k uspavaniu na didke a momentalne bojujeme s nocnymi morami a z nejakej nevysvetlitelnej priciny je v noci 2-3 hodiny hore a place.

katka82
11. sep 2010

@dupinka aha tak to je fakt problém 😕 tak jedině nechat vyplakat 😔 my to tak taky praktiovali 😉

dtimi
11. sep 2010

ahojte,mozem sa pridat? Moj maly 12-ho bude mat 2,5roky a este stale ho dojcim cez den,obcas aj v noci 😵

stvura
11. sep 2010

Ozaj, par foto i mojeho zavislacika...

majdula
11. sep 2010

@stvura Takze neni problem kojit behem celeho tehotenstvi? Ted jsi me moooc uklidnila 🙂
Jen pak nevim, jak to bude po porodu 😕

prsky
11. sep 2010

@majdula jasne, ze da. odporucam napr. tento clanok (ak si citala, pardon) http://dojcenie.wordpress.com/2010/02/12/tandem...