Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

kryska5
28. máj 2012

@zfidorka tiež k tomu mám taký prístup 🙂 len sa bojím že rok ubehne ako voda, malá pôjde do skôly a potom aby zle nebolo 😝 a vedela zaspať a nebuntošila tam ostatné deti 😅 aj keď na druhej strane zas za ten rok sa aj odstaviť sama môže, aj keď zatiaľ sa mi to tak nejaví 😀

No tak teda ale teraz ma tá predstava že sa nebudeme kojiť normálne zaskočila 😅 ja to nejako neriešim a moc dopredu nedumám..... dúfam že tu bude téma "už nekojím, je mi smutno" 😝 😀 😀 😀 pre "kojofilky" 😀 (perfektný názov 😝 )

hamma
28. máj 2012

@kryska5 Jé, tak do té skupiny "už nekojím, je mi smutno" bych se hned přidala. Můj chlapeček přestal chtít mlíčko, když jsem byla asi ve 3. měsíci těhotenství. Vím, že je to vlastně docela normální, že dětem přestane mlíčko chutnat, ale těšila jsem se na tandemové kojení a takhle z toho nic nebude...I když pořád tak trochu doufám, že třeba když uvidí miminko pít, že bude chtít taky. Teď, když uvidí moje prsa, ukazuje, že je tam mlíčko, ale nechce ☹

pajinaa
28. máj 2012

@kryska5 Do případného klubu "už nekojím, je mi smutno" bych se určitě také přidala :o) . Tyto chvíle si s malým užíváme oba :o)))

majka1981
28. máj 2012

@kryska5 @zfidorka ja uspavam skoro len na prsniku (vynimky su len vtedy ked je syn v satke, alebo nahodou v aute) a syn je pri babicke 3 dni do tyzdna, poviem vam ze problem to vobec nie je! aj ked je s manzelom, tak syn zaspi bez prsnika. len si pekne pokracujte dalej tak ako vam to vyhovuje, ulahcite si zaspavanie ako sa da, ked cicik nebude v skolke, tak si nan dieta ani nespomenie 🙂

stvura
28. máj 2012

@kryska5 no co sa mojej skusenosti tyka, mam dve uplne odlisne dojcene deti (novorodenca neratam)...maly prespaval od roka a pol celu noc, bol dojceny do 2r a 8m, mala este neprespala (bude mat 20m) a dojci sa stale (tandem s novorodencom). Asi do dvoch rokov mi maly zaspaval len a len na prse, potom som ho pomalicky oducala ze musi zaspat sam...zvacsa som ho nechala unavit a uz zaspal sam (nespaval od 20m cez den). Malu uspavam okolo obeda na prse (spi zvacsa 30-40min cez den asi od roka), vecer od unavy zaspi tiez sama a ak nie, tak na prse. Takze tazko povedat kde a kedy je hranica, zalezi od povahy dietatka a ci je kludne ak obmedzis dojcenie - zaspavanie na prse alebo nie.

cacika
28. máj 2012

@kryska5 presne tak, suhlasim s @majka1981. moj zaspaval pri kojeni asi do dvoch rokov ale vobec nemal problem zaspinkat aj s niekym inym ked som nebola doma. na mliecko si ani nespomenul. potom, ani neviem presne ako, mu na zaspanie uz len samotne kojenie nestacilo, lebo ho to cuckanie rusilo. teraz sa napije, ja poviem ze uz dost, on sa otoci na druhy bok a tak pomaly zaspi. niekedy uz dokonca ani nevyzaduje aby som lezala pri nom. ale ja nepoznam jednoduhsi sposob na uspavanie ako je dojcenie... treba to vyuzit kym sa da 🙂

