Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

vejula
3. mar 2011

@kinsi 😉
@stvura ako nechapem pripadalo im uchylne že koji tehotna žena 😕 prečo by to malo byť uchylne... zas len slepa zavisť si myslim 😉
@shira_
@bobocka ja neviem asi mam teda šťastie lebo negativnych reakci na moje kojenie nemam vela.. teda myslim že najnepriatelske prostredie je tu na koniku.... Moja rodina ma plne podporuje... Rovesnici to chapu už horšie... Ale to preto že oni ešte deti nemaju nechapu to na svet sa divaju takymi egoistickejšimi očami, verim že ked raz porodia tak ich nebudu natolko zaujmať krasne prsia a chlastačky v piatok večer. A tu na koni kočky čo si na nas riešia svoje komplexy za to že z nejakeho dôvodu im kojenie nevyšlo... Ak im to na chvilku pomože nech sa pači. A ja sa tiež vždy kamaratok čo porodili pytam či koja. Viem že tu na koni to niektore kočky odsudzuju že čo to koho zaujima... mna to zaujima, prečo by som sa to nemohla spytať. Ved sa nepytam na nič nevhodne, ak možem poradim, ak o to dana osoba nestoji tak kašlem na nu vnucovať sa nebudem.. A ked si mi to nechce povedať nech nepovie. Nemyslim si že som tym nejako nevhodna. Tak isto sa spytam aky bol porod kolko važilo babatko a popri tom či koji, ved to su normalne otazky ktore človeka proste zaujimaju 😕

leelo
3. mar 2011

@vejula suhlas - najnepriatelskejsie prostredie je na koniku, ergo medzi matkami. toto ma neprestava fascinovat 😅

vejula
3. mar 2011

ozaj kočky... ako dlho ste detičky kojili na verejnosti? alebo ešte kojite? celkom by ma to zaujimalo

Inač čo ste pisali o tych detskych lekaroch tak ja mam velke šťastie. moja doktorka automaticky že do pol roka len kojiť... Aj kamaratke ktorej maly pomalšie priberal vždy povedala že je akurat na svoj vek a nikdy neodporučila žiadny sunar alebo niečo podobne... Ani kašičky kupovane mi neodporučiala že tam je už umele mlieko a načo davať ked može mať lepšie materske. Nerieši každu blbosť... Ale ako tak často čitam mam asi velke šťastie

@leelo 😅 fakt každy je tu najmudrejši a ty si ten čo sa musi učiť... Ako niekedy si tu už pripadam ako take hlupe teliatko ktore nevie ako spravne vychovavať dieťa, ktora ho len rozmaznava a kope si pre seba hrob... A tak mu chce dobre až mu tym škodi.Ale moc sa mi s nimi nechce hadať. Ja si vypočujem a ani sa moc neobhajujem, nestoji mi to za spory... Ved mam toho dosť v skutočnom živote a nebudem si robiť hlavu ešte aj z reči anonymnych ludi z netu 😝

bobocka
3. mar 2011

@vejula ja sa tiez pytam maminiek ci dojcia.vsak to je uplne normalna otazka.ked ma matka dieta,tak je normalne,ze sa jej opytaju aky bol porod,ake ma babo miery a ci dojci.to je uplne normalne a nenormalne mi pride byt ,ked tu otazku niekto za nenormalnu poklada.rozdiel je uz v tom,ze ked poviem,ze misko ma 17 mesiacov a je dojceny,tak je to pohroma-naco tak dlho a to sa naco tak trapis a ved to mu uz netreba uz je velky na didku... a podobne sprostosti 😠 a vadi mi,ze si ludia robia srandu z dojciacich matiek.ja som mala na navsteve kamaratky ked mal misko asi 8mesiacov a vtedy prisla prva vlna utokov nech uz konecne idem von a bla bla bla a ja som spravila kamaratkam kavu a jedna,ze kedze stale dojcim tak nech jej nacapujem trocha mlieka do kavy a strasny zachvat smiechu z toho bol 😒 akoze ja som to brala s nadsazkou ,ale misko ma uz 17 mesiacov a vzdy sa zle citim ked si na to spomeniem.strasne ponizujuce to bolo. ☹ najhorsie je,ze ti ludia si to neuvedomia.cele je to zle.

