Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

sonkab
15. máj 2012

@mamutka pekne napísane 🙂 Ja už to tiež viac menej musim riešiť, už mám 47 kg, nízky tlak a uz sa mi točieva aj hlava. Do toho by sme chceli druhé bábatko, takže je asi cas to ukoncit. I ked viem, ze je mozne tandemove dojcenie, do toho by som asi nesla 🙂 Dakujem ti za rady, vyskúšame a uvidíme 🙂

mamutka
15. máj 2012

@sonkab no ja som tiez v prostredi, kde som s dojcenim 28 mesiacov bola total extrem, az sibnuta 😀 neries. ja som si hold kazde deci mllieka vazila, lebo pri odchode z porodnice som MM nemala..... ja som oslavovala prvy tyzdnen kojenia, prvy mesiac, prvu laktacnu krizu, druhu, pol rok, pri roku som sa citila ako frajerka.... 😀 no hviezda jasna 😵

mamutka
15. máj 2012

@sonkab niet za co, inak tiez mame Maxika 🙂

luciauk
15. máj 2012

u nás Maximilián neprešiel ☹ také krásne meno 🙂

majdula
16. máj 2012

@mamutka Presne, presne, taky jsem po prvnim porodu (cisari) odchazela z porodnice prakticky bez mlicka a s klobouckama, takze jsem si vazila kazde kapky, doslova 🙂 kdyz si na to vzpomenu, tak to bylo az dojemny. Jak jsem tam travila noci stridave na odsavacce a stridave zkousejic kojit a prosila jsem pritom prcka, aby si aspon trosilinku vytahl... a vzdycky to zklamani, ze si nevytahl skoro nic ☹ Pamatuju, jak jsem tam bulela na prednasce, kterou nam davali o kojeni. Prislo mi, ze vsem okolo strika mliko usima a ja nemam nic. Spolubydlici mela strasne moc mlicka a hrozne ji to obtezovalo a rvala na malou, ze doma dostane flasku a ze ji to nebavi. Doma jsme prvni dny dokrmovali Bebou... s klobouckama jsem kojila snad mesic... Takze jsem si v roce pripadala hrozne statecne, ze jsme to dotahli tak daleko 😀

majdula
16. máj 2012

Jo a dlouhodobe kojici - resp. jestli tu nekdo koji dve deti...
mate MS? 😅

Ja totiz stale ne a uz jsem lehce nervozni. U Radi jsem ji dostala 5m po porodu, i pres plne a intezivni kojeni. Ted uz je to 13m a nic... pravda, kojim sice dva stravniky, ale v souctu to o moc vic neni nez tehdy Radu... zajimalo by me, jestli to kojeni muze blokovat MS.

vejula
16. máj 2012

@majdula ja som pri dominkovi dostala prvu menštruaciu, ked mal maly 19 mesiacov 😉 A gynekolog hovoril, že pri dojčeni je to normalne

sis12
16. máj 2012

@majdula pri prvom som dostala az 3m po odstaveni, pri druhom sice este pocas kojenia, ale to uz mal 27 mesiacov 🙂 a tiez som mala na zaciatku malo mlieka, odsavala som cele hodiny aj nasucho, dolovala som kazdu kvapku az paty, presne kazde 3h som mala nastaveny budik vo dne v noci 😀

luciauk
16. máj 2012

@majdula jaj, ženy, vy sa máte, ja som dostala 4mes po pôrode ☹ neboj, určite to je za odmenu 😉

majdula
16. máj 2012

@luciauk Ja po ni vubec netouzim, ale bez ni holt nebude to dalsi miminko 🤐 🙂 Ale kluky kvuli tomu neodstavim...

