Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

carodejnica
2. nov 2010

@jenovefa @sirinka to nebolo nejaké homevideo, ale dokumentárny film s názvom "extraordinary breastfeeding" - linky naň sú na 27 strane, alebo hoďte do google... 🙂

cruela
2. nov 2010

ako nejde mi nezapojit sa do tejto diskusie... citam ju uz dlhsie, ale teraz som si pozrela to video s tym 8rocnym kojacim dievcatom a prislo mi normalne zle.... ved to je CHORE!!!!

zdenkam
2. nov 2010

myslim, ze ak odmyslime fakt ,ze kojenie je hlavne pre miminka o vyzive, tak je to aj o nehe a laske a blizkosti a fakt nechape ako si niekto k tomu prizve kameramana a da to vidiet celemu svetu. Ale sme kazda ina. HOld.
Ja som kojila starsieho syna do 2 rokov odstavila som ho kvoli sebe. Vydavala som sa a on by ma aj zo svadobnych siat vyzliekol len aby dostal svoje. 😀 Myslim,ze nebyt toho kojim tak maximalne do 2,5.

zdenkam
2. nov 2010

@zdenkam a este podotykam ze vyber je na kazdej matke, ak sa rozhodne nekojit. Je to len jej vec. Isto zvazi vsetke pre a proti. Zivot je o volbe a netreba sa navzajom urazat len preto, ze si niekto vyberie inu nez ta moja. Inak ja kojim a ked bude malemu 5 mesiace vraciam sa na part time do prace. Takze ide to aj kojit a nebyt neustale s dietatkom. Tak som fungovala aj pri starsom synovi.

zdenkam
2. nov 2010

a este podotykam ze vyber je na kazdej matke, ak sa rozhodne nekojit. Je to len jej vec. Isto zvazi vsetke pre a proti. Zivot je o volbe a netreba sa navzajom urazat len preto, ze si niekto vyberie inu nez ta moja. Inak ja kojim a ked bude malemu 5 mesiace vraciam sa na part time do prace. Takze ide to aj kojit a nebyt neustale s dietatkom. Tak som fungovala aj pri starsom synovi.

luckahr
2. nov 2010

@sussanah je vidis to a ja jsem si myslela, ze ti prijdu netolerantni svym "sex" nazorem 😉
no ale co se tyce kojeni 8 letyho ditete, tak tam mi fakt tolerance nic nerika 😅 , to mas pravdu 😉 jak pisou holky, to je "chore" a taky bych chtela slyset nazor psychologa...........za tim si musim stat.

luckahr
2. nov 2010

a jeste - fakt si myslim, ze vas postoj-pohled na vec prameni z toho, ze 8 lety dite jeste nemate 🙂

