Problém s prisatím. Ako ho naučiť na bradavku?

mishusha
27. sep 2008

ahojte,chcela by som vas poprosit o rady a pomoc, som piaty den po sekcii a uz sa mi rozbehla aj laktacia, babatko je hladne, ale aj napriek tomu mame problem s prisatim... pekne otvara ustocka nastavi jazycek a aj sa mi podari vsunut bradavku dnu, ale po dvoch troch pocucnutiach prestane a vypluje ju von. sestricky tu v nemocnici nie su velmi ochotne a ja si uz neviem rady. chcem strasne dojcit ale som z toho v strese, lebo si neviem poradit. viem, ze ked zena je po sekcii tak jej babo dokrmuju z flase, a tam je asi aj pes zakopany, ale neviem ako ho naucit na bradavku, ked sa sprava takto... a asi dalsi problem je aj to, ze ma zltacku a vraj su deti spavejsie, co aj je...
za kazdu aj tu najmensiu radu strasne moc dakujem

skolara
27. sep 2008

mishusha
No mne ked sa nechcela mala prisat tak som pouzivala kobuciky od aventu a po case som ich prestala pouzivat a skusala bez nich a slo to. 😉

junovka
27. sep 2008

mishusha, ja som tiez rodila sekciou, ale uz asi na 3 den som mala svoje dcerky stale pri sebe, a tak som vedela, ze babo nedokrmuju...moze byt, ze ti malu donesu uz vtedy, ked je nakrmena z flase 😠 ....ale moze to suvisiet aj so zltackou.Je to smutne, ze maju taky pristup k tomu ☹ ...prave mali by vediet poradit.Inak, skus ten klobucik na bradavky, ja som mala tiez a mala mi krasne z nich sala 😉 Aj ked je pravda, ze su babatka, ktore sa zial nikdy nedokazu prisat ☹ ...dufam, ze to nebude tvoj pripad.Drzim palceky. 😉 Inak, bacha aj na stravu, pretoze aj to moze sposobit, ze dietatko moze odmietat prsnik 😉

ankam
27. sep 2008

mishusa ja som asi mesiac odsavala a krmila z flase a potom ked mala zosilnela tak sa aj naucila pit(narodila sa malinka)Ale aj pocas toho mesiaca som to stale skusaala.a aj s klobucikom to slo,tak skusaj
Ale sestry aj ked dokrmuju tak by mali tvojim mlieckom nie?u mna to tak robili
A viem ako ti je,poznam ten pocit ked su neochotne poradit...........

martina46
27. sep 2008

mishusha,
neda sa to zariadit, ze by nedokrmovali?
ved kde sme? mali by sa postarat o maminu, aby kojila, nie jej to komplikovat flasou. 😠

amatula
27. sep 2008

ahoj Mishusha,mala som ten sami problem pri prvom dietati,bol dlho v inkubatore a ked som chodila kojit neslo nam to.trapilo ma to,musela som odsavat 😒bolo to tazke a potom som kojila 8 mesiacov.len sa nevzdavaj su to len 4dni,musite sa to obe naucit.neboj to pojde.drzim palce 😉

mishusha
autor
27. sep 2008

dakujem baby ste zlate, ze ste mi poradili.... je pravda, ze malka sa narodila v 38tt a ma iba 2840g, takze to je mozno ciastocne sposobene aj tym ze nema tolko sil... tak snad ked bude silnejsia nam to pojde lepsie. prave teraz na poslednom kojeni som mala stastie na skvelu sestricku, ktora mi pomohla aby sa mala prisala a poviem vam 10 minut sala ako o zivot 🙂 len dufam, ze jej to vydrzi... aj ked sa asi musim zmierit s tym ze mi ju budu este tych par dni prikrmovat z flase... nie vsetky sestricky su take ochotne ako tato... 🙄

karamelinka
27. sep 2008

mishusha no ked som bola ja v porodnici tak baba co so mnoulezala mala presne tento problem a viem e jej mala tiez chytila bradavku ale potom ju vyplula..ale po case sa jej to zlepsilo aj ked tiez ju dokrmovala v nemocnici lebo mala bola hladna..ale ta bab mala aj malomliecka tak mozno pretovypluvala neviem..drzim ti palce nech sa to zlepsi....

