Som bezmocná z kojenia

tansulinka
5. jan 2015

Ahojte maminy, mám doma mesačnú dcérku. Na začiatku sme mali problém s vpáčenými bradavkami tak som skúsila klobúčik aby mi malá pomocou neho vytiahla bradavku. Vždy keď sa malej podarilo vytiahnuť bradavku,klobúčik som odložila a snažila sa aby sa malá pekne prisala. Niekedy sa zadarilo niekedy vôbec a vtedy som ju nakojila cez klobúčik. Avšak počula som že sa znižuje tvorba mlieka. Rozhodli sme za preto že pôjdeme za laktačnou. Klobúčiky sme úplne odložili a kojila som bez nich,trápenie a kojenie cez slzy však vyzeralo že stojí za to a zdalo sa že malá sa naučila pekne prisať. Opak bol však pravdou a malá mi znova "obhrýza" bradavky. Niekedy sa krásne prisaje, chvíľu pekne ťahá no potom ťahá len bradavku čo je neskutočne bolestivé,keď ju dám ale preč od prsníka spustí plač. Mám doslova strach priložiť si ju k prsníku. Okrem toho že sa mala nechce správne prisať, tráli ma kandida a aj mastitída. Takže okrem hodinového kojenia s ustavičným vyberaním psníka a snažením aby sa malá chytila musím stále odstriekavať a natierať prsníky. Som už vyčerpaná a neviem čo mám robiť . Navštevujeme stále laktačnú no malej to stále nejde. Trápiť sa ďalej alebo sa mám vrátiť ku klobúčikom? Máte niektorá podobné skúsenosti ako ja? Ďakujem za rady.

pribinak
5. jan 2015

Ked vam to slo s klobucikom, tak preco v tom nepokracovat? Ved ten klobucik ma svoje opodstatnenie ;)

jana_eyre
5. jan 2015

@tansulinka s klobucikmi nemam skusenost,ale podla mna pokial vam to islo s nim vrat sa k nemu.. ved to neznamena, ze to tak bude cely cas.. nachvilu si tvoje bradavky oddychnu /teda predpokladam, lebo fakt neviem aky to je pocit/ mala sa ukludni a o mesiac mozes zas skusit ju prikladat rovno na bradavku..

alebo to skusaj tak, ze dve kojenia budes davat bez klobucika a vsetky ostatne kojenia budes s klobucikmi.. podla toho, ako to malej pojde podla toho, budes kojit viac a viac bez klobucikov..

junova
5. jan 2015

@tansulinka Ja som tiež prvé mesiace kojila cez klobuciky a dcéra sa krásne naučila sama. Potiahli sme to do 2 rokov.

sharlotta
5. jan 2015

Pouzivanie klobucikov znizuje tvorbu mlieka preto, ze dietatko nesaje na prsniku spravne, co ma za nasledok, ze nestimuluje prsnik, mlieko sa nespusta, ako je to pri normalnom dojceni, ale dietatko si ho musi pracne vytahat. Dojci sa prisanim na dvorec, nie bradavku, co vlastne klobucik uplne znemoznuje. Takto dietatko pribera malo (ak nie je vyrazna nadprodukcia) a telo matky dostava signal, ze tolko mlieka tvorit netreba. Samozrejme, ze dietatko si neVYTIAHNE dost. Klobucik popiera celkovy system, akym dojcenie funguje.