sabiatko
3. mar 2011

tak to je naozaj smutne, ked sa matka citi blbo, ked dojci. to je cele postavema na hlavu. adamkova pediatricka ma presviedcala, aby som ho uz nekojila a to nema este ani rok. zevraj ma to isto vycerpava. ale mna viac vycerpavaju nazory ludi, ktori su proti dojceniu. ze sa vobec do toho staraju, ked to neni ich vec. podla mna su za tym len dva dovody: bud zavist alebo nevedomost. ja sa chystam dojcit pokym adamko bude mat dva roky (tedaodsavat mlieko). uz som si na to zvykala a viem, ze mu davam to najlepsie.

bobocka
3. mar 2011

@vejula ja kojim miska ked on chce a je mi jedno kde som.jasne,ze ak som v shopping centre,tak prejdem par krokov do baby changing roomu,nekojim ho tam na lavicke,ale keby nebol poblizku kutik kde mozme mat sukromnie,tak to rozbalim aj vonku na lavicke.ja som v tomto extrem.mne je jedno co si v tom momente o mne ini myslia.ked sa im to nepaci,tak nech sa nekukaju tym smerom a basta. 😀
a inak je fakt ,ze tu na koniku je riadny kruh nepriateliek dojcenia 😠 hanba hanba.ked uz k tomu nemam pozitivne slovo,tak sa nevyjadrim.ja ziadnej matke co dava um nehovorim,ze robi zle,ani si to nemyslim.kazda nech si chova svoje sieta ako chce.ale tie utoky voci dojciacim matkam (mozno)vyplyvajuce z komplexu,ze dana matka dojcit nemohla z akehokolvek dovodu,alebo sa priskoro vzdala a uvedomuje si,ze sa vtedy s tym dalo nieco robit...to je jedno.kazda nech prestala kojit ci nekojila vobec z akehokolvek dovodu,mna do nich nic.ale nech ani nikto nevyskakuje do mojho dlhodobeho dojcenia.ale nech mi nikto nehovori,ze dojciace matky su kojofilky a najmudrejsie a neviemco este a ze iba radia a tlacia dojcenie inym matkam do hlavy 😠 z toho ma ide slak trafit.lebo ak chce zena dojcit,tak si musi kadekde na nete zohnat o tom info,spajat sa na laktacne poradkyne,vytrapit sa na zaciatku atd a umele mlieka su nam vsade ponukane,milion je ich na trhu a ked ide matka s dietatom k pediatrovi,tak tam vidi milion letacikov na umele mlieka, ale ani jedn z letacikov nehovori,ze tu je kontakt na laktacnu poradkynu,materske mliecko je uzasne.tak kto sa musi viac trapit a vybojovat si svoju poziciu v spolocnosti? ktora matka?ta co dojci,ci ta co dava umele mlieka? a preco vobec matky na seba koli tomuto utocia? nechapem to.vsak ja netlacim inym detom prso do ust ,tak co s tym maju problem? 😠 uplne zbytocne hadky. a navyse je to riadne pod uroven,ked matky co by mali pri sebe stat a podporovat sa,takto po sebe stekaju.je to riadna hanba 😒

