Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

namarie
1. máj 2012

mňa mama kojila 2,5 roka až kým ma sestra nevzala k starkej (300km od domu) a tam som bola bez mamy a tak som si zvykla, dovtedy bola boja obľúbená hláška "mama ňamu!" a som jej za to dodnes vďačná a ja svoju malú doteraz čisto len kojím (má 3 mesiace a čajík ochutnala asi 2x aj to ním nebola nadšená) na UM ani pomyslieť a ani moje z fľašky nechce a budem ju kojiť kým budem môcť a snažiť sa aby som neprestala... nemyslím, že je nejaký čas dokedy treba dieťa kojiť, proste treba kojiť kým sa dá 😝

radka.m.
1. máj 2012

perlička84-no,podle mě má ještě do školního dítěte hodně daleko 😀 😀 ,mám doma už dvě dospělé slečny a staršímu synovi je 11 a ten předškolák je oproti nim táááááááááák malinký a bezbranný 😀 😀 😉 😉

luciauk
1. máj 2012

@radka.m. môjho ak to do septembra neprejde, tak sa dojčíme v školskej uniforme 😀

radka.m.
1. máj 2012

luciauk-koukám,že máš taky ještě dvě už starší děti,tak to na tom budeš asi stejně,bude malinký i ve školní uniformě,že 😀 😉

lauricka
1. máj 2012

@mucilienka super je prvy polrok, fajn je do roka. Potom uz to nie je potreba, ale len taky zvyk, lebo je to pre dietatko prijemne. Ziviny a energiu by uz malo prijimat z inej stravy. Ale ak sa Ti to paci, tak Ti to nikto nemoze riesit, ani kritizovat. Je to tvoje dieta a tvoja vec. Ak vam to vyhovuje, tak co? Len si treba nachystat taku nejaku odpalku na reci inych a hotovo. A vobec, co sa vobec vzrusovat kvoli druhym?

lauricka
1. máj 2012

@mucilienka hehe, teraz az pozeram, ze aky stary prispevok to bol, tak nic no 😀

slniecko2
1. máj 2012

moj nazor je, ze dovtedy dokial to matke vyhovuje- treba sa vsak pripravit na to, ze ak odstavim dieta do roka-tak si toho ani nevsimne. ak ho odstavujem neskor-tak cim je starsie tym je to tazsie (ale zavisi aj od toho ako ktore dieta-niektore si to daju vysvetlit-vacsina nie). Preto si treba rozmysliet uz dopredu strategiu odstavovania aby to nebolo horsie ako ma byt. Ja som kojila v podstate dost malo-pri prvom do 8 mesiacov a priznam sa ze som to nenavidela,lebo som mala problem s mnozstvom a rychlostou toku,takze maly bol v kuse na prsniku, ziadny rezim pitia a caste nocne budenie. ako vravim-pre mna to bolo vlastne frustrujuce a trpel tym vztah k mojmu dietatu-takze nebolo to prinosom. po odstaveni to bolo lepsie. druheho som nevladala ani tak dlho kojit-lebo boli tie iste problemy a este vacsie a k tomu starsi nesamostatny-takze som to vzdala po 3mesiacoch a nelutujem-nezvladala by som to. a teraz ked bude na svete tretie babo-ak budu rovnake problemy-skusim laktacnu poradkynu,ale ak to nezaberie-nebudem znasilnovat a prejdeme na UM aj ked to nieje najidealnejsie- dolezite je vsak aby som zvladala tri male deti a nie abysom kojila za kazdu cenu.

majdula
1. máj 2012

Proc se to tu vlastne prejmenovalo?

Jaky byl puvodni nazev? Dlouhodobe kojeni a nepochopeni okoli, ze?

Cili primarne urcene maminkam, ktere dlouhodobe kojily a chtely si tu postezovat na nepochopeni okoli, podporit se ve svem odhodlani.

Aktualni nazev svadi k tomu, aby se zde vyjadrovaly i odpurkyne (dlouheho) kojeni a dlouhodobe kojici budou to nepochopeni zazivat i tady, muset se obhajovat, vysvetlovat. Ach jo.

