Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

sirinka
1. nov 2010

a vobec...baby, tie co chcete svoje deti kojit dlhsie ako je urcity zauzivany standart u nas, tak kojte...vykaslite sa na to, ze okolie sa pohorsuje, ci nedajboze rozculuje, nech si tym oni kazia zdravie 😉
ved aj od vas sa ocakava, ze bez vsetkeho akceptujete maminy, ktore sa rozhodnu svojim detom davat UM uz z akehokolvek dovodu a takisto sa ze sa nebudete pozastavovat nad tym, kde a kedy ich deti UM piju...

kubaka
1. nov 2010

V tekutém stavu je opravdu kravské mléko nevhodné, pít se nemusí - lepší jsou zakysané výrobky v té dávce, co psala radka. Když má dítě rádo mlíko, je lepší UM než čerstvé. JDe o vápník, železo a to v MM prostě dávno není.
Já neštudovala ani nečetla nic o kojení a kojili jsme úspěšně a bez stresů.

A vůbec , oblíbený argument zde - jestli je to ve finále každého věc, co si dělá, tak nevím, proč tu vůbec jsme a něco se snažíme vytukat do počítače - běžte koukat na Mentalistu - 😅 😅 😅

lenkabu
1. nov 2010

@bertica.h........já to nemyslela tak že mám málomlíka protože se mi dcera budí ale poznám to podle dlouhého problémového usínání,prostě má ještě hlad a já už nemám co nabídnout.Kojila jsem vždy z obou prsů protože z jednoho se prostě nezasytí. A starší jsem přiládala pořád,po hodině a půl a stejně se mi víc mlíka nedělalo, prostě zelený strom praxe je o něčem jiném než chytré příručky 🙂 ale jak říkám,mně to žíly netrhá,jsem ráda že mám možnost dát UM v takovém případě a starší dítě jsem stejně kojit nechtěla.

sussanah
1. nov 2010

@kubaka na mentalistu nekoukam 😉 nastesti vapnik a zelezi lze dodat diteti pestrou stravou, spousta latek, ktere MM obsahuje, pestrou stravou jen tak nenahradis 😉
Je fajn, ze jsi kojila naprosto prirozene, aniz by ses musela radit jak na to. Ja stravila dobre 3m z prvnich 6m jen resenim problemu a byla jsem prave za spousty informaci na netu fakt moc rada.

dana3262
1. nov 2010

Prece musi byt kazdemu jasne, ze kojeni je nenahraditelne prinosne a cim dele je detatko kojene, tim lepe. O tom prece nemusi byt diskuze 😀
Jste vsechny, co dlouho kojite, rozumne a obetave zeny. Kez by se to i me tak podarilo. Velmi si to preji. Kojit dlouho, kojit v tehotenstvi, kojit tandem. Mit na to silu, nervy, energii, ziviny a vuli. A kdyz kojim venku (na verejnosti) kazdy, s kym se nase pohledy setkaji, se vzdy nezne usmeje. Vzdyt je to roztomile! O nejakych obnazenych ceckach a pupku nemuze byt rec. To je v teto spojitosti zbytecne vulgarni, nemyslite?

lawli
1. nov 2010

@dana3262 súhlasím ,asi by som to lepšie nenapísala 😉

leelo
1. nov 2010

@dana3262 ja s tebou uplne suhlasim. velmi pekne si to napisala. ved niekomu tolerantnemu a bez mindraku predsa dojcenie na verejnosti prekazat nemoze!

@sussanah ty by si mohla byt hovorkynou vsetkych normalne zmyslajucich mamiciek 😉 vazne, tvoje prispevky vzdy vystihnu to, co mam na srdci ja, pokym ostavam paralyzovana porovnavanim laktacnej ligy s kuklux klanom a podobnymi perlami, ty vzdy napises nieco rozumne a vystizne.

a tu zenu na videu dojciacu 8rocne dieta obdivujem stale viac. mam totiz vdaka niektorym nazorom tu aspon predstavu, cim vsetkym si musela prejst a co idiotskych pripomienok vypocut od okolia. napriek vsetkemu vydrzala (a dojcila aj starsiu dceru velmi dlho), takze skutocne zaujimavy priklad.

