Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

romcovaklarka
12. aug 2013

@chomik Ahoj, já teda kojila staršího až po návratu z porodnice, takže s tímhle tak úplně neporadím, určitě se snaž kdyžtak staršího kojit hned po miminku, aby pak byla pauza. Po návratu z porodnice jsem to dělala takto a nějak po měsíci nebo tak jsem každému přidělila jedno prso a má každý svoje.

Jinak ale s návštěvami to dobře zvaž, určitě znáš samozřejmě svoje dítě nejlíp, ale můj je taky dost mamánek a já jsem naopak zakázala, aby mi ho do porodnice vodili, takhle prý doma byl celkem v pohodě a teprve když jsem se vrátila, tak se na mě vrhnul jako klíště, yslím ale, že každé nové loučení v porodnici by pro něj byl nový stres a nová scéna 😕

chomik
12. aug 2013

@romcovaklarka A si ho aj nejako pripravovala na odlúčenie? Môj napríklad zaspáva len na prsníku - cez deň i v noci...si neviem, predstaviť, že ho neuvidím pár dní...môj by už mal mať 2 roky aj mesiac, tak snáď bude rozumnejší a nebudú žiadne scény 😒

romcovaklarka
12. aug 2013

@chomik Tak můj v době před porodem už se kojil většinou jen jednou denně po probuzení, nabízela jse, ale neměl moc zájem - asi mlíčko ani moc nebylo podle mě. V průběhu těhotenství se dostal ze 4 kojení denně na to jedno. A u prsa už dlouho neusínal - vlastně od bojkotu, který jsme přečkali na 10 měsících. Usínal jen s tím, že jsem byla s ním v pokoji. Někdy 2 nebo 3 měsíce před porodem se sám od sebe naučil usínat sám - dala jsem ho do postýlky po nějaké té ukolíbavce, výjiečně mlíčku a odešla, usnul si sám.

Bohužel poslední týden před porodem mi přesně prostonal - nějaká viróza s teplotama a začal zas v tu dobu vyžadovat mou přítonost až do usnutí 😒 takže načasování fakt pitomý. Myslím, že to přispělo k tou, že to odloučení moc dobře nenesl - jako v tu chvíli jo, protože si zvykl, že jsem pryč a fungoval normálně, doma prý za mé nepřítonosti žádné probléy a scény nebyly, ale když jsem se vrátila, tak z toho, jak se na mě vrhnul a pak za mnou všude chodil nalepenej jak klíště to bylo vidět ☹ Samozřejmě jsem se mu snažila vysvětlovat, že mám miminko v bříšku a že budu muset na pár dní odjet do nemocnice, ale podle mě byl ještě moc malej na to, aby to opravdu chápal.

No a po porodu jak se mlíko rozjelo, tak by se kojil furt - ze začátku snad víc, než mimi 😀 a taky to usínání u prsa nastalo znova po roce 😀 a to mu teda drží doteď, i když ta frekvence kojení už se trochu snížila a jak se dal víc do pohody, tak jsem to začala oezovat vyloženě na postel, tzn. před a po spaní a případně v noci (ano, začal se mi po porodu budit na mlíko i v noci 😝 ). Takže teď mi naopak celkem vyhovuje, že ho mlíčko většinou hezky uspí. Kojím je ale prakticky výhradně každého zvlášť, ze začátku jsem z praktických důvodů se snažila o tandem, ale právě klukovi to moc nevyhovovalo, asi mu přišlo, že tam je malá jako vetřelec 😔 tak jsem toho pak nechala a naopak se to snažím časovat tak, aby malá buď spala, když bude mít kluk čas na mlíko, nebo teď kyž je už větší, tak aby se na chvíli zabavila sama.

