Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

gedren
27. júl 2008

Moji Helence je 21 mesicu, odstavila jsem pred nekolika tydny, protoze kvuli tehotenstvi me to uz dost bolelo a taky jsem mela trochu strach, kdyz mi pri tom valchovala bricho. Jinak na mne nikdo nikdy moc kecy nemel, protoze me kazdej zna jako alternativni matku, co si do niceho nenecha kecat - ale priznam se, ze mne samotny uz to posledni dobou bylo docela neprijemny, kdyz se kazdou chvili jala me na verejnosti (v praci, v MHD..) svlikat, ne ze bych byla nejak pruderni a stydela se za svy polonahy telo ;), ale proste uz jsem se tim cejtila omezovana a mela jsem pocit, ze si to decko dela co chce. Jakoze kdyby se kojila jen treba doma pred spanim, tak ji vesele kojim treba do peti let, ale tohohle uz jsem mela dost.

No a musim rict, ze jsem fakt rada, ze jsem ji odstavila. Bez breku se to teda neobeslo, ale to trvalo jeden den a od ty doby v pohode. A ted je super, ze se ke mne chodi tulit, driv kdyz jsem ji chtela pritulit, hnedka sla po koze a mela jsem pocit, ze me ma jen "na to" 🙂. Na druhou stranu jsem zase rada, ze jsem vydrzela minimalne nez ji vylezlo prvnich 16 zubu, protoze to byla porad uplakanek a pricuc uklidni nejrychlejs, zejo 🙂

evaka
28. júl 2008

Mucilinka,
Je pravda, ze mliecko uz nie je take vyzivne ako prvych 6 mes., ale ked to vyhovuje vam obom a nevadi hlavne tebe, nieto o com. Len si to nepokaz recami cudzich, je to tvoje dieta a ty budes zit s pocitom, ze si pren urobila maximum. Uzivaj si ten pocit kym mozes, a bude vam to prijemne, ja som mliecko zacala stracat v 7 mesiaci a nemohla som to ovplyvnit, mala som z toho dobru depku, vies kolke by sme sa s tebou vymenili? Prajem vsetko dobre.

sirinka
28. júl 2008

evaka ale to mliecko je aj nadalej dostatocne vyzivne...nestraca vekom na svojej kvalite 😉 meni sa iba v suvislosti s matkinou stravou. dojcenie ma aj svoj vyzivovy vyznam vo vyssom veku, nehovoriac o imunytnych faktoroch, ktorymi je to dietatko neustale z mliecka dopovane...

nika251
28. júl 2008

Ahojte. Pridam svoj nazor. Ja som zial kojila len do 3 mesiaca potom odislo uuuuuplne mliecko a hrozne moc mi to chyba. Neviem ci by som vydrzala kojit do 2 rokov ale myslim si, ze je to na kazdej mamicke ako dlho. Pokial to nie je do skolskeho veku a neobtazuje tym inych ludi tak do toho nikoho nic nie je. Kojenie si treba plne vychutnat aby ste potom nelutovali ako napriklad ja. Maly ma 8 mesiacov a tak strasne mi to chyba ☹ 😢

zuzana222
28. júl 2008

ahojte dievcata. My mame cez rok a pol a kojime sa stale. Cez den cca.2x a vnoci sme uz prestali. Ale negativne ohlasy z okolia - zial starsie rocniky sa cuduju uz pekne dlho, ked mala mala rok, tak sa naramne cudovali ze naco tak dlho. Ja to nepocuvam, ved to je moja vec, ale oni skutocne boli zvyknuti, ze zenska kojila do nejakeho max.3 mesiaca a podme do roboty a deti do jasiel alebo starym rodicom. Kazdy nech si spravi ako sam uzna za vhodne. Mimochodom som na youtube videla ako zena kojila dve velke dievcata cca. 11 a 13 rocne a to uz mi hranicilo s niecim nenormalnym....... majte sa