annag
27. sep 2008

mishusha, ja Ti klobúčiky rozhodne neodporúčam, pretože problém s prisatím si vyrobíš ešte väčší a dlho sa (ak vôbec) klobúčikov nezbavíš. Klobúčiky veľmi kazia techniku sania a bábetko pri nich nedostatočne stimuluje dvorec a bradavku, čo má za následok stagnáciu a úbytok mliečka. Okrem toho sa malá tak pomotá, že Ti potom narobí nesprávnym prisatím ragády na bradavkách. Štvrtý deň po pôrode - nie je nič tragické, že sa malá ešte nevie dobre prisať. Bábetko totižto po narodení má sací raflex, ale prisať sa musí naučiť. Neboj sa, na fľašu sa ešte nenaučí, i keď je to fakt od nich nie seriózne takto dokrmovať. Skús to povedať pediatrovi na vizite, že Ti to vadí, nie sestrám, tie si prácu iba zjednodušujú, kŕmiť lyžičkou je drina. Personál je v nemocnici na to, aby rešpektoval Tvoje racionálne prijania.

Ďalšia vec je, aby si si dobre rozbehla laktáciu. Takže prosím Ťa, začni veľmi, ale veľmi intenzívne odsávať mliečko. Musíš sa pripraviť na dobu, keď pôjdeš domov, keď sa malá prebudí zo žltačky. A keďže jej sa ešte veľmi sať nechce, musíš mliečko odsávať, aby sa ho začalo tvoriť oveľa viac, než teraz vypije. Odsávaj zakaždým z obidvoch prsníkov a poritom ich striedaj - napr. 5 minúť ľavý, 5 minút pravý, 5 minút ľavý 5 minút pravý, daj si napr. polhodinku prestávku a znovu. Takisto v noci sa premôž a odsávaj, koľko sa bude dať, aspoň dva - tri krát. Odsávať ručne sa treba naučiť, čo je ťažšie a náročné na čas, takže Ti odporúčam kvalitnou odsávačkou, napr. Aventkou. AK už musia malú dokrmovať, tak nech je to aspoň Tvojim mliečkom. Nezľakni sa, ak odsaješ zo začiatku mliečka veľmi málo, ono sa naozaj niekedy rozbieha pomaly a zvlášť pri odsávaní ide doslova o kvapky. Intenzívnou stimuláciou prsníkov sa rozbehne, malej bude ľahko tiecť a všetko bude v poriadku.

Keď budeš malú dojčiť - tak dojči z obidvoch prsníkov a krátko - napr. 3-5 minút ľavý, 3 - 5 minút pravý, 3-5 minút ľavý, 3-5 minút pravý. Ak sa odtiahne z prsíčka, tak ju len trošku ukľudni a prilož znovu a znovu. Ona si to musí natrénovať. Okrem toho sa jej mliečko zrejme nespúšťa hneď, preto je dôležité, aby si si prsníky stimulovala odsávaním , masírovaním, teplými obkladmi či teplou sprchou tesne pred dojčením. Môžeš poprosiť sestry aj o oxytocín na spúšťanie mliečka a ten si tesne pred dojčením kvapneš do nosa. Oxytocín je hormón, ktorý má okrem iného za úlohu mliečko spúšťať - vytláčať z hĺbky mliekovodov do oblasti dvorca. Ak naopak zaspí, tak ju poštekli na hrdielku, uškách, líčkach, prihováraj sa jej - vyskúšaj, čo na ňu platí, resp. si ju otoč na druhú stranu, nech sa preberie.

Daj pozor na správne prisatie - dnu musíš po širokom otvorení pusinky vložiť nielen bradavku, ale aj čo najväčšiu časť dvorca. Bradavka leží na jazýčku a pri správnom prisatí sa posunie čo najhlbšie do hrdielka, horná a dolná čeľusť stláčajú dvorec - práve tým si bábetko mliečko vysáva.

