Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

majka1981
8. aug 2012

@lusy82 ahoj ja si myslim, ze je to urcite tym ze mate nepokojne obdobie a syn to citi, tak hlada istotu v kojeni. aj moj syn zacal veselo striedat prsnik, no ked mi je toho vela tak mu poviem ze mliecko tam uz nieje a cuckanie si nezelam, vela krat zaberie. alebo mu ponuknem vodu, napije sa a je na chvilu pokoj. co mi zacina vadit je,ze ked sa koji, tak vyzaduje aby boli obidve ciciky hole - no rob to na ihrisku 😒 ... tam to ako tak chape. ale ked rano ranajkujem - a on chce zase cicik a mam byt pri tom hole - to si nezelam - tak je rev...
co sa tyka tvojej situacii, tak by som navrhla aby si si mohla niektore dni zobrat "volno" od dietata - aby si sa upokojila - nemas babicku? kamaratku?
alebo ako je to ked ste mimo domu - vyzaduje vtedy viacej/menej cicik? ak menej, tak by som organizovala vela aktivit, aby na prso zabudol.
rano je mne osobne tazko vstat a ist dole urobit nieco "dobre" na pitie, ale co tak odlakat ho na kakavko? alebo mliecko? alebo cajik (moze byt aj s medom, cukrom, ved je uz velky!)?

nada97
8. aug 2012

@elienka Toto rob yaj moja mala a tiez jej vysvetlim ze mato boli ze to nma robit uz som jej aj par krat jemne bucgla po rucke a odnaucila sa ...aj ked est eniekedy hlavne vecer ked zaspav asa o to pokusa no dam jej ruku prec a uz si to viac nedovoli....ale skusa potvorka mala... 🙂 🙂

nada97
8. aug 2012

@majka1981 Ja malej poviem ze uz neni mliecko ze musi pockat kym sa vytvori a ona pekne posluchne na verejnosti uz nekojim a mal asi ani nepyta lebosom jej par krat vysvetlila ze sa mi to nepaci a ze je uz velka slecna ona je rozumna a pochopila to a uz si dlho nepyta ked sme niekde.... 🙂 🙂

lusy82
8. aug 2012

@majka1981 On naštěstí venku to po mě nechce, jen doma ( zatím ) takže se snažím s ním hodně něco dělat. Kakao ani pití nezabírá, akorát jednou mu dal táta mlíčko do hrnečku a on ho s pláčem vypil a sice ho to uspokojilo ale bylo vidět, že to není ono. Bylo mi ho tenkrát líto.
No pravdou je že vypsání tady a vaše rady a povzbuzení mi docela pomohlo, alespoň na čas. Tak dneska jsem to kojení docela brala v pohodě. A to škrábání už taky je lepší.

Moc vám všem děkuju, snad to teď zvládnem 🙂

majka1981
8. aug 2012

@nada97 ja este kojim aj vonku, lebo na priklad v pondelok, utorok a v stredu pracujem, ked idem ponho tak ho nakojim a ideme hned na ihrisko a von este tiez vela krat chce. mne to vyhovuje, kedze mam plne prsia, tak sa mlieka chcem zbavit 😉 . aj ked sme na kupalisku, tak kludne mu dam, preco nie... zatial to vyhovuje, az na to ze chce mat hole dva ciciky a to mu nedovolujem von. aj na to si zvykne 🙂
@lusy82 tak dobre, ze si sa trosku ukludnila.
a co tak kupit krasny hrncek, nieco co ho zauje - u babicky ma hrncek so zirafkou a ten lubi, tak moznoze by si ho zaujala s hrncekom a neslo by vlastne ani o kravske mlieko alebo kakao ale o to ze pije z krasneho hrnceka 😀

nada97
8. aug 2012

@majka1981 NO jasne ze keby som bola dlchsie vonku napr na kupku aj ja malej dam no ona je velka papkacka ona nema problem zjest aj uhorku-kvašak. 😝 😖 ..takze ona to mliecko potrebuje uz prevazne len na zaspavanie..No ked jej isli zubky tiez sa casto velmi kojila ona sa tym ukludnovala...🙂)
@lusy82 Neboj bude to lepsie musis malemu jasne stanovit hranice co si moze a co nemoze dovolilt...stipat by ta rozhodne nemal....daj mu na javo ze to boli ja som niekolko krat aj zhykla co mato zabolelo lebomoja mala stipala tak ze si zobrala kozu mezdi prstiky a hrozne to stipalo ked som to necakala som zhykla a onasa zlakla a potom to uz prestala robit.....prajem aby sa tou Vas ukludnilo..potom sa aj maly ukludni... 🙂

