Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

luciauk
21. jan 2012

ajka, je mi to lúto, tiež som to zažila. silné objatie ☹

lubinka26
22. jan 2012

vaaaau, klobuk dolu pred vsetkymi. a na mna sa divne divaju, ze este kojim... mali by si vsetci precitat tuto temu 🙂

jenifferl
22. jan 2012

Mucilienka ja mam 22mesacneho chlapceka a kojim a taky isty nazor mam na kojenie ako ty a tiez uz ma od toho odhovaraju ale ja si robim po svojom.Podla mna tie dojcene deti maju aj lepsiu imunitu.

luciauk
24. jan 2012

ja som včera držala v knižnici knihu o dojčení starších detí. obzerala som si obsah a tak a potom som ju odložila, lebo ... ked som si poradila doteraz 😀

nela82
24. jan 2012

@jenifferl Ja tiez kojim.Maly ma 19 mesiacov-no ma oslabenu imunitu..berieme sirupy..a minuly rok,ked bol vlastne male babo bol casto chory ☹ Cudovala som sa,ze kojene dieta a takato imunita.. ☹ Takze s tymto velmi nesuhlasim..no kojim stale 🙂 Maly sa pri kojeni ukludni..zaspi...a ja mam klud 😀 😀

jenifferl
25. jan 2012

Nela82 Ja som mala choreho maleho prvykrat az teraz ked mal22mesiacov a vyliecil sa aj bez antibiotik tak si myslim ze to bude urcite aj tym kojenim.

marianas
25. jan 2012

Ahojte.Náš Filipko bude mať v sobotu 20 mesiacov, tiež ho ešte dojčím a neplánujem prestať. Všetci v okolí sa čudujú a považujú ma za "čudáčku", no už som si zvykla. A malý nemal ešte ani len soplíky, takže niečo na tej imunite asi bude.

lusy82
25. jan 2012

@nela82 No mi taky kojíme a taky jsme stále nemocný, už jsme byli za poslední rok 5x na antibiotikách kvůli průduškám. A teď nás čeká alergologie, jestli nemá náběh na astma. Ale taky jsem na kojení nezanevřela. Ono když to dítě ty dispozice má, tak ani kojení to nezachrání,spíš že je zmenší. Bůh ví jak by na tom byl kdyby jsme nekojili.

weverka11
25. jan 2012

@nela82 @lusy82 detto.... maly ma skoro 14 mesiaco a furt chory... kojime sa jedna radost a vcera mu zas zacal ten nechutny kasel a dnes vecer zas 38 teplota.... to je strasne uz som z toho na prasky... a tiez oslabena imunita a naordinovany ribomunyl a zodac ☹ som z toho strasne smutna... ale je dost mozne ze to je reakcia na ockovanie... to su same humusy, pri druhom dietati nebudem ockovat ani za nic!!!!!!!! a dorazila ma dnes sestricka, ked som sa stazovala, ze ved sa kojime, ze papa superpestru stravu, vela zeleniny ovocia, tak ma zarazila, ze vy este kojite? to je zbytocne, to uz nema od pol roka ziaden vyznam vyzivovy... som kukala jak puk, ale som jej to hned vratila... a dodola som ze ci mu mam akoze kupovat um, ked moze mat moje mliecko a ze co by som mu teraz dva dni davala papat, ked mi aj stravu odmietal, lebo ma zapaleny hrtan... krava... som bola riadne vytocena....

zuzana_m
25. jan 2012

@weverka11 Ahoj. My to isté. Dcérka bola uplne zdravá, ale po druhom očkovaní Hexa+Prevenar, mi ochorela a odvtedy stále, soplíky, kašel, niekedy aj teplota,,,,proste stale chorlavá. A nikto ma nepresvedčí,. že to nie je z očkovania! Proste jej telíčko podla mna zareagovalo takto, že jej to totálne oslabilo imunitu ☹ 😠 A tiež ju stále kojím, má 15 mesiacov. Už žiadne očkovanie nemienim riskovať.
A chcela by som sa opýtať, to vás lekarka poslala na imunologiu? Lebo tiež rozmýšlam,že by malej trebalo vyšetriť imunitu, je nemožné aby mi stále bola chorá. A ešte ma naštvala úplne, ked mi zapotila že podla najnovšej štúdie je pre také male deti prospešné ked sú stále choré,vraj budu mať lepšiu imunitu,,,no väčšiu kravinu som v živote nepočula. A to malá brala už 3x ATB od šiestich mesiacov.