lucustek
3. mar 2011

ahojte baby, ja vam sa tiez pridavam k vam dojciacim...svojho syn a som kojila rok a pol potom sme prestali pretoze uz som nevladala k nemu vstavat niekedy aj kazdu hodinu v noci a hlavne som ho prestala kojit lebo mi nechcel papat nic ine a ked bol hladny tak dovtedy spekuloval s jedenim kym som mu nedala papat cicinku a bol trosku spokojny...
ale odkedy som ho zacala kojit tak moja svokra a svagriny nesuhlasili s tym ze ho kojim stale ma provokovali s tym ze nech mu davam sunar lebo on je hladny a ze preto aj place aj nieje kludne dietatko/ zial bohu nikto z nich nereagoval na moje slova ze moj syncek nieje uplakany ale ma 3mesacne koliky... tak nakoniec na ich naliehanie sme raz vyskusali sunar kupila som mu HA bebu a dali sme mu to vypit a to sme nemali robit...lebo potom prisli len problemy a maly mi zvracal celu noc a cele doobedu tak sme s nim sli ku obvodnej ta nas poslala na prijem do nemocnice detskej stamad na detsku chirurgiu...to bol asi fakt najhorsi den pre nas...tam nam doktor odporucil ze nech ho len nadalej kojim a nech neskusame ziadne sunare ani nic podobne a nech mu davam pit rozpuceny bananik v cajiku...to mu hned zabralo a prestal zvrackat...a tak som prisny odporca sunarov!!! ak matka moze kojit tak nech koji a nech nepocuva nikoho naokolo....
a dokonca aj po tejto prihode priatelova rodina tvrdila ze to zvracal preto lebo to bola len prva reakcia na sunar ze on si potom zvykne...a ze oni vychovali uz vela deti v rodine a co si ja o nich myslim ze ci mi chcu zle radit...ale kedze matka som bola ja tak ja som aj rozhodla ze ziadny sunar nebude a vyhodila som ho. tak isto aj rozhodnutie ze prestanem kojit bolo len a len moje osobne a s kojenim na verejnosti som tiez problem nikdy nemala...jednoducho som kaslala na to co si kto mysli .
raz sa nam stalo ze sa mi maly rozplakal v obchode pri pokladni tak som rychlo vyslo pred obchod ako su zaparkovane nakupne košiky tam som si čupla maleho si polozila na kolena a tak som ho kojila pred vchodom do obchodu lebo tam neboli ziadne lavicky ani nic...a to uz mal asi rok aj 3mesiace...kazdy sice čumel ako puk ale mna to nezaujimalo jednoducho ked musis tak musis 😀 a tiez som raz kojila v obchodaku na schodisti 😀
takze dievcence drzim vam palce pri kojeni a nepocuvajte nikoho kto vas odhovara- jednym uchom dnu druhym von a robim si vsetko po svojom !!! a ja som tiez rozhodnuta ze pri druhom ci tretom dietati budem tiez len a len kojit pokial to bude mozne 😉

stvura
3. mar 2011

@vejula dojcila som asi do roka a pol, potom uz na verejnosti nie...lebo intervaly uz neboli take caste, takze pohoda...Inac moja mala tiez slabsie pribera, lekarka chcela nech zacnem prikrmovat, no kategoricky som odmietla...som pre nu tazky oriesok, lebo jedine moj maly je stale z jej dva a pol rocnych kojeny...nepije ziadne ine mliecko okrem mojho (mozno raz za tyzden odpije tatinovi z kakaa, inac to je vsetko).
Hej, vsetci vraveli ze preco dojcim tehotna, ze to sa nema a blabla...nic z toho cim strasili sa nevyplnilo...ani kontrakcie, ani predcasny porod (malu som prenasala 4 dni) a to nehovorim ze som s malym fungovala nonstop az do konca...este aj v nemocnici sa hned po porode divili, ze preco si prikladam malu, ze ved nie je mlieko...tak som si stlacila bradavku...a prud...xixi 😀 ...potom na druhy den nebolo a potom znova bolo...

