Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

luciauk
31. dec 2013

@jonas17 takze Emka sa už takto sama odcicikovala? Super. 🙂

leishmania
1. jan 2014

Chcela bby som sa opytat ze po tom ako vam uz uplne odislo mľieko za kolko sa vam deti odstavili? Ja uz asi tyden nemam

evickova
2. jan 2014

Ahojte, uz som si na MK otvorila na to temu, ale dali mi link na tuto skupinu, mozno budete moct mi poradit. Mam 13 mesacnu dcerku, ktoru kojim na poziadanie. O chvilu nastupujem do prace. Prve 3 tyzdne budem robit cez den, potom len nocne. Cca 3 nocne za tyzden. Chcela by som sa opytat, je tu niekto, kto kojil svoje dieta a chodil na nocne? Ako ste to riesili? Mala sa mi stale v noci casto budi. Inak pocas mojej nepritomnosti bude s nou jej ocko, s ktorym ma dobry vztah. Dakujem

leishmania
2. jan 2014

@evickova ja som sice nechodila na nocne ale cca v 13 mes som ho odstavila od nocneho kojenia a nastavila na pravidelne kojenia rano naobed vecer, prvykrat ked som mu v noci nedala bol hysak ale na rukach po 15 min zaspat. Na druhu noc uz len zamrncal a tretiu ňoc spal celu potom ak sa budil sme uz nekojili, takz e podla mna sa to da tako vyriesit, no a kojime doteraz aj ked uz koncime

siska53
2. jan 2014

@evickova mozno si ani nespomenie,ked nebudes doma. Ja som raz bola na stretavke,deti teda uspaval muz a mala zaspala bez didy. A teraz som ju odstavila od vecerneho kojenia (cca tyzden) a uz si nepyta,nemusim si predtym uz ani bradavky octovat. A to teda ona bola zas denny zavislak,aj 15-20x dobehla,mna uz prsia boleli,tak som to stopla,okrem nadchy,ked mohla,kedykolvek, a v pohode,cez den sa uz nedozaduje.
zato rano didi aj vyse,hodiny,ale to aj predtym robila.

boka79
8. jan 2014

Ahojte dievcata, chcem sa Vas opytat, maly ma 22 mesiacov, ja pracujem a poobede a v noci sa dojcime, v poslednom case mi ale prekaza, ako sa dojci, stale sa pri tom kruti, vrti, taha bradavku a je mi to dost neprijemne. To, ze mu poviem, ze nech je kludny, inak nebude, to nechape, nechcem prestat dojcit, len neviem, co s tym.

majka1981
18. jan 2014

@boka79 22 mesiacov je vek, v ktorom to uz velmi dobre rozumie ze sa nieco nesmie. tak by som razne odmietla dojcit, ak sa neprestane krutit, vrtit atd. kludne aj dieta odsunut od Teba, vysvetlit ze Ty si to nezelas. spusti urcite plac, ale pochopi. ak nie prvy krat, tak na druhy, treti...

boka79
18. jan 2014

@majka1981
dakujem, on sa tvari, ze nerozumie, je vybity , prcek maly 🙂 dakujem za odpoved

siska53
18. jan 2014

Ahojte,otazocka,ste tu nejake dlhodobo dojciace,myslim,viac ako 18 mesiacov,co este nemaju menzes?
asi je to ok,len mala uz ma 21 a pol mesiaca a ja stale nic. A to od zaciatku decembra s vynimkou par dni,ked kvoli soplikom bola dojcena,na poziadanie,pila uz len,rano a vecer moje mlieko a od 24.12. dostava moje mlieko uz len,rano. Myslim,ze uz by som,ju aj,mala,mat,nie ze by mi chybala 🙂). Ale nikde nic.
pri malom,som,dostala presne mesiac po odstaveni,len on,mal,11mesiacov a dojceny pred odstavenim,bol 2-4x denne.
tak neviem teraz,ci je to ok,kedze my sa s dcerou uz len,tak,malo dojcime..alebo som,tak nastavena,ze akonahle pije dieta mm,hoc len,raz denne,ms nemam? Alebo sa hlasi prechod? Tento rok mam cochvila 39..
co myslite? Dakujem

lalus
18. jan 2014

@siska53 na tvojom mieste by som šla už na prehliadku ku gyn. 😅 mne sa to zdá byť už dlho, najmä vzhľadom k tomu, že sa dojčíte tak málo.
nehovorím, že ti niečo je, to určite nie 😉 😀 ale ja by som už šla 😉

siska53
18. jan 2014

@lalus no uvazujem.bola som,zaciatkom,augusta v ramci prevencie,este sa tam,nic nedialo. Hoci obcas som,mala,pocit,ze uz daco pride,ale nic.este pockam tak maximalne mesiac a ak nic,tak pojdem. No chcela som,vediet,ci to dakto nemal tiez takto. Dakujem.

siska53
25. jan 2014

@lalus uz je to ok,akurat dosla. Mesiac po tom,co,som,obmedzila,dojcenie na len,ranne.

