Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

sussanah
11. feb 2011

@majdula tak at se prcek brzy vyzdravi a tebe ty krece prejdou! Kdy ze jdes na tu kontrolu?

olifcek
11. feb 2011

@sussanah my sme nemali reflux 😉

sussanah
11. feb 2011

@olifcek tak to bud rada, protoze to co jsme si zazili my, bych fakt neprala nikomu 😔 A fakt si nedokazu predstavit jak jinak tyhle veci bez dudliku resit. Me na neho privedla prave az poradna jine laktacni poradkyne, ktera prave pro silne refluxove deti dudlik vylozene doporucuje prave z duvodu, ktere jsem uvedla + uvadi i na co si dat pri kojeni pozor tak, aby se mohlo v pohode kojit i dudlikovat a ty nejhorsi mesice prezit bez ujmy na zdravi jak ditete, tak rodicu 🙂

dana3262
11. feb 2011

Ahoj maminky! Chtela bych se poradit. Maleho kojim 5xden/5xnoc (dnesni noc byla vyjimka, ale ani neprotestoval-ja s hlavou vyblu..). Je mi ukrutne, ale ukrutne zle. Nejsem schopna nic delat a kazdou chvili brecim. Myslite, ze takove tehot.nevolnosti mohou byt zpusobene kojenim? Ze se tam mlati ty hladiny hormonu? Dneska uz ze me mama byla zoufala a ja uz na ni pak vyjela, ze proste maleho neprestanu kojit i kdybych mela 'chcipnout' 😅 ale myslite si, ze bych to mela omezit? Nebo ze to vubec nesouvisi?

dlabinecka
11. feb 2011

@dana3262 ahoj, tak mě tak zle není, a kojím mnohem míň, než Ty, ale myslím, že to určitě souviset může. minimálně Tě to kojení k té nevolnosti ještě strašně vyčerpává, takže si myslím, že bys to měla omezit, abys tím "zbytečně" neztrácela síly 😉

sussanah
11. feb 2011

@dana3262 ahoj, no jak jsem ti psala ja, me byva u kojeni taky soufl, takze taky si myslim, ze je to mozne, precejen hormony jsou fakt jak na houpacce. Mozna bych taky zkusila trochu omezit, vsak za par tydnu ti bude lip, tak muzete potom kojit dle libosti 🙂

peetta
11. feb 2011

ahoj
@mucilienka .naše malá má 20 měsíců,kojím ji stále sice jen na usnutí ale v noci se budí i 6krát na prso.docela mě to vadí protože se moc nevyspím ale tak nějak jsem si na to už zvykla.okolí se mi taky docela diví ale co si myslí ono je mi úplně jedno.je to moje mimčo a nikdo mi nebude kázat co a jak mám pro ni dělat.neříkám že bych nebyla ráda už aby nepila ode mě ale nechci ji nějak násílím odstavovat,nejlépe kdyby se odstavila sama že už prostě nechce!zatím to tak nevypadá ale chceme letos udělat druhé mimi tak uvidíme ´třeba jí už nebude chutnat když budu těhotná..takže čas všechno vyřeší(snad)
tak se měj hezky ahoj petra

dana3262
11. feb 2011

@dlabinecka
@sussanah dekuju za odpoved. Omezim aspon tu noc. Jsem rada, ze jsi mi potvrdila, ze az mi bude lip, mohu zas kojit vic. Snad neco nedelam spatne ☹

dlabinecka
11. feb 2011

@dana3262 Určitě neděláš. Ale myslím, že ted musíš rozdělit své síly dvoum drobečkům. mimochodem, dnes jsem byla na kontrole a dr mi říkal, že pokud první dceru stále ještě kojím, tak hlavně intenzivně zobat vitamíny a at hlídám, aby měla dostatek příkrmů, protože během těhu je mléko maličko méně vyživné 😉 A myslím, že na rčního chlapečka je 10kojení denně celkem dost, že když mu nějaké sebereš, tak to určitě přežije ve zdraví 😉 Držim palce, at je brzy líp😉

majdula
11. feb 2011

@dana3262
@dlabinecka Holky, mne muj dr. uklidnil, ze kojeni tehotenstvi absolutne neovlivnuje, ani zezacatku ne... ja se ho na to okamzite po zjisteni tehu ptala, pac jsem mela bobky, abych zase nepotratila (krvacela jsem v 7tt a fakt se bala, ale dle nej bych krvacela tak jako tak, pri kojeni nebo bez nej). Podle nej kojeni (resp. oxytocin pri nem uvolnovanej) ovlivnuje tehotenstvi max. ke konci, kdy muze vyvolat porod (coz se mi ted asi tak trosku deje 😅 ) Jinak rikal, ze pokud dochazi v zacatku k nejakym problemum, nema to souvislost s kojenim.
Nevolnosti jsou urcite vyvolane hormonalni bouri 😉 ale kojeni do toho zrejme nezasahuje...
Ale je to jen zkusenost moje a meho doktora, treba je to jinak...