ladunka
28. júl 2008

Ahoj, také mám 21 měsíční dcerku a stále ji kojím. Nikdo mi do toho nemluví, pouze když se po mně malá nějak vehementně sápe, občas někdo pronese (např. tuhle tchyně): jo, kojení je pěkná věc, ale pak ty konce 🙂 Názor se kterým se muculienko setkáváš u lékařů, že dítě mateřské mléko nepotřebuje a že to mléko není dostatečně kvalitní, mě fakt rozesmává. Předdstavuju si u toho tu vysoce pasterizovanou bílou vodu, která se prodává jako kravské mléko a které naše děti podle lékařů zpravidla "potřebují".. Tvoje lékaře chápu do té míry, že Tvoje tělo může být při dlouhodobém kojení přeci jen vyčerpanější než kdybys nekojila.

No jinak ale kojení je fakt vysoce individuální věc, mezi mámou a dítětem a nikomu do toho nic není. Taky mně občas moje dítě obtěžuje, když se dožaduje kojení na nevhodném místě nebo v nevhodnou dobu. Většinou se s ní dá domluvit, ale jsou situace, kdy kojit vlastně nechci, ale rozhodnu se mléko dát v zájmu všech, a to je mi dost nepříjemné. Dcerka mě naštěstí až tak nesvléká, je docela zvyklá, že s kojením musím souhlasit i já. Nedávno jsem se rozhodla, že už pokud možno kojit nebudu na veřejnosti (dřív mi to přišlo přirozené), přeci jen už to dávno není kvůli akutnímu hladu, a i dcerka je už dost velká, než aby ji při tom někdo okukoval.

Mimochodem třeba můj muž je moc rád, že kojím a asi by nejradši, abych nikdy nepřestávala, dcerka je totiž po tom celá taková šťastná 😵

evaka
28. júl 2008

Sirinka, nie som odbornik na zlozenie mater. mliecka, ale od viacerych lekarov viem, ze po pol roku sa jeho zlozenie kvalitativne meni a nema az tolko zivin ako v prvom polroku. Cim nehovorim, ze nie je vyzivne, osobne som za kojenie co mozno najdlhsie, tak ako som uz napisala.

smisela
29. júl 2008

Ahojte,Ninka ma 14 mesiacov a stále kojíme a na otázky okolia do kedy chcem kojiť,dovtedy do kým to bude nám obom vyhovovať 🙂 kojíme sa ráno a večer a mňa to vôbec neobťažuje,prave naopak 😉 čo sa týka zloženia materského mlieka,určite už nie je také plnohodnotné,ale ak vám dieťa odmieta iné mlieko.tak som rada,že kojím 🙂

sirinka
29. júl 2008

baby preco by malo byt menej vyzivne alebo plnohodnotne??? to mlieko je stale rovnake, len ked v neskorsom veku menej kojite, ono sa akokeby zahusti...v mensej davke bude viac tukov imunitnych faktorov a pod...samozrejme uz babatku nestaci samotne mliecko, ale to ani UM alebo KM. a kvalitativne sa zmeni fakt iba v zavislosti od stravovania matky...vit, mineraly...

lienka79
29. júl 2008

Ja si myslim,ze kasli na okolie...pokial to vyhovuje vam obom..\Akurat nesuhlasim s tym,ze v 2 rokoch je to prirodzena vyziva...Do roka snad, potom je uz len doplnok stravy..iste lepsi,ako formule...ale tak to bolo asi aj msylene..
Takze neries okolie.Mas svoju hlavu a viec,co je pre tvoje dieta a aj teba najlepsie...
A nesuhlaim s tym,ze ak by nemalo vyznam,priroda zariadi,aby nebolo..
U nas malo vyznam a nperiek tomu mi kopjenie nebolo dopriate ☹ ,len odstriekavanie do 4 mes.... ☹

smisela
30. júl 2008

Možno mlieko nie menej výživné,ale už by nepokrylo potreby a nároky organizmu,čo sa týka vitamínov,minerálnych látok a pod.a pravdupovediac v neskoršom období je kojenie pre dieťa aj psychickou záležitosťou.

