Problémy so stolicou u ročného dieťatka

tarinka005
11. apr 2012

ahoj...poradili by ste mi...môj jeden a pol ročny synček ma problémy so stolicou. Ťažko sa mu kaká, plače pri tom dokonca som mu pred par dňami našla trošička krvi na plienočke. Začala som mu davať prehaňadlo...Lekárka mi vravela pokiaľ kaka každy deň tak je to v poriadku zle by bolo keby nešiel viac ako 3 dni...poradte mi...mali ste aj vy taký problém

mandragora22
11. apr 2012

@tarinka005 hm, krvicka moze byt aj z mierne natrhnutej ritky, resp. kozticky, ked tlaci tvrde, tak mu to moze nejaku kožu trosku natrhnut a trosku krvi sa tam zjavi. to mavam bezne aj ja a som dospela, nasa hviezdicka pije lactecon, resp. na predpis dostanes duphalac. je to sladucky sirup, ktory by mal zmakcovat stolicu a napomahat crievkam. ten lactecon - tusim sa to tak pise - nie je na predpis, mozu ho uz i babatka, vyskusaj. to jedine nase malej zabralo. potom jej zabera este activia, ale mnohi uvadzaju, vraj nie je vhodna do 3 rokov, tak neviem.. 😖 nasa ma dva a papa ho casto 😅

fialkaa
11. apr 2012

ahoj, aj my mame problem s tvrdou stolicou. stane sa, ze tazko kaka, vzdycha pritom, zapiera sa a pod.. precitala som si na nete, asi aj tu na MK, ze sa odporucaju rozne vyrobky zo sliviek, dost ich maju aj od Hipp v DMke. ci uz stavu, presnidavku a pod. ale kupila som aj susene slivky, ktore mi najprv nechcel, ale dnes ich uz zul jedna radost, tak dufam, ze to zaberie. pripadne, ak mas doma slivokovy kompot, mozes mu skusit dat. skor ako by som siahla po prehanadlach, skusila by som nieco taketo. tiez treba dbat na to, aby ti dietatko vela pilo, aby sa mu stolica zriedila. ja som zistila, ze ked ponuknem vodu a maly povie, ze nechce, aj tak ju donho viem dostat, ked mu dam flasku so ust a drzim mu ju. lebo on vodu casto odmietne len preto, ze sa mu nechce teraz babrat s pitim. a tiez by som vylucila cokoladu, namiesto nej vela ovocia.
aj my sme mali krv na stolici pred par tyzdnami. dolezite je, ze bola NA stolici, nie V stolici. vtedy som to neriesila, ale ak sa to zopakuje, uz zbehnem radsej k lekarke. aha, a este davam probiotika Bio Gaia.

mandragora22
11. apr 2012

@fialkaa ja len ako pikosku ti napisem, nasu vzdy zapeka, ked idu zuby. a to nie den-dva ale aj dva tri tyzdne. no hroza proste. ona mi nic slivkove nechce. jedine, ked jej do slivkovej stavy namocim piskotu a taku rozmocenu jej dam, ako-tak ju zje, ale zje ich 5 a uz nechce, takze ziadna slava. s pitim? sustavne cele dni za nou beham s poharom, flaskou a kdecim, ked vypije 1,5-2 dcl tak vyskam od stastia, ze ako vela mi vypila, to fakt. ona sa mi proste sama nenapije, v lete mi pila 1,5 dcl vody, ked boli vonku 35 stupnove horucavy a neuveris, ale aj ten poondiety 1,5 deciliter mi "vypila" len cez piskoty!!! proste do nej nieco dostat, to je hotove utrpenie. akoze jasnacka, mas vo vsetkom pravdu, ze tieto veci zaberaju, ale ked mas raz take decko ako ja, musis siahnut aj na nieco take, ako je ten duphalac. preto som to
@tarinka005 pisala, ako krajne riesenie. dokonca sme museli nedavno 3x po sebe pouzit nieco ako klystir, vola sa to easylax, je to taky harmancekovo-olejovy klystirik, vstrekne sa to do dupky a dieta do 5 minut vykaka pomaly aj hlavu, ale s bolestami, pretoze vsetko to tvrde, co vnutri ma, proste sa derie von, tak je to hrozne, som rada, ze naposledy sme po tejto procedure siahli pred cca mesiacom, bolo to utrpenie nielen pre nu, ale aj pre mna, ten krik, ziapot, rev, a potom na nocniku...skoro sa pozvracala, co nechcela "pustit" tu stolicu von, ale ono sa to dralo aj samo... no proste hrozne cosi. odkedy uzivame ten lactecon - resp.duphalac, je pokoj svaty. chodi pomerne pravidelne, raz za den-dva a vykaka sa uz aj sama a neuteka z nocnika. 😉

fialkaa
11. apr 2012

@mandragora22
verim ti, viem, ake je tazke dostat do dietatka nieco, co nechce.
inak s pitim sme my na tom napodobne, hoci napr. oproti letu sa to zlepsilo. v lete bol este maly kojeny a nemal potrebu pit ine tekutiny, sem tam sa napil, ale bolo to fakt malicko. neviem, ci mas starsie alebo mladsie dietatko, ak mladsie, tak sa to pitie aj u vas mozno casom upravi ako u nas. teraz vypije viac, ale tiez to nie je ziadna slava. mne sa osvedcilo v zime odstavovat ovocie, najma pomarance, to vypil vzdy a druha sanca, ze nieco vypije, ked mu urobim kakao.
ja netvrdim, ze by som nikdy nedala prehanadlo, len hovorim, ze najprv treba vyskusat prirodzenu cestu ako dietatku pomoct. chudatko, tiez niekedy tlaci odusu a potom pozriem a v plienke maly bobcek tvrdy ako kamen.