Hlavne sa veľmi nestresuj, ona sa chytí, len jej odsávaním priprav to mliečko. 🙂

lante
27. sep 2008

mihusa ja som po sekcii začala dojčiť, takže v dokrmovaní fľašou to nebude.

cartmanko
27. sep 2008

az mi pride divne odpovedat aj tu, ale co uz. 🙂
my sme tiez po sekcii prve dni nekojili a ani vela mliecka sme nemali. stale ho mame malo a preto dokrmujeme. nasa malicka niekedy nechce od mamicky pit. a pri tom hladna je, lebo ked mama odsaje alebo uz odsate ma tak pije hned a pekne ale z flasky. nevnimame to ako problem, lebo mame ritualy. v noci pije malicka vylucne od z prsnika a cez den z flasky aj z prsnika. ide o to, ze ked je velmi hladna a place alebo je sustredena na nieco ine tak jej bradavka vypadava z ust, odvracia hlavu a mrnci. ale ak nie je velmi hladna a je kludna tak si pekne ruckami chyti prsnika cucka... 🙂
snazim sa aj na tejto situacii vidiet to pozitivne a to je napriklad ze mozem ist s malickou na vylet s nabalenym mlieckom, nemusime mat mamu neustale pri sebe, nebudeme mat problem s prechodom na pitie z flasky, ked je mamicka uuuplne grogy, mozme ju nechat spinkat a vieme sa o malicku postarat.
a este ked sme v nejakom nakupnom centre, a ja krmim tak sa vsetci usmievaju. 🙂))
v nemocnici bola manzelka tiez nestastna a prve dni aj po prichode domov boli dost zle a potom sme uz zacali s dokrmovanim. asi v tretom tyzdni. urcite je lepsie iba MM ale su aj trojice /my/ ktorym pomohla kobinacia.

cartmanko
27. sep 2008

a hlavne daj na anicku a nestresuj sa lebo stresovana mamicka je zle.
pozeraj sa na pohar ako na polo-plny a nie ako na polo-prazdny.
🙂 myslim ze vsetci ti drzime palce a kludne sa porad, aj mne a nam forum velmi pomohlo.
a este sa na malu usmievaj. 🙂)

lante
27. sep 2008

Som to potvrdila skôr než som chcela 😅

U nás bábo dokrmovali striekačkou, ale najskôr mi ho doniesli (prvý raz tri hodiny po sekcii) a nakŕmili ho až potom keď ho odomňa zobrali. Rodila som v piatok a v pondelok som Vilíka dostala na izbu. Ale je pravda, že on sa hneď po prvý raz prisal ako malý drak, aj keď nič netieklo.
Neviem ako veľké máš dvorce, no je pravda, že aj dvorec by mal byť v pusinke, aby tieklo mliečko (na dvorcoch sú niečo ako spúšťače. Hlavne čo najmenej stresu, ten neprospieva. Pokiaľ máš mliečko, tak odsávaj, aby si predišla zápalom mliekovodov 😉

lante
27. sep 2008

Inak od 1.6.2008 nedojčím a ešte stále z prsníkov dokážem čosi vyždímať....................ha a to ma tetky moje strašili, že po sekcii nebudem mať mlieko 🙄
O a suseda má dve deťúrence (6r a 1,5r) a ani jedno sa nevedelo prisať, takže mali metódu odsať a piť z fľaše.......

graziela
27. sep 2008

Ahoj Mishuska,
hlavne klud a nestresuj sa ... pohoda je pre maminku, ktr. chce kojit, velmi dolezita...
V 1.rade je super, ze sa ti laktacia rozbehla, uz to je uspech 🙂 🙂 🙂
Ja by som uplne suhlasila s Annag, klobuciky si radsej nechaj ako posl. moznost, keby uz ine nezaberalo...Ja som ich mala tiez pre istotu pripravene do porodnice, kedze moje bradavky neboli ziadna slava...ale chvalabohu som ich nemusela ani raz pouzit...Dolezite je stale prikladat, vzdy aspon na chvilocku, nech si babo osvoji tu techniku sania...Ak sa ti zda, ze malicka je moc ospala, popros sestricky, nech ti malu dosenu aj mimo "vyhradenych" hodin, ked bude cula a ked sa bude dozadovat mliecka...Resp. si ju nechaj u seba, kym sa neprebudi...A budes mat istotu, ze ju medzitym nikto nicim nedokrmil...
Ak sa ti zda, ze bradavky nie su moc idealne a trochu vpadnute, co je aj bezny jav po naliati prsnikov, skus si pred krmenim trosku poodsavat mliecko bud odsavackou alebo rucne, tym sa bradavka trosku povytiahne a dvorec zmäkne a tym ulahcis malej pracu a aj mliecko sa spusti rychlejsie, ked zacne sat.
Nenechaj sa odradit pristupom sestier, oni su tam na to, aby ti pomahali, ked treba a bud neoblomna, co sa tyka toho prikrmovania...
Ja som svoju 1.dcerku nekojila vobec...dovodov bolo viacero: prekonana pre-eklampsia, urgentna sekcia, vys. tlak, stres, 1.krat som dcerku videla az na 3.den, zatial bola dokrmovana z flase...z porodnice som prisla s krvavymi bradavkami, mala sa vobec nevedela prisat...vzdy sa len zahryzla, spustila velky plac, az bola cela spotena a ja som plakala s nou...no, a skoncilo to uplne neuspesne...
Pri 2.syncekovi som uz bola vyzbrojena, aj emocionalne, aj skusenostami a radami inych maminiek, ktr. to zvladli...proste som si povedala, ze hlavne bude, ked bude mliecko a na to, ako ho do maleho dostanem, az tak strasne nezalezi...ak nepojde kojenie, budem odsavat a basta...zo zac. to tiez nebolo bez problemov, ale zvladli sme to...
Drzim palceky, dufam, ze nam o par dni napises, ze sa krasne a ukazkovo kojite 🙂 🙂 🙂

