Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

katyxq
14. aug 2012

@anehap Ne, nehubne 🙂, ale přírustky fakt nic moc, dneska u doktorky 6,03 kg a délka 69cm, obvod hlavy 43cm. Navíc je to u nás s jídlem pro malou složitější, protože má malá alergii na bílkovinu kravského mléka (plus hovězí maso) a sóju a reaguje na ně i jen přes mateřský mlíko (takže na dietě jsem i já).
A malá dost důrazně dává najevo svůj názor, když má hlad a prostě příkrm nechce, tak nechce a holt musíme kojit 😉. Je to i poznat, co jí chutná a co moc ne, hodně je to poznat na množství, které sní, nenechá se ani trošku oblbnout, stačí trocha masa nebo brambor a už jí to moc nejede, ale takové batáty nebo avokádo, to jen hltá do těch max. 90g, pak se projeví mlíkodlačí (dle vzoru vlkodlak) reflex 😀.

anehap
14. aug 2012

@katyxq jj, vím 😉 , máte to náročnější, taky jsme měly podezření na ABKM, takže malá měla dietu, naštěstí se nepotvrdila 😉 Pro malou to bylo šílený, už znala jogurty, milovala je a najednou nic 😖 Aspoň si malou na jogurty atd nezvykneš, dá se to nahradit jinak, však víš, já už teď dávám jogurt tak 2xtýdně.....já jsem po půlroce plného kojení hodně zhubla a necítila jsem se ani dobře, všechno mě bolelo, ale pak jsem začala brát vitamíny pro kojící a víc si hlídala stravu a bylo to mnohem lepší, něco mi prostě chybělo 😉 Takže důležitá bude i tvoje strava, ale myslím, že s tím problémy nemáš...No a jsou holky, co kojí plně do roka a prcci jsou v pohodě, to už bych asi osobně nedala, ale taky takové jsou....násilím do ní stejně nic nedostaneš, pokud sní jen to, co píšeš, nic s tím nenaděláš....časem se to zlepší, musí si na to zvykat.... 😉 Já do malé taky dostala pár lžiček hodně dlouho....

katyxq
14. aug 2012

@anehap Však jo, příkrmy nabízím, nenutím, stejně by se nedala 😉 vždyť není husa na výkrmu.

natty53
14. aug 2012

@katyxq podla mna,ak mala je ziva,cula a nehubne,tak je vsetko v poriadku...Ja Ti poviem z osobnej skusenosti,ze som stale riesila,ze mala nic neje,nepribera.,je sice chuda dodnes,ale je zdrava,az na ABKM. Mne mala nejedla vobec prikrmy snad do 8-9mes,max par lyziciek ,potom fakt malo,stale sa vela kojila a poriadne sa rozjedla po roku a pol,a kojime sa teda stale a stale jej velmi chuti mliecko. Takze pri druhom by som uz tolko nestresovala,proste si sama ziada kolko coho zje a do toho roka urcite moja mala bola 80percent len na MM,ak nie dlhsie 🙂

susana28
14. aug 2012

Ahojte, dufam, že svoju otázku zaradím správne, tak teda, synček má 17 mesiacov, vážime 11 kg, ide o to, že posledné mesiace, ako sa nám začali tlačiť očné zubky, nechce nič papať, len materské mliečko, prv som to chcela riešiť tak, že mu pôjdem pozháňať nejaké vitaminy na nechutenstvo, ale tomu decku nič nechýba, je to uplne spokojné dieťa, nemá žiadne problémy, od rána do večera sa nezastaví, v noci pekne spinká, mám to teda brať tak, že na teraz mu to moje mliečko asi stačí?

kvetinka211
14. aug 2012

@strapco13 dakujem, to som velmi rada ze predsalen mozem riesit alergiu ak sa nezlepsi a zaroven dalej kojit 🙂 idem precitat clanky ... no moj nos je jedna velka katastrofa, ked som bola mlada a hlupa tak som si ho znicila vibrocilom a nasivinom 😖 ale to uz je mimo temu ....