weverka11
25. jan 2012

@zuzana_m to je hrozne, ja som z toho strasne smutna... aj nam sa to po tom druhom dosralo vsetko.... a teraz nebudes davat to tretie? ja nechcem, ale musim si zistit, jak to je, ci to ma este zmysel, ked dve uz ma, ci to tretie uz nemusi vybrat.... strasne sa na seba hnevam, ze som to dovolila ho ockovat!!!!!!!!!

weverka11
25. jan 2012

@zuzana_m no presne aj my 3x atb a posledny mesiac neviem kolko sirupov na kasel... nie to nam dal nas pediater... ziadna imunologia...

zuzana_m
25. jan 2012

@weverka11 No tak to je, zo zdraveho dieťaťa sa mi stalo chorľavé,dúfam že sa pozviecha. Ale očkvať ju už nedám. Bojím sa,lebo dcérke sa po tom druhom do pár hodín objavili fialové flaky na celych nožičkách, a prestala mi sedieť ,lámalo ju do predu, a celkovo sa jej spomalil vývoj. Už to síce dobehla,ale nik ma nepresvedčí, že to iba tak, z ničoho nič. A syn má autoimunne ochorenie a v jeho zdravotnej karte som si našla, že sa mu objavilo nejaku dobu po očkovaní. Náhoda? Možno, to mi už nik nedokáže. Ja už pol roka čítam o očkovaní, pre a proti, už mi z toho šibe, ale už ju nedám pichnúť. Presne, ATB, sirupy, vitaminy a kadečo možné 😒 Ja rozmýšlam že poprosim Dr. nech nás pošle na vyšetrenie imunitky.

weverka11
25. jan 2012

@zuzana_m Gregorko po druhom ockovanie nedokazal den a pol sa postavit na nozicky, iba lezal ☹ to bolo strasne, strasny strach som mala... nadavam si do krav sprostych, ze som nechala svoje dieta takto trapit!!!!

erika115
25. jan 2012

Ahojte mamicky. mam tretie dietatko. Prveho chlapca som kojila 3,5roka a aj druheho chlapca 3 roky. Nikdy mi neboli vazne chore a ani ked prisla chripka -jedna,druha-mozno az pri tretej sa stalo ze deti potrebovali nejaky sirup. teraz mam dievcatko,ktore ma 21 mesiacov a chvala bohu sme este neboli na antibiotikach. druhe deticky tu na okolí mali aj hnisavé angíny a my nič. ale nieje to len kojením, pravidelnými prechadzkami a otuzovanim-chodime sa aj kupat cez vykendi. cez zimu malej davam dets.sirup martankov-podavat sa da od jedneho roka.Mozem odporucit. 🙂 Kojit budem urcite kym budem mat mliecko.Dieta je aj kludnejsie a trpezlivejsie. 🙂

nela82
26. jan 2012

@weverka11 tak taketo sestricky nemusim..a vobec nechapem..ako moze nieco take povedat 😠 Ja som sa s tym este nestretla,aby sestricka nieco take povedala-no pocula som..Aj moj bol minuly rok casto chory ☹ Teraz co mu zistili,ze ma oslabenu imunitu..tiez sa divim-kedze je stale kojeny 😕 Starsi syn bol kojeny 9 mesiacov..no hned mal alergiu na vsetko mozne.. 😨 Zacalo to hned po mesiaci-atopicky ekzem..na tvaricke a nozkach-bolo to hrozne.. 😢 Chodili sme na kozne a nic nepomahalo..az ked mal dva roky nas poslali na alergologiu..potravinovy,pelovy a nepelovy alergik 😨 😢 Nasadili sa lieky..a postupne mu aj ekzem zmyzol a vsetky priznaky alergie..no od vtedy je na liekoch-ma 8rokov 😔 Ked som sa informovala u doktorky..tym,ze bol kojeny a tak..tak mi povedala,ze je lepsie kojit-lebo pokial by pil UM tak by to bolo este horsie..Tak pri druhom to tiez vyzeralo ze bude alergik..tiez zacinal mat priznaky-no nastastie to tak nie je-comu sa tesime-a kojime dalej 😵