@jennyska prosim, bylo by mozne nejak v nazvu tematu zohlednit prave to DLOUHODOBE kojeni? Usetrilo by to radu nepochopeni.

luciauk
2. máj 2012

@slniecko2 presne to si myslím aj ja, nie za každú cenu, ale zasa ani to hneď nevzdávať a už vôbec nie sťažovať to ostatným. na to, že si mala problémy a psychicky ťa to vyčerpávalo, tak si potiahla krásne. ja som dievčatá nekojila, lebo sme mali problémy a nemal mi kto poradiť. už druhý raz som zmenila pôrodnicu, nepomohlo, tak do tretice, mali sme tie isté problémy, ale už som mala podporu od žien na nete a pôrodnú asistentku, ktorá prišla kedykolvek som ju potrebovala, odpovedala mi na smsky aj v nedelu o 10tej večer. no a konečne sme to zvládli a teraz vidím, že keby mi niekto pomohol, mohla som dojčiť všetky deti ☹ držím ti palce s tretím štuplíkom a z vlastnej skúsenosti viem, že tretie je najlahšie, čo sa týka výchovy, tak hádam zvládnete všetko tak, aby ste boli spokojní a šťastní. máš malý vekový rozdiel, tak to bude zaberák, ale držím palce,aby ste aj dojčili x

@majdula založte novú tému niekto alebo napíšte adminom, nech to naspäť premenujú. súkromná skupina je blbosť, lebo stále prichádzajú nové maminy sa posťažovať. ja sa teda nemám na čo, ale v lete ideme na slovensko, tak dobehnem určite potom 😀 inak, ja nechápem, prečo sa tomu hovorí dlhodobé dojčenie. ved to je normálne dojčenie, podla všetkých možných odborných štúdií, aké som kedy čítala. 😠

carodejnica
2. máj 2012

@jennyska súhlasím s @majdula tento nový názov "dokedy je vhodné dojčiť?" vôbec nevystihuje podstatu tejto témy a zvádza na zbytočne handrkovanie, pôvodne naozaj išlo o to, aby dlhodobo dojčiace mamičky tu našli vzájomnú podporu, prikláňam sa k pôvodnému názvu "Dlhodobé dojčenie a nepochopenie okolia" respektíve "Dlhodobé dojčenie a prirodzené odstavenie"...

@slniecko2 nie je to celkom tak pravda, že čím staršie dieťa tým je to ťažšie, práve naopak... dôležité je však definovať si, čo si pod pojmom "staršie dieťa" predstavujeme... podstatou prirodzeného odstavenia je fakt, že dieťa sa zväčša pred dosiahnutím veku 2,5 roka samé neodstaví (to sú štatistiky), dôležité pri prirodzenom odstavení je to, aby dieťa prekonalo tento míľnik samé a bolo naň hrdé... niektoré deti na to prídu skôr, či neskôr, ja som vždy každému s nadsádzkou vravela, že verím, že do stužkovej to moju dcéru prejde 😀

Ja stručne popíšem moje prirodzené odstavenie, ku ktorému som určitou mierou prispela aj sama. Keď som v novembri otehotnela, všimla som si, že dcéra (mala menej ako 2,5 roka) sa začala dojčiť intenzívnejšie, to trvalo asi mesiac. Mne to začalo byť počas tehotenstva nepríjemné, tak som od januára začala praktizovať metódu "neponúkať, neodmietať." Dovtedy som dojčila na požiadanie a sama som aj ponúkala. Postupne sa frekvencia dojčenia ustálila na 1x24 hodín, proste mala iné záujmy a aktivity. Dnes je týždeň, čo sa sa Naďa sama odstavila. Jedného večera povedala, že sa "mliečko pokazivo" 😅 . Bez sĺz, plaču, preliepania bradaviek, natierania horčicou a podobných "fínt" ktoré mi neboli nikdy sympatické.

