Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

prsky
2. dec 2010

@k.ate ja nechcem ukratit ani maleho...ale prve tyzdne urcite nebude zaspavat o osmej, tak to moze zatial kludne travit chvile s tatinom a potom postupne budu chodit spat spolu v rovnakom case, takze "zabijem" dve muchy jednou ranou 🙂

erin25
2. dec 2010

@carodejnica Jee,tak prepac...asi som pozorne necitala tvoj prispevok. 🙂

sussanah
2. dec 2010

@prsky hmm, takhle jsem o tom nepremyslela, ale je to fakt, novoskovi staci povetsinou jen plne brisko a blizkost nekoho (napr v tom satku) a zbytek je mu vcelku putna 😅

prsky
2. dec 2010

@sussanah ja uz o tom uvazujem dlhsie zo vsetkych stran, tak mozno preto ma to uz stihlo napadnut 😀 ale tiez som zo zaciatku rozmyslala malu na noc odstavovat od dojcenia (aj ked som aj z dojcenia na poziadanie presla na dojcenie podla urciteho ale velmi volneho harmonogramu a posledne 2-3tt uz mala v noci akosi prestala pytat MM, ale trvalo to zo 3mesiace - a to som upravila len denne dojcenia, na nocne nemam silu ani chut - akosi sa upravilo nocne dojcenie s pomalym obmedzenim denneho), chcela som ju "trenovat" na samostatne zaspavanie, pripadne ju preucit na jej postielku - a potom som si uvedomila, ze prichodom surodenca sa starsie dieta aj tak zvykne vratit o krok s5 aspon na chvilu, ze to bude velky zasah do jej doterajsieho sposobu zivota a bude ma potrebovat, tak som sa na to vybodla a budem riesit za pochodu - a hlavne, nie som na deti sama, ved s nami zije aj ich ploditel 😉

veronika81
2. dec 2010

@prsky tak to je krásne pomenovanie, že ..ich ploditeľ 😀 😉

stvura
2. dec 2010

@prsky podla mna sa nemas coho obavat...moj maly bol asi tyzden neschodny, nechcel ani mamu, ani babo, no potom si akosi zvykol. Krok spat mi nespravil, nadalej spi pekne, nocnikuje (resp. velky zachod s redukciou), papa sam. Myslim ze to ze nebol krok spat je hlavne zasluha tandemoveho kojenia. Dojcis malu nadalej, nie su problemy? Drzim palce, nech vam to vydrzi. 🙂

prsky
2. dec 2010

@stvura jasan, dojcim nadalej a spolieham sa na to, ze jej tandem pomoze prekonat prvotny sok 😉

stvura
2. dec 2010

@prsky urcite, pomoze, my sme dokaz, dojcenie pocas celeho tehotenstva i teraz nadalej...

majdula
2. dec 2010

@k.ate Cauky, jsem na tom podobne, druhatko se narodi, kdyz bude mit Rada 20 mesicu... taky jsem zezacatku resila, jestli odstavit, jak to budeme resit, taky jsme v te dobe uspavali kojenim... ale pak jsem to hodila za hlavu, ze se to nejak vyresi samo a taky to vypada, ze to tak bude 😉 Uz mesic mi u prsicka neusina (pravda, pro zmenu ted nosime, no 😒 takze taky nic moc 😀 ) a verim, ze za mesic to bude zas jinak a po porodu jeste uplne jinak...
Do porodu se to fakt tisickrat zmeni a neboj, deti si nejak poradi (a ty taky).
Ja bych tomu nechala volnej prubeh, zatim se mi to co se tyce prcka vzdycky vyplatilo - ve vsem!

nanku
2. dec 2010

takze ja dojcim stale obe moje deticky. okolie nech sa na to pozera ako kolvek prestat zatial nemienim. nerobi mi to problem a ani ma to nejak nezatazuje. zatial ani neuvazujem, ze by som janku nadobro odstavila. tak asi tak 😉

luciaanna
3. dec 2010

Ahojte.
Tak aj my sa ešte dojčíme a musím povedať, že už nejakú dobu na mňa tlačia staré mamy (hlavne tá moja), že už by sa patrilo prestať, že či ju chcem dojčiť ešte v prvej triede....a tak podobne...
Ale ja som pevne rozhodnutá neprestať, pokiaľ sa Andrejka sama nerozhodne, že už je čas...Obe si to užívame a pre mňa to je naozaj krásny pocit. Malá ešte nebola chorá (klop,klop), k čomu podľa mňa prispelo aj dojčenie.
A okolie nech si teda hovorí, čo chce 😝 ....

veronika81
3. dec 2010

@luciaanna súhlasím 😉
Ja inak neviem čo sú toto za reči (nič proti tvojej starkej 🙂 aj moja to hovorieva, aj veľa iných žien..), že či chceme dojčiť do prvej triedy?? 😝 Veď tie detičky nemajú ešte ani dva roky, nepoviem keby o týždeň išli do prvej, tak by som to možno aj brala ako oprávnený argument, ale takto..