kryska5
28. máj 2012

@hamma jú to som zvedavá či sa zase nepricucne keď uvidí súrodenca 😵 kto vie? 😀 aspoň budeš mať druhého prísavníčka 😝
@pajinaa ale ten klub bude musieť byť ultratajný lebo inak budeme za vyšinuté ženské závislé na kojení 😅 ale kto nezažije ťažko pochopí, hlavne to dojčenie starších detičiek mi príde ozaj úplne iné 😵
@majka1981 @stvura @cacika baby díky moc za skúsenosti, možno vyskúšam postupne zvykať malú aby ju uspávala tatino, ale tam si moc nefandím že to bude fungovať ... hlavne u nás je problém že ona mi od únavy zaspí tak v autosedačke, a to už musí byť ozaj unavená a byť doosť dlhšie hore ako chodí zvyčajne spať. Inak ona proste vykazuje známky únavy, ja to na nej poznám že je unavená (taťo napríklad nie) ale ona nezaspí, skôr ju to potom prejde a keď to prešvihneme tak ju uspať je ešte ťažšie ... no vidím to čochvíľa na jemné experimentovanie, pokiaľ som doma aj keď jej tato číta a snaží sa ju uspať tak si potom pýta "did" tak uvidíme časom ju to možno prejde 🙂 alebo začnem chodiť na večerné prechádzky 😀 😀 😀
@cacika hehe, malá keď už sa ucucká tak sa tiež otočí na druhý bok a chrní, len keby som jej povedala dosť tak to eeee 😀 ale máš úplnú pravdu s tým uspávaním, ja si neviem predstaviť uspávanie v noci inak ako na prse, to stačí že prídem dám prso a v momente je kľudná a oddychuje a za chvíľu pokračuje v spánku, veľmi sa mi páči ako sa jej okamžite skľudní dych a uvolní sa keď prídem 😵

majka1981
28. máj 2012

@kryska5 u nas tato tiez nemoze uspat, pokial som doma. uspi ho len ked odidem do roboty 😀 . a to bez problemov 🙂

luciauk
28. máj 2012

dievčatá, mne je smutno. teraz malý išiel spať, chytil ma za ruku a ani mliečko nepýtal 😨 dnes sme sa nekojili vôbec, včera a predvčerom si cucol aj povedal, že je len smädný... to je asi to prirodzené odstavovanie, že? ☹

s tým uspávaním vám nepomôžem, neporadím, ja som išla večer do práce a musel si zvyknúť.

tina129
28. máj 2012

caute baby, objavila som tuto temu len pred par dnami a stale sa k nej vraciam, tie vase prispevky su balzamom na dusu 🙂 , zdielam s vami rovnaky nazor, som absolutny zavislak na dojceni, neviem ci uz patrim k dlhodobo dojciacim, mala ma "este len" 17 mesiacov ale uz teraz viem, ze ja odstavovat malu od dojcenia nebudem a necham to na nu, napriek pociatocnym problemom s dojcenim, kedy som malu aj prikrmovala cez cievku sa nam podarilo rozkojit naplno a od troch mesiacov sme uz boli len na MM a samozrejme kojime sa doteraz a to dost casto, mala je riadne sidlo a priznam sa, ked si chcem trosku oddychnut sama zavolam na nu ci si neda mliecko a ona nikdy neodmietne 🙂 a mam trosku klud 🙂 , zboznujem ked pri kojeni na mna pozera a sprta mi do nosa a stipe mi do lica a stale mi picha do oka 😀 , inak zaspavame vylucne na prsku, teda ani si neviem predstavit uspat ju inak, v tomto je ona tvrdy oriesok, v noci sa budi tak casto ako sa len da 😀 ale tak obcas ma aj prekvapi ked sa zobudi len 2-3 krat, mame trosku problemy s ekzemom a je neuveritelne ked sa zacne skriabat a ja si ju prilozim tak okamzite sa ukludni a pokojne zaspi, v tomto je pre nas dojcenie absolutne nenahraditelne nicim, aj ked viem, ze mame este cas sem-tam ma prepadne panika, ze to vsetko raz skonci, su to podla mna najkrajsie chvile ake sa daju s dietatkom zazit, takze viem, ze odstavit ma od dojcenia bude strasne tazke 😀

lakte
28. máj 2012

@tina129 balzamom na dusu su pre mna tvoje slova 🙂 dokaz, ze to ma zmysel, ze to co robim sa neminie ucinku 😀

luciauk
29. máj 2012

@tina129 vidíš, a práve to, čo popisuješ, prštek v oku, štípanie, budenie v noci, sú pre niekoho dôvodom na odstavenie ☹ u nás bolo vždy dojčenie nenahraditelné pri hnačkách, zvracaní alebo horúčkach. nikdy nebol dehydrovaný a neskončili sme v nemocnici ako s dcérami. raz som si vypočula od mne velmi blízkej osoby, ked som povedala niečo pozitívne na dojčenie, že na čo sa hrám, ved som dve deti nedojčila a teraz robím frajerku. kto chce, vidí to tak. ja som ale prišla na tretí raz na to, že sa dali prekonať počiatočné problémy /síce pri dcérach ich bolo viac a závažnejších a nemala som absolútne žiadnu pomoc ani informácie/ a teraz si myslím, že dojčiť je jednoznačne lepšie, z každého pohľadu. a budem si to myslieť aj keby som mala niekedy dalšie dieťa a nepodarilo by sa mi ho z nejakého dôvodu dojčiť a dostávalo by UM. 😉 s dcérami som sa k štípaniu a pršteku v oku nikdy nedostala ☹ dojčenie je niečo ako tehotenstvo. máme na to výlučné právo 🙂