prsky
3. mar 2011

@stvura v nemocnici sa divili ze nie je mlieko a naco prikladat? a to bola dufam bfhi porodka 🙄

stvura
3. mar 2011

@prsky presne....bfh 😉 , no bolo im divne ze mam 2h po porode mlieko....nevedeli ze ja som rano este dojcila maleho 😀

prsky
3. mar 2011

@stvura no sak ale po porode je v prsnikoch cosi velmi dolezite, takze je velmi fajn dietatko prikladat .. ked to nevedia, tak zbohom 😉 ale moc ma to neprekvapuje ☹
inak ja mliecko nemam - ide kolostrum, ale malej to nejak neprekaza 😀

stvura
3. mar 2011

@prsky ja som kolosrum zasa nemala, hned mliecko....odislo priesvitne, prislo huste biele 😉

kinsi
3. mar 2011

@bobocka @stvura @reruna @leelo @carodejnica
ahojte, možem sa opýtať ako často ste kojili, resp.kojíte deti v roku, roku a pol? Privítam i reakcie iných mamičiek. Stále špekulujem, kedy by sa teoreticky dalo vrátiť aspoň na den-dva do práce.

stvura
3. mar 2011

@kinsi podla mna uplne v poho sa mozes vratit do prace...ja som dojcila rano, desiatoval, obedoval, olovrantoval a potom az vecer a cez noc do roka a pol, od roka a pol mi uz prespal noc, takze potom dojcenie uz len 2x za den, rano a vecer. Teraz tiez rano a vecer...takze nevidim problem 😉 urcite zvladnes

bobocka
3. mar 2011

@kinsi ja som v roku kojila 3x denne.rano obed vecer.pred mesiacom sme boli v nemocnici a maly nic okrem mliecka nechcel a to sme sa kojili aj 20x za den.neprehanam.teraz si postupne odvyka,no hocikedy si didku vypyta.ale tak tych 4x denne dame.no uz to nie su take dojcenia ako kedysi.pribehne,pocucka trocha a ide prec 😀 rano a vecer je poriadne kojenie,inak su to len cuckania.

vejula
3. mar 2011

@bobocka moja tak to by si im ale mala povedať ked ťa to tak trapi nech sa pred tebou takto nevyjadruju a nemaju naražky na kojenie. že ťa to uraža. Ak to nepochopia tak by som s nimi obmedzila styky alebo uplne zrušila, lebo načo sa stretavať s ludmi, ktory nerešpektuju tvoe rozhodnutie???

@kinsi moj maly bude mať teraz 11 mesiacov ale prikladam ho často niekedy pije niekedy len cucne niekedy odmietne, Fakt ti neviem povedať ako často kojim, vobec to nesledujem nemame v tom žiaden režim. Ale myslim že ako si ho s drobcom urobite tak ho mať budete. Mne to takto vyhovuje. Ciciky mam doma v plnej pohotovosti 🙂

kinsi
3. mar 2011

@vejula Veď to, ani my nemáme žiadny režim a malá pije podľa chuti, kedy sa jej zachce.

bobocka
3. mar 2011

@vejula to je tazko.ja som jedina z tej mojej skupinky co mam dieta.ony to nechapu.neuvedomuju si,ze je to nevhodne a aj ked im to clovek chce vysvetlit,tak aj tak z toho vyjdem ja ako sprosta co prehana.je zbytocne na to upozornovat.naucila som sa zahryznut si do jazyka. ale poviem,ti jedno-vsetko sa ludom vracia a uz teraz sa" tesim " na to ako ony ako matky budu zazivat podobne situacie a potom sa mi pridu ospravedlnit,ze to prehnali.az ked to clovek zazije ,tak pochopi ake je to nevhodne a nespravne.ja som vzdy velmi chcela deti,takze ja som nikdy nemala taketo narazky na ziadnu inu matku,ale ked zijes vo svete kde zarabas riadne peniaze a jedine co ta trapi je ich minut na kozmetiku a piatkove hyrenice,tak nepochopis,ze takouto poznamkou mozes matke ublizit.to treba zazit.

