Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

leelo
30. sep 2010

@dupinka ahoj, este k tym hubam, iked trochu po funuse a momentalne od temy:
strava dojciacej matky vplyva na babo len velmi zriedkavo, len velmi male, stopove mnozstva prestupuje do mlieka. tvoj syncek by sa mohol nakazit jedine, ak by si sa nakazila niecim ty (aj to nie na 100%), napr.listeriozou a pod.
pri beznej konzumacii hub to nehrozi. ja si davam pozor len na sushi a vsetko ostatne surove. kvoli svojej nakaze.
to, ze strava matky babu neublizi dakazuje aj fakt, ze v kazdej krajine sa nieco ine povazuje za "nevhodne" pre kojace. napr. tu mi neodporucovali vsetko hroznove a na sk sa pije vinea na mlieko 😅

ma.senka
30. sep 2010

@leelo @dupinka - ano, suhlasim, ze ta strava na to mlieko az tak nevplyva, hlavne nie uz u takychto deti, ja tiez uz jem vsetko. Ale prve 4 mesiace nie, vtedy som si davala pozor. Ale teraz je to mliecko len doplnkove, ani ho nie je tolko, takze teraz aj zjem aj vypijem aj vsetko. 😀

dupinka
4. okt 2010

Ahojte!

nejako to tu viazne. Baby, ja som sa posledné noci vôbec nevyspala. Asi som to zariekla, ale keď muž odišiel, tak naše noci vyzerajú tak, že Adamko je buď na prsníku, alebo ho musím hladkať a musí sa ma dotýkať, tak trčí v mojej posteli a vrtí sa. Keď už mám pocit, že konečne zaspal, tak sa posadí a kolotoč opäť.
Padám na nos, nemá mi kto pomôcť s ním, lebo sme tu sami. Tak normálne uvažujem o odstavení, ale definitívnom. 😒

sonicka25
4. okt 2010

Manzel odisiel?Neboji sa ze odides aj ty?Mam taky pocit ze sa boji ze ostane bez vas...Myslim ze preto ta v noci hlada... 😒
Sofia to ma ties,manzel odisiel pred dvoma tyzdnami prec a ona je vzdy prvych par dni potom nekludna a menej spi...Deti pocituju tuto zmenu intenzivnejsie nez my... 😒

sonicka25
4. okt 2010

Co sa tyka tej stravy pocas kojenia,mala mava bolenie bruska este dodnes len v tom pripade,ak vypijem sampanske,velmi ju potom naduva 😝 A pamätam si ze zvracala,ak som pila grepfruit,asi to bolo moc kysle a nejako v mlieku.Viem to urcite,pretoze som to asi tri krat skusila a vracala zakazdym hned na to ako som ju dokojila...

Inak jedavam ties vsetko 😀 Sranda je,ze jej ties chuti len to,co jedavam ja 😀 Ak nieco namam rada,nechce to ties vobec papat 😀 😀 😝

dupinka
4. okt 2010

@sonicka25 on bol preč už aj predtým a malý to zvládal v pohode, a teraz po týždňovnej dovolenke opäť odišiel...

