Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

simlenka
10. okt 2009

Dnes jsem na diskuzi narazila,celou ji procetla a reaguji na to,co je tu napsane bez ohledu na to kdy... Vadi ti,ze reaguji na starsi prispevek? To je tvuj problem. A to co jsem rekla k dnesnim prispevkum taky myslim vazne. Od otce te holcicky mi to zkratka prijde sobecke,pokud malou miluje,melo by mu prece nejvic zalezet na jeji spokojenosti a pokud je decko spokojene v pritomnosti matky (coz je naprosto normalni),tak nechapu,proc by mela odchazet. Soni,jj,mas stejne nazory jako ja, detatko prece mam proto,ze ho chci,neobtezuje me s nim byt a vyhovet mu,byt s nim doma... Ted trochu odbocim,kdyz jsem nasim rekla,ze cekame druhe,tak jasali,ze aspon budou mit malou vic u sebe. Nechapu! Ja prece necekam druhe proto,ze me dcerka omrzela. Stale ji miluju a je moje vsechno,nikam ji nechci odsouvat... Nemam potrebu chodit po vecerech na diskoteky a zabavy,naplnuje me byt mamou a kojeni me v tomhle neomezuje,naopak. Jsi jiste pod vetsim tlakem nez ja a obdivuji te,ze jsi okoli nepodlehla... Ja byla v tomhle slaba :(

sonicka25
10. okt 2009

Simlenka ties som to manzelovi vycitala,dal sa okolim skutocne velmi ovplyvnit,pretoze su to zvyky jeho rodiny a tie zname z mojho okolia boli natolko drze,ze ked sa mi mala natahovala za svetrom tak ju pred mojimi ocami bili po rucickach ze sa to nepatri!!!Ja som sa na nich strasne rozkricala a manzelovi som povedala,ze ak sa taketo nieco zopakuje,tak ho okamzite opustim..Je to fakt strasne a odvtedy som tychto ludi absolutne nestretla a budem sa im navzdy!!! vyhybat-nech to mysleli akokolvek dobre,prestrelili si to u mna na cely zivot!!
Je to fakt strasny pocit a vrie vo mne este dnes strasna zurivost pre ich spravanie..
☹ 😔

sonicka25
10. okt 2009

Aj ja sa uz dlhsie snazim o druhe dietatko,prajem si surodenceka pre malu a uz som uistila manzela a vsetkych,ze ich pomoc a rady potrebovat nebudem,aj ked to urcite nebude jednoduche viem,ze to zvladnem bez zbytocnych rad a prikazovania co a ako a kedy mam robit!
Je fakt strasne ako sa clovek musi popri detoch este aj stresovat s vetami ako-ved uz je velka,urob toto a hento!Ine deti uz vedia toto,preco tvoje nie!Ine matky uz pracuju(tu v nemecku su bezne rocne deticky v jasliach!!)a ty si doma!!
Je to fakt hrozne,ako su matke sposobene stresy takymito zbytocnymi recami!!Ak chce niekto niekomu poradit,tak sa moze v klude vyjadrit a ja si mozem nieco so skusenosti inych prevziat,ale JA !!!chcem aj nadobudnut predovsetkym VLASTNE SKUSENOSTI!!
😠 😠 😠

francesko
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
anke
10. okt 2009

holky, tak muzu teda dotaz? je tu nektera, ktera se prokojila k dalsimu porodu? my se chceme snazit o dalsi mimco, ale odstavovat zatim nechci a ptala jsem se na gynde a tam mi doktorka rekla, ze je na odstavovani dost casu ... tak spis jsem chtela nejake osobni zkusenosti, abych vedela, kam to smerovat ...