erzulik
12. aug 2013

@reni93 aj my mame takyto problem ja som kojila 19 mesiacov tj do maja 2013 a moja dcerka mi tiez nezje hocico dokonca si nic nechce chytit do ruky. Som z toho zufala

duratlicka
19. aug 2013

Baby,prosim poradte.Mala ma 20 mesiacov a je horsia ako novorodenec.Kazdu chvilu pricucnuta-den aj noc,uz som z toho unavena a stracam z toho dojcenia aj radost.Mam pocit,ze si z neho spravila nastroj moci,lebo to je jedina vec,v ktorej jej spravim vzdy po voli. Je to len take obdobie alebo sa to bude zhorsovat?Lebo to k ziadnemu prirodzenemu odstaveniu nesmeruje☹

luciauk
19. aug 2013

@duratlicka obdobie, vydrž, daj jej nejaké pravidlá, zamestnaj ju, aj seba, nebuď s ňou stále, daj ju strážiť, choď von, rob iné veci, čo ťa tešia, a potom ťa tá mala otravka nebude tak vyčerpávať 🙂

sonice
19. aug 2013

@duratlicka myslím, že je , alebo bude chorá! Zuby už má všetky?
Neboj sa nebude to navždy!!
Hlavne jej to nezakazuj, lebo začne o prsník o to viac bojovať,... lebo sa bude báť, že jej ho nechceš dať.

duratlicka
20. aug 2013

@sonice Mozno jej idu posledne stolicky.Ale nedovoli mi sa pozriet.Vsak ja to nejako prezijem😀

dazdovka
20. aug 2013

Ahoj devy, potrebujem podporu, ze sa to da. Nas baobab bude mat 20 mesiacov, o 12 dni nastupuje do jasiel, ale problem je v tom, ze ju stale kojim, pred spanim, po zobudeni... Po zobudeni je vacsinou mrzuta a strasne vzdy vyzaduje prso. Ja neviem ako to bude v jasliach, mate niekto skusenost s tym ako sa deti kojene na poziadanie vysporiadali s takou zmenou, ze kojenie uz len rano a vecer? Najradsej by som ale uz prestala kojit, lebo vsak do prace potrebujem byt vyspata a krpec ma v noci vycucava cca 4x, ale to v ramci pozitivneho ucinku kojenia na zivotnu zmenu (jasle) by som sa mozno este vedela obetovat.

sonice
20. aug 2013

@duratlicka jj, prežiješ, nemáš totiž na výber 😀

@dazdovka, vôbec to nerieš, prso nebude, tak ho nebude pýtať! Bude tam mať kopu iných vnemov, možno si ani nespomenie. Resp. rieš, až problém nastane.
Môj v škôlke,keď ho nasilu zobudia je tiež strašne protivný! Tak ho prosto nebudia 😀 naučil ich to.
KOjiť sa budete normálne ráno, večer v noci a možno keď príde z jasiel. Postupne to bude samé odbúdať!

luciauk
20. aug 2013

@dazdovka súhlasím s @sonice . dieťa sa správa úplne inak ako pri matke a prispôsobí sa podmienkam. dokonca si myslím, že od prvého dňa ti povedia učitelky v škôlke, že sa budí s úsmevom. ja som šla pracovať po večeroch od synových necelých 14 mesiacov, musel si zvyknúť, že sa chodí spať s ocinom alebo sestrami. a jeden deň v týždni som robila od skorého rána, tak aj budenie bolo bez mliečka. ono sa to samo vyrieši, snaž sa čo najmenej stresovať, lebo z vlastnej skúsenosti viem, že je to zbytočné. veľa šťastia.

dazdovka
20. aug 2013

Dakujem devy @sonice @luciauk za podporu 🙂 hned mi je lepsie,
toto je fantasticka tema, presne ako v nazve 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

sonice
20. aug 2013

@dazdovka rado sa stalo 😵 držsa!

majka1981
20. aug 2013

@dazdovka neboj, dieta to lepsie zvladne ako Ty. ked tam mama nie je, tak aj prso nie je a zaspi bez. neboj vsetko bude v poriadku. nedaj sa ani stresovat v jasliach ze odkojit alebo tak, dieta si velmi dobre zvykne, niektore deti skorej niektore neskorej ale zvykne si istotne. kojenie nie je dovod, ze sa dieta neciti dobre alebo nemoze zaspat.
@duratlicka suhlasim ze je to pravdepodobne take obdobie. nam sa to tiez vyvrcholilo ked mal okolo 18-19 mesiacov. skus dat homeopaticke globuli, ak to su zuby (na priklad chamomilla, nam velmi dobre zaberali). papa teraz dobre, ci horsie?
mozes zacat urcovat pravidla, aj ked viem ze akurat v tomto obdobi to je horsie, ale skusit mozes 🙂