s.i.m.k.a1
4. okt 2010

Ahojte baby, ak mozem pripojim sa k Vam a podelim sa so svojou skusenostou. Ked sa mi mala narodila byvali sme u rodicov v jednej izbe s 10 rocnym bratom tak muselo byt doma stale ticho, mama nezniesla ked mala zaplakala a vzdy nakazala malu nakojit. Kedze som vtedy bola slobodna mamicka - musela som posluchat. Tak mi naucila malu, ze zakazdym sa na mne ukludnovala. V noci sa nemohlo stat, ze by brat zaregistroval, ze mala sa zobudila, lebo som za to mala rano problemy a po case som uz nevladala byt nad nou niekolko krat v noci hore tak som ju zacala kojit poleziacky v posteli. A tak si na to zvykla, ze vyse nez rok to takto trvalo, byvala som dohryzena, bolava, vycucana. Mlieko som uz ani nemala a musela som ju na mne ukludnovat, lebo mala mi v noci neprespala. Zozaciatku som ju uspavala pri kojeni, no ked som si nasla priatela - teraz mojho manzela tak ten nasiel inu moznost, uspavali sme ju na rukach. Chodil ku nam kazdy vecer domov a uspaval malu co som ju ja nikdy nedokazala a ked nemohol, tak som s nou aj hodinu chodila po izbe kym nezaspala. Potom nadysiel u malej zlom a ani za nic sa nechat ani takto uspat. Museli sme sa vratit ku kojeniu na zaspanie - neratam, ze mala v noci kazdu hodinu hore, casto sa stavalo, ze aj skor. Potom prisla na rad asutosedacka - vajicko. Zaspala vo vajci, ked uz bola tuha, dala som ju do postielky. Ale stale to nocne budenie. Dokedy sme sa neprestahovali od nasich a uz som nastolila tvrdu metodu som ju takto uspavala.. hrozne. Ale par tyzdnov pred tym, nez sme sa prestahovali som isla k mojej tete na par dni - co sa kazdym dnom predlzovalo, lebo mala zrazu sa v noci nebudila. Zaspala v sedacke vecer pri panelaku a zazracne prespala skoro az do rana. Ja som bola takaaaa stastnaaa. Konecne som mohla aj niekam vecer od nej odbehnut - co som predtym nemohla - ked tak max. na 20 min. a potom mama nastvane volala ze mala je uz hore. Takze takto som ju ja "kojila" do 15 mesiacov a mlieko som mala pri tom iba do 12 mesiacov. Obdivujem mamicky o koja svoje deti dlhsie, no ja som to uz nezvladala. Malu som vlastne nakojila vecer, ked som mala iba trosku mlieka tie posledne mesiace, par krat si glgla a mlieka nebolo, tak s tym nastatie nebol problem. Ked sme sa prestahovali som ju hned zacala ucit ze musi zaspavat sama v postielke - trvalo to asi 4 dni ale zabralo. dnes sa v noci zobudi maximalne na zly sen. 🙂

sonicka25
4. okt 2010

Ano,nie vzdy je to lahke a su dni,ked to dost vycerpava,ale da sa to zvladnut 😉
Sofina mava fazy-ked spava par dni zle a budi sa castejsie,potom zase fazy ked strasne malo papava(ma dva a pol roka a vazi len desat a pol kila) 😝 😀 Potom zase fazu ked sa nemoze dopapat a dospinkat 😀
Ja sa ju vzdy snazim nejak prekabatit 😉 Dnes sme napriklad cely den behali po detskom ihrisku a ked sme sa vratili tak spadla zmorena do vane s krikom mami daj papat!! 😝 zjedla pol kurcata a chvilu na to sa vykupkana a spokojne napapana pricucla na prso,zavrela oci a zacala nahlas chrapat ako stary chlap 😀 😀 😀
Myslim,ze aj deti mavaju zlu naladu,su sem-tam nervozne,su aj deticky ktore su kludne,vyhraju sa same a prespinkaju celu noc a su aj vynimky(ako nasa 😀 )ze od malicka neposedela ani minutku,najviac sa jej paci ked niekde nejake dieta spadne a place-mala sa z toho skodoradostne smeje a o pokusuje inym len aby sa s nou nahanali a hadzali po zemi 😝 Je to jedinecne dieta s vlastnym charakterom uz teraz 😉 A musim dodat-nie ona nieje kludas,ked s nou idem do kostola,tak nas vyhanaju,ze mam s tym mojim certom radsej ist von 😀
Ked bude starsia tak jej to rada pripomeniem 😀

sonicka25
4. okt 2010

@dupinka Skoda ze este nerozprava,ocino mu prave dost chyba,mozno si nevie zvyknut na tieto zmeny..Mozno to zbadas neskor,Sofia sa ma uz pyta,kde je papa a kedy sa vrati,som aj rada ze jej mozem vysvetlit ze je prec na par dni a o chvilu dojde...
Ak sa pyta castejsie tak jej ho jednoducho vytocim na telefone a ona sa s nim vykeca 😝 potom mi jej je luto ako si vzdychne a sadne k hrackam a prevracia ich zamyslene v ruke...vidno ako jej ocino chyba.... 😒 Som fat rada,ze siel len na par dni 😉

lyenka
4. okt 2010

aj ked som si uz pomaly zvykla ze okolie na mna pozera dost udivene ked poviem ze este kojim malu, a este viac ked poviem ze este urcite do 3 rokov budem 🙂 ale akosi si neviem zvyknut ked sa zdravotnicky personal a hlavne na detskych oddeleniach cuduje ze kojim, ze naco, ved to uz nema ziadny vyznam, a to iste som si vypocula pred casom aj od svojej pediatricky, ze uz to ma len negativny vplyv na moje zdravie... a taktiez nedavno to iste v detskej ORL ambulancii .... z toho som dost prekvapena