Co sa kandidy tyka, je to velmi pravdepodobne z klobucikov (alebo z cumlika, ak pouzivate). Mastitida je nasledkom nespravneho prisatia a toho, ze kandida sa dostala dnu cez ragady. Tvoje babatko je este malicke, neboj sa, nauci sa spravne prisavat. Chvilu sa potrapite, ale uvidis, ze bude dobre. Mojmu syncekovi tiez chvilu trvalo, kym sa naucil prisavat spravne. Veru, obcas som sa aj zapotila a to som predtym dcerku dojcila 2 roky a nikdy sme nepouzili ani flasu, ani cumlik. Dojceniu a spravnemu prisatiu sa da naucit len dojcenim. Trpezlivo, kludne skusaj dalej, nenechaj sa vystresovat, si na spravnej ceste. Drzim palce.

terezka1947
5. jan 2015

pokojne skusaj aj klobuciky,ak ti to ide lepsie-ja som ich pouzivala cca 2tyzdne
odkrutila som si vela bolesti a zapalov a nakoniec som kojila-sice chcela som aspon rok,no nezvladla som to,ale aj tak dobre
asi najdolezitejsie je byt kludna,nestresuj sa,ak sa da,spi...ranky preliec s mastickami-mne zachranili kojenie naplaste multimam-sice drahe...ale po tej hroze,co som mala z kojenia neostalo za par dni nic
a aj ked som prekonala opakovane zapaly,dokonca raz aj s atb....vydrzala som
neboj...poskusaj laktacnu,vyskusaj,co babatku a teba najviac vyhovuje ...ono mesiac je este kratka doba,aj tvoje prsia,aj ty,aj babatko si musite zvyknut a novu situaciu...zvladnes to nakoniec a budes potom rozdavat optimisticke rady,tak ako aj my ostatne 🙂

evulienkaslx
5. jan 2015

Poznam baby, ktorym to fungovalo s klobucikmi, ak to slo u vas, podla mna , pokracujte.
Laktacne poradkyne verklikuju to svoje dokola, ale na vsetko nie je univerzalna rada.
Mne osobne pomohla pani doktorka z Provita.
http://www.provita.sk/site/

mamahanky
5. jan 2015

@tansulinka no priprav sa ze tu ti budu vsetci vraviet ze treba vydrzat to sa upravy.....ale z vlastnej skusenosti ti poviem ze nie....s prvou dcerou som si uzila peklo a po 6 tzydnoch som to vzdala a boli sme spokojne obe a pri druhej ani neviem ako a kojime uz 8 mesiacov bez problemov....myslim si ze ak to nema ist prirodzene nema zmysel sa trapit.....ale ak sa rozhodnes kojit tak drziiiim palce

sharlotta
5. jan 2015

@mamahanky no vidis, kazda mame rozne skusenosti...Ja som sa s dcerou trapila prvych 6 mesiacov a posledny strajk mala v 8. mesiaci a potom som dojcila este do jej dvoch rokov. Ale aspon som sa pri nej naucila, co a preco som robila zle a pri synovi uz islo vsetko, ako po masle, lebo som vedela presne, co a ako mam robit. 😉 Ver mi, ze pouzivanie klobucikov situaciu neriesi, len zhorsuje a velmi pravdepodobne povedie k ukonceniu dojcenia. Nie som latacna poradkyna...len zena, co ma za sebou inu skusenost.

liginka
5. jan 2015

aj my sme na zaciatku pouzivali klobuciky lebo sa mala nevedela prisat a po dva a pol mesiacoch sa sama prisala som si nestihla dat klobucik a mala to poriesila sama 🙂a odvtedy sme bez takze ja na klobucikoch nic zle nevidim....

zunolu
5. jan 2015

ja som staršiu kojila cez klobúčiky cez tri mesiace a s tvorbou mlieka som nemala žiadny problém naopak mala som ho veľa. Ak vám to vyhovuje s klobúčikmi obom - tebe aj bábu pokojne ich používaj stres z problémového kojenia ťa skôr môže pripraviť o mlieko

mamahanky
5. jan 2015

upravi 🙂

alcahelca
5. jan 2015

ahoj, ja som mala rovnaký problém....či ti to poradí neviem, ale napíšem 🙂
Mám 2 deti, pri oboch sme používali klobúčiky, syn sa výlučne dojčil 4,5 mesiaca (sme sa trápilli - málo priberal - po 4 mesiaci začal odmietať kobúčik, tak sme kojili bez neho, ked bola bradavka vpáčená, dali sme ho naspäť, chvíľu zápasil) - ale nakoniec sme vydržali do 7 mesiacov - to mu už išli zuby a odstavil sa sám

