Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

majdula
8. feb 2011

Tak ja dam Zuzce aspon fotku 🙂
@zuzkat1 http://majdula.rajce.idnes.cz/Kolousek_6/#021_-...

A jak rikam, tohle dobre dopadlo, ale v nejakych 60km/h uz pri celnim narazu proletis prednim sklem ani nevis jak 😔

A uz mlcim, jsme OT 🙂

bubelko
8. feb 2011

@majdula dakujem 😉

lucinka1104
8. feb 2011

ja stale kojím môjho čoskoro 3 ročného syna dcerka je uplný opak ta veľmi nechce

k.ate
8. feb 2011

@majdula mě v tomhle taky vytáčí tchýně, když u nás byli, chtěli jet do kostela autem, ale abychom jeli všichni (maj felicii, oni byli 4 + my tři), s manželem jsme hned řekli, že pojedem MHDčkem, že malýho bez autosedačky nepovezem a my nepřipoutaní taky ne... Argumet "vždyť teď nikde policajti stát nebudou" mě neskutečně vytáčí... Vždyť malý dítě a ani sebe nepoutám proto, abych nedostala pokutut, ale kvuli bezpečí :-/ Taky jsem nechápala, že manželovýho bráchu od cca 4 let vozí jen na podsedáku, do té doby měli škodovku 120, takže tam autosedačka ani dát nešla...

Já když vidím, jak dvakrát při bouračce dopadla moje mamka (jednou to auto ještě pásy nemělo vůbec a podruhé byla v bezvědomí a ležela na zadním sedadle babičce na klíně, takže se taky připoutat nemohla), bych si netroufla se v autě nepřipoutat a nechápu lidi, co se v autě, který pásy má, nepoutaj s tím, že je to zbytečný... 😖 Ale zas na druhou stranu, můj život to není, manžel v autě nevyjede, dokud nejsou všichni připoutaní a to mi stačí...

k.ate
8. feb 2011

Ještě teda dodávám, že u obou případů to odnesla jen mamka (a babička), ale táta jako řidič byl vždycky v podstatě OK. Poprvé to bylo tím, že se držel volantu a podruhý byl připoutanej... 🙂

a už taky OK 😀

k.ate
8. feb 2011

teda chtěla jsem napsat už taky konec OT, mám tady puštěnou teleizi, do toho koukám na malýho a ještě píšu a pak to takhle dopadá 😀

sirinka
8. feb 2011

ja som malu v aute kojila...kym bola vo vajicku....ale ostavala som priputana a aj mala bola v sedacke...chrbat trpel, ale dalo sa....

carodejnica
8. feb 2011

Ja sa pripájam k dojčiacim v aute. 😕 Ale presne, bola vo vajíčku (my sme používali skoro do roka) a ja som bola tiež zapnutá pri nej vzadu stredným pásom. A bolo to len dva krát, boli sme na dlhej ceste vyše 200km, chrbát ma bolel ako sviňa, ale chcela som byť čo najskôr doma. 😖 Teraz už vydrží bez dojčenia, dostane čaj, alebo vodu. Alebo radšej zastanem.

@lucinka1104 to je sranda 😵 typický chlap.. 😅 nepočula som ešte o takom prípade, že by sa staršie dieťa radšej dojčilo, ako mladšie.. 😵

lucinka1104
8. feb 2011

no malá už od polroka vymýšla a už ľ mesiace sa kojí len v noci 😕

olifcek
8. feb 2011

@majdula i tu papa... tu to maskujem ciapockou so siltom, ktoru ma Olivka
https://www.modrykonik.sk/fotoblog/olifcek/albu...

carodejnica
8. feb 2011

@olifcek jéjko, krásne 😵 😵 😵

carodejnica
8. feb 2011

@olifcek to máš nejaké špeci tričko? a navrchu nákrčník? či? a to bordové je nejaký tiež špeciálny návlek na manducu? ale kabát sa ti už nedá zapnúť, alebo áno?
(no musím sa teoreticky nabiť vedomosťami, pri druhom jednoznačne "manducujem", síce zatiaľ nie som tehu, ale človek nikdy nevie, však?)