bobocka
3. nov 2010
https://www.youtube.com/watch?v=OLRARHtzCtY


https://www.youtube.com/watch?v=NbMIIviUO8E


https://www.youtube.com/watch?v=IkQnyVzevgY


https://www.youtube.com/watch?v=i0P8T-6mofU


https://www.youtube.com/watch?v=f1qOnN9gw8E


kocky tu je cely dokument extraordinary breastfeeding.ak si najdete hodinku cas,tak si to pozrite cele.na to,ze to je anglicky dokument,tak je to riadne zaujimave. a tym chcem povedat to,ze anglicania kojenie nejak nepodporuju (v istej casti dokumentu je o tom aj hovorene) tak bolo celkom zaujimave vidiet maminky mladsie i starsie ako dlhodobo koja.ak viete po anglicky,tak si pozrite cely dokument a tam sa viac dozviete o tej maminke co koji svoju takmer 8rocnu dceru.ona si to vie fakt pekne odovodnit.tym ja samozrejme nehovorim,ze keby sa moj syn ako osemrocny chcel kojit,tak by som to brala ako samozrejmost.asi nie.tazko povedat ked ma teraz len rok,ale fakt si to neviem predstavit.a realne to v nasom pripade vobec nevidim.no ta maminka si to vie odovodnit a ja ju za to respektujem.zaujal ma pribeh tej mladej maminky,ktora rozbehla kampan za dojcenie a chcela ho viac predstavit verejnosti,lebo ludia brali dojcenie skor ako strasiaka.tam ma zaujal jej vek,lebo z vlastnej skusenosti viem,ze tam 24 rocne kocky velmi kojenie neriesia a uz vobec nie tak ako tato maminka.a to ako sa ta maminka rozhodla odstavit svoje dvojicky-no ja by som to nedokazala.ja sa fakt desim toho,ze raz pride den ked mi to uz nebude vyhovovat,ale misko bude chciet byt aj nadalej dojceny-no neviem si ja predstavit dieta nasilu odstavovat.ja pevne dufam,ze podnet pride od miska a nie odomna.neviem ci by som dokazala ho nechat plakat za mlieckom tak,ako tato maminka.ale celkom rychlo si deticky zvykli. a normalne mi jej bolo luto ako vravela,ze jej je luto ked sa sprchuje a vidi ako jej mliecko odteka,ze instinkt jej vravi,ze by kludne mohla kojit dalej.. a veeelmi ma zaujala ta maminka,co si adoptovala dietatko a chcela ho dojcit a z kazdej vytlacenej kvapky mliecka co mala spapala na lyzicke sa tesila 🙂zlata bola.ja som uz davno vedela,ze zeny co si adoptuju deticky kludne kojit mozu a preto som vzdy mala nervy na to,ked niekto tvrdil,ze tamta ma slabe mlieko,alebo ze uz nie je.tomu sa da vzdy pomoct.zas je to len o neinformovanosti.keby bolo matkam podane dostatocne info o kojeni o prednom a zadnom mliecku,o tom,ze za obdobie dojcenia si mnoho zien prejde laktacnymi krizami ,no da sa tomu krasne pomoct,tak by bolo iste ovela viac maminiek,ktore by este um nedavali a mohli by dojcit.ja sama mam kamaratku,ktora prestala kojit svojho syna ked mal 3 mesiace s vedomim,ze ma slabe mlieko a ma ho malo.no keby som vedela vtedy to co viem dnes,tak by bol mozno jej syn este stale kojeny.tazko povedat...podla mna je to zaujimavy dokument.ja som bola v uk skoro 6 rokov a prvych 5 mesiacov tehotenstva som tam tiez bola a o kojeni mi midwife (nieco ako porodna baba,speci sestra ,ktora sa stara o buduce mamicky,tam sa ku gynekologovi na kontrolu v tehotnosti nechodi,chodi sa ku midwife) nepovedala ani pol slova.no po pravde ani u nas som o tom info ziadne nedostala.v porodnici mi ukazali jeden jediny krat ako sa koji v lahu a to bolo vsetko.veeelmi slaba je o tom informovanost ci tam,ci u nas.podla mna by uz v poslednych dvoch mesiacoch mali lekari informovat maminky o dojceni a o umelej strave ,a tak by mali byt maminky poriadne informovane ked sa ich miminka narodia a budu sa potom lepsie vediet rozhodnut ,ktorou cestou sa chcu poberat.fakt ten dokument odporucam pre kazdu maminku aj pre dojciace aj pre nedojciace.dojciace maminky to budu iste inak brat ako tie nedojciace,no podla mna to nie je na skodu to vidiet a aj maminky co nekoja tak budu mat zas viac info o kojeni,uvidia pribehy inych dojciacich zien a mozno si povedia,ze svoje dalsie miminko skusia kojit dlhsie a ze si o samotnom dojceni zistia viac,alebo si povedia,ze toto naozaj nie je pre ne a aj druhemu babatku daju umele mliecko.ale info navyse podla mna nezaskodi 😉

stvura
3. nov 2010

@prsky maly mi jedol uz iba 3x denne, mlieka bolo furt dost...som si robila srandu ze i susede nakojim 😀

carodejnica
3. nov 2010

@bobocka super, veľmi pekne ďakujem za obsah dokumentu, neviem dobre anglicky, takže mi to pomohlo... ono troška si človek urobí obraz ak to vidí v kontexte tých ďalších informácií, veď aj ja som bola zo začiatku zhrozená (osemročné dieťa, preboha), ale pravdou je, ak človek nepozná súvislosť, nevie argumentáciu matky, je to len také krčmové nadávanie 🙂
V konečnom dôsledku platí - rešpektovať, a byť rešpektovaný.. (ako to tu viackrát odznelo).

panterka
3. nov 2010

@bobocka takže jestli jsem dobře četla, tak vyjádření psychologa ke kojení 8mi letýho dítěte tam není...