k.ate
3. mar 2011

@kinsi tak my kojíme ráno na probuzení, odpoledne před odpoledním spaním (když teda chce jít spát nebo neusne třeba v kočáru, autosedačce...), před večerním spaním a pak ještě v noci. To záleží na něm, jak se vzbudí 🙂

k.ate
3. mar 2011

Ale jinak bych to tak dramaticky neviděla, já nikde nehlásám do světa, že ještě kojím, jen když na to přijde řeč 🙂 Venku bych teda malýho už nekojila (to mi nikdy nebylo příjemný a teď už teda vůbec), necháváme si to nad doma do soukromí... On se přes den bez mlíka obejde, nepotřebuje ho, jediný, kdy ho fakt vehementně vyžaduje je před spaním a když se v noci probudí (ale to taky jak kdy) 🙂 no a ráno se tím "nakopává", ale myslim, že kdyby hned po probuzení dostal jinou alternativu, nijak by mu to taky nevadilo 🙂
Každopádně pokud se nikdo neptá, nevykládám, že malýho ještě kojím a když už se někdo zeptá, jestli ještě kojím, asi i předpokládá kladnou odpověď (proč by se taky jinak ptal, když většina lidí předpokládá, že malej už kojenej není 😀 ) a já nemám potřebu to přd někým obhajovat za každou cenu. Kdo chce, pochopí, nebo to aspoň respektuje. Kdo nechce, ať si mslí svoje, je to jeho boj 😀 Nám to zatím takhle vyhovuje (i když přiznvávám, že mě to občas trošku už začíná štvát), tak si každej může myslet co chce, stejně přestanu, až budu přesvědčená, že to malej je schopnej ustát bez větších následků a to teď podle mě ještě prostě není...

prsky
3. mar 2011

@kinsi frekvencia dojcenia je podla mna velmi individualna a zavisi od viacerych faktorov (ako ochota maminy dojcit na poziadanie, osobnost dietatka, pripadne choroby/nepokoj/zubky/psychicke rozpolozenie atd atp)... u nas sa to stale meni...teraz pocas tehu bola v druhom trimestri mnou trochu "cvicena" - presli sme z kojo na poziadnie na kojo na +-intervaly - ale ja nie som moc "casovana" mamina, takze uz som v tom polavila a zasa sa dojcime, ked chce ona aj ja (ked nemam chut jej dat didu, tak jej poviem, ze teraz ma boli a ze dame vtedy a vtedy a ona to zvykne bez problemov akceptovat). v noci sa dojci pred spanim a potom od rana od cca 6 do vstania sa prebera relativne casto (aj kazdu hodku) a to jej prsko dam, lebo si chcem este pospat 😅
chodila som aj do skoly a nebol problem - dieta akceptovalo, ze dida je niekde fuc a vrhla sa na mna po navrate 😉 takze myslim, ze s navratom do prace na den - dva by nemusel byt nejaky extra problem, hlavne ked je dietatko uz vacsie a papa aj prikrmy

emjee
4. mar 2011

@kinsi ja som sa vratila do prace ked mal M. 18m - isla som hned na plny uvazok, do prace odchadzam rano o 5, aby som mohla o 15 uz byt doma - dojcim rano nez vstanem (resp. v noci ked pyta), poobede ked sa vratim, potom na poziadanie (co je casto 😀 ), vecer pri zaspavani, v noci podla potreby

kinsi
4. mar 2011

@stvura @bobocka @vejula @k.ate @prsky @emjee ďakujem za odpovede. Asi teda bude rozumnejšie ak ešte s definitívnym rozhodnutím počkám a predbežne sa skor dohodnem na tých 18 mesiacov.