fofinka
30. júl 2008

Ahojky maminy,tak jsem si pečlivě přečetla celé tři stranky a musím se přidat.Mam čtyř měsíční holčičku a bez kojení si to nedokážu představit 🙂 .Když vynechám stránku výživy,tak ty nádherné pocity když malinká saje..skoro až pláču a ona je také moc spokojená 🙂 🙂 .Dalo nám to ale velkou práci,v porodnici mi říkali že zřejmě kojit nebudu.Já to ale nevzdala a ted už je vše v tak jak má být a chystám se kojit jak bude moje zlatíčko dlouho chtít A NIKDO MI DO TOHO NEBUDE KECAT. Takže se holky držte a přeji vám hodně krásných chvil při kojení vašich drobečku,třeba i trochu většich 🙂 🙂 🙂

evaviki
30. júl 2008

Ahojte,
ja sice babo este nemam, ale dufam, ze aj ja budem kojit minimalne rok. Poznam pani, co kojila dokonca stvorrocnu dceru, ale tej uz doktor vynadal, pretoze zacala mat problemy, nejak jej vdaka tomu prudko ubudal vapnik a bola vycerpana. Takze kojenie ok, ale ak mate byt moc vycerpane, radsej prestat. Pokial vas to nijak nezatazuje, kludne pokracujte. Drzim palce 🙂

dajdarax
2. aug 2008

awojky 😎my sme sa cicíkovali do ľ4mesiačikov a vôbec to neľutujem... 🙂
som zdravotná sestra a viem ,že materské mliečko je to najlepšie pre dieťatko 😀
aj mňa štvali prejavy okolia...a ešte kojíš?čo si hlúpa? 😉 myslím,že to bola z ich strany závisť,možno nevedomosť
🙂 ...
a kdesi tu na nete som čítala,že kojenie po roku zvyšuje inteligenciu detičiek 😉 ..
tak sa držkaajte a užívajte si detičky,však je to ten najkrajší zázrak života 😎

dajdarax
2. aug 2008

ospravedlńujem saa...za preklep... 😀 do 24mesiačikov..páááááááááááááá 😎

bibula
5. aug 2008

my sa tiez este kojime,ondrik si uz aj sam pytta hrabanim do tricka,alebo vykrikuje dadada a robi hamahmham 😀 kaslem na okolie,aj mojej starsej dcere to vadi,ze kedy ho uz odstavim,tak vtedy jej poviem,chces aj ty?pod si cucnut,tak pokrci nosiom a zase mam 2 dni klud 😉

lara1znk
5. aug 2008

nic v zlom ale ja som to tiez citala v jednom odbornom casopise o tom nekvalitnom materinskom mliecku,
sama som kojila maleho ale v 8. mes. som ho odstavila, nejako samo to prislo

jacka
6. aug 2008

Ako može byt nekvalitne materské mliečko?to som ešte nikde nepočula.

kalu
6. aug 2008

Ahoj všichni, tak se taky přidám. Svoji Lucinku (16,5 měs.) taky stále kojím a bohužel taky občas poslouchám blbý řeči,jestli jí budu kojit ještě až půlde do školy atd. Nejhorší je to,když vám to řekne někdo z rodiny (v mém případě moji rodiče), holt my jsme vyrůstali v době ,kdy se vyloženě propagovalo umělé mléko, ženský většinou kojily jen v šestinedělí a pak hurá pro Sunar!!!
Ale já na takový řeči kašlu. Budu kojit,dokud nám to bude oběma vyhovovat- je pravda,že občas se cítím unavená a doslova vycucaná, ale pak to zase přejde a hlavně když člověk vidí,jak je malá po tom kojení vždycky šťastná !!!- manžel říká,že mu připadá jakoby si dala jointa. Jo, a taky jsme zatím marodili jen jednou (šestá nemoc), jinak nic ani kašel nebo rýma nebo ATB . A to malá byla často v kontaktu s nemocnýma a nic.

