Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

vavrenka
8. jún 2012

@stvura ked nad tym tak premyslam, tak fakt neviem, co tych ludi na dojceni po roku dietata tak drazdi... ja som malu do 6m vylucne nosila, jejda, to bolo reci, poznamok! dokonca aj okoloiduce babky ma varovali, ze bude rozmaznana!!! nehovoriac o tom,ze mala nemala cumlik, no koniec sveta. a teraz moja mama prekvapene pripustila, ze mala vobec nie je rozmaznana, ze je to neuveritelne, ze kolko vela sme ju nosili (aj po byte) a aka je samostatna a nebojacna.. take male zadostucinenie za to, ze som si presadila svoje 😎 aj teraz ideme na navstevu do nemocnice za mojim ockom a v nosici.

stvura
8. jún 2012

@vavrenka ani jedno z mojich troch deti nema cumel...xixi...asi som divna, co? Ja mam nosic este odlozeny, lebo nemam novorodenecku vlozku, takze az ked maly bude drzat hlavu...moj muz nosil minuly rok na dovolenke naseho vtedy trojrocneho na chrbte v ergaci, ja malu (mala rok) zasa v mei tai...vsetci na nas len kukuckali... 😕

mariro
11. jún 2012

@stvura chcela som sa spytat,ze ked si bola tehu a zaroven si dojcila,ake vitaminy si brala akoze tehotna...lebo ja som teraz tehotna a zaroven dojcim,zatial neberiem nic..

jakelina
11. jún 2012

@mariro já beru vitamíny pro kojící, pokud jsi těhotná, stačí těhotenské. 😉

mirka7582
11. jún 2012

ahojte aj ja kojim už 14mesiacou 😉 vela razy mam chut stym praštit ale ked sa pyta na didilku všetka zlost ma prejde a poviem mu len sa nadudukaj 😀 a chcela by som schudnut može sa pri kojení ?

cacika
11. jún 2012

ahojte. dnes u nas prsalo. moj skoro trojrocny na mne furt visel. a potom som sa cudovala ze nechcel ani desiatu, ani obed, ani olovrant mu nechybal.... 🙂 a keby som mu dovolila, tak by cuckal aj hodinu vkuse... ach jaj. no ale som sa vas chcela opytat, zienky co dojcite starsie deticky, obmedzujete nejak deti v dlzke a frekvencii dojcenia alebo stale fungujete "na poziadanie"??? lebo rozmyslam nad tym ci je spravne pouzivat dojcenie ako podmieku alebo ako odmenu. priklad: mliecko bude az ked spapas obed... alebo: mliecko az ked upraces izbu... alebo: neposluchas mliecko nebude!!! mate s tym nejake skusenosti???

jakelina
11. jún 2012

@cacika a ty kojíš obě děti najednou???

cacika
11. jún 2012

@jakelina no ano 🙂 ale takych je nas tu myslim viac 🙂

lusy82
11. jún 2012

@mirka7582 Ahoj, při kojení se dá zhubnout, ale ne nijak drasticky. Doporučují se tak 2kg měsíčně. Více může způsobit že do mlíčka vnikají toxické látky. Najeď si na www.kojení.net a tam na sekci Průvodce kojící ženy... a tam je rada jak a co dodržovat při hubnutí při kojení 🙂

lusy82
11. jún 2012

@cacika No já teda nepoužívím jídlo vůbec jako odměnu nebo trest. Způsobí to špatný stravovací návyky. Jídlo je prostě součástí života a ne jako odměna. Takhle potom vznikají takové ty stavy kdy se v dospělosti utěšuješ jídlem když máš nervy nebo stresy a podobně.
Popravdě na odměny a tresty mám celkově svůj názor ale to patří jinam...

jakelina
11. jún 2012

@cacika já nikoho takového neznám, tak proto se ptám. 🙂 🙂

mirka7582
11. jún 2012

😀 @lusy82 dakujem 😀 😀

lusy82
11. jún 2012

@mirka7582 Nemáš zač 🙂

mirka7582
11. jún 2012

@lusy82 hm ale mne tam nič neukazuje

lusy82
11. jún 2012

@mirka7582 Jo promiň to - í - Tam je bez čárky - kojeni.net

mirka7582
11. jún 2012

@lusy82 už to mam dik 😀

cacika
11. jún 2012

@jakelina no osobne ani ja nikoho nepoznam 🙂 o tandemovom dojceni som sa dozvedela len z internetu, tak som si povedala ze to skusim ak budem mat prilezitost. a prilezitost prisla 🙂

jakelina
11. jún 2012

@cacika je to skvělé, já ti fandím a každé dítě pít od těhotné maminky nechce, tak jste měli i kousek štěstí, že Jakoubek ano. 😉

jakelina
11. jún 2012

@cacika ještě mě zajímá, jak jsi to dělala v porodnici?? Vozili ti ho na kojení??? A jak často??

