Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

majdula
11. dec 2012

@ivular Po delsi dobe, ale jeste odpovidam - mela jsem z porodnice strach, dlouho jsem to resila, i nadstandard poporodni, aby tam se mnou mohl (i kvuli kojeni) byt, jsem mela... a nebylo to vubec potreba, uplne v pohode byl doma s manzelem 🙂 Tri dny byl uplne bez mlicka a pak zase naskocil do obvykleho kojiciho rezimu 😀 (mel 20m, kdyz se R2 narodil)
Nikdy predtim a nikdy potom takhle dlouho beze me nebyl (jo, byli za mnou na navsteve kazdy den). Ale zvladli to fakt v klidu.

romcovaklarka
11. dec 2012

Ahoj holky, malej mi ráno po probuzení pije mlíčko v pohodě, i se mi zdá, že slyším jak polyká. A večer, co jsme taky byli zvyklí kojit, se mi tak jen přicucne odcucne a nechce, anebo dokonce mi už jednou nebo dvakrát ukazoval, jakože "není", anebo dokonce se tak zasmál jakože "dobrej vtip mami" 😅 😀 Je to možný, že ráno je a večer není? Ztratí se mlíko před porodem úplně? Díky za zkušenosti.

cacika
11. dec 2012

@romcovaklarka mne prave 3mes. pred porodom nabehlo 🙂 dovtedy cucal len tak naprazdno. to vies, vsetko je mozne, hormony... v tehu tomu nijak nepomozes. pockaj po porode aky bude cely hotovy ze kolko mlieka zrazu, ani prehltat nebude stihat, moj sa len tak zalizoval 😀 😀 😀

majdula
11. dec 2012

@romcovaklarka Nemyslim, ze by se ztratilo uplne, kdyz te malej porad "stimuluje" 🙂 Neco tam asi bude. Rada v tomhle obdobi pil taky docela malo, jednou denne, nekdy ani to ne (a jindy zase nekolikrat, stridalo se to). Spis bych ale rekla, ze od toho 30tt dal se spis zacalo prave zas poradne delat 😉

romcovaklarka
11. dec 2012

@cacika @majdula Díky holky, tak uvidíme 🙂 Akorát by mě "naštvalo", kdyby se mi odstavil teď, když jsem přetrpěla tři nebo 4 měsíce neuvěřitelně bolavejch bradavek při každym přicucnutí 😝 😀

marmota
11. dec 2012

@romcovaklarka ahoj, nemyslim si, ze sa pred porodom strati uplne. len pre zaujimavost, mam synceka priblizne v rovnakom veku ako ty, no dojcim, resp. ponukam mu prsniky castejsie, ako len rano a vecer. na tvojom mieste by som sa skontaktovala s laktacnou poradkynou, riesia aj taketo problemy. prajem vela mliecka, zdravia a pohodovy koniec tehotenstva. :o)

majka1981
12. dec 2012

@romcovaklarka sice niesom tehotna, ale aj ja to pozorujem: rano je viacej mlieka, vecer menej... a ako som pisala minuly tyzden, raz v noci nebolo vobec (bolo to okolo pol noci). takze aj u ne-tehotnej je to podobne. ja som si potom uvarila caj na kojenie a mlieko nabehlo 😵

romcovaklarka
12. dec 2012

@marmota Já mu taky nabízím častěji, jak byl zvyklý ještě od dříve, tzn. 4x denně (ráno, po obědě před spaním, po spaní odpoledne a večer zase před spaním), ale přes den už moc nemá zájem.

marmota
12. dec 2012

@romcovaklarka ano, rozumiem a i napriek tomu mate s vecernym dojcenim problemy... hmm, no z vlastnej skusenosti ti nemozem poradit, kedze som netehotna dojciaca, ale tak ako som ti napisala, skus kontaktovat laktacnu. bola by naozaj skoda, keby sa teraz odstavil, zvlast potom, co si si 4 mesiace pretrpela.