majka1981
20. aug 2013

Baby tak u nas je to teraz tak, ze druhu noc odmietam kojit, pretoze posledne tyzdne sa Sebastian strasne casto budi a uz som z toho unavena. tak som zvolila tuto cestu: vysvetlila som mu v nedelu, ze v noci sa ma spat a nie sa budit na mlieko, ze cici budu az ked sa prebudi aj slniecko. tri krat sa budil, ponukla som vodu, sli sme cikat, pohundral si ale neplakal a zaspal 😅 . dnes tak isto, az na to ze sa potom zobudil o pol piatej a kedze je zamracene, tak slnko nevychadzalo ale uz som mu dovolila prsia. z tehotenstva som teraz dost unavena. bradavky bolia pri prisati.

este jedna otazka: tie co ste kojili v tehotenstve - kedy ste mali menej mlieka? lebo mne sa zda ze ho je furt dost 😠 , uz by som hadam chcela aj menej. az okolo 16 tt ked sa zmeni na kolostrum?

sonice
20. aug 2013

@majka1981 ja veľmi neporadím, maleho som odstavila v 3 rokoch a 1 mesiaci. Bola som v druhom mesiaci a tak isto ma prisatie veľmi bolelo. Jasom to vyriešila ta, že som mu nedovolila sa prisať, vysvetlila som mu, že ma cica veľmi bolí. Ale dovolila som sa mu túliť. Túlil sa ešte 3-4 mesiace. Aj tak sa sťažoval pred tým, že už tečie málo, no sľúbila som mu, že keď sa bábo narodí, že budem mať veľa mliečka a že mu dám.

Keď sa mi narodilo druhé bábo, vraví mi dáš mi: "dáš mi to mliečko?" Tak mu vravím jasné. Tak si chytil bradavku do pusy a držal ju :D. Hľadel na mňa a pustil sa a vraví: " ako sa to robí, aby mliečko tieklo?" "To sa spytuješ Ty mňa? Tri roky si papal cicu a už to nevieš?" "Neviem" - a bol nadobro odstavený 😀 😀 😀

Myslím, že máš viacej mliečka jednoducho preto, lebo ešte často kojíš. Pokiaľ zvládaš bolesť, tak to nerieš,... pokiaľ nezvládaš, musíš vymyslieť spôsob,... možno ten môj zaberie aj u Teba.

majka1981
20. aug 2013

@sonice dakujem za odpoved. praveze kojim menej casto ako este pred mesiacom. z hruba som to redukovala o 50 % a je to teraz asi 3-4x denne (ano, tak casto sa este kojil).
prisatie sa da vydrzat, je to len neaka minuta.
to fakt za tych 7 mesiacov zabudol tahat 😕 🙂
ja vlastne nechcem kojit tamdemovo, niesom na 100 % rozhodnuta, ale asi to nechcem... uz sa mi to zda dost velky rozdiel - bude mat 3,5 rokov ked sa narodi surodenec. to by uz fakt nemusel...

romcovaklarka
20. aug 2013

@majka1981 Já ti ani nevím, odkdy jsem měla mlíka míň, ale hádám, že dřív jak v tom 4. měsíci to určitě nebylo, spíš možná ještě dýl 😕 Ale není moc o co stát, mě to pak i docela bolelo, když tahal a neměl co a přitom si nedal to prso vzít, to hned by byl řev - po čase si teda zvyknul, že asi mu nic nepoteče skoro, a pomalu začal ztrácet o kojení i zájem, ale takový 3 měsíce mu to trvalo 😅

sonice
20. aug 2013

@majka1981 4x denne, to je ešte fakt hodne na jednovázové odstavenie. My už sme sa kojili len na uspanie večer,..

