Problém s kojením štvormesačného drobca

daina1
31. jan 2018

Ahojte mamicky. som uplne zufala. mam maleho drobca dnes mame akurat 4 tyzdne. a strasne ma bolia bradavky. maly sa mi nechce prisat aby to bolo spravne ked sa prisaje zle tak krasne papa akonhle mu dam poriadne bradavku do pusy tak ho napina a proste nechce dokonca nechce ani otvorit pusinku tak ako by mal. Volala som aj laktacnej bola u nas tiez sa snazila nejako aby sme sa lepsie prisali ale nic proste pusu neotvori len mi to zacvakne a taha mlieko mi krasne tecie takze papame dobre, dokonca sme sli na podstrihnutie uzdicky na odporucanie laktacnej a odtvedy je to len a len horsie volala som lakatcu opat a vraj sa mu trochu zlepila naspat ale ja uz strihat nejdem lebo to bolo strasne nevedel sa vobec po strihnuti prisat. uz som skusala liecit genciankou, citrovital dokonca uz aj pijem citrovital aj beriem vitamin B, kupila som si aj strieborne klobuciky aby som to liecila aby neboleli a stale nic. vcera mi zacala uz aj krvacat lava bradavka tkaze maly papa aj krv uz nevladzem co mam spravit aby sa to zlepsilo? neviem sa bradaviek ani dotnut take su bolestive nastastie prava je cela len boli, najhorsie na tom je to ze prveho syna som bez problemov 2 roky kojila a vsetko bolo v poriadku teraz len trpim uz som poslala manzela kupit aj canesten krem a dnes som si ho rano dala prvy krat. Maly mi papa raz za 3 - 4 hodiny kedze sa napraska do sytosti inak by som to tak dlho nevydrzala a vzdala to. Prosím poradte mi co mam robit aby ta ukrutna bolest konecne presla. mam doma uz aj krem z dmka aj lanolin co mi laktacna povedala ze nemam davat. nechcem prestat kojit ale uz od toho nemam daleko lebo ta bolest je neznesitelna, nechcem skoncit len s jednou cickou na kojenie lebo ak tej sa stane to iste tak to potom nedam. cele tehu som mala bradavky citlive dokonca ma svrbeli trochu ale toto co sa mi deje teraz nechapem. Pravdepodobne je to mikoza lebo som mala aj trhliny tie sa zahojili. Prejde to vobec da sa to dat dokopy? prosim poradte mi. Dakujem.

jankakvetka
31. jan 2018

@daina1 ahoj prosim kup si lanolinovu masticku taky fialovy obal alebo posli adresu ja ti to zajtra poslem prvou triedou!
Mne zabralo len toto kojim uz 2 roky
..

babulkomale
31. jan 2018

Nie som prorok, takze neviem ci ti to prejde a kedy, ale zazila som nieco podobne a poviem ti pravdu ze vlastne dieta by som teda krvou nekrmila, to uz je pre mna za hranicou. Ja ked som uz polosalela od bolesti, muz isiel kupit flasky a UM, dieta scuclo davku, spokojne zaspalo a mne sa tak neskutocne ulavilo, ze mi bolo od radosti az do placu. Kojit za kazdu cenu pod tlakom okolia, samej seba, Mamily ci kamosiek je kravina. Milionom zien to nevyslo a miliony deti su zdrave a v pohode aj na UM. Uplne ine veci su dolezite v zivote.
Drz sa.

misicka902
31. jan 2018

Ja som mala prvý mesiac tiež bradavky v katastrofálnom stave, ešte v pôrodnici sa mi urobila ragrada z odsavacky, ktorá nie a nie sa zahojiť, pri každom dojčení sa mi to vždy znovu otvorilo. Už som z toho bola zúfalá, až mi vždy vyhŕkli slzy keď sa malý prisal. Skúsila som asi všetky voľnopredajné mastičky, bola som s tým aj u koznej, ktorá mi predpísala masticku s antibiotikami, ale nič nepomohlo. Nakoniec som vyskúšala Švédske kvapky a bradavky sa mi krásne zahojili. Pomáhajú aj pri zápale prsnikov. Dostať ich v každej lekárni, vrelo odporúčam všetkým.