mishusha
autor
28. sep 2008

annag, dakujem moc za rady, budem sa drzat pokynov 🙂
je pravda, ze klobuciky som ani nechcela vobec riesit, lebo mala by v tom mala uz asi absolutny zmatok...tak sa stale trapime aj ked si zo zaciatku poplaceme, poreveme a aj povrestime 😀 tak sa to trosku lepsi. vydupala som si to, ze ju uz mam na izbe, tak mam prehlad, co papa a kedy...a hlavne z coho!
velmi ste mi vsetci pomohli svojimi radami, hlavne ste ma upokojili,uz menej vnimam ten stres a celkovo som pokojnejsia, co citi asi aj malinka....
... a povedala som si, ze vydrzim a budeme bojovat...
este raz dakujem vam moc moc moc krasne....

annag
28. sep 2008

mishusha, krásne a spokojné dojčenie, ak budeš mať nejaký problém, tak sa nám ozvi 😉 🙂

zajo79
28. sep 2008

ahojte.

prispievam svojimi skusenostami a nazorom...

maleho som kojila do 20 mesiacov, i ked zo zaciatku sa vobec nechcel prisat...jednoducho to nevedel, tak som to vyriesila tak,ze zufala som ho skusala kojit cez klobucik...spokojne sa prisal a napapal..odvtedy to nikdy uz nebol problem. Klobuciky su vykrojene, ze dietatko sa dotyka aj dvorcov, cize stimuluje tvorenie mliecka....ved ked si mamicky dlhe obdobie len odsavaju a davaju papat mliecko z flasky, mliecka maju dost. Po kratkej dobe som ho oklamala coraz castejsie, ze som mu dala papat bez klobucikov,az sme ich zakratko nepotrebovali vobec. Ak boli prsniky moc naliate,ze sa nevedel prisat, trosku som odstriekala a islo to...

takze nazor ze klobuciky nikdy v zivote a pokazia cele kojenie nemusi byt ten spravny..

A velmi vela robi stres a ak mamicka nema klud...jednoducho vsetko ostatne hodit za hlavu, pospat si aj cez den s babom a mliecka bude habadej....

annag
28. sep 2008

zajo, je veľmi fajn, že sa Ti podarilo klobúčikov zbaviť, isto v tom bolo aj kus šťastia 🙂

Pri klobúčikoch sú dôležité dva faktory, ktoré na začiatku nevieme ovplyvniť a tým pádom ani nevieme ako bude dojčenie cez klobúčiky pokračovať:

