Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

bebel
12. nov 2010

@anjelicek26 aj u nás je to od narodenia tak isto.... 😉 Biba je luxusné bábo oproti Brunovi

anjelicek26
12. nov 2010

@bebel - sme tentokrat na babo spisali lepsiu objednavku ako posledne... pri prvom to bolo len zdrave 🙂 Teraz tam bolo navyse - spiace, nevrestiace, dobre priberajuce, dobre papajuce, kludne... tak sme dostali spravny produkt tentoraz 😀 Vraj druhorodene deti su vsetky take kludnejsie. Ja si to fakt uzivam 😵

22mamina
12. nov 2010

@anjelicek26 no neviem ci je to celkom tak 🙂 moj prvy syn bol velmi kludne dieta, aj sa sam od malicka pohral, vsetko som stihala, uplna parada 🙂 ale druhy syncek je uz viac zarevany, menej spi a este ani raz sa sam nepohral, nemozem sa pohnut ani na krok od neho, lebo hned je pri mne s placom, je to taka moja mala cicka 🙂

dana3262
12. nov 2010

@zuzkat1 z toho, co jsi napsala bych se bala asi nejvic sipku. Jinak kdyz mela male deti segra (pred asi 12lety) tak se rooibos nesmel ani v tehotenstvi ani detem. Ted se zas doporucuje. Podle me tam neni nic spatneho.

@anjelicek26 myslim, ze mu muze MM stacit. Nikdo mi to nerekl, jen to vidim jako spravnou volbu. A myslim, ze mu i staci kdyz dobre prospiva. Jinak to UM bylo spis na zkousku, ze zoufalstvi, ze uz jsem nevedela co.. Mas pravdu. Je to blbost.

zuzkat1
12. nov 2010

@dana3262 neriadila by som sa inak tym ze kolko sa ti v noci budi... moja sa zobudi aj 6x a niekedy spi napriklad do 1nej a potom akoby to chcela dohnat je hore kazdu pol hodinu a pokazde sa koji...keby som si mala mysliet ze jej treba UM tak by tto by znamenalo ze umiera od hladu😝 ked sa tolko budi....co vobec nie je pravda....takze kym ti pribera UM uz nedavaj je to zbytocne a ked sa ti bude zdat ze mm uz nestaci ale naozaj nestaci tak urcite radsej prikrmy ako umele mlieka 😝

sipok? preco? ved tie uz v aj cajikoch pre mensie deti... mna tam skor tie listy cernice a neviem coho este zarazili... von som sa dnes nedoslata lebo len co sme vysli von zacalo prsat a teraz uz sme hore a svieti slnko 😠 ale zajtra jej kupim teda nieco ine...

zuzkat1
12. nov 2010

@kaja73 no to je skoda,ale zas na druhej strane je dobre ze mu to chuti ked ine nesmie... a inak mozem sa opytat naco treba davat silou mocou dake mlieko ked ma alergiu?...neda sa to niecim nahradit?

dana3262
12. nov 2010

@zuzkat1 ze sipek je hodne vitaminozni a kysely.. Jinak jsi me potesila s tim, ze kdyz se budi nemusi to byt hlady. Zas mam nad cim premyslet 😉

kaja73
12. nov 2010

@zuzkat1 ide hlavne o vapnik.Kedže v prikrmoch ho zatial neviem dobre nahradit a umely nechcem davat.Okrem toho moj aj v noci 2 krat papa.Caj vtedy nechce.Od 1 roka to vyzera tak,že možno to už poistovna neschvali a tak prejdeme na ryžove s vapnikom-je vhodne od 1 r.ved aj ty sama vieš ,že prikrmy do 1 roku ešte nie su až tak pestre a my ešte okrm toho aj ovela pomalšie zavadzame nove.všetko testujem cca 6 dni.