paajinka
3. nov 2010

@majdula - taky jsem kojila celé těhu i teď.. gynekologové vždy řekli hned přestat, ale vzhledem k tomu, že nebyl žádný problém a rodila jsem přesně v termínu dle MS (7 dní po termínu UTZ), bylo vše OK. Nejedla jsem ani vitamíny navíc. Okolí jsem řekla, že to mám schválené doktory (no, že je to dobře mi řekl sice jen na interně a dětský - ostatní se tvářili jak bubáci 😀 ), ale co... Teď kojím oba, taky první mimi a druhou dcerku (3x denně) - někdy v tandemu, jindy každého zvlášť. Bolavé a přecitlivělé prsa jsem měla taky, ale řekla jsem si, že to vydržím - 3x denně se to dá - pravda, občas jsem malé kojo trochu zkrátila, když to fakt nešlo. A manža měl zákaz ser na ně jen podívat 😀 😀
Držím palce, ať jde těhu a kojení dle tvých představ

paajinka
3. nov 2010

@luckahr - musím jen napsat, že i u nás jsem pro manžela stále přitažlivá, v těhu s jedním kojencem a po porodu s dvěma. Nevidím na tom nic asexuálního.. Alwe je to věc názoru, samozřejmě.. 😉
@prsky - myslím, že ty ses ptala na kojení na konci těhu.. Já nemám pocit, že by mlíka bylo míň, ani malá nevyžadovala častěji, jen po porodu hned měl malý mlíko, ne kolostrum, tak jsem ho musela hlídat, aby se nepřepíjel a neblinkal. Po pár dnech se to srovnalo.. 😉

prsky
3. nov 2010

@stvura dik, ja mam tiez dost, len sa ma ku koncu tehu zas zmenit na kolostrum, tak ratam s tym, ze mozno ubudne a po porode sa zas roztecie.

@bobocka musim si to kuknut..ja ju neodsudzujem, neviem, kde je nasa hranica dojcenia (aj ked nemyslim, ze to bude az tak dlho), ale zamyslam sa nad tymi jej dcerami, predsa len deti vedia byt krute aj kvoli okuliarom alebo odstavajucim usiam a toto je teda nieco dost nezvycajne (dovolim si mysliet si, ze by to bol trochu extrem aj v prirodnych narodoch)

prsky
3. nov 2010

@paajinka ano, ja som sa pytala 🙂 dakujem tak som zvedava, ako to dopadne u nas 🙂

sirinka
3. nov 2010

@paajinka pri druhom porode uz par dni pred nim sa ti mliecko opat zmeni na kolostrum...to je castokrat aj dovod pre starsie dietko, ze sa odstavi, nechuti mu to....takze urcite aj tvoje druhe mimi pilo kolostrum 😉
napr. moja starsia za posledny mesiac mojho druheho tehu nabrala take licka a to pila mliecko iba 3x denne...

sussanah
3. nov 2010

@luckahr ja si momentalne taky nedokazu predstavit, ze bych kojila 8-lete dite, ale prijde mi dost zvlastni se vyjadrovat o nekom jinem, ze je zraly na psychiatra a ze je to chore apod. Uprimne si fakt nemyslim, ze ona je uplne jedina na svete (ne ze by to delal kazdy druhy, to asi fakt nee), ktera koji az takhle extremne dlouho. Jen bych rekla, ze proste nikdo jiny to nahlas nerekne. To ze nekoho toleruju, jeste neznamena ze plne budu podporovat jeho chovani nebo se chovat stejne. A co se tyce toho "sex" nazoru, tak k tomu fakt nemam co rict 😝 😀 😀 😀

paajinka
3. nov 2010

@sirinka - no nevím 😉 podle mě jsem měla normalně mlíko a i sestry v nemocnici to říkaly, že musím kojit míň, když mám hned mlíko a ne kolostrum 😕 , ale nehádám se... 😉

sirinka
3. nov 2010

@paajinka moja malinka teda vypila len kolko vladala, nijako som jej to neregulovala a aj tak priberala o dost menej ako prva... 😉

paajinka
3. nov 2010

@sirinka - jo? přibírala míň? mně právě prcek přibral už v poridnici, což se moc často nestává, odcházeli jsme s vyšší hmotností než když se narodil (jako jediný po 72hodinách měl víc).. A to byl při narození menší a lehčí než 1., ale po těch 3 dnech už měl o 200g víc než ta 1. 😉

vejula
3. nov 2010

čavte kočky, nedalo mi neprečitať vašu diskusiu,,,,
Čo sa tyka kojenia 8ročneho dieťaťa je podla mna extrem ktorý už je skor na škodu ako na užitok. Myslim tym z pszchologickeho hladiska... Nechcem sudiť, ale tak toto už podla mna nieje celkom zdrave.. To dieťa bude mať raz zrejme velky problem odputať sa od matky a budovať si vlastne vzťahy... a kompexy ked sa o tom jej rovesnici dozvedia, neverim že nebude terčom posmeškov z ich strany...