cacika
12. dec 2012

@romcovaklarka vies, ono v tehotenstve sa tvorba mlieka velmi neda ovplyvnit... bezne postupy ako bylinky nezaberaju lebo hormony su silnejsie 🙂 ani castejsie prikladanie nepomaha, lebo telo nie je hlupe a v prvom rade sa stara o babo v brusku, teda sa ti nebudu produkovat take hormony ktore podporuju tvorbu mlieka ale na druhej strane by mohli babu uskodit a spustit porod... (velmi laicky napisane) nikto ti nezaruci ze aj ked by si kojila celych 9 mesiacov tak budes mat aj tandem, je to velmi individualne, niektore deti sa proste v tehu odstavia a nic sa s tym neda robit. na druhej strane je dost mozne ze po porode sa bude kojit znova, aj keby mal pár mesacnu prestavku... velmi to neries, ponukaj ako ste zvyknutí, nic nerob nasilu a cas ukaze ako sa to vyvinie... drzim palce

lusy82
13. dec 2012

Ahoj, chtěla bych se zeptat, uvažuju o nějakých vitamínech na nehty, ale stále kojím. Nevíte o nějakých, nebo to v tomhle věku už není takové omezené. Přemýšlela jsem o biosil plus. Děkuji

vavrenka
16. dec 2012

@lusy82 ja mam 18 dcerku a uz neriesim, ci mozem nejaky vitamin. myslim, ze v tomto veku je to v pohode 😉

seseska
5. jan 2013

ahoj koceny mam 5roc a 27 mes syna a este stale kojim zistila som ze som tehu a tak by uz aj bolo dobre prestat kojit u starsieho som nemala problem ale mensi vyzaduje mlieko stale este aj v noci nevie my niekto poradit ako by bolo najlebsie prestat dojcit dakujem

barbora87
5. jan 2013

Ahojte babule
Potrebujem prosim poradit mam 2rocneho syna a som tehu a stale kojim aj cez den aj v noci...musim pivedat uz mi to aj pomaly lezie na nervy lebo tehotenstvo ma vycerpava a 2roky som sa nevyspala...niekedy mi chce spat aj celu noc na prse...ako ho najlepsie odstavit?chcem si trochu oddychnut od kojenia aby som mala silu pre druhe

majka1981
5. jan 2013

@barbora87 ahojte, sama uzrozmyslam o dalsom tehotenstve a niesom si ista, ci by som zvladla kojit cele tehotenstvo. chapem ta, ze sa chces vyspat. z hladenia prirodzeneho odkojenia by bolo dobre, ked by si zacala postupne redukovat pocet kojenia - na priklad metodou neponukat neodmietat, ponuknut castejsie nieco dobre na pitie, mojmu chuti velmi ryzove mlieko alebo mrkvova stava. ak Ti ide hlavne o noc, tak je uz na to dost stary, mozes mu vysvetlit, ze dalsie kojenie bude az rano. ponukni vodu alebo caj, poziadaj o pomoc cez den, aby si si mohla dohnat spanok a zvladnete to. manzel by nepomohol? u nas na priklad nie, syn v noci ocka vobecneakceptuje, na stastie mam stastie, ze syn niekedy prespi noc az do stvrtej piatej rano, potom kojim a spime dalej. co ma este napadlo je, ze okolo 16 teho tyzdna sa mlieko zacne menit abude ho aj menej,tak moznoze sa odstavi sam. drzim palce, a daj nam vediet ako pokracujete.

majka1981
5. jan 2013

@seseska co si uz skusila? moznoze na odkojenie este nie je pripraveny. mohla by si skusit o par tyzdnov odkojit, aj pre teba som napisala ten prispevok hore vyssie.

sigsauer
5. jan 2013

@barbora87 🙂 to ti verím že si vyčerpaná, ja mám 22 mesačnú dcéru a robí mi tiež to isté, niekedy aj cez deň chce spať len s prsom, ale ako som si ju naučila, tak ju mám. A na túto diskusiu čo ti poradia som zvedavá, lebo si neviem predstaviť u nás odstavenie a zaspanie bez prsníka. Tiež rozmýšľam nad druhým bábom, no bojím sa odstavovania a toho, že keby som aj vydržala, tak ako prežije malá bezo mňa keď budem v pôrodnici...

