Protest proti odsudzovaniu dojčenia na verejnosti

dorotka
13. feb 2009

Kocky kedze som sa nestihla zucastnit oficialnej akcie tak ma napadlo ci si zaprotestovat aj na konovi tak cez vikend poprosim nech sem hodi nejaku fotku ako sa dojcime
nepridate sa?
http://www.cas.sk/clanok/106044/video-mamicky-p...
http://tvnoviny.sk/spravy/zaujimavosti/slovenky...
a mozno by sa mohli pridat aj maminy so starsimi detmi lebo tie si toho odsudzovania uziju asi este viac

sirinka
18. feb 2009

ja tiez nechapem dovod, preco by som sa mala obmedzovat a nedojcit inym na ociach...teraz dam trochu blby priklad...obezny ludia vo vacsine pripadov nie su oku velmi lahodiaci...myslite, ze by sme im mali navrhnut, aby nechodili po ulici, resp. za ziadnych okolnosti nedavali svoje fotky na stranky, kde by sme ich nahodou mohli vidiet? len preto, ze niekomu sa to moze zdat neesteticke???

preco je ten dojciaci prsnik taky velky problem??? v nasom state a zrejme v cechach je to podobne dojci svoje dieta vo veku 6. mesiacov asi 40% zien, z toho nie vsetky na verejnosti...tak ako casto mozete vidiet na lavicke dojciacu zenu? a napriek tomu je to tak velky problem???

bluff
18. feb 2009

kazda dojciaca zena na verejnosti sa snad dokaze patricne zakryt, aby jej nevykukali prsia. alebo nie? tiez som kojila na verejnosti a bez toho, aby som sedela napriklad v restike s holym ceckom. 😀

cernovlaska
18. feb 2009

Bluff:já taky nesedím v restauraci či kavárně s holým prsem,prostě jen zvednu triko,odepnu podprdu a malý se přisaje,toť vše 😉 ....a rozhodně si přes nás nebudu ještě házet nějakej pléd nebo šál nebo cokoliv jinýho 😕

bubba
18. feb 2009

mne osobne dojcenie na verjnosti vadilo 😅 😅 teda vzdy som ho praktizovala tak aby som nemusela.za 1 sa mala nemohla susetredit a dobre sa napapkat a za dalsie som bola ja z toho v strese lebo kazdy okoloiduci hladal ci naozaj nieco nevykuka 😅 😅
ja si skor myslim,ze chybaju miseta ktore by dali dojciacej matke a dietatku dostatocne pohodlie a oddych na kludne a bezproblemove papkanie 😉 raz som bola s malou na vysetreni v nemocnici a ani len tam nemali pre mna miesto na dojcenie tak osm poprosila sestricku ktora robila v kartoteke na rtg a sono a tam som medzi statisicmi zaznamov a snimok na rozheganej stolicke kojila 😀 😀 co mi je doteraz nasmiech.potom som ju na tej stolicke aj prebalovala 😅 😅

ssissi
18. feb 2009

skrátka má to byť o tom, ktorej matke a dieťatku to ako vyhovuje.
Ak potrebujú súkromie, nech ho majú.
ak im ale verejnosť neprekáža (teraz nemyslím len to poodhalené prso, ale samotný okolitý ruch atď.), tak nech sa koja.
Diskusiu som nezakladala, ale myslím, že je hlavne o tom, že kto chce a nesúhlasí s tabuizovaním kojenia, môže pridať fotku.

sirinka
18. feb 2009

tak ja sa priznam....mne sa raz stal taky trapas, ze som v restike nakojila a ked mala zaspala, zapla som si podprdu, no ale zabudla som si zapnut aj bluzku...tak som tam sedela, mala mi spala na rukach a ja z odhalenou podprsenkou...nastatsie tam nikto iny nebol, iba chudak casnik sa asi citil divne...a mm si to uvedomil tiez az po chvilke, ze mi nieco vykuka... 😅 dokonca mam odtial aj foto...
tak vtedy som sa citila neprijemne...ale pri samotnom dojceni nie...zvlastne...

bluff
18. feb 2009

cernovlaska
a preco by si si rozhodne cez seba este nieco nehodila? 😕
ja som pouzivala toto
http://shop.bebeaulait.com/nc
bolo to pekne, prakticke, a ako bubba pise, uplne bez stresu. napriklad v lietadle, ked vedla mna zhodou okolnosti sedeli sami mladi chalani.
bolo by mi to len tak bez nicoho neprijemne. a nielen mne, ale asi aj ostatnym okolo mna. 😉

sirinka
18. feb 2009

bluff je to pekne...da sa pri tom pozerat na babo a babo na mamu?

