Sestra bábo kojí, ale nepriberá. Čo s tým?

dafy
13. mar 2009

😕 moja sestra ma mesacne babo a doteraz nepribral ani na svoju porodnu vahu.mlieko ma v poriadku a ma ho aj dost.Detska lekarka jej povedala ze to tak nemoze dalej pokracovat a musi ho dokrmovat umel.mliekom.babo je v poriadku lebo mu brali aj krvičku kvoli tomu.najde sa tu niekto kto ma pod.problem?sestre by to pomohlo dost je s toho mimo.este lekarka povedale ze maly je lenivy na to aby tahal tak ho teraz sestra za kazdym budi pri kojeni pretoze on pocicka asi5min a potom zaspinka

sirinka
13. mar 2009

http://sites.google.com/site/vasamamila/Home/po...
http://sites.google.com/site/vasamamila/Home/po...
skuste si tu nieco prestudovat, mozno tam najdete sposob ako zlepsit prijem mliecka.

annag
14. mar 2009

dafy, toto bez laktačnej poradkyne, ktorá by videla sestru dojčiť na vlastné oči tu na fóre neporiešime , je to ozaj závažný problém, ktorý treba riešiť, dojčenie sa zachrániť dá, no bábo potrebuje papať - jej bábo sa buď zle prisáva a nevie si mliečko vytiahnuť, alebo sestra mliečko nemá, hoci si myslí opak, prsníky treba preto odsávať aspoň každé dve - tri hodiny a čím skôr sa s poradkyňou skontaktovať , aj na tej stránke, čo dala sirinka

maca793
14. mar 2009

dafy ja som mala opačný problém, mne Karolínka priberala raz toľko za mesiac ako mala a to z MM. mesačný prírastok do 4 mesiacov, pokým som kojila bol 1,3kg za každé 3 týždne.
Aj doktorka sa čudovala, že tak krásne priberá. Vravela mi, že tak deti priberajú z UM a nie z MM. aj som bola rada a hrdá, ale ako 3 mesačná vážila 6,5kg a mne sa to zdalo veľa.
Tak nech ak má mlieko si ho odsáva a dáva mu ho cez fľašu, ja som deti nekojila, mlieko som si odsávala, aspoň som mala prehlad koľko vypili.

zukab
15. mar 2009

dafy, mala som ten isty problem. kojila som odusu a mala nepriberala, skor naopak, stracala na vahe. a to som kojila neustale, vraj na zvysenie objemu mlieka... no v mojom pripade to teda nezaberalo ani nahodou. bola som z toho vynervena ja, dieta plakalo od hladu, stale dokola.
v dvoch mesiacoch bola na svojej porodnej vahe, co je teda dost zle, uznas.
takze som nabehla na UM a uprimne povedane, vycitky nemam absolutne ziadne. nevidim dovod.
mala pribera krasne, je spokojna, ja tiez a to je najdolezitejsie.

martao
15. mar 2009

dafy,
skús si predné mlieko odsať a až potom nakojiť. Je naozaj dobré kontaktovať poradkynu v dojčení. Možno je zlá technika kojenia. Dobré by bolo aj zistiť u detskej lekárky množstvo vypitého mlieka. Ale občas to býva klamlivé ak dieťa práve nieje hladné alebo mu vadí cudzie prostredie.

selavi
15. mar 2009

dafy, ja som mala veľmi podobný problém, malý síce priberal, ale podľa lekárky veľmi málo, dokonca po príchode z nemocnice schudol. Inak bol veľmi kľudný, takže som bola presvedčená, že mlieka je dosť. /ale asi nebolo, a to aj napriek tomu, že som mala vždy mokré košele/. Najlepšia rada je fakt tá laktačná poradkyňa a najlepšie by bolo keby prišla k Vám domov. U mňa to možné nebolo a na ďiaľku je fakt ťažké radiť. Môže byť, že malý ani nie je lenivý, ale sa zle prisaje a vtedy tiež deti zaspávajú a pije neúčinne. Ja som brala homeopatiká na podporu tvorby mlieka a zo začiatku aj Cerucal a chvalabohu dojčím doteraz /malý má 6 mesiacov/, síce ho sem- tam musím dokŕmiť, ale ide to. Pri prvom synovi sa to nepodarilo, ten po príchode domov schudol a nezačal priberať a tak skončil po troch týždňoch na umelom mlieku - dôvod - síce sa tváril, že pije, ale nepil - zle sa prisal, tak možno tam je problém. Tak skúste tú laktačnú poradkyňu možno pomôže. Držím palce