@sis12 Diky za nadeji, ze se toho tretiho prcka dockam, i kdyz budu Risu kojit treba do dvou let - moc pekne se kouka na tvoje chlapecky 😵

majdula
16. máj 2012

@sis12 Btw. synovci meho ex se jmenovali od nejstarsiho Sebastian, Adrian a Joshua 😵

sis12
16. máj 2012

@majdula urcite dockas, drzim prsty. ja som adriana nakoniec kojila 3 roky, aj ked som uz bola tehu, odstavil sa sam necele 3mesiace pred porodom 🙂

carodejnica
17. máj 2012

"V prvom rade by to nemali byť mamičky, ktoré deti odstavia od kojenia. Kedy s tým prestať, je na deťoch, keď na to budú pripravené."
http://korzar.sme.sk/c/6376855/kanadsky-pediate...

chomik
17. máj 2012

@luciauk
@majdula krásne fotky baby 🙂 možno o 2-3 roky tu aj ja hodím také foto 😀

vavrenka
17. máj 2012

@luciauk to v akej polohe maly cucka? kraasna fotecka 😵

luciauk
18. máj 2012

@vavrenka väčšinou už vzhľadom na jeho velkosť, leží na mojich nohách a hlavu mu podopieram predlaktím 🙂 ale niekedy si pred spaním cucne tak, že leží v posteli, ja sedím na okraji a dá si narýchlo v polohe "rugby lopty" alebo ako to volajú 🙂

majka1981
18. máj 2012

baby idem k vam po radu. mam skoro 19 mesacneho syna, je to moje slniecko, vela sa kojime. ale v poslednom case zacal naschval ako keby natahovat bradavku, zubami a jazykom, ked ju vybera po kojeni, tak sa mi aj pozrie do oci a zacne ju natahovat/vytahovat. nepomaha ani hresenie, ani vysvetlovanie ze to nesmie. dnes vecer som mu normalne odmietla zaspat na ciciku, lebo to pred tym spravil. reval o 106, ale neako zaspal. mam z toho strasne zle svedomie, ze som mu cicik nedala, ale takto to uz pokracovat nemoze. trva to uz dost dlho, robi to uz asi aj kazdy den, aj viacej krat denne. doteraz som to riesila aj tak, ze som ho dala od seba prec a odisla alebo zvysila ton ze to nesmie robit.

luciauk
18. máj 2012

@majka1981 to je také obdobie. ale ja som to riešila rovnako, občas ma kusol, tak za trest som ho dala preč. potom si to dvakrát rozmyslel. ale na druhý deň sa to zopakovalo. potom ho to prešlo, vymyslel si niečo iné 😀

miruss_013
19. máj 2012

@majka1981 Ahoj ja mám 22.mesacnu dcérku a robi mi to iste.bradavky mam samú chrastu.nepomáha nic ani hresenie nic proste...raz v noci mi zahryzla tak ze som pol hodinku plakala.som myslela ze mi odhrizla bradavku.ale kedze moje dieta odmieta akékolvek ine mlieko.a nepricetne mi place.stále sa dojcime.uz som skusala odstavit ale vzdy sa len vrátime k tomu. 😢

lakte
19. máj 2012

@miruss_013 ano verim ti ze je to neprijemne, no co sa dlhodobeho dojcenia tyka, deti pri nom casto vymyslaju a nie vzdy to je aj unosne.Odstavenie od dojcenia je krok ku ktoremu ma dieta dospiet same, je to jeden z milnikov v jeho zivote. Ak sa odstavi dieta prirodzene, matka potom nemusi riesit problem s naliatymi prsnikmi a pod. Tato hranica sa pohybuje v rozpati okolo 2,5 az 4,2 roka. Ak je dojcenie ukotvene co zhruba po 1,5 roku zivota dietatka je, tak jednoducho mozes ist od nej prec aj na den, ona si na prsnik pocka 😉 Dojcenie aj dlhodobe ma svoj vyznam, a naozaj ma vela pozitiv. Pokial ta bradavky bolia, nehoja sa, je mozne, ze zdrojom moze byt infekcia, bolo by mozno lepsie nakontatkovat sa na poradkynu, ktora by toto vedela zhodnotit a ked tak odporucit mast, ktora ti bradavky pomoze zahojit s tym, ze teda prvorade je odstranit pricinu preco sa toto deje.Vacsie deticky uz samozrejme to prisatie nemaju idealne, ale pokial hryzie, moze aj reagovat na tok mlieka, alebo jednoducho hryzie pre zabavu. Pozrie sem, na www.mamila.sk je tam zoznam poradkyn, ale aj skvele clanky o tom preco je dlhodobe dojcenie dobre, a tiez pribehy matiek, ktore mali podobne problemy, tiez online poradna kde radia certifikovane poradkyne, a tiez pribeh maminy, ktora dojcila do prirodzeneho odstavenia a popisuje ako sa to dialo.