@nanku super 😉

My plánujeme súrodenca tak za pol roka, čiže ak to klapne, malý bude mať okolo troch rokov keď sa narodí.. uvidím či bude ešte na mliečku, sama som zvedavá.

bashka
3. dec 2010

jaaaaaaj, dievcata, velmi vam zavidim...ja som prvu dceru dojcila len pol roka, pokazila som si to tymi "super" radami hlavne starym matiek (flasa, cajiky...atd), malá ma potom uz odmietla uplne a bude ma to mrziet uz stale asi...a druhu budem trebars aj do druhej triedy ked bude chciet...drzte sa 😉

veronika81
3. dec 2010

@bashka 😉 držím palce! Potom o pár mesiacov sa tu zastav ako pokračujete 🙂

veronika81
3. dec 2010

@veronika81 jááj dúfam si ma správne pochopila, nejak zle som sa vyjadrila.. ale pri vašom veku 7 mesiacov som to ešte nepovažovala za "dlhodobé dojčenie", ale napriek tomu samozrejme kľudne píš aj teraz 😉

Dnes som trošku nervózna a nešťastná celkovo, no posťažujem sa aj vám.. malému sa vyhodila nejaká alergická reakcia, mám pocit že na ananás, celá tvárička sa mu vyhádzala, teraz po pár dňoch to už ako keby schne, lúpe sa mu to dole, na celej tvári má šupinky, no hrozný pohľad na neho ☹
Doktorka konštatovala "detský ekzém", netuším presne čo to je, musím si ešte naštudovať.. ale čo ma trápi najviac, dala nám kortikoidnú masť 😠 a z toho nemám vôbec dobrý pocit, večer by som mu to mala natrieť.. Písala som aj do témy "babské recepty na ekzém...", uvidím čo mi tam poradia.

veronika81
3. dec 2010

no vidíte, aj toto som doplietla, vravím nie som vo svojej koži 😖
dala som odpovedať sama sebe 😝 takže prvé dve vety predchádzajúceho príspevku sú pre @bashka 😉

sussanah
3. dec 2010

@veronika81 no pokud ti nerekla ani co konkretne to je, tak bych s kortikoidy sakra pockala 😖 Uvidis, co ti napisou holky v tech ekzemech..
U nas mame taky veselo, dneska jsme byli na ORL na kontrolu horni retni uzdicky a dr me nepotesil, konstatoval, ze i kdyz se to obvykle striha az kolem toho skolniho veku, tak tady doporucuje okamzite chirurgicke nastrizeni v celkove narkoze a dal nam zadanku do nemocnice. Navic uz je to druhy doktor, ktery mi rekl, ze v jeho pripade by to strihal okamzite a necekal.. Tak jsem ted z toho docela na rozpacich 😔

sussanah
3. dec 2010

@bashka ja myslim, ze hlavni je chtit a ono to pujde 😉

bashka
3. dec 2010

@veronika81 dík , urcite sem nakuknem 🙂 , no podla niektorych uz aj tych 7 mesiacov je dlho 😝 Moja svokra sa ma vcera pytala kedy uz jej dam flasu nech ma tolko nevysava, ze ved uz je velkaaaa...hmm...

veronika81
3. dec 2010

@bashka ach svokry, to je na samostatnú tému 😀 Tá moja na začiatku nakúpila detské čajíky (aj granulované 😝 ), že predsa MUSÍ niečo aj piť! Ja som, ako som to tu už viackrát písala, pohľadala, posťahovala rôzne články, dala jej prečítať, našťastie pochopila.. Ale aj teraz hocikedy tak začudovane povie, že ako je to možné, že ešte vôbec mám mlieko, takto "dlho" 😕 Vysvetlila som je "dopyt = ponuka" 🙂 ale aj tak sa stále čuduje, že to je niečo neskutočné 😀

Spýtaj sa svokry (myslím to skôr ako humor, resp. v závislosti od toho, aký s ňou máš vzťah 😅 ) či vám bude potom platiť to mlieko, ktoré bude treba kupovať 😀

stvura
3. dec 2010

@veronika81 nedas si radsej vypisat masticku co by ti zarobili? Mne sa mala vyhodila a lekarka mi predpisala masticku plus holotov krem a este jeden nap remazanie. Ozaj a fenistil kvapky? Aj tie by mohli pomoct...samozrejme aj natieranie repikom by pomohlo. Skus, nedas za to nic.

