Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

majdula
14. apr 2011

@stvura Jak to poznam, to odlupovani skloviny? A po jak dlouhe dobe kojeni to nastalo? A jak casto jste kojily?

stvura
14. apr 2011

@majdula ja som kojila maleho 3x denne, asi po dvoch mesiacoch mal tu sklovinu znicenu...vyzera to ako vapenec, odlupuje sa od zubu...

sirinka
14. apr 2011

@reruna aj my mame s detmi rovnake rh faktory...a dve mali zltacku a jedna nie...ale u tej prvej teda neviem skupinu ani faktor a ta mala najsilnejsiu, ale u tej som mala aj neskor mliecko...

@stvura ono aj ked dojcis bez prestavky, nejake kolostrum by predsa len malo byt, udajne telo sa prisposobuje tomu miminku, co je v brusku a nie tomu, co uz je na svete a dojci sa...
ja som obidva razy mala na zaciatku trochu ine..."redsie" mliecko, ale skutocne len par hodin po porode.

majdula
14. apr 2011

@stvura Myslis po dvou mesicich od narozeni mladsi dcerky? Jako ze na to melo vliv to jine slozeni mlicka? A do narozeni male mel zoubky v poradku? Budu to sledovat... doted jsem kojila tak jednou denne, ale je fakt, ze R1 ted asi prece jen trosku zarli, protoze chce po malem dopit mlicko... takze posledni dny je to taky tak 3x denne...

prsky
14. apr 2011

@stvura dojcim tandemovo "uz" 2tt a zatial nic na zubkoch nebadam a to sa dojci aj starsia dost casto (min. 3-4x denne + zo 2x v noci)

inak mliecko sa prisposobuje obom detom..ked dojci mamina tak, ze jedno prsko pre starsie dieta a druhe pre mladsie, tak sa vraj tvori v kazdom prsniku trochu ine mliecko...ak sa dojci na striedacku, tak je mliecko taky mix, ktory by mal vyhovovat obom...ja dojcim na striedacku, ale trosku viac starsiu na lavom a maleho na pravom

prsky
14. apr 2011

jaj a kolostrum sa mi tvorilo od cca polky tehu, v porodnici som 3 dni nemala mliecko, "iba" kolostrum, ale u mna to mohlo byt sposobene aj velkou stratou krvi pri CR (dostala som aj 2 transfuzky)

stvura
14. apr 2011

@majdula
@prsky tak sledujte kocky...u nas to bolo tak, ze maly bol presne v dvoch rokoch u zubarky {t.j. v auguste}, v septembri som porodila malu a v oktobri, novembri som zistila ze ma odstiepenu sklovinu, boli sme s tym aj u zubarky, ta sa tiez divila ze tak rychle mu to postupovalo. Ja som maleho dojcila len 3x denne, v noci nepil. Dojcim tiez na striedacku z oboch prs.

vieraj
23. apr 2011

@prsky davnos som tu nebola, gratulujem k babatku 🙂
chcem sa opytat zienky..moja Nika stale pyta podudlat cez den. uz mi to aj lezie na nervy, je to aj kazdu pol hodinku, ale podla mna jej nic nejde...najlepsie je to rano a po praci, ked pridem okolo 15. domov
co mam s nou robit? natahujem, hryzie a ja jojkam..... 😠

vieraj
23. apr 2011

@majdula @sirinka aj Vám gratulujem 🙂

zuzkat1
23. apr 2011

@prsky uz mas dve deticky🙂 blahozelam🙂 som tu nebola uz davno🙂

mne teraz na preventivke plus ockovani dr hovorila ze ked chcem kojit nech kojim ale ze nech to obmedzim🙂 no som neprotirecila lebo nema zmysel...fakt je ze mala mi nepapa ale nepapa nie kvoli kojeniu podla mna...lebo ona zje 5 lyziciek polievky a je prejedena... no vazne ona potom minimalne hodinu nechce ani kojenie... teda nevidim zmysel v tom ze jej hodinu po obede nedam to mlieko kedze aj tak tej polievky nezje viac... ked nedam mlieko tak ona nechce normalne jedlo, iba caj a to je uz jedno, to aj kojit mozem... no je malinka ma len 8900g🙂 ale doteraz este vzdy mala vahovy prirastok tak neviem preco by som mala riesit... udajne je este v norme...sice len tak tak ale v norme🙂

stvura
23. apr 2011

@zuzkat1 podla mna je v norme...moj starsi mal presne 9kg v roku, takze urcite. Tiez rovnaky typ...malo a casto papa a to mu stale ostalo.