Ale inak na dlhodobom dojčeni (tym myslim napr 3 roky) nič zle nevidim, prave naopak. Moja mama dojčila najmladšieho braška do troch rokov aj to ho nakoniec odstavovala, lebo to bol riadny zavislak ako ho odstqavila tak prestal spavať cez den, lebo bez didiky to nešlo 😅 Ale vobec mi to nepripadalo čudne že ho koji, prišlo mi to uplne normalne.

Ja neviem ako dlho budem kojiť. Počas tehu som myslela že nie dlho lebo pred tehu som uživala lieky ktore som musela vysadiť a nemožem ich ani počas kojenia... Ale bojujeme s malym spolu a zatial sa to da zvladnuť aj bez nich, aj ked je moj život o poznanie ťažši... Počas tehu som myslela že to vydržim najviac pol roka ale pol ročka už mame za sebou a ja uspešne kojim dalej, a do roka planujem určite.. no a možno ked prejde rok tak hranicu zas posuniem dalej 😀 😀 😀 Maly mi za to stoji, je to moje všetko a chcem mu dať prve aj posledne čo možem. A ženy ktore kojiť možu a napriek tomu ich bez žiadnej zavažnej zdravotnej či už inej pričiny prestane kojiť, len pre nejaku svoju pohodlnosť alebo pre krasne prsia... to je už podla mna kapitola sama o sebe... podla mna si svoje dieťa vobec nezaslužia a mali by sa zamyslieť nad sebou 😔

sirinka
3. nov 2010

@paajinka jasne, aj u nas v porodnici to bolo tak, ze magdulka pribrala, naproti tomu klarka schudla takmer 300g...ale pri nej som mala mliecko az na stvrty den.
ale ako sme prisli domov, tak hned prvy tyzden mi klarka nabrala takmer pol kila...a tak to slo potom cely prvy rok, v roku uz vazila 12kg, oproti tomu magda tuto vahu dosiahla az teraz v takmer 18 mesiacoch.
ale mne hned pediatricka povedala, ze magdulka ma uplne ine kosti, ze bude vzdy utlejsia ako klarka 🙂

stvura
3. nov 2010

@prsky ja som nemal kolosrum vobec. Mala som priesvitne biele, vo stvrtok rano som maleho kojila, rodila na obed, este v piatok bolo mlieko, v sobotu nebolo vobec a v nedelu rano mi prislo to huste biele, to mam este stale..../mala ma 5 tyzdnov, takze asi uz len tyzden/. Co som sa bavila s laktacnou poradkynou, kolosrum moze a nemusi byt.

stvura
3. nov 2010

Inac co sa tyka toho kojenia 8 rocneho dietata...mne sa zda extrem i dieta dudlujuce v osmych rokoch...sranda ze to tu nikto neriesi, to je tiez grc a kolko velkych deti vidim na ulici - aj vcera u lekarky bolo dievcatko s dudlom a so ziackou knizkou...a bolo to biele dievca, nie tmave 😀

bobocka
3. nov 2010

@panterka no ja som to pozerala v noci,uz som bola unavena,ale veru vyjadrenie psychologa som tam nezachytila (ani ta zena co to akoze prerozpravavala to myslim nesominala).ale ta maminka tam hovorila o tom,ze dieta postupne samo straca casi reflex a jej 7rocna dcera tam uz potom plakala,ze sa jej mliecko neda vysat a tak teda ta matka vedela,ze odstavenie je len otazkou casu.ona to fakt chcela nechat na svoje deti.jej starsia sa v 5tich odstavila.fakt som bola unavena ked som to pozerala ale bola tam jej maminka a vravela,ze ked sa mala narodila,tak tam boli nejake komplikacie a tak vlastne poprosila svoju matku aby si malu prilozila,aby sa v nej ten saci reflex rozbehol.to bolo pre mna dost zvlastne,ze si vlastne stara mama vnucku prilozila.fakt tam islo len o to,aby dietatko zacalo sat aj ked mliecko nebolo.a inak ten manzel ju v tom dlhodobom kojeni podporoval a dokonca si robili aj srandu,ze aj on nema problem sa postavit do radu na mliecko.oni boli fakt rodina,ktora si fakt nevedela ani len predstavit,ze by deti kojene neboli.
dnes si to vecer pozriem znova s muzom (nech aj on vidi aj ine pribehy dojciacich matiek) 😉