vejula
8. aug 2012

@jonas17 tak ako viem že fluor nieje zrovna zdraviu prospešny. IStu dobu som skušala pastu bez fluoru, kedže mi tu v jedneh teme proti očkovaniu povedali, že je škodlivy, a poviem ti take bolesti zubov čo som mala po každom umyti bezflourovou pastou to bolo niečo strašne.
Takže asi aj na to sa treba pozerať individualne. JEdnoducho niekom geneticky tie zuby tak demineralizuju, že proste musia potom použivať aj pasty na doplnenie toho fluoru na zuby. JA proste pasty bez fluoru nemožem použivať, lebo umieram od bolesti ked si nimi umyvam. A verim, že su aj pripady, kedy je menšie zlo ta fluoridacia....

boka79
8. aug 2012

ahojte baby, ja sa tu len tak zamiesam, ja by som tiez chcela dlho kojit, len popravde nechcem,ked uz bude velky ten moj chlap kojit na verejnosti, da sa to nejako podchytit, alebo ho k tomu vychovat?kedy s tym treba zacat? mozno rozmyslam dopredu, ale za kazdu radu budem vdacna, lebo zijem v takej spolocnosit, kde s tymto vobec nie je porozumenie...

jonas17
8. aug 2012

@boka79 neboj, zvykneš si kojiť aj na verejnosti 😀 😀 ked bola moja emka malá, tak som kojila všade, neskôr, kedže už nevyžadovala také časté kojenie, tak vonku už nie, lebo som to zaviedla tak, že kojí sa v posteli...aj teraz , ked chce mlieko, ťahá ma do spálne, ale...výnímka potvrdzuje pravidlo a aj teraz na dovolenke sme sa kojili na pláži, aj v aute, ked to na ňu prišlo 😀 tak neviem, či sa dá byť v tomto striktná... 😉

natty53
8. aug 2012

@majka1981 haha,presne aj moja,cele tricko musim mat dvihnute,nech ma pod kontrolu obe cicky,nech moze veselo striedat 😀 . Niekedy si fakt pripadam ako taka mama z Afriky 😀 .

@lusy82 to som rada,neboj,je nas vela tu aj ked vlastne malo,co sa ohladom dojcenia mozeme podporovat...Mna teiz mala stipe stale do druhej ked sa koji,to mi fakt ide na nervy,ale jej stale poviem,ze jooj nerob to a ona na to,mamka som sa zlakla a veselo stipe dalej.. 🙂 . A co sa tyka kojenia na verejnosti,tak to nekojime sa uz dlhsiu dobu a ani nejak nepyta a ked si spomenie,tak jej poviem,ze prideme domova dam jej

@boka79 ci podchytit to neviem,ale asi hej,stale som vysvetlovala,ze sa kojime doma,na posteli,pred spanim a tak..su chvile ked si opyta,aj pri hrani alebo z nudy alebo pri telke,ale to len vynimocne,ja som ju ucila,ze pred spanim. A este dozadu pol roka to tak nechapala,ale teraz uz v pohode. Takze sa to naucit podla mna da,ale potom musi vediet,ze mu nedas ani na ihrisku ani na navsteve napr. Ale ked bola chora a mala dva roky som dala aj u dr.v cakarni. Takze to podla mna zalezi aj od mamy,ako jej to vyhovuje. Ale tieto veci som riesila az tak po roku a pol,ze som sa snazila jej to vysvetlovat kedy to je vhodne kedy nie. Je to krasne,ano,ale tiez mi je neprijemne keby som ju teraz mala kojit na lavicke v meste ako pred dvomi rokmi 🙂

bluesky33
9. aug 2012

ahojte baby citam vsetky prispevky ale zial nenasla som ako odstavit dieta....sice je este mala ale ja som uz dost unavena ...stale by len ceckala hlavne v noci kludne by jej to nevadilo aj celu noc byt prisata ...a ked som skusala sunar tak mi tu flasu otrepala o zem a rucala a tak aspon dudu a to dalsi zachvat...az kym nedostala cecik...dakujem

majka1981
9. aug 2012

@bluesky33 nenapisala si, ake stare mas dieta... je to dolezia informacia

bluesky33
9. aug 2012

ma13 a pol mesiaca

majka1981
9. aug 2012

@boka79 moj syn zacal chapat az neako teraz pred 1-2 mesiacmi, ze ho nemozem kojit vsade a okamzite. takze do toho roku aj pol by si mala pocitat, ze budes kojit vsade - aj ked to nemusi byt, ak bude dobre akceptovat prikrmy, tak mozno uz cez den tolko kojit nebudes.