mia18112
5. jan 2013

Ja som kojila do 22 mesiaca. A moj maly bol iný závislák, presne ako píšete maminky. A velmi som sa bala, ako to cele zvladneme a ci to vobec zvladneme. Najhorsie to bolo v noci. Jedina rada je proste nedat. Budil sa vo svojich intervaloch a chcel pit. Tak som povedala, ze mliecko bude az rano, ked sa vyspinkame, lebo maminka tam ma velku bolacku. Odvrieskal si zakazdym 30 -35 min / susedia museli mat fakt radost! /, niekedy pristupil na ponuknuty cajik. Reval asi 5 noci. Cez den som sa stahovala obvazom a ukazovala som mu, ako som zaviazana, ze ma to boli, ci mi ide pomoct obviazat ,,bolacku . Musela som si aj odsavat, bo sa mi robili hrozne hrce. Ked ma videl, pytal sa, co robim. Tak som mu vysvetlila, ze pre neho ,,zbieram,, mliečko - videl ako ho tam pribuda. A potom som mu ho dala do flasky a vypil ho. Ked sa mnozstvo mliecka zmensovalo, proste sme presli plynule na kravske. Vzdy ked som isla do chladnicky po mlieko - pýtal sa, ci idem po to ,, nazbierane mliecko ,,. A boli sme odstavení . Trvalo to zhruba 7 - 8 dni. Tak celkom super si myslim. Uz takmer dvojročné dieta celkom chape a da sa mu to vysvetlit. Vsetkym drzim palce. Inak vsetci doktori s ktorými som sa stretla ma vysmiali, ze tak dlho kojim. Ze uz rocne dieta nema byt co kojene !!!!!!

jonas17
5. jan 2013

@mia18112 no, dosť blbí doktori 😅 zjavne o dojčení nevedia nič. ja kojím už tri roky, postupne v noci prestala piť, ale to len posledné mesiac-dva, aj to nie je pravidlo, niekedy sa ešte okolo 2-5 zobudí...ale to mi už nevadí, ja som vyspatá. cez den ako kedy, pýta včera 5x, dnes ani raz. takto násilne, ako ty, by som kojiť prestať nechcela. ale neviem, ako nakoniec prestanem, stále čakám, že sa musí odstaviť sama. možno k tomu už aj spejeme. za celý svoj život bez prsníka zaspala možno 5x...neustále čítam na Mamile, ale dôležité je pre dieťa, aby sa odstavilo samo. je to pre neho významný krok v pred, tak ako chodenie, sedenie...ked sa odstaví násilne, môže u neho nastať nejaká neuroza...tak trpezlivo kojím a čakám, ked náš čas príde.. 😀

romcovaklarka
5. jan 2013

@barbora87 Já jsem začala dávat malýmu do postýlky pití (čistou vodu - ale on ani přes den není zvyklý na jiné pití) v netekoucím hrnečku pro mimina, může si pít jak potřebuje a zvykl si na to, kolikrát je hrneček ráno skoro vypitý no a začal mi spát celou noc. Nevím, jestli je to tím nebo ne - taky možná to může souviset i se změnou chuti a/nebo množství mléka v těhotenství - ale co jsem těhotná, tak jsme se ze 4 kojení ve dne a průměrně 2 v noci dostali na jedno ráno po probuzení a to je vše.

rebelie
5. jan 2013

Ahoj, můžu se zeptat, jak to u vás, co jste svolné dlouho kojit a rády byste odstavily přirozeně, probíhá (probíhalo) s nočním kojením? Mám ročního kluka a momentálně se kojí v noci fakt hodně, ráda bych tomu všemu nechala volnej průběh, ale na druhou stranu nevím, jak dlouho budu s to snášet dítě přisáté u prsu prakticky celou noc, tak se chci zeptat, jaké mám asi tak vyhlídky... Díky.