simlenka
10. okt 2009

Teda placnout nekdo moje dite,tak se asi neudrzim. Podle me je dulezite verit sobe a svemu instinktu.To,ze nevydrzis plac sveho detatka je vpodstate dobre,priroda to tak zaridila,aby matka placici dite hned utisila,protoze ji jeho plac trha srdce... Nedavno se mi dostala do rukou knizka Koncept kontinua - neni o kojeni nebo vychove,ale o lidske prirozenosti a instinktech (a o tom,co zpusobil vyvoj a pokrok dnesni civilizace) - mozna by ti dodala silu k obhajeni si sveho jednani a nestresovani se tim,co si mysli okoli. Ja si ji bohuzel precetla prilis pozde a mrzi me,ze Terezka nezazila vychovu jakou planuju pro druhe miminko,ale presto mi hodne pomohla ve vztahu k male i k sobe 😉 preju,at se druhe mimi podari co nejdriv!!! Budu na vas myslet a drzet palce!

mamutka
10. okt 2009

no tak aby mi niekto vycital ak budem kojit takmer dvojrocne dieta, tak otrcim ruku, nech mi da prachy na UM, pretoze male dieta mlieko proste potrebuje. a nech pride k nam potom umyvat flasky! Pre mna to nie je o tych peniazoch samozrejme, ale to ich snad umlci. Ja milujem pocit ked si lahnem, malicky sa prituli a cucka, alebo ked sedim a on sa zvali ako bufetak na mna a posediacky pocuckava, nasmejeme sa hodne aj s mm, no ale nech zacne do toho niekto kecat, tak s nim bude zle! uvidim di kedy vydrzime s kojenim, mozno aj do dvoch rokov. a do toho nikoho nic. ale teda fakt absolutne nic! je to najlepsia vec na upokojenie ked je nejaky pad alebo zmina zubok, okrem ineho

sonicka25
10. okt 2009

Simlenka,to je super vec!- ta knizka! od Jean Liedloffová-"Koncept kontinua" hladam prave po internete a myslim,ze tu v nemeckych knihkupectvach ju mozno aj maju,musim si len zistit pod akym nazvom.Precitala som si par uryvkov a musim povedat,ze ma hned zaujala...
Potrebujem ju fakt vazne,citim,ze ma toto vsetko dost vycerpava a mozno sa budem aspon potom citit trosku pochopena,ona pise o prirodzenej blizkosti matky a dietata nenarusenej ziadnymi "pravidlami",to je nieco co s malou mam a nechcem o to prist 😔 Skoda,ze si o tomto nenapisala uz dnes rano,uz by som ju objednala..

monkula
10. okt 2009

ahojte.... pridávam sa.... Moja malá má 2 roky a 8 mesiacov a ešte ju dojčím.... pre niekoho milé, ale pre väčšinu neskutočne šokujúce, až nechutné....

digysa
11. okt 2009

simlenka: skus zabrzdit, nechat si prejst hlavou vsetky myslienky a prispej sem, az ked sa ti narodi to druhe dieta...ako vidim v pase mas este cas.... 🙄
Neviem, co je sebecke na tom, ze clovek si potrebuje oddychnut od dietata... (zijeme tisicky km od vsetkych clenov rodiny...moja mama nemoze urobit to, co tvoja...my sme na deti iba dvaja) alebo co je na tom, ze clovek ide na operaciu zubu a musi nechat deti doma s otcom...alebo do obchodu, alebo na pohreb...alebo- ...su situacie, kedy sa nehodi zobrat dieta so sebou.

Ty si akoze v akom vztahu s manzelom? Tvoj manzel sa o "tvoje" dieta stara iba, ak mu to dovolis? Ja som si myslela, ze manzelia su si rovnocenni vo vztahu k detom (samozrejme matka je cislo 1). Ze, sebecky otec 😅 Vies, moja dcera place asi 5 minut a dalsie 2 hodiny sa bezproblemovo hra so svojim otcom...
A ak odidem "potajomky", tak neplace vobec... Ty si ale divny clovek....tvoj nazor mi pripada, ako keby tvoj ZIVOT pocatim dietata skoncil.....Teraz budes zit od rana do vecera iba v pritomnosti dietata....pripada mi to ako padnute na hlavu... 😅 😕