bobocka
1. nov 2010

@dana3262 keby sme boli na facebooku,tak ti dam na to like 😉 .pekne napisane 🙂 @leelo tak spojenie kukluxklan a kojenie veru aj mna riadne dostalo 😀 to uz akoze co je 😀 😀 😀 tam sa musi fakt clovek na tom len smiat 😀 perla nad perly.
ja inak fakt nechapem,ze vobec takato diskusia je.je uuuplne jasne,ze zeny co koja si to budu obhajovat a podporovat jedna druhu a tie,co davaju svojim detom um budu tvrdit,ze dlhodobe kojenie nie je dolezite a nema vyznam.cest vynimkam samozrejme,ale povacsine je to tak.ja z vlastnej skusenosti viem,ze ak ma zena v okoli kamaratky co davaju detom um,tak aj ona casom prejde na um a bude tvrdit,ze je to ta najspravnejsia cesta a ta co ma dojciace kamaratky bude chciet dojcit co najdlhsie.aspon u mna to tak bolo.ja som mala v okoli hlavne maminky co davali um a preto som bola ok s tym,ze som aj ja maleho dokrmovala nutrilonom (teraz by som si za to dala par vychovnych,no mala som stastie,ze sa misko neodpojil) a potom neskor,ked bol maly plne kojeny,tak sa mojej kamaratke narodila dcera a ona chodila na prdpripravu k jednej laktacnej poradkyni a tak ju "namotala" na kojenie,ze ona inu moznost ani nezvazovala,mala sialene ale fakt hnusne problemy s kojenim na zaciatku,no bola odhodlana vydrzat vsetko len aby kojila a koji.jej dcera ma teraz 7 mesiacov a je kojena a moja kamaratka je tym nadsena. a popri nich som sa aj ja dozvedala viac o kojeni a vyhodach kojenia a po vsetkych tych info z jednej i druhej strany som ja oooovela viac naklonena kojeniu a dlhodobemu kojeniu a veeelmi nam to vyhovuje a fakt si to aj ja aj maly uzivame.ja viem uz teraz,ze prvy den ked sa moj syncek odstavi a nebude uz chciet mliecko,tak ten den ja prerevem,ja som si uz na to tak zvykla a povazujem to za kazdodennu samozrejmost uz,ze ked nam to raz skonci,tak mi to bude velmi chybat 😒

simicak
2. nov 2010

sirinka,neuvadim konika,ale maminky,co chodi k dok. a pak to porovnavaji a jak jsem psala,mam dve sestry,manzel ma dve sestry a taky mame zname a ti chodi k doktorum a pak se treba lidi bavi 😉 a kdyby maminnkam dok.rekl,ze muzou dat maso od pul roka a lepek,tak by se tu asi tezko tak hadali,ze to je velice nezdrave,ze dok.doporucuji od roka,ne??

Nic mene souhlasim se sussanah. Tady se v porodnici nahlasi,jestli chces nebo nechces kojit,sestram je potom hovno co si delas se svym ditetem. Pokud kojit chces,mas laktacni poradkyni,24hod. tel.linku - kde ti radi laktacni poradkyne v krizi a muzes chodit 1x tydn na kurz k laktacni poradkyni zadarmo. Velke obchody s drogerkou a detskymi vecmi maji misto pro kojici maminky,kde muzou kojit.

simicak
2. nov 2010

sirinka,navic chodim na diskuzi pro nedonosence,kde srovnavame fyzio apod.,takze vim,co radi dok. maminkam o lepku 😉 Ale je zbytecne o tom vubec vest diskuzi,kdyz jak kjsem psala,kazdy dok.jiny nazor 😉

sirinka
2. nov 2010

@simicak nieco o lepku... http://babetko.rodinka.sk/index.php?id=kedy-zav...
http://sites.google.com/site/dojceniemamila/doj...
u predcasne narodenych deticiek je stav traviaceho traktu tak zlozita otazka, ze tam by som asi riesila kazde mimi zvlast a nie celoplosnym odporucanim...
http://www.choredieta.sk/index.php/vyziva-poruc...