ivulkap
31. jan 2018

Ja som na bolestivé bradavky používala gencialku a natierala som si ich kalciovou masťou. Tiež mi praskali, tak som používala klobúčiky. Keď sa ale do mlieka dostáva krv, nemalo by to dieťa piť, aspoň tak mi povedali v pôrodnici. Riešila by som to asi tak,že by som pár dní odsavala mliečko, kým sa bradavky nepodliecia a poriadne natierala gencial.vodickou a keď budú zahojene zasa by som normálne kojila. Držím palce. Viem aká to je bolesť...ale nebojte sa všetko zle prejde.

marylynn
31. jan 2018

@daina1 ak si myslíš, že ide o mykózu, rozhodne nie lanolin.
Ja ti neviem poradiť a myslím, že nikto ti nepomôže viac než laktačná. Treba volať ešte raz, alebo aj inú...
No a z vlastnej skúsenosti, kým nemá v poriadku tie uzdicky veľa nenarobis. Nám pomohlo iba to.

zajkula62
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
daina1
autor
31. jan 2018

@jankakvetka mam to laktacna mi povedala ze to nepomoze ze to nemam pouzivat

skumavka
31. jan 2018

@daina1 ahoj, z vlastnej skúsenosti môžem odporučiť hydrogelove vankúšiky, ktore medzi kojeniami normalne nosíš prilozene na bradavkach, pred kojenim das jednoducho dole. Mne to prinieslo okamzitu neskutocnu ulavu a zhojenie bradaviek do cca 2 dni. Najlepšie znacky Medela. Okrem toho natierat lanolinom - najlepšie tiez značky Medela Purelan. Pred kojenim nedávať z bradavky dole, nech tam ostane ochranný film. Pre babatko je to neškodné. Veľa zdaru!

michaella94
31. jan 2018

@daina1 necitala som vsetko ale ja som mala podobny problem pri oboch synoch...laktacne vedia predpisat nejaku speci masticku skus sa nu popytat mne pomohla len ta...a vela vetraj prsniky nenos podprsenku a volne tricka..ja som pri prvom synovi dokonca mesiac odsavala mliecko a davala cez flasu ale od tomi tippee ona je prisposobena ako bradavka aby sa diatatko nezabudlo prisat....skus aspon kym sa bradavky nezahoja odsavaj a tak davaj...nam to pomohlo a teraz sa kojime uz 1,5rka 🙂 drzim palce

babulkomale
31. jan 2018

@michaella94 laktacne nemaju kompetencie nic predpisovat, to nie su lekarky. Odporucaju sice ucinnu ale zlozenim brutalnu mast, zmesku antibiotik, kortikoidov a uz si nepamatam coho a odporucaju to pred dojcenim neumyvat, takze to babatka pekne papaju. Riadny hnus. Hlavne ze siria bludy ake je UM skodlive 😁

bee822
31. jan 2018

Mne pomohol krem na bradavky od firmy suavinex. Co sa tyka masticky na odporucanie laktacnej zdielam nazor babulkomale.

natalushka
31. jan 2018

Skus kupit od Multi-mam kompresy..uzasna vec,mne zachranila kojenie..svagrova mala tiez po dlhsej dobe take rozhryzene bradavky a nej pomohla masticka na bradavky od Aventu..skusim najst foto tych kompresov..su ozaj zazracne