kojka84
4. okt 2010

Ahoj lyenka .Obdivujem ta,ze tak dlho kojis a chces kojit,ale neodcudzujem 😉 Ja som kojila moju malu do 1 roka.Ked už bola moc premudrela a chcela cicik aj vtedy ked to nebolo moc vhodne tak som si povedala ze už asi staci.ved už papala skorovsetko a kojila som už len preto ze sa chcala pohrat a nie pre to ze bola hladna.Tiez som pocula,ze do roka uplne staci a potom už to babo ma vsetko co potrebuje aj v inej strave.Taktiež pri vahe 45 kil som uz naozaj zvazila ci je to naozaj potrebne...............fakt som sa stracala ludom pred ocami 🙂 Kazda maminka si sama urci do kedy bude svoje babo kojit,ale tiez musis mysliet aj na seba a na to ze cim je babo starsie tak tym horsie bude prestat.Ja som mala problem mojej malej vysvetlit to ked mala rok a take 3 rocne dieta uz ma svoje argumenty 🙂Teraz cakame zase babo a dufam,ze budem mat moznost kojit aj to 🙂Ty sama vies ako sa citis a vies si zvazit co chces.Takže rob co ti srdce kaze.Ked uz sa rozhodnes prestat tak ti prajem aby ste to zvladli v pohode 😉











rukavnikcz
4. okt 2010

@mucilienka Klid holka 🙂 Pred ostatnimi o tom nemluv, pokud se sami nezeptaji. Je to TVOJE a DCERY vec. Moji dceri budou skoro 3 roky a kojim nejmene 2x denne, spis casteji. Kojeni je ta nejvic prirozena vec a zalezi na Tobe a na Tvoji dcerce kdy budete chtit prestat. Pokud nemas zdravotni problemy spojene s kojenim a zijes zdrave (nechlastas, nekouris) tak je to OK!

sonicka25
5. okt 2010

@lyenka Nedavno ma ties domovy lekar poslal domov s argumentom ze pre kojacie matky antibiotika neexistuju a aj ked som mala zapalene hrdlo a horucku tak ma milo pozdravil a zavrel mi dvere pred nosom so slovami"pridte ked malu odstavite,ved v tomto veku to nieje nic nove...." 😀
U zubara som dopadla podobne,so zapalom korena na zube,mala som napuchnute dasno a pol tvare a zubarka mi povedala ze pocas brania antibiotik ju kojit nesmiem a ze to pre take velke dievca uz urcite nebude problem 😉 Ja som jej na to odpovedala ze mozno nie pre nu ale pre mna urcite a tak mi ten recept znova zobrala a povedala ze mam prist ked odstavim....
Uz som k nej nikdy nesla,sla som k inemu zubarovi,on mi dal priamo do zuba nieco co mi zapal okamzite stiahol a mohla som kojit dalej..Velmi pochvalil malu,aku ma peknu sanku a aj to ze vidno,ze nemala ani flasku a ani cumlik a aka je skoda ze vela deti tymto trpi(nosenim strojcekov v neskorsom veku)..
Je to super pocit ze som to malej pre buducnost usetrila 😀

marika1977
5. okt 2010

@sonicka25 ale existuju...to sa k tebe spraval dost netaktne!!ja som pocas tehu prvi trimester brala klabax a malej to vobec neuskodilo taraz som s malim v 8mes a brala som na zapal priedusiek klacid...ten liek poznam ako sirup,mala mi to bravala krd bola chora...dobre ta odpisal a to uz len kojis a malu mas velku...zaujimave...daj si aspon paralen a caj a ked budes velmi na tom zle,chod na pohotovost...ja by som asi vymenila lekara ☹ ja som bola chora zo vsetkymi troma a deti mam zdrave ako repi 😀 😀 a to mozem dakovat dlhemu kojeniu...vedsiu 1,5roka a mensiu az 3r 😅 ale odklopem si,ziadna alergia,ziadne dlhodobe ochorenia len 2xdo roka nadcha nejaka ta chripka kde tu a to je vsetko 😀 😀

dupinka
5. okt 2010

ja som brala Penclen.

