Prestávam dojčiť. Čo s mliekom?

amelias
28. sep 2008

ahojte,
mam velky problem.moj maly ma 9 mesiacov a odmieta prsnik uz druhy den.plne som ho kojila do 6 mesiaca,potom som zacala s prikrmami.uz asi mesiac mame problem,ze nechce prsnik.Stale place pri tom,ale vzdy som ho nejako presvedcila a papal (sice iba v noci).Neviem co mam teraz robit,ci mi mliecko odide same alebo mam ist k lekarovi.Starse som z toho smutna ,lebo som ho chcela kojit aspon rok.Ani neviem ci malemu mam teraz kupit umele mliecko alebo mu staci jogurt a kase?Prosim vas poradte nam. ☹

annag
29. sep 2008

amelias, teda odmietol aj MM z fľaše ?

holky, berte to tak, že ak prsník nechcú bez zjavnej príčiny ako napr. pomalé tečenie, málo mliečka, boľavá pusinka (soor, boľavé ďasienka) či hrdielko (zápal, angína, herpetická angína), zlá poloha pri dojčení, ochorenie tráviaceho traktu či iné bežné ochorenie, tak len vnútorne došli do štádia odstavenia. Ich vnútorné biologické hodiny si povedali jednoducho dosť. Každé bábo dospeje do tohto štádia v inom veku - jedno okolo roka, jedno okolo troch rokov. Nie je síce také bežné odstaviť sa pred prvým rokom dobrovoľne, ale takisto nie každé bábo je dojčené po treťom roku.

Niekedy bábo štrajkuje bez toho, aby sa zistila príčina niekoľkodňového odmietania, najmä ak je skrytá, napr. nejaké vnútorné ľahšie ochorenie. Takže ak chcete, môžete ešte prsník skúšať ponúkať, možno o pár dní bude situácia iná. Alebo už len mliečko odsávať, ak ho bábo bude tolerovať. Každopádne ste dojčili toľko, koľko Vaše bábetká chceli a to je to najdôležitejšie. 🙂

annag
29. sep 2008

lubecka, v noci Ti vydrží kojenie dovtedy, kým malá bude chcieť. Prsníky sa prispôsobia. Cez deň sa dojčenia prirodzene zamieňajú na príkrmy, takže bábetku postupne stačia dve tri dojčenia - napr. ráno, olovrant a večer, alebo naopak, iba večer či v noci. Skrátka, druhý polrok je obdobie postupného odstavovania bábetka. Vo Vašom veku celkový objem MM, UM a mliečnych výrobkov by mal byť cca 500 ml. A to môžeš bábetku zabezpečiť tak, ako si ono samé určí, nemusíš sa držať nejakých pravidiel či tabuliek. Ak sa cez deň dojčiť nechce, je to v poriadku a nemusíš ani odsávať, vypije si svoju dávku v noci.

angua27
29. sep 2008

lubecka, ja ešte kojím a to už len 2x za 24 hodín, ráno keď vstaneme cca. medzi 6-7 a večer pred spaním medzi 19-20 a mlieka mám na tieto dve kojenia dosť. takže aj keď budeš kojiť iba v noci, mliečko sa Ti podľa toho upraví, myslím jeho tvorba. mám jednu kamarátku, ktorá kojila do 2,5 roka a posledný rok už len večer pred spaním a v pohode mala na ten večer dosť mliečka. proste prsia a telo sa prispôsobý dopytu. 😉 je mi ľúto, že malá odmieta Tvoje mliečko, ale tiež si myslím, že dobrý základ si jej už dala a 8,5 mesiaca je veľmi pekná doba.

lubecka
29. sep 2008

dakujem vam, trocah ste ma upokojili..no uvidime ako to pojde dalej..

amelias
autor
29. sep 2008

no ahojte,
takze mam druhy den za sebou uplne bez kojenia.skusila som si mliecko odsat (dalo mi to strasne vela namahy),dala som ho malemu vypit z flasky.nechcel ho vobec.potom som ho skusila dat na lyzicku,tak ho spapal.asi po dvoch minutach sa povracal (neviem ci z neho).budem skusat aj dalej mu davat mm uvidim.v stredu idem k doktorke sa skusit poradit co to je.ak mi nepovie ani ona a maly nebude stale chciet tak sa musim s tym zmierit (aj ked hrozne tazko).zajtra chcem ist do lekarne sa spytat ci nahodou nemaju vzorky umeleho mliecka napr sunar.chcem skusit ci to vobec bude chciet.neviem ci to mavaju ale uvidime.

angua27
29. sep 2008

amelias, keď MM nechcel s flaše a nakoniec sa z neho poblinkal môže byť problém niekde v jeho telíčku. prípadne, si nezačala brať nejaké lieky, alebo nepapáš nové jedlo, alebo nemáš menzes? možno sa z nejakého dôvodu zmenila chuť Tvojho mliečka a malému nechutí. držím však palce, aby sa to čo najskôr vyriešilo a hlavne nebuď s toho smutná. Norko je krásny smejo, užívaj si chvíľky s ním, aj keby viac nepil MM, stále mu bude u Teba najlepšie. 😉

amelias
autor
29. sep 2008

Nic take som nejedla ani neberiem ziadne lieky. Menzes som mala pred tyzdnom tak neviem ci to moze byt z toho.No uvidime.
Dakujem za radu a povzbudenie 🙂
Urcite sa ozvem 🙂

annag
29. sep 2008

tak, presne som na to amelias myslela, či nebola u Teba alebo u malého nejaká zmena. I keď to povrackanie môže byť aj z toho, že mliečko vypil vlastne nasilu. Skús ho primiešať do toho, čo má rád, napr. z neho urob kašu. Aby to nebolo z donútenia. A koľko papá mliečnych pokrmov iných?