natalushka
31. jan 2018

Aj na konikovi ich predavaju maminky

janapiestany
31. jan 2018

calciova mast lekarni zabera hned po prvom natreti....skus odsavat 🙂

veve10
31. jan 2018

Hmmm...mam 2 deti, pri oboch som volala laktacnu, ale vzdy uspesne kojila a tak skusim poradit. Po 1:-neviem co je v tom, ale VSETKY laktacne v poslednej dobe posielaju na nastrih uzdicky a skoro vzdy je to blbost. Mna poslali tiez (zvlastne, ze to robia dobre podla nich iba 2 Dr.v celej Ba), rovnako poslali vsetky moje zname a pediatricka mi potvrdila to iste-strasne sa nad tym rozculovala. Nam tiez nastrih prd pomohol. Ale k veci: osobne odporucam co najviac vetrat bradavky-ak mozes, natri bradavky (mne pomohla najviac Babylove z DM, Avent, Medela, ci MaM boli horsie) a cely cas behaj po byte s prsiami na nahaca. Fakt to pomaha, najhorsie je dokatovane bradavky este parit v podprsenke, nebodaj s prsnymi vlozkami (tuto blbost som urobila pri prvom dietati). Klobuciky mnozia mykozu, vysmarit. Canesten neublizi, mazala by som na striedacku s DM mastou a vetrala a vetrala. Pred kojenim umyla. A odstavala. A skusala rozne kojacie polohy-po leziacky, alebo akoby ti sedel na nohe... Ak ho napina, ma primalu pusinu a ty asi privelku bradavku-napravi to cas, narastie a upravi sa to samo. Ja som bojovala, plakala od bolesti 2 mesiace, ale nakoniec som bola rada, ze som to vydrzala. Druhe dietatko ma 13m, stale kojim. Vacsie nervy by boli pre mna vyrabat UM. 😉 Nie je nic praktickejsie, ako prsnik-jedlo vzdy po ruke v spravnej teplote, nutricne najhodnotnejsie a zadarmo (ak neratam byliny co som pojedla na tvorbu mlieka 😉 -bud rada aspon za to, ze sa dobre napapa, ja som aj s tym bojovala. Drzim palce.

gabr1ela15
31. jan 2018

@daina1 ahoj ja by som ti poradila masticku multi mam lanolinovu je uzasna a popripade krm len z toho zdravsieho a z druhej strany si rucne skus odstriekat, odsavacku ked zle pouzijes este zhorsi stav, prsnik si pomasiruj zhora nadol staci jemne mliecko sa ti pekne rozkvapka a potom odstriekas aby sa ti ulavilo aspon daky den dva. ta mast ucinkuje celkom rychlo.natierat co najcastejsie a ak sa da bez podprsenky len v tricku.tie vlozky drzia vlhkost nie je to ok.drzim palce

pallacinka29
31. jan 2018

@babulkomale pripájam sa k Tvojmu názoru, ja som na slovné spojenie "LP" alergická a nerozumiem s prepáčením tuposti niektorých žien užívať od týchto moderných "šarlatánok" maste, či dokonca lieky...

pallacinka29
31. jan 2018

@veve10 najlepšie sú ženy tu v jednej skupine, čo podľa fotiek pošlú strihať 🙂 resp. poradí, že daj na noc väčšiu plienku keď sa bábo pokaká, lebo veď v noci sa nemá prebaľovať... tragédia

sasesoe
31. jan 2018

Ahoj. Ja som pri prvej mala podobne problemy i ked trosicku asi mensie, no bola na flasi a odstriekanom mm uz v porodnici. Potom asi po 2 tyzdnoch ked sa mi preliecili prsia som zase skusila dat ju prisat a uz to dako slo. Potom este obcas sme pouzili flasu asi do 6tt a odvtedy uz bez - teraz 2,5e... jasne, treba vediet techniku, dat si poradit atd...mala som svoje predstavy nemala som kupenu flasu ani cumel ale zial realita bola ina... no potom sa to nejako podarilo...tak snad sa podari i tebe... a ked nie, tak su aj dolezitejsie veci na svete... laska sa nemera dlzkou kojenia, ale ja som zan vdacna a ak mas este nejake moznosti ako on zabojovat i ked s nejakymi kompromismi, tak odporucam. Skus pripadne i inu laktacnu, mozno odstriekavat a davat cez flasu...ono to spravne prisatie je dolezite. Kojila som aj pocas tehu a myslela si ze druhe bude brnkacka ved stale kojim, ale nebolo to uplne ruzove, aj ked jednoduchsie ako s prvou...drz sa