zuzkat1
12. nov 2010

@dana3262 este sleduj plienky🙂 musi maz aspon 6 pocikanych..teda plienky a priberanie a ak to mas tak by nemal byt problem🙂 moja cika dost a aj pribera akotak - svojim tempom takze jej mliecko asi staci aj ked papa aj ine ale nie moc ako som uz pisala🙂 mozno mu idu zubky ked sa zacal budit a nerobil to doteraz...inak kolegynina dcera spala do 8ho mesiaca tak ze sa zobudila asi raz ci 2x a po 8mom mesiaci bola hore kazdu hodinu... deti su rozne... podla mna nocne budenie sa nemusi nutne znamenat hlad... okolo 8meho mesiaca sa zacina u niektorych deti prejavovat aj separacna uzkost... teda strach z odlucenia... mozno len chce byt pri tebe... je vela moznosti... mozno je len smadny, alebo mu je zima, teplo.. hocico, nemusi to byt nutne hlad... az ked vsetko vylucis a aj prestane cikat a priberat potom je to asi naozaj hlad🙂

zuzkat1
12. nov 2010

@kaja73 no veru viem..sice netestujem tak dlho ale hrozne malo veci co je ochotna zjest...a vy asi ani nemozete jogurty vsak?

kaja73
12. nov 2010

@zuzkat1 Nemože vobec nič mliečne,aj keksiky kupujeme špecialne,pretože všetky ostatne obsahuju mlieko ☹ piskoty tie ž nemože,kvoli tomu mlieku a tie klasicke zas pre bielok.

zuzkat1
12. nov 2010

@kaja73 ani bielok nemoze? alebo to kvoli veku? no mate to tazke... ☹

kaja73
12. nov 2010

@zuzkat1 Zatial kvoli veku,ale ešte napr.neman ani žltok otestovany.Dako sa k tomu neviem dostat.stale riešime niečo ine v tej strave.Raz sa ekzem zhorši a už musim znovu zisťovat pričinu.potom sa zlepši a tak dokola.naštasie už riešime len ekzem na ručičkach, nie na celom tele, ako to bolo pred Neocatom

zuzkat1
12. nov 2010

@kaja73 chudatko malinke.. ale ked sa to zlepsuje tak to je to dobre... no ved postupne snad bude papat vsetko... drzim vam palce🙂

kaja73
12. nov 2010

@zuzkat1 dakujem 🙂

dana3262
12. nov 2010

@zuzkat1 to on cika i pribira. Do 5.mesice se budil 1-2x a od 5. do ted 4x-8x. Volala jsem dnes LP a rikala, ze je to 100% hlady. Kdyz ho pozoruji pres den, tak ne ze by plakal nebo tak, ale myslim, ze ma hlad.. 😒 takze my zaciname s prikrmy pratele 🤐 😉 a dekuji moc za rady a podporu!

pampalini
12. nov 2010

Ahoj,
nejsem si úplně jistá jestli se mi malej odstavuje ale přes den už skoro nechce kojit, nebo si jen cucne ☹ Nikdy teda nebyl závislák, ale pil hezky. No teď mi přijde, že už pije jenom v noci. To jsem chtěla kojit tak do dvou 😒 Trvá to už tak druhý týden......Holky je možné, že se odstavuje sám?

sussanah
12. nov 2010

Ahoj, ja mam taky dotaz. Stalo se vam, ze se vam zacalo stracet mliko, kdyz jste zacaly omezovat kojeni? Ja prestavam kojit v noci a posledni dny zacinam mit problemy i s mlekem pres den ☹ Malemu hrozne dlouho trva, ze mleko roztahne, vzteka se u toho. Mate taky takovou zkusenost? Nevite, co s tim (teda krome toho, zacit v noc znovu kojit 😔 ) dik

jenovefa
12. nov 2010

@pampalini Ahoj, já si myslím, že to je možné. Můj Tomík odmítal kojení koncem 8. měsíce, fakt boj, brek... Odsáté mléko vypil, UM jsem nezkusila, co kdyby mu zachutnalo... Kojit šlo jen v noci, trvalo to asi 4 dny. Jedné máminé kolegyni se kolem 9. měs holčička odstavila, dokonce pila jen vodu. Prý je to takový věk, kdy si dítě samo sebe více uvědomuje a zatouží po samostatnosti. Říkám prý!!! Nemám to z žádné knížky, ale u Tomíka to opravdu tak vypadalo. Když pochopil, že ho nepřestanu s kojením otravovat, povolil a baští dosud (20měs). Myslím, že to chce vytrvat a mléko mu stále dávat - odsáté, aby se nesnížila produkce. Ale vyčkej, zkušené holky Ti určo poradí. 🙂