dcérka sa krásne prisala v pôrodnici (samozrejme s bolesťami - 2 dni som sa trápila bez klobúčikov) - ale nikam to neviedlo a aj laktačná sa vyjadrila, že ich treba, lebo dieťa sa unaví tým že musí najskôr vytiahnuť bradavku a potom už nevládze ťahať mliečko - takže sme používali klobúčiky....no ako dobre sa rozbehla, tak sa aj zasekla, začala odmietať klobúčiky, v 3 mesiacoch sa odmietla prisať či už s klobúčikom alebo bez, takže som vyše mesiaca odsávala a tak jej dávala mliečko, až sa mi prestalo tvoriť

Takže zhrnutie ..... ja som bola pri druhom bábätku zmierená s tým, že ked nepôjde, svet sa nezrúti (pri prvom sme sa s malým naozaj trápili, plakali sme obaja - on od hladu, ja zo zúfalstva) takže som si povedala že pri druhom ak pôjde - bude super, ak nepôjde, nič sa nedeje, svet sa nezrúti, prikrmime UM a bude fajn
A tak aj bolo! ja som bola "spokojná" , dieťa spokojné a najedené, žiadny zúfalý plač mňa ani malej (manžel sa mi prvom na to nemohol pozerať, bol hotový z nás že obaja pri kojení plačeme...ja od bolesti, malý od hladu)

Ja viem že som ti neporadila, ale prvoradá je psychika - ked budeš psychicky na tom ty OK, tak to pôjde ľahšie, a ked to nepôjde, nie vždy je to dobré siliť a trápiť sa za každú cenu
Môj malý má teraz skoro 4 roky, dojčený do 4,5 mesiaca, odvtedy dojčený a prikrmovaný UM - a doteraz nemal žiadne antibiotiká, ani žiadnu detskú chorobu sme neprekonali okrem bežnej nádchy, soplíkov a kašla a to už rok chodí do škôlky...klop klop klop.....takže ak Ti bude niekto vravieť, že len dojčené deti majú dobrý základ imunity, nie je to pravda (mám s kým porovnať - švagriná má rovnako staré deti a obe jej už brali antibiotika, aj druhé ked bolo bábo 2-mesačné).....

PS - ja som používala ešte aj formovače na bradavku - ale moc to nepomáhalo (stále som nosila formovať - aj v noci - ale akonáhle som ho dala dole, tak sa bradavka znova vcucla dnu ☹

držím palčeky nech to zvládnete

dahra
5. jan 2015

@tansulinka - sestra bojovala s podobnym problemom. Má len jednu bradavku "vpadnutu", na normálnu sa maly bez problemom prisal. Tu druhu nechcel. Klobuciky neskusala, ale dojčila vždy len v ľahu (cely rok do spontanneho odstavenia sa maleho). Dokonca zo zaciatku doslova nad nim pololezala opierajuc sa o lakte ci dlane. Aj mlieko slo lepsie, aj sa mu lepsie prisalo. So zapalom si uzila aj 3x ATB, ale dojcila stale, niekedy, ked mala ranky, tak odstavila aj na den-dva a len odsala, ale potom znova. Dojcenie je boj hlavne na zaciatku. Sama vzdy vravela, ze porod je hadi prd oproti tomu, co doslo za nim. 🙂 🙂 No ale k flasi sa neuchylila, maly priberal nadpriemerne, aj ked mu niekedy ostal len jeden prsnik na chvilu, kdezto segra po polroku uz vazila 47kg pri 168cm vyske. Ale takto to potiahli do roka. Drzim palce!!!