dana3262
26. jan 2012

@zuzana_m
@weverka ahoj! Taky ted resim ockovani. Starsimu synovi budou 2roky. Ma TBC (o tom se mnou tenkrat nikdo nediskutoval a pichli ho). Pak mel hexu, tu zvladnul dobre. Kojen byl do 14mes. V jeho 11mes jsem otehotnela a v tech 14mes uz to pro me bylo neunosne (bylo mi hrozne zle), tak jsme to museli ukoncit. Mel 5mesicu UM a prave v tu dobu dostal osklivou virozu. Vyzadala jsem si vytery, imunologicke testy, vysetreni z moci. Ted se mi nechce do ockovani MMR. Sla jsem do ockovaciho centra a domluvili jsme se na podzim, ale kdyz nebudem vsichni uplne zdravi, tak to jeste odlozime. Mozna vyrobce do te doby vyrobi vakcinu rozdelene 🙂
No a co se nam narodil mladsi, dostava starsi MM (tj od 19.mes). Uz tedy z lahvicky. Denne 250-500ml a uz mel jen nejake mensi rymy a kasel, ale to brzy preslo. Ted ma uz 3mes ribomunyl.
Mladsi jeste ockovan neni. Na konci unora ma dostat ockovani jako hexa, ale jen 4slozkova. Bez hep.B a obrny. A ostatni budu resit az pozdeji. Mladsimu jsme hned po narozeni nasadili colinfant a je zatim dobrej.
Starsimu jsem nedavno nabizela prso a s laskavym a stydlivym usmevem odmitl 😀 😀

luba41
26. jan 2012

obdivujem vás dievčatá, ktoré tak dlho úspešne kojíte. My ešte tak ďaleko nie sme s dcérou, "ťaháme" len 15.mesiac, ale dúfam, že nám to ešte dlho vydrží.
@weverka11 ja som tiež novembrovka, ale nechodila som do témy, len som vás čítala, kým ste neprešli do súkromnej. A teba si odtiaľ pamätám, lebo SE je od nás cez dva kopce 🙂 K tej hláške detskej sestričky. Čo si čakala, podpora dlhšieho kojenia je stále mizivá. S lekármi riešim len zdravotný stav detí a rady na kojenie od nich ani nepýtam. A s očkovaním sme dopadli podobne 😒 Malá síce nebýva chorá, mala len raz soplíky a to priniesol starší synátor. Ale mala po druhej dávke Hexa vakcíny alergickú reakciu-vysypala sa na tvári a krku drobnými červenými výražkami. Najprv som myslela, že niečo zjedla ona alebo ja. Lenže jej ten výsyp mizol strašne pomaly, ešte po 3 mesiacoch mala tie pupáky červené. Až potom som začala pátrať, z čoho to môže mať, keď to ešte nezmizlo. A doktorka to tiež videla, ale samozrejme nepovedala, že je to z očkovania. A kukni do témy Nesúhlas s povinným očkovaním, prejdi si diskusiu za posledne 2 mesiace. Budeš v obraze. Ked je Tvoj malý teraz tak často choručký, dávaj mu väčšie dávky vitamínu C. A nechceš radšej skúsiť aj niečo od homeopata? Namiesto tých liekov. Ja som síce ešte s deťmi nebola u žiadneho, ale susedia chodia s deťmi od malička k jednému, teda on je aj normálny lekár, a obvodnej chodia len pre ospravedlnenky. A vždy im super pomohol. Kedysi som so staršími deťmi chodila aj k imunologovi, ale tam vedia presnejšie niečo zistiť tak od 3 rokov veku.