cicimon
23. apr 2011

@stvura tak moja mala v roku 7300g, cucala by furt, zje vsetko len s obedom vymysla.... no radost

stvura
23. apr 2011

@cicimon to sa tesim ze namam sama take deti {aj druhe je rovnako drobne, teraz ma 6kg v pol roku}, maly 12 v dva a pol roku

zuzkat1
24. apr 2011

@stvura moja ma 15 mesiacov🙂

olifcek
24. apr 2011

@zuzkat1 kojenie nema extra vplyv na jedenie 😉 my mame 11kg, a to sme zacinali s 1840g a 43cm😉 mm pije na poziadanie a jedlo papa ako kedy, niekedy viac, inokedy menej, neriesim, hladna nie je, lebo ked chce, popyta si 😵 😵
26.08. 6090g/65,5cm; 07.10. 7445g/68,5cm; 02.12. 9080g/72,5cm v roku uz to bolo cca 9500g to bolo 19.12. dnes cca 11kg a urcite nad 80cm...

stvura
24. apr 2011

@zuzkat1 ono sa to u nas po tom roku tak spomalilo, ze teraz ako dva a pol rocny ma 12kg, takze...ide to naozaj velmi velmi pomalicky. Presne to dodrzal, ze do polroka zdvojnasobil {z troch na 6kg}, v roku strojnasobil a potom...pomalicky sa nam to vlecie.
@olifcek a to len cisto kojis, neprikrmujes UM? Moj ale vobec nejedol napriklad tie mliecne kase ani ziadne sladkosti do dvoch rokov, fakt len velmi velmi zdravu stravu 😉

olifcek
24. apr 2011

@stvura je to v pohode, deticky po roku uz priberu niekedy len kilo i menej za rok x;o) som zistovala, nech sa nestresujem x;o)

cisto kojim, ziadne UM veru 😉 ja tiez nedavam ziadne mliecne kase, ani sladke 😉 zeleninka, ovocie, chlebik, jogurtiky, masko... 😉

busni
24. apr 2011

ahojte, chcem sa spytat, kolko krat cca za den dojcite vacsie deti? moja Lulu ma 15 mesiacov a uz to bolo len tak 2x cez den a potom v noci, ale teraz mala 5 dni horucku (pravdepodobne 6.choroba), tak sa v kuse dojcila a teraz aj ked je uz uplne fit, chce sa dojcit skoro cely den, aj kazdu hodinu si pride pytat a velmi nechce jest... viem ze detom do dvoch rokov sa ma ponukat a neodmietat, len mam pocit, ze sa z nej stava zas plne kojene dieta, je schopna cez den len rozok zjest a nic ine....

bobocka
24. apr 2011

@busni neboj,ono ta intenzita dojceni sa zas znizi ked si mala uvedomi,ze je uz zdrava.ja som mala to iste.vo februari bol misko v nemocnici s laryngitidou a uplne vsetko jedlo odmietal,len sa chcel kojit.takze v pohode aj 20x za den sme sa kojili. a trvalo to este par dni po vylieceni sa a mozno po 2 tyzdnoch sme sa vratili k normalnemu kojeniu3-4x za den.daj tomu cas,neodmietaj kojenie,no ponukaj aj normalne jedlo a uvidis,ze za par dni to uz bude lepsie 🙂

olifcek
24. apr 2011

@busni juuuj, my sme mali i dva tyzdne, ked sme sa takmer len a len kojili... oliv moc trapili zubky vtedy... neplati, do dvoch rokov, plati, dokedy dietatko a mamicka chce, u nas to bude verim, do troch rokov 😉

@bobocka super napisala x;o)

emjee
24. apr 2011

som si dnes vypocula prednasku o tom, ako dojcenie po 2. narodeninach uz nema vyznam a ze by som mala uz odstavit (zboznujem, ked ma ide poucat niekto, co ma vidi druhy krat v zivote, ani nevie ako sa volam)
nemala som naladu na oponovanie, tak som len povedala, ze ked bude chciet, odstavi sa sam
dotycna: on nebude chciet 😀 😀 😀

M. ma aktualne nieco medzi 12-13kg / vysku okolo 80cm a idu mu patky zubky, takze dojcim momentalne castejsie 🙂

sammy19
24. apr 2011

@prsky - oneskorene gratulujem k bábätku! 🙂

Tak naša malá už bude mať o nejaký týždeň tri roky a dojčím ju stále. A neplánujem prestať, kým sa neodstaví sama.
Okolie má na to rôzne názory, ale to už neriešim. Proste je to moje rozhodnutie a komu sa nepáči, je to jeho problém.