Ale toto uz odbacam od temy....
Ja som chcela iba podotknut dve veci: 1. kojenie neznamena, ze dieta je prilis naviazane na matku...sonicka25 by to mala vysvetlit manzelovi
2. aj nekojace dieta moze byt nesmierne naviazane na dieta (materske mlieko tu nehra ziadnu ulohu)

simlenka
11. okt 2009

Pokud ctes poradne,tak jsi jiste postrehla,ze jsem napsala,ze vim,ze jsou situace,kdy je potreba odejit a nechat dite nekomu hlidat,jen mi prijde postavene na hlavu odchazet proto,aby si otec uzil dite osamote,kdyz pak decko place pro maminku,tak si to laskave znovu precti. A mylis se,pro me zivot narozenim dcerky zacal a zkrasnel,ja si nestezuju,nemam potrebu dcerku nekam odkladat,chodi se mnou vsude a pokud to mozne neni,tak ji hlida manzel,ale ona s nim neplace,pokud by plakala, vzala bych ji sebou,pripadne si vyjednala obchuzky na dobu kdy spinka. Je pro me dulezite,aby byla spokojena a vim,ze uzkym telesnym kontaktem ji davam do budoucna jistotu. vi,ze kdykoli me potrebuje,jsem tu pro ni a protoze to VI,nema strach,kdyz odchazim a je samostatna. Prestoze jsem podle konceptu kontinua nepostupovala (cehoz lituji) na to abych ji byla nablizku a mohla ji kdykoli nakojit,pochovat a pomazlit,jsem hodne dbala a nelituju toho. Myslim si,ze neni ve veku,kdy bych se ji mela snazit nejak "zlomit" a nutit ji chapat dnesni svet,kdyz ocekava,ze se budu chovat tak,jak nas priroda stvorila - tj.instinktivne a laskyplne uspokojovat jeji potreby (telesny kontak s matkou v to taky patri a hodne!). Priroda nam dala cit a ten nam veli nenechat dite plakat,protoze nas to trapi a boli,ale dnesni doba veli detem neustupovat,naucit je,ze nebudem skakat,jak ony piskaji atd... Ja tohle vsechno pochopila pozde,ale presto jsem nejednala az tak moc v rozporu s kontinuem.Doporucuju tu knihu vsem,kdo ma nebo ceka dite,je v ni hodne pravdy!

radka.m.
11. okt 2009

anke-napiš sirince,ta kojila až do další holčičky 😉 ,jinak k diskuzi,mně teda přijde dost postavené na hlavu,že by otec dítěte nemohl být o samotě s 18měsíčním děckem jenom proto,že dítě je kojené ☹ ,to,že otec chce být chvíli s malou sám mi přijde stejně přirozené,jako když chce být dítě s matkou,nebo máte otce jenom na to,aby zplodil dítě a finančně ho zaopatřil??? 😕 😕 😕

simlenka
11. okt 2009

Ale ja prece nerikam,ze otec nemuze byt s ditetem sam. A uz vubec ne kvuli kojeni,je prece jedno jestli je dite kojene nebo na UM,at si je s deckem osamote kdy chce... Vsak od toho to vzniklo, jedna z nas (jmeno si nepamatuju a koukam sem pres mobil,takze to nebudu pracne hledat) sem napsala,ze svou dcerku prestala kojit protoze byla hrozne nesamostatna,ze nechtela byt sama s otcem a ostatni rodinou a s detmi... a plakala,kdyz matka odesla. A ze to je otci a rodine neprijemne - ja rikam,ze mi prijde nelogicke kvuli tomu prestat kojit a za druhe,ze pokud dite place po matce,tak at neodchazi JEN proto,ze otec chce byt s dcerou sam. Jina situace je,pokud musi k doktorovi (ikdyz i tam je mozne zajit s deckem - samozrejme zalezi na tom o co se jedna,ale napr. na gyndu malou beru sebou),ale tady bylo napsano,ze je to proto,ze otec chce mit dite taky jen sam pro sebe,coz mi zkratka prijde sobecke,protoze na prvnim miste je potreba ditete,ne?