cacika
11. jún 2012

@lusy82 ano, s tym jedlom suhlasim, tiez to tak vidim, do jedla nenutim a netrestam za nejedenie... ale na druhej strane, dojcenie nie je pri takych velkacoch predsa o jedle... ci ako?? tak teraz neviem. ono to "vydieranie mlieckom" ci uz v pozitivnom ale negativnom zmysle aj tak u nas velmi nezabera, len by ma zaujimalo, ze ci je mozne to dojcenie pouzivat takto aj vo výchove...

lusy82
11. jún 2012

@cacika No já bych to určitě nepoužívala, pro to dítě je to dost citlivé. Je to jako bys mu měla dát za odměnu lásku blízkost i nasycení. To by přeci mělo být automatické.

cacika
11. jún 2012

@jakelina no kus stastia tam veru bolo, to cele tehotenstvo bolo zaujimave, lebo mne mlieko zmizlo a kubko cucal naprazdno (podla mna)... tak ale vydrzali sme to. v porodnici som bola tyzden a maly za mnou bol len raz, na dojcenie si nespomenul, tak mal tyzden pauzu a pil mliecko z krabice 🙂🙂 ale potom doma sa bez problemov prisal a fungoval lepsie ako odsavacka 🙂

stvura
11. jún 2012

@mariro nebrala som ziadne (iba kyselinu listovu) a mala som velmi dobre krvne testy, dokonca este i den pred porodom co mi robili testy (nechybalo ani zelezo, hoci dlhodobo som mala nizke ako byvaly dlhodoby vegos)...ale kedze som mala diagnostikovanu tehu cukrovku som sa stravovala dietne, strasne vela zeleniny (kazdy vecer som si robila zeleninovy salat)
@cacika do pol roka malej som neobmedzovala starsiemu synkovi dojcenie, potom ano... dojcila som ho do 2r a 8m...teraz dojcim sucasne dcerku a maleho synceka, kedze mala ma 20m by som chcela aspon do jej dvoch rokov, no uvidime...strasne ziarli, a vydobija si dojcenie kazdych 10m, je to uz velmi narocne, takze davam ultimata (musi aj jest, nemoze stale visiet na prse). Syn ti pije aj km? Moji ani jeden...ale zrejme je to i tym, ze ani mi s manzelom velmi km nepijeme. Ja som odsavacku nikdy nepouzila...mam deti "odsavacky"
@jakelina starsi syn chodil za mnou do porodnice / bola som dlhsie kedze dcerka mala zltacku, dojcila som ho 3x denne, dcerka nebola 4dni za mnou, pocas toho jej dojcenie nechybalo, po navrate sme zacali dojcit znova

luciauk
11. jún 2012

@cacika jeeeej, cicíkuješ dvoch hladošov, gratulujem 🙂

cacika
11. jún 2012

@stvura hej obcas mu dam KM z poharika, ked ozaj nestiham vkuse tricko vyhrnat... celkom mu chuti, ale pravidelne nedavam, vsak na co aj... pocuj, a to ty si dojcila dve deti a este aj tehu popritom??? tak to uz je iny extrem (v dobrom samozrejme) 🙂🙂 hihi 🙂

stvura
11. jún 2012

@cacika nie, vzdy som dojcila len po dvoch detoch. Rozdiel medzi prvymi dvoma mam 25m, teraz 19m...starsi prestal pit ako mala mala nieco cez pol roka...xixi...uz stratil saci reflex, teraz si este obcas akoze vypyta, no nevie uz tahat 😀 .

adinka6
12. jún 2012

Ahojte, bude stretko dlhodobo dojčiacich mamín vo Zvolene. AK by ste sa takého niečoho chceli zúčastniť, mali by ste záujem aj o nejaké prednášky, alebo len o stretko a porozprávanie sa ? 🙂 Ďakujem za info
http://www.utrochslnc.sk/content/stretnutie-mam...