kubaka
2. nov 2010

dámy, fanatismus je vždycky špatný, a je jedno, čeho se týká. Militantní obhajoba čisté árijské krve, nadřazenost bělochů, potápění kojenců nebo kojení. Způsob , jakým se prosazuje je nebezpečný vždycky. Proto to přirovnání s ku-klux- klanem. Já to naopak úplně chápu, že tak působí..
Kamarádka ve fanatické snaze rodit co nejpřirozeněji, (zastánkyně přirozených porodů v bolestech bez doktora, s pomocí dul) - rodila v nemocnici v Centru přirozených porodů tak dlouho, že dítě se přidusilo a dostalo zápal plic, pač vdechlo plodovou vodu s výkaly. Tak bylo ve stresu - hlavně že maminka chtěla rodit přirozeně bez zásahu lékaře, kleští atd. Zajímavé bylo, že pak samozřejmě lékaři zasahovali 14 dní, když jí dítě leželo na JIPu nacpané antibiotiky. Fakt děsně přirozené. Přirozeně ho měla nechat umřít. Tam vede fanatismus. Ve všem platí rozum, otevřené oči a přístupnost všem souvisejícím argumentům.

dana3262
2. nov 2010

Jak muze nekdo rict, ze po 1.roce zivota je lepsi UM nez MM protoze MM uz neni tak hodnotne? NIKDY NENI UM LEPSI NEZ MM! Navic nove vyzkumy dokazuji, ze i bez dostatku vapniku se detem vytvori zdrave kosti a vse jak ma byt. Naopak jsou precpavani bilkovinou. A s nahrazovanim mleka mlecnymi vyrobky? Do 1.roka je nejlepe nedavat zadne mlecne vyrobky. Vlastne neni treba davat nic. Me osobne (vim, ze vy souhlasit nebudete) prijde ulitle vytvaret diteti (do1.roka) pestry jidelnicek. A davat mu maso je podle meho zatim vic zatizeni organsmu nez vyziva. Muj nazor je bohuzel dost ojedinely, takze prestanu odbocovat a vyjadrim se ke kojeni.
Nekdy mi prijde, ze je UM tak snadno dostupne, ze je to az na skodu. Zeny o sobe pochybuji, kdyz dite "malo" pribyva nebo se par tydnu nevyspi utikaji koupit ten "drahy pudr". Kojeni je a vzdycky bude to nejlepsi, pres vsechny skodliviny, ktere obsahuje MM nebo nedostatek zivin. Dite ma pravo na kojeni (Umluva o pravech ditete) tudiz by se zena nemela rozmyslet, zda se ji kojit chce, ci nikoli. Stejne tak okamzite po ukoncenem 6.mesici zacit odstavovat a zlobit se, ze dite nechce jidlo a ze to (trapny)mliko se mi furt dela a ze chci uz do prace nebo na panaka a cigaretku(takove pripady take znam). Z meho pohledu je to nechutne a obhrouble narozdil od kojeni starsich deti, ktere povazuji za nezne, oddane, prospesne a obohacujici obe strany.
Nejsem z tech bezproblemovych. Take nemam prehrsle mleka (pred spanim kojim 3x z obou prsu), vstavam az 8x za noc, ale chci kojit(zatim vyhradne) a bojovat za to! Uznavam a obdivuji vsechny kojici maminky protoze ty se s nekojicimi NIKDY NEMOHOU SROVNAVAT! A to nemyslim jako urazku, ale jako fakt a kazda normalni nekojici maminka to musi uznat. Samozrejme se stavaji ruzne veci a i kdyz nekdy zena chce kojit, proste nemuze. Kazda z nas vi, ze casto veci nejsou podle nasich predstav, ale musime bojovat! 😉

sirinka
2. nov 2010

@kubaka ale bezproblemove dojcenie starsieho dietata niekde na lavicke v parku alebo v kaviarni podla mna nema nic spolocne s fanatizmom... 😕

dana3262
2. nov 2010

@kubaka to mas naprostou pravdu, ale kojenim nemuzes nic pokazit narozdil od vsech vyjmenovanych cinnosti a organizaci 😅

kubaka
2. nov 2010

@dana3262 pokazit ne, ale způsobit pěkné mindráky slabým náturám, rozmrzelost a aktivní protiodboj, který by nebyl, kdyby nebyl ten prvotní tlak.
@dana3262 přijde ti OK kojit a vstávat 8x za noc? 😨 Za co to bojuješ? takhle se akorát odrovnáš . Dítě už potřebuje příkrmy, zvlášť když mu je přes 8 měsíců - kdo ti tohle nakukal? I kdyby dítě jedlo po 2 hodinách, 8x za noc jíst nemůže. Znamená to jediné - pokud ano, má už hlad a mléko mu nestačí nebo je to psychické a s jídlem to nemá nic společného.
a co je to za výkřik, že se kojící s nekojícími nemohou srovnávat? 😝 z jakého pohledu a co je na tom faktického? Není to trochu fanatické kastování, o kterém jsem právě psala? Proč takový vehementní boj?