shaula
11. okt 2009

Simlenka - zřejmě máš na mysli příspěvek Digysy - ale ta nepsala, že odchází proto, aby mohl být otec s dítětem sám, to jsi ten příspěvek asi nepřečetla pořádně 😉

simlenka
11. okt 2009

Precetla jsem si to znovu - o.k. - nerekla,ze kvuli tomu prestala kojit,ale to,ze je rodine neprijemne,ze s nimi nechce byt a place. Taky ze ji kvuli tomu dala do skolky a ze manzel chce byt s dcerou osamote a starat se o ni - coz chapu,ale nechapu proc to chce,kdyz mala pak place po matce,to je cele.Pokud by mala neplakala,tak v tom nevidim zadny problem. - hawk,domluvila jsem!

zuza.m
11. okt 2009

to normalne kukam že ešte aj taketo problemy niekto ma??? 🙄 .že pridlho koji???tak to už je teda volačo 😠 .to či je dieta naviazane na matku neovplivnuje kojenie,mam susedu čo nekojila vobec a maly ma 2,5roka a stale preferuje ju,nepohne sa odnej ani na krok a mam dalšiu kamošku s 10mes dievčatkom ktora ešte stale uspešne kojji a mala ide na ruky hocikomu a vobec sa jej nechce spet do rúk matky,

sonička vobec sa necit nepochopena a rob to čo sitiš,ja maleho nekojim a napriek tomu som ho ešte varovat nenechavala ,tiež je vytuženy a vobec nemam pocit že by som si od neho potrebovala odychnut alebo ho niekde odložit aby som mala viac času,asi by som sa zblaznila keby som musela čo len na polhodinu od neho odist,ešte ked ho necham s otcom to hej alle mylsim nanho každu minutu.
kludne si koj ked to nezatažuje teba ani malu,mliečko je do troch rokov velmi doležite tak že kludne jej daj to najlepšie,a ked ma manžel iny nazor tak povedz že si z ineho kraju kde sa na to inak pozera ,kde beru kkojenie za doležite a hotovo,
to že snim mala nechce byt aj tak nevyriešiš ked prestaneš kojit.a okrem toho nekojiš snad každu polhodku???alebo hej???ked kojiš každe 3hodiny čo asi ani nie tak ma tatinko dost času si ju užit,teda to je moj nazor.ale aj tak neviem prečo snou musi byt osamote,?tosi nemožete uživat spolu??

sonicka25
11. okt 2009

zuzi manzel si skor mysli,ze si ho mala vsima menej,len koli tomu ze nema prso,hocikedy sa stane,ze ju vola a ona k nemu nejde a ked ju aj tak zoberie tak place a to ho myslim trosku zaboli,no su stale spolu,manzel je dost doma a spolu sa hraju,takze problem s tym ani nemame.Jediny problem bol,ked dal na reci inych,ze kojit sa nema a ine sprostosti co ludia tu v nemecku radi natrepu.. 🙄 Nastastie ma do nicoho nenuti,pripomienku mal raz a dostal odo mna odpoved a moj nazor si myslim musi akceptovat..Zdovodnila som to mojou kulturou a vychovou,ktorou planujem nase dietatko vychovat..Snazim sa byt s nou,kym nepojdem do prace,potom budem nutena cely den byt bez nej a musim povedat ze sa citim BYT NUTENA!!! zlozitym zivotom odovzdat dieta odo mna prec,ale toto si nemozem dovolit uz vobec niekde povedat,pretoze ma okamzite kazdy nazve sialenou matkou zavislou na dcere.Je mi tazko popustit,ale viem ze sa to budem musiet naucit...
Preto by som chcela aspon teraz byt s malou nerusene a tak ako to chcem a citim ja 😔