- silný sací reflex bábetka
- výborne rozbehnutá a bezproblémová laktácia

ak sú tieto dve podmienky splnené, tak je dojčenie cez ne možné aj dlhodobo bez toho, aby to ovplyvnilo negatívne dojčenie, ak však nie sú, tak sa ľahko môže stať, že dôjde k problémom. Bohužiaľ, častejšie vznikajú problémy. A to aj také, čo akože s klobúčikmi nesúvisia - zápal prsníka, odmietanie jedného prsníka, hltavé pitie, ale aj mykóza na bradavkách a následne boľavé bradavky... Státisíce rokov ženy dojčili bez klobúčikov, klobúčiky vznikli na pomoc pri vpáčených bradavkách, ale ako všetko je aj toto biznis a veľmi rýchlo sa začali používať aj tam, kde vôbec nie sú potrebné. O klobúčiky sa treba starať, sterilizovať, nezabudnúť si ich zobrať mimo bytu - teda okrem iného sa pri nich stráca čaro bezstarostného dojčenia. To isté platí o odsávaní a pití z fľaše - malo by to byť krajné riešenie, lebo tam sa už celý komfort dojčenia stráca a je to pre mamičku oveľa náročnejšie. Nejde o to, že by to nešlo, ale o to, že sa veľmi často zbytočne, len kvôli tomu, že mamičku nikto správne neusmerní, zvolí nie najšťastnejšie riešenie jej problémov napr. pri prisatí v prvých dňoch. A to je problém tých sestier, ktoré často nekvalifikovane radia, naopak, napr. dokrmovaním len sťažujú rozbeh dojčenia.

Na začiatku dojčenia je dôležité vyvarovať sa, resp. odstrániť chyby a zabrániť tomu aby sa na ne nabaľovali ďalšie a ďalšie. Plochá bradavka sa dokáže veľmi rýchlo správnou stimuláciou vytvarovať . Pri zbavovaní sa klobúčikovv prvých týždňoch po narodení ide z 90% skôr o obavy mamičky než o to, že by sa bábetko nedokázalo samé prisať. Toť môj názor 😉 🙂

zajo79
28. sep 2008

neviem ci v tom bolo aj kus stastia, poznam z okolia dost mamin, ktorym klobuciky pomohli, ci uz ked mali bolave bradavky, ci babo sa nevedelo este prisat...

nehovorim ze je to jedina cesta, da sa to aj bez nich, no ale treba vyskusat, kazdemu ako bude vyhovovat a co nato bude "hovorit" babatko...pomocou nich sa mi maly naucil prisat, takze ja az take odmietave stanovisko voci nim nemam. Ak sa pridruzi viacej faktorov, ked sestricky potajomky krmia babatka z flase, o com som uz pocula, pripadny stres maminky, neskore prilozenie, nedostatok odhodlania, zapal a neviem co vsetko, tak je to dost velka zataz na matku,aby vydrzala v kojeni, ale ked je odhodlanie, podpora okolia a mamicka ma klud, tak vsetko sa da....

Mne pomohli aj homeopatika, ak bolo obdobie ze som mala pocit ze mam malo mlieka.

myslm ze zapal prsnika nieje z pouzivania klobucikov.

A vsetko je o tom, ked je v pohode mamicka, tak sa mliecko pekne rozbehne. I ked je stale urcite percento mamiciek,ktore naozaj kojit nemozu, no tak ked to nejde, tak to nejde, aj my sme vyrastli na umelom mliecku a sme tu...i ked som vsetkymi desiatimi za kojenie a dufam ze vsetko pojde dobre pri mojom druhom dietati rovnako ako to islo pri prvom.

vejinka
28. sep 2008

mishu..ja ti zasa vrelo odporucam klobuciky od medeli...velmi mi pomohli ...som po sekcii a mliecko sa mi vytvorilo az po 5 dnoch a maly sa nevedel prisat..sestricka v nemocnici mi po dlhych hodinach trapenia poradila klobuciky avent..a aj mi dala aby som si vyskusala a slo to..sice tazkoa le slo..no maly sa mi tak pri sani unavil ze po par minutach uz bol "handrovy babik" proste som si s nim mohla robit co som xcela ani ho nepohlo 😀
potom dosla sestricka ze pozrie kolko vypil..slo to velmi pomaly..ale nakoniec to dobre dopadlo ...az na jeden blby den ..dosla sestricka ze mi maly schudol a ze ho uz nemam krmit cez klobucik lebo ho to vycerpava..a zobrala mi ho..a dala mu flasu..skoro ma rozhodilo od zlosti...po tyzdni nas pustili domov s ym ze som plne kojila..sice s klobucikmi ale kojila..domov som dosla s tym ze ako ho nakojim ked nemam klobuciky..tak som muza poslala do lekarne nech mi kupi avent..ale kupil medelu..nuz skusila som to aj s nou ..kedze som nemala na vyber a maly reval ako zasypany banik..a veru prisal sa hned na prvy sup...

