Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

dankariska
15. feb 2014

@siska53 Zaujima ma to preto, ze som prvorodicka a vela som sa docitala o dojceni. Ak nebudu komplikacie, rada by som mala malu pri sebe hned od porodu a nonstop. Tak som chcela pocut skusenosti mamiciek, ci to niektora takto v porodnici mala a ako to zvladali.

majka1981
15. feb 2014

@dankariska dojcit na poziadanie, co najrychlejsie prilozit na prsnikk po porode (u nas to bolo mozne az 8 hodin neskor, lebo Sebastian nedychal ked sa narodil a bol 8 hodin v inkubatore). nedovolit ziadne prikrmovanie, ziaden cumel. dobre jedlo, dost pit. kojit po leziacky ak to nefunguje, tak nechat si to ukazat. je to potom ta najväcsia pohoda a mozes si oddychnut

ejuska79
15. feb 2014

ahojte, mam synceka, o tri tyzdne bude mat 2 roky, tiez je kojeny a je dost zavislak, cez den je to este o.k, kojim ho tak 5 krat, len v noci je stale hore a dokym mu nedam hrozne place, ak je to vsak po hodine, necham ho vyplakat, (vresti aj hodinu), samozrejme ze sa nevyspim...rano musim fungovat, zaviest dcerku do skolky a potom s malym atd.. to vsak nie je problem... problem je, ze od marca nastupujem do prace, maly ide do jasliciek, v podnelok zaciname s adaptaciou.... a velmi sa bojim...nechcem ho este odstavit...len sa bojim, ze potom bude pytat este viac a nevyspim sa uz vobec, rano budem chodit na 7, este musim zaviest dcerku do skolky, maleho bude vodit muz az na 8... chcela by som ho kojit hocikedy ked prideme domov a potom uz len vecer a nadranom..ako to docielit? dakujem...

siska53
15. feb 2014

@danjelca ja som uz dostala a caka ma do tyzdna druhy cyklus...prisiel presne mesiac po tom, co som zredukovala dojcenie na jedno denne.

siska53
15. feb 2014

@dankariska jasne... A urcite sa nenechaj odbit..vacsinou uz prikaldaju hned po narodeni v pripade prirodzeneho porodu. Akurat pri sekcii to nechcu robit, mne to odmietli. Pri malom mi sice nic take ani nenapadlo, bola som zo vsetkeho vyskovana, ale pri malej som sa uz na to opytala.
Ved drzim paste, nech to ms tak, ako si si to naplanovala. A keby ol problem s dojcenim, urcite trvaj na pomoci a maj v zalohe laktacnu, keby si doma potrebovala pomoc.

hradnapani
15. feb 2014

@danjelca ano, ja sa z toho uz teraz celkom aj tesim, uz to neberiem s takym sentimentom. A prichadza to vo vlnach... par dni sa odtahuje, potom sa potrebuje par dni dotankovat 🙂 Akoby sa nevedel este sam uplne rozhodnut, ale nechavam to na neho.

emocia
16. feb 2014

@ejuska79 Ejuska, ahoj, Čaká ťa nie jednoduché obdobie, pričom dojčenie synčeka ti môže veľmi, veľmi pomôcť. Prehĺb očný kontakt s malým pri dojčení, povedz mu na začiatku dojčenia niečo láskyplné, usmievaj sa na neho. Bude šťastný a to mu pomôže si chvíľu dojčenia viac užiť. Povedz mu spiklenecky, že "dáme aj potom" 😉 😉 Nech sa môže tešiť. Teraz vo fáze "zácviku" v jasličkách sa snaž dojčiť v intímnej atmosfére, najlepšie v posteli. Počas dňa sa snaž vytvárať pokojnú, tichú atmosféru bez TV a rádia, aby si sa mohla s ním zhovárať, aby ťa mohol "nasať" celú. Prehĺbi sa tak vaša vzájomná dôvera, čím mu pomôžeš tým zvládnuť (o pár týždňov) nové prostredie a odlúčenie od teba. Usmievaj sa čo najviac. Vráti ti to, bude vyrovnanejší. V noci ho nenechávaj vyplakať, lepšie je dať si ho k sebe a prisávať, kedy chce. Ak bude prá dní pri tebe, uvedomí si, že si stále dostupná a nebude sa tak často dojčiť, skôr sa možno iba prisaje, aby sa mohol usistiť, že si tam, a aby mohol zaspať lepším spánkom. Aj ty sa lepšie vyspíš. Po návrate z práce dojči podľa jeho potrieb. Tak pomôžeš aj sebe, lebo, ak sa takému malému dieťaťu odmietne dojčenie, na ktoré je zvyknutý a nechá sa plakať, vlastne prehráva aj on aj ty a aj ostaní, čo sú tam... lebo plačom a zúfalstvom kontaminuje celú atmosféru... je lepšie mu poskytnúť dojčenie, nielen pre samotné dojčenie, ktoré ma veľmi veľa funkcií, ale v tomto prípade aj, aby bola pohoda (aj to je funkcia dojčenia), aby vám bolo všetkým dobre, aby ste všetci vyhrali 🙂 Nech sa vám darí! Ema