Priznávam, že zo začiatku mi bolo veľmi ľúto, že do toho zasahujem, nebyť tehotenstva, zrejme to potiahneme kúštik dlhšie, ale akosi som sa na tandem necítila (aj keď nič proti nemu nemám, ba práve naopak) ale Naďka je už trocha v inom veku, ak by som mala menší vekový rozdiel, tak to možno tak skoro nevzdám. Potom som si však uvedomila, že som do bodky naplnila odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie, ktorá hovorí, že " Odporúčame výlučné dojčenie do 6. mesiacov a potom s postupným zavádzaním príkrmov do 2. rokov a potom ďalej tak, ako to matke a dieťaťu vyhovuje.“ Teda, dokedy to matke a dieťaťu vyhovuje. 😵

sussanah
2. máj 2012

@majdula @luciauk Taky myslim, ze by stalo za to pozadat adminy, at tema prejmenuji napr na navrovane "Dlouhodobe kojeni a prirozene odstaveni". Za chvili bude nasemu malemu rok a opet spadnu do kategorie "divna matka, porad koji uz i chodici dite" a chci mit zase nejakou oporu alepson tady v diskuzi 🙂

sussanah
2. máj 2012

@carodejnica Uplne jsem si pri cteni vaseho prirozeneho odstaveni vzpomnela na to nase. Ja jsem teda otehotnela drive, mlady se samozrejme kojil dal. Ale po par mesicich to zacalo byt pro me opravdu narocne (ja obecne tehotenstvi nenesu moc dobre) a mlady to nejak pochopil a zacal se sam odstavovat. Kolem 7m se to ustalilo na kojeni 1x za 2-3dny. PO porodu samozrejme chtel zase casteji, kdyz videl maleho. Asi 2x jsem kojila tandem a pak najednou jako kdyz utne, mlady pochopil, ze pokud chce, tak muze, ale ze mlicko je pro miminko a proste kojeni tim pro neho skoncilo. Presne jak pises, bez place, bez vztekani a bez praktik, ktere by ponizovaly me nebo jeho.

lusy82
2. máj 2012

Já jsem před časem také založila podobnou diskuzi, protože jsem tuhle díky změně názvu nemohla najít. A také mi změnily název, nevím proč. Jmenuje se teď Také kojíte/kojily jste déle než rok. A původní název jsem dala něco podobného jako původní název téhle diskuze.

slniecko2
2. máj 2012

@carodejnica ja naozaj nemam nic proti dojceniu dlhodobemu-pokial je to prinosom pre obidve strany,ale pri tom odstavovani-je to naozaj na povahe dietata a ci sa dojcenie nestalo pre neho jednou z oblasti dominancie a kontroly svojich rodicov (lebo aj to byva)- poznam z rozpravania cloveka,ktory bol kojeny do troch rokov a maminu vyzliekal kde sa dalo (podotykam, ze to bolo v obdobi nasich prastarych mam) a ked zistil, ze jeho najstarsia sestra sa podielala na tom, ze si mama natrela paprikou bradavky-tak po nej hadzal veci. Ja len ze cim je dieta mladsie a neuvedomuje si este suvislosti, tak je to aj lahsie ho odstavit. A tiez si myslim, ze vtedy je to prinosom, ked je to aj v nejakom normalnom rezime-neuznavam, ked uz dieta ma isty vek-povedzme 7-8 mesiacov a malo by mat 5 jedal denne aj s kojenim-aby bolo kojenie tzv.hocikedy-mam svagrinu,ktora ma 1 a pol rocneho syna-kojiho asi 5krat v noci a ked sa buchne, je mrzuty, ked sa zobudi, ked sa chce pomaznat atd. Chuda ma akesi slabe zubky a robia sa mu medove zuby-kedze bez nocneho nekonecneho kojenia nie je ochotny spat-kazia sa mu dalej. Takze v tomto nevidim pre neho prinos....

majdula
2. máj 2012

Presne pro to, co ted pise @slniecko2 (neuznavam, nevidim prinos...), jsem pro navraceni stareho nazvu...