danielllka
12. jún 2012

ahoj žienky, chcela by som vedieť Váš názor na toto - mám 14 mesačnú babuľku, stále kojenú, v poslednej dobe začala byť viac "ciciková" ako predtým, keď bola bábätko- keď sa udrie, je unavená, alebo jednoducho chce byť pri maminke, pýta si "cici".. čítala som príspevky od viacerých, že ich detičky reagujú takisto.. dnes sme boli v poradni, dr malú odmerala, zvážila- neviem, mala som pocit, že dr sa celkom nepozdávala váha (možno váhový prírastok, neviem..)- má 74cm a 9,6kg- pýtala sa ma, či nemá malá problém s jedením, resp. či nevyžaduje prsník častejšie, ako doteraz. Keď som pritakala, spustila mi prednášku ( 🙂 ), že takto vypestujem v dieťati závislosť na prsníku, že jej nemám zakaždým dať, keď si vyžaduje, takisto nevynechávať jedlo (až zje na raňajky chlebík, rohlík, tak až za tým dať, lebo potom sa zasýti mlieka a nechce jesť) a okolo tohto rozprávala.. že jej budú chýbať vitamíny, železo, atď. Čo si o tom myslíte a ako to riešite Vy, ak si dieťatko ten prsník vyžaduje? Dáte zakaždým? 🙂 Ďakujem za každý názor 🙂

majka1981
12. jún 2012

@danielllka cim viacej budes odmietat prsnik, tak tym viacej si ho bude vyzadovat... poznam to velmi dobre... pretoze to je zaciatok odkojenia a ako 14 mesacna na to este nie je pripravena.
neboj - nebude mat nedostatok zeleza, vitaminov atd. treba rozumne ponukat potraviny: mäso, zeleninu, nezohrievat v mikrovlnke, ponukat obilie (na priklad ovsene vlocky, proso, ryzu). Vynechat vsetky sladke somariny, co nam reklama ponuka a vnucuje - vratane vsetkych pribinacikov, jogurtikov, keksikov atd. Ked moj syn neje pomedzi jedal taketo somariny, tak sa pekne napapa. ale ked dostane neaky keksik, tak je po jedle, dlho ho to nasyti a odmieta jedlo. Ani banan nedavam - lebo velmi nasyti a je velmi sladky, neodporuca sa v cinskej medicine, tak ho vobec nekupujem.
moj syn vela krat - ked si sadneme ku stolu a hovorim ideme papat, tak odmietne papat. vrati sa k ciciku. ostavam pri stole, prilozim ho, trochu sa napije a ked sa spytam este raz, ci ideme papat, tak sa vela krat otoci a napapa. je to vsetko psychika, ze mu cicik beriem a on na to nie je pripraveny.
moja doktorka je tiez sisi, tak ako tvoja... moja mi robila prednasku v najhorsej situacii, v akej mohla - uplne bez citu: syn bol chory, prisla som s nim s horuckou aby sa nanho pozrela, rozpravala som o vsetkych potiazoch co mal, k tomu som povedala aj ze hnackuje ale ze si myslim ze to nieje virus - ze to je zato, ze je plno dojceny, lebo odmieta jedlo (mal 16 mesiacov, ja som bola prestastna ze aspon mame cicik a on si vypije kolko potrebuje...). Syn zacal strasne revat (bol nahaty bez body, iba v plienke a ona ma pocuvala) - na miesto toho aby ho rychlo vysetrila alebo mi povedala ze si ho mam prilozit aby sa ukludnil, tak mi zacala robit prednasku ze ho mam odkojit, ze materske mlieko v tomto veku neobsahuje vsetko co dieta potrebuje. ja som jej otvorene povedala ze mam o tom inu mienku a jej mienku nepotrebujem, ze som prisla s uplne inym problemom ku nej a nech ho vysetri... krava jedna. prepac.
ja som si potom prestudovala literaturu a prisla na par veci: na priklad ano kravske mlieko obsahuje viacej zeleza ako materske mlieko ( v tomto veku) - ALE - vobec nie je tak lahko stravitelne ako materske mlieko, pretoze na spracovanie v tele potrebuje aj vitamin c a to kravske mlieko nema (alebo nema ho tolko). takze sa vyluci ... a este ine faktory, ktore ma zase presvedcili a priniesli ma zase do rovnovahy.
trosku som sa rozpisala, ale asi nieco z toho zachytis a pomoze Ti to. nie si sama. nato sme tu 🙂

stvura
12. jún 2012

@danielllka no v prvom rade ti napisem ze mam 20m dievcatko a vazi 9.5kg (meria asi 82cm). Je to maximalne sidlo, zje skoro vsetko co nezje ju, ale beha od rana do vecera / takze nemas nejako extra chude dietatko, su i chudsie.... 😎 . Dojcim ju asi 3-5x denne a raz v noci. Presne ako ti napisala majka, daj jej prso ale tiez podnietit k jedlu. Vela vela zeleniny a ponukat neustale dobre zdrave jedlo. Od pediatricky by som sa dala preradit...pokial stravujes malu vyvazene jej urcite nic chybat nebude (mozno mozes pridat nejake vitaminy a la martankovia ak mas pocit ze jej chyba nejaky vitamin)