sussanah
29. máj 2012

@cacika @romcovaklarka Je to pro me fakt veliky rozdil, mlady byl opravdu velky jedlik a pritom se i hodne kojil. No maly tem prikrmum moc neda a ze by se zrovna po mliku utloukl, to taky ne. A ja mam porad pocit, ze by mel jist, porad kontroluju co a kolik sni a vypije a nemuzu se toho zbavit. Kdyz mel 6m, tak jsme byli totiz par dni v nemocnici s infekcnim prujmem a to nejakou dobu nic nejedl, nepil a byl na kapackach. Navic mu porad nutili prikrmy a on si k nim asi vybudoval averzi. Takze na jednu stranu se snazim, aby jedl a kdyz ji, tak me chyta panika, ze se odstavi 😅
A to jsem si myslela, ze s druhym uz bude vsechno mnohem jednodussi 😝

romcovaklarka
29. máj 2012

@sussanah Jaj, to jste měli ty rotaviry, ne? To muselo být hrozný, takovej šmudlík maličkej ☹ Ale to je jiná situace, jinak myslím, že když je dítě zdravý, tak samo ze svýho rozhodnutí hlady neumře. Samozřejmě nabízet, nabízet, nabízet, protože mimino si samo neřekne, ale když nabízíš a nechce, tak asi holt ten hlad nemá.

Taky se to mění v čase. Sam papal donedávna příkrmy fakt parádně, zbodnul misku, ještě na mě mezi každým soustem pokřikoval, jako ať se naflákám a krmím 😀 No a posledních pár dní třeba do oběda jen tak dloubne, sní pár lžiček a řve, že nechce; pak se dopráskne mlíkem a usne. Tak nevím, jestli je to dobře, nebo ne, ale jak si vždycky říkám, do dvaceti ho kojit nebudu, tak jestli dává k obědu přednost mlíku a stačí mu to, tak s pánem Bohem.

sussanah
29. máj 2012

@romcovaklarka ne, meli jsme noroviry. Je to v podstate podobne, ale vice nakazlive, zvracel kazdy, kdo kolem nas jenom prosel.. Bylo to narocne obdobi, takze ho ted asi vic sleduju. A hodne se to v case meni, jak pises. Jsou dny, kdy sni 3x denne prikrm a extra porci a dny, kdy parkrat dloubne a finito. Akorat, ze kdyz toho sni vic, tak se potom vyrazne mene koji a zas kdyz sni malo, tak ze by na kojeni pridal, to ani ne. A v noci uz se skoro nekoji a to pritom spi s nama v posteli a donedavna jsem ho kojila tak co 1,5h.

zfidorka
29. máj 2012

ahojte, vcera som bola na prednaske lekarky novorodeneckeho oddelenia, a hovorila ze okolo 18-24 mesiaca je v mm zvysene mnozstvo protilatok, napr. aj proti rotavirom, co je podla mna velmi zaujimava info, podporujuca dlhodobe dojcenie 🙂 a ze aj dealer propagujuci ockovanie proti rotavirom im hovoril, ze dojcenie chrani podobne ako ockovacia vakcina, ale ze kto dnes dojci do 2 rokov 😀, tak ze je lepsie dat deti zaockovat...

anetkaadamko
29. máj 2012

ja odsávam už dva mesiace a chystám sa dlhodobo, malý má polroka............................

romcovaklarka
29. máj 2012

@sussanah Ty brďo, tak o tom jsem ani neslyšela, ale muselo to být hnusný 😒 To pak není divu, že jsi háklivější na to, jak jí. Ale třeba Sam v tomhle věku měl 3 příkrmy - ovocnou sváču, maso+zeleninu+přílohu na oběd a kaši na večer, k tomu denně 3 kojení a v noci podle toho, jak si řekl, což bývalo zpravidla 1-2x za noc. A je ho pěknej kousek 🙂 takže mu to asi stačí. A jak je na tom malej s váhou - samozřejmě s přihlédnutím k tomu, že při té nemoci asi něco shodil 😕 Jestli přibírá, tak asi dobrý...
@zfidorka Páni, tak to je zajímavý info 🙂