jabber
11. okt 2009

Já vůbec nechápu, co je komu do toho, jak dlouho kdo kojí a hlavně co je to za drzost vykládat, že to není normální a vůbec...že si dovolí do toho žvanit a ještě kritizovat. Kde berou tu jistotu, že oni mají pravdu - zřejmě museli sežrat Šalamounovo hovno, jinak to nevidím 😅 🙄 Vyrazila bych s takovýma známýma dveře 🤐

sirinka
11. okt 2009

anke ja som kojila cele druhe tehu az do porodu, kojila som potom este dva mesiace tandemovo. ale, klarku som od prveho roku kojila uz iba 2-3x denne, v noci vobec. takze ma to nijako nevycerpavalo, na verejnosti si kojenie nevyzadovala. od druhej polovice tehu som pri kojeni citila, ako reaguje maternica, takze som to riesila s mojim gyn, ten ale nevidel problem. takze je viac okolnosti, ktore musis zvazit, ci kojit, alebo nie.

k tomu druhemu problemu, pri klarke som mala pocit prve mesiace, ze musime byt uplne stale spolu, kedze som ju vylucne kojila a ze ked zaplace musi byt prsko k dispozicii. teraz magdalenka je tiez vylucne kojena, ale uz dokazem odhadnut cas medzi dvoma krmeniami a velmi rada si sama odskocim do obchodu, poprechadzam sa iba s klarkou a magdalenka ostava s otcom... 😉 a ked nahodou ten cas presvihnem, mm ju hodi do manduci alebo si zaskacu na fit lopte, to aspon na chvilku zaberie 😅 fakt treba si najst zlatu strednu cestu.

musko
11. okt 2009

soni, koj tak dlho, ako Vám to obom bude vyhovovať. A hlavne - BUĎ SI ISTÁ SAMA SEBOU - tým, že čo robíš, je správne. Tým, že máš v sebe pochybnosti, tým dávaš okoliu "tromf" - oni to cítia a preto do Teba "ryjú". Ja som kojila prvého syna 23 mesiacov, tiež sa mi okolie snažilo do toho rozprávať - tak som jasne dala na javo, že je to moja vec - ale partner aj rodina ma podporili, takže v tomto to máš určo ťažšie, ale máš tu nás, na MK 😉 ! V Afrike sa kojí dlho koli hladu, ako správne píšu dievčatá. A potom, je tu tá úžasná masáž firiem, kt vyrábajú UM a chcú rozšíriť trh - ponúkajú UM najprv zdarma, potom chcú platiť, je tam zlá voda atď..... Ale to je o inom.
Prajem Ti, aby si to úspešne zvládla!!!!!

zuza.m
11. okt 2009

sonička tak potom je fajn že to aspon manžel pochopil a na to že knemu raz začas mala nejde si nemože brat tak k srdcu to mame asi každy.aj naš maly robi niekedy ake veci,niekedy nejde ani ku mne nejako nadčene a niekedy ani k mužovi.podla nalady 😅 .vždy to prehodime na srandu a poriadne ho vyšteklime až je pekne spokojny skym chceme.nerobime mu na silu a ono stymi detmi sa potom da.
tak že si uživaj malu pokial ti nepadne materska u nas je to do troch rokov tak že verim že sa od maleho trocha odviažem. 😅 .niekedy si myslim že som nanho viac naviazana ako on namna. 😅 no čo už.

anke
11. okt 2009

sirinka: diky, je dobre vedet, ze to jde 🙂

sofik
11. okt 2009

ja si myslím že je to každého vec ako dlho kojí, ja som síce kojila len 13 mesiacov ale už vtedy som počula od ludí že je to dlho - ale neodradilo by ma to určite, nech si hovoria čo chcú 🙂

digysa
11. okt 2009

simlenka: ...ty si to vobec nepochopila.... otec ma rad, ked sa moze hrat s so svojimi detmi aj sam....ma rad, ked moze vyrazit s detmi do parku, alebo byt s nimi doma bezomna... Nenuti ma a nekaze mi, aby som to robila napriek jej placu.....
On je iba rad,ze ja ked potrebujem odist...tak moze s nimi stravit cas aj on...