marika80
6. aug 2008

Ja som kojila do 18 mesiaca, a potom to nejak prislo a odstavila som ju. Plakala som ja a nie ona. Prislo mi to hrozne luto a tak ☹ . Nevsimajte si okolie co Vas po nich, ked to Vam vyhovuje na tom zalezi 😉 . Ked budete pripravene tak prestanete, ale moze to byt tazsie cim su deti starsie. O tom mlieku aj mne doktorka povedala, ale teraz nepije ziadne tak to materske mala asi aj tak lepsie ako teraz nic. Oni mozno myslia, ze uz im to mlieko nic nedava lebo uz maju ine poziadavky na zlozenie stravy. Ale som si s malou blizka a chora nebola ani raz(okrem nadchy 2X 🙂 ). A ide tam aj o citovu vazbu nielen o mlieko, nie? Takze si urobte kazda ako chcete, ostatny sa Vam do toho nemaju co starat 😀 .

grofka
7. aug 2008

Ahojte, moja dcerka ma 26 mes. a s kojenim sme prestali, ked mala 21 mes. Bola by som kojila urcite aj dlhsie, ale malicka dostala crevnu chripku a ani len moje mliecko jej nerobilo dobre. Tak som to "vyuzila" a presli sme na HAMI 3. Ale uz to nie je ono - teda pre mna... Ten uzasny blizky kontakt, objatia... mi moc chybaju ☹
Nase mamy a ich vekova kategoria ludi ma, samozrejme, ine nazory, pretoze ich doba nutila robit veci inak... Nase dietatka su len nase a my najlepsie vieme, co je dobre a spravne... Nech si vsetci myslia a hovoria co chcu, ked zavrieme dvere bytu, je to vsetko zase iba na nas... A ja som tomu moc rada...

paula
9. aug 2008

ahoj, ja mam 19ti mesicni dceru a taky stale kojim. Je to nejjednodussi zpusob jak ji uspat a utisit kdyz se vzbudi v noci. Na verejnosti nekojim nikdy a ona to ani nevyzaduje, je zvykla jen na mlicko pred spanim v posteli. Nekdy uz me to docela vadi, ze neumi usnout jinak a ze se v noci budi, ale kdyz jsem zkousela prestat, tak se v noci budila jeste vic a hystericky plakala, tak kojim dal. Je to pro me nejjednodussi.
Taky me mrzi nepochopeni okoli, hlavne mojich pribuznych, od cizich je to cloveku vic jedno. Pripada mi, ze je trend kojit do pul roku plne, do roku castecne, to vas vsichni chvali, ale jak kojite po roce, tak se kazdy tak divne pta, ty jeste kojis=? Rada bych rekla, ze je me to jedno, ale neni. ☹ Dost me to mrzi, protoze nekdy je to taky vycerpavajici a nikdo to neoceni. 🙂 Snad jednou moje dcera, az bude sama matkou. 😉 🙂

paula
9. aug 2008

taky bych se vas v tomhle tematu chtela zeptat, jestli vubec existuje takove batole, ze se odstavi samo? Proste ze najednou prestane prso vyzadovat? Nebo musi jit to rozhodnuti vzdy ze strany matky a neobejde se to bez place?

sirinka
9. aug 2008

paula pre tvoju dcerku robis to najlepsie, co mozes, mne tato myslienka dava strasne vela sily a nemam problem so zacudovanym a poburenym okolim...ja k tomu kojim hocikde...
a existuje vela deti, ktore sa odstavia samo...poznam take aj osobne, len to nikdy nevies, ci to bude v dvoch rokoch alebo v siestich 😅 😀

lienka55
9. aug 2008

Ahojte a maminky,moj maly bude mat rok zatial sa kojime ale uz len vecer a v noci a rano.Tiez som uvazovala nad otazkou ze dokedy kojit?Pytala som sa aj pediatricky a ta mi povedala ze tak do tych 15mes. ze potom to su uz len zavislaci.Tak neviem sama uvidime necham tomu volny priebeh.