emocia
16. feb 2014

@dankariska Ahoj Dankariska. Dieťatko, pokiaľ nie je ohrozené na živote, po pôrode patrí neumyté, iba osušené na telo matky. Aby sa adaptovalo na zmenu situácie a aby sa mohlo spontánne prisať. Ono má výlučný záujem: zažívať mamičku, pokračovať v tom móde, ktorý malo v maternici. Iba na tele matky môže zažiť kontinuitu, neprerušenie kontaktu s matkou. Každá separácia, pokiaľ na ňu nie je medicínsky dôvod, je škodlivá. Poškodzuje matku aj dieťa a komplikuje všetko, štart dojčenia nevynímajúc. Ale v našich pôrodniciach bonding (položenie na telo matky spôsobom "koža na kožu") žiaľ, nie je bežný... Počula si už o Pôrodnom prianí – ? Pozdravujem ťa. Ema

dankariska
16. feb 2014

@emocia Ahoj Ema. Presne to som si citala a paci sa mi to. Tak by som to chcela. Rada by som si pripravila porodny plan, len som zvedava ako bude reagovat nemocnicny personal. Preto som chcela pocut skusenosti matiek z porodnice. Tiez to ako to mamicky prezivali, ked bolo dietatko s nimi ihned od porodu nonstop. Pocula som, ze u nas v Presove vyhoveju, len neviem nakolko. Ty mas nejake skusenosti, ci uz svoje, alebo z okolia?

emocia
16. feb 2014

@dankariska Dankariska, ahoj. Hľadaj kontakt na nejakú dulu, neviem či v Prešove sú, ale v KE ich je dosť. Ony majú k dispozícii pôrodné plány a taktiež robia predpôrodné kurzy. Absolvovať taký kurz môže mať pre rodičku veľký význam. Inak pôsobenie duly na správnu dispozíciu matky pri pôrode je veľmi prínosné. Nech sa ti darí! Alena (budem používať moje naozajstné meno 🙂

eicul82
17. feb 2014

Ahoj, bohužel nemám čas pročítat všechny příspěvky, chtěla bych syna - 20 měs postupně přirozeně odstavit, ale jak na to? Poradí mi někdo? Kojím přes den i noc dle chuti tzn. někdyi 5x za den, málokdy se mi ho podaří přesvědčit, že už mlíčko není, když nedostane, tak hrozně řve, chtěla bych snížit frekvenci na 1x za den. Pokoušeli jsme se zbavit nočního kojení a po 2měs. neúspěchu jsme to vzdali 😀děkuji za všechny rady a zkušenosti a doufám, že to nějak půjde i bez jeho řevu 🙂

katyxq
17. feb 2014

@eicul82 jenže přirozeńho odstavení pochází spíš od dítěte než do matky a obvykle nastavá až po 3.-4. roce 😉

eicul82
17. feb 2014

@katyxq No to néééé 😀 A proč se některý děti samy odstaví kolem roku a některý ne? Já bych to fakt chtěla nějak nenásilně, bez toho řvaní 🙂

katyxq
17. feb 2014

@eicul82 neplést bojkot kojení (z důvodu sníženého toku mléka, i když si maminky myslí, že se dítě samo odstavilo, neni to tak) a přirozené odstavení ... https://www.modrykonik.cz/odstaveni-ditete a https://www.modrykonik.cz/bojkot-kojeni

petra123456789
26. feb 2014

Ahojte, moj syn má 2 roky, v septembri ho chcem dať do školky, ešte ho kojím, on bez cicíka nezaspí, v tomto veku sa už bojím odnaúčať ho, je zvyknutý a musím asi počkať na obdobie keď bude viacej chápať a vysvetliť mu nejako že už je na cicik velký.. Preto mám obavy či v školke zaspinká s ostatnými detičkami,.. Ked je bezomna nevyhladáva cicík, je dosť spoločenský, boli sme v školke pozriet velmi sa mu páčilo... Preto sa chcem spýtať či niektorá z vás nebola v situácii ako ja.. Mám strach iba toho obedného spánku v školke,,, keď bude vidiet ostatné deti že spinkaju a ja tam nebudem, žeby zaspal??