marusik
27. jan 2012

my máme 2roky,4 mes a stále sa dojčíme, budeme až kým sa dcérka sama nerozhodne odstaviť.... o dojčení mám viac info ako moja obvodná lekárka - neviem, či sa mám z toho smiať, či plakať...

hanula11
27. jan 2012

@marusik, Aďka má dva roky a tři měsíce a také stále ještě "mlíkujeme" 😉 🙂

izina
2. feb 2012

Holky a neleze vám to občas na nervy? Mně ano, když začna otravovat, ono se to mně nehodí a nechce dát pokoj. Přitom vim, jak umí někdy pěkně papat a nechce. stejně se divim, že ještě něco teče. malé budou koncem dubna 3

kilian
2. feb 2012

ahojte .mne pediatricka povedala,ze do roka a pol treba odkojit. 🙂

luciauk
2. feb 2012

@izina čo by nie, ale vždy si ho obímem a kašlem na nervozitu, vypnem varenie, sadnem si na gauč, prikryjem nás dekou a užijem si tých 10 minút, už sú stále zrietkavejšie, podla mňa sa do pár mesiacov sám odstaví...nejako na to zabúda 😀
@kilian no vidíš, múdra žena 🙂

izina
2. feb 2012

@luciauk To já také, jenže ona už toho někdy zneužívá a ty situace vždy poznám. To pak leze z k na k sem tam a říká, že kozí. Nějak na ně nemůže zapomenout. To mám někdy nervy. Ale i tak jí pak dám najevo, že ji mám ráda.

luciauk
2. feb 2012

@izina ved preto som ja prestala kojiť, malého vydierača 😀 ale potom som mu odpustila a začali sme zasa 🙂 môžem ti len popriať vela trpezlivosti 😉

izina
2. feb 2012

@luciauk děkuji, my to nějak zvládneme. Hlavně že u babičky může existovat i bez 🙂, potvůrka. Však půjde za chvíli do školky, nebo aspoň já do práce, bude mít holka utrum. K..a pro ni bude vzácnost 😀

emjee
3. feb 2012

uz som s tym chcela prasknut, davala som uz len vecer pred spanim, ale krpec je momentalne chory a odmieta jest aj pit, takze aspon na mliecko ho zlakam 🙂

lusy82
3. feb 2012

Tak to jsem ráda, že nejsem jediná, které už to taky začíná lézt na nervy. Akorát že nám ještě nebyli ani dva. Začíná mě otravovat několikrát za noc, dřív mu stačilo říct že teď ne, že až ráno a byl spokojený. Teď se stupňují histeráky. Dala jsem mu akorát včera v noci. když ho bolelo bříško. Jinak už u toho zažívám, spíš než hezkou chvíli, návaly vzteku. Obzvlášť, když u toho pořád máchá rukama, štípe mě do druhého prsa a někdy nevímjestli pije, nebo jen nežužlá. Ještě se u toho tak kroutí, že mě to bolí. Nevím, jestli vydržím do jeho odstavu, ale ani nevím jak bych odstavila já. Tak nevím. Uvidíme.

hamma
3. feb 2012

@lusy82 Ahoj, u nás tohle docela vyřešilo to, že dostává v noci sunar. Chvíli trvalo, než si na něj zvykl, ale teď už je to v pohodě, budí se tak dvakrát, třikrát za noc (pokud mu teda zrovna nelezou zuby, což je skoro pořád) - když jsem ho v noci kojila, tak se budil častěji a já jsem byla hrozně naštvaná a vzteklá a trvalo to dlouho, než zase usnul. Teďka si párkrát cucne z lahvičky a spí dál. Takže si kojení dál užívám, kojím večer a přes den před spaním a někdy ráno a už u toho nejsem vzteklá.

lusy82
3. feb 2012

@hamma A to jsi vstávala aby jsi mu ho v noci dělala? To mi přijde horší, ne? 🙂 On někdy si dá i vodu, ale když je nejhůř, tak chce prostě mě.