sussanah
29. máj 2012

@romcovaklarka Uz jsme nejak dlouho nebyli na kontrole, ale myslim, ze vylozene nehubne. Prijde mi tak akorat, neco pres 9kg tipuju. Kdyby se mi trochu stabilizoval v tom jidle a kojeni, byla bych rada. Doufam, ze budu kojit jeste nejaky ten patek 🙂
@zfidorka O tom uz jsem slysela, dokonce prave z duvodu ockovani proti rotavirum v nejakem USA pruzkumu doporucuji predcasne ukonceni kojeni, protoze kojeni jim zpusobuje vyrazne mensi odezvu na ockovani proti rotavirum 🙄 Nojono, z kojeni jeste nikdy nikdo nezbohatl.
Ale zase uprimne, u 2leteho ditete uz bych se rotaviru nebala. Kdyz jsem videla, jak ten nas norovirus zamaval s mladym a jak s malym, tak to byl obrovsky rozdil..

lusy82
29. máj 2012

Ahoj, když už jste u toho očkování a nemocí. Jedna kamarádka mé švagrové musela ukončit kojení v deseti měsících z důvdu, že ona je alergik a malej taky a má i hodně sníženou imunitu a dokonce skončil na kapačkách. Že prý si tu alergii s mámy vytahuje. Mě to přijde jako totální blbost. Už jen proto, že alergie je přenosná v genech a ne nakažlivá. Co si o tom myslíte?

vavrenka
29. máj 2012

@lusy82 jednoznacny suhlas s tebou. moja mala mala podozrenie na alergiu a podporovali m adojcit ju, co najdlhsie..

lusy82
29. máj 2012

@vavrenka A ty jsi taky alergik nebo astmatk? Tam šlo právě o to že ona byla a že to z ní tahá přes mlíko, ale mě to přijde jako hloupost.

vavrenka
29. máj 2012

@lusy82 ja som nediagnostikovany alergik, amam aj potravinove intolarancie a doki mi povedala, ze alergia je zalezitostou genetiky

lakte
29. máj 2012

damy pridavam aj sem , kedze to je tema o podpore dlhodobeho dojcenia , tak teda podporujem 😝
http://www.mamila.sk/post/ako-dlho-ma-dieta-byt...

lusy82
29. máj 2012

@vavrenka No já si taky myslím, že je to genetické. Vždyť ani blbou rýmu si to dítě nemůže vytáhnout. Dokonce prý když je matka nemocná, tak to její mlíčko působí jako vakcína proti té dané nemoci.

sussanah
29. máj 2012

@lusy82 naprosty nesouhlas. Muj doktor me naopak plne v kojeni podporuje, na alergologii taky byla dr rada, ze jsem mladeho kojila dlouho, protoze se mu ted rozvinul atopicky ekzem. Alergii si pres mleko tezko muze vytahovat. Alergie je prehnana reakce organismu na bezne jevy (potrviny, pyly), to neni bakterie, ktera se vyskytuje v mleku..

lakte
29. máj 2012

@sussanah pocuj pises ze sa v noci skoro nedojci, cez den sa vam tiez znizil pocet dojceni?Davas nejake tekutiny uz predpokladam, kolko a ako? A co cumlik? Nezacali ste ho nahodou pouzivat?Zda sa ti spavy alebo zeby proste nejavil zaujem o dojcenie?Skus mi prosim popisat ako to mate cez den, taky vas bezny den 😉

zdenka99
29. máj 2012

@kryska5 no ja by som bola rada, keby mi malá zaspávala na prsníku. Ale my zatiaľ stále uspávame na fitlopte. Dúfam, že aj u nás to skončí okolo deviateho mesiaca, čiže teraz niekedy. Ale zatiaľ to nevyzerá, že by sa chystala zaspávať na prsníku. Skôr ju mliečko nakopne energiou. Ty si malú aj nejako "odnaúčala" od fitlopty alebo jednoducho sama začala zaspávať bez nej?

Inak očkovanie proti rotavírusom je orálne, preto má imunitný systém dieťatka podporený dojčením akú takú šancu bojovať proti tomu bordelu z vakcíny. Ale žiaľ pri väčšine vakcín sa obchádza prirodzený obranný systém a násilne sa vpichujú priamo do tela, takže žiadne dojčenie v tých prípadoch nemá šancu☹ Ale to je už iná téma.

lakte
29. máj 2012

@zfidorka prave ze kto dnes dojci do 2 rokov 😖 keby dojcenie bola norma, stat by veru usetril nemale peniaze, ktore by sa dali pouzit veru inak 😠

lusy82
29. máj 2012

@sussanah Tak to mi řekněte kam to zdravotnictí spěje. To je fakt hrozný. Takovýmhle "vzdělaným " lidem svěřujeme své zdraví a ještě jim za to platíme nehorázný sumy...