Ty tvojimi prispevkami o tvojom dietati a tvojej neuveritlene bozskej starostlivosti o tvoje dieta, s ktory by si bola 24 hodin vkuse, keby co ilen na sekundu zaplakalo.....mi pripada, ze ty si jednoducho "super matka" a tvoje dieta je "super dieta". Bez chyb, bez placu, bez problemov......Nie si ty nahodou z marsu? 😀 To, co pises sa v podstate neda ani v realnom zivote realizovat....ale ved, ty to dokazes bez placu...."super matka" 😉

Podla mna si vsak dobra "brzda" 😎

digysa
11. okt 2009

simlenka: a neprestala som kojit, ani koli tomu, ze to "vyzadovala" rodina.... Prestala som kojit, lebo som nastupila do prace. A preto aj zacala chodit do skolky....ale to uz musim byt v tejto chvili pre teba uplne "krkavcia mater".....ze dcerka chodi do skolky na 4 hodiny. Wooooooow....to ty by si ju urcite brala so sebou...ze?

Ale ja som tu o kojeni vobec nepisal.....

Ja som narazala na problem sonicky25, kde jej manzel si mysli, ze jej dcera je na nu prilis naviazana, koli tomu, ze ju prilis dlho koji.....preto som pouzila moj problem, aby som jej povedala, ze to vobec nie je kojenim..... Tak neviem preco tu simlenka zacala rozpytlavat "plac" dietata. Asi sa chcela pochvalit, aka je ona "ukazkova" matka... Ok, precitali sme si.....jednoducho si genialna. 😲

dai
12. okt 2009

- hm, dalsia tema o kojeni...
pride mi ze cela tato tema je uz velmi predimenzovana a prilis medializovana - zle su zeny ktore nekoja ( nikto sa nezamysla nad tym ze mozno nemozu ), zle su ktore kojja roky... mne osobne je to napr. uplne jedno - deticky su podla mna zdrave alebo menej - ovplyvnuje to najma ich geneticka vybava... taktiez inteligenciu... samozrejme vyziva je dolezita... ale mm sa da uz celkom dobre nahradit takze nekojenym detom vela toho na zivinach nechyba...
- ja som napr. kojila 4 mesiace, jednoducho to dlhsie neslo, stratila som mlieko ☹ mala je odvtedy na UM - vdakabohu je zdrava ako rybicka a velmi sikovna... Som od jej 15-teho mesiaca v praci, napriek tomu je na mna velmi nadviazana... som pre nu vzdy na prvom mieste, je jedno kde a s akymi ludmi sme. Tiez ma uprednosnuje pred tatom - ja ale nie som taka dokonala a potrebujem aj cas pre seba... preto vitam ked muz s nou vybehne von, alebo idu spolu plavat a podobne... ona tiez asi 3 sekundy place a nasledne sa 3 hodiny spolu blaznia a po navrate jej ani slova nestacia kolko mi ma toho co rozpravat a aka je spokojnucka... myslim ze dieta vzdy place ked odchadza matka alebo ono od matky... ja mam ale odskusane ze to fakt trva len par sekund ( naposledy mala robila divadlo ked sme isli s muzom tancovat - chodime kazdy tyzden, vtedy chodi k nam opatrovatelka ktora je s nou cely den...) - mala spusti rev trafeneho zvierata a odchadza s ami nenormalne tazko - baby neprehanam - po nas sa zavru dvere a ona do 3-och sekund prestane plakat - je uz velka - je to pre nu len hranie divadielka aby sme neodisli... jednoducho nas uz skusa manazovat... simlenka, jedna vec je robit to co ty tvrdis prvy rok dietata - cize byt mu neustale k dispozicii, druha vec je robit to ked uz dieta rozmysla a vie co robi... lebo vtedy ti postupne moze prerast cez hlavu... co budes robit ked taka na teba naviazana zostane , nezvyknuta na kohokolvek ineho a ty budes musiet ist do prace...`? nesposobis jej omnoho vacsiu traumu akoby si ju vychovavala tak aby bola zvyknuta byt aj bez teba?
ty si ta dospela vo vasom vztahu, ty ju musis vychovavat, urcovat hranice... nie ona😖 hlavne ked budes mat viac deti, zistis ze sa neda skocit vzdy tam kde to ktore dieta pozaduje... deti lasku vycitia, to ze ich milujes im nemusis dokazovat tak ze budes plnit vsetko co si oni zazelaju... a otec na dieta pravo urcite ma... musi si samozrejme k dietatu vybudovat vztah... to znamena ze nie ze pride a povie, teraz chcem byt s malym, malou 3 hodiny a chuda dieta... ale sa kontinualne o neho starat tak, aby dieta aj jemu doverovalo a napriek tomu ze matka mu bude chybat, dokaze prezit naplno aj svoj cas s otcom...