mandragora22
11. apr 2012

@fialkaa no teraz ma 2 roky, v lete to bolo 18 mesiacov 😉 😉

mandragora22
11. apr 2012

@fialkaa pomarance ani mandarinky mi nechce ani citit... jedine, ked postruham jablko, popucim banan a do toho zamiesam tak zo 4 PL stavy z mandarinky, tak to zje, ale zeby mi vypila stavu, to nie, uz som to skusala. niekolko krat. potom necham pauzu, aby som jej to neznechutila, opat skusam... bezvysledne ☹ ☹ proste cudna to osoba 😅

fialkaa
11. apr 2012

@mandragora22
tak to mame rovnako stare detvaky 🙂

kazdemu chuti nieco ine. mozno casom dostane chut aj na pomaranc 😉

mandragora22
11. apr 2012

@fialkaa no ved prave preto vzdy, ked jej nieco nechuti, dam tak mesiac pauzu a skusam opat par dni po sebe, ked stale nechuti, zase davam pauzu. napriklad bude sa asi niekto cudovat, ale hrasok, ci kukuricu mi zacala papat len pred mesiacom. dovtedy nemala ani jedno ani druhe. nieze nemala doslova, ale nechcela.... po prve jej stale zabehavalo a dusila sa mi, tak som sa aj bala jej davat take male tvrde kusocky, ale po druhe, ked som nabrala odvahu - napr. v spolocnosti viacerych ludi z rodiny, ze som sa nebala, ze som na jej "dusenie sa" sama, tak mi to vyplula. a ako zacala pred mesiacom jest tieto dve suroviny, tak by ich jedla v kuse. kukuricu zje a hrasok miluje, vola ho "gol" 😀 😀 😀

fialkaa
11. apr 2012

@mandragora22
pekne, moj maly nechce ani jedno, ani druhe ... hrasok len zmixovany v polievke.
ja mam podobny postup a cuduj sa svete, co najprv nechutilo, o par tyzdnov neskor spap s chutou a este vykrikuje, ze mnam mnam 🙂

duplinka
11. apr 2012

@tarinka005 ahoj. Tak mi sme si tým prešli. Trvalo to asi pol roka. Z ničoho nič. Malá nekakala aj tri dni a potom v noci mávala silné záchvaty, bolesti. V noci sa vykakala a tak to pokračovalo. Dokonca sa mi pokakala do plienky alebo gatiek, len aby nemusela na záchod. Dlho z toho mala strach. Tam už išlo viac o psychiku ako o problém s kakaním. Tiež sme jej dávali preháňadlo, pomáhali sme jej aj úpravou stravy, vyradili akékoľvek sladkosti a pridali slivky a podobne. Snažili sme sa ju upokojiť a urobiť kakanie krajším. Bolo to ťažké, ako som písala, trvalo to viac ako pol roka, ale zvládli sme to. Lekári nám nijako nepomohli. Lekárka vždy iba vyčkávala. Ani malú nevyšetrila. Chce to čas a hlavne žiadne stresy pred drobčekom, aby sa chúďatko ešte viac nevystrašil. Ja mám ešte a teraz čo robiť, aby som malú donútila ísť kakať, ale tak snažíme sa. Ona si už zafixovala strach a bolesť. Preto je to pre nás ťažšie. Aj keď veľa krát ta kaka vypadne ako nič, malá to zdržiava v sebe nakoľko sa bojí, že to bude bolieť. Ja už na ňu poznám finty 😀 takže to ide, ale pri manželovi by dokázala kakať aj hodinu 😀
Neboj, určite to zvládnete, len naozaj skús upraviť stravu, obohať ju o jedlá podporujúce stolicu a pôjde to. A tá krvička nech ťa nestraší. Aj mi sme to mali a aj máme 😉 Držím prsty.

mandragora22
12. apr 2012

@fialkaa tak to mame podobne deti, ale su veci, ktore mozem skusat dookola (ovsene vlocky, pomarance atd) a stale ich odmieta, ale pri vela veciach je to podobne, ze nie nie a o par tyzdnov sa s tym ide zadusit co tak hlce 😀 😀 😀
@duplinka
@tarinka005 ano, zabudla som podotknut, ze teraz naposledy, co sme museli pouzit az ten klystir, to bolo u nasej tiez o psychike, pretoze samotne kakanie ju nebolelo, ale ona sa silou mocou branila potlacit tie hovnicka von z tela. ked to uz slo, tak tisla, az vytisla plny nocnik, ale psychicky sa tomu branila a to je este horsie, nez samotna fyzicka zapcha. inak aj ja som ju mala tyzden na polievkach, vode, caji, skusala som tu slivkovu stavu, a napriek tomu sa v hlave zasekla a museli sme pouzit po 4 dnoch prehanadlo odspodu, aby sme ju prinutili dostat to von. fakt "sranda", ze ked to z nej uz letelo, tak uz nekricala, uz len potisla a bolo. ale ten krik aj 2-3 hodiny predtym!!! no hroza amen tma 😝 😝 😝

nibiru
12. apr 2012

tak ja som jednu dobu kupovala susene slivky a nechala 2ks vymocit v cajiku chvilu pomahalo neskor sme kupili probiotika macik od biopron davam jej pol macika kazdy druhy den je tam pisane ze od 3r ale povedali nam ze kazdy druhy den polovicku mozme neublizi odvtedy nemame problem dovtedy plakavala pri kakani čo ju mala neskutočne tvrdu stolicu.stale kojim no dufala som ze mala nebude mat problem ale mylila som sa ja sama obcas trpim zacpov . 😖