Zabudol, vážne 😀

Na tandemové kojenie by mohol byť už veľký,.. možno nie, záleží na tom, ako na tom vývojovo - psychicky je. Ale ja by som to vôbec neriešila,.. myslím, že sa to vyrieši samo 🙂.
Asi by to chcelo ešte viac zredukovať kojenie...........len on to nesmie poznať 😀
Keď si bude pýtať mliečko, nesmieš povedať nedám TI. Musí š povedať dobre, ale ešte ideme urobiť toto,.. a dúfať, že zabudne,... alebo zasa ďalej zahovoriť 🙂

barbora2412
20. aug 2013

Ahojte dievčatá. Naše dieťatko má 9 mesiacov a kojíme sa a ešte sa dlho chceme 🙂 Len ma minule zaskočil manžel, ktorý prišiel od svojej všeobecnej lekárky, kde sa zdravotná sestrička čudovala, že ešte kojím?! Lebo, že bola na nejakom seminári, kde hovorili o prieskume/výskume vplyvu dojčenia na inteligenciu dieťatka. S výsledkom - čim dlhšie je dieťa kojené, tým sa jeho inteligencia znižuje!!!!! 😠 To čo je za BLBOSŤ!!!! 😠 Počuli ste niektorá o tom?

siska53
20. aug 2013

@barbora2412 nepocula, to je nejaka kravina! Asi sa zas dakomu nepredava dobre UM.

abbey1
20. aug 2013

@barbora2412 To musím povedať svojej 13 ročnej dcére, ktorá bola dlhodobo dojčená a je véééľmi slušne inteligentná, nech už prepustí miesto triedneho "šprta" nejakému nedojčenému dieťaťu. 😀 😀 😀 😀
Že takú somarinu niekto vypustí z úst, sestrička by mala vrátiť diplom zo školy. 😉
Alebo robili prieskum v parlamente. 😀 😀 😀

flowerfairy
20. aug 2013

@barbora2412 asi tak ,ako keď mne svokra povie, ze maly sa nechce sam hrat, lebo som ho dlho kojila ( rok a pol, podotykam, co sa mi vobec nezda dlho ) 😀 Nehovorim o tom, ze je velmi inteligentny a premudrety az hruza. No podla toho, keby som ho odstavila skor, tak uz je v piatich rokoch minimalne na vysokej 😀

ivanka.7
20. aug 2013

@barbora2412 myslim si, ze je to somarina 😀 dojcenie a UM su len jednym z mnohych faktorov vplyvajucich na zivot dietata, milujem "zarucene" studie 😀 U nas v rodine to rozhodne nefunguje - kazda z 3 sestier sme boli dojcene iny cas (6t, 5,5m a 3r) a sme vsetky velmi inteligentne 😀 fandim si, co? 😀

alien2603
21. aug 2013

Ahojte mamicky... Rozhodla som sa, ze napisem do tejto temy, kedze mate uz co to odkojene, mozno mi budete vediet poradit. Moja malicka ma 8.5 mesiaca a je stale kojena este. Rada by som to potiahla dlhodobo, ale... Malicka nie je taky ten prsnikovy typ. Momentalne sa kojime tak 3-4 krat do dna + v noci. Teraz jej ale idu horne zubky (jeden uz je prerezany a druhy uz vidno) a uz druhy den mi odmieta prsnik. Stalo sa vam to niektorej pocas prerezavania zubkov? Prejde to alebo ide o postupne odstavovanie?

barbora2412
21. aug 2013

@alien2603 aj my sme s tým mali problém vždy, keď malej išli zúbky. Keď sa prerezali, tak sa všetko vrátilo do normálu 😉

luciauk
21. aug 2013

@barbora2412 ako môže jedna žena toto vypustiť? to je škoda sa vôbec k tomu vyjadrovať. 😕

barbora2412
21. aug 2013

@luciauk asi tak.... 😖

luciauk
21. aug 2013

@barbora2412 ešte ma napadá, že buď je klamárka, lebo to jej na žiadnom seminári povedať nemohli, alebo sa ten seminár konal v roku 1963 😀

alien2603
23. aug 2013

@barbora2412dik za odpoved 🙂 Dufam, ze aj u nas to tak dopadne 🙂