Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

zuzkat1
10. nov 2010

@sussanah no ja neviem lebo moja mala hemoglobin nizky a musela brat zelezo tak som myslela ze to vlastne je jedno😅

u2jana
10. nov 2010

ahojte, citam vas uz dlhsi cas, a paci sa mi vase nadsenie kojit-kojit-kojit, aj ked priznam sa, nie celkom tomu rozumiem.
Ja osobne nemam na kojenie dobre spomienky, aj napriek tomu, ze som v tehu citala vsetky tie mudre rady ako kojit, po navrate z porodnice som krvopotne zohanala laktacnu poradkynu (nepochopim, preco na ne nemozu davat kontakt uz v porodnici), ale sa im musi clovek doprosovat, aby boli ochotne prist).
Dlho som mala z nekojenia depresiu, uz len tie clanky,ze moja dcera bude chorlava, menej inteligentna a nebude mat so mnou vazbu, mi dost ztrpcili prvy rok materstva.
Potom som to hodila, za hlavu, lebo dcerka je napodiv zdrava, okrem dvoch viroz, nemala nic, je sikovna.
Teraz cakame druhe dieta. Fakt neviem, ci budem to kojenie tak silit, ako som to robila pri dcerke. Tak ma tu teraz nezozerte zaziva 😉

zuzkat1
10. nov 2010

@u2jana 🙂 nikto ta nejde zozrat ...ale za pokus to bude stat skusit to... 🙂 uz len pre ten pocit... ja patrim medzi tie ktore este aj pocas tehu tvrdili ze kojit nikdy nebudu... fakt mi to pripadalo hrooozne divne 😝 a teraz si uz ani neviem predstavit ze by som nekojila a zaciatky boli tazke, mala som 2 tazke zapaly mala mi dokonca odkusla kusok bradavky... potom aj vracala krv 😖 ale teraz je to uzasne... ked sa usmeje na mna pritom, alebo ma pohladi olizne sa ako fajnsmeker🙂 proste je to skvely pocit ze rastie a vyvija sa vdaka tvojmu mliecku... a este pri druhom mimi mozno vobec nebudes mat take problemy s kojenim.. kazde tehu a kazde babo a aj kazde kojenie je ine🙂

sussanah
10. nov 2010

@u2jana je skoda, ze jsi mela tak spatnou zkusenost s LP, to se potom ani nedivim, ze ted nad kojenim uvazujes u druheho ditete 😔 Ja teda beru kojeni jako neco, co mu muze dat navic ne neco, bez ceho by maly nebyl uplny nebo nevic co. Znam pripady, kdy kamaradky maly byl na hromade behem prvniho roku snad co mesic a to ho kojila do 16m a taky kdy nekojene deti jsou zdrave jako ripa. Neni to mantra, je to proste takove male plus navic 😉 Bohuzel co se kontaktu na laktacni poradkyni tyce, taky jsem si ho musela shanet sama, protoze moje puvodni dr byla toho nazory, ze kdyz to nejsou lekarky, tak o kojeni nemuzou nic vedet 🙄

mamutka
10. nov 2010

@u2jana aj ja som si myslela, ze teoriu mam perfektne zmaknutu, ze to pojde...potom prisli sestricky a dr. v porodnici, kazda tvrdila uplne nieco ine, do toho stres so skvokrou - mlieko nikde.....potom som sla podla rad tu od annaq, ale stale bol problem. nakoniec som sa nakontaktovala na jednu laktacnu, hned sme sa stretli a bola som prekvapena ako hned vedela kde je problem, dala par rad, proste je to uplne ine, to osobne stret.moc pomohlo, ona videla aj problemy ktore som si ja ani nevsimla. je to u kazdej mamicky a babatka ine a to osob.stretnutie je najlepsie. ale aj rady cez net vela pomozu, ked sa dotycna zameria na teba.
snad coskoro budes mat v okoli nejaku laktacnu a nebude to problem. ja si to dojcenie uzivam stale viac, lebo maly sa z toho moc tesi a dava mi to najavo, ako to ma rad, to by som kazdej mamine priala 😉

sussanah
10. nov 2010

@mamutka jj konkretni pomoc podle me je nejlepsi nez obecne rady z netu. Taky jsem mela nacteno, ale nejvice mi pomohla LP z laktacni ligy, mluvila jsem s ni asi hodinu, probiraly jsme naprosto kazdy aspekt, ktery nas napadl a poradila mo opravdu hodne.