ringle85
4. feb 2014

Holky, prosím o radu. Jsem už zoufalá. Od začátku se snažím řídit principy kontaktního rodičovství. Ne všechno nám vyhovuje, ale teď řeším velký problém s nočním kojením. Prcek má 14 měsíců a od narození se budí 5-10x za noc jen kvůli prsu. Přitom toho ale vypije opravdu hodně, takže to není jen o tom, že by si chtěl "pocucat". Jsem už totálně vyčerpaná, dospávám občas během dne, ale nestačí to. Začala jsem na to doplácet zdravotně a všichni kolem mi radí, abych ho odstavila. Jenže on je závislák a já nemám na to ho nechat vyřvat. Nevím, jakým jiným způsobem ho naučit v noci spát. Klidně budu kojit ještě 1-2x denně, ale nejsem si jistá, jestli si pak zakóduje, že v noci se nekojí. Navíc UM mi úplně přestal pít a když mu to nabídnu místo prsa, tak křičí jako hysterka. Teď mi všichni kolem předhazují, že kdybych ho nechala vyřvat hned na začátku a nezkoušela "nové postupy", mohla jsem sobě i malému ušetřit nervy. Prosím, poraďte mi, co dělat :( Navíc mě za tři týdny čeká operace, takže budu tři dny v nemocnici. Už jen z toho důvodu budu asi nucena přestat.

lomanta
4. feb 2014

@ringle85 ta operace je tedy blbá... 😒 a dudlík máte? to nezabere? mě se docela osvědčilo mu strčit dudlík ještě dřív, než se uplně probral, jak jsem ho uslyšela, že se hýbe, tak jsem mu ho hned strčila. Ale on závislák není, přes den kojit nechce vůbec a v noci kojím jen proto, že se budí a nemůže usnout, kroutí se a rychlejší je nakojit, to hned usne. Ono se to těžko radí... Kamarádka to dělala tak, že k malému vstával manžel, nenechali ho vyřvat - jako samotného řvát v postýlce, ale chlap ho choval, chláchlil, kluk bohužel řval ☹ ale jinak to asi nejde, nevím, jestli někdo poradí něco lepšího, u čeho by dítě neplakalo... druhou noc jen knoural a za pár nocí jim spinkal krásně. budí se jen kolem 5 ráno, to ho nakojí a spí zase dál. zkus se zeptat přímo ve skupině kontaktní rodičovství...

jja
5. feb 2014

@evickova ja chodim na nocne a stale sa kojime...len s tym rozdielom ze uz ma vyssi vek 🙂 ..ale viem ze prvu nocnu plakala, aj druhu a casom si zvykla..tesi sa na rano ked pridem tak si to vynahradi.🙂 🙂

hradnapani
5. feb 2014

kočky, tak sa idem podelit s vami s mojou skusenostou s odstavenim, ku ktoremu s najvacsou pravdepodobnostou smerujeme. Vzdy som si tak hovorila, ze chcem vydrzat s dojcenim pokial malemu vyjdu vsetky zuby, lebo dojcenie bol najlepsi liek na vsetky bolesti. No a teraz ma uz vsetky zuby vonku a on asi rozumel mojim myslienkam alebo co, a posledne dva tyzdne si pred spankom len trochu cucne a uteka si lahnut. Ma 2r a 9m... a ja som z toho zrazu taka nijaka 😒 Na jednej strane ma to aj tesi, ze to neriesime nasilu, na druhej strane si uvedomujem, ze babatkovske obdobie uz bude minulostou - ale viem, ze tak to ma byt.
Pisem sem preto, lebo sa potrebujem o tento pocit podelit, nakolko nikto okrem mojho muza v nasej rodine ci okoli netusi, ze dojcim takto dlho. (uz pred rokom padali udivene pohlady, tak som si toto utiahla do uplneho sukromia).
Prajem vam krasne dlhodobe dojcenie a pohodove odstavenie pre obe strany 🙂

zuzkaanicka
5. feb 2014

@hradnapani to je asi vzdy tak, ze to tu maminku aj trochu mrzi, nieco proste konci 😉 ... ale bud rada, ze to takto nenasilne prebehlo, v podstate ukazkovo 😉 ... pohlady rodiny ... hmmm ... co som si ja uz vypocula 😝 ... asi je to tak, ze dlhodobokojaciu matku najlepsie pochopi dlhodobokojacia matka 😉

hradnapani
5. feb 2014

@zuzkaanicka mas pravdu o tom pochopeni 🙂 ja sa za to na nich nehnevam, lebo chapem, ze oni nieco take nezazili, su formovani inymi zazitkami, pristupmi, dobou...
Ale na druhej strane ten moj syn sa neodputava uplne, lebo na uplne zaspanie potrebuje moje hladkanie, este si aj sam vypyta, ze kde konkretne by mu to vyhovovalo (ci hladkat po vlasoch, licku alebo chrbatiku), takze ma este trochu potrebuje... a ja jeho tiez 😀