olifcek
8. feb 2011

@carodejnica bundu nezapnem veru... kebyze planujem dalsie babo, kupila bych si original bundu na manducu, ale takto mi to prislo zbytocne... to bordove je veru super deka, dvojita na manducu x;o) a nenosim ziadne original tricka, su nesmierne drahe... nosim tielka, kde v pohode viem prso vytiahnut, sveter, nech som dole zapnuta a hore rozopnuta, nakrcnik a vetrovka 😉

bubelko
8. feb 2011

@zuzkat1 @olifcek @carodejnica a vsetky, ktore zvyknete kojit za jazdy:
http://www.adac.de/infotestrat/tests/crash-test...
http://www.adac.de/infotestrat/tests/crash-test...
http://www.adac.de/infotestrat/tests/crash-test...

tu je text, video a rozbor adac testov pri nezapnutom zadnom pase a prudkej brzde ci celnej zrazke pri 30km/hod. co teda je velmi mala rychlost. teraz si to znasobte a predstavte si, co sa stane ak idete tych beznych 50km/hod cez mesto...
a tiez si skuste uvedomit, ze nieco podobne sa stane, ak ste zle priputane. tu nejde o to, ze trpi vas chrbat, ale vam ten pas, ktory ide kade tade, len nie tade, kade ma, moze poskodit pri takomto brzdeni vnutorne organy. ak sa nabuduce rozhodnete kojit pocas jazdy, lebo vase milovane dieta place, tak si pozrite nejake podobne video a zamyslite sa nad tym, kto bude to dieta kojit v pripade, ze vy budete na are v nemocnici 😕
alebo si pripadne polozte otazku, akoby ste kojilim, keby ste nesedeli vedla dietata vzadu, ale sedel by tam jeho surodenec? 😕

dlabinecka
8. feb 2011

@bubelko Sorry, já myslím, že se snažíš marně - kde nic není ani smrt nebere 😀 😀

sirinka
8. feb 2011

@bubelko a preco by mal ist kade tade....len akurat nesedim opreta ale som nahnuta dopredu... kolkokrat sa aj s predneho sedadla musim otocit dozadu ak som spolusediaca...ked soferujem, tak sa samozrejme neotacam... 😝

olifcek
8. feb 2011

@sirinka presne ako pises... ja mam ten pas tak ako ma byt, a ked sa prudsie zabrzdi, tak ma potiahne dozadu, ale nie tak, aby mi ublizil...

a ako som pisala, my auto nemame, takze ho vyuzivame minimalne... zatial vlastne to bolo mimo mesta len 2x a po meste asi 7x /co si spominam/ a z toho 2x v hummere...

@bubelko uz neries, oki?

bubelko
8. feb 2011

@sirinka skus sa prosim ta v aute pozriet ako ti ide pas, ked si nahnuta. a presne, ked si spolujazdec a otacas sa dozadu, takisto sa pas posuva - ta vrchna cast, ktoru mas pri krku - staci par milimetrov a obesis sa ako nic ☹

bubelko
8. feb 2011

@olifcek nebudem, vidim, ze to nestoji za to, su to okrem toho vase deti
@dlabinecka mas pravdu 😉

sirinka
8. feb 2011

@bubelko ale uz trosku prehanas...vsetky tieto veci zavisia od milion roznych suhri, ktore sa v dany okamih stanu a netvrd mi, ze ty sa v aute nikdy ani nepohnes, len aby sa ti pas nepohol ani o milimeter....mimochodom zaujimalo by ma napr. ako riesis zapnutie pasov v aute, ktore ich nema nastavitelne, lebo kazdy clovek ma trosku ine proporcie tela a pod.... takze pas v kazdom pripade ano, aj deticky v kazdom pripade bezpecne v sedackach...ale nerobme hororove scenare... 😉