denisocka
21. aug 2010

my mame ten isty problem,kojim jak šialena ale maly sa poriadne prisaje malokedy,vtedy krasne pije ,ináč mu pomaham stlačaim prsnika ja. mlieko tečie všade a za 2 týždne od narodenia sme nepribrali nič

jajka78
27. dec 2013

@denisocka ako ste kojili dalej? moj maly stagnzje, najskor za tyzden 100g, potom za 3 dni 50g, mam prikrmovat. este nedosiahol porodnu vahu. zajtra bude mat mesiac.ma 3500 por.v 3650. mlieka si myslim ze je, aj preglga, prsia byvaj prazdne,
prop.baby radte

tinus7
27. dec 2013

@jajka78 ahoj, urcite by som kontaktovala laktacnu poradkynu a poradila sa s nou, daju sa vyhladat na nete a mozu prist k tebe domov a skontrolovat najma techniku dojcenia, lebo prave tam byva zvacsa problem. Ja som mala ten isty problem, mne sa zdalo ze malinky pil, prehltal ale vobec nepriberal a ked mal 6 tyzdnov tak sme skoncili v nemocnici kvoli dehydratacii. Nakoniec sa zistilo, ze si nedokazal vytiahnut dost mliecka prave zlym prisatim. Nakoniec vsetko dobre dopadlo, aj ked som musela po navrate z nemocnice dokrmovat UM nejako sme to ustali a syn bude mat za chvilu 2 roky a este ho dojcim. Tak sa skus poradit s odbornickou, oni ti urcite poradia. Drzim palce.

jajka78
27. dec 2013

@tinus7 ako si vedela ze je dehydratovany?

jajka78
27. dec 2013

@tinus7 a mal tvoj aj stolicu a mokre plienky?

tinus7
27. dec 2013

@jajka78 no prave nevedela, to mi povedali az v nemocnici po vysetreniach. Ja som pritom aj sledovala pocikane plienky a zdalo sa mi ze ich bolo dost. Ale je pravda, ze ked som ich malemu menila, nikdy neboli velmi mokre, alebo plne (to je problem pri pouzivani jednorazovych plienok, ze tazko sa to niekedy zistuje). Stolicu maval velmi cast prve 2 mesiace, cca 4-5x za den.

maribell
27. dec 2013

a nemoze to byt z toho ze si babo vytiahne len to predne mliecko na uhasenie smadu a zadne mliecko uz nevladze lebo je plne predneho? ..ja by som pred kojenim skusila odsat mliecko a az potom prilozit babo aby zacalo papat uz to zadne ...

tinus7
27. dec 2013

@tinus7 u nas bol ten problem, ze syn bol velmi spavy, na kazde krmenie som ho musela budit a ked som ho zacala dojcit, do minuty uz zaspaval. Tych prvych 6 tyzdnov naozaj velmi vela spal. Jedna laktacna mi potom povedala, ze tym ze prijimal tak malo tekutin, tak si tym spankom akoby setril energiu. No skoro som odpadla. Po navrate z nemocky som aj brala rozne tabletky na podporu laktacie aby sa mi zvysil tok mlieka. Mlieka som sice mala dost od zaciatku, ale vyzera ze som mala slaby tok, alebo bol mozno syn taky slaby, ze si ho jednoducho nevladal vytiahnut. Preto si myslim ze je dobre kontaktovat laktacnu, aby si sa s nou o vsetkom poradila. Lebo u nas to zaslo az do takehoto extremu.