jonas17
9. aug 2012

@bluesky33 tu ti neporadíme, ako dieťa odstaviť 😀 😀 tu sa podporuje dlhodobé dojčenie 😀 ja som v tomto veku tiež veľmi chcela skončiť s dojčením, tiež v noci bola prisatá neprestajne, tiež som hľadala spôsob, ako ju bezbolestne odstaviť, no vždy som jej nakoniec prsník dala. ani my nemáme cumel, zaspí len na cicke, vlastne ešte ani raz nezaspala s nikým, okrem mňa...tak kojím dalej....dieťa je spokojné, ja vlastne tiež, lebo zaspí rýchlo, a v noci ju tiež najlepšie uspím s prsníkom...tak vlastne poradiť neviem 😉

vejula
9. aug 2012

@bluesky33 toto je tema dlhodobeho dojčenia a prirodzeneho odstavenia. Ono 13 mesačne dieťatko ešte nieje pripravene na prirodzene odstavenie, to je take ktore iniciuje(neviem či som to spravne napisala 😅) dieťatko. To prichadza najskôr po 2 a pol roku...

bluesky33
9. aug 2012

@majka1981 dakujem no pravdupovediac mala je aj slaba papacka zalezi aky ma den ale obycajne zje iba trosku a ostatne strhava z jazyka ...tak uvidime ako sa nam podari...

bluesky33
9. aug 2012

@jonas17 dakujem

bluesky33
9. aug 2012

@vejula dakujem

vejula
9. aug 2012

@bluesky33 nemaš za čo, ja viem, že to môže byť niekedy naročne. Ja pociťujem z dojčenia vyčerpanie až teraz vo vyššom štadiu tehu. ale predsa mi to neda odstaviť, ked ma maly stale zaujem. Po pôrode to bude snad lepšie 🙂

boka79
9. aug 2012

@majka1981
@natty53
@jonas17

dakujem , teraz to nie je problem, kojim ho vsade, len tu to nie je vobec pochopene, ked sa vacsie dieta koji na verejnosti a toon uz teraz je velky na svoj vek, tak aky bude, ked bude mat rok a pol... 🙂 Uvidime. Vyskusame

nada97
9. aug 2012

@boka79 Ahoj ja som malej vysvetlila ze sa mi to nepaci a ze neni mliecko ona to pekne pochopila...musis mu to vysvetlovat ale za po roku a pol myslim si ze skorej to nema vyznam maly to aj tak nebude chapat.......moja to v pohode chape a teraz si uz vobec nepyta..ani ju to nenapadne.

babulatko
13. aug 2012

mamičky poraďte mi, dcéra bude mať 20 mesiacov a ja chcem prestať kojiť. Chcem to urobiť pomaly a hlavne bez stresu, lebo je dosť na prse "závislá". Môžete mi poradiť? díky

jonas17
13. aug 2012

@babulatko no, čakám , čo ti poradia 😀 lebo neviem, či v tejto téme to niekto vie 😀

vavrenka
13. aug 2012

@babulatko co mi napada, skus mrknut na stranku dojcenie.eu, tam je v jednej zo zaloziek popisane ako nenasilne odstavit dieta

babulatko
13. aug 2012

@vavrenka díky za tip 🙂

kvetinka211
13. aug 2012

Ahojte, potrebovala by som radu. Najlepsie aj od @strapco13 ak by si si nasla kusocek casu. Kojim synceka uz 18 mes a rada by som pokracovala. Uz tri tyzdne sa neviem zbavit vracajucej sa nadchy, ranneho bolenia hrdla a vecer drazdiveho kasla, zrejme to je kombinacia alergie a zo zaciatku tam asi bol aj nejaky infekt, na rtg to ale vraj bolo vcelku oki. Celkovym antibiotikam som sa nastastie vyhla, pomohli kvapky pamykon, par dni bolo fajn potom zasa horsie a tak dookola, teplota vobec ziadna cely cas. Kedysi som brala aj antihistaminika a kortikoidne spreje, pred tehotenstvom som prestala chodit alergologicke a snazila som sa presvedcit ze ziadnu alergiu nemam a zrejme vdaka tehu hormonom to aj celkom fungovalo. No ale ak mi to teraz neprejde do par dni, budem to musiet znovu riesit s lekarom. Tak mam velku dilemu, co s kojenim. Ak by som musela zacat brat lieky, co je pre synceka horsia moznost v tomto veku - dostavat mliecko do ktoreho prenikla cast antihistaminik/kortikoidov alebo postupne ukoncit kojenie (co si teda neviem velmi predstavit ake by to boli boje 😖)? Alebo pockat kym odkvitne to na co som asi alergicka? Tiez neviem ako na neho vplyva to ze ho kojim pocas alergickej reakcie, ci to nie je skor kontraproduktivne ... snazila som sa to zistit na google scholar a nasla som rozporuplne informacie ... dakujem za kazdu radu ...