zuzkaanicka
5. feb 2014

@hradnapani to hnevanie by Ti ani nepomohlo 😉 ... a neboj, este chvilu potrva, kym pride do veku, ze sa nebude chciet po ulici vodit s maminkou za ruku 😉 ... treba si to teraz vychutnat, lebo puberta je obcas naaaarocnaaaa 😅

siska53
5. feb 2014

@ringle85 ahoj,ja som,sice nemala deti,co piju mlieko v noci,ale mala mi tak chodila cez den,15-20x denne.plus pred spanim a rano.uz ma boleli prsia a vadilo mi to. A niekde tu som,citala radu o octovani prs. Tak som,si ich cez den octovala,ocot na vatu,sup do podprdy. A ked mala chcela,ponukla som,jasne,ze tak octove jej to nechutilo. Vecer a rano octove neboli,tak si cucala,po dakych 2tyzdnoch som,uz cez den octovat nemusela,uz nepytala. A octovanim som,zrusila i kojenie pred spanim. Teraz uz cuca len rano.
a co sa tyka operacie,ja som,bola,ked mala,mala 7mesiacov,4dni v nemocke. Z toho mi ju 3x doniesli na dojcenie. A kojenie prezilo. Akurat som si po operacii odstriekala mlieko a vylievala kvoli liekom,co mi davali.
to je moja skusenost.

evickova
6. feb 2014

@jja Ked si zacala chodit na nocne, aka stara bola tvoja dcerka?

jja
6. feb 2014

@evickova 2,5 roka..a dovtedy bola na mne nacucnuta nonstop🙂 v nedelu ma 4, a sama si stanovila ze ked bude mat 4 rocky ze prestane pit mliecko, ajsi to sama odskrtava v kalendari...tak som zvedava🙂🙂
ja si myslim ze by si nemusela prestavat dojcit...skus jej to pekne vysvetlit...dat mliecko pred odchodom, potom slubit ze rano ked sa pekne vyspinka dostane este viacej, ktore sa jej v noci nahromadi do cicicka🙂 aspon u nas to tak fungovalo, a ako hovorim, tesi sa doteraz na to ranne...len to uz malokedy stihne vypit, lebo ked dojdem z prace tak uz je vychystana do skolky a potom uz na to nemysli...jedine ak by som ju nasla v posteli..ako cez vikendy🙂

lolittka
13. feb 2014

ahoj, viem, že reagujem na dávno otvorenú tému, ale maminiek podobne zmýšľajúcich- ak chceš pozrieť, je nás dosť tu, v tejto skupine 😉 https://www.modrykonik.sk/group/4722/ ...vedela by si nám sprostredkovať nejaké svoje- Vaše skúsenosti? 🙂 veľmi by sme to ocenili...vďaka 🙂

dankariska
15. feb 2014

Ahojte, chcem sa vas spytat, co vsetko ste urobili po samotnom porode, aby bolo dojcenie pre vas co najjednoduchsie a najprirodzenejsie?

siska53
15. feb 2014

@dankariska hladala polohu, pri ktorej by ma nebolel rez. A hned ako sa dalo, tak som dojcila na poziadanie a dost pila. Nic ine specialne som nerobila ani predtym, ani potom.

majka1981
15. feb 2014

@dankariska spolocne spanie v posteli, dojcenie po leziacky. dobre a vyzivne jedlo (polievky - na priklad slepaci vyvar, rascova polievka; mäso s prilohou ... zdravy dezert), tekutiny (najlepsie voda, nesladene caje), vyhybat sa stresu (psychickemu aj fyzickemu, ja som mala na priklad hned zapal ked sme mali vela navstev). velky podiel ma aj partner/otec - ked akceptuje a podporuje on, ze matka koji, tak je to velke plus.

dankariska
15. feb 2014

@majka1981
@siska53 A co sa tyka porodnice, kym ste este boli tam?

siska53
15. feb 2014

@dankariska to som robila v porodnici a doma pokracovala. Ja som mala pri malom smolu,ze pre nedostatok miesta som dokonca bola o poschodie vyssie a spolu sme boli az na 3.den dovtedy som ho mala 3.x prilozeneho, viac som nevladala za nim dokrivkat. Nastastie hned, ako sme boli spolu, sme sa zacali dojcit. A vzdy,ked zaplakal som si ho dala na prsnika on tahal. Lebo som nevedela, co s nim ine mam urobit. A asi to mi nastartovalo laktaciu, mlieka som mala ajaj! Priznam sa, ze ja som nemala o dojceni nastudovane nic. Nastastie to slo samo. Dcerku mi uz nosili kazde tri hodiny,, v poatok rano sa narodila a v nedelu som ju uz mala nattvalo pri sebe. Len jej vyhovoval rezim papania kazde tri hodky, tak som si aj pomimo odsavala mlieko. Po navrate sa zacala dojcit aj castejsie a dojcime sa doteraz, aj ked uz len rano (ma 22m)

danjelca
15. feb 2014

@hradnapani teš sa lebo máš to štastie zažit so svojim dieťatkom prirodzené odstavenie---a to je uplná paráda!🙂

danjelca
15. feb 2014

@siska53 prechod podla mna isto nie...ja mám 18 mesačného a tiež ešte nič🙂)