@sonicka25 Adamko sa obzera po inych ujoch a hlada tatika, aj sa pyta, tak mu vysvetlujem, kde je a co robi, preco s nami nemoze byt, a preco nemozeme prave teraz s nim kecat cez skype, a pod.
Lenze my mame problem s citovym priputanim dlhodobo, lebo on bezo mna nebol nikde, kedze tu nemame rodinu, ak neratam par hodin, ked som si niekam odbehla a pod.

neviem, ako to vyriesit, nemam srdce nechat ho plakat v noci a nechcem prestat dojcit, ale ked sa niekedy zobudi aj 5krat, to je uz na nervy. 😒

sonicka25
5. okt 2010

@dupinka Kolko noci to uz trva?Skus trosku vydrzat,ja som si s malou potom vzdy lahla aj poobede a dospala som s nou 😀
Inak neviem ako poradit,Sofia bola vzdy po par dnoch znova ok,ako som uz spominala,ma noci ktore komplet prespi,ma noci ked sa stale budi a ma noci ako teraz momentalne vstane kratko na to ako zaspinka(asi po hodinke) a ked zbada ze som vedla nej,tak sa preberie uz len okolo siestej rano,nakojim ju a potom spi aj do pol deviatej 😀
Vecer zaspava so mnou,okolo deviatej,pol desiatej 😝

sonicka25
5. okt 2010

@marika1977 🙂 jasne ze antibiotika existuju,ale nejak ich tu nechcu prepisovat,vraj ide vsetko do mlieka...Aj v lekarni mi nechcu nic okrem homeopatik dat,nejak sa boja kojacich matiek 😝 Je to tu v Nemecku zvlastne(aspon tu v mojom okoli) 😀

bubelko
5. okt 2010

@sonicka25 vo svajciarsku je to podobne. atb ti predpisu popri kojeni, len ak je uz vazne zle. to iste lieky. ja ked som bola prechladnuta, tak mi ani homeopatikum v lekarni nechceli pomaly predat. 😉

sonicka25
5. okt 2010

😀 @bubelko 😀 Strachoputi 😀

sonicka25
5. okt 2010

@dupinka Aha a to priputanie...ja som zacala v polovici maja chodit do prace a bola tu moja mamka,asi dva mesiace.Mala spociatku vyvadzala,ale po case si trosku zvykla.Mamka potom odisla a odvtedy s nou ostava manzel.Mala presne vie,ze vecer prichadzam a rano ked sa preberie a niesom doma,tak povie tatinovi:mama lobi a donesie korunky na hracky ze? 😀 Je super ze uz trosku chape 😀
Tvoj je este moc malinky,pockaj este par mesiacov a uvidis,ze to bude lahsie 😉

bubelko
5. okt 2010

@sonicka25 no pri predstave pravnika za chrbtom, sa im ani necudujem 😖 tu je schopny sa kazdy za vsetko stazovat a sudit 😉

sonicka25
5. okt 2010

@bubelko aha?vidis,na to som vobec nemyslela 😀 aj tu je to tak

sussanah
6. okt 2010

Ahoj, tipla bych ze v tomhle tematu bude povic mamin, ktere koji starsi deti, takze mi urco poradite. Dneska jsme byli s malym na rocni prohlidce a je to kluk jako buk 🙂 Akorat ze me Dr rikala, at uz skoncim s kojenim pres den, ze by mu melo stacit mlecne vyrobky (syr a jogurt), davam mu jeste ke snidani ryzove nebo ovesne mleko. Kojit ze muzu dal rano, v noci a vecer.Mame ted jen jedno kojeni pres den a to po odpolednim spanku, vzdycky se u toho pomalu probouzi a mazli a tak. Takze ted nevim, na jednu stranu uz vidim, ze je pomerne velky kluk a kdyz nekam jdeme, tak uz se na me vsichni divaji hooodne divne (on uz chodi, ma 11kg a skoro 80cm), ale zas nejak se mi od toho odpoledniho kojeni jeste nechce upostet (navic fakt chci kojit dal, tak at si nejak nerozhodim tvorbu mleka).Kdy jste prestaly kojit pres den?
Diky 🙂