daina1
autor
31. jan 2018

Dakujem za rady uz necitim taku bolest pri kojeni ale samozrejme sa to odzrkadlilo ze mam v nej ovela menej mlieka respektive oo lziacky ked kojim nevytlacim tak ako ked po sediacky. Snazim sa vetrat jedibe klobuciky co pouzivam su tieto

daina1
autor
31. jan 2018

Myslela so ze zaberu lepsie ale zatial vidim plus v mensej bolesti akurat mi pribudla ragada taka horsia dufam ze mast activon tube mi uz definitivne pomoze

lavender273
1. feb 2018

@daina1

Prve dva mesiace som sa ani poriadne nevedela obliect lebo take som mala bolave prsia. (Ja co som hanbliva, mne to bolo fuk jedno kto bol u nas nemohla som nic dat cez ne) Ked sa mala prisala myslela som ze ma vystrie od bolesti. Bolest u mna trvala tak dobre 3 mesiace (samozrejme ze pomaly sa to zlepsovalo). Musela som kojit klobucikmi lebo inak by som to nedala. Na ranky mi pomahalo materske mlieko. Ze vraj najlepsie co mozes dat na zahojenie (hm ..ono sa to nemalo cas zahojit kedze sa niekto krmil kazde tri hodiny).

Skus si odsavat aby sa ti zase zvysila produkcia. Drzim palce nech ta to rychlo prejde. Kazda z nas sa chysta na porod, vybavicka tu a tam a nikto nas nepripravi ze co kojenie obnasa. Clovek je doonaceny z porodu a toto je uz ceresna na slahacke.

ivulkap
1. feb 2018

@daina1 a najlepšie je, že každý ako ospevuje kojenie,že je to niečo nádherné, a pritom čo to všetko obnáša a koľko bolesti si musí žena vytrpieť už nikto nespomenie 🙂

willino1
1. feb 2018

ja som mala už krvavé mlieko... pomohla odsávačka na 2-3 dni... a malých kŕmiť odsatým mliekom cez cievku... a vetrať prsia vetrať vetrať... aj v noci...

awina
1. feb 2018

Pridam moju skusenost.tiez som mala ranky na bradavkach a dost boleli.skusala som rozne masti,avent,bepanthen,dm masticku....a bolo to len horsie.osobne mne pomohlo macanie v repikovom odvare.nakvapkala som si repik na bradavky a nechala volne uschnut a plus na to vytlacila na povrch bradavky mlieko a tiez nechala na volno uschnut,vetrat.

veve10
1. feb 2018

@daina1 ich liecivost spociva v tom, ze su postriebrene? (citat o nich nemam cas)...blbe je, ze nemaju nejake vetracie dierky. Hlavne si vetraj prsia! Ten repik co pise awina je tiez dobry napad, aj MM. Inac napr.mne odsavanie nerobilo dobre (bolelo ma ako mi to natahovalo bradavku), zaklad je lepsie prisatie. Ak to nejde tak aspon striedaj polohy (aby netahal stale na to iste miesto), tusim ma brada babatka smerovat od ragady. Na zvysenie tvorby mlieka odporucam moringu olejodarnu. Ja si ju objednavam z kosickej lekarne Adonai, je znacky Swanson. Do 2 dni to posielaju postou (maju aj benedikt a senovku, ale moringa zabera podla mna najviac-a hlavne jes menej tbl).

babulkomale
2. feb 2018

@ivulkap bezproblemove kojenie je urcite super. Bohuzial nie kazdej sa podari. Kategoricke vyhlasenia "kazda moze kojit" robia zenam len stres a pocity zlyhania. Take dojky hrdinky co pohrdaju mat doma UM potom zvonia zufale v noci na novorodeneckych oddeleniach, ze im nahle odislo mlieko a prosia o davku.

daina1
autor
2. feb 2018

Nikdy by som si nemyslela ze ako matka budm trpiet a bat sa kojenia. Neviem ani maleho nisit na rukach ci ma tie bradavky tak bolia. A este k tomu sa mi tvori menej mlieka. Dievcata ked pijete caje na podporu tvorby dodrziavate mnozstvo co je tam napisane? Alebo mozem pit viac.