majka1981
14. aug 2012

@susana28 presne tak, velmi pekne si si to napisala: na teraz mu tvoje mliecko staci 🙂
dieta same vie, co potrebuje: tvoje mliecko 🙂
aj my sme mali take obdobie, aj par krat bolo, najlepsie sa vtedy najedol ked jedol z mojho taniera, neobmedzovala som ho co si z neho vybral a ako potom vyzeral...
a pomedzi nedostane neake somarinky ako chrumky, keksiky a podobne? lebo ked dostane moj syn taketo nieco, tak je po celom jedle... takze sa tomu vyhybam, aj ked sa na ihriskach "rozdavaju" keksiky a chrumky, tak ho radsej vopred odlakam aby sa mi potom dobre napapal

majka1981
14. aug 2012

@katyxq ja som si prebehla tiez jednou velmi nechutnou prehliadkou pri pediatricke a bola z nej strasne znechutena.
neboj, vsetko je v poriadku - neriad sa "tabulkami" - tvoja prospieva dobre. ked prikrm nechce, tak ho nechce a daj mliecko. to sa same napravi.

susana28
14. aug 2012

@majka1981 - majka, práveže ničím ho nedopujem, on má napríklad rád olivy, ide do chladničky vyberie, dá do pusy rozžuje a vypľuje, a so všetkým to je tak, ked vidí, že jeho sestrička papá párku, ide si vypýtať, ale opäť skončí na pokrovci, takže skuša všetko možné, len ked ho posadím, položím pred neho tanier, tak zatne zubky a koniec 😉

strapco13
14. aug 2012

@kvetinka211 to byva ..inak dany stav sa da riesit operacne ak sa to neda liekymi ...nie je to zlozioty zakrok..popali alebo "odreze" sa nadbytocna sliznica v nose..len tam treba dokladne sa starat po operacii o nos, ale da sa to aj ambulantne alebo vo forme jednodnovej chirurgie riesit

strapco13
14. aug 2012

@susana28 pri zubkoch neries papanie, vystresujes seba aj dieta, dojci na poziadanie, mliecko mu pokryje vsetko, co potrebuje
tuhu stravu ponukaj, ale nenut, ked bude mat chut, nech si vezme z tvojho taniera, kolko zje tolko zje
nech sa mu jedlo nestane strasiakom, nenahanaj ho, ze musi jest

kvetinka211
14. aug 2012

@strapco13 uhm, to znie strasidelne, ale mozno sa niekedy odhodlam, za volne dychanie by sa to asi aj oplatilo podstupit

strapco13
14. aug 2012

@kvetinka211 znie to strasidelne, ale nie je, je to bezny zakrok

kvetinka211
14. aug 2012

@strapco13 a neboli to velmi?

strapco13
14. aug 2012

@kvetinka211 samotny zakrok nie, lebo je to bud v lokalke alebo celkove /podla toho ci treba aj v prinosovych dutinach "upratat" a podla pacienta/, po operacii moze byt nosik citlivy ale stacia vacsinou bezne analgetika..paralen, ibalgin
to osetreovanie po operacii..jednak tie preplachy doma a jednak dr by to mal osetrit /my sme si zvykli pozyvat pacienta po 2 dnoch na kontrolu a podla stavu/ to je trochu neprijemne, ale kedze sa predtym daju take vlozky na znecitlivenie do nosa, tak to nie je az take drasticke ako to vyzera 😅

katyxq
14. aug 2012

Díky všem za reakce 🙂, už jsem zase v klidu, tahle přednáška od dr. mě poněkud vytočila (něco si vyslechnu každou kontrolu, ale tentokrát to opravdu stálo za to), až uvažuju o změně, ale asi to jinde v rozumné vzdálenosti od bytu nebude o moc lepší.

kvetinka211
14. aug 2012

@strapco13 no, mam zasa o com rozmyslat, mozno sa na to dam ked mi syncek trosku vyrastie .. v kazdom pripade dakujem velmi za rady 😉

strapco13
14. aug 2012
rebelie
15. aug 2012

@katyxq Kačko, buď v klidu. Ze mě by se Tvoje doktorka asi zbláznila už úplně - já kojím v podstatě plně, Bášek dostane občas (většinou jednou denně, ale někdy se to ani nestihne) kousek nějaké zeleniny či ovoce na žužlání a tím to hasne... On je spokojený, já jsem spokojená a hlady evidentně netrpí... jenže on je buřtík, tak to nikomu divné nepřijde... Myslím, že pokud Šárka nehubne a Ty máš pocit, že je OK, tak si jeď dál podle svého... není důvod malou cpát...