strapco13
13. aug 2012

@kvetinka211 lokalne spraye ci uz lokalne antihistaminikum alebo lokalny kortikoiud neprenika do mlieka, ucinkuje len lokalne, cize kludne ich mozes brat aj pocas dojcenia
vacsina celkovych antihistamionik ma vysoku vazbu na bielkoviny krvnej plazmy..cim je tato vazba vyssia, tym menej prenika latky do mlieka..cize ak by si potrebovala, cize nestacili spraye tak nech dr predpise taku co ma najvysiu vazbu na bielkoviny ..plus kukni na moj clanok myty o dojceni..je tam aj odsek zasady liecby dojciacich zien
kedze si alergicka, tak jednoznacne je vysie riziko odsatvenia, kedze dieta moze zdedit alergicku predispoziciu od teba, dojcenie pomaha bojovat s alergiami
plus pozri moj clanok o toalete nosa

katyxq
14. aug 2012

Tak mám po dnešní návštěvě pediatry pocit, že podle ní už patřím mezi dlouhodobě kojící 😒, ach ji. Teda kojit dlouho je můj plán, ale malé jen teprv 8 měsíců 😉, zatím je zdatný savec a příkrmům moc nedá.
Akorát prostě nepřibírá moc excelentně (chudokrevná není, dr. nás už na krev hnala), na což měla pediatra řeči typu, že by měla jíst příkrm ráno, v poledne dokonce polívku i druhý jídlo a večer ještě kaši a jak ty dlouho kojené děti často tak neprospívají. Malá není žádná vyzáblina, je prostě drobnější, hodně aktivní a víc příkrmu, i když jí chutná, jak cca 50g ovoce ráno a 70-90g zeleniny (někdy s masem nebo obilninou) prostě nesní, kdyby jo, tak bude mít akorát zácpu, po jídle dokojíme. Taky by prý měla sníst víc masa a brambor, hmm, to jí moc stejně jako kaše nejede. Mlíčka se podle mě vypije dost, podle toho, jak hodně čůrá, kaká taky dost.
Poradíte něco, nebo vlastně není co a je všecko OK, dr. mě dneska tak vyblbla, že už začínám trochu pochybovat.

anehap
14. aug 2012

@katyxq myslím, že můžeš být v klidu 😉 Moje pediatrička(naštěstí už bývalá) mi na roční prohlídce malé řekla: ale doufám, že už nekojíte? Na moji odpověď, že ano, jen převrátila oči.Kojila jsem do 22 měsíců 😉 A jinak stejné rady, jako od té tvé 😠 Malá se narodila, měla 4,20, v půl roce 7,5 kg a v roce 8,8kg, takže podle dr. absolutně nezapadala do tabulek 😝 Takže rady od ní jsem slyšela - musí jíst min. 6xdenně, dávejte Pribiňáky apod, z toho vám přibere nejlíp. Ale malé stačilo dát dopolední svačinku a už nechtěla obědvat. Ráno se budí před osmou, má snídani a oběd kolem půl dvanácté, mezitím jí stačí křupky, ovoce atd, jinak by fakt nejedla. Teď má dva roky a pořád není extra jedlík, navíc je hodně živá....ale přibírá, tak to neřeším(až na vyjímky, naštěstí teď mám moc fajn dr., takže aspoň ta mě nedeptá 🤐 ) Prostě se jí snažím při tom pobíhání jídlo nabízet - ovoce, zeleninu, to má ráda - ale dodnes neznám, že by snědla polévku a ještě oběd, to je pro nás sci-fi 😅 Takže nestresuj, pokud malá prospívá a vyloženě nehubne, neřešila bych to 😉 A kojila bych, jak dlouho to bude vám oběma vyhovat 😵 Většinou to tak bývá, že nejvíc přibírají jako plně kojené, pak se začátkem příkrmů a i tím, že se víc pohybují, přibírají méně 😉