siska53
26. feb 2014

@eicul82 ja som,to tu uz pisala -octovala,som,si,prsia. Teraz sme na jednom-rannom kojeni uz od 24.12.2013. Ja som,si,octpvala cez den,lebo ona bola schopna aj 20x dobehnut a mna uz z toho prsia boleli. Vecer a rano cucala. Potom,som si octovala cca po mesiaci,ked uz cez den nechodila, vzdy vecer,to,od toho 24.12. teda pije mliecko uz len rano.
ja som jej akoze nebranila,dala,ked pytala,no ale,octove jej nechutili.len ja ju musim uz odstavit so zdrav.dovodov,lekari mi nakazali kvoli chorobnosti.(mojej).

ank
26. feb 2014

@petra123456789 Moja malá ide v apríli do škôlky a tiež ju ešte kojím pred spaním. Nejako sa toho poobedňajšieho spánku neobávam. Doma má už svoje rituály a k tomu patrí aj kojenie, v škôlke bude úplne iné prostredie, deti, postieľky, tak si myslím, že jej tam kojenie chýbať nebude. Mám vyskúšané, že keď som nebola večer doma a malú uspával manžel, tak si na mlieko ani nespomenula. Ale inak večer bez mlieka neexistuje...
A do septembra je ešte ďaleko, chlapček bude dovtedy väčší, zrelší...

matja
26. feb 2014

@petra123456789 -- moju dcerku budem pripravovat tak, ze obcas cez obedny spanok nebudem doma a bude ju uspavat niekto iny. Neverim, ze sa do sept. odstavi, tak aspon takto ju v lete budem pripravovat, nech si zvyka bezo mna zaspavat.

eicul82
26. feb 2014

@siska53 tak to je mazec 😀 no v nejvyšší nouzi asi použiji 🙂

petra123456789
26. feb 2014

@matja ja si myslim že keby som neni doma cez obedny spanok tak by proste nespal,,, hral by sa,,

zuzkaanicka
26. feb 2014

@petra123456789 obe dcery isli do skolky s tym, ze boli este kojene ... doma by bez kojenia nezaspali, pri prvej som sa bala, ako to bude v skolke-uplne bez problemov ... nakojila som ju rano a potom az po navrate zo skolky ... od prveho dna tam spavala bez problemov ... pri mladsej som uz nic neriesila, bola som kludna a myslim, ze mozes byt aj Ty 😉

luciauk
26. feb 2014

@dankariska prikladať čo najčastejšie, starať sa o dieťa, je najlepšie na urýchlenie zotavenia po pôrode, hovorím z vlastnej skúsenosti 🙂

@ejuska79 ja som mala ten istý problém, nechcela som odstaviť úplne, tak som ho musela odučiť od nočného dojčenia, inak sa nedalo, práca, ďalšie deti...neľutujem to, lebo sme sa potom dojčili ešte dlho 🙂

@eicul82 táto stránka je určená podpore prirodzené odstavenia, takže asi ti moc neporadíme, lebo prirodzene sa môže odstaviť iba dieťa samé...ale možno ti poradia mamičky, ktoré museli zredukovať dojčenie zo zdravotných dôvodov napríklad. ja som odúčala len od nočného dojčenia, kvôli vyčerpanosti, musela som nastúpiť do práce. ročné dieťa sa neodstaví samo, alebo tak jedno z milióna 😅

@petra123456789 v škôlke nebude cicík, tak nebude ani potreba mliečka. ak bude plakať, tak to je prirodzené, pre každé dieťa, nie len dojčené, takže určite kvôli škôlke neodstavuj 🙂 môj syn si musel zvyknúť zaspávať bezomňa, ked som bola v práci. dieťa sa rýchlo prispôsobí.