lakte
19. máj 2012

@majdula ano pri dojceni nemusi mat zena MS aj niekolko mesiacov, pokial sa bavime o dojceni na poziadanie 😉 takze ziadny stres netreba mat, a kedze dojcis ako som pochopila tandemovo, tak je to ok

lakte
19. máj 2012

@majka1981 treba mu dat najavo ze to nesmie, je to obdobie kedy deti experimetuju a prave to nase skriknutie "au" sa im velmi paci a opakuju to opat 😉 Je dobre dieta "vyhresit" dat mu najavo, ze toto nie, ale vzdy ked o prsnik prejavi zaujem treba mu ho dat. Ak to urobi opat, tak opat vyhresit. Je to taky bludny kruh, ale rozhodne to prejde. Je to bezne pri dojceni vacsich deti, zacina sa to okolo 1,5-2rokov, a kedy to skonci je individualne 😀 No v tomto veku uz dojcenie zvacsa byva ukotvene a plati preto neponukat neodmietat, cize ak chce prsnik na zaspatie, netreba mu to odopierat, sama si pisala, ze si z toho nemala dobre pocity.Riad sa instinntom, vnutorny hlas ti napovie, teraz nemyslim toho maleho cervika pohybnosti, ale ten tvoj vnutorny materinsky hlas 😅

vavrenka
19. máj 2012

@luciauk je, tesim sa na cas, ked mala nebude zaspavat hodinu s prsnikom v puse 😝 , a cez den spi jedine s prskom, je to narocne, dufam, ze to postupne prejde, lebo mam pocit, ze len si cle dni liham do postele, varim, prebalujem a krmim 😀 😅 ...

luciauk
19. máj 2012

@vavrenka tak to sa asi ešte načakáš 😀 ja som išla do práce ked mal syn asi 13 mesiacov. na večer. takže musel fungovať s ocinom. myslím, že to nebolo na škodu, ja zvyknutý, že nie vždy som poruke. prajem vela trpezlivosti x

majka1981
19. máj 2012

@lakte dakujem za odpoved. uz som mu to vela krat dala na javo, ze to nesmie. on to robi vlastne vtedy, ked uz je najedeny alebo nie je hladny. moj materinsky instinkt mi vcera povedal, ze mu prsnik nedam. a tak som spravila. dnes opakoval zase, par krat to urobil, ale vecer ho dostal na zaspanie. Syn este nevyspel na neodmietnut neponuknut, ja mu ho este ponukam casto. zatial mi to tak vyhovuje.
@miruss_013 tak moj nehryzie, moj len natahuje zubami, aj to staci, neviem si predstavit tu bolest ked zahryzne. ked by zahryzol, tak by som urcite odkojila ak by to neprestal robit. to by som neakceptovala. drzim vam palce, aby sa malicka umudrila 🙂