Inak, mám za sebou prvú časť kurzu pre laktačné poradkyne a je to fakt úžasné. Potvrdilo sa mi aj to, že dojčiť takéto staršie dieťa je celkom prirodzené a robí to tak veľa žien🙂 a je, žiaľ, bežné, že sa nestretávajú s pochopením okolia.
Dojčenie ale nie je len o strave, ale práve o tom vytváraní puta medzi matkou a dieťaťom.

a čo sa týka "nástupu" mlieka po pôrode - tak ja som si tiež myslela, že sa mlieko spustí až nejaký tretí deň po pôrode, ale pravda je taká, že mlieko sa žene vytvorí už v nejakom štvrtom mesiaci tehotenstva, čiže už do pôrodnice ideme s mliekom. I keď v prvých dňoch dostáva bábätko to kolostrum, čo je ale veľmi cenné kvôli ohromnému množstvu protilátok a iných dôležitých zložiek, potom sa konzistencia MM zmení. Je to celé fakt dokonale zariadené🙂

bobocka
24. apr 2011

@sammy19 a kde si na kurze? ja som tiez chcela ist,lenze teraz sa robi zilina a kosice myslim,takze zas nic pre mna 😢.bystricu ja potrebujem 🙂.teraz som si objednala tu knizku z mamily,tak sa teism ako mala,.uz nech mi pride 🙂
inak ja som sa za posledny tyzden stretla s kadejakymi nazormi na kojenie.bola som po roku a pol vonku s kamaratmi (nik nema deti) a podla toho sa aj stavali ku kojeniu,resp k tomu,ze som si nedala alkohol.ja ale nemienim nikomu vysvetlovat preco kojim a kojit budem.im je to aj tak jedno.necham ich minutku dve sa rozhorcovat nad tym a potom mam pokoj 🙂 naco to riesit.ale uz teraz sa tesim ako ked budu mat deti,tak mi bude iba telefon rincat,co si po rady budu chodit 😀 😀 😀

emjee
24. apr 2011

@sammy19 ja som bola od polky tehu kazdu noc mokra od mlieka, do porodky som isla s tym, ze ja dojcit urcite budem, pretoze mlieka mam habadej 😀

sammy19
25. apr 2011

@bobocka - no ja som prave v tej Ziline na kurze. Mne to prislo absolutne vhod a je to super. Tak ak budes mat niekedy niekde tam blizko Bystrice moznost, urcite chod. Je to fakt super, vela sa clovek dozvie a aj to podpori🙂

@emjee 😀 aj ja som mavala mokro, ale iba take bodky mokre na tricku. Kazdopadne to bolo znamenie, ze uz tam naozaj to mlieko je 😀

Pekny den a hlavne ohladuplnych oblievacov 😀

stvura
25. apr 2011

@sammy19
@emjee
@bobocka mne vcera svokra...a to este stale starsieho dojcis, no to je hanba...xixi...ja sa uz len smejem a smejem. Juchu, vyzera to tak ze kurz bude i u nas v NZ...nesmierne sa vytesujem a urcite nan pojdem.

bobocka
25. apr 2011

@sammy19 jednoznacne pojdem,vsak ja som uz aj do mamily pisala,ze mam veliky zaujem,ale furt robia kurzy cez pol republiky pre mna 😅 .pokial to nebude u nas,tak sa to neda pre mna zvladnut.moj muz ma kadejako smeny,robi aj vikendy a maly je stale kojeny,takze nehrozi aby mi ho na den svokrovci strazili napr.musi byt so mnou.vsak ja pevne dufam,ze aj k nam zavitaju a to potom budem stat prva v rade na zapis 😉 @stvura joooj,tak svokra fajnu zapilila 🙄 ona by sa mala za take hlasky hanbit 😠 😠 😠 ked uz z chlapa taka hlupost vyjde,no budis,ale aby jedna zena co deti odchovala mala tak primitivny nazor na kojenie....TO JE HANBA!

zuzkat1
25. apr 2011

@olifcek
@stvura moja sa narodila 3760 gramova🙂 ona nemala v polroku dvojnasobok... ale tak pribera normalne...teda tak myslim ze stale nieco priberie... aj ked malo ale aspon nieco🙂 papa kase ale take tie "dospelacke" varim jej ich s normalnym KM... no ved uvidim kolko bude mat ked bude mat 2 roky🙂

cicimon
25. apr 2011

@olifcek no moja je presne na tej minimum ciare...