tinus7
27. dec 2013

@jajka78 u nas bol ten problem, ze syn bol velmi spavy, na kazde krmenie som ho musela budit a ked som ho zacala dojcit, do minuty uz zaspaval. Tych prvych 6 tyzdnov naozaj velmi vela spal. Jedna laktacna mi potom povedala, ze tym ze prijimal tak malo tekutin, tak si tym spankom akoby setril energiu. No skoro som odpadla. Po navrate z nemocky som aj brala rozne tabletky na podporu laktacie aby sa mi zvysil tok mlieka. Mlieka som sice mala dost od zaciatku, ale vyzera ze som mala slaby tok, alebo bol mozno syn taky slaby, ze si ho jednoducho nevladal vytiahnut. Preto si myslim ze je dobre kontaktovat laktacnu, aby si sa s nou o vsetkom poradila. Lebo u nas to zaslo az do takehoto extremu.

lauricka
27. dec 2013

@dafy zavolajte si laktacnu poradkynu, mozno ma maly zlu techniku sania a nejde mu to tak, ako by malo. Mozno potrebuje pomoc. Ta nemusi vobec spocivat v umelom mlieku, ale naucit sa spravne kojit. A to, ze zaspava na prsniku, moze byt prave preto, ze mu to ide zle a tak to vzdava....a zaspava

jajka78
27. dec 2013

a ako si vedela ze je dehydrovany
@tinus7

tinus7
27. dec 2013

@jajka78 ako som napisala, ja som to vobec netusila, povedali mi to az lekari v nemocnici. Ja som len vedela to, ze nepribera. Ze ma nejaky problem sme zistili az podla velmi silno zafarbeneho mocu do zlta. Isli sme do nemocnice a museli sme tam tyzden zostat.

jajka78
27. dec 2013

@tinus7 neplakaval?ja ju zajtra skontaktujem.len teraz sa bojim aby sa mu daco nestalo.
on je i spojoj.na ciciku zaspava ale nie rychlo.v noci sa bufi na pspanie.je i culx.
len nrch sa nic nestane,ten moc sa mi zda svetly.ale skusim mu dat i tak zajtra umele aspon trocu.bojjim sa

standu
27. dec 2013

@jajka78 urcite kontaktovat laktacnu! podla mna zla technika. drzim palce p.s.: ak chces davat UM tak nie flasou, ale cievkou na prsniku. pozri na mamila.sk

tinus7
27. dec 2013

@jajka78 prave to bol ten nas problem, ze on vobec neplakaval. Keby plakaval tak by som si ho aj castajsie prikladala, lebo by som si myslela ze je hladny. Ale on bol od zaciatku velmi kludne dieta (to som si aspon myslela) a namiesto placu od hladu "zvolil" spanok 🙂 . Snaz sa ho co najcastejsie prikladat na prsnik. A hlavne sa neboj, laktacna ti urcite poradi, bude sa snazit zistit pricinu nepriberania, ale podla mna je to vacsinou o zlej technike prisatia, pripadne o slabsom toku mliecka. Tiez kazde babatko je individualne. Niektorym to ide dobre od zaciatku, niektorym to trva dlhsie kym sa naucia dobre sa napapat. Ja som bola zo zaciatku proti UM, ale po mojej skusenosti by som uz nemala problem trosku dokrmit, ak by to bolo nutne. Pripadne si skus odsat tvoje mliecko a dat mu napit z flase, alebo zo striekacky, lyzicky. Ako som pisala, po velkych utrpapach sme to nakoniec ustali a dojcenie som si naozaj uzivala. Teraz mi je uz zase luto, ze pomalinky budeme koncit 🙂 .

jajka78
27. dec 2013

@tinus7 krd ja uz ani nemam ako castejsie prikladat.stale je na ciciku.asi to bude zle prisatie.prvy syn nebol problem.
myslim ze nam to narusila dlha zltacka.ach jo.len nech je v priadku.teraz nezaspim.kvoli mne nema
dostatok zivin.snnad bude ochotna prist aj zajtra aby nebolo neskoro.nevies ci si msm edte daco vsimnut? aby sme sa nedostali donemocky.nehovorili ti edte daco?