@nanku u nas teraz muz nejako tlaci ze nech prestanem maleho kojit, ale ked on je take moje slniecko mojkacke, neviem si predstavit ho nekojit...pije fakt len pre pocit, take male cucnutie a staci mu.

veronika81
3. dec 2010

@stvura ďakujem 🙂 Fenistil som mu začala dávať sama od seba hneď na druhý deň, predpokladala som alergickú reakciu, ale ono sa to stále zhoršovalo, celá tvárička posiata vyrážkami, blízko pri sebe, tvár červená, na dotyk veľmi drsná a horúca.. posledné dni to začalo vysychať a teraz tam má také šupinky, olupuje sa to. Už komunikujem v téme "babské recepty na AE", potvrdili môj pocit, že kortikoidy nedávať keď sa to zlepšuje aj samé od seba.. Dostali sme ešte nejaký sirup Aerius, to je na alergiu, ten mu asi dám.
Ach, dúfam sa to rýchlo stratí!

sussanah
3. dec 2010

@bashka o a ja prave u zavadeni prikrmu hodne ocenila kojeni, nemusela jsem resit, kolik sni a kolik by mel dostat mleka atd. No a o financni strance ani nemluvim 🙂 Ja s v podstate ridim reklamou na Nutrilon, tam rikaji, ze "kojeni je pro dite nejlepsi a kdyz uz kojeni neni mozne, je tu Nutrilon" no a u me kojeni stale mozne je, tak kojim 😀

bashka
3. dec 2010

@stvura ty si pre mna taka inspiracia...to tandemove dojcenie by som velmi chcela zazit 🙂

veronika81
3. dec 2010

@bashka tak šup šup ďalšieho súrodenca 😉

bashka
3. dec 2010

@veronika81 no jasne, ked sa nezblaznim teraz s tymito dvomi tak skusime, inak dobry napad, opytam sa svokry...uz sa to raz chystam spocitat kolko penez sme minuli na Nutrilon...a zbytocne

veronika81
3. dec 2010

mňa by to inak dosť zaujímalo, koľko sa minie na UM počas tých prvých rokov! Lebo určite to nie je zanedbateľná položka..
@sussanah tú reklamu na Nutrilon som zaregistrovala už dávno, hneď som zbystrila oči pri vete.. "dojčenie je pre vaše dieťa to najlepšie.." a so záujmom som čakala, kto ide takto pekne propagovať to najprirodzenejšie čo môže byť 😵 a nakoniec z toho aj tak vyšlo víťazne UM 😝 a aj tak si myslím, že to tam hovoria len aby sa povedalo 😀
Ale presne ako hovoríš..aj u mňa je to dojčenie stále možné 😉

sussanah
3. dec 2010

@veronika81 ja bych rekla, ze zrovna tahle reklama je jedna z tech lepsich co se tyce UM, minimalne to tam rikaji naplno a s tim, ze kdyz uz neni mozne, je tu UM. Coz je presne duvod, kdy by se Um melo davat, kdyz proste neni mozne kojit 🙂

veronika81
3. dec 2010

@sussanah s tým súhlasím, určite je to jedna z tých lepších 🙂
Ale problém veľakrát je, že niektoré čerstvé maminy si priložia dieťatko párkrát, čo môže byť ešte spavé, neprisaje sa, laktácia sa poriadne nerozbehne, mlieka je "málo", dieťa plače.. mamky, babky zavelia dať UM, lebo je "slabé" 😝 mlieko - a toto všetko zahrnú pod pojem "nie je možné dojčiť" a popritom to nie je pravda, len nevedeli ako na to..
Samozrejme na pár výnimiek, kedy to ozaj nejde, napr. mojej kamoške vôbec ale vôbec nenabehlo mlieko, bola aj na nejakých vyšetreniach a tam zistili, že nemá mliečne žľazy 😕 Nepočula som ešte o tom, pravdupovediac ani som to hlbšie nikdy neštudovala, ale v tomto prípade asi dojčenie ozaj nie je možné a pre takéto ženy je tá reklama 🙂

Ja by som tú reklamu upravila, že "Pokiaľ dojčenie nie je možné aj po tom, čo ste si podrobne preštudovali stránku http://dojcenie.wordpress.com/ a všetko vyskúšali, je tu Nutrilon." 😉

veronika81
3. dec 2010

aha, poopravím sčasti svoj príspevok, lebo keď sa teraz tak nad tým zamýšľam, tak táto konkrétna reklama je tuším už na Nutrilon ako pokračovacie mlieko, čo je už po určitej dobe dojčenia, ale neviem aký vek tam myslia..
Tak teda v každom prípade je od výrobcu pekné, že tam spomína dojčenie ako najlepšiu možnosť 😉 no len či to myslia úprimne..lebo určite ako pri každej reklame ide v prvom rade o zisk 😅