Jej a koukam, ze uz tu je! Diky, @jennyska ! 😵

Tak jeste pro @slniecko2 ja treba v 1,5 roce prvniho syna kojila asi 5krat v noci, kdyz se bouchnul, kdyz byl mrzuty, kdyz se vzbudil, kdyz se chtel pomazlit... zoubky cistime a ma je zdrave, takze za me pro prcka jen prinos. Zalezi jen na uhlu pohledu.
Pozdravuj svagrovou 😉

siska33
2. máj 2012

ahojte. som za kojenie do prirodzeneho odstavenia. maly bude mat 14 mesiacov a zatial sa kojime bez problemov. sice zaciatky boli tazke, nemala som nastudovanu ziadnu literaturu o dojceni ked som sla rodit a nevedela som co a ako. spoliehala som sa na personal ale tí mi teda nepomohli. este k tomu sekcia... malý je vsak bojovnik tak sa sam naucil asi co a ako a ani neplakaval, aj ked som mala malo mlieka. kojila som ho hadam kazdu hodinu a mozno aj castejsie, kym sa to rozbehlo. potom som narazila na stranku mamila a nastudovala co sa dalo 🙂),dojcenie ma vela pozitiv, a riesi vela problemov. ukludni dietatko v hociakej situacii, pomohlo nam aj pri pobyte v nemocnici ked mal rok a mal infuzie. mal cicik v puse a tak tam aspon zaspinkal. v noci sa prebera tiez aj 5 x ale mne to nevadi, cucne si a spi dalej. ked som chodila na party tak som nespala vobec 😅 Sice by som si rada obcas vyrazila vecer s priatelmi ale radsej sedim doma pri malom a strazim jeho spanok a ked potrebuje didku, vzdy ju dostane. Takze holky som na vasej strane a zelam vela mliecka co najdlhsie 😉

matja
2. máj 2012

ahojte, môj syn je tiež príklad toho, že povera - čím staršie dieťa, tým sa horšie odstavuje - neplatí na každého. U nás bol priebeh odstavenia veľmi hladký, syn mal 2 roky a 3 mesiace, keď som musela prestať dojčiť, lebo som bola tehotná a neskutočne ma boleli prsia, boleli ma, aj keď sa mi tričko dotýkalo o prsia, nieto keď sa malý prisal. Bolo mi to veľmi ľúto, lebo som zvažovala aj tandemové dojčenie, no pri tej bolesti som sa rozhodla, že to pomaly ukončím. Synovi som vysvetlila, že ma bolia prsíčka, že si ich musím vyliečiť a keď budú v poriadku, potom si môže svoje mliečko zase dať. Je pravda, že sa mu ťažko zaspávalo, ale dal si to vysvetliť, namiesto prisatia si vždy pred spaním žiadal aspoň pofúkať prsníky, aby mi to skoro prešlo 🙂, takto pár dní pred zaspávaním pofúkal, potom zabudol už aj na to a zaspinkal sám úplne v pohode. O 3 týždne po odstavení si dosť ublížil, liekom na každú boliestku bol u nás vždy prsník, lenže teraz prišiel, pritúlil sa. Aby prestal plakať, ponúkla som mu ho s očakávaním, čo urobí, on prsník iba olizol, neprisal sa a na boľačku zabudol. Už prsník nepotreboval.
Dúfam, že dcéru budem môcť dojčiť dlhšie ako 2 roky a 3 mesiace 🙂 Pre mňa takýto vek vôbec neznamená dlhodobé dojčenie, podľa mňa v takomto veku je to úplne prirodzené, za dlhodobé považujem cca 3 roky. Dlhodobé dojčenie musí byť určite krásne a fandím všetkým maminkám, čo tu majú viac ako 3-ročné deti a stále ich dojčia 🙂