tansulinka
autor
5. jan 2015

Žienky všetkým vám ďakujem za rady. Ja dobre viem že prirodzené kojenie je tá najlepšia alternatíva ale tiež si myslím že pokiaľ to stále nepôjde tak nebude mať zmysel trápiť seba aj malú. Teraz ešte ako tak síl mám ale ešte som sa ani nedala dokopy z pôrodu a takéto dojčenie ma veľmi vyčerpáva. S mužom sme sa bavili o tom ze ak to stále nepôjde prejdeme na klobúčik a ak ani to tak UM . Síce je to posledné čo by som chcela ☹ Preto som chcela vedieť aké máte skúsenosti. Ja chcem pre malé to najlepšie no okrem dobrého mliečka potrebuje bábo aj zdravú mamu a ak to bude takto ďalej pokračovať viem že budem slabá a nebudem fungovať na 100%.

vevericka124
5. jan 2015

@sharlotta sestra s klobucikmi kojila svoje obidve deti do 2 rokov a ani jedna nemala malo mlieka zeby si nevytiahla alebo sestra nemala, zeby nemali co tahtat, takze podla mna je to blbost ze to znizuje tvorbu mlieka, len asi niekto nevie ako spravne prikladat a ako casto...

mischell0110
5. jan 2015

MOja mala od narodenia neveela pit prsnika.Je predcasne,naucili ju vnemocnici potom s flasou a hoci laktscna sa snazila a ja tiez,mala nie a nie sa prisat.ked sa aj podarilo,mala som tak bolestive bradavky,ze som mala slzy na krajicku a potm mala mala reflux,takze grckala vsetko co papala.Riesila som to odsavanim kazdych 6h.Ked mala 4mesiace pokusala som sa zacal opät z prsnika,skusala som aj medzitym,ale 0bodov,nevedela sa prisat a aked aj an 5min.co potiahla vyvratila.Tak som si povedala dost,nejde to,tak to nejde.Mala sa trapila,lebo bola hladna,ja osm sa trapila,lebo som mala bolestive prsniky.Odsavala som si teda kazdych 6h denne az dodnes a to ma mala uz 7mesiacov.Mlieko som jej davala z flase a nemala som pocit vycitiek,ved pila moje mliecko.Jedine,z coho som bola mimo,bol ten kolobeh odsavania den-noc,a ked sme niekam isli,bola som zavisla na odsavacke,kedze som chcela aby sa mala napapala mojho mlieka,lebo som ho mala dost.Teraz uz mam minimum,chcem prestat s "kojenim" a mala som blbe vycitky,ale zaklad som malej dala,papala moje mliecko aj ked nie z prsa,ale flaskou.skus to aj ty odsavanim,a uvidis aspon kolko babo spapa,a mozno nebudes musiet kazdu hodinu krmit-ja som tiez kazdu 1,5 hodinu krmila a mala bola hladna,ked som jej dala do flase odsate,spala aj 3 h a vedela som,ze je napapana.

mischell0110
5. jan 2015

@tansulinka a etse nieco.presne ako pises,babo potrebuje zdravu mamu a v klude,lebo inak bude nekludne aj babo.ja som mala nahly cisarsky,tiez som sa ledva davala dokopy a som v zahranici,kde nemam rodinu,takze prve 2meisace boli pre mna katastrofa-na vsetko sama,lebo priatel cely den v praci a tiez som sa trapila koli kojeniu,ale ako som pisala,nasla som iny sposob ako jej moje mliecko dat a mala rasie ako z vody,je zdrava a nik by ani nepovedal,ze je predcasniatko.a ked som kludna ja,je aj mala...vela stastia,drzim palce

ena1903
5. jan 2015

Moja kamoska tiez bez problemov dlho kojila obidve deti s klobucikmi-prospievali velmi dobre.