Kazdopadne holky gratuluju k dalsimu miminku 😵

hedah
11. feb 2011

ahoj, stretla som sa ešte s kurióznejším prístupom. Keď mala Ivanka osem mesiacov tak som musela isť na alergiológiu (mám alergiu na roztoče) lebo sa mi ťažko dýchalo a lekár mi povedal, že mala by som prestať kojiť s odôvodnením - kojenie po šiestom mesiaci veku dieťaťa z medicínskeho hľadiska (budovania imunity u dieťatka ...) má zanedbateľný význam. Moja odpoveď bola - až prestanem kojiť tak začnem s vakcínami. Malá má desať mesiacov a ešte stále didká a vyhovuje nám to. Nemali by sa nám miešať do vecí, ktoré len sama žena vie kedy je na čo vhodný čas. A na záver reakcia väčšiny môjho okolia: ty ešte stále kojíš?
- reagujem na úvodný príspevok.

olifcek
11. feb 2011

@hedah
,,A na záver reakcia väčšiny môjho okolia: ty ešte stále kojíš? ,,

a ja hrdo odpovedam, ANO 😵 😵

hedah
11. feb 2011

Presne tak.

sirinka
11. feb 2011

@dana3262 nie, urcite kojenie nema vplyv na to, ze ti je zle...to by ti bolo aj pred otehu...ja uz kojim cez druhe tehu a pri druhom mi nebolo zle vobec, teraz pri tretom mi obcas byvalo...ale zase nic tragicke...
akurat ja som vzdy v druhom trimestri uz obmedzila nocne kojenie aby sa male trosku na noc osamostatnili a ja sa aj trosicku vyspala pred dalsim zaberom... 😝
inac kojim v kuse uz od prveho porodu, chvilku som kojila aj tandemovo, ale to uz som fakt citila, ze je na mna trosku moc....

sirinka
11. feb 2011

mne ked sa cuduju, ze este kojim, tak im jednoducho odpoviem, ze nebudem davat peniaze za UM, ked moje telo je schopne mlieko produkovat a mala ho pit chce....

teddynko
11. feb 2011

Nechápem ľudí, čo sa čudujú nad tým, keď matka kojí, je to tá najprirodzenejšia vec na celom materstve, či už kojí rok alebo tri, nič lepšie tým deťom nemôžeme dať a tí, čo sa čudujú asi spadli z jahody..

bobocka
12. feb 2011

zdravim maminky.ja dlhodobo kojim da sa povedat a poviem vam este jednu velikansku vyhodu dojcenia-moj misko bol pred dvoma tyzdnami hospitalizovany 😢 pri prijme sa ma lekarka pytala,ze dokedy bol dojceny a ja,ze je stale dojceny. a LEN na zaklade toho som mohla s nim ostat v nemocnici.ak by nebol dojceny,tak by ma tam s nim nenechali a moj uzany malicky chory chlapcek by tam musel byt sam 😢 to je pre mna nemyslitelne!!!! nikdy by som ho tam sameho nenechala.no poviem vam,ze som bola neskutocne vdacna za to,ze este kojim.takze okrem vyzivovej a emotivnej hodnoty je tu dalsie plus 😉

dlabinecka
12. feb 2011

@majdula Díky 🙂 Já si taky myslim, že to s nevolnostmi přímo nesouvisí, ale myslela jsem tím, že kojení i těhotenství tělo samozřejmě vyčerpává, a pokud jsou takovéhle nevolnosti, tak bych trošku stáhla to kojení, aby si tělo ocpočinulo 🙂 Jinam mě dr., taky řekl, že kojení ničemu nevadí, jen že na něm nesmí být postavená celá strava staršího dítěte, protože se mléko ředí mlezivem a začíná se přizpůsobovat novorozenci 😉 A jinak jsi mě docela zarazila s tím oxytocinem. Já měla první porod problémový, museli mi oxytocin dodávat, vůbec jsem se neotvírala - myslíš, že by mi tedy kojení mohlo u druhého porodu pomoci?