panterka
2. nov 2010

@dana3262 tak myslím, že právě takovýhle příspěvky by se daly označit jako fanatismus😀😀

sirinka
2. nov 2010

@kubaka kuabaka nie si ty nahodou tiez fanatik??? slabym naturam mozu dennodenne ublizit ovela horsie veci ako ked raz za cas niekde zahliadnu dojciacu matku...
a to co znamena protiodboj...drviva vacsina mamiciek sa vyjadruje, ako jej idu na nervy otazky, ci koji, alebo kedy bude dalsie babo a pod...tak co ma kto bojovat za to, aby nejaka cudzia zena svoje dieta kojit prestala...to zdravy rozum konci...

carodejnica
2. nov 2010

Bola som tri dni off, a koľko ste tu popísali 🙂, ale dúfam, že som stále v správnej diskusii o dojčení staršieho dieťaťa. 🙂 Som si to zhruba prebehla, tak len narýchlo reagujem.

@sturnus_vulgaris ja viem, že ty si nepísala o lietaní babätiek, na teba som mierila svoj príspevok kvôli tomu, lebo si mi napísala, že tlačím na pílu a vysvetľovala som prečo. 🙂

@kubaka chvíľu som si myslela, že sem tam v tvojich príspevkoch vidím zdravý rozum, ale teraz si ma týmto posledným príspevkom fakt definitívne dorazila - dávať do jednej množiny militantnú obhajobu čistej árijskej rasy, nadradenosť belochov a propagáciu dojčenia ?! tu sa už nedá iné len smiať 😀 😀 😀 Nie si náhodou tiež aj ty fanatička??? V podpore ne-dojčenia??? Lebo začínam mať ten dojem.

@leelo to video dojčenia 8 ročného dieťaťa je u mňa teda už za hranicou vkusu 😉 , každopádne môžem mať veľmi skreslený dojem, lebo neviem dobre anglicky, a nerozumiem, prečo tak dlho dojčí, čosi som zachytila, že sa tu písalo, že to nechala na dcéru, škoda, možno by som poopravila názor.. vieš mi zhruba interpretovať obsah toho videa? kujeeeeem 🙂

@bobocka veľmi pekne si to napísala, udrela si klinček po hlavičke, je to presne o tom, že mamička kopíruje to, čo sa deje v jej okolí..

99% mamičiek, ktoré poznám u nás v dedine (a inde) prechádza po polo roku na UM a považuje sa to "normálny štandard" v záujme "bezbolestného odstavenia"... u mnohých sa to podarí... lenže potom sú tu dve skupiny mamičiek, ktoré za

1) nepodávajú UM, lebo to pokladajú za zbytočné, buď nemajú na to peniaze, alebo už len z princípu, lebo majú vlastného mlieka dosť (aj ja som samozrejme nad takýmto niečím uvažovala a švagriná ma sfúkla, čo som sprostá, keď mám dosť vlastného mlieka a mne presne taký typ informácií, ktoré v tejto diskusii posúvam ďalej. pomohlo k tomu, že som sa ubezpečila o svojom správnom rozhodnutí)

2) UM síce podávajú, ale dieťa ho odmieta a dožaduje sa prsníka, mamičky sa cítia pod tlakom okolia frustrované, skúšajú rôzne možné ,aj nemožné, zaručené, aj nezaručené metódy odstavenia a potom tým vpodstate trpí aj ona aj dieťa, miesto toho, aby si v pokoji a kľude užívali výhody dlhodobého dojčenia...

.. preto považujem podporu a informovanosť takýchto mamičiek za dôležitú a vpodstate o ničom inom ani moje príspevky v tejto diskusii nie sú... 🙂 🙂 🙂 , aby sa necítili "blbo" lebo ešte stále dojčia 🙂 🙂

K laktačným poradkyniam. Ja som zatiaľ všetky problémy riešila na diaľku onlajn s annag tu na MK - v tejto téme https://www.modrykonik.sk/forum/laktacna-poradna/vsetko-o-dojceni/
A musím povedať, že vždy mi poradila výborne, takže na ňu nedám dopustiť, robí to už niekoľko rokov a nezištne... toto je jej stránka http://dojcenie.wordpress.com/
A kojení.net je tiež super, tam som tiež našla veľa informácií.