co sa tyka kojenia... uprimne, aj mne pride divne kojit 3-rocne dieta - nepomozem si... ale tieto matky neodsodzujem a snazim sa neposudzovat- je to na vas, a ak vam do toho niekto keca, tak si ho nevsimajte...

atrami
12. okt 2009

Ja som kojila syna do 2 rokov. Nevadili mi pohľady iných, ale keď ma začal v autobuse vyzliekať a od zlosti bol fialový, to bol asi vrchol. Odstavovanie trvalo asi 2 mesiace. Syn pritom nemal problém ostať s manželom, vtedy si ani nespomenul na ,,cici".
Najmladší je totálny závislák, tak uvidím dokedy.

simlenka,
radšej sa nevyjadrujem. ☹

simlenka
12. okt 2009

Digysa - nejsem super matka,kdybych byla,neodeprela bych dceri kojeni. Jenze vim naprosto presne kdy a v cem jsem udelala chybu a tak svou zkusennosti chci poradit nekomu dalsimu,at pak nelituje tak,jak ted lituju ja (prestoze nemame problemy s placem atd,ja mam spatne svedomi) Neodsuzuju,ze jde matka do prace,jsou situace,ze je to potreba... Vse,co jsem chtela rict je,ze intenzivnim telesnym kontaktem a blizkosti matky v rannem veku se da predchazet spouste problemu,zkratka pokud das diteti sebe,das mu jistotu do zivota a to natolik,ze nebude pri tvem odchodu plakat,jakmile tu jistotu ziska,neni problem kdykoli kamkoli odejit a nechat dite otci nebo pani na hlidani... Mozna ti prijdu jako brzda,ale ja jsem spokojena a moje dite a jeho otec taky.

vanja
12. okt 2009

sonicka25, viem že si pevne rozodnutá stáť si za svojím rozhodnutím, a už nech je akékoľvek určite sa nedaj vyprovokovať rodinou, prípadne diskusiou v tomto fóre. Dali si sem svoj problém a potrebuješ aby sme ťa v ňom podporili a nie, aby sme jedna druhú osočovali, ktorá je lepšia matka, alebo ktorá je horšia. Dobrá matka je vtdy, ak je jej dieťa spokojné.
simlenka, čítala som si pár tvojich príspevkov a tiež si nemyslím, že vieš aké bude tvoje dieťa v neskoršom veku, na základe toho, že mu dáš teraz samu seba.
ja som prvé kojila 3 mesiace, po pol roku som šla do práce, s dcérkou bola moja mama. Nemali sme kde bývať, boli sme u mamy v jednej izbe.Podľa teba som jej nedala istotu do života, nedala som jej samu seba, ale nemáš pravdu, dala som jej istotu do života, pretože keď šla do školy bola rada, že má vlastnú detskú izbičku, písací stôl a a že nie je s nami natlačená v jednej izbe. Momentálne je to pre ňu viac, ako keby som s ňou bola doma tri roky a tri roky ju kojila. A naviac sa na to, že som s ňou nebola doma, a že som ju nekojila ani nepamätá.
Teraz, keďže už máme kde bývať, sme si dovolili aj druhé bábo, budem doma 3 roky, a malá bude mať v janári 2 roky a ešte stále ju kojím.
Som zlá alebo dobrá matka? Neviem, ale moje deti sú spokojné tak ako je to teraz.
sonička25 a veru keď som prvé nekojla tak sa ma každý pýtal a ty nekojíš? a Teraz keď druhú kojím ešte stále kojíš? Okoliu nevyhovieš, ale určite si ním nelám hlavu, s nimi nežiješ, ale žiješ so svojím dieťaťom.