vlastovka385
10. nov 2010

Já myslím, že je to strašně o tom, jak si s LP sednete osobnostně. Já jsem měla LP vedoucí předporodního kurzu, byla na té alternativnější straně i co se týče porodu, jako nic nenutila, ale spíš ten kurz vedla ve smyslu co nejméně zákroků do průběhu porodu, co njeméně léků na tlumení bolesti atd. Prostě přirozenost. No a já jsem došla na první kontrolu do porodky na monitor, tam mi udělali UTZ a změřili tlak a řekli, že tlak je hraniční, velké otoky, dítě má podle UTZ 3,80 kg (skoro 3 týdny před termínem) a že mám přijít za týden a domluvíme se na vyvolání. Já z toho depku, manžel že žádný vyvolání nebude, ale rodila jsem ve velké porodnici, kde na nějaký smlouvání nebyl prostor, vysvětlili mi, že mi hrozí preeklampsie, dítě je velké a donošené a že nebudou riskovat, že moc naroste a bude problém. Za týden tlak ještě vyšší, dítě přes 4 kg, takže se mnou nikdo nediskutoval a objednali mě na vyvolávačku. No a já jsem se šla poradit za ní a ona mi řekla, že by na vyvolání nechodila. Tak já jsem byla fakt rozpolcená, ale nakonec jsem šla. Porod proběhl naprosto skvěle, bez problémů, za 5 hodin byl malej na světě. Jenže pak se nechtěl přisát, vztekal se, že mu nic neteče, sestry na prd, každá říkala něco jinýho, tak jsem zavolala znova téhle LP. Ona za mnou přijela do porodky, podívala se na malýho, a řekla mi něco vtom smyslu, že jsem nervózní a že se musím uklidnit, takže ať dělám všechno proto, aby mě brzo pustili, a apk naznačila, že je tam ještě nějakej problém u malýho a že je to kvůli té vyvolávačce. Tak já depku ještě větší, hormony v šestinedělí jsou hrozný, no naštěstí doma jsem byla v klidu, sice jsme odcházeli s flaškou, ale druhej den už jsem odsávala a krmila půl napůl a třetí den (5. od porodu) se malej krásně přisál a už to šlo. Takže je to strašně moc o té psychice.

vieraj
10. nov 2010

@u2jana ja som z TN a sice kontakt na LP nedali v nemocke, ale v materskom centre je ochotna baba a nic nepomoze viac ako osobne stretnutie. ja som v case laktacnej krizy nabehla do MC a ona mi zadara ochodtne povedala co robim zle a ze mam stale prikladat aspon 3 dni a ja v uplnom strese zo seba a z celeho nedarenia sa som si povedala, dobre 3 dni vydrzim a ked to nepojde tak to zabalim. a preslo 2 a pol dna a mlieka bolo aj pre dve deti....stacilo to vsetko posluchnut . a tiez som isla z nemocky bez mlieka...........teda asi, lebo ked ju vazili tak to bola katastrofa...

u2jana
10. nov 2010

Ono by bolo fakt najlepsie, keby sa sestricky v porodnici na to kojenie fakt vyprdli - aj tak to vacsina z nich robi a tie co nie, aj tak nemaju cas. A rovno volali k problemom s kojenim LP.

Ja som zohnala LP na netu, prve dve ma odmietli, proste neboli ochotne prist.... a hodinove telefonaty, preco sa dcera odmieta prisat proste nemohli pomoct. Tu tretiu nakoniec manzel bol odviezt a doviezt z NR. Po troch hodinach revu, sa dcera nakoniec pricucla. Taky doskrabany dekolt som nikdy nemala. Ale aj tak mam na LP tazke srdce. V podstate aj na vsetkych dr. ktory kontrolovali moju dceru pri narodeni aj uz byvalu pediatricku. Vsetci jej akoze kontrolovali usta, ci tam nema uzdicku, ale to ze ma rozstep na makkom podnebi si ako si nevsimol nik. 😠

Takze som teraz dost skepticka. Bud to pri druhom dietati pojde, alebo nie.
Lebo to odsavanie ma nicilo, zacala som sama, este v porodnici, kazde dve hodiny, vo dne v noci. Sterilizacia vsetkeho. Ked sa mi raz stalo, ze som v noci odsala par ml UM a rano som, zistila, ze som ho zabudla dat do chladnicky, to bolo fakt na odstrel. A tie kecy o tom, ze musim byt v pohode a bla-bla. Byt v pohode sa da, ked dieta prospieva. A nie ked sa desite, kazdeho povinneho prevazenia. Fakt obdivujem, zeny, co vydrzali dlhodobo odsavat mlieko.