kacena4
27. dec 2013

ked papa len predne mliecko tak si spapa len "vodicku" v mliecku a to poriadne hutne mliecko z ktoreho za pribera nevytiahne treba si odsat predne mliecko ako tu uz niekto radil a dat papat babatku zadne vyzivnejsie mliecko to ti poradi aj laktacna poradkyna a urcite nedavat umele mlieko nedat na reci doktorky za ziadnu cenu neboj babatko zacne priberat neumrie od hladu ked zacne byt hladne bude papat viac mozno je len viac spave po zltacke a potrebuje sa dospinkat chce to cas o par dni ci tyzdnov bude lepsie nech to nevzdava a poradi sa s lakacnou hod do googlu a najdi v okoli

tinus7
27. dec 2013

@jajka78 hlavne sa neboj, v ziadnom pripade som ta nechcela vystrasit. Babatka su uzasne v tom, ze su velmi silne a odolne a tvoj malinky bude urcite v poriadku. U nas sa problem prejavil v tom ze syn v 6 tyzdnoch ozltol a k tomu mal aj ten velmi silno zlty moc. To uz bol prejav dehydratacie, ked sa mu nevylucovala z tela zlc, ktora sa vylucuje prave dostatkom tekutin. To sme zistili az v nemocke. Akonahle som ho ale zacala pravidelne krmit a teda zacal naozaj pit (v nemocnici som ho musela pred a po krmeni vazit a zapisovat presne kolko vypil a tiez som bola nutena ho dokrmovat UM lebo som nestihala odsavat) zacal v podstate okamzite priberat na vahe a ten problem sa velmi rychlo odstranil.

jajka78
27. dec 2013

len pndelok mame ist na prevazenie a doma som vazila.co mi povedia. myslm ze ma i zadne ciciky su totak makke a mluecko je takej
zltsej farby co je vraj tukove.snazim sa vzdy aby ho mal.ale skor nevytiahne dost.ku koncu uz zaspava.
a to ho nechavam na kazdom min.20 min.kedze je taky pomalsi.myslis ze mu neblizim kedze mi zatial nepribera?
zltacka nam skoncila okolo 10.12 skor teda tyzdne kym sa vzchopi?uz raz som laktacnu mala pocas tej zltacky ukazala mi techniku ale asi sa to zvrtlo.neotvsra prilis usta.ja mam veelke bradavky on malu pusku co sonm citala ze tiez
moze byt problem.

jajka78
27. dec 2013
tinus7
27. dec 2013

@jajka78 podla mna je to aj o tom, ze je este malinky a ked trosku narastie, zosilnie, bude sa aj lepsie prisavat a viac si vytiahne. Len ide o to, aby si teraz v najblizsich dnoch skusila vyriesit to priberanie. Podla mna si skus obvolat aj 2 laktacne a poradit sa s nimi, a skus najst nejaku co by bola ochotna prist k tebe aj teraz cez vikend. Skus si mozno odsat mliecko a ponuknut mu ho inak ako cez prsnik. Co sa tyka UM, ako som pisala, ja som bola tiez zo zaciatku proti, ale po mojej skusenosti by som uz dnes v takejto situacii obcas dokrmila. Je dobre ze si ho stale prikladas a tiez je dobre ze si sa rozhodla tento problem riesit, tak sa hlavne nestresuj, urcite to dobre dopadne.

