Sójový lecitín počas kojenia. Môže spôsobiť alergie?

surikatka
19. apr 2008

Mám mesačnú dcérku a keďže manžel je alergik a astmatik, veľmi sa snažím dbať na to čo jem počas kojenia. Manžel bol na predpôrodnej prednáške v nemocnici a tam vraj doktor vravel, že najväčšie zlo čo sa týka vzniku alergií je práve sójový lecitín. Samozrejme sa vyhýbam čokoláde, jahodám, orieškom a pod., ale na doplnenie energie mám neuveriteľnú chuť na sladké. Je ťažké nájsť v obchodoch sladkosti bez čokolády a orieškov, ale takmer nemožné bez sójového lecitínu, ktorý je ešte aj v bielej čokoláde. Ako to riešite vy? Počuli ste niečo o sójovom lecitíne v potravinách a jeho škodlivosti pre bábätko počas kojenia? Vďaka

martina46
19. apr 2008

ha, to je cudne!!!
ja zas uzivam lecitin, niekde som citala, ze je to dobre na tvorbu mlieka 😒

lyongirl
19. apr 2008

Ahoj, ja som o tom nepočula a tiež som mala počas kojenia neskutočnú chuť na sladké a po čase som kašlala na všetky reči, čo sa môže a čo nie, samozrejme dávala som si pozor na rôzne jedlá/strukoviny, štiplavé a pod./, ale čokoládu som jedla a aj sladkosti. Dúfam, že som nič nepokazila...

zulok
19. apr 2008

ja jem take sladkosti, ze do bieleho jogurtu si capnem cukor, alebo este s piskotkami, alebo si uvarim puding zlaty klas, alebo keksiky ako su klubky, albertky.
Lyongirl, urcite si nic nepokazila, ono kazda mamulka papa sladkosti, jeejda, ja mam na ne desnu chut a vsetko vporiadku. 😉
ja sa tomu lecitinu nejak extra nevyhybam, ale je fakt skoro vsade. Ja skor skusam , kde je co najmenej chemikalii. No, ale aj tych je vsade mrte. Aby zas babo nechytilo šok, keď začne papať sladkosti ono, keď si my budeme davat extra pozor 😒

lindulak
19. apr 2008

No to ti nezavidim, ze manzel je alergigik. My v rodine alergie nemame, ale tiez som sa snazila vylucit alergeny zo zaciatku. A tiez som mala velku chut na sladke /a stale mam 😀 / a hladala som sladkosti bez alergenov - a veru to je nemozne. Tak som sa na to postupne vykaslala, co ty asi nemozes 😖 Ja uz jem skoro vsetko okrem citrusov a morskych ryb, tie nejem vobec. Orechy a soju len sem tam. Mne dr. radila, ze postupne mozem jest vsetko okrem exotickych produktov. Ja na tvojom mieste by som sa poradila s alergologom, ako sa najlepsie vyhnut alergii. Ale zase nieco jest musis a podla moznosti pestru stravu, aby si mala dost zivin na tvorbu mliecka, takze aj to obmedzovanie s mierou asi 😉 Drzim palce!

kangaroo
20. apr 2008

tiez som alergička a tiez si dávam trošku pozor, no na ten lecitín,priznám sa, som si velmi nedávala a ani nedávam, ale ja cokoládu tak často nemusím a ked si dám tak nejakú horkú,65% 😅 , skús si kuk nejake cerealne keksíky a tyčinky bez orechov, alebo si niečo upeč 😉 to je asi najbezpečnejšie, také celozrnné palacinky bez vajka s lekvárom, tým nič nepokazíš 😉

petulienka
21. apr 2008

Ahojte,

tak ja sa pridam, ked som kojila, tiez som si davala pozor na stravu, ale cokoladu na dobitie energie... tomu osm nikdy nepovedala nie 😀 samozrejme ze som jej nezjedla dve kila ale tablicka cokolady nikomu neublizi a to mi hovorili aj v porodnici. a maly je v pohode, ani sa i potom nevyhadzal 😉 som tiez alergicka, no cokolada.... to musi byt 😉

alififi
12. máj 2008

ja si davam lecitin kazdy den. mala som hrce a zapalovali sa mi prsia. a lecitin na to pomaha.
ako som si precitala tuto debatu, tak som to vysadila a dnes mam hrcu jak hrom 😢
takze znova zacinam

jaduska
12. máj 2008

Ja osobne som o tom nepočula, že je škodlivý 😲 Asi si to začnem všímať viac. zatiaľ však maličká nemá žiaden problém a to som na sladkostiach doslova a do písmena závislá odkedy dojčím.