olifcek
8. feb 2011

@sirinka 😵 😵

bubelko
8. feb 2011

@sirinka neviem, ako to riesi clovek s nenastavitelnymi pasmi - mne ich v autoskole na favorite instruktor upevnoval specialnou spinkou, aby som sa neobesila. v mojom aute si ho nastavujem podla vysky 🙂 a myslim, ze v dnesnej dobe sa uz auta bez nastavitelnych pasov nevyrabaju 😉
horove scenare nerobim - upozornila som iba na jedno mozne zranenie. a mas pravdu, kazda nehoda je zhoda okolnosti.
inak v aute sa mi pas neposuva, pokial necvicim na sedadle, takze to fakt riesit nemusim ...
a ako som pisala - vase deti, vasa zodpovednost...

johanka.
8. feb 2011

@kaja73 ja som hipseat kupila cez noseniedeti.sk. Nie je to tam oficialne v ponuke, ale opytala som sa, ci to nahodou nechcu zaradit do ponuky, ze by som mala zaujem. Tak mi ta kocka odpovedala, ze po nich uz tiez poskuluje a ze si objedna aj pre svojho syna, na skusku, z Ciech, tak ze nech sa k nej pridam. Vyslo ma to cez nu o poznanie lacnejsie nez keby som si to kupovala ja priamo z Ciech. Vtedy sa aj bavila s tym ceskym disributorom o obchodnych podmienkach, spekulovala, ze by to zaradila aj do svojho obchodu. Tak skus jej napisat, mozno objedna aj pre Teba. Ona ma moznost to platit z Ciech aj dat si to poslat do Ciech, takze neplatis to cezhranicne predrazenie.

johanka.
8. feb 2011

@olifcek mna manduca velmi neoslovuje, ja som stary satkovy romantik 😀 No nic, skusim tiez nacvicit dojcenie v satke, aj ked neviem, ci mi to s takym velkym dietatom pojde. Ked ona si casto chce len cucnut, par sekund a bezi dalej, a kvoli tomu ju zakazdym strkat do satky a vyberat von... hmmm... ale zas ked si pyta vonku, tak vacsinou je to na dlhsie... no, uvidime.

olifcek
8. feb 2011

@johanka. 😀

k.ate
8. feb 2011

@bubelko ale ony holky mluví určitě o tom pásu, co je uprostřed a ten starší auta mají jen dvoubodovej - přes pas. Novější už mají i uprostřed ten tříbodovej, což je bezpečnější, ale zas tak dlouho se to v autech nedělá, počítám, že tak 6 - 7 let? Nebo já to do té doby v žádným neviděla a to u nás v rodině se mění auta docela často za úplně nový... (teda náš případ to není, my budem kupovat starší 😀 ). ale to jen tak, že ten dvoubodovej se zas tolik kam posunout nemá, jako ten tří... 🙂 To je jeden z důvodů, proč mě manžel, když s někým jedem v autě a musíme bejt v zadu všichni tři, nenechává sedět uprostřed, ale sedá si tam on, protože chce, abych byla já připoutaná o kus bezpečněji, než on 🙂

Jinak asi záleží na řidiči, ale mě by teda fakt v životě nenapadlo kojit mrňouse během jízdy. Jasně, nehoda je souhra spousty náhod, ale prostě se to stává a stává se to často a jezdit autem a říkat si, že "mně se to zrovna nestane" je šíleně krátkozraký.

mmmk
8. feb 2011

@majdula Tu mas kojbu v elastickym satku http://www.mobywrap.com/t-instructions-Breastfe... Jinak v manduce jsem kojila asi jen 2x, to jsem si trochu povolila bederni cast, posunula si ho niz a uz to bylo. Jenze mlady pan k tomu potrebuje klid, tudiz asi radsi pocka dom 😅

bubelko
8. feb 2011

@k.ate no to je mozne, ze su tam len 2-bodove 😉 to ma fakt nenapadlo, kedze 7 rokov uz jazdim na aute, ktore tam ma sialeny 3-bodovy pas, ktory je este k tomu aj velmi na fest, takze mi na um 2-bodovy ani neprisiel. v tom pripade je naklonenie omnoho jednoduchsie 😉