carodejnica
3. nov 2010

Inak k tomu videu, ja si spomínam, ako annag k tomu napísala vyjadrenie, myslím že to bolo veľmi pekné (teda od našej annag sa nedá ani nič iné čakať, že?), niečo v tom duchu, že je to neobvyklé, ale nie odsúdeniahodné, písala o tolerancii, rešpekte... a ak to obom vyhovuje, je to na ich rozhodnutí... a nemyslím si, žeby mala mať tá malá z toho traumu, ja si dodnes pamätám, ako som rada mame stískala prsia (mohla som mať asi 5 rokov), mám takú spomienku, ako jej sedím na kolenách a mačkám je prsníky... 😀 😀 😀 A nemám dojem ,že by to na mne zanechalo nejakú traumu, dodnes sa na to rehoceme s mamkou. Najväčšia sranda je, že to ma kojila len mesiac (!), som sunarové decko, a pritom som bola na prsníky fixovaná veľmi dlho, neviem čím to je, ale dodnes to používam ako argument mamičkám, že len dojčené deti robia také vylomeniny, že sahajú na prsia, aj nedojčené, ja som ukážkový príklad.. 😀

sussanah
3. nov 2010

@carodejnica no ale sama se podivej na sebe, kam te ta tva fixace na matcine prsa dohnala 😀 Ted tady podporujes dlouhodobe kojeni a pak ze to nema nasledky 😉 😀 Docela rada bych si precetla, co o tom annag napsala, protoze neco o tom respektu a toloeranci jsem se tu snazila rict i ja, vzhledem k te kojene 8-lete, ale nejak mi to asi nejde spravne vyjadrit 😅

mamutka
3. nov 2010

vidim, ze sa tu stale riesi dojcenie 8 rocneho dietata.....ono, nech si o tom mysli kto chce co chce, treba si ale uvedomit, ze to dieta si cucne par krat do dna a netreba z toho robit vedu. kolki ludia robia doma za zatvorenymi dverami onakvejsie veci......tiez mate kazda jedna nieco s cim sa tu nepochvalite, nie? nech uz sa to tyka akejkolvek oblasti.
MM je naozaj sladke, ochutnala som, nedam dietatu nic co neochutnam 😅 no myslite si co chcete, moje mlieko mi hodne chutilo 😀 ale stacilo mi par krat dopit z lyzicky ked som malemu daval, nedavam si bezne, aby tu zase par stran nebolo o tom aka som aj ja uchylna....tym ze je sladke, necudujem sa ze to tomu dietatu chuti a matka mu nebrani. to je cele.
tiez mi volakedy prislo divne pri pohlade na dokument so 6 rocnym prisatym deckom, ale teraz mam dieta ja, som tolerantnejsia k veciam, ktore nikomu neskodia a netolerantnejsia k veciam, ktore skodia.
a preco to vlastne riesite, co vase prastare matere? kolko kojili, ked bola slaba uroda, nebolo moc co detom davat a kym zena mlieko mala, tak ho dietatu poskytla, lebo kazdy zdroj zivin bol vzacny?
dlho dojci zena, ktora ma dost mlieka a ktorej dieta to mlieko chce. ak ju nebudi x krat za noc a da si len par krat do dna, v podstate nie je dovod na odstavovanie....
hodne odveci je ked sa niekomu dieta odstavi ako par mesacne same a potom tu mudruje, ze dlhodobe dojcenie je k nicomu a nema vyznam.....take zeny by som chcela vidiet, ci by proste odstavili dieta len tak pre zabavu, ak by ich dieta MM milovalo, matky by ho mali dost a kedze by si dalo par krat do dna doma, nikoho by to neobtazavalo.....
asi by celkom logicky neriesili co riesit netreba a dojcili by kludne do 2 ci mozno aj 3 rokov.

mamutka
3. nov 2010

@carodejnica nehambis sa, ze fixovana na prsniky 😀
a este kolki chlapi su fixovany na prsniky a to maju 20, 30, 40 rokov...kua kam to spejeme????