zdenka99
20. máj 2012

Hoci dojčím zatiaľ len 9 mesiacov, tak už mám pocit, že patrím do tejto diskusie a to je podľa mňa naozaj smutné ☹ Pri čítaní príspevkov na MK mi je niekedy do plaču. Výrobcovia UM rozhodne dosiahli svoje, keď toľko žien pokojne vyhlási, že je jedno či dieťa pije UM alebo MM. A ja to stále nedokážem pochopiť. Veď UM je kravské mlieko, ktoré je pre veľa ľudí ťažko stráviteľné. Áno, je spracované, aby sa dalo stráviť– možno z toho mi je zle ešte viac, keď si predstavím koľkými procesmi prechádza a čo všetko je doňho pridané. Ako sa môže rovnať MM? To je akoby ste povedali, že vitamínová tabletka je rovnaká ako bio jablko plné vitamínov, vlákniny, antioxidantov a čo ja viem čoho ešte. A hlavne ma mrazí z toho, koľko detí od narodenia prvé mesiace neprijíma nič iné, len túto umelinu. Možno navonok vyzerajú zdravo, ale nikto ma nepresvedčí, že to na nich nemá nejaký vplyv.
Dojčenie podľa mňa nemá byť voľbou, ale samozrejmosťou. Každé dieťa má právo byť dojčené a žiadna matka by toto právo dieťaťu nemala odoprieť bez vážnej príčiny. Je skvelé, že existuje UM, pretože keď sa niečo stane mamičke, tak dieťatko prežije. Ale má to byť posledná možnosť. Nie je v poriadku, ak matka po niekoľkých dňoch neúspešného dojčenia strčí do úst dieťaťu fľašu s UM – to je zlyhanie. Ale NIE zlyhanie matky, ale systému. V tomto zvrátenom svete, kde najväčšou hodnotou sú peniaze, tak problém MM je, že je zadarmo a preto si ho táto spoločnosť neváži.
Ak by sme si vážili MM, tak ako si zaslúži, tak by matky neodstavovali ako na bežiacom páse, aj keď na to nemajú dôvod. Naši skvelí vedci sa zhodli, že prvých 6 mesiacov je najdôležitejších, ale čo keď je to 6 a pol, alebo 7 m, či nebodaj viac. Ja rozhodne viac verím prírode ako ľuďom, ktorí o rok prídu zase s niečím novým. Keby príroda chcela, aby sa dieťa po roku odstavilo, tak mliečko proste po roku nepotečie. Ale keďže každé dieťa je iné, tak jednoducho neexistuje presný časový interval. To len my potrebujeme všetko urýchľovať a škatuľkovať. Ja budem svoje dieťa dojčiť ako dlho bude ono chcieť a hoci aj osem rokov.
A názory, že dlhodobé dojčenie je úchylné, tak tie mi dvíhajú tlak do neskutočných výšin. Ale ako všetko v tejto zvrátenej dobe, tak aj dojčenie sa dnes točí okolo sexu. Ak by mlieko tieklo napríklad z prstu, tak by nikoho netrápilo, že sa 7-ročný chlapec dojčí. Poznáte zviera, ktoré vníma prsia ako symbol sexu? Prsia nám príroda nenadelila preto, aby sme potešili mužov. Nie sú určené pre mužské pohladenie, ale pre dieťa. Ale kým sa budú ľudia pozerať na prsia ako na symbol sexu, tak pre nich bude dlhodobé dojčenie stále úchylné. Podľa mňa zas nie je normálne, že pijeme kravské mlieko určené pre teliatka. Dnes, ak dospelí pijú mlieko pre teliatka - to je ok, ale to, že dieťa pije mlieko, ktoré sa vytvára len a len pre neho je úchylné???
Príroda to tak skvele vymyslela. Ja som ešte stále v úžase, že proste moje telo dokáže vytvoriť mliečko, z ktorého moje dieťatko rastie a dostáva všetko, čo potrebuje. Nepotrebuje nič iné len mňa 😀
A len dúfam, že sa raz dožijeme doby, keď čudná bude tá mamička, ktorá strčí do úst dieťaťu fľašu.