Ale proč sem lezu, jdu si postežovat a doufám, že v tématu jako je toto najdu pochopení. Včera jsem se viděla s mámou a její kamarádkou. Kamarádka se ptala, zda ještě kojím a do kdy prý chci kojit... já nemám stanovenou žádnou hranici, prostě až malej nebude chtít, nebo já už se na to nebudu cítit, tak přestaneme... tak jsem řekla, že WHO doporučuje do 2 let... a ony začaly s historkama o paní, co kojila 5leté dítě a jak je to divné a pomalu se dožadovaly příslibu, že já už v 5 letech malého kojit nebudu... co to jako je? Sama cítím rozpaky, když vidím sát větší děcko, ale tímhle způsobem z někoho mámit nějaké ujištění... uffff Fakt nějak nechápu, co je komu do toho... někdy mám dojem, že ty lidi asi nemaj co řešit.

jakelina
16. aug 2012

@rebelie já bych jim řekla, že až ne půjde do školy a je to 😀 😀 😀 Já kojím víc jak dvouletého syna a třeba tchýně tak to vůbec nechápe, nejdýl kojila 6 týdnů a to se jí zdá tak akurát. 😒

enya00
16. aug 2012

@rebelie moja svokra kojila syna do 5 rokov a nic mu nieje 😀

rebelie
16. aug 2012

@jakelina Pro ně je to prostě sci-fi a přijde jim fakt divný, když se třeba kojí dítě, které mluví 😀... Já to beru tak, že minimálně do roka to nechávám na synovi, pokud bude chtít, kojit budu... po roce uvidím, jak to budu cítit já, pokud by mě to mělo štvát, tak to nemá smysl, ale pokud to bude fajn, tak budu kojit dál... případně to budu nějak omezovat na kojení 1x, 2x, 3x denně, právě aby to bylo pohodlné pro nás oba (ostatní do toho nemaj co mluvit).
@enya00 Vždyť já vím. Kupodivu ani ony nemluvily o tom, že by tomu dítěti něco bylo... jen jim to přišlo divné...

jakelina
16. aug 2012

@rebelie já ho teď kojím tak 2-3 x denně, už je fakt velký a ani to víc nevyžaduje. Jenom když je nemocný nebo se něco děje, tak i častěji, ale jinak je to v pohodě a oba si to užíváme.

sarunatko
16. aug 2012

Já mám čtrnáctiměsíční dcerku a kojím přes den tak třikrát a minimálně jednou v noci. Divný mi to teda fakt nepřijde. A taky se mě každej ptá, kdy už s tím hodlám přestat, že už je veliká a bla bla bla. Kašlu na to.

jonas17
16. aug 2012

@rebelie ináč vážne najčastejšia otázky nekojacích, alebo houbyvediacichokojení je, že dokedy chceš kojiť? to sa nedá na takú otázku predsa odpovedať! alebo a máš ešte mlieko? ja som si tiež niekedy hovorila, že budem kojiť tak rok, potom som pridala že ešte polroka, a po dvoch rokoch už je mi to jedno....už si nedávam žiadne ciele 😀 ja poslušne čakám, kedy sa dieťa same odstaví 😀 tak snád to bude skôr, ako v tých piatich rokoch 😀 ja som si nevedela predstaviť kojenie "veľkého" dieťaťa, ale teraz ked kojim kojim malú, vôbec mi to nepríde divné, ona pri tom kojení fakt je spokojná, ako novorodenec 😵
a ešte som chcela dodať, že tie matky, ktoré sa furt pýtajú, dokedy chcem ešte kojiť, nech ich radšej trápi, že ich 3-4 ročné deti majú na spanie fľašku s mliekom a cumel...toto mi už príde fakt scestné...

anehap
16. aug 2012

@rebelie já jsem kojila od půl roka do roka asi 4x - 5xdenně, od roka začala malá lépe jíst, tak už kojení vyžadovala méně,takže už jsem kojila do roka a půl jen ráno a večer. No a od roka a půl jsem poslední tři měsíce kojila jen večer před spaním, toho se malá nechtěla moc vzdát a pak se malá víceméně odstavila sama a přešla na večerní flašku, ani jí to nepřipadalo divný 😉 Nechala jsem to na ní, aby to nebylo násilný a zvládla to úplně v pohodě....cítila jsem to už tak i já, že bych přestala, tak to bylo oboustranný. Měla jsem tu výhodu(teda výhodu jak v čem), že jsem malou kojila doma, jinak většinou skoro nechtěla, takže o mém dlouhodobém kojení věděli v podstatě jen nejbližší - a s ostatními(vzhledem k tomu, jaké komentáře jsem občas slyšela) jsem se o tom prostě nebavila - nemělo to smysl 😝
Ale ty jsi ještě v pohodě, v mém okolí se nad tím "pozastavovali", až když měla malá přes rok.... 😉