carodejnica
4. mar 2011

@kinsi ja zhruba od roka dojčím hlavne pri uspávaní a po prebudení (čiže ráno po zobudení, na obed na uspanie, a zobudenie, večere na zaspanie), najnovšie mi dcéra (má 20 mesiacov) už niekedy nechce poobede spávať a cez deň prsník nepýta, tak dojčím len večer a ráno... 😵

carodejnica
4. mar 2011

@bobocka prečítala som si všetky tvoje príspevky, chápem ťa, nemám síce v mojom okolí také skúsenosti, ako ty - práve naopak, rodina a najbližší priatelia ma podporujú, ale v cudzom prostredí som opatrná vo vyjadrení, či ešte dojčím, alebo nie - nevešiam to každému na nos, presne z obavy z reakcie.. nechce sa mi to riešiť... ale tu na MK som si všimla, presne to isté čo ty a ostatné, akoby bolo dojčenie niečo preceňované, zbytočné... ☹

zuzkat1
4. mar 2011

@kinsi podla mna je na mamine aj na babatku ako casto sa bude kojit... ked mala 8 mesiacov tak som mala pocit ze sa mi odstavi...kojila sa cez den len 4x priblizne... a v noci 6x... v noci sa koji stale 6x ale cez den aj kazdu hodinu alebo hodinu a pol... a to ma 13,5 mesiaca...mne to nevadi, ved som doma a nikam sa nechystam,ale myslim ze by pre nu nebol problem keby mlieko nemala dlhsie... nedavno sme mali rozbehany den a akceptovala to...pekne sa napila vody (ktoru pije asi 2 tyzdne a caj asi tyzden) a bola v pohode...ale ked sme dosli domov tak si to vynahradila a pytala si kazdu pol hodinu 😅

zuzkat1
4. mar 2011

inak co sa tyka reakcii okolia - mna nezaujimaju 🙄 proste kojim a hotovo - co je koho do toho? aj mnohe moje kamosky ze naco tak dlho a ze ake divne ze uz ma zuby, zacina chodit a hovorit ...ze to uz nie je babo a je to cudne kojit...ale mne je to jedno - ja im poviem ze cudne je davat UM a hotovo... tema uzavreta...dostavala som aj "rozumy" typu " neuspavaj na prsniku olutujes... mam znamu co sa toho nevie teraz zbavit (diata tej znamej malo vtedy 9 mesiacov!) ...ved nech si poplace nauci sa" ... usmiala som sa a oznamila ze kojit budem dufam 3 roky a uspavanie na prsniku mi nevadi... odpovedou mi bolo pozdvihnutie ramien a skumavy pohlad,ale odvtedy je tato tema uzavreta
a kojenie na verejnosti? tak to som prisahala ze ja nikdy robit nebudem lebo ze je to divne (ale ako tehotna som hovorila ze nebudem ani kojit😀) no a kojila som vonku kedykolvek a myslim ze aj budem - jasne ze nie tak ze hocikde si mala zmysli ale ked najdem nejake miesto kde je relativne sukromie tak jej dam napit - diskretne.... tiez si myslim ze nie je vhodne aby dieta na ihrisku vyzliekalo maminu, ale ked vidim ze chce mliecko a som stale vo faze kojenia na poziadanie (co asi do 2 rokov budem dufam) tak si najdem nejake pokojne miesto kde sa da kojit bez toho aby som pohorsovala okolie...

maruska22
4. mar 2011

ahojte maminy....moj malý bude mat buduci tyzden dva roky a stále sa kojíme 🙂 tiez som sa stretla s roznymi reakciami, ale našťastie rodina ma podpuruje a ostatní ma az tak netrápia 😉 Teraz sa sme sa začali snažiť o druhé bábatko a dufam ze kojenie nebude znamenat problem, pretoze moja dokyna ma upozornila, ze je mozné, že ked este stále kojím, nemusim mat ovuláciu....nemáte s tým niektorá z vás skusenosti? ☹

reruna
4. mar 2011

@kinsi v roce jsem kojila ráno, po obědě a večer a v noci se budil tak 4X na kojení. Te´d v roce a půl kojím ráno a večer, ještě před týdem jsem kojila ještě i 2X v noci, ale teď jsem spala týden v pokojíčku se starším nemocným synem a mladší spal v ložnici s mm, první dvě noci se vzbudil na kojení jen 1X a pak už vůbec

nady
4. mar 2011

@bobocka přesně tak ,dle mého okolí jsou normálnější ženy co nekojí ,než ty co kojí ☹