vavrenka
20. máj 2012

@lakte prosim ta, mozes mi napsita, ako je to s etapami dojcenia? dokedy dcerke aktivne ponukat prsnik, kedy uz nie, ako casto dojcit velke dieta? ja mam sice zatial malu slecnu, ale ja tak rastie ako z vody, aby som vedela 😉 , desi ma trosku predstava, ze mi cez den bude do 4rokov spat na prsniku a nijak inak 😝

zdenka99
20. máj 2012

Inak som si prečítala celú diskusiu, trvalo mi to teda niekoľko dní, ale stálo to za to. Je tu veľa pekných myšlienok a som veľmi rada, že dojčiacich mamičiek stále pribúda 🙂

Riešilo sa tu nočné dojčenie - takže moja dcérka už od cca 5 m prespí v noci cca 8 hodín bez dojčenia🙂 Iste občas sú aj horšie dni. A samozrejme spíme v spoločnej posteli. Spočiatku som bola proti spoločnému spaniu. Prvý týždeň som ju dávala do postieľky prirazenej k našej posteli, ale to bolo fakt na nervy a bola som ako chodiaca mŕtvola. Akonáhle začala spávať v mojom náručí, tak sa z nej stal malý anjelik 😀
A cez deň si tú nočnú prestávku v dojčení patrične vynahradí🙂 Čo sa týka príkrmov, tak zatiaľ skôr ochutnávame ako papáme, ale nestresujem sa, priberáme jedna radosť. 9 m - 11 kg. A jasné, že som dostala nevyžiadané rady typu, keby si menej dojčila, lepšie by jedla a tak. Ale ja ich púšťam jedným uchom dnu a druhým von🙂 Keď bude malá chcieť jesť, tak bude, zatiaľ ponúkam.
Čo sa týka imunity, tak zatiaľ malá vôbec nebola chorá (klop,klop,klop). Ale okrem dojčenia má na to vplyv podľa mňa aj to, že nemá žiadne očkovanie, na čo som patrične hrdá.
A mrchu ešte stále nemám 😀
Rozhodne súhlasím, že v dojčení panuje neinformovanosť. Ja veľmi ľutujem, že som pred pôrodom o laktačných poradkyniach ani netušila, inak by som už určite z pôrodnica volala. Veď keď sa mi naliali prsia, tak sa mi malá nevedela prisať a sestrička ma presvedčila, že nemám mlieko! Boli štyri hodiny ráno, malá vrieskala od hladu - budili sme ostatné deti a tak som podľahla a UM jej dala. Našťastie vypila len trošičku, ale dodnes ma mrzí, ako som mohla byť taká sprostá, veď som vedela, že mám mlieko a problém je inde, ale aj tak som podľahla tlaku okolia. ☹ A to je podľa mňa hlavný problém - kým mamičky miesto fľaše nezavolajú odbornú pomoc, tak sa o dobrej informovanosti nedá hovoriť.
Jaj a ešte dodám, že vám závidím uspávanie na prsníku. Ja musím malú uhopsať v nosiči na fitlopte. Ale rozhodne nemienim skúšať nejaké mučiace metódy na zaspávanie, verím, že keď trochu podrastie, tak z toho vyrastie🙂
Nie som typ, ktorý rád vytŕča z davu, ale odkedy som matka, tak sa mi to v našom malom meste darí neustále (nosenie, neočkovanie, spoločné spanie, žiadny cumeľ, žiadna fľaška - malá mi už vodičku pije z obyčajného pohára 🙂, liliputi ako prvé topánočky, a pod. ... Takže poznámok k mojej výchove som sa už napočúvala až až. A keďže sa chystám dojčiť až do prirodzeného odstavenia, tak mi je už teraz jasné, že zas budem čudná. Čo už, hlavné pre mňa je, že robím všetko preto, aby moja malá vôbec neplakala.

zdenka99
20. máj 2012

Som sa tu poriadne rozpísala, ale hádam mi to odpustíte🙂

luciahromadkova
20. máj 2012

@lakte dakujem za tvoj nazor a postoj, este dojcim, mam 18 mes. syna a velmi mi to pomohlo co si napisala, hoci som rozhodnuta pokracovat az do doby prirodzeneho odstavenia sa mojho syna 🙂