A sorry musím sa k tomu vrátiť... prirovnávať podporu dlhodobého dojčenia k holokaustu, ku-klux-klanu, lietajúcim bábätkám ma nielen irituje, ale aj uráža. 😠
Koľko detí zomrelo na následky dlhodobého dojčenia ?!?!?! 😠 😠 😠 😠

sorry, za dlhý príspevok...

radka.m.
2. nov 2010

mě by teda zajímalo,proč se nemůže nekojící mamina srovnávat s kojícími,tak,jak je to napsané,tak mi to přijde jako urážka těch nekojících,jako kdyby byly něco mín,než kojící,púokud je to takhle míněno,tak je to ubohost nejvyššího kalibru a jen chabý výkřik do tmy,jinak dana,mohla by jsi prosím tě,napsat,kde tady někdo psal,že po roce je lepší UM než mm? 😠 😠 😠 bylo tady jenom psáno,že po roce už není nutné mléko,at už UM,nebo mm

bertica.h
2. nov 2010

@kubaka aj moja dcéra..má 1,5roka a budí s ami cca 5x za noc na kojenie.viem že to nieje o hlade,ale o tom,že ma chce cítit a potrebuje sa uistit,že som tam..prečo by som jej to odoperala?aj manžela v noci ja,dospelá žena chytím za ruku a je to príjemné vediet,že tam je.
aj moja dcéra sa chce uistit,že ked sa zobudí a zavolá ma,ja tam budem. 😉

bertica.h
2. nov 2010

..mám zlý pocit,že nekojace mami sa začínaju obuvat do tých,ktoré dlhodobo koja?tak trocha cítim utoky.ešte aby sme sa hájili,že sme sa rozhodli z vlastného presvedčenia dlhodobo dojčit 😅 😅

carodejnica
2. nov 2010

@kubaka no ja danu chápem, moja dcéra do roka bola tiež v podstate na MM, odmietala príkrmy.. začalo jej chuť až po roku, keď som jej začala dávať našu stravu (len málinko solenú a nekorenenú, my si dochucujeme na tanieri). Bol to začarovaný kruh, nechcela jesť a ja som bola rada, že má aspoň MM, skúšala som menej dojčiť, ale bolo to horšie... niektoré deti sú skrátka také, ako píše@dana3262 ... do roka je DOJČA od slova dojčiť a je PRÍkrmy, teda mlieko je hlavnou zložkou potravy a je to v poriadku, každé dieťa je iné. Aj ja mám také noci ako @dana3262 dodnes, hlavne vtedy keď malej idú zuby, ale spí pri mne, takže dá sa to zvládnuť. Nikto si tým nič nedokazuje, neviem prečo máte taký dojem, skrátka robíme to, čo vieme najlepšie. A každý nech si robí ako vie a nech neodcudzuje druhých.

Tu napísala annag krásny článok http://dojcenie.wordpress.com/2010/10/22/nepres...
Antropologička Kathy Dewitter http://www.kathydettwyler.org/detsleepthrough.html
Nočné dojčenie je pre primáty prirodzené.

@radka.m. odznel tu príspevok, už neviem, kto to napísal, že niekde čítal, že po roku je UM lepšie ako MM, lebo MM absorbuje z prostredia škodliviny @dana3262 reagovala na to... 🙂

dana3262
2. nov 2010

Bojuju za kojeni, to jsem napsala. Na jidlo se budi tak 3-4x, v ostatnich pripadech chce kontakt. At tomu veris nebo ne, dite ma v MM vse, co potrebuje. Co potrebuji ja je pochopeni, uleveva od domacnosti, abych mohla spat pres den a ne UM. Kojici se prece nemohou srovnavat s nekojicimi. To tak proste je. Kojici nic a nikdo nenahradi, to je snad jasne, ne? Nekojici jede klidne na vikend bez ditete nebo jde do hospody a muze se klidne napit a x dalsich zasadnich rozdilu. Nejsem fanatik, ani hippiesak. Rada bych podporila kojici maminky (nebot kojeni je casto plne komplikaci)aniz bych byla povazovana za fanatika 😒 nebo Hitlercika 😉 😀 😀