bluff
18. feb 2009

hej da, pretoze to ma taky tvrdy oblucik, ktory mas okolo krku.

pavly
18. feb 2009

tez pridam svuj nazor...
-v dobe,kdy jsem byla tehu jsem na kojenim na verejnosti nejak nepremyslela,nebranila jsem se,ale byla jsem a jsem dost stydliva........jakmile se vsak mala narodila,slo vse stranou a ja byla stastna,ze ji muzu okamzite nabidnout to,proc place- a to kdykoliv a kdekoliv- a muze me videt treba sto lidi najednou....neumim si predstavit,ze bych ji radeji rvouci tahla hodinu domu,abych kojila v soukromi 😖
-urcite je taky jine kojeni dle veku,u starsiho ditete uz snad neprichazi ta nutnost okamzite dat najist tak necekane...takze se da opravdu treba v klidu vyhledat klidnejsi misto (starsi deti to vetsinou i potrebuji,jinak cumakuji,co se kolem deje,ze 😀 )
-rozhodne se snazim nejak nevystavovat,ale proste v klidu malou prilozit k telu a nenapadne se odhalit (na tom nevidim vazne nic spatneho...)
-jak tu zaznelo,uz ted se mi styska po kojeni,po tom uzansem pohledu na moje spokojena prisate miminecko,presne to tu jedna maminka popsala 😵

-a k tem,co popisovali,jak je snadne nakojit doma,neco si vyridit a pak zase stihnout dojit domu-tak to jste pro me hvezdy!
-kdyz byla mala miminko,tak jsem to teda fakt nedokazala ovlivnit, budila se pravidelne,ale budila se i zcela necekane....a navic treba k lekari to znamenalo nebyt doma pres 3 hodiny,coz bez kojeni neslo vubec,leda bych cekala v cekarne,pak bych odjela pres cele mesto domu nakojit a zase se vratila cekat znova a tak bych asi s malou nebyla u doktorky nikdy 😀 ....snazsi bylo v cekarne nakojit a hotovo 🙂
-a v lete jste to delali jak,chodili jste s detma co dve hodiny domu nebo jste byli venku jen ty dve hodiny???

no nic, tady jen cast z fotodokumentace....
https://www.modrykonik.cz/album/view.php?vImage...
-neni ji jeste ani mesic, spis mi vadilo,ze venku nikde nesel najit stin,abych ji mohla v klidu vyndat z kocarku,o nejakych lavickach se mi mohlo zdat...tak jsem za zastavku busu byla vdecna 🙂

https://www.modrykonik.cz/album/view.php?vImage...
-je ji pet tydnu

jancia
18. feb 2009

no baby pridavam sa k Vam, sice nemam ziadnu foto zo sukormneho archivu, ale som jedna z tych maminiek, ktore sa nechali vyfotit u Jakuba Klima pre tu kampan 😉

digysa v niecom s tebou suhlasim, ale podla mna kocky co sem dali fotky a co podporuju tuto myslienku nerobia zo seba hrdinky ale sa proste nehanbia za to ze nakrmia svoje hladne dieta. Myslim ze ziadna z nich nejde do parku alebo niekam do restauracie s tym ze ide demonstrovat to ze koji a zamerne si to nacasuje tak, aby kojila prave na verejnosti... ale tak predsa ked som niekde dalej od domova a dieta musi papat tak nebudem utekat kvoli tomu domov ked to mam "poruke", takisto neviem preco by som mala ist kojit niekam kde ma nevidno - napr. v nakupnych centrach su miestnosti na to vyhradene ale nie vsade, tak nepojdem predsa kojit na WC, ty tiez nejes na zachode alebo si nezalezies do kuta aby ta nikto nevidel, ci ano? A to zahalovanie niekomu mozno vyhovuje, niekomu nie, jasne ze zalezi aj od situacie, ako tu niekto popisal v tom lietadle to povazujem za logicke ze si dala plienku cez seba...

radka.m to co pises o "tom nejakom serveri" ze tam ides hladat znameho a nepotrebujes vidiet kojacu matku velmi nechapem... ze nahodou narazis na taku foto pri prehliadani albumu sa stat moze ale pripada ti to nejake nechutne, perverzne alebo pod.? ja ked si prehliadam niektore albumy svojich znamych, vela z nich tam ma foto z roznych party a oslavy a mejdany a tak a pozeram sa na ludi potuzenych alkoholom a podobne "zubozenych" co mi prijde ovela viac nechutnejsie ako zena s dietatom na prsniku... 😕
tukam si na celo pri niektorych logickych uvahach...

dojceniu zdar! 😉

digysa
19. feb 2009

Dievcata, asi ste si pozorne neprecitali, co som pisala a na co som narazala....nebudem to tu pisat znova. Len vam to zhrniem:

Nemam nic proti verejnemu kojenu ale to odhalovanie a "vycapnutie" celeho prsa na verejnosti je uz prilis....
To odsudzovanie kojenia na verejnosti je zapricinene zenamy ako "vy"....co sa nedokazete na tych 15 minut zakryt...necudujem sa, ze ludom sa to nepaci....