marhulka88
13. máj 2008

nenasla som ho napr. v marina keksoch...ale tie mi uz lezu von usami 🙂

katia7
13. máj 2008

no ahojte v prvom rade lecitin je vitamin kdezto sojovy lecitin je gmo upravena potravina, emulgator ktora sa pridava do jedla.ja sice nekojim ale snazim sa aj synovi vyberat potraviny bez neho. co ti mozem poradit tak napriklad take tie lacnejsie sladkosti z lidla ho niektore neobsahuju, hami susienky pre deti(vo vsetkych inych znackach je) inak su celkom chutne aj pre dospelych, no a potom snad v bio potravinach by nemal byt ale na to nemame korunky tak to nemam vyskusane. urcite ho obsahuju vsetky znackove cokolady ale nenajdes ho napriklad v sladkych burizonoch a skus naozaj ten lidl ale tiez nie vsetko. vela stastia 😉 stoji to za to totiz reakciu nezbadas mozno na dietatku hned ale gmo neni velmi zdrave.a este ma napadlo v dm-ku mavaju take bio potraviny ze gmo free

zde.nu.sa
6. aug 2008

Ahojte. Mam 8-mesacnu dceru z atopickym ekzemom a bojujeme z lecitinom. Je to naozaj hrozne ved je vsade. Zatial ju este kojim no asi umriem od hladu 😵 .

momo29
6. aug 2008

Nuž sójový lecitín by práveže nemal spôsobovať alergiu a mal by byť bezpečný. Môj drobec je totiž alergik (sója, arašidy, vajíčko...) a práve sójový lecitín môže. To mi zdôraznila sama doktorka na alergológii. Normálne ho papá a nemá žiadne alergické prejavy. Nám doktorka povedala, že je to niečo ako olej, tak neviem......keď katia tvrdí, že emulgátor.... 😒

momo29
6. aug 2008

A to sme mali teda brutálne alergické prejavy ako opuchy, zhoršené dýchanie (nie nejaké "smiešne" vyrážky)......3x nám pichali hydrokortizón. A sójový lecitín papáme úplne v pohode... Teda naozaj počujem úplne prvýkrát, že je škodlivý.Mne sa to zdá ako haluz... 🙂

fluenta
23. mar 2013

Ahojte, ja sa tiez snazim vyhybat sojovemu lecitinu - pri cokoladach sa vsak daju zohnat aj take, co lecitin neobsahuju, len kakaovu masu a cukor. ide o cokolady nemeckej vyroby, dostat ich v drogeriach DM za 1,5 eura priblizne. V Lidli mozno natrafit na niektore lacne cokolady, ktore obsahuju nie sojovy, ale slnecnicovy lecitin. To je vsak tiez podobna chemia.

maja43
19. apr 2013

lecitín je výborný na tvorbu mlieka. Určite je zdravý a pre telo potrebný. Mne lekár hovoril, že sa alergií v spojení s lecitínm vôbec nemusím báť. Ja lecitín pravidelne užívam a som spokojná. Vôbe sa mi nezapalujú prsia.Lecitín sa používa taktiež ako prevencia proti chorobám pečene, pre zlepšenie duševnej činnosti, obecnej svalovej vytrvalosti, imunity, metabolizme lipidov, pri redukčných diétach a pri znižovaní cholesterolu. Prášková sypká forma je 2x koncentrovanejšia než tobolky z lekárne. Preto každopádne odporúčam práškovú formu. ja si to objednávam zo stránky nutri-sport.eu a som veľmi spokojná. Myslím si, že aj ceny sú tam rozumné 🙂