slniecko2
2. máj 2012

@majdula ale tvojmu synovi sa nekazili zuby a ona svojmu aj umyva a kazia sa- proste vjeho pripade je to nocne kojenie na horsie-o tom ma naepresvecis ze je to lepsie- nehovoriac otom, ze sa nevyspi a to ma hyperaktivneho starsieho syna,ktoremu sa nestiha venovat a chce byt onedlho zase tehotna, pricom malych musi hodinu kazdeho uspavat v manduce (teda mladsieho)-ja len ze treba aj zdravy rozum do vsetkeho 🙂 ako moja neboha starka hovorievala: vsetkeho s mierou-aj toho dobreho

carodejnica
3. máj 2012

@slniecko2 Nočné dojčenie nemá vplyv na kazivosť zúbkov, k tomu prispievajú iné faktory - pozri si vynikajúcu a vyčerpávajúcu odpoveď z Mamily http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?...

Jedna veta ma zaujala:

"Ľudia sú jediným zo 4640 druhov cicavcov, ktorým sa signifikantne vyvíja zubný kaz. Podľa antropológov by bol vznik zubného kazu spôsobený dojčením evolučnou samovraždou. Materské mlieko je druhovo špecifické, preto pre ľudí je fyziologickou normou ľudské materské mlieko. Viacerí autori, ktorí hodnotili lebky prehistorických detí, potvrdili minimálny výskyt zubného kazu u našich dojčených predchodcov. "

matja
3. máj 2012

Ja som tiež čítala, že z materského mliečka sa zúbky nekazia.

luciauk
3. máj 2012

ja nedojčím v noci, ale pred spaním po umytí zubov bežne, ved to je samozrejmé, že materské mlieko nemôže kaziť zuby, zabrániť mláďaťu aby jedlo a tým pádom umrelo...

mamutka
3. máj 2012

@slniecko2 zaujal ma tvoj nazor .. "ze ak odstavim dieta do roka-tak si toho ani nevsimne. ak ho odstavujem neskor-tak cim je starsie tym je to tazsie" .... dojcila som maleho vyse 2 roky a teda viem, ze ak by som ho chcela odstavit do roka, bolo by to nasilne - nedokazes vysvetlit tak malemu babu preco sa to deje a treba sa pripravit na plac, protesty a pod., v tom lepsom pripade si to dieta ani nevsimne, hold ma MM na haku...
ale okolo tych 2 rokov uz dieta krasne rozumie co sa mu hovori, moj maly mal MM neskutocne rad, aj to tulkanie okolo, uz pil trebars len rano a pred spanim, ale muselo to byt.... no a pekne som mu opakovala ako sa mliecko mina, az jedneho dna uz nebolo a basta - nechal sa presvedcit a aj ked od narodenia spal niminalne, a bez dojcenia vobec, nechal sa pekne uspat aj bez MM, proste to chapal..... takze sa treba drzat toho ake je konkretne dietatko, co chape a ako to komu vyhovuje, nie uvazovat o tom, ze lahsie zmanipulujem babatko, ako batola......

zuzkat1
3. máj 2012

@slniecko2 😀 sa musim smiat na tom pribehu🙂 to ze ci niekto hadze po niekom veci nezavisi od toho dokedy je kojeny🙂 a zuby sa tiez nie od mliecka kazia... moja ma 2 roky a 4 mesiace v noci kojena aj 4-5x stale a zuby ma v poriadku... proste niekto ma kazive zuby a niekto nie... zaujimalo by ma napriklad kedy si prvykrat dala pusu na usta svojim detom, lebo mnohi zubari neodporucaju tento skustok spachat aspon do 4 rokov,lebo zubny kaz sa prenasa slinami...to len na margo tvrdenia "kojenie nie"... takze tak... to bol len priklad ze mozno preto maju niektori kazy... ja napr. ani toto nedodrziavam, to sa neda ustat nedat pusu, ale poznam ludi co to dodrzali...
a PS: ty si naozaj myslis ze 8,9,10 mesacne babo sa v pohode odstavi od kojenia? ako mu vysvetlis ze preco nedostane mliecko? alebo ked take male babo place tak je to ok ved zabudne? ja si myslim ze je lepsie prirodzene odstavenie ked to uz aj dieta tak citi alebo aspon vtedy ked sa mu to uz da nejako vysvetlit...urcite je to menej bolestne

zuzkat1
3. máj 2012

@slniecko2 este k tomu rezimu pitia🙂 pri kojenych detoch neexistuje rezim pitia - piju kedy chcu... moja pila aj kazdu hodinu ked bola malinka a prve leto prakticky nonstop... to kedysi bolo ze kazde tri hodiny...uz sa od toho upustilo, nastastie

zuzkat1
3. máj 2012

inak baby tiez nechapem preco to stale premenuvaju...