Ale to je uz jedno. Dcera je na to vsetko trapenie v pohode. A ak to kojenie pri druhom pojde, tak to pojde. Ked nie, tak snad uz horsie to nebude 🙄

dana3262
10. nov 2010

Ahoj! Tak jsme po narocnym dnu doma a konecne v posteli. Dnes mel tchan narozeniny, tak jsme mu s Eduardem koupili ruzne ovoce. Eda mel na oslave avokado a papayu a chutnalo mu tedy! Ma zas na par dni vystarano 😀
V nedeli jdeme na koncert Simly Red. Moc se tesim, ale Eda bude muset dostat umely mliko ☹ to me trapi. Odstrikat nejsem schopna. Jak vy to delate?! Ja sedim treba i pres 1/2 hodiny a pumpuju jak blba a nic.. A i kdybych ho provokativne prilozila, tak 50ml mu asi fakt stacit nebude. No..kdyz nad tim ted premyslim, i tak to vyzkousim. Snad mi nekdo pomuze odvest jeho pozornost protoze kdyz ho prilozim, pockam az se mlicko zacne delat a pak ho odlozim, tak asi bude dost protestovat 😅

dana3262
10. nov 2010

Jo a s tim zelezem a spenatem, to nevite, ze jen vedci prehodili desetinou carku a spenat je tak mnoho let mylne povazovan za potravinu bohatou na zelezo?! 😀 Ve skutecnosti nema vic zeleza nez jina zelena listova zelenina 🙂 chudak pepek namornik co? Vyrostl na placebo 😉

leelo
10. nov 2010

ahojte, nieco od annag:
Materské mlieko prispieva aj po prvom roku významne k výžive dieťaťa, pretože obsahuje podstatne viac tuku než v prvom roku. Pokrýva napríklad dennú dávku vápnika, vitamínu C, kyseliny listovej, vitamínu A alebo B12. V druhom roku rýchlo rastie bábätku mozog a materské mlieko obsahuje faktory, ktoré rastu mozgu napomáhajú. Niektoré imunitné faktory v materskom mlieku sú v druhom roku života prítomné vo vyšších dávkach než v prvom roku, pretože vtedy sú deti vystavené väčšiemu množstvu infekcií.

margotg
11. nov 2010

@dana3262 chudák Pepek 😀 😀 😀

zuzkat1
11. nov 2010

@dana3262 ja odsavam aj viackrat za den ked mi napr nechce pit tak odsajem..a dokopy odsajem cca 100ml na 2x takze mozno ak by som este aj vecer pred tym ako pojdem spat tak by to bolo aj 150 ci viac... a ja mam elektricku odsavacku a ked par dni vynecham tak zas mi trva tyzden kym nabehnem na ten styl ze 100 za den... to mi par dni nejde ani kvapka...

tereza36
11. nov 2010

Ahoj ja som kojila dceru 2 roky a to som bola uz dva mesiace tehotna so synom,bola by som ju kojila asi aj dlhsie ale musela som prestat kôli tehotnosti,lebo som zacala krvacat...Syna som kojila len 7 mesiacov viac sa uz nedalo.Takze kludne koj pokým Vám to obom vyhovuje. 🙂 😉

zuzkat1
11. nov 2010

@u2jana ja som tiez menila pediatra 😝 dokonca mi robil skusku kojenia to akoze tam som musela kojit a navyse ju vazil v plienke teda to vobec nebola jej normalna vaha a furt ze je to malo a malo a malo co spapa a ze mozno budem musiet UM a ze nech ju budim a kojim stale z oboch a co ja viem co ...nakoniec som bola uplne na nervy a mala ako uzlicek nervov...som si nasla inu dr a vsetko je akoby zazrakom odvtedy v poriadku

margotg
11. nov 2010

@zuzkat1 nškterý dr. dokážou člověka spíš vynervovat, než pomoct, taky pár takovejch znám 🙂

zuzkat1
11. nov 2010

@margotg no to bolo hrozne... kazdy tyzden som musela chodit na prevazenie a musela som si zapisovat kedy jedla a kolko - vazit som ju musela a zbytocne som mu hovorila ze mala spinka 3hodiny a je spokojna a pekne papa..stale ze to je malo a nech ju po hodine a pol zobudim a ja som aj volala inym pediatrom a vsetci vraveli ze pokial pribera tak je jedno kolko ked je este aj spokojna... a nakoniec som z nej urobila nervaka stale len plakala a bola nevyspata nakoniec uz cez den ani nechcela spat... a tak som odisla odtial ... doteraz kojim a mala doteraz stale pomaly pribera ale pribera... je malinka na svoj vek, ale nie najmensia, a rastie a to je hlavne...