Som proti "oplzlemu" kojeniu na verejnosti. So za "decentne" kojenie na verejnosti.
Letele som 13 hodinovy let a nacasovanie, alebo sukromie, alebo domace pohodlie nehrozilo.....a dokazala som to bez vynatie celeho prsnika....(samozrejme, ze som ho musela poodhalit, ale nemala som ho vycapeny pocas celeho kojenia... )

A vas hlupy argument: "ked ma dieta hlad, tak co mam robit????" No nakojit ho a niecim sa zakryt! Trebars aj takym fajn doplnkom, aky tu spomenula bluff....

cernovlaska: "komu to vadi, tak at na mne nekouka".....*****hmmm, zacnime chodit vsetci nahi po verejnosti a komu to vadi, nech zostane doma 😒

pavly: muze me videt treba sto lidi najednou....neumim si predstavit,ze bych ji radeji rvouci tahla hodinu domu,abych kojila v soukromi ......******a v ktorom prispevku som pisala, ze musis ist do sukromia, alebo ist domov??? Staci za prirkyt a rob to aj na namesti...

sirinka: na kupalisku mozete chodit z odhalenymi prsami? Tak to mi je novinka, asi som uz dlho mimo slovenska, ale mozem ti povedat, ze to odsudzujem tiez
plaz: to iste....je to nechutne uz z hladiska, ze tam mozu chodit aj deti....ale na tuto temu by sa dala tiez zalozit diskusia....

digysa
19. feb 2009

certica: v nicom? 😉 nejako si ta nepamatam....... ale v jednom sa urcite zhodneme, mas krasnu rodinku. A mimochodom.....vsetky "dojciace" fotky mas fotene doma v sukromi... 😵

pavly
19. feb 2009

dygisa-a proc bych se zakryvala,ja snad delam neco spatneho, nemoralniho??? 😠
-a ty satky jsou super-pro maminky,kterym muze byt neprijemne,ze by musely kojit na verejnosti,kdyz mi to takove neprijde,prijde mi neprijemne se zakryvat
-rozhodne se tez poodhaluju a nevytahuju cele prso ( a vzdy mam po ruce plinku na zakryti,kdyby se odtrhla...)a i kdybych vyndala cele prso!!!!! to nemuze nikomu prece ublizit!!!!!!!!!! to neni proboha zbran!!!!!!!!!!!!!!!

certica
19. feb 2009

problem je v tom, ze bezne po vonku nebeham s fotakom, resp. ma nema kto cvaknut 🙂 .
mimochodom, kedysi som mala tiez asi 2-3 pokusy typu, ze prehodit cez rameno plienku, ale 1/ maleho to rozptylovalo daleko viac, ako nejake okolie a mozno mal z toho klaustrofobiu 😀 a 2/ mne to tiez neprislo pocitovo prirodzene, pripadalo mi to, akokeby som sa mala hanbit, ze dojcim svoje dieta. takze som to rychlo zrusila a teda rozhodne nepatrim medzi tych, co vyhladavaju dojcenie na verejnosti (a to myslim, ze maloktora z nas, ak vobec niekto..), ale rovnako tak s tym nemam problem ja, ani moje dieta. a o tom to je.
samozrejme su mamicky, ktorym dojcit mimo svoje sukromie je neprijemne, resp. neakceptovatelne...preto hladaju ine kompromisy. to sa pochopit da, ale preco ma nutne potrebu riesit to okolie, zostava pre mna zahadou prevelkou....

cernovlaska
19. feb 2009

Digysa:bavíme se o tom samým kojení,jenže si moc nerozumíme 😖 myslím,že ani jedna z těch maminek,co sem přispívá nebo co je pro kojení na veřejnosti,tak určitě nesedí v restauraci nebo někde venku a nemá odhalený celý prso,ale jen nutnou část pro kojení 😉 ty šátky,co psala Bluff,jsou sice nádherný,ale pro mě absolutně nepoužitelný,pže malej by se takhle přikrytej nenajedl,má rád prostor kolem sebe a nelíbí se mu ani v kočárku ☹ samozřejmě,pokud někam poletím a bude vedle mě sedět někdo cizí,tak se natočím tak,aby mi přímo nekoukal do výstřihu a ten dotyčný bude přece taky mít dost slušnosti aby na mě nekoukal 😕