margotg
12. nov 2010

@sussanah jo, mám to úplně stejně, nejlepší, když se mi 1 - 2x vzbudí. Co s tím nevím, zkouším přes den častěji přikládat, ale večer mám pocit, že nezbyla ani kapka 😒 Nejhorší je že nejvíc těch mlíkotvornejch hormonů se tvoří v noci 😖 První dceru jsem začala přikrmovat UM (klasika máš málo mlíka, dítě řve hlady a td), večer se nabouchala z flaše, celou noc spala a ještě jsem si to libovala a do 6 týdnů bylo po mlíku. Zkus budit na kojení než jdeš spát, jedna kámoška to taky tak dělá (třeba v půl dvanáctý).

jenovefa
12. nov 2010

@sussanah Jasně, tak to u mě taky funguje. Aby mělo dítě dostatek mléka přes den, musí se kojit i v noci. Nebo odsávat... Stačilo, když pár nocí pil méně, ráno to pěkně dopil (po probuzení, pak za 2 hoďky další kojo) a odpo jsem měla pocit, že mám prsa prázdná... ale zase - je to jen má zkušenost, třeba to někomu funguje jinak...

margotg
12. nov 2010

@pampalini ahoj u chlapečků jsem to hodně slyšela, kamarádce se takhle syn odstavil kolem roku a přešli rovnou na krabicový mlíko.

margotg
12. nov 2010

@jenovefa jako bych se viděla 😀

jenovefa
12. nov 2010

@sussanah Taky mě napadla další možnost - kojit v noci tatínka 😀
Nadávno jsem si něco o kojení tatínků četla - já dřív myslela, že to znamená, že tatínek je jako ten kojící ne kojený!!! Jakože má třeba miminko na holé hrudi a krmí ho sondou, prostě náhrada maminky... Já vím, jsem pako...

sirinka
12. nov 2010

baby...ja mam pocit uplne prazdnych prs a ked mala pije, pocujem ako preglga 😉 neriesim uz svoje pocity, kym mala ma zaujem tahat, tak je zrejme, ze jej z nich nieco tecie 🙂

sussanah
12. nov 2010

@margotg nojo, ale tvoje ma 4m, mu ma 13m 😅 Ja prave uz v noci kojit nechci, trosku jsem ho popresvedcovala, on si vzal vodu a ted uz mi zacal fakt hezky spat, ze ho kojim az kolem 5-6rano. Takze ohromady ho kojim rano 2-3, potom jednou po spani odpolednim a jednou vecer.

sussanah
12. nov 2010

@jenovefa no jeste potom budu i tatinka odstavoat, ne? 😀 😀 Ja chci v noci spat, ja nechci nikoho kojit 😔 😀

sussanah
12. nov 2010

@sirinka jj, pocit prazdnych prsou, to me vubec netrapi, nepotrebuju a by mi mliko strikalo i usima, ale proste to na nem poznam, nemuze to roztahat, vzteka se, pousti a ukazuje mi "prosim mliko" a jamu rikam, tak si dej a on zase zkusi, zase nic, no a tak to trva asi 5min, nez se spusti 😔 Odpoledne to uz dokonce vzdal a ukazal, ze chce piskot 😅 Tak ja snad asi budu muset pokracovat i v kojo v noci, jestli chci kojit dal 😲

sirinka
12. nov 2010

@sussanah a mozno je to iba prechodne obdobie...niekedy v case ked sa spusta menstruacia alebo uplne na zaciatku tehu moze byt menej mliecka...ved uvidite...

sussanah
12. nov 2010

@sirinka aha, to me nenapadlo, ono jsem ted mela tyden mega silnou MS, akorat kdyz prestaval v noci pit, tak to snad bude ono. Jej, jsi me potesila 🙂