radka.m.
2. nov 2010

dana-nikdo tady z těch holek ti ale tvoje kojo nebere,to si jen něco namlouváš,rozdíly,co jsi napsala jsou podle mýho blbosti,záleží na tom,jak si to mamina zařídí,pokud bude kojící chtít,tak klidně se i od kojence urve na dva dny,i přesto,že kojí,naopak,pokud bude nějaká máma víc úzkostlivá,tak i přestože nekojí,tak se od děcka nehne na krok,i když mu bede třeba pět,rozdíl mezi matkou kojící a nekojící není žádný,neponižuj tady svým způsobem ty nekojící,všechny mámy obětují pro své dítě naprosto vše,bez rozdílu,jakým druhem potravy je krmí.a ještě něco,můžeš nám napsat tu pasáž,kde tady někdo psal o tom,že po roce je lepší UM,než mm?mám totiž ten pocit,že jsi si jenom něco namlouvala,protože toho si vůbec nejsem vědoma,že by tady někdo něco takového napsal,díky 😎

sisstin
2. nov 2010

@dana3262 no mě by zajímalo, co bys dělala s dítětem, které od narození odmítá jíst...odmítá MM, odmítá Um..odmítá prostě všechno....a moc toho nesní doted...syn má 3 roky, a váží 10,2kg....každé jídlo je boj, stačí blbá nemoc jako ted( aftozní stomatitida) a pracně nabytá kila jsou zas v čudu 😝

a sorry psát, že nekojící matky choděj do hospody a opouští svoje děti, co na to říct 😝 já znám i kojící matku, která hulila a pila pivo celý těhotenství..a kojila dva roky.....takže o tom to fakt není 😝

dana3262
2. nov 2010

@radka.m. Ze by byly nekojici neco min je samozrejme smesne. Kdyz si muj prispevek prectes znovu bez emoci, pochopis ho jiste spravne.

sturnus_vulgaris
2. nov 2010

IMHO jste, ženy, dost odbocili od puvodniho tematu, mrháte slovy a chytáte se za ně.
Jestli to chápu správně, tak prvotním problémem bylo kojení staršího dítěte, které se setkává s nepochopením okolí (tipuju zejména jeho podivnými pohledy, komentáři či nevyžádanými radami). Podstatou je tedy otázka, jak se vyrovnat s těmito nevítanými reakcemi, případně, jak na ně reagovat.
A znovu rikam... neexistuje jina cesta, nez se proti tomu obrnet. Smirit se s tim, ze lidi maji na ruzne veci ruzne nazory, ze jim nejde naporucit, co maji delat a co maji povazovat za spravne, nerkuli jim diktovat, co maji povazovat za krasne, vkusne, atp.

Je zbytečné tady neustále omílat, že je MM lepší než UM. To snad ví každé malé dítě.
Na druhou stranu je stejný nesmysl neustále rešit, do kdy má MM pro dítě opravdový nutriční smysl, protože názory se v odborné veřejnosti různí, tedy je na každém k jakému z těchto názorů se přikloní.
Problém s méněcenností nekojících a méněcenností dlouho kojících, stejne jako valna vetsina jinych spornych momentu, by se velmi snadno vyresil tim, kdyby si kazdy hledel sveho a energii smeroval nikoli do starani se o druhe, ale do starani se o sebe a sve blizke.

carodejnica
2. nov 2010

@radka.m. ty sama si napísala, že si čítala, že po roku je lepšie UM - citujem tvoj vlastný príspevok z 22 strany - 31. okt o 21:35
"tak nevím,jestli někdo z vás náhodou nečetl knížku-Výživa kojenců od Ingebora Hanreicha,ten například zase v knize píše podle jakých studií dospěl k názoru,že zápory kojení po roce převažují nad klady,protože po roce kojení značně v mm narůstají škodliviny z prostředí,množství škodlivin odpovídá dikonce velké průmyslové oblasti,"
🙂

Radka, nikto tu nekojace mamičky neuráža, ja som zasa nikde nevidela napísané, že nekojaca mamička je zlá a nestará sa o svoje dieťa, na rozdiel od toho sú kojace matky prirovnávané k Hitlerovi... 😖
Odcituj príspevok, kde to niekto napísal, je to proste INÉ, ja sama som príspevok @dana3262 pochopila, ona nenapísala, že je to horšie, napísala si, že je to iné, neporovnateľné - a s tým sa nedá nesúhlasiť 🙂

carodejnica
2. nov 2010

@sturnus_vulgaris Palec hore. 🙂
Vždy je to tak, že obe skupiny sa potrebujú ubezpečiť, že veda je na ich strane a tak si vyfiltrujú práve tie "svoje" články. 😀 😀