emocia
26. feb 2014

@eicul82 ahoj. Nedá sa to urobiť "nenásilne", ke'd malý řve... prirodzené odstavenie znamená to, že on si určí, že už stačilo. Ak sa budeš presadzovať so svojimi predstavami, a vôbec, prečo vlastne ho chceš odstaviť? – tak jemu, sebe a aj ostatným, čo s vami žijú, pripravíš nepohodu, nepokoj, veľa plaču a zúfalstva tvojho syna... a tak budete prehrávať úplne všetci. Za predpokladu, že malému dáš, čo bytostne potrebuje, veď má iba rok a pol... tak táto deštrukcia nenastane. Je praktické a veľmi múdre zvoliť vždy cestu spokojnosti všetkých. Je pre matku oslobodzujúce prijať logickú tézu, že má doma dojča (kojence) a podľa toho postupuje. V tom zmysle, aby príliš nezaťažila dieťa (plač, neporozumenie prečo ma mamička odmieta) a takisto ostatných členov rodiny. Buď múdra a pritakaj (vyjádři souhlas) s potrebami dieťaťa 🙂 To jediné je v tomto jeho veku správne, zodpovedné a odrážajúce tvoju múdrosť a srdce zároveň 🙂 Želám vám obom všetko najlepšie, Alena, laktačná proadkyňa BA

emocia
26. feb 2014

@petra123456789 je úplne skvelé, že ho budeš dojčiť naďalej 🙂 To, že cez deň bude bez toho, mu vynahradíš večer a v škôlke si možno pár dní posmúti, ale ako píšeš: "Exempla trahunt" (príklady tiahnu), pravdepodobne postupne porozumie, že "teraz je to tak a večer zas dostanem a bude to super" 🙂 len ho teda večer uspokoj, aby mal v tom istotu. Veľmi mu tým pomôžeš! 🙂 Aj sebe... Držím palce! Alena, laktula (poradkyňa)

karamelka100
26. feb 2014

Môj syn má už cez 3 roky a ešte stále ho to drží. Občas musí sa aspoň pritúliť. A nemyslím si, že by mu to nejako ubližovalo. Taký môj malý cicík.

jja
7. mar 2014

Nuž dievcence moje, musim skonstatovat (smutne) ze nase cuckanie sa z asi nadobro skoncilo....mala si na svoje 4 rocky zmyslela ze chce spavat vo svojej postielke vo svojej izbicke , sem tam s nou tam spi jej starsia sestricka, a le cez tyzden vacsinou sama, aj ked ju este uspavam ja, tym ze jej precitam rozpravku a potom drzim za ruku, ale akosi zabudla na mliecko... 😒 na jednej strane som strasne rada ze to prislo samo a bez placu a kriku, uplne normalne...na druhej strane mi bude chybat to mojkacie "male" babatko🙂🙂🙂

A druha vec. baby chcem sa vas spytat, ci mate skusenosti s tym ze sa v noci boji...ako ste to riesili? tym ze stale spavala so mnou, bola v noci kludna citila ma vedla seba. teraz ked som odstahovala vedla do izbicky, mi vecer hovori ze sa boji v noci "strachu" aby som nesla do spalne....ked zaspi, ja odidem , a v noci iba raz ju idem prikryt, to si na mna zakrici a potom spi do rana...ale vecer na nej vidim ze ma strach....

krmv
15. mar 2014

vsechny vas tady zdravim a rada bych se pridala do diskuze.
dcera ma 10 mesicu a vecer, v noci a rano kojim a nekdy i pres den, jinak ji celkem vse s tim problem nema, ale umele mleko uplne odmita a vsichni kolem uz rikaji, kdy zacnu odstavovat. Priznam se ze si to nejak zatim nedovedu predstavit, ze nebude mlicko ode me, ale jednou to stejne prijde a bude to tezke pro nas obe. meli jsme ted tri mesice i obdobi, kdy se v noci budila po 2-3hod. ale nebylo to hladem, ale chtela prso do pusiny parkrat podudala a opet usla a jak jsem si dala do postylky, tak za dve hodiny opet vzhuru, dudlik nechce od narozeni takze to dohani tim prsem.
Kdy je asi nejlepsi prestat kojit a jak zacit s umelym mlekem aby ho prijala a bumbala.? malinko mam z toho strach.

katyxq
15. mar 2014

@krmv a proč bys měla přestávat kojit a dávat UM (pouhý nedokonalý pokus o néco podobného MM)? Mlíčko od tebe samo nezmizí, dokud budeš kojit, tak bude 🙂. Tato skuoina je o dlouhodobém kojenía přirozeném odstavování a tím se myslí kojit zhruba do 3-4let (nebo i víc) a odstavení tehdy, až k tomu dospěje samo dítě.

krmv
15. mar 2014

tak urcite bych taky chtela kojit co nejdele, ale planujeme druhe, tak uvidim do kdy budu kojit asi

luciauk
15. mar 2014

@krmv to by bola skoda, také maličké odstavovat. Keď to necháš plynúť prirodzene, bude to bezbolestné 😉