rebelie
16. aug 2012

@anehap Jo, to já jsem ještě v limitu i z pohledu mojí mámy a té kamarádky, jenže jsem v mnoha směrech divná (malej je ještě takřka plně kojenej, zkoušíme příkrmy metodou BLW, zkoušíme bezplenkovku, je témř výhradně nošenej, neočkovanej atd.), tak asi chtěly ujištění, že aspoň v tomhle budu "normální"...
@jonas17 Taky mi přijde, že na otázku, jak dlouho chci kojit, se nedá odpovědět... Možná jim příště řeknu, ať se zeptaj malýho, že by mě to taky zajímalo 😲 . A s tou falškou na usnutí je to taky pravda... mně by se vlastně líbílo, kdyby dítko po té, co přestane chtít prso, bylo s to se normálně navečeřet a usnout bez flašky... ale uvidíme, jak to vše bude...

olusenka
17. aug 2012

@katyxq Jako když čtu o Honzíkovi. Pediatr včera teda jeho váhu nijak nezpochybňoval a vzhledem k tomu, že přikrmujeme měsíc (minulá návštěva u dr. 11.7., to řekl, ať začneme, a začali jsme 13.7.), tak se divím, že na to téma ani nezavedl řeč a neptal se vůbec, jak to jde, nic. Asi zapomněl. Řešil, že neumí pořádně vzpor. 🙂 Honzík je teda taky hodně živý, dlouhán, tloušťka tak akorát (72cm a 7,14kg). Příkrm se snažím dávat 2x denně. Ovoce jak kdy, většinou navečer, kolem oběda zeleninu nebo zeleninu a maso, ale to víš, že maso měl zatím jednou, to kuře. (Dnes zkusíme hovězí.) Do 6měsíců byl plně kojený a pořád kojím dost, i když poslední měsíc mě přijde, že cucá po troškách, radila jsem se s LP, možná příznak klubajících se zubů, které zatím nemá a nic není vidět. uvidíme. Každopádně kojím dál a chci kojit dál, jak bude on chtít. Oběma nám to určitě prospěje. myslím, že nemusíš pochybovat. Ale vím, že u dr. je někdy těžké stát si za svým. oni si jedou to svoje, zvlášť starší dr., těch mladých je hodně poskrovnu, co jsem slyšela. Našemu je kolem 55-60, hádám. Je to bývalý pediatr mého manžela.

olusenka
17. aug 2012

@katyxq Jo a ještě jsem zapomněla právě, že s tím množstvím je to u nás stejné. Ovoce tak kolem 50g, obědový příkrm tak 60-100g, výjimečně asi 1-2x snědl asi ke 150g . Nechce moc otevírat pusu, šije sebou, kope nohama, rukama, kouká, kde co lítá...

vavrenka
18. aug 2012

@majka1981 @strapco13
kocky, poradte mi, mala ma 14m a je velmi slaby papkac. na ranjaky spapa kasu - niekedy 1 lyzicku,a le niekedy aj cca 50ml, doobeda jej dam broskynku alebo kusok banana, na obed- ked ma horsi den, tak len ochutna, inak takych 6-7 malych lyziciek, olovrant vacsinou nula bodov a vecera trosku vyzivky - priemerne tretina z poharika. rozky, chlieba apod. odmieta uplne, takze nehrozi jej dat do ruky pecivko, z bananu zje kusok a to som cela happy, piskotky, kolace (ked peciem)- to hadze na zem.. ale ma rada melon. ten trosku zje.sem tam ma to potrapi, ci nepapa nejako malo, zato na prsku by mohla byt nonstop, su dni, ked ani neviem spocitat kolkokrat som dojcila - ale to beriem, ze snad ma take obdobie (moj oco bol tazko chory a teraz zomrel, tak asi reagovala na moje prezivanie) a prejde to. lenze, ak by to preslo, chcela by som, aby trosku viac papala.. 14:6. sme boli na vyrocnje kontrole - merala 70cm a vazila 8720g a teraz za 2mesiace pribrala 300g. je to dost?