margotg
11. nov 2010

@zuzkat1 každý dítě má své tempo a s tím se nedá nic dělat.švagrová má chlapečka měl 2,6kg a rostze si taky pomalu, naše doktorka říká, že je vidět že se rozvíjí tak co by, babička ho láduje (má 1,5 roku) a stejně nepřibere víc než potřebuje.

zuzkat1
11. nov 2010

@margotg no moja dost velka ked sa narodila...mala 3760g... a teraz ma skoro 10 mesiacov a 8kil🙂

margotg
11. nov 2010

@zuzkat1 když je drobná, tak je to akorát 🙂

vieraj
11. nov 2010

@u2jana ahoj preco nepoziadas LP v materskom centre? staci tam prist a ochotne ti vsetko vysvetli. teda ked budete mat druhe mimco. je mila a na vsetko ma odpoved. mna velmi ukludnila, ja som bola uz zrela na psychinu a cele dni som si citala mail od anng. ta v podstate pisala to iste co mi tato povedala osobne. ale stale som to potrebovala mat pred ocami, lebo som sa isla zblaznit.....a ked mi pedka povedala, ze mi predpise UM, myslela som, ze zomrem, ani neviem ako som prisla domov. teda mam riadne vymodlene, mlieko, a preto neprestanem kojit aj ked si okolie mysli, ze som blazon a vsetky ziviny uz zo mna vycucla a budem naveky poznacena nedostatkom zivin a vitaminov. kecy......od matiek, ktore nekojili, alebo kojili malo. taka mi nema co vraviet. ak ma naseru, budem im mailom posielat kazdy den clanky o dlhodobom dojceni, nech ich porazi...

inak najradsej mam ludi, ktori o nejakej problematike nevedia nic, nemaju nic nastudovane, ale su murdi ako radio....zase som sa nasrala... 😠 😠

dana3262
11. nov 2010

@zuzkat1 a kolik dni to treba trva? Treba 3 nebo treba 10? Ale ja fakt nikdy neodsala.. ☹

margotg
11. nov 2010

@vieraj máš mou plnou podporu 🙂 já už jsem se některejm dr. naučila říkat jen to co chtěj slyšet 😀 a jsme spokojený oba a udělám si to podle svýho. Jenže s takovejma dr. se o ničem bohužel neporadíš 😒

vieraj
11. nov 2010

@margotg 🙂

leelo
11. nov 2010

@dana3262 a neskusala si odstriekavanie rukou? to je vzdy prijemnejsie ako odsavacka a mamickam to lepsie ide. nech ti pred tym manzel vymasiruje chrbat, daj si teply cajik, potom horucu sprchu a pomasiruj prsia (mozes aj speci olejcekom od weledy) a skus odstriekat. ved mozes malemu zbierat mliecko aj niekolko dni a zamrazit.
moj nazor je, teda ak ta to zaujima, ze nemusis kvoli koncertu kupovat umele mlieko. ved na ten 1 vecer mu pripadne mozes uvarit batat alebo inu mnamku. ved to uz pozna 😉 a zapije vodickou. bude ho ta opatrujuca osoba aj uspavat?

zuzkat1
12. nov 2010

@vieraj 🙂 suhlasim

zuzkat1
12. nov 2010

@dana3262 no neviem taky tyzden u mna... inak ako radi @leelo rukou sa da tiez, ale to zas mne nikdy neslo, akurat som si zarobila na modriny a strasne dlho to trvalo...ale kazdemu ine vyhovuje tak skus aj rucne

zuzkat1
12. nov 2010

@margotg hej je drobna🙂 ma 71cm a este pred tyzdnom nosila veci cislo 68🙂 a este ich par kusov aj nosi... v tych 74kach sa este stale topi🙂 je to taky maly krpec,ale spokojny🙂

zuzkat1
12. nov 2010

baby viem ze to sem nepatri ale mozem dat malej ked este nikdy nepila nic ine len mm a par hltov vody, caj od Apotheke bylinny pre bezne pitie?
obsahuje: ostruzina list,ribezla cierna list, jablon plod, malina list,pamajoran vnat,sipka plod.... dakujem