dai
13. okt 2009

simlenka,
mas vo vela veciach pravdu... len neviem ci ich spravne prezentujes - aj ja si myslim ze intenzivny telesny kontakt je dolezity a ze matka ma dat dietatu pocit istoty...
- napriek tomu to ci dieta pri tvojom odchode place a robi bordel alebo je tichucke je vela podla mna o jeho temperamente... poznam deti co neplacu a pritom su nenormalne bojazlive, len to neprejavuju placom... moja mala je totalne v pohode, miluje spolocnost ludi a deti, ako som pisala chvilu potom ako odidem tak sa zabava akoby som neexistovala, priebezne si na mna spomenie a po potvrdeni ze som v praci a pod. sa hra pokojne dalej... napriek tomu pri mojom odchode robi vacsinou strasny bordel ( do momentu zavretia dver 😎 )
- intenzivny kontakt mnohokrat nie je o dlzke casu straveneho s dietatom ako skor o kvalite kontaktu v case ked si s nim - viem ze mnohe mamicky s tymto nesuhlasia a tvrdia ze detom staci ked vedia ze su v ich blizkosti a tak...ano pri hre to aj detom staci... velakrat ale chcu deti sa hrat s rodicmi a vidim ako to vacsinou konci pri mamickach na materskej 3 roky 😖 zial...mamicky upratuju, varia , potom su unavene atd. ... a deti popri nim pozeraju telku - mam 2 mamicky - dobre kamaratky , obe boli na materskej maximum casu - vacsich tv maniakov ako ich deti nepoznam ☹ ked som mala dovolenku tak som jednej z nich volala nech k nam pride, kedze nasi maly su rovnako velky... po celom dni co sme spolu stravili - boli sme s deckami na vychadzke, potom na ihrisku dlho, znovu na vychadzke, vlastne cely den vonku... sa mi priznala ze ako jej dobre padol takyto den, lebo ze ona s malym len doma sedi, lebo nestiha domacnost a potom ma vycitky svedomia ze s malym nic nerobi etc. ...nehovorim ze kazda je taka, viem ale ze mnohe su...maminky co pracuju si obycajne omnoho viac cenia cas straveny so svojimi detmi a podla toho sa aj chovaju...
simlenka - este jedna vec ma zarazila - neodsudzujes mamicky ktore musia ist do prace...? hm, vies si predstavit ze niektore mamicky sa do prace vracaju lebo chcu? u mna to bolo tak pol na pol - mam pracu co mam rada a zaroven nie som taka ta supermatka zeby som zacala zit az po narodeni svojho dietata - moja malicka ma nenormalne obohatila... stale obohacuje, je to moj poklad, velky dar od boha... ale moj zivot bol pekny aj pred nou... teraz je nadherny a zazracny vdaka nej... ale aj vdaka mojmu muzovi. ja som s nim neprestala zit len preto ze mame spolu dieta, chcem mu byt nadalej priatelka a milenka... nielen matka jeho dietata...a preto chceme a travime aj cas sami, ked vieme ze malicka je v bezpeci 😔

vanja - plny suhlas.. okoliu clovek nikdy nevyhovie, preto je lepsie ho neriesit 😉