lulabelka
5. jan 2015

ja som mala to iste pri obidvoch detoch, moje sa nechceli prisat dokonca ani cez klobuciky. Riesila som to aj s laktacnou poradkynou, ale bezuspesne. Tak odsavam a z flase. Pri dcerke som si to odplakala, vsade sa pise, ze kazda zena vie kojit, ze je to uplne prirodzene a figu 🙂 bola som z toho dost mimo, ale potom som si povedala, ze sa nebudeme trapit a nakoniec som odsavala 13 mesiacov. Pri syncekovi som sa samozrejme tiez pokusala kojit normalne, ked to neslo, bez vycitiek svedomia som presla na odsavanie a mam doma spokojne a napapane babo 🙂

marselitka1
5. jan 2015

Ahoj. Napisem vlastnu skusenost. Mala som rovnaky problem,maly bol zle prisaty, nepomohla ani laktacna...Bradavky skrvavene,bolest mi vystrelovala az do hlavy, cez klobuciky nechcel sat. Kazdy mi hovoril: Musis kojit, musis, musis, to je pre dieta to najlepsie....Dospelo to do takého stadia, ze som vkuse plakala, bala som sa vlastného dietata a toho, ze ked sa zobudi, budem ho musiet kojit. Po case som zacala odsavat a odsavala som mlieko 6 mesiacov.
Dnes by som to uz neurobila. Jednak by som sa nikdy nedala prehovorit, ze kojit musis a ani by som asi tak dlho neodsavala, bolo to na nervy a namiesto toho, aby som si vychutnavala babatko som bola ubolena, vycerpana a doslova nestastna. Ked som presla na umele mlieko, vsetko sa razom otocilo a ja som si konecne zacala rodicovstvo vychutnavat.

marselitka1
5. jan 2015

a este som zabudla,ze ani moj maly nebol este chory, je uplne v pohode. ja sama som bola dojcena mesiac a nemam ani alergie ani ziadne choroby, nanajvys parkat angina, to je vsetko. ani chripku som nemala, takze ja osobne sa pri druhom zariadim uz inak. samozrejme ak by som mohla kojit a bezbolestne, tak jasne, ale pokial to nepojde, prejdem na sunar bez vycitiek svedomia.

maciatkolulu
5. jan 2015

@sharlotta tak ja neviem, ja som kojila s klobucikmi druhu dceru dva roky a absolutne ziaden problem som nemala, mlieko sa normalne tvorilo podla potreby. Pouzivat somnich zacala ked mala tri tyzdne. Teraz som kojila asi dva mesiace s klobucikom a tak isto vsetko ok a nie som jediná, kt.takto v uplnej pohodicke klobucikuje, je to pomocka prave na taketo problemy a myslim, ze ju treba aj vyuzivat a nie strasit...

daisylucky
5. jan 2015

Jednoznacne s klobucikmi, ked to tak ide. Dieta potrebuje hlavne vyrovnanu a stastnu matku a nie zufalu a taku,co sa kazdu chvilu psychicky zruti. Pohoda vo vztahu k dietatu je dolezitejsia ako materske mlieko (kedze je do urcitej miery nahraditelne umelym). Nehovorim, ze mas prestat dojcit... Tiez som mala problemy s dojcenim, mala som malo mlieka, nakoniec som to potiahla do 11 mesiacov. Neboj, za par mesiacov, ked budes vidiet, ako ti dieta prospieva (bez ohladu na to, ci bude na materskom alebo umelom mlieku) sa na tomto zasmejes. A pri dalsom dietati to vobec nebudes riesit...