zabka1003
9. aug 2008

Ahojte 😉
baby tak moja malá bude mať 8 mesiacov, a moja svokra je už teraz pohoršená nad tým, že ešte kojím.. 😀 😒 😒

paula
9. aug 2008

Sirinka diky, ja prave v okoli neznam nikoho, komu by se dite odstavilo samo, protoze vsechny zenske co znam odstavily driv nez ja 😅 a ted me strasi, ze mam zavislacka a jak to bude tezke ji odnaucit. Ale ja si proste predstavuji, ze ji to nejak prirozene prejde. 😉 Ale doufala bych, ze tak kolem tech dvou let. Kojit starsi dite uz me pripada divne.
Zabka, to jsou ty tchyne. 😉 Tady na konikovi nikdo pohorseny nebude. 🙂 Je super, ze svoji malou kojis. Ja kojila do 7 mesicu plne a v 8 jsme teprve zacinaly s prikrmy, zatimco jine kamaradky uz prikrmovaly 4 mesice. 😨 Kazdy at si to dela podle sebe, jak uzna za vhodne a druhym do toho nekeca, ze?! Jenze spousta mamin je presvedcena ze jen jejich reseni je to spravne a snazi se ho vnutit i ostatnim.

annag
9. aug 2008

Tak sa pridám do diskusie. Bábätko sa vie samo odstaviť, aj moje deti sa tak odstavili. Každé z nich je osobnosť, má iné potreby, iný stupeň mentálneho dozretia. Každé bábo má svoje vnútorné hodiny, kedy dospeje do štádia, že mliečko nepotrebuje. Pre jedno je to obdobie roka a pol, pre iné dva ... Z mojich skúseností viem, že detičky sa oveľa ľahšie odstavujú po roku a pol. Po tomto období sú na to zvyčajne aj psychicky pripravené a vtedy sa dá dosiahnuť stav, že to nespôsobí stres mamičke, bábetku ani celej rodine. Naopak, detičky do roka - roka a pol to znášajú často zle, čo sa prejavuje ich nervozitou, nechutenstvom a následným stresom mamičiek. Vzniká začarovaný kruh, v ktorom sa súťaží o to, kto koho skôr zlomí. Po tomto období treba občas urobiť test, či je bábo už pripravené na odstavenie: skúsiť vynechať dojčenie, najlepšie večerné, jednoducho ho trošku zabaviť, obalamutiť, jednoducho prsíčko neponúknuť, ak si bude pýtať treba mu ho dať, ak nie, je koniec dojčenia. Hlavne to treba robiť hravou, nenásilnou formou, lebo bábo veľmi rýchlo príde zo správania mamičky či okolia na to, že sa proti nemu "kujú pikle". Násilný pokus o odstavenie ho naopak vyprovokuje k tomu, že na prsíčku bude ešte viac trvať. Treba si uvedomiť, že to bola pre neho dosiaľ najväčšia a najdôležitejšia istota od narodenia a deti, tak ako aj dospelí, potrebujú k spokojnému životu pocit bezpečia a istoty. Ak im ho niekto, dokonca ich vlastná matka násilím berie, dokážu oň neskutočne bojovať. Ale dojčenie predsa nemá byť boj.

paula
10. aug 2008

annag, to jsi napsala moc pekne. a kdy "dozraly" tvoje deti k tomu, ze se samy odstavily? U nas to bylo zatim vzdycky jak popisujes - boj. Ja jsem nechtela dat a ona plakala a plakala az jsem prece jen ustoupila a dala ji. Nechci odstavovat s placem a rada bych byla, aby to probehlo v klidu. Jen se ted jeste snazim hubnout a pripada mi, ze mam asi min mlika, protoze ona se vzbudi v noci na kojeni a pet minut po kojeni se vzbudi zase a zase chce, to driv nedelala. A taky bez toho neumi usnout. No ale snad k tomu dozraje. 🙂 Vsak nebude miminko navzdycky.