filomenka11
5. jan 2013

@rebelie moj sa uz v noci koji len pred spanim a potom rano, prespi celu noc pokial nema nejaky problem. Obcas sa zobudi aj ked idem ja spat, vtedy si cucne mlieka, odkotula sa a spi dalej. Postupne sa k tomu sam dopracoval okolo roka a pol.
No a pije este aj pred obednajsim spanim a obcas pomimo to, alebo ked sa niekde udrie, je mu zima a pod. Budeme mat dva roky 😉

romcovaklarka
5. jan 2013

@rebelie Sam v roce měl takový 3 kojení za noc. Ale on teda byl od mala zlato v tom, že když měl období, že se budil "hodně", tak to bylo max. 5-6x a hlavně, vždy se vzbudil, nakojil, usnul. Hned. Takže mě to vlastně nikdy nijak extra neobtěžovalo. Postupně se začal budit už jen jednou k ránu, třeba ve čtyři v pět a pak se dospal. Poslední asi měsíc dva mi spává celou noc, ale nevím, do jaké míry to jeho omezení kojení může souviset s těhotenstvím a do jaké je to prostě věkem...

jonas17
5. jan 2013

@rebelie polož túto otázku, ked bude mať 2b a pol roka 😀 😀 😀 my sme sa donedávna kojili aj každé dve hodiny a v roku? jáj, to bolo véééľmi často 😀

rebelie
5. jan 2013

@jonas17 Počkej, jakože jsi kojila ve 2,5 letech co dvě hodiny? Tak to bych asi nedala...
@romcovaklarka On právě byl taky takovej, že se nakojí a hned zas usne, ale teď kolikrát chce být přisátej, nebo ideálně ležet na mně, a to už mi vadí... ale zkusím nějaký čas vydržet, třeba se to zas zlepší samo, já se totiž na nějaký drastický odstavování zatím moc necítím...

jonas17
5. jan 2013

@rebelie a to je často? 😀 chceš čítať "výpovede" mojich kámošiek? 😀 navzájom sme si konkurovali, dokonca dve tak koja dodnes, jedna stará ako moja, druhá strašia a vlastne ešte jedna , ale tá ma len dvojročné dieťa 😀 tak to je...alebo spala do polnoci, jednej a odvedy bola hore bud po hodine, dvoch, ale noci, ked bola na cicke do rána...ale taký je život kojacej, obetavej matky 😀 😀

romcovaklarka
5. jan 2013

@rebelie Aha 😕 To chápu, to už je pak asi hodně únavný. No je fakt možný, že malej si to kojení sám takhle omezil fakt kvůli tomu těhotenství, že se mlíčko změnilo, nebo je ho míň nebo kdo ví. Uvidíme, co bude, až se mimi narodí, třeba zapracuje žárlivost a ze Sama bude taky kojo-závisláček 😅 Jestli se to ještě dá nějak zkousnout a nejsi z toho na nervy, tak zkus vyčkat, třeba je to "období" (to je takovej náš rodinnej vtip, u nás je všechno, co Sam začne dělat co se mi moc nelíbí, "nějaký vobdobí" 😀)...

mia18112
6. jan 2013

@jonas17 Ja som musela prestat kojit, ale z váznych zdravotných dovodov - nasadili mi take lieky, s ktorými to proste uz neslo. A tak som nemala zial na výber. A este k tym doktorom .....boli viacerí.....2 neurologičky, 1 gastro..., 3 pediatričky.....všetko ženy !!!!! Že už po roku to pre dieta nemá žiaden nutričný, ani imunologický význam !!!! Akurát citový a pestujeme si z nich na matku upatých jedincov - a to vraj prinasa viac problemov a neuroz. Netvrdim, ze je to moj nazor - vsak inak by som nekojila do 22 mesiaca 🙂

seseska
6. jan 2013

@majka1981 dakujem za radu skusim pockat do 16 tyzdna a zacnem redukovat kojenie a potom sa uvidi 🙂

rebelie
6. jan 2013

@jonas17 Tal víš co, já se zas nechci trumfovat v tom, kdo vydrží déle. Myslím, že mám nárok se trochu vyspat a že se to i odráží na tom, jak se chovám k dítěti a manželovi přes den, takže pokud to přesáhne určitou hranici, asi to budu omezovat, protože není cílem, abych byla nevyspalá, nevrlá troska... A líbí se mi, co někde někdo psal, že do roka si má kojení určovat dítě a od roka je to o matce... a já mu do roka dopřála fakt vše, tak teď bychom měli najít něco, co bude přijatelné pro nás pro oba...