po troch tyzdnoch som skusila bez klobucika..a prisal sa hned..odvtedy pijeme bez klobucika..sice obcas v noci nam trva par minut kym sa prisaje..ale klobucik mi velmi pomohol povytiahnut bradavky...a zatial uspesne iba dojcim...prekonala som si uz aj zapal prsnika ale dojcit som neprestala..aj ked kazde prisatie doteraz velmi boli...no casom sa to zlepsuje a kazdy den sme na tom lepsie..takze moja rada znie: urcite si zozen klobuciky..je to uzastna vec ktora pomoze zarucene 😉

janette4
28. sep 2008

ja som po sekcii neni, ale tiež sme mali problém s prisatím.Kvôli žltačke nás púšťali až na 6.ty deň a mlieko mi pristúpilo deň predtým.Celú dobu sme pri každom kojení spolu zápasili hodinu, kým sa ako tak prisal a trochu si vytiahol.Ja som bola mokrá, sestrička bola mokrá a malý už bol fialový od jedu.Ale bolo to asi aj preto, že ja mám veľmi veľké prsia a nevedela som ako na to,aby som ho nezadusila, a mala som aj vpadnuté bradavky.Potom sme vyskúšali klobúčiky.Trápili sme sa síce aj s nimi, ale už to bolo lepšie.Keď sme odchádzali s pôrodnice, bola som nešťastná,ako ho budem dojčiť doma.Našťastie doma to bolo lepšie, mala som kľud a malý jedol vtedy,kedy on chcel a koľko chcel.Po asi 3týždňoch som skúšala bez klobúčikov a po troch dňoch sa to aj naučil.Takže ja by som tie klobúčiky úplne nezavrhla.
Teraz ho už nekojím, lebo mám veľmi málo mlieka a on si ho nevládze vytiahnuť.Prisaje sa, ťahá, ale po chvíli, keď nič netečie sa rozplače a začne sa hnevať.Takže mu ho odsávam a dávam z fľašky.

Držím ti palce, aby ste to zvládli, a ako ti radili ostatní, skús sa nestresovať, lebo maličká to cíti.

annag
28. sep 2008

ja k tomu len toľko - zápal prsníka vznikne, ak sa mliečko z prsníka nedostatočne vyprázdňuje, svoj podiel okrem iného na tom majú práve klobúčiky, lebo sanie cez prekážku je vždy menej účinné pri akýchkoľvek klobúčikoch než sanie priamo na kožu. Janette je bohužiaľ toho jasným príkladom - nedostatočné dlhodobé stimulovanie prsníka a k tomu nesprávna technika sania bábetka vedie k postupnému úbytku mliečka, ktoré sa skončí buď odsatvením alebo zápalom a neikedy aj následným odstavením. To sa neprejaví za jeden deň, ale v dlhšom období.

midka
28. sep 2008

Ahoj, ja ta tiez velmi dobre chapem, mali sme podobny problem. Petko hoci sa narodil o 7 dni skor, vazil 2920 a tiez mal zvysenu hladinu bilirubinu, takze tiez bol taky spavy. Tiez nechcel moc sat, sestricky hovorili, ze ma male ustocka, ze si nevie chytit a ze niektore deti sa to proste nikdy nenaucia. Ja som tiez bola cela v nervoch, ze nebudem kojit, atd.....
A dnes ma Petko 9 a 1/2 mesiaca a to by si mala vidiet, ako ten vie tahat. Tak napr. tuto noc asi 5x.
Skusali sme vselico aj klobuciky. Jedine, co vsak urcite zaberie je proste ju prikladat stale a co najviac. Mne napr. doktorka poradila, ze babo si niekedy v noci nepamata ako jedava, tak napr. v noci sa moze stat, ze jednoducho podvedome zacne tahat.
My sme boli na flaske Avent 2dni a potom koniec. Ja som to robila tak, ze vzdy ako som mu isla dat papat z flasky, som ho najskor asi 1/2 hodinu prikladala a skusali a skusali. Az potom som mu dala z flasky. Az raz sa mi stalo, ze mi pocas "kojenia" zaspinkal. Teda uz flasku som mu nedala a odvtedy sme uz bez flasky.
Dufam, ze to pekne zvladnete, viem ze mas z toho urcite nervy, ale to ti nepomoze, radsej bud v pohode a pekne sa sustred na to, co chces dosiahnut. Drzime Vam palceky.