A co se týče těch fotek,tak moje jsou taky focený doma,ale myslím,že tady jde hlavně o ten samotný akt kojení a o to ukázat lidem,kteří mají předsudky vůči kojení na veřejnosti,že je to krásný a hlavně,že je to dar,moct kojit svoje milovaný dítě 😵

A nezlob se na mě,ale opalování nahoře bez je dneska naprosto normální a asi na pláže nebo koupaliště tedy moc nechodíš,když ti to přijde tak strašně nechutný 🙄 myslíš,že to v těch dětech,jak píšeš,zanechá nějaký následky? V dnešní době,kdy i dopoledne v tv vidí líbání a dva lidi v posteli? 😕

bibula
19. feb 2009

ja mam niekde aj z parku,len musim hladat🙂

mercy
19. feb 2009

Sorry, výraz ako "oplzlé kojenie" mi vyrazil dych. Na dojčení dieťaťa nie je nič oplzlé, mne to pripadá asexuálne. Tu ide podľa mňa najmä o deti a o určitý rešpekt voči nim a ich potrebám.Ja som dojčila žaiľ krátko,ale stalo sa, že aj v parku a aj za rohom v čakárni u lekára. A Digysa či už"vyvalíš celé prso",ako ty píšeš alebo jeho časť s bradavkou je už fakt dosť jedno 🙂

bambusko
19. feb 2009

presne, spojit slova oplzle a kojenie je oplzlost sama o sebe a svedci o hodnotach autorky. preco sa tolko ludi pozera na vsetko cez sex??? 😅 aj uhorky by sa mali zakazat predavat nie? 😖

danielkapo
19. feb 2009

Ahojte, neda mi nereagovat ... tiez dojcim dcerku a pokial si mozem vybrat, urcite mi je prijemnejsie nakrmit ju doma v sukromi, no nevidim absolutne nic zle na tom, ked matka nakrmi svoje dieta kdekolvek....a foty dojciacej matky su nadherne...
digysa, kazdy ma pravo na nazor a diskusia, kde by kazdy mal nazor rovnaky / podobny by bola asi nudna, no jedine co ma v tvojom prispevku na predoslej sttrane fakt "dostalo" bol vyraz "nechutne prsia".... 😒

danielkapo
19. feb 2009

a v suvislosti so zenou, ktora dojci, mi to teda vobec nesedi... 😠

certica
19. feb 2009

bambus, ja si nepomozem, ale vzdy vsetko tak zaklincujes 😀 😉

kili
19. feb 2009

bambu, uhorky? neblázni, au 😝 😀

bambusko
19. feb 2009

certi, vies j asom asi mimon, este keby tak povedal niekto, ze kojenie na verejnosti moz eprovokovat, tak to bereim. ale vyrazy ako nechutne, oplzle, vulgarne a neviemcoeste... vsa nezijeme nastastie v usa, kde je obscenne aj cikanie malych deti v parku 😝 radsej davat do 4 rokov plienky...

len maly dodatok k odhalovaniu/zakryvaniu sa pri kojeni:
1/ kedze je tvorba mlieka riadena hormonalne, je dolezity kontak matky s dietatom "skin to skin"
2/ od mala davat dietatku najavo, ze tolerancia sa nenosi a ze cudzi ludia su pre mna dolezitejsi ako ono samo, je najlepsia cesta k psychoterapeutovi v dospelosti

johanda
19. feb 2009

bambusko - souhlas 😵

certica
19. feb 2009

bambus, ale ved ja ta preto milujem 😀 😉
a ak sa nemylim, tak dygisa v usa prave zije 😅

certica
19. feb 2009

pardon, digysa malo byt

bambusko
19. feb 2009

heeeeeeeeej??? 😀 tak tym sa vsetko vysvetluje, ma odpustene a zije teda v spravnej spolocnosti so svojimi nazormi. a ja na nu pri kojeni na verejnosti nenatrafim 😵 😵 😵

lekno
19. feb 2009

A ja by som veru ukázala. Tak! Len nebolo mlíko a dráždiť urevané a hladné díte, no neviem, neviem, či by na mňa neposlali sociálku 🤐 😀

petusaaa
19. feb 2009

bambusko, zakazat uhorky.. dobreeeeeee 😀 mna tak napadlo, ved ked sa chlapi premavaju hore bez, preco im nedat rovno nejake slusive sportove podprdy 😀 ved take kupanie sa iba v chlapskych plavkach je teda fuuj, chlapi, hanbite sa 😀 😝