mandarinkadarinka
5. jan 2015

@sharlotta ja som tiez kojila dva mesiace cez klobuciky a mlieko som mala tolko, ze som ho musela mrazit.... Ako dojna mumu.... Takze nie je pravda, ze znizuje tvorbu mlieka

larnaca
5. jan 2015

ja by som sa určite vrátila ku klobúčikom, ona časom zosilnie a bude sa jej piť ľahšie, potom ich skúsiť až odložiť...a tu je veľmi dobrá skupina ohľadne dojčenia, skús aj tu popozerať rady na tie ďalšie menši problémy, držím palce 🙂
https://www.modrykonik.sk/group/2015/

ivkadracova
5. jan 2015

@sharlotta
@tansulinka
Suhlasim, ja som klobuciky nepoznala, bradavky nemam, a dcerka sa ucila kojit hadam aj dva mesiace. Elektricka odsavacka bola velka pomoc, najprv bolela, aj dajaku mykozu som chvilu mala, ale skusala som kym to dcerka "neroztahala", a nezacala to robit spravne.
Teraz si ju mozem dat aj dole hlavou a prisaje sa, vecerne a paradoxne uz iba jedine kojenie je pre nu ako droga. Odporucam nevzdat to. Kludne aj dokrm umelym mliekom ked to boli, za jedno dokrmenie dve denne, sa mlieko nestrati.

simonka77
5. jan 2015

pokial mas este stale materske mliecko, nechod na umele, radsej odsavaj a davaj malinkej z flasky - ale tvoje mliecko. vzdy je to lepsie, ako umele. aspon prveho pol roka) drzim palce.

sarinka2012
5. jan 2015

@tansulinka Ahoj,ja mam uplne inu skusenost ale vysledok bol rovnaky,dcerku som dojčila žial len 2,5 mesiaca a posledny mesiac uz na striedacku s umelym mliekom,nebudem to tu rozoberat a rozhodne ti ani nechcem radiť dojcenie ukoncit,lebo sama tvrdim ze je to to najlepsie pre dieta - vačšinou,ale u nas bolo odstavenie jasna volba a konecne unik zo stresu a trapenia mna aj malej,kto neprezil nepochopi a narazky ze sme mali vydrzat puštam jednym uchom dnu a druhym von 😉 Chcela som ti len napisat ze napriek tomu ze dcerka bola kojena len 2,5 mesiaca je teraz moja 3 rocna slečna zdravsia ako vsetky deti co poznam,neviem co su to antibiotika a teplotu mala asi dvakrat v zivote,jedine co sme schytali boli pred rokom ovčie kiahne ale aj s tymi si jej imunita poradila bravurne (asi 20 pupačikov,bez teploty ci svrbenia 🙂 ) Dojčenie je najlepsie co mozes svojmu dietatu dat,ale ty sama mas slobodnu volbu urcit a odhadnut co je pre teba a malu privysoka cena za pokracovanie dojcenia.Držim palce a ked to nepojde,žiadne vycitky,spravnou stravou moze mat tvoje dieta zaklad na perfektnu imunitu 🙂

ewusha01
5. jan 2015

Pridám vlastnú skúsenosť, možno ti pomôže. Môj malý sa tiež nevedel prisať. Skúšali sme už v pôrodnici - rôzne polohy a nič tak nastúpili klobúčiky. S nimi sa napapal pekne a krásne priberal. Po cca 2 mesiacoch ked už bol väčší som skúšala bez klobúčikov. Sem-tam sa podarilo, ked nie, vytiahla som klobúčik a malý papal. Najskôr sa naučil piť z jedného prsa a začal odmietať klobúčik aj na druhom a postupne sa naučil aj z tohto. Mliečka som mala dosť, na začiatku aj zápal + ATB sme sa nevyhli. Základom je spokojná mamina a bude aj spokojné bábätko. Na mňa sa všetci dívali ako na mimozemšťana, že kojím s klobúčikmi a no a čo. My sme boli spokojní a to je hlavné. Nakoniec som kojila do malého 14 mes. a prestala som pre dalšie tehotenstvo.

terus00
5. jan 2015

Ak to ide s klobucikmi, pouzivaj ich. Nemyslim ze sa ti znizi tvorba mlieka, ked dieta nestimuluje bradavku. Viem to podla seba, lebo ja uz takmer pol roka len odsavam, vlastne len rucne odstriekavam a mlieka som mala vzdy viac a viac.