majdula
3. máj 2012

Ja si hlavne nemyslim, ze 1,5 lete batole ma zkazene zoubky z MM, tam musi byt pricina jina, urcite k tomu ma dispozice, ale vinit z toho jen MM je kratkozrake... Je strasne malicke, vzdyt ma zoubku jen par a jen chvili, nemyslim ze by se stihly za tak kratkou chvili zkazit, i kdyby MM na ne melo ten negativni vliv jak zubari varuji... (jasne, jsou i plne ozubene deti v tomhle veku, ale moji kluci meli treba v roce cerstve jen 4 zuby...) A jak pisete, i z evolucniho hlediska je blbost, aby se z prakticky jedine potravy pro dite tohohle veku kazily zuby, ktere pak maji zase zajistovat potravu na zbytek zivota 🤐

majdula
3. máj 2012

@zuzkat1 ad pusa... pokud jde o sliny, tak ja bezne detem olizuju lzicku pri jidle, ukusuju jim kousky jablicka a davam do pusinky a podobne... takze nejaka pusa uz to nezhorsi 😀 krom toho nedat pusinku, kdyz si pro ni pribehne, to by byl hrich 😵

slniecko2
3. máj 2012

@zuzkat1 pozri-mne nemusis vysvetlovat, ako sa ma kojit.-ja som kojila 2 deti a dufam, ze aj tretie budem conajdlhsie (pre mna to znamena bud do roka,alebo pokial nezacnem robit). Viem velmi dobre ze treba kojit ked dietatko potrebuje, ale aj v tomto sa da casom spravit rozumny rezim (povedzme okolo 5-6 mesiaca), co je prinosom aj pre dieta ajpre matku ako vo vsetkom. A s tym odstavovanim-moje deti si ani nevsimli, ze som im dala z niecoho ineho ako z prsnika,lebo jeden mal 8mesiacov a druhy 4 mesiace takze nechapem, ze o com hovoris? vsak to ze mu nedas prsnik neznamenaze mu nedas jest! Tie vacsie deti ako som spomenula reaguju kazde inac-jedno si to necha vysvetlit, druhe nie a hadze veci a zuri-ja len ze do roka taketo veci nezazijes az ked chapu suvislosti-ale ved ja fandim vam, ze chcete kojit do troch,piatich rokoch-ked to vyhovuje-nie je o com.

lusy82
3. máj 2012

@slniecko2 No ale moc to bohužel z tvých názorů nevyplývá, že fandíš dlouhodobému kojení. Doporučuju ti přečíst si pár článků, které sem holky vkládají. Jsou moc zajímavé a možná pochopíš. Je lehké dávat na to co se povídá a ne na přirozenost a potřebu dítěte.

A mrzí mě, že se tahle diskuze, která byla taková uvolněná a našla jse v ní hodně spřízněnýh duší, stala v obhajování kojení před těma co jim to přijde "divné". Toho si v životě zažívám dost.

minewka
3. máj 2012

@carodejnica nechcem sa vyjadrovať k dlhodobému dojčeniu, ani forme prirodzeného a nenásilného odstavenia, lebo som príliš ovplyvnená svojou negatívnou skúsenosťou s dojčením ako takým...a tiež si myslím, že na prvom mieste je MM...

Ale fakt by ma zaujímalo, ako odborníci antropológovia dokázali z nájdených lebiek prehistorických detí zistiť, že boli dojčené...akou metódou? 😅 to je už fakt trošičku za vlasy pritiahnuté, aj keď s ostatným súhlasím 🙂