amelias
autor
29. sep 2008

Maly sa velmi rozjedol papa vsetko co vidi (vlastne co moze) rano papa jogurt alebo kasu a vecer kasu.Niekedy mu davam puding od nestle co sa papa od 8 mesiaca.Neviem co mu este mozem davat ake mliecne pokrmy.

annag
29. sep 2008

amelias, ide o to, že malý by mal prijať denne okolo 500 ml mlieka a mliečnych výrobkov, teda ak papá kašu, jogurt, puding, tak veľkú časť z tohto "predpísaného" množstva spapá. Už by mohol aj napr. málo slaný syr, napr. Lučinu natrieť na chlebík. V podstate hocijaký mliečny výrobok, ktorý neobsahuje veľa soli a tvaroh nie, lebo má veľký obsah bielkovín. Niektoré deti mlieko po odstavení odmietajú až do dospelosti (ja medzi ne tiež patrím, dodnes mlieko nepijem, ale skryté v jedle v pohode 😀 .) Nechcem tým povedať, že mlieko neskúšať malému dávať a neprejsť na UM, ale len to, že nič hrozné sa nedeje, ak je nejaký čas bez mlieka, ak mu ho nahrádzajú iné mliečne výrobky.

amelias
autor
29. sep 2008

Dakujem za rady velmi mi to pomaha a podporuje ma to.Chlebik papa ale davam mu nan trosku masla.
No uvidime.
Ja ako mala som milovala mlieko, teraz ho tiez velmi nemusim.MM mu budem davat napr. do zemiakov a tak...
Nevies nahodou ci mozem dat malemu bezvajecne rezance do polievky?

annag
29. sep 2008

amelias, on už lepok - cestoviny, chlieb, pečivo môže, takisto aj to maslo môže - posledné tri mesiace sú už v podstate upravená strava dospelých, bez soli a typických alergénov - vaječný bielok, citrusy,orechy ....

lubecka
30. sep 2008

amelias, a neboli ho hrdielko? ked ti uplne odmietol prsnik? moja to tiez spravila, a potom dr. zistila ze ma zapalene hrdlo.. ale do normalu sa to uz nevratilo.. ☹
urcite chod k doktorke, mozno ho chudatko nieco trapi, a preto nechce.. skusila si mu zmerat teplotu? mozno je to aj zo zubkov, ci nie?
ja sa uz s tym zmierujem, ze nebudem kojit, je to, ako pises ty, fakt tazke.. ale zatial v noci 2x kojim, tak dufam, ze to vydrzi najdhsie.

amelias
autor
30. sep 2008

ahojte,
dnes som volala s doktorkou,tak mi povedala,ze ho nieco musie boliet,asi uska ze vraj preto nechce mm.zajtra k nej ideme,tak uvidime,ze co.dnes som sa mu pokusila dat prsnik a dva krat ma uhryzol,ani si nepotiahol ☹

angua27
30. sep 2008

lubecka, amelia, babuľky hlavu hore. budem sa opakovať, ale dali ste vašim deťom dobrý základ do života a to nech vás hreje pri srdiečku.

amelias, dúfam, že malému nebude nič vážne.

angua27
30. sep 2008

aha, ešte som chcela k tým rezančekom, ak papá rohlíky, alebo chlebík, tak bezvaječné cestoviny môže tiež. 😉

amelias
autor
30. sep 2008

no to dufam,zajtra o 13.00 h ideme tak hned dam vediet.najhorsie je ze mam plne prsia a mliecko sa mi vytlacat neda (resp. da ale velmi tazko)

angua27
2. okt 2008

amelias, ako ste dopadli u lekárky? ste v poriadku? ako pokračujete?

amelias
autor
3. okt 2008

no ahojte,
skor sa mi nedalo odpisat,lebo sa nam pokazil pocitac.u doktorky sme dopadli asi tak,ze ma zapalene usko,idu mu 4 horne zubky.hrdielko ma v poriadku.povedala mi,aby som este neprestavala kojit,mam mu skusit ponukat.robim to stale a stale nechce a nechce.takze sa pomaly zmierujem s tym,ze mm uz papat nebude.povedala,ze niektore deti sa zvyknu odstavit aj same a ze to je uz dost dlhy cas co ho nekojim,takze si asi odvykol.poradila mi,aby som mu kupila Humanu vanilkovo-bananovu,ked nechce ziadne mliecko.skusim mu ju dat a uvidime ci ju bude chciet.ja budem musiet asi ist k lekarovi,nech mi pichne injekciu,lebo mliecko mam stale.neviem ci odide aj same,tak radsej zbehnem.do utorka chcem este pockat,ci si to nahodou nerozmysli a nezacne papat.

amelias
autor
5. okt 2008

ahojte,
takze uz je tomu tyzden a stale nekojim.uz som sa s tym zmierila 🙂

lubecka
5. okt 2008

ahojte, ja uz cez den tiez nekojim, uz som vzdala dookola skusat.. v piatok na obed ma to lakalo a prilozila osm ju v spanku.. bez uspechu.. sice otvorila usta, dva razy slabo potiahla a zistila, ze je to prso, tak koniec, hned bola hore.. no a v noci uz tiez nekojim 2x.. uz aj v noci vystraja, tak kojim iba 1x, aj to slabo, ale nehce sa mi ist robit mlieko.. tusim ide bez papania prespat celu noc..
uz aj ja som sa s tym zmierila 🙂 dufam,ze ked bude niekedy druhe, tak ze si to bude cenit, ze som taka dojnica 😀 a nezacne vymyslat