petka80
6. okt 2010

@sussanah hele, tohle je 100% je věc tvoje a tvého syna, takže jestli vám to takhle vyhovuje, tak to tak nech 😉 Ale že by sis rozhodila laktaci, to se neboj, to ne. Já osobně jsem dceři utnula denní kojení na 10 m. (ale u nás to bylo hlavně proto, že dost mizerně jedla a chtěla dokojovat po každým jídle, tak jsem to stopla), o něco později jsem jí sebrala noční kojení a pak kojila už jenom ráno a večer, takhle mi to vyhovovalo nejvíc. Pak na roce a čtvrt jsem přestala kojit ráno a na roce a půl jsem ji odstavila úplně.
Ale taky jsem si vyslechla od x lidí, že kojení po roce už není k ničemu, že je to jenom závislost, že už to nemá žádnou výživovou hodnotu atd atd. No, myslela jsem si o tom svoje, že 😉 🙂

sussanah
6. okt 2010

@petka80 no o vyzivne hodnote, no t si teda taky myslim svoje a nez bych mela zacinat ted s UM, to radeji 100x kojit. Musim si to jeste promyslet, fakt nevim. On s jidlem jinak problem nema, je to pazravec. Ale zas si rikam, ze bude jednodussi stopnout kojeni pres den ted v roce nez treba za par mesicu 😕

petka80
6. okt 2010

@sussanah no, to je asi pravda. A mně pak nejvíc vyhovovalo, když jsem kojila jenom ráno a večer.

andrea487
6. okt 2010

ahoj,jamoja malá bude mat 1,5roka,a stále ju kojím,v noci sa zobudí niekedy raz niekedy 3krát a cez den si pýta ked ide naobed spinkat a potom okolo 19hod chodí spat o 21 samozrejme trosku si pocická otocí sa a spinká,chcela by som ju kojit do 2rokov ja som tak bola kojená a nikdy som nebola chorá,prvé antbiotika som brala pred cca 2rokmi kvoly zubu a to má 26rokov..a naopak moj partner bol kojený 2mesiace a má problémy zo žaludkom a kadejaké iné..myslím že materské mliecko je to najlepsie co možme teda ak možme 🙂 nasím detom dat,takže tie reci svojho okolia vypustaj z hlavy ked ich pocujes...

sonicka25
7. okt 2010

Ja som sa nikdy nesnazila malu odnaucat od akehokolvek kojenia,nechala som to vzdy na nej 😝 Teraz zaspava pri kojeni a ked pridem z prace tak sa na mna ties vrhne akoby cely den nic nejedla 😀Casto sa prichytim pri myslienke,ze ked s tym prestane tak ma to moc bude mrziet 😉

Co sa tyka toho okolia,to je stara tema 😠 vsetci vedia lepsie nez ty co je pre vas oboch najlepsie ze???Hlavne nejake bezdetne stare kravy 😠 😠 Ach zabudni na vsetkych jednoducho,len tak si matkou a nie manipulovanou osobou inymi "lepsie skusenymi" 😠 😠

sussanah
7. okt 2010

Diky za nazory 🙂 No vcera jsem to probrala s mm a shodli jsme se na tom, ze nam to ani jednomu nevadi, tj ani me, ani malemu a ani mm, takze vlastne co je nam po ostatnich 😎 Takze si budeme pokracovat pekne v dennim kojeni dal a basta.
@sonicka25 taky se sleduju, ze to kojeni mam vlastne vcelku rada a bylo by mi lito, toho ted nechat. A to jsem v tehu rikala, ze teda kojit hodlam maximalne do roka a vic ani tuk. No a rok je tu a nedokazu si predstavit toho ted nechat. Nj clovek meni nazory pri stretu s realitou 😀

lawli
7. okt 2010

Ahoj - ja som zo začiatku kojila len za pomoci klobúčika (medúzky),no trvalo to len 6- týždňov.Snažila som sa malého prikladať čo najviac a podarilo sa...teraz má už 19 mesiacov a kojím ho stále.Kojím ráno,niekedy na obed pred spaním a večer pred spaním, v noci podľa potreby...ako mu rastu zúbky a tak podobne no tak 3 -4 krát...aj keď som z toho unavená,pre svojho drobca spravím všetko na svete a myslím si že nám to obom prospieva 🙂 Mňa moja mamka prestala kojiť keď som mala 2 roky a 3 mesiace a nijak to neublížilo ani jej a ani mne... 😉 Čo sa týka okolia tak som sa stretla s roznymi názormi no je to výlučne moja vec a vobec nikoho nepočúvam... 😀