veriiii
27. dec 2013

@jajka78 ahoj, moja mala dosiahla porodnu vahu az na 18. den a to vdaka prikrmovaniu odstriekanym mliekom 2 x denne, mala som odporucene to robit tyzden....kvoli zltacke bola taka spava,ze skoro stale spala, musela som si ju prikladat sama, malo si pytala.....podla dr vsak nemala hodnoty bilirubinu az take zle..bola aj v nemocnici na podozrenie z novorod.sepsy, co sa nastastie nepotvrdilo. AVSAK-.pricin pomaleho priberania a neprospievania je mnoho,vzdy treba radit podla toho, co sposobuje neprospievanie alebo pomale priberanie-neexistuje univerzalna rada,napriklad-znamej tzv samozvana laktacna expertka odporucila neprikrmovat dieta ,ale nadalej kojit i napriek niekolko MESACNEMU pomalemu pribytku na vahe,dieta vyslovene odmietalo prsnik.. ku koncu doslo i k poklesu vahy ,podvyzive a tazkej anemii.. po vysetreniach z toho bola laktozova intolerancia..toto je len jeden priklad,ktory hovori ako dolezite je aplikovat opatrenia na mieru site........jednu vec si treba uvedomit, NOVORODENCI sice maju saci reflex,no bohuzial EFEKTIVNE sa dojcit nevedia, to ich musi naucit mamicka.
Z mojej skusenosti alfaomegou je SPRAVNE PRIKLADANIE-tu robia mnohe mamicky chybu z nevedomosti.., dieta musi ustockami pokryvat vacsinu dvorca a hlavne tu cast,kde ma spodne pery, pretoze tam ma jazycek, z dvorca nim vytlaca mliecko do bradavky a odtial taha-aspon tak mi to vysvetlila laktacna poradkyna...ak je babo zle prilozene, tak sa musi viac namahat, skoro sa unavy a vytaha si bud len predne mliecko alebo malo zadneho, je nasytene len na kratky cas, dozaduje sa prsnika uz aj po pol hodine.,pomaly alebo vobec nepribera..ci dokonca chudne..z kratkodobeho hladiska zistis ci dieta ma dost mlieka jednak spokojnostou babatka po nakojeni,a takisto plnostou plienok -frekvenciou mocenia a dokonca i kakania( avsak po cca 3 .mesiaci sa kakanie moze vyrazne zredukovat pre dozrievanie traviaceho traktu,ale mokre plienky stale platia.......z dlhodobeho hladiska ide o hmotnostny pribytok...
Vseobecne plati,hlavicku dietatka by sme mali spravne uchopit a smerovat NOSTEK oproti bradavke a ked dieta otvori ustocka NASIROKO prilozit tak, aby spodna cast ust pokryvala celu cast dvorca, a horna cast vacsinu-idealne je cely dvorec v ustockach..Kojenie nesmie boliet, bolestivost je znakom zleho prilozenia ,dosledkom coho moze dojst k ragadam a inym poraneniam bradavky...potrebne je aj sledovat meniaci sa RYTMUS-najprv dieta rychlo a hltavo saje- napr.mozeme citit ze rychlo hybe jazyckom alebo rychlo preglga.. hltavo pije, co spusta tzv let down reflex,cize mliekotok..potom dieta po chvily spomaly a nakoniec ,ked pije tucne zadne mliecko tak sotva hybe jazyckom alebo perami, moze nam to pripadat akoby ani nepilo,avsak tomuto musi predchadzat faza rychleho az hltaveho sania..dufam,z e som vsetko co mna naucla laktacna poradkyna pokryla a ze pomozem ..

jajka78
27. dec 2013

@veriiii ta mala odmietala cize nechcela prsnik? on mi nekryje pusou cely dvorec tak adi tam bude chyba
mne napriek zltacke tahal mlieko ale sz nrskor tiez bol spavy a nrmali sme vysoke hodnoty
bilirubinu

niki101988
29. dec 2013

Nech ho nekŕmi umelou stravou ale nech si poodsáva mliečko a nakrmi ho materským. Drobček je asi naozaj lenivý, sanie je pre neho náročné a fľaška je mu pohodlnejšia. Nech ho skúsi raz z fľaše a raz dojčiť. Verím, že si vytvorí systém.
Nie som za násilné presadzovanie dojčenia pokiaľ dieťa nepriberá a nenadojčí sa tak aby sa najedlo a aj pribralo. Je lepšie dať fľašu ako sa nechať zavrieť do nemocnice a dieťaťu nechať pichať infúziu.
Veľa síl pri snažení