sussanah
12. feb 2011

@dlabinecka ted jsem docetla, jsem rada, ze kontrola dopadla dobre 🙂

dlabinecka
12. feb 2011

@sussanah Děkuju 🙂 Ted už jen vydržet a nezbláznit se!! Tobě taky přeju, at už máš za sebou ten hloupej první trimestr 🙂 Cítíš se dobře?

sussanah
12. feb 2011

@majdula no ja fakt nevim s tou nevolnosti a kojenim. Protoze to byl u me vylozene jeden z priznaku, ze mi bylo vyyyrazne hur na zvraceni , kdyz jsem kojila, takze se mi to zda velka nahoda, aby si zrovna cirou nahodou u kojeni telo vzpomnelo, ze jsem tehotna a najelo na tehu nevolnosti. Jakoze nerikam, ze je to jediny duvod nevolnosti, to urcite ne (celkove u tohohle tehu zvracim o dooost vic nez minule), ale podle me to nejaky maly vliv mit muze.
@dana3262 urctie nic spatne nedelas 🙂 Mozna bych zkusila omezit ze zacatku denni kojeni, to byva vetsinou jednodussi, ditko jde lepe zabavit, nebude to pro neho takovy sok. A za par tydnu, az ti bude lepe, tak zas muzes prehodit vic kojeni na den a zkusit zapracovat na noci, v tom ma Sirinka pravdu, je potreba trochu te energie nacerpat, z necehi ty deti zivit musime 😉
Jinak na noc u nas az zazracne zabral manzel, porad jsem se tomu branila a ted je to tak, ze kdyz k malemu vstane on, tak je ot otazka minuty a maly zase spi. Ted je tyden na sluzebce, vstavam k nemu ja a v noci je opet krik a kojeni 4x 😖 Ale nastesti az nad ranem🙂

sussanah
12. feb 2011

@dlabinecka nechci to zakriknout, ale mam pocit ze zacinam byt trosku mene unavena a zaludek opet zacina nachazet sve spravne misto. Uz jsem nezvracela cele 3 dny 😀

dlabinecka
12. feb 2011

@sussanah ty bláho, jak to zvládáš?? já předpokládám, že mě největší únava teprve čeká, ale naštěstí malá začala velmi slušně spinkat v noci. A nevolnosti vysloveně nemá, jen je mi dost často "plocho", což teda z prvního těhu vůbec neznám 😝

sirinka
12. feb 2011

@dlabinecka ja som pri druhom porode kojila....teda naposledy asi dve hodiny predtym, ako mi praskla voda a to bolo vsetko, ziadne kontrakcie, ziadne otvaranie, museli mi porod vyvolat a nakoniec aj tak pre nepostupujuci porod som mala CR...
jedina vec, ktoru som si vsimla ako suvislost medzi kojenim a tehotenstvom, ze ku koncu tehu a tie prve dva mesiace, co som este kojila tandemovo, sa nam klarka pekne zagulatila z toho, ake vydatne mliecko dostavala 😉

dlabinecka
12. feb 2011

@sirinka 😀 aha, takže je to taky 50:50. A První porod byl taky takový? Já se po té první zkušenosti porodu celkem bojim...-p Dobré prý je, že nástup laktace u druhého mimi je prakticky okamžitý, takže s váhou padá jen minimálně nebo vůbec - platilo to u vás?

amarelka
12. feb 2011

@stvura 🙂 ja už to mám za sebou zrejme, malý sa privinie aj sa túlime, ale už nekojím skoro 2 týždne.

stvura
12. feb 2011

@amarelka super, drzim palceky, nech vytrva...musim i ja poriesit daco, lebo je stale ziadostivejsi... 😝

sirinka
12. feb 2011

@dlabinecka pri prvom mi zase hrozil predcasny porod, takze uz dva tyzdne pred porodom som bola otvorena na 4 cm, nakoniec som rodila v 37tt. a bol to vcelku rychly porod....
takze skutocne je to veeeelmi individualne a kazdy porod je iny....
ale je pravda, ze magdulka nam neschudla takmer nic, takze po CR uz na 4. den sme mohli ist v pohode domov, kdezto pri prvej ta nam schudla v nemocnici 300 g., mala silnu zltacku, laktacia sa mi zle rozbiehala a po tyzdni ledva pribrala 10g aby nas vobec pustili domov...ale doma sa to zato rozbehlo statocne... 🙂

dlabinecka
12. feb 2011

@sirinka Tak to je fakt zajímavé..🙂 No, uvidíme, jaký bude druhý porod, o moc horší, než ten první už být nemůže...😝